„Kinderen moeten het recht hebben kleuter m zijn" De mooiste prenten van de hele wereld Geen pretentieloos gebabbel 1 Jo van der Harst, veertig jaar kleuter onderwijs Inter nationale beurs: Jubilerende huisvrouwenvereniging: Blokje ^Irond/ Aanvraagtermijn huursubsidie is verlengd Trekking loterij Snelheids- contrèle Fietsster beroofd Hoekstee: knïitselstee De Prijsbrekers van Novotel WaarumhthukmH VRIJDAG 21 OKTOBER 1977 3 Veertig jaar direct en in direct te maken hebben - met kleuteronderwijs, dat is een hele tijd. Me vrouw Jo van der Harst kan daar over meepra ten, want dit jaar viert J zij haar veertig jarig ju bileum in de „kleuter wereld". De laatste tien jaar is zij als docente verbonden aan de Vlaardingse christelijke instelling voor vakop leidingen voor kleuter- leidsters, de Frans Boo- gaardschool. 1 De jaren daarvóór heeft zij zelf als kleuterjuf voor de Has gestaan. In die perio de werd het haar steeds duidelijker hoe belangrijk het kleuteronderwijs is als eerste stapje in de maat schappij. Deze wetenschap is één van de dingen, die zij op haar leerlingen wil overbrengen om de kleu ters een zo goed mogelijke basis te bieden. Jo van der Harst, die in Sche- veningen is geboren en geto gen en daar bijna altijd heeft gewoond, begon haar loop baan in Den Haag. Ze was zestien jaar toen ze werd toe gelaten tot de gemeentelijke kleuterkweekschool ónder lei ding van Liese de Haan. De kweekschool nam per jaar maar vierentwintig meisjes aan en stelde als eis dat hun vooropleiding minstens Mulo of HBS zou zijn. De opleiding duurde vijf jaar; drie jaar voor c!e A-akte omv kleuter leidster te worden en nog eens twee jaar voor de (hoofd)akte B, die nodig was om hoofd leidster te kunnen zijn. Als twintigjarige kwam zij in 1937, met de hoofdakte op zak, als kwekeling bij een Haagse school „Dat was mid den in de crisisjaren en dan was je blij dat je nog als kwekeling aan de slag kon", zegt ze nu. „Maar het werd wel moeilijk toen de oorlog uitbrak. Ik moest met mijn familie uit Scheveningen eva cueren omdat de NSB-ers het Scheveningse gebied in beslag namen. We gingen toen naar Wassenaar en daar heb ik ook weer een poosje voor de klas gestaan. Maar dat was wel een dubbele taak, want als het luchtalarm ging moest je met je klas de gang op en dan proberen die kinderen te kal meren". De hele oorlog is Jo van der Harst doorgegaan met het on derwijs. Na die tijd ging ze weer terug naar Schevenin gen en was hoofdleidster op drie scholen. Het onderwijs ondervond een hele ontwikke ling. De groepen zijn bijvoor beeld kleiner geworden. Vroe ger werden er veertig kinde ren in één klas geplaatst, nu zijn het er tweeendertig en het is de bedoeling om uiteinde lijk vierentwintig kinderen onder de hoede van een kleu terleidster te stellen. Verder bestaat het plan de kleuter groep van vier- tot zesjarigen te veranderen in een kinder groep van vier- tot achtjari gen om de kinderen geleide lijk meer op te vangen. De opvatting over het kleuteron derwijs is ook behoorlijk ver anderd; het is geen zoethou dertje meer. Men weet nu hoe belangrijk het is om kleuters goed op te vangen. „Het on derwijssysteem is wel veran derd, maar kinderen zijn ai- tijd hetzelfde gebleven. Het kind moet het récht hebben kleuter te zijn. Het onderwijs moet het kind alleen ie'tS aan geven zodat het kind de kans krijgt zichzelf te ontplooien. Het onderwijs moet mets op dringen", aldus Jo van der Harst „Daarom is het zo fijn om je kennis op de vakoplei ding voor kleuterleidsters over te dragen. Het is goed de meisjes, die o m. uit alle delen van het Westland komen, te laten beseffen dat ze met een verantwoordelijke taak bezig zijn en dat de kleuterschool een opvoedende, beschermen de en onderwijzende functie heeft". De leerlingen van. de vakoplei ding krijgen les in vakken als psychologie, pedagogie, ge zondheidsleer en biologie voor hun algemene ontwikkeling. De meisjes moeten een goed waarnemingsvermogen krij gen om de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van de kleuter te kunnen waarne men en waar nodig te verbete ren. „In dit vak moet je bij blijven De goede dingen van vroeger kunnen worden inge past in de moderne situatie, van de overige ideeen hebben we alleen maar geleerd. Je kan het je niet permitteren te zeggen: „Ziezo, nou kan ik twintig jaar vooruit met een bepaald patroon! Als je jezelf een ideaal stelt is het kleute ronderwijs een heel mooie taak". Jo van der Harst viert volgende week èn haar veertig jang jubileum èn het feit dat ze tien jaar aan de Vlaardingse Frans Bogaard school is ver bonden De school biedt haar donderdag een receptie aan. VI aardia gen „Ik verzamel al leen prentbriefkaarten, post zegels laat ik gewoon zitten als ik de kaarten inplak. Ja, als postzegelverzamelaars ze willen hebben is het jammer, maar ik begin er niet aan om ze af te gaan weken en kijken wie ze willen hebben. Dat wordt te veel werk". De 55-jarige Alewïjn Verboon, secretaris van De Verzame laar, afdeling Vlaardingen, spaart al jaren prentbrief kaarten. Hoe kom je er nu bij om aan zo'n hobby te beginnen? „Jaren geleden, voor de oorlog al, verzamelde ik zo'n beetje prentbriefkaarten. Na de oor log, in 1946, ben ik er echt mee begonnen. Ik heb mij toen ook gespecialiseerd in scheepvaart en visserij. Ik werkte toen bij een rederij, vandaar die belangstelling. In 1957 was er een tentoonstel ling van verzamelingen. Daar ben ik toen eens gaan kijken en toen ben ik lid geworden van de Verzamelaar". Aan het begin, toen de Verza melaar pas bestond, hadden we hier in Vlaardingen maan delijks een ruilbeurs en expo sities in de Harmonie. In 1964 is onze voorzitter, K. Bouman, met het plan gekomen om een prentbriefkaartenbeurs te or ganiseren. Wij waren de eer- e De heer A. verboon plakboeken met prenten; „Prentbrief kaarten kun ruston waar- ste afdeling met een dergelijk plan. Het heeft veel weer klank gevonden. Andere afde lingen hebben het weliswaar nagevolgd, maar het hoogte punt is toch wel onze beurs. Het staat vast dat in oktober/- november ieder jaar hier de grote prentbriefkaartenruil beurs is. Mensen uit alle delen van het land komen dan hier heen om te kijken of er nog iets van hun gading bij is. Er komen zelfs mensen uit Duits land en Belgiè. Behalve de grote beurs hebben we ook nog een paar keer per jaar een kleinere beurs, maar het geeft zoveel werk om alles te organiseren, dat dat niet vaak meer voorkomt. Op an dere afdelingen zijn ook beur zen, dus als iemand weer wil ruilen kan hij ook daar naar toe". Sinds een aantal jaren is er ook een soort ruilbeurs per post. Elk lid van de vereniging heeft een boekje, waarin de namen, adressen en speciali saties van de leden vermeld staan. Het is dan zeer gemak kelijk op te zoeken, wie kaar ten heeft van een bepaald on derwerp. Ze worden dan on derling weer veel kaarten ge ruild. Een prima methode, waar zeer veel gebruik van wordt gemaakt Wat voor kaarten worden het meest verzameld? De heer Verboon: „De meeste mensen verzamelen kaarten van de streek waarin zij wonen. Van uit die streek kan je dan ook weer bepaalde specialisaties hebben, zoals hier bijvoor beeld de visserij. Daar zijn natuurlijk veel kaarten van te krijgen, hoewel dat de laatste jaren wel terugloopt. Vroeger hadden de mensen stapels kaarten op zolder staan, die kon je zo meekrijgen als je wilde, maar tegenwoordig wordt het moeilijker, de men sen gooien alles veel sneller weg. Kaarten kunnen wel degelijk een historische waarde bezit ten. Voor een beetje zeldzame kaart kan je al gauw vijf gul den tot zeven vijftig vangen. Voor oude kaarten wordt vaak in gemeente-archieven gezocht. Daar wordt nog we ieens iets moois gevonden. Je kan net zoveel tijd, geld en moeite in deze hobby steken als je zelf wil. Je krijgt enorm veel voldoening als je een kaar te pakken krijgt, waar naar je al jaren gezocht hebt". De Verzamelaar is een aardig lopende vereniging. Landelijk komen er steeds leden bij, in Vlaardingen valt dat een bee tje tegen, maar er zijn nog genoeg leden om de afdeling te handhaven. Daarom ook dit jaar weer de grote prent briefkaartenbeurs, op zondag 23 oktober. Iedereen is wel kom in zaal de Harmonie, Schiedamseweg 51 in Vlaar dingen, tussen tien en vtjf uur. Schiedam „Hoe moeten dienstboden zich 's avonds vermaken?" Dat stond zestig jaar geleden op de agenda van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Dat is nu-wel anders. De Neder landse Vereniging, meest vrouwen van rond de veertig, doet tegenwoordig veel aan de ontwikkeling van de vrouw, zowel lichamelijk als geestelijk. „Lichamelijke ontwikkeling", vooral de tennisclub, trekt veel jonge leden aan. Als ze eenmaal lid zijn, komen ze van de ene club In de andere. Vandaar dat de afdeling Schiedam nu al zestig jaar bestaat. Dat feit wordt volgende maand, 18 november, gevierd. Mevrouw J. A. van der Most, nu terschap van mevrouw AHe- voorzitster van de afdeling Schiedam zegt hierover: „Naar mijn idee was het toen een soort gezelligheidsvereni- ging voor dames uit de betere stand". Mevrouw G. E. C. de Pater, eerste penningmeester, spreekt dit heftig tegen:,, O nee, er waren toen ook al lezingen, vooral over litera tuur. Er werd bijvoorbeeld een schrijfster uitgenodigd, die over haar werk vertelde. Er werd echt wei wat aan ontwikkeling gedaan". Het blijkt dat mevrouw De Pa ter in de oude dossiers is ge doken om dat soort dingen uit te zoeken. Het is alleen jam mer, dat zij de papieren met aantekeningen die ze opge schreven had, vergeten is. Ze probeert uit het hoofd nog wat gegevens te vertellen „De Schiedamse afdeling begon met 26 leden, onder voorzit- beek. Nu hebben we 480 le den". Mevrouw Van der Most neemt het over: „Dat is toch een behoorlijk aantal. Sommi ge buitenstaanders zien ons nog wel als een gezelligheids vereniging. Die gezelligheid is ook wel een punt dat wij ver zorgen, maar dat is zeker niet het belangrijkste". Dat blijkt ook wel uit de doel stelling zoals die in de statu ten staat beschreven: „De Vereniging stelt zich ten doel de sociaal-culturele belangen en het verantwoordelijkheids gevoel van de vrouw als lid van de samenleving te bevor deren. Zij behartigt de belan gen van haar leden als consu ment op huishoudtechnisch en economisch gebied door het geven van voorlichting en adviezen. Dat laatste doet een onderafdeling van de vereni ging, de Stichting Instituut voor Huishoudtechnisch Ad vies. Die geeft het bekende groene keurmerk uit „Goed gekeurd door de NVvH", dat is de bekendste afdeling. Zij schenkt nog een kopje koffie in, vast goedgekeurd door de vereniging. Op de waag welke cursussen er gegeven worden breekt er een stroom van woorden los. Me vrouw De Pater vertelt ent housiast over bridge, kegelen, bowling, tennis, Frans, En gels, museum Boymans en burgerschapskunde. Door middel van lezingen wordt uitgelegd wat de gemeentepo litiek en democratie inhouden. Mevrouw Van der Most: „Alle cursussen lopen ontzettend goed". Maar cursussen verzorgen is met het enige wat de NVvH doet. Elke maand is er een contactochtend en -middag, dan wordt er een discussie gehouden. Het hoofdbestuur raadt daar een paar onder werpen voor aan. Dit jaar zijn dat onder meer binnenhuisar chitectuur, logopedie, boekbe spreking, kunst. Maandag komt er een binnen huisarchitect een lezing hou den en 8 november spreekt de vereniging over de mondig- „Het wordt een geweldig feest", plaatselijke huisvrouwenvereniging zegt het bestuur van heid van de patiënt. Mevrouw Van der Most is dui delijk blij dat er nu aange toond is dat het meer is dan een gezelhgheidsvereniging. „Maar nu, met het lustrum voor de deur, is de gezelligheid be langrijk. Het wordt een gewel dig feest, op 18 november. Wij krijgen een receptie aangebo den door het gemeentebestuur in het Stadskantoor. Daarna is er een feestavond in het Passage Theater. Daar wordt een revue gespeeld, die ge maakt is door de Delftse afde ling van onze vereniging. Zij yoeren het stuk ook op met zang, dans en tekst. Elke tien jaar van het bestaan van de afdeling wordt belicht. Vong jaar zijn ze ermee opgetreden in Delft en het was een groot succes. De opvoering in Schie dam is natuurlijk aangepast aan de Schiedamse toestan den van de afgelopen zestig jaar. Naast het theatergezel schap treden ook op het Schiedamse Politie Muziek korps, het Tamboer en majo- rettenkorps van Harpe Davids en de- volksdansgroep Nitsa- min. Het wordt dus, zoals het er nu naar uitziet, een gewel dig feest". i" SIGNALEMENT: Naam: Bas Ras: bastaard herder Geslacht: vrouwelijk Leeftijd: twee en een halfjaar Kleur: bruin Beharing: kort Bes zit nu alweer twee we ken te wachten op iemand die haar wil verzorgen. Zij heeft volgens haar vorige ba zin eigenlijk geen nare eigen schappen. Het probleem was dat haar vorige baas en ba zin een eigen bednjf hadden waardoor Bes op de achter grond was geraakt en niet meer de aandacht kreeg waar ze recht op heeft. Veel tijd is er aan haar niet ge sp andeerd. Uitlaten werd „even vlug" gedaan, zodat Bes zich nooit eens even buiten kon uitle ven. Er is haar inderdaad aan te aden dat zij met veel beweging genoten heeft, want ze is eigenlijk iets te dik geworden. Er komt nu weer een beetje lijn in haar figuur wat haar toch beter staat. Bes hecht zich nogal sterk aan bekenden; ze is namelijk erg aanhankelijk tegenover haar verzorgers in het die rentehuis de Hargahoeve aan de Sportlaan 2 in Schiedam. Vreemden wantrouwt ze een beetje. Wanneer er mensen naar haar komen kijken, loopt zij niet over van ent housiasme om de bezoekers te verwelkomen. Toch zit er beslist geen kwaadheid in haar al is ze niet altijd direct goede maatjes met iedereen. Ze kijkt even de kat uit de boom. Bij het uitlaten trekt ze wel eerst even aan de lijn maar na verloop van tijd wandelt ze toch rustig naast haar be geleider mee. Veel geduld om op de foto genomen te wor den had ze niet. Ze wilde alleen maar vooruit naar het grasveld om een rondje te maken. Ook hóór viel het tegen dat zij daarna weer m haar kennel terug moest. Toch liep zij rustig zonder verzet weer naar binnen. "Wie weet valt haar het zelfde ge luk ten deel als onze kleine vriend, die vorige week in blokje rond stond. Hij is na melijk opgehaald door een nieuwe baas. Er zitten nog meer dieren in het dierentehuis en ook deze keer zullen wij er enkele noe men. Deze keer wordt eerst een aantal katjes vermeld want zij komen iedere week maar achteraan in blokje rond wat beslist niet wil zeg gen dat zij minder gewaar deerd worden dan de honden in het dierentehuis. Er zitten momenteel twee poesjes en een katertje van zeven weken, een klein cy pers katertje van tien weken met de naam Poes, een twaalf v/eken oude kater en een mooie driekleur poes van ongeveer twee jaar. Er zitten op de hondenafde- Ung twee Dobermann Pin chers, een teef en een reu, een Cocker spaniel en een bastaard dalmatier teefje. De vrouwelijk Dobermann pin cher is een vondeling en is gevonden met gele halsband en lijn. Tot nu toe heeft de eigenaar zich nog niet ge meld. Schiedam De termijn waar binnen de aanvragen voor in dividuele huursubsidie over juli '77 tot juli'78 moet zijn ingediend, is met drie maan den verlengd. Huurders die menen voor deze subsidie ui aanmerking te ko men kunnen daardoor tot I januari "78 de aanvraagfor mulieren nog bij de gemeente inleveren. De afdeling algemene zaken op het stadskantoor is daartoe geopend op elke werkdag van 9.15 tot 12.15 uur en van 13.45 tot 16.15 uur. Vlaardingen De heren D. A. van der Snoek en M. Hooger- waard, lid van het dagelijks bestuur van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie, verrichten maandag de trek king van een loterij die de afgelopen weken is gehouden door de Vlaardingse Kanarie Vereniging Zanglust. Een en ander gebeurt om 20.00 uur in zaal Excelsior, Oosthavenka- de 10. Overigens kan de vereniging en kele nieuwe leden gebruiken. Belangstellenden voor de ka- nanesport kunnen zich in ver binding stellen met de heer R, van der Meuien, Bleekstraat 58 in Vlaardingen, telefoon 010-351401. Schiedam Dertien automobi listen zijn bekeurd bij een snelheidscontröle in Groe- noord. Tijdens een twee uur lange con trole registreerde de mesta- apparatuur aan de Churchill- weg als hoogste snelheid ach tenzeventig kilometer per uur. Schiedam Bij een straatroof is de 59-jarige J. P. v. D. een leren tas, portemormaie met 150 gulden, handschoenen en wat papieren kwijtgeraakt. De Schiedamse fietste over de Korte Haven in de binnenstad toen een duopassagier van een passerende bromfiets een greep in haar fietsmandje deed. De brommer verdween daarna met hoge snelheid. Hoek van Holland Het wïjkgebouw De Hoek stee in Hoek van Hol land is tot gisteren om getoverd geweest in een echte „knutsel- stee". En dat woord geeft dan eigenlijk he lemaal aan wat de op zet van dit herfstva- kantxefeest is geweest: bloemschikken, verven, timmeren, vliegers ma ken enzovoorts. Er was zo veel toeloop van kin deren dat tientallen leiders en leidsters er aan te pas moes ten komen om de helpende hand uit te steken. Zij deden dit, en dat mag best wel eens gezegd worden, spontaan. Het herfstfeest beperkte zich dit jaar overigens niet alleen tot de binnenmuren. Op de par keerplaats ernaast was name lijk een compleet rallypar- cours uitgezet, waartussen de jeugdige fietsers onder het wakend oog van de politie zich in allerlei bochten wrong. Het spreekt vanzelf dat de veiligheid hierbij voorop stond. Wie het koud had gekregen ondanks het heerlijke zonne tje kon naar binnen om daar bij de „wanne bakkers" te smullen van overheerlijke poffertjes. ADVERTENTIE HARGALAAN 2 - SCHIEDAM TEL 010 - 71.33 22. voor de week van 22/10 t/m DAGSCHOTELS i8/1i2,50 ZATERDAG Gepocheerd ei "Florentine" ZONDAG Hazepeper "Novotel" MAANDAG Kippeborst "Novotel" DINSDAG PJcats MilanaisQ WOENSDAG Hutspot met klapstuk DONDERDAG Goulash met rijst VRIJDAG Verse gekookte mosselen KERSTMENU BEKENDl* novotel

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3