De Gorzen: een tweede Maliegat? VRIJDAG 21 OKTOBER 1977 Ongelofelijk vonden ze het „Waren dat nou die roestige gashouder»?" vroegen honder den bewoners van Feijenoord zich op zater dagmiddag 14 december 1974 af. De Rotter damse wijk vierde feest VJakWj station Zuid werd het Mallegat geopend. Bijna lettertljk: bolwerken van sport en cultuur, nieuw leven werd Feijenoord Ingeblazen, twee oude gas tanks san de Oranjefaocmstraat werden op nieuw benuL Ongelofelijk vonden, op woensdagavond 14 september 1977, twee prominenten van de Schiedams© WD het idee om in de ronde gastank aan de Dwarsstraat in hun gemeente iets dergelijks te scheppen. „Wat moet je daar nou doen? Knikkeren? Dat ding is veel te kiem. Zo ga je de sport gieten tn het keurslijf van een oude gashouder", zei Cor van Tilborg, bijgevallen door liberale fractie leider Gerard Verhulsdonk. Toch is de gashouder in de Zuidschiedamse wijk, de Gorzen, groter dan beide Zuidrotter- damse bollen alwaar het verenigingsleven volop draait. „Onze tank biedt dus meer mogelijkheden", bedachten enkele Schiedam- se raadsleden, met in het vooruitzicht de verhuizing van de gemeentelijke technische bedrijven van de Dwarsstraat naar het indus triegebied. Daardoor komt da gashouder vrtj. Gaat door da Gorzen ook eau frisse sociaal- culturele wind waaien? creatie in oude gastank De ronde gashouder tn de Gorzen: afgezien van het geld. een prima ruimte voor groots opgezet wijkgebeu- ren. Tussen de winkelstraat van de Gorzen, de Groene!aan, en de Dwarsstraat lopen verschillende kleine straatjes. Kleine woninkjes staan er, waar in het verleden veel arbeiders huisden die bij de gasfabriek werkten, in „grijze" fabrieksgebouwen waar al die straatjes op uitkeken. later werd de gasfabriek omgedoopt en werd -aanvankelijk haast uitsluitend op het Sehiedamse ge meenteraadsniveau - gesproken over gemeentelijke tech nische bedrijven. Kortweg GTB, dat stond mooier dan het onvolledig geworden begrip gasfabriek want elektri citeit speelde ook een rol. Het terrein aan de Dwars straat gaat er anders uitzien. Binnen vijf jaar raoet een groot deel zijn veranderd. De GTB verdwijnt uit de bebouw de kom, ver weg in het indus triegebied 's Gravel andsep ol der komt de nieuwe behuizing, en daarmee komt een heel ter rein in de Gorzen vnj, Maan dagavond 18 september keur de de raad goed, dat plannen worden gemaakt voor het ge bied tussen Dwarsstraat, Ha- gas traat, Nieuwe Haven, Hoofdstraat en Willem Brou werstraat, met andere woor den het GTB4errem en omge ving (dus ook de Fabriek straat) Als industrie straks van dit gebiedje verdwijnt, komt wel kome ruimte vrij voor wonin gen en winkels (vooral aan de kant van de Hoofdstraat) en vooral aan woningen werd ge dacht, omdat de behoefte daaraan in de Zuidschiedam- se wijk nog meer zou stijgen door sloop van het Eendracht- buurtje, aan de Maasdijk en de Eendrachtstraat, gelegen aan de andere kant van de Buitensluis, tegenover de Gusto. De slopershamer valt ri^r ten behoeve van aanleg van de nieuwe waterkering, een onderdeel van de Delta- dijk. Handhaving „In beginsel wordt uitge gaan van handhaving van bestaande bebouwing, al dan met door renovatie", luidde het voorstel van burgemeester en wethou ders aan de raad. Vijf da gen vóór de raadsvergade ring waren drie raadsleden ingesprongen op die frase. „Geldt dat ook voor de gas houder?" vroegen Aad de Wolf, Aad Wiegman en Hans van der Wilk, respec tievelijk van CPN, PvdA en PPR. De betrokkenheid van het drietal laat zich raden. De communist werkt ergens in de Hoofdstraat, de socialist heeft een baan bij Warmte meter aan de Nieuwe Ha ven en is beroepshalve al geïnteresseerd in de gang van zaken rond de GTB, en de radicaal is jarenlang werkzaam geweest m het sociaal-culturele leven van Rotterdam en weet daar door heel veel van het Mal legat, het wijkcentrum van Feijenoord dat in twee voormalige gashouders is gevestigd. Direct na hun vraag reeds kwamen zij zelf tot de slotsom: „Sloop dat ding niet, er is immers zoveel mee te doen." De CDA-af- vaardïgïng knikte voor zichtig. En de voorzitter van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening bleek het vurig met ben eens: wethouder ir. Chris Zijdeveld gaat uitzoeken of voor de gashouder en een stuk terrein rondom moet worden gedacht aan een sportbestemming of aan een culturele functie. Tekst: Kor Kegel Vooral Wiegman en Van der Wilk hebben de wethouder op het hart gedrukt niet tot sloop van de ronde tank over te gaan. Ziet De Wolf een sport- halletje meer zitten, de andere J.wee denken aan een goed lo pend wijkgebeuren, waar gele genheid is voor allerlei bijeen komsten, vergaderingen, con certen, een brok gezelligheid en een aanzet tot creativiteit De vraag is bij de WD gere zen „Kan dat dan in zo'n gas- houdertje"'" „Nou en of" - terwijl een groep van dertig kmdem onder lei ding van een tiental volwasse nen spelletjes doet, legt Renk van de Wal, sympathiek leu nend tegen de bar, uit dat het Maliegat in een grote behoefte voorziet Hij is projectlader van Feijenoords recreatieoord" „Dit is een volkomen uruek iets Geen wonder dat de ge meente Rotterdam met deze accommodatie pronkt" De Persoonshaven loopt even wijdig aan de Oranjeboom- straat Vlakbbij station Zuid staan twee koepels, vroeger in gebruik bij de GEB, het Rot terdamse energiebedrijf In 1972 zei de plaatselijke ge meenteraad een verhelderend ja tegen de plannen ora de koepels te behouden en een H e kan het anders? De Gasstraat, naam van één van de straatjes die op de oude gasfabriek uitkomen. Voör het Mallegat is een werkgroep ingesteld, die in de praktijk de taken, over neemt van de beheerscom missie waarmee m 74 is gestart. Die commissie gmg echter te veel op de com merciële toer. Van der Wal; „Het winstoogmerk kwam te sterk naar voren en daarom heeft de gemeente die commissie mm of meer ontbonden. Het is nu een papieren beheerscommis sie, feitelijk doet de werk groep alles wat nodig is, zowel binnen als buiten. De man kost dat ruim dertig uur per week, gemiddeld, en dat is erg veel. Vong jaar hadden we veel vrij willigers die zonder werk zaten en die veel öjd over hadden voor de activiteiten hier, maar de meesten heb ben inmiddels een baan tje." j Een behoorlijke oppervlakte heeft het terrein van de technische bedrijven: genoeg ruimte voor woningen, winkels èn sport, recreatie en andere wijkactiviteiten. een uniek gebeuren waar bij de hele wijk is betrok ken Geregeld worden tentoon stellingen gehouden, met betrekking tot de wijk zelf zoals foto's van het oude Feijenoord, of van door de wijkbewoners gempakte werkstukken. Een bepaal de band bestaat met de Rotterdamse Kunststich ting, die nu en dan kunst m bruikleen afstaat. „Maar nog steeds blijkt eigenlijk dat daarvoor weinig inte resse is, en dat is wat jam mer", zegt Renk van der Wal. Ten slotte zijn er di verse verenigingen, die een ruimte van het Mallegat huren voor hun besognes, zoals de Zamelaar, een ruilbeursclub. Recreatieoord Mallegat heeft meer dan een flinke duit ge kost Rotterdam at beslist met m de slappe was,maar in Schiedam zal geld straks het grootste probleem blijken, mocht daar verder worden in gegaan op alle mogelijkheden rond de gashouder. De ronde tank in de Gorzen lijkt wel veel meer mogelijk- Foto's; Ben Blumers Het Maliegat op Rottardam-Feiienoord: twee koepels en een watertoren als ontmoetingscentrum van een oude arbeiderswijk. functie voor de wijk te geven. Verhelderend omdat er jaren lange onzekerheid aan vooraf was gegaan, eindelijk kon de opbouw beginnen. De grootste koepel is helemaal af en ging dne jaar geleden open De andere wordt klaar gestoomd voor kunstzinnige vorming, met name creatieve bezigheden voor bejaarden- Ook op het omliggende terrein vinden evenementen plaats, vooral m sportverband. De vlakbij staande watertoren dient als richtingwijzer, als markant herkenningspunt, maar staat er m feite een bee tje verloren bij. Is vooral de grote koepel vrolijk opgeschil derd in blauw met witte ster ren, de oude toren daarente gen kan nog met worden opge knapt en gerenoveerd „omdat niemand weet wie de eigenaar is", zei Renk van der Wal gis teren. „Feijenoord is een wijk met ongeveer tachtig pro cent arbeiders, in de vroe gere zin des woords. In het begin vooral bleek het or ganisatietalent in de wijk niet groot De weg van maatscbappijbewust ma- ben is een langdurig pro ces, daarvoor zijn jaren nodig, maar geleidelijk zie je de belangstelling groeien. De meeste activi teiten in het Mallegat wor den door de wijkbewoners zelf op touw gezet. Dit weekend is er bijvoorbeeld een popfestivalletje met twee groepen. En de laat ste dagen rijn de mensen ook heel actief bezig, van wege de vakantietijd." De gemeente stelt volgens Van der Wal aan leden van de werkgroep de voorwaarden, dat zij op Feijenoord wonen en binnen de wijk met een openbare funküe bekleden. Voorts mogen in de tot wijk centrum omgetoverde gashou der officieel geen clubhui sacti- viteiten plaatsvinden, maar die regel dient met een korreltje zout te worden genomen. „Stel je voor, er zou voor dit cen trum niks overblijven", zegt Van der Wal „Wij halen hier allerlei groepen en verenigin gen m huis, voortdurend is er een instuif, een contactavond, buurtbijeenkomsten, en je kunt het allemaal club- en buurthuiswerk noemen. Daar om houden we het officieel op een randverschijnsel van club- huiswerk, wat hier allemaal gebeurt Kunststichting De projectleider van het Mallegat geeft een hele op somming van wat er zoal te doen is: „Wekelijks zijn er bepaalde avonden voor klaveijassers, schakers, en er wordt ook dansles gege ven. Film, toneel, muziek zijn regelmatig terugkeren de toestanden, voor kinde ren worden veel spelletjes en wedstrijden georgani seerd, en verder is er een leeshoek, een koffiehoek, er wordt gedaan aan musi sche vorming, het xs echt heden te bieden. Het ding is groter en niet koepelvormig, maar ziet eruit als een cilin der. Zeer aantrekkelijk zou den - volgens bijvoorbeeld Hans van der Wilk, vroeger wethouder voor ondermeer wijkzaken - de nissen zijn die helemaal rondom in de gas tank staan, op de begane grond. Dat bevordert het ef fect van gezelligheid in een op te zetten wijkcentrum. Ook kan, de financiën even verge tend, zonder veel moeite een platform worden aangebracht dat de tank ruimtelijk plezie rig maakt. De portier van de „gasfa briek" merkte gistermiddag la coniek op „Alles gaat hier tegen de vlakte. Ook die tank, wat wil je Staat op instorten. Die trap aan. de buitenkant, zo gammel als de neten. Trou wens, wat dacht je van die gaslucht' Ja, hij wordt al lang met meer als opslag gebruikt, maar die lucht hangt er nog wel en die krijg je er niet gauw uit

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4