Bibliotheek groeit uit haar jasje GGenGD: ouden te klein fog vijf ton voor de Burg. Heusdenslaan Optocht van duizend man B en w willen eerder geld vrij maken Windmill breekt schoorstenen af Bewoners vinden NW»plan» a« sociaal WD wi! meedoen Ir. Van der Vorm verlaat Wilton gelopej Nieuwbouw dringend gewenst Voorstel voor aanvullend krediet Scheeres stelt kabeltelevisie in gebruik Over autodak n Weer slachtoffer brommende rovers Door toepassing nieuw systeem Actiecomité Gusto Open verwacht: Vlaardingse PPR tegen plan kerncentrale Gestolen auto weer weg SCHIEDAMSCHE COU ANT Woensdag 26 oktober 1977_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25947 4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Tussen de Havenstraat en de Spuisiuis ligt een terreintje waar de verenigde provinciale bibliotheekcentrales best nieuwbouw willen zien. Momenteel zit de stichting in een te klein geworden gebouw (op de achtergrond), de voormalige Goede Havenkerk. Schiedam Het hoofdkan toor van de provinciale bi bliotheken op de West- frankelandsedijk kampt met „een onstellend ruim tegebrek". Uitbreiding is dringend noodzakelijk, volgens directeur N. Oli vier van de stichting van verenigde provinciale bi bliotheekcentrales. Het meest wenselijk is nieuw bouw op een vlakbij gele gen veldje, aan de andere kant van de Havenstraat Dat levert echter grote problemen op. „De plannen zijn in een zeer prematuur stadium", aldus Olivier. „De conceptie is nog niet eens geschied, dus van geboorte is nog lang geen sprake. Momenteel ben ik juist bezig een nieuwe pro gramma van eisen te schrij ven, en daarin is de uitbrei ding opgenomen. Wij zijn nu reeds uit ons jasje gegroeid; stelt u zich eens voor hoe dan volgend jaar de situatie zal Zijn!" Het gaat vooral om extra ruimte voor archief en magazijn. Voorlopig acht de stichting de kans klein dat er spoedig nieuwbouw komt Directeur Olivier. „Onze stichting is na tuurlijk volledig afhankelijk van het provinciale bestuur, En de provincie kampt al met een tekort van tien miljoen. Gezien die situatie denk ik niet, dat het komende jaar de uitbreiding in provinciale sta ten al ter sprake komt. ïk vrees, moet ik u bekennen". Ir, O. J. Van der Vorm (foto uit Wiiton-Fije-i noord Nieuws). Schiedam Ir. Otto van der Vorm, directeur van scheepswerven Wilton- Fijenoorö en de Rofcter- damsche Droogdok Maat schappij, heeft ontslag aangevraagd. In een ex tra vergadering heeft me dedirecteur drs, Wim Bos dat gistermiddag meege deeld aan de onderne mingsraad, Wanneer ir. Van der Vorm vertrekt, is nog niet be kend. Hij vertrekt naar scheepswerf Boele, ge vestigd in Krimpen en in Schiedam, waar hij als directeur beter denkt te kunnen functioneren. Zijn vertrek bij "WF/RDM wordt in hoge mate be treurd door drs. Bos. Sinds het vertrek van ir, Bart Wilton als directeur van Wilton-Fijenoord voerden Van der Vorm en Bos de gezamenlijke directie van beide wer ven. Bos was voordien al directeur van de Droog dok. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaai dingen willen volgende maand met het voor stel aan de raad kamen een aanloopkrediet van een kwart miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe huisvesting van de GG en GD. De gemeentelijke gezondheidsdienst is verspreid over de gehele stad. Bovendien zijn de onderkomens te klein en in vele gevallen te oud. Mede door het tot stand komen van het samenwerkingsorgaan tussen de gezondheidsdiensten van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam is verbetering van de huidige accom- modatie dringend gewenst. Wethouder Ja Vermeule-van Dijk van onder ra eer volksge zondheid heeft meegedeeld dat zij goede hoop heeft dat de raad positief zal reageren. Reeds tijdens de laatstgehou den vergadering van de raadscommissie voor volksge zondheid lieten de leden dui delijk merken dat de huisves ting van de GG en GD, zoals deze thans is, beneden de maat is en dat verbetering noodzakelijk is. Het is echter niet mogelijk zon der meer geld uit te trekken voor nieuwbouw. Volgens het investeringsschema (meerja renbegroting van Vlaardin gen) kan pas in 1980 of 1981 250.000 gulden worden vrijge maakt als aanloopkrediet. In 1982 en het jaar daarop moet de raad in totaal vier miljoen gulden beschikbaar stellen. Mede op aandringen van de directeur van de geneeskundi ge dienst dokter E. H. E. Wolf hebben b en w beslo ten tijdens de komende begro tingsbehandeling toestem ming aan de raad te vragen. Dokter Wolfs noemt in bet kort de problemen, waarmee de GG en GD worstelt: a. Te klein b. Verouderd c. Verspreid d. Gebrek aan privacy Over het „te klein zijn" zegt de heer Wolfs: „We zitten zo op een kluitje dat de patiënten soms in de gang op de grond" zitten. Daar lopen ook andere patiënten met een leeg flesje naar de wc om even later met een gevuld flesje terug te ke ren. Niet zo smakelijk om te zien, lijkt mij zo". Ook met privacy is het slecht gesteld. Een gesprek in alle rust met de arts is vaak niet mogelijk. Er zitten op de „spreekka mer" altijd wel een of meer Een van de veel te kleine gebouwen aan de Kethelweg van de Vlaardingse GG en GD. ambtenaren, omdat elders in het gebouw geen ruimte is. Er zijn overigens nog meei overwegingen om de nieuw bouw van de GG en GD eer der van de grond te krijgen dan gepland. In het kader van de Wet op de Gezondheids voorzieningen zullen de be voegdheden van de medische diensten groter worden. Zo zullen bijv. epidemiologische onderzoeken moeten worden verricht Voorlopig houden b en w er rekening mee dat circa 1350 m2 grond gereserveerd dient te worden. Onderzocht moet worden waar de nieuwe vesti ging komt. „Daarover is nog geen. zinnig woord te zeggen". 2egt mevrouw Vermeule. Het staat uiteraard vast dat de bereikbaarheid goed moet zijn. „Bijvoorbeeld in de buurt van de rijksweg", zo zegt de wethouder. Schiedam Een gedeelte van het Westen kan. volgende maand reeds van kabeltelevi sie genieten. In het blok dat wordt begrensd door Vlaar- dïngerdijk, Rembrandtlaan, Julianalaan en Aleidastraat wordt 31 oktober begonnen met het zogeheten inregelen. De officiële ingebruikstelling van de eerste fase zal op woensdagavond 9 november worden verricht door wethou der Reinier Scheeres. Iedereen die zich heeft geabon neerd ontvangt binnenkort bericht wanneer de installa teur het televisietoestel komt inregelen. Van tevoren moe ten de aansluitsnoeren wor den afgehaald. Dat is moge lijk bij het mobiele voorlich tingscentrum dat aan de Dirk van Wassenaarstraat is ge plaatst en bij de Gemeentelijk Technische Bedrijven aan de Dwarsstraat Schiedam De personenauto van hoofdagent M. S. is ver nield. Een onbekende liep dit 'weekeinde over de Renault 6 van de 31-jarige Schiedamse politie-ambtenaar. De wagen, die bij zijn woning aan de Parkweg in Nieuw!and stond geparkeerd, liep daarbij schade op aan het dak van het Iinkervoorspatbord. Het schadebedrag wordt geschat op duizend gulden. Vermoed wordt dat de dader aange schoten is geweest Vlaardingen Een krediet van 536.000 gulden zal nog moeten worden uitgetrokken voor de afronding van de werkzaamheden rond de Burgemeester Heusdenslaan in Vlaardingen. De totale kosten zullen dan uitkomen op 12.762.014 gulden en 82 cent. De Burgemeester Heusdenslaan is al geruime tijd klaar. Slechts een aantal kleine karweien moeten nog gedaan worden zoals het aanbrengen van definitieve verkeersre gelautomaten, enige beplanting en het herstel van de taluds onder de brug over de Vlaardingse Vaart. Omdat de gemeenteraad tot nu toe haar toestemming heeft verleend voor het besteden van 12.226.900 gulden, komt het college van burgemeester en wethouders met het voor stel om een aanvullend kre diet uit te trekken van 536,000 gulden. Dit voorstel wordt vanavond in de commissie voor stadsontwikkeling en morgenavond in de commissie voor verkeer en vervoer be sproken. De vergaderingen worden gehouden in, het Vlaardingse stadhuis en be ginnen om half acht. Het aanvullende krediet is voorts ondermeer nodig, daar de reconstructie van een ge deelte van de Burgemeester Pruissingel als één geheel ge lijktijdig met de aanleg van de Burgemeester Heusden slaan is uitgevoerd. Hierbij komen nog de kosten verbon den aan de zich voortslepende procedure bij het gerechtshof tussen dokter Moerman en de gemeente Vlaardingen met als 'tn2et de grond van Moerman. Deze kosten tot het vonnis worden geraamd op 2D.0Ö0 gulden. Tevens moet men nog rekening houden met de kos ten van grondverwerving van die gronden, welke nog in ei-* gendom zijn van het rijk. Kos ten hiervan: 33.810 gulden. In voorbereiding is op het ogen- blik een grondruil met het njk om deze kwestie af te handelen. Schiedam De brommende rovers hebben weer een slach toffer gemaakt. Het duo dat in Schiedam en Vlaardingen reeds vier keer toesloeg heeft gistermorgen de 31-jarige J. van der S.-van der E. uit Schiedam beroofd van twee honderd gulden en een beiaal- pas en kaarten. De twee hadden op een brom fiets de vrouw al enige tijd m Groenoord gevolgd. Bij de Zwaluwenlaan passeerden zij de fietsster en gristen razend snel een tas met het geld tut een mandje, dat voorop haar fiets zat. Vlaardingen De bewo ners van de Boerhaave- straat/Roemer Visscher- straat hebben gisteravond weer eens gebruik ge maakt van de mogelijk heid om vragen te stellen ten aanzien van het plan van het NVV om 74 koop woningen in de beschutte sfeer te bouwen op het open gebied bij genoemde straten. Bewoner G. Voogd betitelde - tijdens de commissievergade ring voor stadsontwikkeling in het stadhuis - het NW-plan dit maal als „a-sociale bouw". Aan het emde van zijn betoog zei heer Voogd: „Ik heb een mooi voorstel. Er staat aan de Hofsingel een oud ziekenhuis, dal gesloopt gaat worden. Hiervoor in de plaats komt een groenvoorziening. Maar met een beetje goede wil kun nen er aan de Hofsingel ook wel 74 woningen gebouwd worden. Ik vermoed echter dat de wethouder bouwplan nen in die richting niet zo geestdriftig zal verdedigen". Een andere bewoner, D. van der Windt, vroeg aan wethouder Bas Goudriaan: „Vertel nu eens recht voor z'n raap wat u met ons van plan bent* We hebben als burgers toch recht op voorlichting"'" Goudriaan liet zijn emoties niet de vrije loop gaan en ant woordde: „Ik zit hier om de "Vlaardingse belangen te be hartigen. En ik vmd het overi gens een acceptabel plan". Vlaardingen Op het terrein van de kunstmestfabriek Windtnill Holland aan de Maassluissedijk in Vlaardin gen is vandaag" een begin gemaakt met de sloop van de 80 meter hoge dubbele schoorsteen van de fosfor- zuurfabriek. Hoogwerkers demonte ren met behulp van reusachtige kraanwagens de metalen schoor- steenelementen. Het karwei zal enige weken duren. De schoorsteen heeft tal van jaren het (ont sierende) beeld van deze Amerikaanse kunstmestgigant bepaald. Hij werd reeds in 1982 in gebruik genomen om een emde te maken aan de hinder die de bevolking van Vlaardingen ondervond van de grote hoeveelheden vrijgekomen (emissies) zwa- veldixoide. Bij het indampen van fosforzuur namelijk werden daartoe speciale dompelbranders gebruikt. En juist deze op olie gestookte branders waren de veroorzakers van de vieze troep, die met zelden grote delen van Vlaardingen in nevelen hulde en die menig keer schoon wasgoed voor de tweede keer in de wasmachine deed verdwijnen. Die nevel (wolk) ontstond tijdens het totale proces, waarbij ook waterdamp met fluor vrijkwam. Als gevolg echter van het meer en meer toepassen van nieuwe systemen voor het mdampen werd het gehalte aan zwaveldio xide minder en minder. Stookolie komt er niet meer aan te pas, omdat thans gebruik wordt gemaakt van de zogenaamde vacuu- mindampers. Men verwacht dat de schoor stenen eind november zullen zijn verdwe nen. Schiedam Cabaretier Frits Lambregts en pianist Wim van de Meeberg werken mee aan de akiiedag Gusto Open, op vrijdag 28 oktober. Tijdens de manifestatie zal hij 's avonds in het Passagetheater waarschijnlijk het speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde „Gusto-lied" zingen. Sprekers op deze bijeenkomst zijn: de Tweede Kamerleden Ane van der Hek (PvdA) en "Marcus Bakker (CPN), burge meester Arie Lems, vrouwen comité-lid Tooti Smits van Steenhaven en Piet Schud el a- ro, secretaris van de onderne mingsraad bij Gusto. Voor de pauze zal ook de Gusto Drum band spelen. Het is nog niet bekend of er iemand van de vakbond spreekt. Waarschijnlijk niet In de grote zaal van Passage kunnen 550 bezoekers. Wan neer meer mensen komen op dagen wordt er vrijdagavond gebruik gemaakt van een ge luidsinstallatie in de foyer en mogelijk ook in de hal een televisie-circuit. Voor het ge beuren heeft de VARA radio en televisie al interesse ge toond. Op de manifestatie 2al ook een solidariteitsverklaring worden voorgelezen van andere wer ven, van Wilton Fijenoord. Het personeel van deze werf aan de Admiraal de Ruyter- straat doet voor zover nu bekend niet mee aan de optocht, zoals aanvankelijk wel de bedoeling was. Toch verwacht het actiecomité zo'n duizend man op de been te krijgen. De optocht vertrekt zoals be kend 's middags om half drie van de Maasdijk. Met een geluid swagen en onder bege leiding van de politie gaat de stoet dan over de Hoofdstraat, Willem Brouwerstraat, Wiihel- mmaplein, Groenelaan, Wes- terkade. Stadhouderslaan. Willem de Zwijgerlaan, Nas- saulaan, Thomas a Kempis- straat, St. Liduinastraat Fa- brtstraat, Fabriplein, Vlaar- dmgerdijk, Vlaardingerstraat, Dam, Korte Dam, Hoogstraat, Koemarktbrug, Gerrit Ver- boonstraat, Tuinlaan, naar de Plantage- Het actiecomité denkt daar zo*n anderhalf uur voor nodig te hebben. Vanaf het podium aan de Plan tage zal Piet Sehudeiaro de aanwezigen oproepen om ook 's avonds naar Passage te ko men. Om moeilijkheden met boetes te voorkomen heeft het comité de werknemers reeds opgeroepen om voor zij aan de optocht meedoen toch eerst bij de tijdsklok op de werf te pnkken. Vlaardingen De Vlaardingse afdeling van de PPR sluit zich helemaal aan bij haar Schie damse broeders, die zich heb ben uitgesproken tegen een kernenergiecentrale op de Maasvlakte, De Schiedamse PPR heeft de demissionaire mmister voor economische zaken, drs Ruud Lubbers on een brief die op donderdag 29 september ver stuurd is haar kntiek op de plannen voor de bouw van een dergelijke centrale ken baar gemaakt Dat meldden wij reeds in onze krant van 29 september, Bestuurslid Cees Clement ver telt: „Onze Vlaardingse afdeling staat geheel achter hetgeen in die bnef verwoord staat. Overigens zullen wij met nog een aparte bnef naar Den Haag sturen". Voor Clement is het een uitge maakte zaak dat er op de Maasvlakte geen kerncentrale wordt gebouwd. Zijn woor den: „Wij willen gewoon hele maal geen kerncentrales". Schiedam De WD, die ont breekt bij de organisatie van de Gusto-manifestatie, steunt wel degelijk de acties voor de werf. De plaatselijke afdeling ondersteunt de motie die doof de gemeenteraad werd aange nomen en waar de fractie reeds mee akkoord was ge gaan. De ledenvergadering van de af deling heeft onlangs ook haar grote bezorgdheid uitgespro ken over de mogelijke sluiting van Gusto en de daarmee sa menhangende gevolgen voor de werkgelegenheid in Schie dam in het algemeen en die bij IHC-Gusto in het bijzon- j der. De WD is volgens de fractie- vooratter net als het CDA met voor de actie gevraagd. „We zijn maar zo naïef om te veronderstellen dat men ons is vergeten", aldus Gerard Verhuisdonk, „het gaat om een Schiedamse actie, waarbij de belangen van de Schie damse bevolking en die van de werkers bij Gusto voorop dienen te staan. Het pamflet kunnen we niet onderschrij ven. Het wekt bij de bevol king wellicht valse hoop. De kans om de werf hier te be houden is te gering. Het is echter een stuk gezonde emo tionaliteit. En wij vinden het ook waard om er iets aan te doen". De manifestatie die vrijdag in het Passage-theater wordt ge houden zal dan ook worden bijgewoond door een afvaar diging van de plaatselijke af deling. Schiedam Tot twee maal toe is de wagen van cultureel- werker Ton Molenaar gesto len. De Ford Taunus met het kente ken 92-12-JU verdween voor de eerste keer op 14 oktober. Een onbekende stal het voer tuig toen bij hem voor de deur aan de Zalmstraat in Zuid. Een paar dagen later werd hij teruggevonden aan de Singel nabij de Wattstraat, zonder kenteken en met een kapotte band. Toen de 30-jari- ge Molenaar gistermiddag, na een weekje weg te zijn ge weest, de vijf jaar oude wa gen daar wilde ophalen, was hij wederom weg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1