Gevangen in eigen lichaam Een weeklang enge griezels O© ene Ban is de anéêf (niet?) en Mexico DONDERDAG 2? OKTOBER 1977 Volkskunst ONS, jaloezie móórdtoneel Djamüa Natascha en ranja Bejaarden zetten tentoon - stelling op voet werden gelopen, verdween veel van de eeuwenoude cultuur. En tegenwoordig is er het verste* delijkingsspook» dat de traditie van volkskunst ondermijnt, In ae Vlaardingse Kattenbeker zit Joop van Dorp: „Dankzij en kele organisaties zoals de Abal in Den Haag en de SOS in Kerkrade hebben wij hier een collectie sa mengesteld, die laat zien hoe de plattelandbevolking in beide lan den zich toch weer is gaan wer pen op de oude technieken van pottenbakken, weven en vlechten, daarbij gesteund door instellin gen die aldoende de armoede wil len besnijden" Tot en met zaterdag 19 november wordt in de Katten beker, Lies veld 151, een expositie gehouden van kunstnijverheid uit Peru en Mexico. Toegang is gratis, op maandag is de kunsthandel dicht schrijfster maakt de spanning zo voelbaar dat moord met uitblijft. Wie het slachtoffer wordt en van wie, dat zijn vragen die T. B. Morris kundig heeft verwerkt in zijn thrillerachtige toneelstuk, dat zaterdagavond m de Vlaardingse Stadsgehoorzaal wordt opge voerd. Regisseur is A. Korpershoek en de toneelgroep heet ONT, ofwel „Ontspanning naar insoanning". Het Vlaardingse gezelschap be staat al smds de jaren vijftig en staat onder voorzitterschap van Jan de Voogd. Om acht uur begint de voorstel ling en toegang kost vijf gulden. Na afloop van „Vrouwen van Widgeons Mere" is er in de aan- grenzedne Harmonie nog gelegen heid tot dansen. De Nieuwe Wereld. Eigenlijk kon den we Amerika altijd met een gerust hart zo noemen. Totdat ontdekt werd dat al duizend jaar voordat hier de jaartelling begon, in Peru en Mexico beschavingen bestonden die met onder doen voor de Grieken, Egyptenaren en Chinezen. Toen in het begin van de zestiende eeuw beide landen door de Spanjaarden onder de De fanatieke jaloersheid van de vrouwen van Widgeons Mere heeft een fatale afloop, Is er aller eerst de felle stnjd om het land huis, de aankomst van een drift- poot uit een nabijgelegen dorp en van een koele, zelfverzekerde FUNGUS Voordat Fungus over een week een „nachtconcert" geeft in de Schiedamse Passa ge, spelen twee leden daarvan volksliedjespop in de Sokkel, aan de Van Maerlantlaan in het Vlaardingse. Het duo be staat uit oppervopper Fred Piek, die uit de Vettenbordse- polder morgenavond vrindje flens van der Zalm meeneemt Dat betekent vanaf negen uur viool, gitaar, fluit, mandoline en zang. Het zal gaan om meer authentieke folk dan van Fun gus bekend is- Daarvoor beta len Sokkelaars een knaak, ter wijl ni et-leden voor viere- neenhalve piek naar binnen mogen. RIVERSIDE Het eenjarige bestaan van de Schiedamse dixielandclub van Jan Koeling en Joop Meu- re wordt zaterdagavond duch tig gevierd. In maison Tivoli aan de Nieuwe Haven zet de Riverside Club dan zijn deu ren ópen voor de New Orleans Sync opa ters, een drieëntwin tig jaar oud orkest. Leden van de nijvere club betalen drie gulden entree, niet-ieden het dubbele. Koeling: „Dat is niet duur, want de Syncopatere hebben een prima naam in de Nederlandse dixie-scene". Ti voli staat naast Kalfsbeeks bowlingcentrum, aan de Nieu we Haven op nummer 237. Vijf van de zesennegentig vijanden van Duitsland. Als de titel van een cabaretprogramma „Vrijheid, gelijkheid en zusterschap" is, dan weet je al welke kant het opgaat. Twee weekends lang komt het vrouwencabaret van Natascha Emanuels in het Zoldertheater in de Peerstoof. Met Carla Delfos, Cilly Dartell, Corry van Kessel en Marie-Anne Hensing wil zdj kritisch aanduiden „waar de problemen van een vrouw in een mannenmaatschappij liggen". De dames worden bijgestaan door celliste Elfri Zeldenrust en fluitiste Angèle le Ray en zowaar ook door een Heer. pianist Wiebe Cnossen. Het optreden begint telkens om negen uur 's avonds: morgen, zaterdag en een week daarna op dezelfde tijden. Toegang tot het theater in de Nieuwstraat kost negen gulden, maar reductie krijgen die speciale mensen met een CJP of Pas 65. een onderdeel van het project van zesenne gentig portretten van staatslieden, die alle maal verschillende ideeen hadden en toch ook veel gemeen. „Zij voelden zich steeds an ders en bleven toch de zelfde," is het motto. Op de expositie zijn markante dingen te zien. Zo hangt er een tekening van Ulrike Meinhof. Gerritsen: „Als terroriste een ui terste, maar ook ie mand die zich steeds anders voelde". Daar om staan eigenlijk zes tien verschillende por tretten van Meinhof door elkaar: steeds een andere uitdrukking, en toch telkens dezelfde. „Ik werk de dingen wel af en maak nooit iets bewust slecht", zegt Ad Gerritsen, „maar het gaat mij meer om de inhoud dan om het estheti sche". Een mens beklant een berg en zet een vlag op het topje. Jaren later kan ij dan nog zeggen: „Kijk eens, daar ben ik geweest". Maar waar om zoiets voor iemand nou leuk is, of belang rijk, dat vraagt Ad Gerrritsen zich af. In het Stedelijk Museum van Schiedam springt de kunstenaar om met mensen en hun ideeën aan de ahnd van foto, film, verf en zeefdruk, hout, gips en andere objecten. „Ideeen ver anderen voortdurend, maar die mens blijft gevangen m zijn eigen lichaam, waardoor hij vaak gekenmerkt is", zo luidt ook een ge dachte die Gerrritsen beaghoudt. Zaterdagmiddag om drie uur gaat in hel museum een film van hem in première, han delend over de vijan den die Duitsland rond 1900 had. De film is DJAMILA Terwijl Natascha en consorten morgen optreden, speelt in een ander vertrek van de Peerstoof een nieuwe Schiedamse formatie: Djamila komt om tien uur bij QP? en geeft behalve muziek een lichtshow weg. Het repertoire bestaat uit eigen nummers, die sterk ritmisch en daardoor tamelijk swingend zijn. De muzikanten zijn Fedde Visser (percussie en conga's), Paul Boon (sologitaar). Hans van Schijndel (fluit, slaggitaar en percussie), Rini Eysberg (slagwerk) en René Portes (bas). CARIL-DON Ook komende maand is het automatische speelwerk van het Vlaardingse Oranje-caril lon voorzien van melodieën van de stadsbeiaardier van Schiedam en VI aardingen, Cor Don. Evenals deze maand het geval was, zijn de weken die in het verschiet liggen twee „deuntjes" te horen op de Markt en omgeving. Om het hele uur schalt een herfst liedje van J. Worp over de stad, op elk half uur weer klinkt Kinderspel uit de klei ne Hollandse suite van P. K. Notenboom. Bosbeer Een gratis glaasje ranja krijgen, traditioneel haast, de kinderen die zaterdagmiddag op de Peeretoof afstormen. In de pauze van kindertheater Pup wacht dat heerlijke goedje; daarvóór is in het Zoldertheater het poppenspel rond „Annelies en de slimme streken van Money" te zien, daarna brengt Pup ,3obo en de bosbeer" op het toneel. Toegang kost een knaak, het programma begint om half drie. Ulrike Meinhof. LUISTER Zoete luisterliedjes zingt Mar jan Schop uit Vlaardingen zondagmiddag in buurstad Schiedam, waar de 4 Molens het dienstencentrum op de hoek van Nieuwe Damlaan en Burgemeester Honnerïage G re tel aan een vrij entree middagje houdt. Tussen twee en vijf uur zingt en tokkelt Marjan, voorts is er een ruil beurs met allerhande voor werpen, cn ten slotte worden dia's vertoond. ACCORDEON In twee andere dienstencentra in Vlaardingen is vanavond al wat te doen. Accordeonver eniging Flardingha treedt na half acht op in Holy aan de Willem de Zwijgerlaan 470, terwijl de christelijke toneel vereniging Animo om acht uur begint in centrum West aan de Frank van Borselen- straat. ctermatm.ee) en begint verder gewoon om twee uur, zeven uur en half tien. De film is voor boven de zestien en won de eerste prijs op het internationale griezelfilm-fes tival. De kleuren zijn wel heel aardig. EN VERDER... Wat in het Passagetheater een vaste ge woonte moet worden (gezien het succes van vong jaar), begint vandaag weer: de speciale monsterfilmweek. Direkteur Henk Berg heeft vier films in huis ge haaid, die dagelijks te zien zijn. De meest in het oog springende daarvan draait in klein-Passage, ofwel de Bio-zaaL Dat is Shivers (Nederlandse titel: levend verslonden) met in de hoofdrollen Paul Hampton en Barbara Steele als de arts en zijn verpleegster, die op een door gaans rustig eilandje bij Montreal de stnjd moeten aanbinden tegen een ge vaarlijke, geheimzinnige epidemie waar door de bewoners beestachtig geweldda dig worden en een ongewoon sexueel gedrag vertonen. Een nachtmerrie, waar in angst een betere beschrijving is dan monsterlijk. Het drietal andere films komt in de grote zaal, en daarin wordt meer gebruikge maakt van het stuntwerk en overigens knap in elkaar geflanst poppenbedrog zoals in King Kong. Het zijn alle Japanse 'science-fiction' films, ongecompliceerde trekkertjes waarvan eigenlijk mateloos vervelend is dat te pas en (vooral) te onpas met namen zoals Frankenstein wordt gesmeten. Dagelijks om zeven uur begint Katango's War, waarin de nazaten van koning Kortg op het oorlogspad gaan. Om half tien. start Motta, het vliegende Dracula-mon- ster, met prehistorische zeemonsters uit onbekende diepten. Beide films worden morgen alleen niet gedraaid. Eveneens in kleur en voor twaalfjarigen en ouderen toegankelijk is Satans Crea tuur, waann uit smog en afval ontstane gedrochten de aarde bedreigen. Aanvang telkens om twee uur, behalve zaterdag middag. Shivers is trouwens niet te zien op zater dag-, zondag- en woensdagmiddag (om dat dan Les Chariots voor de derde wede de vakantie op stelten zetten in de kin- In de Teerstoof draait volgende week woensdag 's avonds een gouwe ouwe, maar slechts een handvol mensen (en echt met meer) kamt van te voren te weten welke. Dat mag het theaterbestuur met verklappen van de bioscoopbond. Alleen leden van de jonge filmclub, die met The Kid van Chaplin van wal stak, weten het geheimpje. Om half tien begint de film woensdag, toegang kost vijf gul den, een lidmaatschap de helft. ALVEO Die groep van dat kabouter tje, dat tandbederf bij een schoon rüeiske veroorzaakt door zijn vuile voeten niet op haar tong te vegen, geeft za terdagavond een speciaal con cert. Alveo treedt vanaf negen uur op in het gebouw van de christelijk sociale belangen aan de Lange Haven, naast gebouw Arcade waar zoiets vroeger placht te gebeuren. Toegang kost een knaak. Ko men er veel mensen af op de klassiek getinte jazz-rock van Alveo, dan boft ook de Taize- groep. Deze verkennersclub hield vorig weekend al een fancy-fair om te sparen voor een nieuw troephuis in het Prinses Beatrixpark, maar krijgt bovendien alle rijks daalders die voor het bene fietconcert binnenrollen. De Vloot en De Vliet Zo heten de twee Maassluise dienstencentra, waar veel bejaarden dagelijks bij eenkomen en zich onder meer bezighouden met schilderen, plakken, boet seren en knutselen. Die bedrijvigheid is reden ge weest voor een uitgebrei de tentoonstelling in het gemeentemuseum aan de Zuiddijk, die morgen avond om acht uur wordt geopend door wethouder voor sociale zaken en maatschappelijk werk Greet van Eek. Lang duurt de expositie niet; maandag 7 november is het overzicht alweer ach ter de rug. Tijdens de opening wofdt muzikale medewerking verleend door An Hama kers (altviool) en Johan Steketee (spinet). Het mu- 'seum is 's middags altijd open, behalve op maan dag, en bovendien op vrij dagavonden. SHELTER Aan de andere kant van het noordelijke Waterweggebied, in Hoek van Holland, wordt dezelfde avond een film gedraaid met daarin de Rolling Stones, Jefferson Airplane en Tina Turner. In de Seinpost, het discoterras aan de Strandweg, komt Gimme Shelter handelend over het concert van de Stones dat eindigde met bloedvergietende Heli's Angels. Om ne gen uur begint de film. Met een treffende expressie van lichaam en gezicht beelden Pamela Koevoets en Baer Caprcn al twee jaar de Bam-sisters uit: komisch theater, in de stijl van de Comédia dell' Arte, het Italiaanse volkstoneel Zaterdagavond is de Toverbal in Maassluis het decor van de gezusters Bam: Agatha, zwaar opgemaakt, keurig mantelpak, een treiterkop, en Betty, slonzig, ondergeschikt, de marionet - althans, zo lijkt het heel lang in het programma. Door een aaneenschakeling van effecten, verrassende wendingen, blijft het spel van de Bam-sisters boeiend, vooral ook omdat de uitgebeelde types steeds meer door elkaar vloeien en stelselmatig worden verwisseld. Zo heeft Betty aan het eind de touwtjes in handen en kan Agatha niets meer in de melk brokkelen. Het theaterduo begint rond half tien. ELCKERLIJG Opgebouwd uit honderden details is het symbolische reisverhaal van een man, Eickerlijc, die op zoek naar zijn identieit de dood vindt. Een expressionistische film met fenomenen als de zot, de kracht patser, het meiske, de vrouw en de kunst enaar is morgenavond te volgen in de Maassluise Toverbal, de opme' -celijk bruisende sociëteit in de Lange Boone straat. Zondag worden er gratis films van de rijksvoorlichtingsdienst gedraaid. 8RASIL Eu tot slot komt vanavond in de Stadsgehoorzaal van Vlaardingen een show van Brasil Tropical. Vanaf kwart over acht Kaarten zijn uit verkocht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4