SCHIEDAMSCHE COURANT CPN moet werviügs- 1 actie stoppen I Proces kan wel drie tot vier jaar duren Gastarbeiders worden als slaven behandeld" VomdeBaan tegem woonerf HtiIpiMireatt burger taken moet dicht MIDDELEEUWSE WONING NOG MET GEVONDEN Minder bezoekers bij sociale «flenst Gemeente koopt kunst werken Vechtpartij in Maassluis© binnenstad Voorlopig geen avond-- atheneum PROEFAFSLWHNGEN GAAN DOOR, MAAR.. Kunstenaar dreigt met kort geding GEEN VERLIES VAN ARBEIDSPLAATSEN! PVDA IN HOEKSE DEELRAAD: 33 CDA niet bij actie tegen neutronen bom Donderdag 3 novemfcer 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no, 25953 - s pagina-S Broersvest 3 - telefoon administratie 2GS09S - redactie 262566 - klachtendienst M4144 SCHIEDAM EN KETHEL Winkeliers op de vuist met groep jongeren Maassluis In de Nieuw* straat in Maassluis njn enkele winkeliers - met zo*n twintig jongelui op tie vuist geweest Hierbij liep groentehandelaar A. de Broin lichte verwon dingen aan het gelaat op. De oorzaak van de knokpar tij was een groep jongeren dat zich verveelde en bij winkelier Speijer een kunststof bak wegtrapte. Deze nam dit niet en gin» gerachteraan. Toen hij een van de jongens had beetgepakt sprongen en kele andere jongeren hem op de nek. De in allerijl toegesnelde en bakker Holtkamp kre- l toen rake klappen te gen toen raJ incasseren. De inmiddels gearriveerde politie nam drie jongens mee naar het bureau. Des ondanks is het de hele avond onrustig gebleven ditie enige malen optreden. Ondanks en moest de polit alles hebben de winke liers geweigerd bij de po litie aangifte te doen. ■yiaardingen Voorlopig komt er nog geen avond-atheneum in Vlaardingen. De aan vraag biervoor van de Rotterdamse Avond- scholengemeenschap Mercurius - in januari '76 ingediend bij het ministerie van onder- wijs is afgewezen. In het zogeheten Plan van Scholen voor het ko mende jaar is het ver zoek van Mercurius niet „meegenomen". Het scholenplan werd op 28 oktober gepubli ceerd. Overigens zal de Rotter damse scholengemeen schap niet bij de pak ken gaan neerzitten. Men had al rekening ge houden met de moge lijkheid dat de aan vraag niet zou worden ingewilligd. Vóór 1 fe bruari van dit jaar is een nieuw verzoek ge richt aan het ministerie. Schiedam De gemeente blijkt vorig jaar 273 kunstwerken te hebben aangekocht via de contraprestatie; dat is bet overgrote deel van wat werd ingeleverd door de kunste naars, die in de beeldende kunstregclmg ajn opgeno- men. In totaal ging het om 445 wer- ken met een gezamenlijke waarde van bijna vier ton Het overschot is aangekocht door het rijksconsulentschap voor complementaire sociale voorzieningen en de^ dienst verspreide rijkscollecties.'Ze ventien artiesten waren voor het aanbod verantwoordelijk. Met ingang van dit jaar telde Schiedam nog dertien kunste naars in de regeling. Deze cijfers blijken uit het jaar verslag van de sociale dienst van de gemeente Schiedam over 1976, dat gisteren is ver schenen. Zoals ook het geval is met alle andere uitkeringen, regelingen en bijstand, zijn de lasten aanzienlijk verhoogd in deze speciale kunstenaarspot Vlaardingen Wethouder Bas Goud- riaan van verkeer en vervoer vindt het overdreven te stellen dat de proef af sluitingen voorlopig niet doorgaan, zoals dinsdagavond is gezegd tijdens een protest vergadering van winkeliers uit de Vlaardingse binnenstad. Aan de andere kant erkent hij dat bet nog wel enige tijd zal aanlopen alvorens de binnenstad definitief op slot gaat voor het gemotoriseerde verkeer. En dat beeft alles te maken met de plaats waar de parkeergarages moeten komen. Binnenkort verschijnt de langverwachte nota. waarin de adviezen aan B en W staan over de plaats waar die garages moeten komen. Daarna zal worden ge werkt aan een nota proef afsluitingen, die volgend voorjaar verschijnt Goudriaan verklaart dat desalnietemin voorzichtig wordt begonnen met proef- afsluitingen in de vorm van het omlei den van verkeer. In dit verband noemt hij het omleiden van het verkeer van de Burgemeester Pruissingel over de Marathonweg. Zekerheid daarover kan hij echter nog niet geven. Dat echter het liesveld en Veerplein volgend jaar reeds op slot gaan ziet Goudriaan voor alsnog niet zitten, hangende de nog te nemen parkeennaatregelen. Dat hierbij de uitspraak van de Kroon in de zaak tussen de Leidse middenstand en het gemeentebestuur van die stad een rol van betekenis heeft gespeeld ontkent Goudriaan ten stelligste. „Wat daar in Leiden is gebeurd is holder-de- bolder-werk. Dat doen wij hier niet. Het verbaast mij dan ook niet dat de mid denstanders daar in het gelijk zijn ge steld. De Vlaardingse verkeerswethouder ver moedt dat de hele zaak van het afsluiten van de binnenstad wel enkele jaren zal aanlopen. In dit verband spreekt hij over een proces van drie tot vier jaar. „We hebben nu een periode van voorbe reiding achter de rug", zo zegt hij. „Thans breekt een periode van uitwerk ing aan." Op onze vraag of hij zelf aan die uitwerking leiding zal geven als stadsbestuurder, antwoordde Goudriaan bevestigend, althans als het aan hem ligt. Schiedam De meeste bewoners van de Vondellaan willen geen woonerf voor de deur. Gisteravond heeft men dit laten doorschemeren op de eerste werkbespre king die over de komende berbestraiing werd gehouden. Eerder bleek dit echter al uit de net zo over. „Maar het zou wel enquête die de gemeente in de buurt hield. Uit de opmerkin gen op de formulieren bleek dat veel VondeUaanbewoners geen asverschuivingen en as falt willen. Uit de verf kwam niet hoe men denkt over het plan om de laan aan de zijde van de Burgemeester Knap. pert!aan helemaal af te slui ten. Daar werd echter ook niet direct naar gevraagd. Joop Nieswaag, bewoner van de laan en tevens bestuurslid van de bewonersvereniging, ge looft niet dat de gemeente haar zin doordrijft en toch een woonerf aanlegt Secreta ris John de Kievith denkt er verschrikkelijk jammer zijn als er groenvoorzieningen en speelwerktuigen komen. Het is immers vrijwel de enige plaats in de buurt waar dat kan", aldus De Kievith. Op de vergadering in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven zijn gisteravond door de grote hoeveelheid belangstellenden diverse werkgroepen ge vormd. Niet alleen voor de Vondellaan, maar ook voor de Genestetstraat, J.A. Alber- dingk Thijnstraat, Dirk van. Wassenaarstraat, Potgieter straat en Graaf Florisstraat die kamend voorjaar ook wor den aangepakt G De dienst gemeentewer ken van Vlaardingea is begonnen met het repa reren van het voetgan gersgedeelte van de Prin ses Julianabrug die de Parallelweg met de Tweede Van Leyden Gaelstraat verbindt Hoewel nog steeds niet bekend is wat met deze brug gaat gebeuren - ver plaatsen of afbreken - moest nodig iets gebeu ren aan het onderbond. Het voetgangersgedeelte wordt in vier etappes ge repareerd. Deze week de zuidzijde en de volgende week de noordzijde. Het karwei kost enkele tien duizenden guldens, die krediet GEBREK AAN BELANGSTELLING Schiedam Het dis- trïctsbestuor van de CPN is gistermiddag gelast de ledenwerfac tie in Schiedam stop te zetten. Per aangeteken de brief en vooruitlo pend op een mogelijk' kort geding is dat ge daan door Schiedam mer Huub Koch. „Dief stal van geestelijk ei gendom" noemt deze kunstenaar het feit dat de partij zijn ontwerp voor de actie Gusto Open in een huis-aan- huis verspreide folder heeft misbruikt om meer leden te krijgen. Ook de PvdA vindt, dat de Communistische Partij Ne derland munt sïaat uil de ac tie voor Gusto. Men vindt dat de CPN partijpolitiek pleegt. Op de ledenvergadering die de PvdA vrijdagavond in ge bouw Irene houdt zullen daar de nodige noten over worden gekraakt Net als de PvdA-ere was Huub Koch deze week stemver- munt uit Gusto open baasd toen hij thuis een fol der in de bus kreeg waarin de CPN en De Waarheid leden en abonnees werven en waar op zijn ontwerp stond afge drukt „Stijlloos belachelijk gewoon. Dat is zonder mijn toestemming en medeweten gebeurd. Ik heb het ontwerp belangenloos voor het actieco mité Gusto Open gemaakt Het copyright is uitsluitend voor de actie afgestaan aan het comité. Het ontwerp blijft mijn geestelijk eigendom en is dus onvervreembaar. Gebruik door de CPN is dus onrecht matig. Ze hadden dat kunnen weten want Ulfert Bruseker van de CPN zit in het actieco mité." De PvdA-ers hebben nog niet stilgestaan bij het misbruik van het ontwerp. Zij rijn boos over de folder omdat daarin fors wordt uitgehaald naar hun partij, terwijl rij hebben geholpen om de actie op touw te zetten. Binnenkort, waar schijnlijk al maandagavond, gaat men dat met de commu nisten uitpraten. PvdA-cr Arie Verlinde, die van af het begin druk met de actie bezig is geweest, zegt over de CPN-truc; „Over de ruggen van de Gusto-mensen moet je geen partijpolitiek plegen. Wij doen dat ook niet. Ik vind het verder een klap in het gezicht en een stoot onder de gordel dat de CPN in die folder hun partner in de actie aanvalt door bet be leid van Den Uyl af te kra ken." Schiedam Door gebrek aan belangstelling wordt in Groenoord het hulpbu reau van de gemeentelijke afdeling burgerzaken ge sloten. Om dezelfde reden gaat eerder al op de win terse koopavonden ook de afdeling aan de Over- schiesestraat dicht Het hulpbureau in Groe noord zit al een paar jaar in het PTT-kantoor aan het Jacques Uriusplein. Altijd heeft het te kampen gehad met een klein be zoekersaantal Daarom zijn de activiteiten begin dit jaar teruggebrachttot alleen de paspoortzaken. Dit jaar zijn daar slechts 194 bezoekers voor ge weest: in januari maar 7 en in september 4. Op die plaars kost de ge meente één handeling ze vendertig gulden, hebbe nambtenaren uitgerekend. Burgemeester en wethou ders hebben dan ook be sloten het contract met de PTT, dat op 1 mei afloopt, niet te verlengen. Met ingang van 10 november wordt de afdeling burger zaken aan de Overschiese- straat op koopavonden ge sloten, in navolging van Rotterdam en Vlaardin- gen. Met ingang van 1 april wil het college de afdeling tot en met juli op koopavonden openstellen van 19 tot en met 21 uur. Wel veel aardewerk Hoek van Holland „Met behulp van Rot terdamse koppelbazen is het mogelijk om voor een bedrag van 150,- een gastarbei der te kopen. Omdat het hier gaat om mensen die illegaal Nederland zijn bin nengekomen, zijn zij volledig afhankelijk van hun „eigenaar" diedan ook een moder ne vorm van „slavenmethoden" toepast". PvdA-woordvoerder Tom Pothoven stelde dit gisteravond tijdens de vergadering van de Hoekse deelgemeenteraad. „Nadat iemand voor 150,- een arbeider heeft ge kocht, kan hij hem elke willekeurige vorm -van werk laten verrichten te gen elk willekeurig loon. Wanneer iemand niet be valt dan wordt hij zonder meer de straat opge schopt, aldus Pothoven. aan de vreemdelingen dienst De uitlatingen van Pothoven noemde hij „zware aantij gingen" waarvan wellicht geëist zal worden dat de socialistische afgevaardigd de ze waarmaakt Die toonde zich overigens be reid om in kleinere en be sloten kring man en paard te noemen. Schiedam De opgraving in het uiterste noorden van de stad verloopt traag. Verantwoordelijk daarvoor zijn de grote hoeveelheid oudheidkundige vondsten, het geringe aantal gravers en het slechte weer. o De opgraving in Schïedam-Noord. Op zo'n zestig centi meter diepte wordt er soms om de centimeter een stuk aardewerk van rond het jaar 1100 gevonden. De middeleeuwse woning, waar men naar zoekt, Is nog steeds niet gevonden. Wel vonden vier amateur-archeologen van Ilelinium een grote hoeveel heid aardewerk van rond het jaar 1100. Voorzitter Arno van Wezel schat dat de groep al zeker vijf emmers vol scher ven uit de klei heeft gehaald. Tevens werd een bros stuk been gevonden dat waar schijnlijk even oud is. In het Oudheidkundig Museum aan het Rapenburg in Leiden wordt momenteel door des kundigen uitgezocht of het stuk been van een mens of een dier is geweest. Voor de zoekactie naar de laat ste resten van de woning zijn inmiddels in het weiland ze ven putten gegraven. Elk vak van ruim een vierkante meter is met de spade voorzichtig „afgeschaafd", op zoek naar oude gebruiksvoorwerpen en verkleuringen in de grondla gen die duiden op inmiddels vergane funderingspalen. De' vondsten beperken zich. nu nog tot het stuk been, een spinklos je en aardewerk. Bij de scherven onderscheiden de oudheidkundigen van de werkgroep, onderdeel van de Archeologische Werkgemeen schap Nederland, zogeheten Pingsdorf en Pafrathaarde- werk. Het eerste is lichter van kleur dan het tweede. Over de opgraving op zaterdag-^ middagen zegt voorzitter Van' Wezel: „De concentratie. scherven wordt steeds groter. Soms vinden we om de centi meter een scherf. Dan moet er heel voorzichtig met een spa- teltje worden gewerkt. Gevolg is wel dat we dan nog geen halve put per middag doen. Eer. paar keer is er ook niet gewerkt vanwege het slechte weer. Maar dat is niet erg. We kunnen het rustig aan doen, want het is geen plek waar we weg moeten". Bij goed weer zet de werkgroep zaterdag de opgraving weer voort- In de wintermaanden zullen de gegevens van de vondsten worden uitgewerkt in de ruimte die men onlangs in het Vlaardingse Hollandia- gebouw heeft gekregen. Hij zei over aanwijzingen te beschikken dat dergelijke praktijken minstens in en kele gevallen ook in Hoek van Holland zijn voorge komen, al wilde hij in net openbaar geen verdere ge gevens verstrekken. Po thoven vroeg het dagelijks bestuur bij politie en ar beidsinspectie aan te drin gen op maatregelen. Deelraadsvoorzitter L. van der Houwen zegde toe bij de betreffende instanties hierover vragen te zullen stellen al stond hij toch wat gereserveerd tegen over de uitlatingen van Pothoven. Volgens Van der Houwen controleert de politie wel degelijk en zijn in 1976 elf illigale arbeiders aange houden en overgedragen Vlaardingen De Interkerke lijke vredeswerkgroep in Vlaardingen betreurt bet dat het CDA afwezig- zal zijn op de demonstratieve bijeen komst tegen de neutronen- boni die op 5 november in Utrecht wordt gehouden. Per telegram heeft de vredes werkgroep, resulterend onder de Raad van Kerken, het CDA verzocht alsnog een ver- tegenwoordiging te sturen. De organisatie van de demon stratieve bijeenkomst is in handen van PvdA, D'66, CPN, PPR, PSP, IKV en Pax Chris- ti. De neutronenbom is een Amerikaans gevechtswapen dat speciaal is ontworpen om mensenlevens te vernietigen. De bijeenkomst in de Merwe- dehal te Utrecht begint om 12 i J i J j Schiedam De deur van de gemeentelijke sociale dienst wordt niet platgelopen. Veel f minder bezoekers meldden j rich vorig jaar vergeleken bij j 1975. Met name het aantal bezoekers voor de kas is met ruim drieduizend teruggelo pen. In totaal werd 24.206 keer bij de dienst aangeklopt (waarvan vele malen door do- zelfde personen), het jaar daarvoor was het aantal nog 27.686. Volgens het gisteren verschenen jaarverslag kreeg de dienst vorig jaar gemiddeld honderd bezoekers per dag over de vloer. Ook het aantal oproe pingen door de dienst liep te rug. Bezoekersaantallen voor bewijzen van onvermogen en voor de onderzoekafdeling vertoonden lichte stijgingen. Het eerste kwartaal van vorig jaar was voor de sociale dienst, wat betreft bezoekers, het drukst.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1