Bert Maissan betaalt al 20 iaar geen contributie meer f: Kan dat tien jaar m v Een goede raad Vluchters stalen busje wagen ifiSiï Tal van inbraken opgelost m $Ê%ÊÈkÈ Weer actie tegen het abortusbeleid Bardiefstal Rommelmarkt voor filmapparaat Dr, Saiier- straat vreest sluip-» verkeer DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 'b Uniek lid m$rr V.;. illlllllB HÉÉi Oudheidkundige vereniging wil streekmuseum Vrouw zwaar onder invloed achter stuur Stichting wil individuele woningbouw Coördinatie mislukt 3 Schiedam Ai twintig jaar hetaait Albertus Theo doras Maissan geen cent contributie aan de Bouw en Houtbond van het Nederlands Katholiek Vak verbond. De 88-jarige bewoner van Huize Franke- land is de eerste en enige Schiedammer die dat mag. En terecht. Hij is immers ai zeventig jaar lid van deze vakorganisatie. Het is volgens bestuurder Van Gerven van de bond nog nooit voorgekomen dat een Schie dammer zo lang lid is dat hij recht heeft op een gratis lid maatschap. De krasse baas glundert als hij hoort dat hij de eerste en enige is die deze eer te beurt valt „Ik ben wel wat zenuwachtig", zegt hij „maar ik weet nu al wat ik ga zeggen". Maissan overweegt alles goed van te voren. Zijn heldere geest en. het geheugen laten hem daar bij zeker nog niet in de steek. Als Maissan eenmaal over de bond gaat praten weet hij van geen ophouden. „Ik ben altijd lid gebleven", gaat hij verder. „Zelfs heb ik nog een jaar in het bestuur gezeten als twee de secretaris", weet hij zich te herinneren, „De bond heeft al veel bereikt. Daarom zou ik de jongeren adviseren om zich aan te sluiten. Hoe groter hoe sterker, is een uitdruk king die zeker verwezenlijkt moet worden." Toen Bert Maissan lid werd was hij veertien jaar en werd inge schreven als aspirantlid op de timmerschool. De contributie was toen een kwartje in de maand. Op de leeftijd van achttien jaar is hij vol lid geworden en ging zijn lid maatschap officieel in. Het is ook wel leuk om van Maissan te horen wat hij ver diende toen hij voor het eerst ging werken. „Mijn eerste baas was Jan Wuisman die had toen een timmerbedrijf achter De Teerstoof. Ik had toen een loon van vijf en der tig cent per week. Daarvoor werkte je dan zes dagen van 's morgens zes tot 's avonds zes uur. Dat heb ik een jaar volgehouden en ben toen „bankjongen" geworden. Dan mocht je met een grotere mee op karwei. Mijn salaris werd toen een gulden per week. Op mijn achttiende jaar ging ik naar de firma Bokhorst Ik had toen al een verdienste van een kwartje per uur." Koningin De laatste één en dertig jaar is Maissan achter elkaar in dienst geweest bij Heinsbroek en Leenderts. „Ze vonden het jammer dat ik er op mijn 68ste mee stopte. Maar er is een tijd van komen en gaan. Ik had toch al drie jaar over gewerkt" Maissan heeft het in Huize Frankeland reuze naar zijn zin. Sinds vijf jaar is hij er nu al gehuisvest Ondeugend lachend zegt hij: „Lieve zus tertjes hier hoor, ik kan met allemaal goed opschieten. Dat ik het nu goed heb daar heb ben de bonden toch ook veel aan gedaan. Ongeveer twee honderd gulden zakgeld in de maand en dan nog ééns per jaar vakantiegeld mag er toch best wezen." Tussen het gesprek door pakt hij nog een grote sigaar. „Kijk die kist heb ik nog gekregen van het gemeentebestuur toen ik vijfenzestig jaar getrouwd was. Met een persoonlijke brief van de burgemeester en een gelukstelegram van de Koningin". Zijn vrouw is niet meer bij hem in Frankeland. Ruim drie jaar geleden moest zij worden opgenomen in de Maassluis Met de arrestatie van de 19-jarige B.T.W. uit Maassluis en de 21-jarige P.v.d. H. uit Vlaardingen heeft de Maassluise politie een aantal inbraken in Maas sluis, Vlaardingen, Delft en Hoek. van Holland op kunnen lossen. Het tweetal werd vrij dagochtend op heterdaad be trapt tijdens een inbraak in het Mobil benzinestation aan de Westiandseweg in Maas sluis. Tijdens hel onderzoek bleek dat B.T.W". in zijn woning enige fauteuils had staan die bij in februari van dit jaar had ont vreemd uit een winkel voor woninginrichting in Maas- sluis.^Na verhoor kon de poli- tie nog eens drie verdachten aanhouden: de 29-jarige W. J. S. uit 's-Gravenhage, de 18-ja- rige J. T. uit Maassluis en de 20-jarige R.d.B. uit Vlaardin gen. In beslag genomen wer den: een bandrecorder, twee matrassen, een diaprojector/ twee lampen en fauteuils. Door de politie van Vlaardin gen werden twee oxiloscopen en een radiozender achter haald. De verdachten zijn na verhoor op last van de officier van justitie te Rotterdam naar huis gestuurd. psychiatrische inrichting St. Joris in Delft Tijdens het ge sprek komt hoofdzuster Alijk binnen met de soep. „Alles gaat hier precies op tijd", zegt hij weer lachend. De hoofd zuster is wat trots met een bewoner als Maissan. „Het is een makkelijke baas en we hebben nooit last van hem." Maissan kan het niet begrijpen dat er oude mensen zijn die nooit naar een bejaardente huis willen. Plotseling ernstig zegt hij dan: „Ik vind dat dom. Als je op een zekere leeftijd gekomen bent en het te moeilijk wordt om voor je zelf te zorgen dan moet dat nu eenmaal. Nee spijt heb ik nooit gehad." Dan stapt hij ineens weer over op het on derwerp huldiging. „Het zal wel een feest worden. Ik ben wel benieuwd wie er allemaal zijn. Als ze maar niet van die lange redevoeringen houden. Het hoort er allemaal wel bij, maar gezellig met wat oude kennissen praten stel ik meer op prijs." Dat je met Maissan gezellig kunt praten heeft hij duidelijk aangetoond. Hopelijk wordt het vrijdag in gebouw Arcade aan de Lange Haven een avond die bij deze 88-jarige nog lang in herinnering zal blijven. „Als maar ze niet van die lange redevoerin gen houden" zegt de 88- jarige Bert Maissan over de huldiging morgen avond Maasland „Kun je over tien jaar nog wel zo'n tentoonstelling organiseren?" Een vraag, die de oudheidkundige vereniging Maasland zich stelde bij het opbouwen van de tentoonstelling over „De zuivelbereiding eertijds op de boerderij", in de Rozenhof te Maasland. Voorzitter K. Boschma weet daar wel een antwoord op: „Er zou een streekmuseum moeten komen voor Midden Delfland. Het mooiste zou dan zijn als dat in een oude boerderij kon. En natuurlijk vinden wij dat Maasland daar de meest geschikte plaats voor De oudheidkundige vereniging Maasland is nu ongeveer vier jaar oud. Ze is ontstaan mede dankzij een vorige tentoon stelling over de Duitse Orde, die de oudheidkundige werk groep uit Maasland verzorgde. Film- en. diavertoningen van de groep kregen zoveel be langstelling, dat een oudheid kundige vereniging bestaans recht kreeg. Deze telt nu vijf tig leden. Boschma: „Deze le den zijn natuurlijk niet zo ac tief betrokken bij de onder zoeken, maar meer consumen ten. De werkgroep verricht het veldwerk en bezoekt boer derijen. Maar dat kunnen zij natuurlijk alleen doen dankzij de steun van de vereniging. Wij zoeken nu ook samen werking met het genootschap Oud Westland, zodat we een groter geheel vormen en meer kunnen doen. Met de tentoon stelling in de Rozenhof treedt de vereniging wat naar bui ten, Het doel is ondermeer de bevolking er op attent te ma ken dat oude gebruiksvoor werpen een zekere waarde hebben. Ze zijn uniek en wor den nooit meer gemaakt". Weggegooid Over het verdwijnen van de ou de dingen toont Boschma zich verontrust: „Het is jammer, dat er nu al zoveel oude voor werpen, waarmee gewerkt werd, verdwenen zijn. Ge woon kwijtgeraakt, wegge gooid of verkocht. We willen daarom alles in het werk stel len ze voor het nageslacht te bewaren. Het mooist zou dat gaan in een streekmuseum. Maar hoe we dat precies moe ten aanpakken is nog niet dui delijk. Maar ik stel me zo voor, dat we eerst een fonds stichten, zodat we de ge bruiksvoorwerpen kunnen aankopen. We beschikken al over een aantal spullen en een ruimte om ze op te slaan. De gemeente heeft ons twee oude noodlokalen van een school gegeven, waarvoor we geen huur hoeven te betalen. Over gemeentelijke medewerking hebben we dan ook helemaal niet te klagen, In één lokaal slaan we de spullen op en in het ander kunnen we ze res taureren en conserveren. Het koper en ander metaal blijft wel goed, daar maken we ons niet zulke zorgen over, maar het houtwerk gaat hard ach teruit, We zijn er een beetje van geschrokken, dat houten kuipen voor de boter- en kaasbereiding al aangetast 2ijn door houtworm. En als straks na afloop van de ten toonstelling alles weer terug gaat naar hooizolders, kunnen we het meeste wel afschrij ven." Streekmuseum Een streekmuseum kan daar een oplossing voor zijn. Uit het bezoek aan de tentoonstel ling over de zuivelbereiding blijkt dat er echt wel genoeg belangstelling voor oude din gen bestaat. Vooral het laten zien hoe de boeren vroeger in Maasland kaas en boter maakten trok veel aandacht En al die schepels, kuipen en karnen die aan de hand van een interview met J. van der Kooy, een van de boeren die ais laatste op de oude manier kaas en boter bereidde, bij eengezocht werden, moeten volgens Boschma bewaard blijven. „Dat museum hoeft natuurlijk niet het koste wat het kost in Maasland te ko men, maar het dorp licht vrij centraal in Midden Delfland. Bovendien bestaan er hier best boerderijen, die er ge schikt voor zijn. Het geld om er een aan te kopen hebben we nog niet. Maar we zullen eerst eens wat plannen uit werken, zodat we tezijnertijd met gefundeerde ideeën op ta fel kunnen komen. Dan pas kunnen we met de gemeente gaan praten over een mogelij ke opzet van een streekmu seum. De interesse bij b en w bestaat in elk geval". Ook de attributen waarmee vroeger op de boerderij kaas werd gemaakt moeten worden ondergebracht in een Westlands streekmuseum, vindt voorzitter K. Boschma van de oudheidkundige vereniging Maasland. Hij kwam tot die uitspraak naar aanleiding van da zuiveltentoonstelling die In Maasland werd gehouden en een beeld gaf van hoe het er vroeger toe ging op de boerderij. Een stadhuis voor Kethel? Kom nou. Dat ding heet raadhuis. Net zo goed als het monu ment op de Grote Markt van Schiedam stadhuis heet. Volgens het woorden boek maakt het niks uit, vooruit, maar de volksmond wil anders. in de Lange Nieuwstraat ge weest" als je uit het politie bureau komt Dat is Schiedams. Een goed Schiedammer noemt Dat eigen dorpstaaltje dreigt het stadhuis, en dat is al eeuwen zo. Dat is het eigen jargon, een specifiek taalge bruik, vergelijkbaar met het gezegde „Ik ga naar de stad" als je naar het centrum gaat om te winkelen. Kethel heeft een raadhuis. Het zijn gevleugelde uitdrukkin gen, zoals de oudere Schie dammer het nog steeds heeft over Smulders als hij Gusto bedoelt, zoals de algemene begraafplaats heel eenvou dig de Vlaardingerdijk wordt genoemd, en zoals je hoort te zeggen ,Jk ben net uit te sterven. Door de im port Geboren Schiedam mers verlaten de stad, nieu welingen komen erbij en houden de stad hoog, alleen kennen zij geen plat Schie dams. Niks om je druk over te ma ken, helemaal niet Maar het is wel eens verwarrend. Bij voorbeeld als dr. Joop de Jong het heeft over raad huis. Wat denk je dan? De fractie- baas van de PvdA woont notabene nog voorbij dorp Kethel, ergens weggestopt in Spaland, vèr van „de stad". Zorgen maakt hij zich over het raadhuis, vanwege even tueel ongecontroleerd ge bruik ervan door actiegroe pen. Het raadhuis. Kethel dus. Alleen blijkt dagen later dat hij het stadhuis bedoelde. De Grote Markt dus. De Jong is import. Een ras-Schiedammer stinkt erin, in dat geval. Boer Poot ook, als ouwe Kethellapper. Maar dat is niet zijn schuld. Het CDA-raadslid begreep De Jong ook verkeerd en stelde schriftelijke vragen aan burgemeester en wet houders, Over het raadhuis. Kor Kegel Vlaardingen De twee man nen die zondagnacht na een wilde achtervolging, waarbij een waarschuwingsschot viel, door de politie op de Galgka de in Vlaardingen werden aangehouden blijken een bus je te hebben gestolen. Na de verdere nacht op het politiebureau te hebben door gebracht werden de 20-jarige L.v.V. en de evenoude N.C.H. uit Vlaardingen maandag met een proces-verb aal weer heen gezonden. Het busje werd ont vreemd vanaf de Kon. Wilhel- minahaven ZZ. Beiden kwa men in het verleden al eens in aanraking met de politie. L. v. V. bleek niet in het beat van een rijbewijs. Om een busje mee te nemen hadden de mannen het achter een personenauto gekoppeld. Bij politiecontrole konden de mannen geen papieren tonen. De man uit het busje sprong in de personenauto die er zo snel vandoor ging dat de sleepkabel brak. De geschrok ken agenten vuurden toen een waarschuwingsschot af. Ver kwamen de vluchters niet, want op de kruising van de Vettenoordsekade en de West- havenkade vloog de wagen te gen de stoeprand. Beiden vluchtten toen te voet verder, maar konden spoedig worden ingerekend. De een werd aan gehouden in zijn woning, de ander werd gevonden onder enkele balen zaagsel op een nabijgelegen fabrieksterrein- tje. Vlaardingen Het comité „Wij vrouwen eisen" houdt vrijdag 4 november om 2 uur een, actie op het Liesveld in Vlaardingen. Het doel ervan is de aandacht van het pu bliek te vestigen op de eis abortus te legaliseren. „De -huidige politieke situatie is funest voor de legalisering van de abortus, nu justitie weer in handen van het CDA dreigt te komen", zo meent het actiecomité. Ook roept het op 's avonds te komen naar de PvdA-ledenvergadering in gebouw Harmonie aan de Schiedamseweg. Op deze ver gadering wordt namelijk on der meer bepaald welk stand punt de Vlaardingse socialis ten zullen innemen op het bui tengewone congres dat de Pv dA een dag later houdt. Schiedam In bar Granada aan de Broersvest is een meisje uit Vlaardingen bestolen. De 18-jarige administratie-assistente JM.JM. mist een grijs leren jack ter waarde van honderdachtermegentig gulden. Een nog onbekende bezoeker heeft die meegenomen van een haak in de bar. Schiedam Een nieuw filmap paraat moet er komen op de Sint Jan-AIoysinssehool. Om dat dergelijke apparaten niet uit de lucht komen vallen, heeft de school zelf het initia tief genomen om aan het be nodigde bedrag te komen. De school hoopt drieduizend gulden te verzamelen. Daar om is er op zaterdag 5 novem ber een rommelmarkt georga niseerd. Vanaf 's morgens tien uur kan iedereen die de kas van de school wat wil spek ken, duar kijken en kopen. Is er op de rommelmarkt niets te vinden, dan is er altijd nog een koffie- en koekkraam om bij te komen. Schiedam Met de smoes „op last van de politie moet'ie hier weg" is een nog onbe kende man aan de Mo lensingel aan de haal gegaan met een auto. De wagen stond gepar keerd voor de woning van eigenaar De V. Het kenteken van de ver dwenen groene Fiat Bipici luidt 51-19-PX. Bij de politie heeft de vader van de eigenaar, de 58-jarige A.C. de V., aangifte gedaan. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft dinsdagmiddag proces-verbaal opgemaakt te gen de 42-jarige A- R. uit Vlaardingen. De vrouw be stuurde zwaar onder invloed een personenauto. Zij weiger de de bloedproef en gedroeg zich zeer agressief. Zij werd ter ontnuchtering ingesloten. Twee jonge kinderen werden door de politie elders onder gebracht. Schiedam Twaalf van de der tien gezinnen in de Dr. Sauer- straat zijn bang dat de straat sluipweg wordt als binnen kort de dorpskern van Kethel woonerf wordt Men heeft hierover een brief aan burge meester en wethouders ge schreven. „Wij zijn van mening dat een dergelijk karakteristiek straatje als de Dr. Sauerstraat zeker ook tot de dorpskern van Kethel behoort en daar om ook in het woonerf-plan moet worden opgenomen. Uit voering van het plan dat nu op tafel ligt zal in ons nadeel zijn" schrijft initiatiefnemer A. B. W. Spruit. De bewoners vrezen dat de automobilisten straks om de verkeersdrem pels in het centrum te mijden door hun straat naar de Meeuwensingel en de Kerk- laan rijden. De briefschrijver stelt verder: Mocht een en ander finan cieel niet haalbaar zijn, dan maken wij u er op attent dat er in de straat diverse mensen wonen met twee rechterhan den, welke u niet onwelwil lend terzijde kunnen staan bij deze werkzaamheden. De brief aan het college is ge schreven naar aanleiding van de informatie-avond die don derdagavond 20 oktober in het Schepphuys werd gehou den en waar gemeente-ambte naren het nut van woonerven uitlegden. Schiedam Een nog jonge stichting stelt zich tn doel, dat individuele woningbouw in het noorden van de stad mo gelijk wordt Het realiseren van tweehonderd koopwonin gen in de premiesector staat voorop, aldus Cor Hertog van stichting individuele woning bouw Schiedam en dat plan staat niet los van uitvoering van de bouwplannen voor Woudhoek en Spaland. Verdere uitwerking van de plan nen is volgens de stichting pas mogelijk, als het ontwerp-be- 5temmingsplan wordt goedge keurd {zie daarover ook pagi na drie). Vooruitlopend daar op wil het bestuur van de stichting geïnteresseerden echter al in de gelegenheid stellen zich op te geven als gegadigden voor zo'n premie- koopwoning. Belangrijk is, volgens Hertog dat ook wordt gestreefd naar bouw van huizen voor onvol ledige gezinnen, kleine huis houdens en gehandicapten. Voorlopige informatie is te verkrijgen bij stichtingssecre taris M. H. Rebers, Nieuwe Damlaan 499 in Schiedam (te lefoon 706538). Maasland Het initiatief van het Maaslandse dienstencen trum om tot een goede com municatie tussen de verschil lende verenigingen te komen is mislukt. Het ging er om dat meer rekening kon worden gehouden met het vaststellen van data voor te houden even ementen, zodat niet het risico zou worden gelopen dat op een en dezelfde avond twee evenementen zijn waar men naar toe zou willen. Veelal werkt dat teleurstelling of zelfs ergernis in de hand. Coördinator J. Blauwkamer is na enkele pogingen in het werk te hebben gesteld hier mee gestopt "Die praktijk wijst uit dat de vereiste geza menlijke inzet ontbreekt, waardoor het cöordinatie- adres niet optimaal kan func tioneren". Het zogenaamde communicatieadres is de cen trale plaats waar alle meldin gen van activiteiten binnen zouden moeten komen, zodat een goed beeld gevormd zou kunnen worden van wat er zoal te doen is. De"coordina- tiedienst was in 1976 in het leven geroepen. Het diensten centrum heeft daartoe inder tijd het initiatief genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3