Loerakker huil landschappen in mistig wit 1 IASSIEKE 3 WCERTEN Pop tot na middernacht Poëzie Jungle DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 BUAAHDEN VINDEN HUM 'umm TEItU© Easy Rider ffllI/Speneer Matecha pinkt traantjes weg '.AW.'. Zijn tot en met zondag in bet Maassluise geraeentemu- seum nog kunstwerken te zien van bejaarden uit De Vloot en De Vliet, twee plaatselijke dienstencentra, ondertussen oogst een bejaardententoonstellmg in het 1 tienjarige huize Thurlede opmerkelijk veel succes: het j Schiedamse bejaardenhuis - schuin tegenover de 4 Molens aan de Nieuwe Dam laan - trok al veel bezoe kers. j Sinds museumdirecteur Hans Paalman de expositie ope de, is de recreatiezaal de hele dag voor vol belangstellen- den, niet alleen familieleden. Niet alleen bejaarden uit Schiedam kunnen hun kunstwerken terugvinden in Thurlede (al is met name de 87-jarige Leen Krabbendam sterk vertegenwoordigd), ook uit andere steden van Nederland zijn schilderijen en andere produkten inge zonden. In elk geval beantwoordt de expositie aan het doel, aldus directeur Kerkhoff: „Er komen veel mensen van buiten om te kijken, terwijl bovendien blijkt dat die oude mensjes helemaal niet zo zielig zijn en nog best een heleboel kunnen presteren". Blindgangers vol twijfels en angst Hun achtergrond is no gal verschillend: Da nielle (Ansje Beentjes) en Mark (Derek de Lint) zijn in een sterk uiteen lopend milieu opgevoed. Toch gaan zij samenwo nen. Na verloop van twee jaar is Danielle een stuk zelfstandiger en volwas- sener geworden. Eigen lijk vindt zij dat haar relatie met Mark niets positiefs meer heeft te bieden, maar hem in de steek laten is er ook niet bij: twijfels, vooral ook omdat zij zwanger wordt. Mark vermoed dat laatste en ziet een - kind als bestendiging van hun verhouding. Geen van beiden praten, zij ronduit en open over hun gevoelens, het we melt van de halve waar heden, allebei zijn zij bang zich bloot te geven. Vertrouwen ebt weg, twijfels en angst mon den uit in absurde hu mor. Blindgangers, Zo heet de film met deze inhoud,* die de komende week draait in het Schiedam- se Passagetheater. Een film van Ate de Jong, gekenmerkt door de uit zichtloze sfeer, afgewis seld door ontroerende momentjes van teder heid Blindgangers draait in de Bio-zaal van Passage. In de grote zaal van Pas sage komt ook een Ne derlands product: Turks Fruit is deze week te zien, met in de hoofdrol len Monique van der Ven en Rutger Hauer, naar het gelijknamige boek van Jan Wolkers. De kinderfilms zijn deze week „Vakantie op stel ten" van Les Chariots (geprolongeerd) en „Sam, de zoon van de wind" in Bio. Voor aan vangstijden is telefoon nummer 010-269563 een goede wegwijzer. Easy Eider trok in het begin van dit decennium grote aandacht van vooral jonger publiek, vanwege het motto: „Mensen praten over vrijheid, maar wanneer zij iemand ontmoeten die werkelijk vrij is, worden zij gevaarlijk". Muziek is van Dylan, Hendrix, Byrds en Elec tric Flag, hoofdrollen hebben Peter Fonda, Dennis Hopper en Jack Nicholson. De film wordt zaterdag avond om acht uur ver toond in de Harmonie naast de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. Entree kost zes gulden, voor le den van stichting Rood Vlaardingen echter de helft daarvan. Deze stichting organiseert het. Frankenstein Met zijn versie van het klassieke Frankenstein- verhaal regisseerde Mei Brooks een prima kome die, ook succesvol door het acteertalent van Marty Feldman (als de gebochelde Iger) en Ge ne Wilder (als de erfge- naan\ van baron Baue- fort van Frankenstein, de jonge Frankenstein dus). Deze film komt morgenavond in de Toverbal aan de Lange Boonestraat in Maas sluis. In de loop van de avond. Peace Child In de Havenkerk van Johan Maasbach in Schiedam komt ook film. Het vredeskind is de titel, ofwel Peace Child. Om acht uur mor genavond begint een film over een stam, die nog als in het stenen tijdperk leeft, waar ver raad de hoogste deugd is en waar dientengevol ge de Judasfiguur uit de Bijbel wordt aanbeden. Totdat na een hevige oorlog met andere stam men het evangelie door dringt. Toegang tot de kerk is gratis. Het western-duo Teren ce Kill en Bud Spencer neemt het in het Maas- landse cinecentrum Vlietzicht op tegen' een bende goudrovers. Zij kijken echter nog wel een paar dagen de kat uit de boom, want pas volgende week woens dagavond wordt „De duivel kent geen gena de" getoond. Om negen uur begint de film dan. Puur schilderplezïer zoekt Bart Loerakker in een voud. Ontspannen werken, een heldere sfeer, maar zonder contrast afgezien van de doeken waar hij gebruik maakt van in het oog springende meetkundige vlakken. Zijn andere werk uit de periode 1974-1977 wordt getypeerd door 'atmos ferische landschappen'. Daarin brengt Loerak ker met wazig blauw in principe scherpe contou ren aan, die echter met transparantie witte la gen worden overdekt, waardoor de landschap pen overkomen alsof zij in een mistige diepte lig gen. In het museum van Schiedam hangt een zaal vol met deze wer ken. Daarbij valt op, dat Loerakker in een groot aantal daarvan die sfeervolle landschappen weer veel sfeer ont neemt door 'geometri sche' figuren in te bren gen, door die sfeer met rasters aan te tasten en door het beeld door sim pel omvouwen of af scheuren te verstoren. Ook in het prentenkabi net heeft het Stedelijk Museum één en ander tentoongesteld: de laat ste aquarellen van Bert Loerakker. Meetkundige vlakken van Bert Loerakker, een soort handleidinkje bij zijn 'landschappen' in het museum. Was er vorige week al op vallend veel belangstelling voor Natascha Emanuels en haar vrouwencabaret, vrijdag en zaterdag komt zij weer In het Zolderthea ter. „Een traan voor elke roos" heet het programma, waarvoor reservering waarschijnlijk noodzakelijk is om niet voor een gesloten deur te staan. Dat kan on dermeer bij de VW in Schiedam en in het theater in de Teerstoof, Nieuw- straat 12. Om negen uur 's avonds beginnen beide voorstellin gen. Zaterdagmiddag vanaf half drie is er poppenthea ter, waarin koning Rinkel, prinses Rinkeltje, de lieve toverfee en het echobeest de hoofdrollen vervullen. Het poppenspel is van Otto van der Mieden, een veelge vraagde en vaste klant van het Zoldertheater. Vanavond geeft toneel groep Groeton weer een voorstelling. Om negen uur begint het door Ad Hoey- mans geregisseerde stuk Malcolm. Poëzie van WIm de Vries, meestal gerang schikt onder de catego rie arbeidersgedichten, wordt zaterdagavond door de schrijver zelf voorgedragen in de Sok kel aan de Van Maer- lantlaan 4 in Vlaardin gen. De Vries publiceer de al enkele bundels, waarvan sommige mo menteel voor andere landen worden vertaald. Discussie met Wim de Vries is nog eerder wen selijk dan mogelijk. Toe- I gang tot het dkhters- avondje, dat om negen uur begint, komt ander halve gulden maar voor leden slechts vier kwart jes. Mozart Gloria Toonkunst en het Gewestelijk Orkest voe ren vanavond onder lei ding van Aad van der Hoeven een requiem van Mozart uit, dat de eigen dodenmis van de com ponist is geworden. Aan vankelijk in opdracht van de ij dele graaf Wal- segg, die altijd pronkte met werken van be roemde meesters, maar later uit eigen overtui ging doorgaand compo neerde Wolfgang Ama- deus een mis, die door Na een ietwat tegenvallend bier- en wijnfeest hoopt sociëteit Instuif Schiedam op een plezierig zondagavondje met Jungle, een vijfmansformaüe die een countty-achtige aanpak heeft en in trek is bij stijldansliefhebbers. Jungle was al eerder in Arcade waar de Instuif onderkomen heeft, en aanstaande zondag betalen leden vier gulden. Arcade staat aan de Lange Haven. zijn leerling Süssmayer is voltooid. In de Grote Kerk van Vlaardingen, op de Markt, is vanaf kwart over acht het requiem te horen, waaraan Mozart werkte tot zijn dood op 5 december 1791. Het werk betekende na Die Zauberflóte de eerste en laatste creatie van de componist. In 1779 had Mozart een avonddienst geschreven, die in de dom van Sals- burg zou worden gehou den: de Vesperae Solen nes de Confessore. Ook deze vespers wordt van avond uitgevoerd. Solis ten zijn Rita van Harme ien (sopraan), Marianne Dieleman (alt), Wouter Goedhart (tenor), John Bröcheier (bas) en Tijn van Eijk (orgel). Toe gang tot de kerk kost acht gulden, voor leden van Gloria Toonkunst echter vijf gulden. CantorlJ Morgenavond is klassie ke muziek te beluisteren tijdens het museumcon cert in Schiedam. In de aula van het Stedelijk Museum brengt de Au- gustinus Cantorij com posities van Bach, Da Vittoria en Monteverdi. Dirigent is Frans Schouten. Het concert is georganiseerd door de vereniging vrienden van het museum, waarvan de leden een rijksdaal der toegang betalen; voor niet-leden kost en tree vier gulden. e W. A. Mozart De expositie in Thurlede oogst veel bekijks. o Saluki geeft een, wat Tempel, Met bijzondere vlijt en aandacht en met uiter ste krachtsinspanningen heeft de Schiedamse Gemeenschap Fungus naar Passage weten te lokken. Dat betekent vanavond een nachtcon cert, dat om één uur al is afgelopen. Meer pop muziek is zaterdagavond te horen ïn de Maasslui se Toverbal en de Schie damse Tempel. Fungus geeft dus een, wat de SG noemt, nacht concert. Om elf uur be gint het. De „Vlaar dingse" groep heeft veel kwaliteiten in"zich, maar deed de afgelopen, an derhalf jaar geen op zienbarende dingen. Toch hoopt de SG het Passagetheater vol te krijgen. In het voorprogramma zit Sido Martens, vroe ger lid van de groep de SG zou kunnen noemen, nachtconcert in de maar tegenwoordig speelt hij alleen. Kenne lijk kon hij rijn ouwe maten niet helemaal in de steek laten. Toe gangskaarten kosten tien, twaalfeneenhalf en vijftien gulden. Saluki is een Noorse f iink-rockformatie, op tournee door Nederland. Ook Schiedam wordt be2ocht. Vijf heren, Freddy Dahl (gitaar en zang), Peter Berg Nilsen (saxofoon, zang en slag werk), Sverre Beyer (basgitaar en zang), Kjell Ronningen (piano, Moog, stringensemble en zang) en Bjom Jensen (slagwerk), beginnen in de Tempel om negen uur. Toegang tot het centrum in de Over- schiesestraat kost vijf guldens. Op dezelfde zaterdag avond treedt Cake op in de Toverbal aan de Lan- «ge Boonestraat Het gaat om zogenaamde hoeke- takke-muziek. De groep komt uit Haarlem en be staat uit Rob van Donse laar (toetsen), Greorg Elias (drums), Julio Gu- lio Richard (bas) en Robbie ten Bokum (gi taar). i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4