Mijmering rond ÉËddem BeMand 'PM.J*i< Bomen die ach gracieus over landwe gen welven, koeien en paarden, die in ochtendlijke dauw op het weiland gra zen of zich over de troggen buigen, boerenhofsteden als het ware ingelijst door wachtende melkbussen, een dorpskerkje dat zich vanuit het ge boomte verheft, maar ook.een „drei gend" silhouet van stadsbebouwïng dat wazig aan de einder de nevel door breekt en een machine, die gretig in het land hapt en graaft. De twee aspecten van Midden Delf land: enerzijds rustieke oase tussen Delft, De Lier en de steden langs de Nieuwe Waterweg, een agrarisch ge bied dat sedert de tijd van Hubert Comelisz. Poot nauwelijks drukker is geworden, anderzijds een gebied, waar over de autoriteiten in 'slands verga derzalen zich de laatste jaren met toe nemende belangstelling hebben gebo gen, omdat er „gereconstrueerd" moest worden. Zo'n „herindeling" heeft ongetwijfeld het beste met dit fraaie stuk oorspron kelijke landschap vóór. Immers: „zij zal leiden tot handhaving van de open ruimte en zij zal gericht zijn op de behartiging van de belangen van de landbouw, van natuur en landschap èn van de openluchtrecreatie", zoals het in de wet wordt omschreven. Geen vuiltje aan de lucht dus, in Mid den Delfland. Aan alle belangen is gedacht, de inspraakgroepen hebben hun zegje gedaan en als je nu wil weten hoe een Landinrichtingswet er in Nederland straks moet uitzien, dan is Midden Delfland daarvoor echt een „test-case", een proefkonijn. Toch be kruipt sommigen wellicht een gevoel van lichte onrust. Want er moet zóveel worden gedaan: grond veiwerven voor het recreatieve gedeelte, herverkave ling, inrichting van „landschappelijke door Henk Nouens en recreatieve" elementen, financiële regelingen En dan wordt Midden Delfland die unieke verzameling van buurtschapjes, weggetjes en polders Abtswoude, Kerkpolder, Liekebaert en noem maar op „ontsloten", dan is het de buffer zone tussen opdringende verstedelij king, een „element van formaat" voor de dagrecreatie. Maai' zal Midden Delf land dan nog het droom-schone beeld opleveren, waarvan deze foto's willen getuigen? Of zullen wij over een kwart eeuw, bij de aanblik van dan-vergeelde prenten, nostalgisch mijmeren over Midden Delfland, eens onovertroffen stuk landschap in de randstad, dat mét een „reconstructie" zijn hart verloo- r..? foto's: Harry Verkuylen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4