SCHIEDAMSCHE COURANT mm Rijnmond niet bezaaien met Broekpoldertjes! CDA uit felle kritiek op stadsvernieuwing Veel werkloosheid in oude wijken Deelraad koopt rampenwagentjes COLLEGE EN RIJNMOND SCHULDIG Tips leveren niets op Van der Wilk uit de raad Bromrovers innen geld gestolen girokaarten Melfrim wil niet praten Vereniging Milieudefensie: BRAM PAK NOG SPOORLOOS Auto gekraakt WWtSjRB ixdmimm Progressieve partijen elk met eigen lijst Parkeerwachter: 68 sollicitaties 1 Maandag 7 november 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25955 8 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 2680S1 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL ill! Arnhem/Schiedam De Schiedamse ex-wethou der Hans van der Wilk zal uit de gemeenteraad van Schiedam stappen. Ook zijn werk als voor zitter van de PPR in Zuid-Holland zal hij op geven. Hans van der W.Ik maalde dit bekend op het congres van de PPR, dat het afgelopen weekeinde in Arnhem werd gehouden en waar hij tot landelijk secretaris werd ge kozen Tijdens het congres dat door ruim durzend leden van de PPR uit het hele land werd bijgewoond, werd een drin gend beroep gedaan op Van der Wilk om zich kandidaat te stellen voor het voorzitter schap. Een luid applaudiserend con gres maakte stampvoetend en juichend duidelijk dat m <ht geval Van der Wilk ook gekozen zou worden De Schiedammer bedankte ech ter zelf voor de eer Van der Wilk tot het congres „Ik voel me gestreeld, maar Hans van der Wilk ik ben hiervoor met beschik baar. Ais ik bedenk aan wel ke eisen een vooratter zou moeten voldoen en ik naar naar me zelf, dan vind ik mezelf met capabel genoeg". Hij maakte verder duidelijk dat het voorzitterschap moeilijk te combineren zou zijn met zijn werk (direkteur van een psychiatrische "oor- lichtmgsinstelling, red.) Morrend werd daarop de enig resterende kandidaat, de in de PPR vnjwel onbekende Groninger Herman Verbeek, tot voorzitter gekozen. „Zolang het onderzoek naar de gevaren van havenshb nog met is afgerond, dient het spul dom weg met m toekomstige woon-, werk- en recreatiegebieden te worden gestort Hier ligt een belangrijke taak voor de plaat selijke milieugroepen- voorkom dat benauwde bestuurders de problemen voor zich uit schui ven. en de omgeving van Rotter dam bezaaien met Broekpolder tjes" - dat schnjft Bart Edel m het eind vonge week versche nen novembernummer van vereniging Milieudefensie. „Het rivierslib, ooit eens één van Nederlands njkste natuurlijke hulpbronnen, wordt eén van de grootste problemen van de Rijnmond Vooral nu, sinds het Broekpolderschandaal, de bag ger met meer stilletjes overal kan worden gedumpt", staat te lezen. Een meevaller noemt Edel, dat de commissie voor coördinatie van de berging van baggerspecie (CCBB) de pro blemen met onder tafel praat Het artikel in Milieu-Defensie sluit aan op de blubbemota, die de Schiedamse PPR enkele maanden geleden uitbracht. Gewoon het slib m zee storten is uiteraard onaanvaardbaar, zo blijkt Edel het eens met burge meester en wethouders van Schiedam, „maar bij berging op het land kan de verontreini ging met giftige stoffen invloed hebben op het biologische leven m de bodem, op de planten groei en de gehalten in de plan ten met het oog op consumptie door mens en dier, en op de gehalten in grond- en opper vlaktewater en op dezelfde wij ze dus het water van de omrin gende gebieden". Zoals bekend zijn er sterke aan wijzingen, dat het slib in Schie- dam-Noord van dezelfde sa menstelling is als de havenblub- ber in de Vïaarduigse Broek polder. Ook de luckebaert m Vlaardingen en de noordoever van Het Scheur m Maassluis zijn aangewezen als mogelijke locaties voor de berging van baggerspecie Vlaardingen De frac tieleider van het VIaar- el ingse CDA, Jelle Wijnstok, heeft op het gebied van de stadsver nieuwing fel uitge haald naar het Open baar Lichaam Rijn mond en het Vlaar- dïngse college van B en W. Tijdens de ledenver gadering van het CDA Vlaardingen verweet hij Rijnmond zich al leen maar druk te ma ken oin de Broekpolder te kunnen volbouwen en niet thuis te zijn als het gaat om het grote en dringende probleem van de stadsvernieu wing. De kntick die hij heeft op het Viaardmgse college van B en W over hetzelfde onderwerp hegt er evenmin om „Het is politiek onverantwoord en haast misdadig, dat het colle ge met eerlijk durft te zeggen, dat de sloop van woningen op ons afkomt Het gebied rond de 2e Van Leijden Gaelstraat is hierbij het eerst aan de beurt, gezien de slechte staat waann de woningen verke ren" Htj betreurde het, dat ondanks de overeenstemming over de aanpak van de stadsvernieu wing er nog zo weinig is ge realiseerd „Het college heeft te hoge verwachtingen ge wekt Er wordt over allerlei plannen nagedacht, maar er de verdeelde opstelling van deze fracties ten aanzien van een aantal stadsontwikke- lingsplannen, zoals bijvoor beeld de Vettenoordsepolder Hij stelde wel dat elk college een programcollege dient te zijn „Het accent moet echter worden gelegd op het door de raad vast te stellen program, dat door het college nader moet worden uitgewerkt. .Bo vendien", aldus Wijnstok, „heeft de praktijk in de afge lopen jaren bewezen, dat een progressief programcollege met het middel is om tot be leidsombuigingen te komen". Schiedam Na het opsporingsbericht voor Bram Pak zijn hij de politie maar een paar tips binnengekomen. Aan deze telefonische meldingen had men mets. De Schie dammer wordt nog vermist. De recherche vreest steeds meer een ongeluk. Het Gronings echtpaar waar hij mee op vakantie naar Denemarken zou rijn gegaan heeft zich ook nog niet gemeld. Interpol m Kopenhagen is met de telex ingeseind over de verdwijning De 64-jange komt nu m Denemarken op de zogeheten hotelregisters Alle tipgevers die zich bij de politie meldden hadden de musicus al een week geleden gezien. Hij zou zijn gesigna leerd in het Broersveld in Schiedam, het Binnenwegplein m Rotterdam, NS-staticn Apeldoorn en in het centrum van Den Haag „Pak blijft daar natuurlijk met een week staan. En mis schien was er alleen maar een gelijkenis", aldus hoofdin specteur Peter Broeders, „we hebben bijzonder weinig aan de nu nog binnengekomen tips Het zijn de bekende telefoontjes die bij elk opsporingsbericht binnenkomen Veel mensen denken de gezochte dan te hebben gezien Maar natuurlijk zijn we blij met die telefoontjes, want altijd bestaat de kans dat de goede tip eruit komt". Srnds 19 augustus wordt de musicus uit de Aleidastraat vermist De politie is hier begin oktober over ingelicht Vonge week deed de familie het verzoek een opsporings bericht te puhliceren o Jelle Wijnstok. Felle kn- tiek op stadsvermeuwings- beleid. komt te weirng van de grond", aldus Wijnstok Hij voorspelde, dat er de ko mende jaren op stadsvernieu wingsgebied harde gevechten te venvachten zijn. Het CDA zal dan ook in de komende jaren absolute prioriteit ge ven aan het verbeteren van het bestaande woningberit en het ontwikkelen van bouw plannen voor de binnenstad en de oude wijken van Vlaar dingen. Voorts constateerde de fractie voorzitter, dat drie jaar linies meerderheidscollege geen be wijs is geweest voor een eens gezind optreden „Regelmatig waren PvdA en PPR verdeeld over de te kiezen weg". Hij herinnerde m dit verband aan Schiedam Al een paar slach toffers van de zogeheten bromrovers hebben bet moe ten bezuren dat rij betaal kaarten bg de bijbehorend* be taaipas vervoerden. De die- Schiedam Op de parkeer plaats aan de florvathweg is een geparkeerde auto ge kraakt. Een onbekende stal uit de wa gen van een 56-jarige tech nisch ambtenaar de radio en twee luidsprekers. De waarde van de ontvreemde appara tuur schat de Schiedammer op driehonderd gulden De schade die werd aangericht bi j het inslaan van het toch- traampje bedraagt tweehon derd gulden ven die eind vorige week in Schiedam voor de negende maal een fietsende vrouw be stalen hebben bij elkaar al voor enige duizenden guldens van hun rekeningen geïnd. De politie raadt dan ook aan om betaal pas en kaarten geschei den en met tezamen in een tas te stoppen Tevens worden fietsers geadviseerd geen tas sen aan de hand of pols te houden Dat kan alleen maar ongelukken veroorzaken. Bijna was dat het geval bij het negende slachtoffer. De 28-ja- nge C M. F.-P. kwam met twee kinderen op de Parkweg, nabij de Mgr Nolenslaan tol val toen de duopassagier van een passerende bromfiets de las uit haar linkerhand rukte De vrouw uit Schiedam en de kinderen liepen geen verwon dingen op In de ontvreemde handtas zaten een portemon nee met honderd gulden, een betaalpas en wat papieren De daders zijn wederom spoor loos Schiedam De gearres teerde Melfrim Inocen- tes S. zegt nog steeds niet hoe hij is gekomen aan de schotwond in zijn rechterknie. „Zoek dat zelf maar uit. Ik zeg niks", zei hij tegen rechercheurs die hem daar naar vroegen. De 26-jarige Antilliaan uit Schiedam, die donder dag in het Noletzieken- huis werd gearresteerd, Ligt nog in het gevange nisziekenhuis m Sche- vemngen waar ook Pie- ter Menten verblijft Echt verhoord is hij nog ruet De zware bewaking van het ziekenhuis m Schie dam, op de dag van „Fapi's" arrestatie, is volgens de familie over bodig geweest Zijn broers Siegfried en Fe lix zouden nooit van plan zijn geweest hem daar te bevrijden. Ook niet tijdens het tran sport naar Schevemn- gen Op dat moment, 's middags rond dne uur, hield men „familieraad" m het ouderlijk huis aan de Singel Vlaardingen Een sombere Mr. Maarten Vrolijk, de commissaris van de ko ningin in de provincie Zuid-Holland, heeft het nieuwe districtskantoor van het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor (GAK) in Vlaardingen geopend. Deze officiële opening vond afgelopen vrijdagmiddag plaats in het gloednieuwe GAK- pand aan de Industrieweg 9. Zijn somberheid uitte hij in een vung pleidooi voor de stimulering van arbeidsin tensieve projecten in de agglomeratie van de oude wijken Mr. Vrolijk ver kondigde, dat het Rijk veel - financiële - aandacht vestigt op de zogeheten sti muleringsgebieden m ons land, bijvoorbeeld de pro vincies Groningen en Drenthe. „Ik gun het die landsdelen van harte", sprak hij tegenover een groot aantal belangstellen den, „maar het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft géén middelen ge kregen voor aanvullende werkgelegenheid" En dat een fmanciele injectie no dig is, staat voor Vrolijk als een paal boven water. In de provincie Zuid-Hol land was een aantal jaren geleden nog sprake van een overspannen arbeids markt Nu echter heerst er een werkloosheid van 40 000 „Door de situatie in de scheepsbouw zal zij al leen nog maar toenemen", aldus Maarten Vrolijk, die daarmee doelde op de dreigende sluiting van de Schiedamse werf Gusto De werkloosheid tekent zich vooral af in de oude wijken Een onderzoek in de Haagse Schilderswijk heeft aangetoond, dat Mr. Maarten Vrolijk bij de opening van het GAK-kan- toor aan de Industrieweg daar vijftien procent van de beroepsbevolking geen werk had. Een soortgelijk onderzoek in het Oude Westen van Rotterdam zou - volgens Vrolijk - waar schijnlijk nog hogere cij fers te zien geven. Van de zijde van het Rijk worden pas geldelijke middelen toegekend als per stad meer dan zeven procent van de beroepsbe volking werkloos is. „Dus met per stadsdeel", meld de commissaris Vrolijk vrijdagmiddag. Hij stak met onder stoelen en ban ken, dat hij vraagtekens zette achter dit beleid „Juist m de oude wijken moeten wij arbeidsinten sieve projecten van de grond tillen". Hoek van Holland De Hoekse deel gemeenteraad is accoord gegaan met de aankoop van drie zogenaamde ram pen wagentjes. Het bedrag van zesduizend gulden dat daarmee is gemoeid wordt gefinancierd uit de experimentenpot. Oorspronkelijk ging het om negen Rode Kruiswa- gentjes die destijds te koop werden aangeboden en die door een Hoekse huisarts werden gekocht m het vertrouwen dat er een finaneienngsregelmg zou komen Uit bijdragen van zakenmensen en particulieren zijn inmiddels zes wagentjes betaald, de andere dne bleven dus in feite eigendom van de arts Dit werd door de deelgemeenteraad als ongewenst ervaren omdat de wagentjes ingezet moeten worden bij eventuele rampen in Hoek van Holland Organisatorisch is de zaak nu rond De aanhangwa- gentjes die vnjwel achter elke auto met een. trekhaak kunnen worden gekoppeld, worden ge vuld met BB-matenaal en ze komen ten dienste van de EHBO die de voorpost vormt bij onver hoopte calamiteiten. De gemeente-arts dokter Venker en de wethouder van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben mmiddels al positief op de plannen gereageerd Schiedam Een binding van progressieve partijen in Schiedam voor de gemeente raadsverkiezingen van vol gend jaar zit er niet in. Het landelijke streven van D'66 is het beklemtonen van de eigen identiteit, de PPR wordt af geschrokken door een „wilde vleugel" m de PSP, en PvdA en PPR zijn de laatste jaren steeds mmder voor eikaar gaan voelen. In de PPRiem, het blad van de radicalen dat eind vonge week is verschenen, wordt aangeraden met te streven naar een gezamenlijke bjst, in welke combinatie dan ook Dat idee bestond bij de Vlaar dtngse PPR ook reeds Wel draagt het Schiedamse actie- centrum als mogelijkheid aan om een gezamenlijk kernpro gramma te maken, terwijl de progressieve groeperingen elk met een eigen lyst uitkomen Over de SP wordt met geen woord gerept Overigens heeft de PPR ook weinig vertrouwen m zo n programma dat voor de pro gressieven samen zal moeten gelden De PvdA wordt ver weten duidelijke afspraken aan de laars te lappen, iets waaraan de radicalen weinig zeggen te kunnen doen omdat de socialisten groter in aantal zijn. Schiedam Voor de vakatuxe van parkeerwachter zijn ach tenzestig sollicitaties binnen gekomen. Toch is er nog geen opvolger voor Schiedammer M, H- Amine rant die op 1 november als parkeerwachter met pensioen ging. Reden is volgens de politie dat er nog geen geschikte kandi daat is gevonden. Het onverwacht grote aantal sollicitaties schnjft hoofdin specteur Dick van der Veen onder meer toe aan de slechte economische situatie in den lande Veel mensen zouden dan zekerheid willen hebben door bij de overheid te gaan werken Ook de malaise m de scheepsbouw is er volgens hem debet aan 9ii

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1