SCHIEDAMSCHE COURANT Bewoners uit Oost wijk woedend op Wijnstok Diagonaal oversteken Historische ansichtjes Raad oordeelt over buurthuis uitgebracht Jeiigd geeft 500 handtekeningen aaa burgemeester „Mam kom terug, wamt er zijn inbrekers" Bewoners stellen Iraisbaas aan- sprakelijk WD wil Eijkawegl9 in streek plan Rijk betaalt voor fierste! kade» muren Als eerste gemeente in Nederland; Vlaardingen Buurtwerkers praten weer over wijkoverleg Echtpaar betrapt dieven Dinsdag 15 november 1977ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25961-4 PAGINA'S Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtcndienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardïngen De bewoners raad 2e Maasbosstraat is woedend op de fractieleider van het Vlaardingse CDA, Jelle Wijnstok De verontwaardiging is binnen de gelederen van de zeer onlangs opgerichte bewo nersraad ontstaan na de uitla tingen van Wijnstok op de CD A-ledenbij eenkomst van vrijdagavond 4 november. Op die bijeenkomst in zaal Triangel aan de Fransen straat kondigde de fractielei der aan dat er met name op het stadsvernieuwingsgebied in de gemeente Vlaardïn gen de komende jaren har de gevechten zullen moeten worden gevoerd- Wijnstok's woorden: „Het is politiek on verantwoord en haast misda dig dat het college niet eerlijk durft te zeggen, dat de sloop van woningen op ons af komt. Het gebied rond de 2e Van Leyden Gaelstraat is hierbij het eerste aan de beurt, gezien de slechte staat waarin de wo ningen verkeren." Bij de leden van de bewoners raad 2e Maasbosstraat uit de Vlaardingse Oostwijk is het verhaal van Jelle Wijnstok to taal m het verkeerde keelgat geschoten. Coördinator B. Vlaskamp zegt lichtelijk geïrriteerd: „Wij zijn het helemaal met eens met Wijnstok. Ais hij praat over „sloop van onze woningen ge zien de staat waarin zij verke ren" dan blijkt daaruit dat Wijnstok niet op de hoogte is var» de toestand van de huizen in onze straat. De woningen staan er best goed bij." Vlas- kamp is bereidwillig genoeg om Jelle Wijnstok een keertje nader in te lichten over de situatie van het woningbe stand van de 2e Maasbos straat. Hij zegt uitnodigend. „Wijnstok kan komen kijken, dan weet hij tenminste waar over hij praat." De bewonersraad gaat hoe dan ook fris en vrolijk verder met de plannen om de straat een nog beter aanzien te geven. Een greep tut de ideeeiv de straat moet een woonerf worden, bloembak ken moeten worden aange bracht, het schilderwerk van de „buitenboel" moet gemeen schappelijk geschieden, enzo voorts. Schiedam Zeven gezinnen uit de Stationsstraat willen hun huisbaas aansprakelijk stel len voor schade, veroorzaakt door achterstallig onderhoud. Het bestuur van de bewoners- vereniging Schïedam-Oost gaat hierover kontakt opne men met het bureau voor rechtshulp of de rechtswin kel. Via bouw- en woningtoezicht rijn de bewoners er na lange tijd in geslaagd de huizen van de firma Robeka uit Rotter dam op te laten knappen. Gis teren is een loodgieter aan het werk gegaan. Al sinds mei klagen de bewoners over vre selijke lekkages. In juni moest de politie een deur forceren om toegang te krijgen tot een woning waar de rioolleiding van verstopt was. De bewoner was op vakantie terwijl bij de benedenburen het plafond bruin werd. In het blok woningen in Oost viel vorige week het licht plot seling uit. Sommige gezinnen hebben het een paar dagen zonder elektriciteit moeten stellen. De gemeentelijk tech nische bedrijven hebben dan ook prompt de leidingen afge keurd. „Het hele huis stinkt Ik word er doodziek van. En ik heb nou al zo'n vijftig keer naar diverse instanties ge beld," zo vertelt een van de bewoners, die zegt dat hij zijn vloerbedekking heeft moeten weggooien door de geleden waterschade. Vlaardïngen De gemeente Vlaardïngen gaat een proef nemen met diagonale oversteekplaatsen. Op de kruising Korte Hoogstraat/Veerplein/Cronjéstraat/Gedempte Biersloot zul len de voetgangers dan schuin kunnen oversteken of nog gewoon gebruik maken van de bestaande zebra's. Met het invoeren van deze maatregel - die op zaterdag 26 november ingaat is Vlaardingen de eerste gemeente in Nederland die de „schuine zebra's" in gebruik neemt. Wethouder voor verkeer en vervoer Bas Goudriaan (PvdA) is op het idee gekomen de mogelijkheid die de wegenverkeerswet biedt om voetgangers diagonaal eer. kruising te laten oversteker., in de praktijk te brengen. Vanaf 26 no vember kan men zo overste ken op het kruispunt bene den aan de Kor te Hoogstraat in Vlaardingen Den Haag De WD-fraetle in de Tweede Kamer wil dat demissionair minister Wes terterp (verkeer en water staat) er bij Provinciale Sta ten van Zuid-Holland op aan dringt de in aanleg zijnde Rijksweg tussen Den Haag en Schiedam op te nemen in het ontwerp-streekplan voor Zuid-Holland. In schriftelijke vragen aan de minister wijzen de WD-Ka- merleden Verkerk-Terpstra, De Beer, Ginjaar-Maas en Geurtsen er op dat de weg door Midden-Delfland wel voorkomt in het structuur schema verkeer en vervoer en in de begroting voor het Rijkswegenfonds 1978. In het onlangs verschenen ont werp-streekplan Zuid-Holland West bleken Provinciale Sta ten de omstreden weg, waar van het dijklichaam reeds is aangelegd, niet te hebben op genomen. In het verleden wer den ook in de Tweede Ka mer nogal eens bezwaren geuit tegen de aanleg van de Rijksweg omdat deze dwars door het recreatiegebied Mid den Delfland snijdt. De bedoeling is dat de Rijksweg van de Beneluxtunnel, langs Delft naar Rijswijk komt te lopen en daar aansluit op de Rijksweg naar Amsterdam. De weg vormt daarmee een onderdeel in de verbinding tussen de Randstad en Ant werpen en moet tevens de Rijksweg 13 (Rotterdam-Den Haag) ontlasten. Schiedam Op initiatief van ansichtjesspaarder Cees van der Geer en stadsplattegrondenkenner Fred Beukers heeft de plaatselijke historische vereniging vier speciale kerstkaarten op de markt gebracht. Het zijn voor de echte Scydemaofielen prentjes om bij te kwijlen: details van eeuwenoude kaarten rijn als afbeelding gebruikt. Beukers toonde die kaarten donderdag 20 oktober nog tijdens een lezing in het Ste delijk Museum op de Hoog straat, en daarna is de ge dachte aan „kerstkaarten" gerezen. De platen zijn ge speend van kerst- of nieuw jaarsgroeten en kunnen der halve ook voor andere gele genheden worden, gebruikt, benadrukt het historisch ge nootschap vol trots. Twee kaarten zijn in kleur, de an dere hebben een sepia-tint Verkocht worden zij bij het museum, de WV en de his torische vereniging zelf. De afbeeldingen rijn details van een kaart van de Maas mond uit 1540, van de kaart van Rutger van Bol'es uit 1770, van een kopergravure over Leidens ontzet uit 1712 en van de kaart van hoog heemraadschap Delfland, welke laatste in 1712 werd afgerond door de gebroe ders Kruikius. Schiedam De toekomst van buurthuis Centrum-Oost wordt besproken op de ko mende gemeenteraadsverga dering. Aan de leden wordt gevraagd akkoord te gaan met een krediet voor de ver bouwing van de voormalige jhr. mr. A. F. Savomin Loh- manschool, waar het centrum over enige tijd naar verhulst. Voor het opknappen van de schooi aan de Gatileïstraat wordt een krediet voorge steld van 380.000 gulden. Verder wil men aan de Kath olieke Stichting voor Sociaal Culturele Arbeid jaarlijks een subsidie verlenen van 55.832. Voor de inrichting van het gebouw wil de gemeente ten slotte ook nog een geldlening verstrekken van 120.000 gul den. Over de overige gebruikers van de oude behuiring aan de Dr. Zamenhofstraat wordt nog gepraat De Ooievaars gaan misschien te zijner tijd naar het door bureau huisvesting te verlaten pand Korte Haven 27. De mogelijkheden worden al onderzocht Voor de kruis vereniging en 't wijkconsulta- tiebureau wordt eveneens naar een oplossing gezocht Het college denkt sterk aan een centraal kruisgebouw op het stadserf, in combinatie met een wijkconsultatiebu- reau, openbare lagere school, sportzaal en bibliotheek. Ook deze mogelijkheden worden reeds bekeken. Over sloop van de noordelijke vleugel van het gebouw aan de Dr. Zamenhofstraat, waar de kruisvereniging en consulta tiebureau nu nog in zijn ge huisvest is echter nog geen beslissing genomen. Vanaf 2$ november zullen de voetgangerslichten op ge noemd kruispunt alle tegelij kertijd op groen springen en de verkeerslichten voor het rijverkeer op rood, zodat alle rijverkeer geblokkeerd wordt. Onder de verkeerslichten komt een bordje te hangen met de tekst „Bij groen voet gangerslicht diagonaal over steken toegestaan". In feite gaat de gemeente Vlaar dingen met deze maatregel voorbij aan het RW (Regle ment Verkeersregels en Ver keerslichten). In dat RW staat - artikel 99, lid I - dat voetgangers een rijbaan voor zichtig, zonder nodeloze on derbreking en haaks moeten oversteken. Dit is echter een gedragsregel en in de wegen- verkeersv/etgeving wordt be paald dat aanwijzingen bdven gedragsregels gaan. Het plan van Goudriaan is in de gemeentelijke werkgroep ver keer goed ontvangen. Alleen van de zijde van de politie kwam enige kritiek, omdat werd afgeweken van een ge dragsregel van het RW. „Daar hebben wij het toch wel een klein beetje moeilijk mee", zegt de chef van de verkeersdienst van de Vlaar dingse politie G. J. M. Bier- ling, „maar het is een proef. Dus als aangetoond kan wor den dat het niet functioneert dan zal de gemeente ongetwij feld het kruispunt weer in de oude staat brengen". Schiedam Van het rijk hoopt de ge meente minstens 405.000 gulden te krijgen voor het opknappen van de kademuren aan de Korte Haven. De staatssecretaris van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening heeft al ingestemd met fi nanciële steun om dit historisch stads deel te bescher men. Bedragen zijn echter nog met ge noemd. Vooruitlopend op de zekerheid over het subsidiebedrag wil len burgemeester en wethouders in iedere geval al voor deze klus een bedrag van 1.045.000 gulden in de gemeentekas re serveren. Voor dat geld zouden dan ook werkzaamhe den worden uitge voerd aan kabels, leidingen, bomen- bestand en bestra- ting. Uit een onder zoek naar de toe stand van de fun dering is gebleken dat de kademuren met of nauwelijks zijn verzakt. Daar om zal worden vol staan met het her stel van de muren, zonder werk aan de fundering. Vlaardingen De buurtwer kers van de verschillende Vlaardingse wijken praten vanavond weer over het drie maandelijks wijkoverleg. Dat gebeurt in wijkcentrum De Heipaal aan de Reigerslaaru De laatste tijd wordt een dis cussie gevoerd over het nut van de bijeenkomsten, waar op wijkbewoners vragen kun nen stellen aan wethouders Bas Goudriaan en Rien Bo venberg. Het stuitte de buurtwerkers ech ter tegen de borst, dat in die discussie de bewoners in feite niet werden gekend. Wethou der voor inspraakaangelegen heden Rien Bovenberg (PPR) legde een paar maanden gele den een notaatje voor aan de buurtwerkers. Deze wilden wel praten over dit schrijven, waarin ondermeer werd voor gesteld om de wijkbijeenkom sten eens in de viér maanden te houden. Maar een gesprek met Bovenberg zou pas ge voerd kunnen worden na rug gespraak met de „mensen in de wijk". Een kleine enquête werd gehouden: deze had niet het gewenste resultaat Nu heeft men voor ogen om voor het begin van elke wijk bijeenkomst te spreken over het nut van het overleg. Zo gebeurde dat vorige week donderdag ook in de Vette- noordsepolder. Op de wijkbij eenkomst werd alléén gespro ken over het wijkoverleg zelf. o Burgemeester Lems neemt de handtekeningen in ontvangst. Schiedam Vijfhonderd hand tekeningen uit Oost heeft burgemeester Arie Lems gis teren aangeboden gekregen door een vertegenwoordiging van de actiegroep van het Van 't Hoffplein. De jongeren willen een eigen clubhuis met een voetbalveldje. Burge meester Lems noemde het een sympathiek plan. De uit voering zou afhangen van de financiën en de mogelijkhe den die er zijn. Wethouder Herman Posthoorn gaat deze mogelijkheden bekijken. De groep wil dat de plannen op de volgende raadsvergade ring, besproken worden. De opgeschoten jeugd ion Oost, 13 tot 19-jarigen, vragen een eigen ruimte voor hun eigen spulletjes. „En dat zullen we dan ook zelf goed bewaken!" zegt Martin Wolters, één van de vertegenwoordigers. Vroeger kon men in de oude brand weet kazerne. Twee jaar geleden moesten zij daar uit en er kwam geen nieuwe ruimte voor in de plaats. Eén avond per week kunnen ze terecht bij Centrum Oost, maar ten eerste is dat niet genoeg en ten tweede zijn de mogelijkheden ie klein. Comna Bosveld, secretaresse van de bewonersvereniging, die gisteren ook aanwezig was: „Die jongens willen niet kleien. Ze willen een beetje kletsen, een beetje rondhan gen, kaarten, dammen, dat soort dingen. Daarvoor moet er een accommodatie rijn in hun eigen wijk, waar ze thuis horen". Schiedam „We komen thuis en ik zie dat een kleedje van de keukentafel op de grond ligt Even later zie ik in het schemerdonker twee krulie- bollen over de grond kruipen. Gelijk zeg ik tegen man: kom terug, want er zijn inbrekers in huis." Mevrouw A. W. van der Pol uit Schiedam is nog danig onder de indruk van het gebeuren op zondag avond, toen zij met haar man van een verjaardag thuis kwam en in haar woning aan de Parkweg twee inbrekers aantrof. De politie werd gewaarschuwd. Voor die echter ter plaatse was waren de inbrekers al via het keukenraam en het bal kon verdwenen. Naar aanlei ding van het signalement rijn er korte tijd later wel aan de Lange Achterweg vier Schie dammers aangehouden die in een auto 2aten. Twee van hen zijn gelijk herkend door de familie Van der Pol, De 19-ja rige G.v.V., de 22-jarige A. R-, de 21-jarige C. v. G. en de 20-jarige A. v. M. worden op het politiebureau nog vastge houden voor verhoor. „Eerst dacht ik nog dat mijn dochter thuis was. Ik schrok enorm toen ik zag dat het vreemden waren. En dan te denken dat we 's avonds haast nooit weggaan," aldus de geschrokken Sehiedamse, De inbrekers hebben volgens haar veel meegenomen, on dermeer drieentwintig betaal kaarten, juwelen en kettingen. Om wat geld te bemachtigen hebben ze een vooroorlogse spaarpot opengebroken. Een paraplu van één van de inbre kers bleef achter. In de haast om weg te komen hebben ze die vergeten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1