Volkstumvereiiigmg Vlaardmgesi veertig jaar springlevend Geen program- college in Maasland" Meer geld voor uitbreiding stadhuis mmss. 1 Sint ook in Maasland Huiskamer om binnen te wippen Brand in schoorsteen Buit: handvol zilverstukken Juhileumlhazar in Thurlede Tiende jaarfeest wijkvereniging Cabaret voor bejaarden Recrealioelement staat voorop 'IIW'ÉfetfM iMkfe- r'U'. College antwoordt na ruim half jaar Opbrengst schoolfeest gestolen Sint op bestelling -■jM \H -ƒ Blokje .rond^ Goedheiligmaa ook op bezoek I in ziekenhuis Portefeuille ontvreemd Stormschade aam auto's DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 3 Maasland Sinterklaas Seett bet drukt aanstaande zater dag. Hij en xijn Pleten vlie ren van hot naar her. Behal ve in Vlaardingen en Maas sluis, arriveert de Spaanse bisschop van hoge leeftijd ook in Naastand. Hij doet dat rond 1100 uur op uitnodiging van de plaatselijke midden- Na aankomst aan de Kluisweer stapt de Sint over in een rij tuig voor een zegetocht door de Doelstraat, 's-Herenstraat, Slot de Houvelaan, Koningin Julianaweg, Caspar van Eg- montstraat, Vrouwe Lidewey- singel, Oranje Nassaustraat, Huis te Veldelaan, Lange- taam, Prinses Irenelaan, 'Wet houder Dijkshoomlaan, 's-He renstraat, Hofsingel, Plantage, Doelstraat en de Kluisweer. De lange stoet wordt voorafge gaan door het plaatselijke harmonie-orkest en de vrolij ke majorettes. Schiedam Centrum De Kreek heeft een „huiskamer" ge maakt waar iedereen kan bin nenwippen. Elke dinsdag- en donderdagmid dag van half vier tot half zes kan daar een praatje worden, gemaakt, gebiljart of bijvoor beeld een partijtje tafeltennis worden gespeeld. De toegang tot deze activiteit in de bene denzaal van het centrum aan de Lange Haven is vrij. Schiedam De brandweer is uitgerukt voor een schoor steenbrandje in de Gorzen. Bij de familie In 't Hout aan de Strijensestraat was teveel hout in een oud kacheltje ge stopt. Zolderbalken waren daardoor geblakerd. Het vuur is door de brandweer geblust. Het exacte schade bedrag is volgens de politie nog niet bekend. Schiedam Vijf zilveren munt stukken met een gezamenlijke waarde van tegen de driehon derd gulden zijn buitgemaakt bij twee inbraken. De woning van de dertigjarige systeema- nalist H. J. S. op het Laagland in Spaland kwam de dader binnen via een keukenraam aan de achterkant van het huis. Bij de woning van maat schappelijk werkster J. G. K. (33) aan de Louis Raemae- kersstraat kwam de inbreker binnen via het balkon op de eerste etage, waar een ruitje werd ingedrukt. Schiedam In het bejaarden centrum Thurlede wordt vrij dag 18 en zaterdag 19 novem ber een grote jubileumbazar gehouden. Tevens is er een loterij, waar de loten nu voor verkrijgbaar zijn. De prijzen worden zaterdagavond be kend gemaakt. Uit de opbrengst van deze bazar en loterij wordt een fonds ge vormd. Uit de rente van dit fonds wordt het Foster Pa rents Plan geholpen om in een ontwikkelingsland een of meerdere kinderen te adopte ren. De openingstijden zijn van 14.0Q-17.0Q uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Schiedam Het tiende jaar feest van de wijkvereniging Nieuwland wordt gehouden op zaterdag 26 november, In het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein treedt dan een conferencier op. Muzikale medewerking verleend het trio The Conti nentals. Verder is er onder meer nog een tombola, waar- mee fraaie prijzen zijn te win nen. De aanvang van het festijn is 20.00 uur. Schiedam De Algemene Bond van Bejaarden houdt op don derdag 24 november een ca baretmiddag in de grote zaal van gebouw Irene, Medewerking verlenen: het trio De Confettistars, goochelaar Ted Lien, The Crasy Brothers en het duo John en Andxé van Heyst met sketches. De voorstelling begint om half twee. De zaal is echter al om een uur open. Toegangsbewij zen zijn dagelijks, behalve op donderdag, te verkrijgen bij sociëteit Het Blauw-Huis aan de Lange Nieuwstraat 181, van twee tot vier uur. De prijs is drie gulden, inclusief een kop koffie of thee. De Vereniging van Volk- stuinders Vlaardmgen mag gerekend worden tot die clubs die niet te klagen bebben over ge brek aan leden en be langstellenden. Er wor den weliswaar nog steeds nieuwe leden in geschreven, bet wil eehter niet seggen dat rij dan ook een tuln(- tje) krijgen. De VvW kent namelijk een el lenlange wachtlijst „Wat dat betreft is het: er zijn nog 450 wach tenden vóór U, zegt penningmeester I. Lou- we lachend. Met hem en medebvestuurslid J.C. Drop hadden wij een ge- sprek. Aanleiding is het veer tigjarig bestaan van de ver eniging. Hoewel de beide be- stuurlieden het wel prettig vinden dat er zo veel animo bestaat voor het tuinieren in verenigingsverband, betreu ren rij het dat zo veel mensen zogenaamde rustende leden rijn. „Wie zich aanmeldt", zegt Drop, „moet minimaal vijf jaar wachten eer hij aan de beurt komt voor een tuin en dat is toch wel een aanslag op je geduld. Wie eenmaal een tuin heeft houdt die jaren. Het komt niet zelden voor dat wij bij een kandidaat aankloppen met de voor hem verheugende mededeling dat deze aan de beurt is voor een tuin, maar dat de desbetreffende persoon dan bijna niet meer weet dat hij zich lang geleden heeft opgegeven." Zijn collega Louwe voegt daar aan toe dat het vaak gebeurd dat zo'n iemand zich dan te rugtrekt. „Gelukkig, maar voor degenen die achteraan op de wachtlijst staan, anders komen ze nooit aan de beurt," beaamt hij. Louwe is de man met de meeste verenigingsja ren op zijn naam: Hoeveel? Dat weet niemand precies en dat hoeft volgens de penning meester ook niet Maar door zijn langdurige lidmaatschap kan hij wel veel vertellen over •l{ tes Het volkstuincomplex van de jubilerende vereniging in deZuidbuurt. de volkstuin van de oorlogsja ren en vlak daarna, en de volkstuin van vandaag. Wat zonde... „De opzet van vandaag is totaal anders", vertelt de fcuinbou- wer-voor-het-plezier. „Het re creatie-element staat nu voor op. Vroeger echter ging het de leden erom op een betrekke lijk goedkope manier aan groenten en aardappelen te komen. Als er toen iemand was die een grasveldje had in plaats van bijvoorbeeld aard appelen, kwam er een klacht binnen bij het bestuur in de trant van: ohhh, wat zon de „Vroeger", zo vervolgt hij, kochten wij collectief zo'n zesduizend kilo pootaardap- pelen in per jaar. En dan zeiden wij tegen elkaar als bestuurleden: dat Is mager tjes, dit keer. Als wij echter vandaag de dag zeshonderd kilo inkopen is dat juist erg veel. Zeg maar dat tussen 1937 en 1949 elke vierkante centimeter werd gebruikt voor de groenten- en fruit teelt Oogsten stond voorop." De twee volkstuinders weten zich ook aardige anekdotes uit de beginjaren te herinne ren. „Zo kwam er op een zon dagmiddag een man bij mij", vervolgt de heer Louwe, „met in rijn arm een pan spinazie. Moet je nou toch proeven, zei die. Niet te eten, hardstikke zuur.... Wat dacht je dat het was? Zuring, vandaar die zu re smaak aan rijn zogenaam de spinazie..." De heer Drop vertelt dat het ook nu nog zo is dat er veel groenten, en fruit worden ge- Commissies teeld. „Het accent ligt echter meer op de voldoening van de In een vereniging met zo'n 300 eigen oogst", vertelt Drop. „Heel belangrijk is ook het milieu-aspect. Laten wij wel wezen: onbespoten groenten en fruit smaakt toch een tik keltje lekkerder en is natuur lijk veel gezonder". Uilen De twee volkstuinders constate ren tot hun genoegen dat een van de gevolgen van het mi lieuvriendelijke telen van ge wassen een toename van de vogelstand op en rond het volkstuincomplex is waarge nomen. Er blijken hierbij vo gels te zitten die erg zeldzaam rijn, bijvoorbeeld de steenuil. „Waar die nestelt," zo stellen de twee bestuurleden nadruk kelijk, „vertellen vrij niet. Wij rijn veel te blij dat ze het is een paartje er zijn". Bei den geloven dat niet alleen het gebruik van milieuvrien delijke bestrijdingsmiddelen ertoe hebben bijgedragen dat de vogelstand weer verbeterd is, maar ook het verbeteren van de uitworp van giftige gassen van fabrieken uit de directe omgeving. Een vereniging met een lange wachtlijst betekent dat er een groot tekort is aan grond. Bo ven aan de prioriteitenlijst van VvW staat deze kwestie genoteerd. t7In de Broekpol der heeft de gemeente voor ons ruimte voor 214 tuinen gereserveerd", zegt Louwe. „Maar wat wil je er mee be ginnen als de leden er geen groenten en dergelijke op mo gen telen? Dat kunnen wij als bestuur toch niet verkopen". Overigens is de samenwerking met het Vlaardingse gemeen tebestuur goed te noemen. „We betrekken die mensen er altijd bij", zegt Drop glunde rend. „Vooral de samenwerk ing met de leden van de Raad voor sport en recreatie is pri ma." En stiekum lachend: „Soms overvallen wij die lui wel eens. Dan vragen wij be wust 150 procent in de hoop 80 procent te krijgen. Dan heb je meer als voor je ging bede len,...." tuintjes bezitters valt veel te doen. Vandaar ook dat het bestuur zijn taken voor een deel gedelegeerd heeft aan een aantal commissies zoals die van toezicht, inkoop, taxa tie, tentoonstellingen en kin deren. Zo'n inkoopcommissie gaat over de inkoop van pro- dukten voor onder meer de grondverdeling, zaden, poot- produkten, maar ook over ge reedschappen. Er gaan dui zenden guldens in om. Ook de commissie van toezicht heeft een belangrijke taak. Wie over het uitgestrekte com plex aan de Broekpolderweg of de Zuidbuurt wandelt zal het opvallen dat alles er goe- donderhouden uitziet: het is hei werk van deze commissie. Een ander voorbeeldje. De meeste van de tuinhuisjes die rijn opgetrokken rijn collec tief verzekerd. De verzekerde waarde? Een dikke anderhalf miljoen. Wie Md worden van de VvW? Vooral de mensen, zo zeggen Louwe en Drop, die geen ei gen tuin hebben. Maar ook die mensen die straks met pensioen gaan. Voorts bete kent het lid-rijn van een volk stuinvereniging: recreëren op een goedkope manier. Voor een dikke 150 gulden per jaar is men niet alleen lid, maar is men, althans het tuinhuisje, ook verzekerd. Daar staat na tuurlijk wel iets tegenover vanwege het clubbelang. Iede reen moet per jaar tenminste 10 uur afstaan voor het alge meen onderhoud van het ter rein of het werkelijk fraaie clubhuis. Geen feest Zaterdag wordt tussen 15.00 en 17.00 uur receptie gehouden. Behalve elkaar geluk wensen zal er natuurMjk veel gepraat worden. Praten over hun gro te liefhebberij: lekker tuinie ren en recreëren. Geen groot feest, dan? „Neen", zegt de penningmeester beslist „Dat doen we niet". En rijn collega- bestuurder zegt tot slot: „Het geld dat aan een feest zou worden uitgegeven, kan beier worden geïnvesteerd in de tuin..,.'" CDA-voorman Wout van Geest: Maasland Officieel moet de kandidaatstelling nog plaats vinden, maar het staat vrij wel vast dat Wout van Geest de lijsttrekker van het CDA in Maasland wordt De ARP, CHU en KVP rijn vrijwel rond met de plaatselijke CDA-afdellng. Als zodanig komen zij tijdens de gemeen teraadsverkiezingen met één lijst uit. De huidige C HU-fractievo orzit- ter van Geest zegt officieel nog niet als lijsttrekker van het CDA te zijn aangezocht. „Als dat gebeurt, zou het best wel eens zo kunnen zijn dat ik me beschikbaar stel". De kandidatuur van Van Geest wordt temeer duidelijk, daar de CHU als grootste partij van het CDA-blok de lijsttrek ker zal leveren. Nu het CDA met een lijst uit komt, is de vraag voor de Schiedam Na precies een half jaar en drie dagen heb ben burgemeester en wet houders eindelijk geant- woord op schriftelijke vra gen van raadslid Hans van der WJIk. En het antwoord is niet bijster verrassend. Als antwoord op de vragen over inspraak bij de nieuw bouw in Schiedam-Noord verwijst men de PPR-man louter naar het vorige week gepubliceerde commentaar op de bezwaarschriften be stemmingsplan Wouöhoek- Noord. In dat commentaar werd zoals bekend gesteld dat inspraak wel een aanvulling en versterking kan zijn van het functioneren van de volksvertegenwoordiging, maar geen alternatief daar voor kan bieden. Ideeën van derden zouden slechts bij de planvoorbereiding kunnen worden betrokken voor zover de politieke organen daarvoor de verantwoorde lijkheid aanvaarden, of de bewoners-participanten de ideeen willen overnemen. In hoeverre een inspraakproce dureregeling en bekrachti ging door de gemeenteraad behoeft, zou het beste kun nen worden beoordeeld aan de hand van praktijkerva ringen en van op te zetten experimenten met verschil lende participatievormen. Maasland Voor de uitbreiding en verbouwing van het Maas- landse gemeentehuis is een aanvullend krediet uitgetrok ken. De gemeenteraad heeft eergisteravond zich akkoord verklaard met het voorstel van burgemeester en wethou ders. Het gaat om een bedrag van 138.377 gulden. Vorig jaar was reeds een bedrag uit de ge meentelijke schatkist vrijge geven van 470-000 gulden- De uitbreiding van het gemeen tehuis kan worden bereikt door het naastgelegen pand 's Herenstraat 15 aan te trekken. Dit pand krijgt verbindingen met het gemeentehuis. Het pand - nummer 15 - moet echter totaal gerenoveerd en aangepast worden. Om de verbouw aan het gemeente huis aansluitend te doen plaatsvinden aan de uitbrei ding, is het aanvullende kre diet van 138.377 gulden nood zakelijk. tweede wethouderszetel inte ressant geworden. Van Geest: „De grootste partijen leveren de wethouders. Als het CDA 6 zetels zou behalen, kunnen we eventueel aan een pro gram-college meedoen, naar het voorbeeld van de PvdA". Van Geest is daar echter geen voorstander van. „Ik heb me altijd verzet tegen een pro gramcollege. Je moet nu een maal rekening houden met andersdenkenden. Dat vind ik reëel," aldus Van Geest, die al bijna 16 jaar deel uitmaakt van de Maaslandse raad. Het ziet er naar uit, dat de WD de tweede wethouderszetel gaat bezetten- De liberalen hebben momenteel twee ze tels, evenals trouwens de Open Groepering. Nu de Par tij van de Arbeid met een eigen lijst uitkomt, is die tweede zetel van de O.C. erg twijfelachtig geworden. Wel is de Open Groepering zeker van de steun van D '66, die in Maasland niet met een ei gen lijst uitkomt De ledenver gadering van de afdeling Maassluis-Maasland zag meer in steun aan de Q,G. dan aan de ZPvdA. Vlaardingen In het Groen van Prinsterer-Iyceum aan de Rotterdamseweg werd maan dagnacht ingebroken. Er ver dween een bedrag van twee duizend gulden. Het geld was de opbrengst van een school feestje. Schiedam Voor twintig gul den per twintig minuten stuurt de Jeugdhaven de Sint aan huis. Het wijkgebouw aan de Albar- dastraat in Nieuwland ge bruikt het geld voor de ver bouwing van de sooskamer. Geïnteresseerden kunnen ver dere inlichtingen vragen bij het telefoonnummer 010- 704671. SIGNALEMENT: naam: Asta ras: dalmatiner geslacht: vrouwelijk leeftijd: 14 maanden kleur: zwart/wit beharing: kort Ni Deze week weer eens een 1 mooie dalmatiner in Blokje Rond. Er ritten op dit mo ment toevallig twee dalmati- ners in het dierentehuis Har- gahoeve aan de Sportlaan 2 in Schiedam. Beide honden konden het thuis niet zo best met kleine kinderen vinden. Dit komt wel meer voor bij honden van dit ras. Vaak is de oorzaak dat de hond ja loers is op kleine kinderen omdat deze op een zeker moment meer aandacht krij- gen dan de hond. Dit neemt de hond het kind dan kwa lijk. Zodra de kinderen wat groter rijn is ook vaak dit probleem opgelost. De hond riet het wat grotere kind dan al vaak aan voor een baasje of bazinnetje waar tegen hij rich niet mag verzetten. De beide honden hebben verder alleen maar goede eigen schappen zoals, zindelijk rijn, alleen kunnen zijn en het niet erg vinden om een ritje met de auto mee te moeten maken. Ook even al leen thuis blijven levert voor deze twee dahnatiners geen problemen op. De andere dalmatiner is een mannetje van 31/2 jaar en hij heeft mooie bruine vlekken. Zijn naam is Dobber. Nu weer even terug naar Asta. Asta zit nu alweer twee weken in ons dierentehuis. Ze is in die tijd ontzettend aanhankelijk geworden. Heel voorzichtig begint rij met haar staart te kwispelen als je bij haar in de kennel stapt. Wanneer je dan bij haar op de grond gaat ritten kruipt ze zo groot als ze is, op je schoot. Als je dan niet uitkijkt word je helemaal afgelikt Vreemden moeten in hei begin haar voorzichtig naderen. Niet dat zij zich vijandig opstelt, maar ze is voor vreemden in eerste instantie een beetje bang. Met een beetje geduld en wanneer het op de goede manier wordt aangepakt is haar nog wel te leren met kinderen om te gaan. Hope lijk is er iemand, die dat wil proberen en Asta zo snel mogelijk komt halen. Het hondje van vorige week, Viekkie, ging afgelopen vrij dag naar een meuwe baas, maar kwam de andere dag weer terug. Viekkie kon in derdaad niet tegen autorij den. Het is ondermeer een leuke hond dus voor iemand die geen auto heeft maar wel graag een lieve hond wil hebben. In het dierentehuis ritten ook nog: een bastaard-herder, spaniel, terrier, poedeltje, witte poes, een cyperse ka ter, een poesje en een kater tje van ongeveer vier maan den. Vlaardingen Enkele dagen geleden liet het persagent schap „Clasius" vanuit Span je reeds weten dat zaterdag morgen Sint Ni colaas in Vlaardingen. arriveert. Men kon toen nog niet mededelen welke route er precies zon worden gevolgd. Deze is in middels ook bekend gewor den. Om 09.55 uur gaan de bruggen van de haven van Vlaardin gen op om de boot met daar op de hoge gast en zijn mede werkers doorgang te verlenen, waarna rond 10.10 uur wordt afgemeerd bij het ponton ter hoogte van de Bleekstraat Daar staat burgemeester Wim Kieboom klaar om de Goed heiligman te verwelkomen. Daarna volgt een rijtoer die gaat over de Oude Haven- brug, Westhavenplaats, West- havenkade, Dayer, Brede Steeg en Markt Vervolgens treedt de burgemeester ten tweeden male op als gastheer. In het stadhuis, om precies te rijn op het bordes van het stadhuis, wordt Sint wederom door Vlaardingens eerste bur ger ontvangen. Ook worden prijzen aan scholieren uitge reikt. Om 11.00 uur wordt de rijtoer vervolgd via de Hoog straat, Korte Hoogstraat, Cronjéstraat, Veerplein, Waal straat, Kuiperstraat, Fransen straat. Daar wordt de stoet ontbonden. Sint Nicolaas vergeet evenmin de kinderen uit de omgeving van de Van Hogendorplaan. Hij bezoekt daar tussen 14.00 en 15.00 uur het winkelcen trum. 's Middags om 15.00 uur brengt de Sint een bezoek aan de kinderafdeling van het Holy- zïekenhuïs. Dat de Sint niet met lege handen komt, dat staat nu reeds vast Vlaardingen Aan de Indus trieweg is maandagnacht in gebroken. Er werd een porte feuille met een inhoud van 1163,— ontvreemd. De breekschade bedraagt hon derd gulden. Vlaardingen Als gevolg van de storm is dinsdagochtend de zinken kap van een aan- hangwagentje gewaaid. Twee geparkeerde auto's liepen daarbij schade op. Een en an der vond plaats op het par keerterrein aan het Geuzen- plein.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3