Meesterlijk beeldhouwwerk Hunt v.d. Steen Ambassadeur opent expositie Hofmann Spencer mag weer beuken Vanafleswat De koning ontgoocheld Harmonie iubüeert Korensamen op najaarsconcert maal orgelspel In de Rozenhof: Jan Budrïe: schilder met vele kwaliteiten Harlekijn: satire van Franse revue Oensjevoo Afbee inspireert ook Varia-toneel DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 Onder het motto „Zangzang- zangzangzang (en zo kunnen we nog een tijdje doorgaan}" heeft de afdeling zang van de Schiedamse Gemeenschap een gemeenschappelijk najaars concert georganiseerd. Dat wordt morgenavond ge houden in de plaatselijke Mag- nalia Deikerk in de Al bar da- straat. Vijf koren werken daaraan meer Excelsior, het Opstandingskerkkoor, Bel Canto, Canzone, het hervormd kerkkoor Kethel en het Nïeuw- landkoor. Solisten zijn Marian ne Dijkman {fluit) en Tom Burmanje (gitaar) van stich ting Gaudeamua. Toegang kost vier gulden. De aanvang is om acht uur. Jan Klaassen gaat goochelen, waardoor de koning zo in vervoering raakt dat hij al leen nog in verzen kan spre ken. Een beloning van dui zend ugJden wordt uitge loofd voor wie de vorst nor maal kan maken. De tove naar? Die wil slechts helpen, als heer Klaasscn iets laat zien dat hijzelf niet kan. En of dat lukt, kunnen kinderen zaterdagmiddag zien in het Schiedamse Zoldertheater, Nïeuwstraat 12. Daar is dan de poppenkast van .the magic entertainers', zoals Al en Valery Preston zich noemen. Entree kost een rijksdaalder. Om half drie begint de voorstelling, den, maar slechts twee gulden voor de bekende kaarthou ders, voor leden van de federatie en voor kinderen tot en met twaalf jaar. Orgelbespelingen drie tot vier uur. worden met een zeke- De ochtend daarna re regelmaat gehou- vangt om half elf het den in twee Schie- orgelspel van Engels- damse openbare oor- man Robin Rich- den, het Stedelijk mond aan. In Passa- Museum en het Pas- ge speelt hij op uitno- sagetheater. Zater- digïng van de Neder- dagmiddag glijden de landse orgelfederatie vingers en voeten op het Stand aard-or- van David Peroy gel Richmond is be over het fraaie Hees- kend van radiopro- orgel in de aula van gramma's via de het museum; de toe- BBC en speelde in gang is gratis en or- Londen op diverse ganisatrice is de ver- bioscooporgels. De eniging vrienden van entree tot Passage het museum. Het or- kost zondagochtend gelconcert duurt van 'drieëneenhalve gul- Veertig jaar bestaat de Shell Harmonie uit Rotterdam, en aan het gelegenheidsconcert dat zaterdagavond in de Doe len aldaar wordt gehouden werken ook mee: het uit Vlaardingen afkomstige Shell- mannen- en vrouwenkoor. Herman Emmink presenteert het geheel, toegang kost drie rijksdaalders, en om acht uur begint het. Zowel het mannen- als het vrouwenkoor staat onder lei ding van de regionaal zeer be kende dirigente Ria Borgmeij- er. In Vlaardingen is morgenavond een or gelconcert te ver wachten van Jet Dubbeldam. Dat vindt vanaf acht uur plaats in de Grote Kerk op de Markt Entree: een knaak. door Jan Zwart beeldhouwkunst van Huub v.d. Steen te bezichtigen. Dit werk kom je zelden nog tegen, zo apart, zo verfijnd, karakteris tiek en vol een barokke pracht Van der Steen is een erudiet mens, die heel veel weet van geschiedenis, die dicht en veel mopie dingen maakt zoals teke ningen, beelden en sieraden. Zijn eikehouten beelden, die veelal historische figuren ver beelden zijn stuk voor stuk meesterwerkjes van een beeld snijder, die met ere meester der beeldhouwkunst genoemd mag worden. Zijn koningen en ko ninginnen, Sint Maarten en Sint Joris, Karei de Grote en Hen drik de achtste, de dochters van Leucipus en figuren als het Vo- lendammer vrouwtje en het beeld van Eliza's vlucht, al die kunstwerken zijn raak gekarak teriseerd in nu eens met majes teitelijke, dan weer het protseri ge of dramatische van hun doen en laten. Ook in zijn gouden en zilveren sieraden laat Huub v.d. Steen zijn grote kennis van het oude Egypte en de mythologie doorstralen en weet hij zijn ede le metalen met parelmoer te combineren tot sieraden van grote schoonheid. De Rozenhof Kerkplein Maas land. Jan Budde, kunstschilder; Huub v.d. Steen, beeldhouwer. Geopend des avonds van 7-9 uur en op zaterdag en zondag van 2.30-5 uur. Tot en met 20 novem ber. Maasland Een bijzonder inte ressante en afwisselende ten toonstelling is nog tot en met zondag 20 november te zien in „De Rozenhof" aan het Kerk plein in Maasland. Daar expo seert de Maaslandse kunstschil der Jan Budde veertig kunst werken in verscheidene technie ken en daar is ook een grote reeks beeldhouwwerken van de Haagse kunstenaar Huub van der Steen te bewonderen, welke serie van grote allure is evenals de gouden en zilveren sieraden van Van der Steen, die eveneens in „De Rozenhof" geëxposeerd worden. Het werk van Jan Budde en Huub van der Steen vormt zon der meer een uitstekende com binatie, te meer daar hier spra ke is van geestelijk gerijpte kunstenaars. Jan Budde, gebo ren in 1912, genoot zijn oplei ding aan de Haagse academie en volgde daarna nog twee jaar lang een cursus ambachtelijke technieken. Grote trekpleister op de tentoonstelling is zijn im posante feestelijke schilderij van een in 1950 in Delft gehou den Oranje-optocht. Het is een groot stralend schilderij waarop het plesante licht uit lampions straalt en waarop heel veel blij de mensen, clowns en grapjas sen intens genieten van het feest der massa. Jan Budde schildert en tekent graag. Dat is zo maar af te lezen uit zijn gevarieerde oeuvre, waarin hij zijn ontroe ring weergeeft over het kleuren feest van bloemen, bomenbloe- sem en landschap. Hij heeft een wat ze tegenwoordig noemen, ouderwetse opleiding achter de rug; v arid aar dat zijn schilderij en duidelijk laten zien dat hij zijn technieken za goed beheer st. Belangrijk is ook, dat de schilder Jan Budde tevens een toegewijd tekenaar is gebleven. Aan de tijd, dat hij in Bakhui zen, die karakteristieke stad aan de voormalige Zuiderzee, woon de herinneren tal van bladen, waarop Budde het stadssil- houet, de Dromedaris en scheepswerfjes raak en sfeervol vastlegde. Drentse boerderijen, molens en bomen koos hij even eens graag als onderwerp. Na de wanden van De Rozenhof met die vele schilderijen, aqua rellen en tekeningen bekeken te hebben, is het voor de bezoeker ook een feest om de verfijnde Schilderwerk van Hans Hofmann, vanaf vandaag in het Schiedamse museum. Elisabeth 1, een majesteitelijk beeld van Huub v.d. Steen. De Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, Robert J. McCloskey, is van daag naar Schiedam gekomen om in het Stedelijk Museum een tentoonstel ling te openen van Hans Hofmann, één van de belangrijkste vertegenwoordi gers van de abstracte Amerikaanse schilderkunst. De ambassadeur zou dat om vijf uur vanmiddag doen. De expositie duurt tot maandag 12 de cember. Het werk van Hofmann hangt in de entreezaal en dateert uit de perio de 1943-1952, een tijd waarin de schilder een enorme inventiviteit ontwikkelde. Die dadendrang hield direct in, dat Hofmann geen bepaalde stijl kan wor den aangemeten: zijn uitlatingen daar over leidden ertoe, dat hij niet vertegen woordigd was in de grootscheepse ten toonstelling New American Painting van het Museum of Modem Art Hjj leefde van 1880 tot 1966 en was daarmee een generatiegenoot van Picas so. Zijn inventiviteit heeft veel latere schilders (kubisten) geïnspireerd. De muziek van Ennio Momcone is, hoe kan het ook anders, heel opvallend in de film die vanaf vandaag draait in de grote zaal van het Passage theater: „Beuk, broeders, beuk". En als een film zo'n titel heeft, dan kan het ook al niet anders dat tenminste eentje van het vuistrijke tweetal Spencer/- Hill meespeelt. Deze keer is Bud van de partij. Terence laat verstek gaan maar wordt waardig vervangen door Peter Graves. In elk geval is het suizen van blauwe bonen passend in Morricones composities; dat was al zo in „Once upon a time in the west", „My name is nobody" en „The good, the bad en the ugly". De beukf ilm van deze week is er op de gebruikelijke tijden, maar niet op vrijdagavond en zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag. Op die middagen is er namelijk de kinderfilm „Winnetou en Old Sure- hand". In Passage-Bio draait de hele week, behalve zater- dagmiddag, „Car wash", door het theater aangekon digd als een tophitspetter in kleur, voor twaalfjari gen en ouder. Bertolucci „D conformista" is een film van de steeds meer opzienbarende regisseur Bernardo Bertolucci, die vrijdagavond in de Toverbal, Lange Boonestraat in Maassluis, wordt vertoond. Negen uur is de aan vangstijd. Hoofdrollen hebben Jean-Louis Trintig- nant en Stefania Sandrelli. Het thema is de jongen Marcello, die zijn leven vergooit door hem onbekende en daardoor schok kende ervaringen; totdat het besef groeit dat zijn schuldgevoel (de vermoedelijke moord op een homo- sexpeei, die toenadering tot hem zocht) geen enkele grond heeft na jaren blijkt de man nog te leven, maar Marcello is dan in een roes al gevlucht in de meest obscure decadentie, om zich te handhaven in een wereld die hem vreemd wordt en waar een moraal heerst, die hij niet aankan. Rollerbal! Volgende week woensdagavond draait in het Maas landse dnecentrum Vbetzicht» aan het Huis ter Lucht, de sciencefictionachtige film „Rollerball": in een wereld zonder armoede blijven mensen zich vergapen aan agressie en sensatie: de oorlog als een Marlous Fluitsma in een klemmende Harlekijnkamer. Saluki, rock uit Noorwegen. Omringd door vier boekensteunen, als frikadellen theater, dans, zang en licht-erotische sketches. gekneld tussen parket en plafond, met als enige Een voortzetting nun of meer van de Revue de uitkomst de deur: wat gebeurt met mensen, die Fin d'Annee, die in het negentiende eeuwse Fran- m een kamertje bijeen worden gehouden? Stich- krijk jaarlijks de actualiteiten satirisch behandel- ting Harie&iyn, het toneelgezelschap van Herman de. van Veen, geeft zaterdagavond een mogelijkheid aan in het Zoldertheater in de Teerstoof, Om bi het Schiedamse Zoldertheater worden Marlous negen uur begint het, negen gulden kost de Fluitsma, Michiel Kerbosch en Fransje Gelder toegang. Het programma heet „De kamerrevue", blom muzikaal bijgestaan door Anita Riezouw Na het succes van volkstoneel „Jukebox 2DG8" zette (piano), terwijl Cees Pfaff de techniek in handen Van Veen zich aan dit mengsel van muziek, heeft en Trudi Bartel de productiebegeleiding. WANDKLEDEN In de foyer van het Zoldertheater in de Teerstoof hangen momenteel immense wandkleden van Mia Jongebreur. Gesponnen op een opvallend grove wijze, daarna geweven, en ondanks het .woeste* karakter in tedere kleuren zoals beige, grijs en vaalblaauw. Natuurproducten, die ook in het Delf se Hippolytusziekenhuis hangen. Zij zijn te koop. SNIERKEN Sympathieke Nederlandstalige volksliedjes zijn zondagavond te horen in de Quibus, het café met een podium aan de Lange Haven in Schiedam. Vanaf hall- tien treedt de Schiedamse groep Snïerken op. De directie heeft na een keer wikken en wegen besloten geen toegangsprijs te heffen. INSTUIF Free House is een band voor een breed publiek, ritmisch en m het bezit van een zangeres. De groep komt in de Instuif, in zaal Arcade. Ook op zondagavond, ook aan de Lange Haven in Schiedam maar aan de andere kant van de gracht Toegang kost vier guldens. Edward Al bee, die naam krijgt in toneelminnend Schiedam en Vlaardingen steeds meer aanzien. Heeft Groeton in het Zoldertheater de laatste weken met „Malcolm" voor volle zalen gestaan, zaterdag avond brengt de Vlaardingse toneel- en letterlieven de vereniging Varia „Alles voor de tuin", vertaald door Ernst van Altena. De voorstelling onder regie van Janka Verhoeff vindt plaats in de Stadsgehoor zaal. In de Schiedamse Teerstoof is „Malcolm" vanavond en over een week nog te zien (daarna vertrekt Groeton naar andere plaatsen in den lande om het drama op te voeren). Het stuk van Varia heeft eveneens een duidelijk Albee-sfeer: een vrouw wil status bereiken, ten koste van haar gezin dat zich op den duur aangepast en apatisch verder leeft Om kwart over acht precies begint de tragedie. In de Maassluise Toverbal zingt zaterdagavond een duo, Peter van Schie en Paul Guest, onder de naam Breeze. Het tweetal is een jaar samen en brengt, zichzelf muzikaal begeleidend, liederen in de trant van Kris Kristofferson en Gordon Lightfoot Van Schie is welbekend in de Toverbal: hij trad er geregeld op met de groep Illusion. Daarvoor speelde hij bij groepen zoals Eagle, Storm en Musk. Guest komt uit Engeland en speelde daar met Greg Johnson-King, voordat hij via Zweden naar het Europese vasteland trok. SALUKI Komt Saluki binnenkort m de Toverbal, de Tempel aan de Overschiesestraat in Schiedam krijgt deze Noorse groep zondagavond in huis. Rock-funk spelen de Scandinaviers, en eigenlijk zouden zij het begin deze maand al in de Tempel hebben gedaan. Maar de papieren waren niet in orde en daarom mocht de groep het land niet in. Nu wordt het opnieuw geprobeerd. Van links naar rechts zitten Jos Brink, Frank Sanders, Lucie de Lange en Henk Bokkinga. Zij vormen het ca baretgezelschap Tekstpiere ment. Dat brengt morgen avond het programma Deus- jevoo in da Vlaardingse Stadsgehoorzaal. Om kwart over acht begint de voorstel ling, de toegang kost tien gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5