n „Een vrouw café kunnen moet gewoon binnenstappen" H m Bouw torenhoge silo mag (bijna) beginnen „Mogelijke oplossing" voor bootjesbezitters Kapitein lob Uurtje controleren: 32 auto's door rood Motorrijder breekt been Geit aan de haal Samen honderd jaar getrouwd „VRIJDAG 18 NOVEMBER 1977 2 5NEU.EC LIEVcC 57RACSZW- JE EENS ZIEN, HOE 5NElCEcaWW EES KW JEAN! "NEE, £ft IS NIEMAND-)""eg tt-"3^AfPEHJE5SAPPEN WIE WORDT ER HIER NU EI6ENLHK OP HETERDAAD BETRAPT WE ZIJN HêJE/WWE o O RUEEN S>' ft.©-?1,: 15 OOK EEUK 2905. Jaap Terwinde heeft nu ook zijn vroegere eerste stuurman her- kend. En die andere? Dat moet Bom zijn, de marconist! „Ze moeten jou ook niet di- rekt in de gaten hebben. Jaap", zegt Rob, „ga jij ook zolang in het vooronder. De zal ze wel zolang aan de praat houden". Voor alle zekerheid houdt Rob zijn karbijn bij de hand. Nu nadert de sloep en over het water klinkt de stem van De Vilder, die informeert of de „Laura" in moeilijkhe den verkeert „Is die neger nog aan boord"? schreeuwt hij, „dat is een onbetrouwbare kerel.Wij zijn schipbreuke lingen en wachten al maan den op gelegenheid om weg te komen. Kunnen wij aan boord komen? Wij zullen goed betalen"! Rob iaat de sloep naderen, die nu aanstalten maakt langszij te komen. Het zal hem benieuwen hoe De Vilder zich het verdere ver loop van dit stukje zeeroverij voorstelt Nart wiegde Saar in haar armen. Saar. die niet meer kon huilen. Daarom vocht Nan haar tranen weg En alles was zo heel anders dan welke gedachte men er van tevoren over had kunnen hebben. En het leven was 20 bitter aan alle kanten En zo kort. En zo arm En zo eenzaam En zo verloren En waarom7 En waarom7 En waarom7 „Ik ben het leven moede. En ik ben Het zoeken moe naar God, Die ik met ken..." Ach God Sal liet haar uit Ze stonden samen onder aan de trap, in het portaal Naast hen, achter de gesloten deur, werd er m de winkel gewerkt. Ze hoorden kloppen en zagen en iemand fioot hoog en vals het dubbelIjesdeuntje uit de nu voorbije oorlogsjaren: „Ik heb duppies, mooie, fijne dup pies. Ik heb duppies, ik ben zo m mijn schik. Ik heb duppies, mooie, fijne dup pies Ik heb duppies en die ruil ik niet voor blik" En wie ter wereld zou er zilver voor blik ruilen7 Boven, bij Saar, was Sal van een gewoonheid geweest die ontstel lend was. Nan had 2ich afgevraagd of Saar erin had kunnen geloven, of zij er niet ook de onechtheid en de gedwongenheid van had aangevoeld. Sal was 20 geinig - en vervelend geweest als een jodenjongen maar kan wezen. Zo dat het bijna ongein was geworden en voor Nan zeer zeker ongein was geweest. En nu stond hij daar tegenover haar achter de deur en liet hei hoofd hangen. Waren er nu opeens na al die jaren geen woor den meer tussen hen7 Waar was de heroïsche dapperheid waarmee hij haar had verlaten7 Verlaten met voor zijn geliefde, maar voor zijn geliefde van vroeger en hij moest nog maar afwachten wat daaruit worden zou. Het was alsof de tijd wegviel van deur achter deur, hun eerste ontmoeting en het nu. Alleen had hij toen haar polsen vastge houden Nu durfde hij haar niet aan te raken. Zij zag zijn gezicht krampachtig vertrekken, „Wie heeft die rotwereld toch zo ingesteld zoals die is?" Hg zei het zacht en tussen zijn tanden door. En toen was het weer stil tussen hen, lange seconden. ..Er mankeert niets aan de wereld, geloof ik", zei Nan even zacht, onzeker, haperend „Het zijn de mensen. De instelling is wel goed, de wereld is we! goed. alleen de mensen werken niet mee". „Maar jij en ik'\ zei hij verbeten, er keek haar nu pfotselmg aan. „Wat hebben jij en ik anders ge daan dan elkaar troosten? Elkaar helpen7 En Saar7 Wat heeft Saar misdaar»7" „Sal, alsjeblieft. Sai", smeekte Nan, „laten we voortgaan en met omkijken. Tenslotte zijn we geen van betden in diepste zin ontrouw geweest' mijn man was dood en jouw hart was altijd bij Saartje We hadden elkaar immers niet hef". „Maar het was er toch verdomd dichtbij", zei hij En plotseling brak er iets tussen hen, verzachtte zich de opstandig heid in zijn ogen. En ineens lach ten zij samen „Mijn beste vriendin", zei hij. „Nu, en later, en altijd. Ja?" Ze knikte „En Saar is ons .kind", zei hij ,,Jij hebt mij voor haar behouden en we gaan haar gelukkig maken, wij samen, jij en ik. vnendm". „Ja. Sai" „Ik wil een daad stellen", zei hij „Dwaas, symbolisch, nou ja, ik ben misschien wel mesjoche. Ik zou kunnen zeggen: Nart. alles wat jij ooit m mijn winkel haalt, krijg je voor mets. Dat zeg ik met, dat is ergens geen gebaar, dat is een aalmoes. Het maakt meer indruk als ik zeg dat jij in mijn zaak altijd een stoel zult krijgen, altijd hat eerst en het best geholpen zuil worden, en alles zult betrekken tegen vooroorlogse prijzen. En daar bedoel ik mee; prijzen van voor de Eerste Wereldoorlog. Dan stuur ik je etk kwartaal een reke ning, al is het voor twintig centen. Maar die rekening zal je telkens opnieuw zeggen wat er tussen ons Uitgave SfJTHOFF PERS 8V Deze krant verschijnt in het gebied Nieuwe Waterweg-noord (van Schiedam tot Hoek van Holland) en is uitsluitend verkrijg baar in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad (m Maassluis eveneens in combinatie met de Haagsche Courant of Het Binnenhof). REDACTIE Chef- H. L. Lambregtse Redactie Schiedam,K. Kegel en W, J. van der Post. Redactie Vlaardingen: J. Hazejager, K. Jonker en C. H. van Bremen Sportredactie: B. v.d.Berg en M. Verwaaijen (Vlaardingen). De redactie Schiedam ts gevestigd aan de Broersvest 3a. tel. 262566 en 266046 postbus f37, Schiedam. De redactie Vlaar dingen is gevestigd aan de Brede Havenstraat 6, tel. 343229 en 345209, postbus 110, Vlaardingen. Berichten voor ds redactie kunnen per telex worden doorgege ven. Telexnummer 32177 PLAATSELIJKE CORRESPONDENTEN Maasland: S. P. van Zuilen. Diepenburchstraat 34. tel, 01899- 16143 Hoek van Holland: L van Ooijen, Mahustraat 135, tel. 01747- 2804 ABONNEMENTEN Opgave van abonnementen kan geschieden op de volgende adressen: Broersvest 3a, Schiedam, (tel. 010-268091) en Brede Havenstraat 6, Vlaardingen, (tel. 010-354525, b.g.g. 354587) Voor inlichtingen over administratie en abonnementen kan men verder terecht bij het Rotterdamsch Nieuwsblad, tel. 010-144144 KLACHTEN DIENST Dagelijks van 18.00 tot 19.00 uur en zaterdag tot 18,00 uur, Rotterdamsch Nieuwsblad, tei. 010-144144. Haagsche Courant. Het Binnenhof. tel. 070-624562. tel. 070-624562 NABESTELLEN FOTO'S Geplaatste foto's kunnen telefonisch worden nabesteld tussen 14.30-15,30 uur. Tel, 010-144144, toestel 147, de hr. W. v.d Knaap. ADVERTENTIES Advertentietarieven op aanvraag, tel. 010-144144 2Vu nog wachten op toestemming GS Maasland De bouw van een 20 meter hoge graansilo aan de Westgaag in opdracht van de firma Van Staalduinen staat voor de deur. Na een lange discussie is de Maas lands e raad in rijn deze week gehouden vergadering met acht stemmen voor en drie tegen akkoord gegaan met het voorstel daartoe. Het wach ten ïs thans op de toestemming van Gedeputeerde Staten. De raad moest kiezen tussen enerzijds een optimale bedrijfsvoering ei* anderzijds het aantasten van het landschappelijke belang. Het voorstel is reeds in juni in de raad geweest, maar ten slotte van de agenda afge voerd. De leden wensten eerst meer inzage te hebben in de materie, met name de nood zaak van de bouw van zo'n hoge silo. Afgevaardigde Wout van Geest (CHU) merkte op dat de door hem ingewonnen adviezen en informaties doorgaans vóór de bouw van de silo zijn. „Voor de grotere bedrijven is het de enige mogelijkheid een rendabele exploitatie te ver krijgen. Wij kunnen daarom onmogelijk onze belangrijkste Maaslandse bedrijfstak een strop om de hals leggen", al dus Van Geest Het voorstel van B en W luidde om zonder meer torensilo's te bouwen met een maximale hoogte van 15 meter, met een vrijstellingsmogelijkheid tot maximaal 20 meter. De verte genwoordigster van de Open Groepering Tcos van Kranen burg merkte echter op dat zij bang is dat in de praktijk de hoogte dan altijd 20 meter zal worden. In het geval van de hrma Van Staalduinen wilde zij echter incidenteel haar goedkeuring verlenen aan het wijzigen van het bestem mingsplan. „Maar bij een eventuele volgende aanvraag zal wellicht het advies van de re constructie commissie Mid den-Delfland moeten worden afgewacht", zo stelde zij. Bur gemeester Jaap van den Brink geloofde daar echter niet zo in. „Die reconstrncUecomnnssIe", stelde Maas lands eerste burger, „is nog niet het ei van Columbus. Het is trouwens de vraag of zij zich met de bouw van torensUo's zal gaan bezighouden". De VVD trachtte met andere tussenoplossingen uit de „hoogteproblemen" te komen. De liberalen Groosman en Gautier waren beiden in prin cipe voor de bouw van de silo, maar betrokken in hun beoor delingen de landschapswaar dering. Binnen een straal van een kilometer van de NH-kerk mogen volgens hen nooit silo's worden gebouwd die hoger zijn dan 12 meter. Dit voorstel van de WD haalde het niet, evenmin als het voorstel van de twee liberalen om hoogten tot 15 meter toe te staan in zogenaamde landschappelijke gebieden in het kader van het Streekplan Westland Natuur gebied. Binnen de AR was geen eenslui dende mening, Teun Gouds waard verklaarde zich vier kant tegen de bouw van een 20 meter hoge silo, omdat dit niet past in een Ideinschalig gebied. Volgens hem zijn er andere mogelijkheden voor een verantwoorde bedrijfs voering. „Ik hoop dat de mo lens het visitekaartje van Maasland blijven", stelde hij nadrukkelijk. CHU'er Leen de Nie reageerde daarop door te zeggen; „Het zijn juist de groene bedrijven die Maas land groen houden. Dan moe ten wij de konsekwenties maar dragen...." De twee organisatri ces van het Vlaardingse vrouwencafé: Els van der Kooy (r.) en Cock van der Mark m OW* College antwoordt raadsleden: YUtmingen Het gemeente- bestuur van Vlaardingen meent een oplossing gevon den te hebben voor de proble men, waarmee de bootjes be zitters van de Watersportver eniging Keyzer te kampen hebben. B en W hebben con tact opgenomen met de bestu ren yan de watersportvereni ging De Fuut en De Kleiput met het verzoek of de boten van de Watersportvereniging Keyzer in de nieuwe jachtha ven mogen worden afge meerd. De Fuut en De Klei- put -adjn de beheerders van deze onlangs geopende jacht haven. Op grond van een door de Pro vincie ingestelde Plassen ver ordening moesten de bootjes vóór 1 oktober bij de uitspan ning van Keyzer verdwenen rijn. De wijze waarop dat aan de bezitters van pleziervaar tuigen werd kenbaar gemaakt was enigszins vreemd. Begin augustus vonden de leden van de vereniging een aan de mast of op de kajuit bevestigde brief van de provinciale over heid met daarop de somme ring vóór de eerste oktober te zijn verdwenen. Indien dit niet gebeurde zouden de boo tjes worden verwijderd. In een op 5 september geschre ven brief aan het college en de gemeenteraad liet het be stuur van de watersportver eniging in de persoon van se cretaris G. A. G. Buters een scherp protest horen tegen de ze gang van 2aken. Hij wees er voorts op dat B en W in een eerder dit jaar geschreven brief aan bootjesbezitters hadden verklaard dat zij na het ingebruik nemen van de nieuwe jachthaven niet als zo genaamde wildliggers zouden worden beschouwd. Voorts vroeg het bestuur de gemeen te te willen bemiddelen nu de Provincie zulke krasse maat regelen in het vooruitzicht had gesteld. Welnu, dat is gebeurd. In een brief aan de CD A-raadsled en Jelle Wijnstok en Cees Bot die het college hierover vragen hadden gesteld, antwoordt het college dat de huidige situatie niet per definitie door de ge meente Vlaardingen behoeft te worden opgelost, maar dat desondanks contact is opge- nomen met de andere water- sportverenigingen, te weten De Fuut en De Kleiput. Naar het zich laat aanzien, zo schrijven B en W aan de twee raadsleden, kan spoedig een oplossing worden geboden Hoe? Dat kon nog niet wor den meegedeeld. Vlaardingen De eerste keer „Vrouwencafé" in het Ont moetingscentrum Westwfjk aan de Florls de Vijfdelaan had over het aantal bezoek sters (ongeveer veertig) niet te klagen. De leeftijd van de dames lag tassen de 22 en de 50 jaar. De politieke opvat tingen van de dames lagen nogal uiteen, zodat elemen taire stof voor discussie aan wezig was. Het is echter niet de opzet van het café om de dames tot politieke discussies aan te zetten, maar vooral de vrouwen de gelegenheid te geven over alle zaken, die het vrouwrijn betreffen, te pra ten. Organisatrice Els van der Kooy: „Het is beslist niet zo, dat we het café opgezet hebben, om- dat we mannenhaatsters zijn. Per definitie is een man „goed" in onze maatschappij, maar tegen de vrouw wordt nooit gezegd, dat ze iets „kan". Een vrouw moet zich zelf van haar mogelijkheden bewust maken". De ontvangst van de verslaggever en foto graaf was niet zoals zij dat gewend zijn in gemeenschap pen waar het accent minder op de vrouw ligt. De ont vangst van Els van der Kooy: „Hebben jullie geen vrouwen op de redactie? Willen jullie het kort maken? Je begrijpt het wel, hè". Even later kon digt zij ons voor de duidelijk heid aan: „Dames, zoals jullie zien zijn er twee heren in ons midden". De veertig aanwezi ge dames beantwoorden de aankondiging met luid boe-ge roep. Els van der Kooy lacht om de reactie, maar bedenkt zich: „Dat hoeft ook weer niet We kunnen een beetje publiciteit best gebruiken", waarna een instemmend „ja" uit de monden der vrouwen opklinkt. Met een pilsje voor de fotograaf en verslaggever bezegelen de organisatrices Els van der Kooy en Cock van der Mark de vrede met de twee „indringers" in hun „re traite-oord". Els van der Kooy probeert de reactie van de cafébezoeksters te billijken: „Toen jullie binnenkwamen zag je de reactie. Ze voelden hun domein betreden. Het is eigenlijk een reactie op de reactie, die de mannen heb ben als een leuke vrouw een gewoon, met mannen gevuld café binnenstapt. Nu hadden zij eens de kans hetzelfde te doen". „De meesten zijn vrouwen, die een cursus volgen of gevolgd hebben van Vrouwen Oriënte ren zich m de Samenleving. Het is spijtig, dat van het woord „Vrouwencafé" een remmende invloed uitaat Er zijn namelijk mannen, die niet willen dat hun vrouwen hier naar toe komen, alleen omdat het „café" heet Om deze reden wordt het vrou wencafé in Schiedam, dat in januari van start gaat, vrou- wensociéteit genoemd omdat de organisatirces het woord café hard ■'/inden klinken. Als het „soos" genoemd was, dan hadden we die drempel vermeden", waarna Els van der Kooy vervolgt: „We willen de vrouwen juist zo bewust van zichzelf maken, dat ze die drempel zonder moeite passe ren. En we willen ook berei ken, dat ze een gewoon café binnenstappen zonder zich aan de blikken van de man nen te storen. In zo'n gemeen schap worden ze als „mooi besie" gezien en moeten ze zich ook zo gedragen". De sprekershoek is nog niet ge bruikt „maar" zegt Els van der Kooy: „Dat verwacht ik voor een eerste avond ook niet. Zoiets moet groeien. Je moet het gebruik daarvan ze ker niet pressen". Het volgen de Vrouwencafé vindt 20 de cember plaats (aanvang 20.30 uur). Els van der Kooy; „Het is een utopie van me, dat het aan een zó grote behoefte vol doet, dat we iets dergelijks permanent open kunnen stel- len. We hopen ook, dat de volgende keren ook mensen, die geen cursus Vrouwen Oriënteren zich in de Samen leving gevolgd hebben de weg naar het Vrouwencafé weten te vinden". Vlaardingen In een uur tijd zijn maandag op de Burge meester Verkadesingel en de Lepelaarsingel 32 automobi listen door het rode licht gere den. De rood-licht-eontrole werd 's morgens van kwart voor acht tot kwart voor ne gen gehouden. De politie spreekt van een trieste ont wikkeling. Vlaardingen Met een gebro ken rechterbeen moest de 21- jarige Vlaardingse motorrij der P. v.d. H. naar het Holy- ziekenhuis worden vervoerd. De motorrijder raakte woens dagmiddag betrokken bij een aanrijding in de Mercurius- straat De 55-jarige automobi list A. P. de H. uit Voorburg verleende P. v.d. H. geen voorrang toen hij een uitrit uitreed. Vlaardingen Bijna was het een geit gelukt om aan haar noodlot het Schiedamse abat toir te ontkomen- Zij was al een heel eind op weg, maar op de Vlaardingse Vulcaan- weg werd zij tot staan ge bracht en door de politie ge vangen. Maassluis Twee echtparen in Maassluis zijn maandag sa men 100 jaar getrouwd. Mor gen vieren de heer K, van Beek en mevrouw M. van Beek—Jissink uit de Pierson- straat 6, het heuglijke feit dat zij elkaar vijftig jaar geleden het ja-woord hebben gegeven. Vanmorgen heeft mevrouw C- van Dijke—van Dijk, echtge note van de burgemeester, het bruidspaar, mede namens het gemeentebestuur, haar gelu kwensen overgebracht. Klaas van Beek werd op 27 juni 1896 te Steenwijkerwold gebo ren. Martsje Jissink kwam op 17 oktober 1902 te Weststel lingwerf ter wereld. Het hu welijk werd op 19 november 1927 te Steenwijk voltrokken. Het echtpaar is sinds 8 mei 1956 woonachtig in Maassluis. De heer J. van Straten en me vrouw Ph. M. van Straten van der Kaaden vieren maan dag hun gouden bruiloft. Zij krijgen maandagmiddag be zoek van de burgemeesters- Vrouw. Jan van Straten werd op 9 oktober te Maassluis ge boren. Philippina Maria van der Kaaden aanschouwde op 17 augustus 1905 te Maasland het eerste levenslicht. Hun hu welijk werd op 21 november 1927 in Maassluis voltrokken. Het echtpaar woont sedert de cember 1975 in „De Vliet" aan de P. C. Hooftlaan 30.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 2