Goudriaan laconiek onder kritiek Euro Continue bereikbaarheid voor crisisgevallen m Welkom Sint! I Het roer om voor Bi|nmoiid-MTS Dirigiï .andelaar beschoot Meifrim S* fey' .*■■»-! Ook in andere gemeenten sclioin over de kruising 1 Automobilisten met elkaar op de vuist WD BANG VOOR GEVOLGEN Verzet tegen verhuizing van Chemie Combinatie Turken willen met vereniging begrip kweken - FIBBE OPENT: Met ingang van vandaag: D '66 afkeurend over bijbaantje SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 21 november 1977. Broersvest 3 - istratie actie 2i ONAFHANKELIJK DAGBLAD >nst 144144 „102de jaargang no* 25965 8 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Dreigen met pistool Schiedam De politie van Schiedam heeft zaterdag avond de 23-jarige H. W. uit Den Haag aangehouden. De man had op de Laan van Bol'Es de 34-jarige Schiedam mer O. T, T. bedreigd met een pistool. Het bleek dat de Hagenaar de Schiedammer had gesneden, T. pikte dat niet en wilde W. dit duidelijk maken toen deze met zijn wagen bij een bezi- nestation moest zijn. Op het moment echter dat T. op het raam bonsde keek hij in de loop van een vuurwapen. Er volgde een korte worsteling waarbij de Hagenaar op de vlucht sloeg. Uit angst wierp hij zijn wapen weg. Dit wa pen, een zwaar kaliber lucht drukpistool, is later terugge vonden. Tegen W. is proces erbaal opgemaakt Dag Sinterklaasje, dag, dag, dag, kionk het ïaterdag luid uit honderden kinderkelen. Eindelijk was het dan zo ver. Na wekenlang uitzien is Sint Nicolaas dan toch weer in ons land. In groten getale waren de kinderen met hun vaders en moeders naar de haven geko men om de Goedheiligman te ver welkomen. Trouwens, ook de bur gemeesters waren present. In Vlaardingen werd de hoge Spaan se gast begroet door burgemees ter Wim Kieboom. In Maassluis gebeurde dat door zijn collega Van Dijke, die al spoe- dig een luid boehhh geroep hoor de toen hij het verstond te zeggen dat er ook stoute kindertjes in Maassluis zijn. Alvorens de Sint „toestemming" te verlenen de winkelcentra met een bezoek te gaan vereren, waar schuwde de heer Van Dijke de kinderen en de Sint om niet schuin over te steken. Kennelijk kan dat in een andere gemeente wel.zie verder pagina 3. Vlaardingen Wethouder Bas Goud riaan van verkeer en vervoer heeft alie kritiek laconiek glimlachend over zich heen laten komen. Hij had het verwacht. Het zat er dik in dat de Vlaardingse raad in zijn begro- tingsmarathon de wethouder ter ver antwoording zou roepen naar aanlei ding van zijn nieuwste experiment: het diagonaal de kruising Veenilein/- Gedempte Biersioot/Körte Hoog straat/Van der Driftstraat overste ken. Van -dat „ter verantwoording" roepen is weinig of niets terecht gekomen. Een door de VVD'er Floor Quast ingedien de motie werd te elfder ure ingetrok ken toen Goudriaan beloofde nog de ze week opening van zaken te geven aan de raadscommissies. Industriebonden proberen meer werknemers over te plaatsen: Schiedam - De industriebonden van het NVY en NKV verzet ten zich tegen de verhuizing en de daarmee gepaard gaan de sluiting van het Schiedam se filiaal van Chemie Combi natie Amsterdam NV. Men vindt het niet juist dat slechts twaalf van de vijfen dertig werknemers de kans wordt geboden om weer bij het bedrijf in Gorkum aan de slag te kunnen. De districtsbestuurders gaan kijken of er in Gorkum bij voorbeeld niet een paar oude re werknemers met vervroegd pensioen kunnen worden ge stuurd, zodat meer mensen uit Schiedam over kunnen gaan. Ook andere mogelijkheden worden onderzocht. Pas vorige week hebben de in dustriebonden het sociaal plan gekregen. "De heb het nog maar vluchtig kunnen doorkijken, maar ik heb al wel gezien dat er het een en het ander aan gesleuteld moet worden, "aldus districtsbe stuurder Hil Peperkamp. Ver tegenwoordigers van de bon den, de werknemers en de directie gaan waarschijnlijk volgende week rond de tafel zitten om het plan te bespre ken. De verhuizing van het bijna veertig jaar oude filiaal aan de Noordvest zou over ruim een jaar moeten plaatsvinden. De reden is volgens de direc tie de komst van een afvalwa terzuiveringsinstallatie in Schiedam en Vlaardingen. Door de daarmee samenhan gende milieubelasting zou de produküe van melkzuur te duur worden. In Gorkum, waar reeds zo'n 160 man wer ken, hoeft het bedrijf twee tot vier ton minder milieubelas ting te betalen. De directie zegt dat geld liever in investe ringen te willen steken. Voor de vorm was zijn bloedei gen partij, de PvdA, boos op zijn wethouder, omdat deze buiten alle raadscommissies om zijn plannetje had bekok stoofd. Echter, die boosheid was te vergelijken met die van een vader die van.plan was zijn zoon een aframme ling te verkopen, maar dit toch maar niet doet omdat die vader in zijn vuistje zit te gieren van de pret. Een „bo ze" Mari van Opijnen kwam niet verder dan te zeggen; „Wij Jhebben geen behoefte aan een proefproces". Maar zelfs daarin had de socia list het mis. Voorzitter burge meester Wim Kieboom atten deerde de raad er op dat de gemeente Vlaardingen daar juist wel behoefte aan heeft. De heer Kieboom kwam zijn wethouder te hulp door te stellen dat het hoofd van de afdeling Veiligheid straten en wegen van Bijkswaterstaat de proef, die aanstaande zater dag ingaat, bijzonder interes sant vindt en dat R.W. de gemeente Vlaardingen gaarne verder zal willen begeleiden. De voormalige vissersplaats is Rijkswaterstaat zelfs enkele weken voor. Er is namelijk reeds een aantal gemeenten in Nederland aangewezen waar zeer binnenkort derge lijke proeven zullen worden genomen. De burgemeester vindt een proefproces bijzonder interes sant omdat dit de enige moge lijkheid is om een einde te maken aan alle twijfels. Twij fels aan wat wel en niet mag, maar ook twijfels ten aanzien van de wettelijke aansprake lijkheid. Dit laatste punt, alsmede het passeren van raadscommis sies vormden de basis voor het indienen van een motie door de heer Quast. „De Ne derlanders zijn gewend om haaks over te steken", zo 2ei de liberaal. En verder; „Wie moet de schade betalen als iemand midden op het kruis punt wordt aangereden?" Zijn motie was mede-onderte kend door onder anderen me vrouw mr. AL Beïlingwout- Boodenburg. Triomfantelijk zei de verkeerswethouder on der meer het jammer te vin den dat juist mevrouw Bel- Iingwout er zich toe had laten verleiden de motie te onderte kenen Als jurist had zij vol gens Goudriaan moeten weten dat men pas mag oversteken als de verkeerslichten van de automobilist op rood staan. Er zou geen chauffeur zijn die door zal rijden. Volgens Quast zijn er naar zijn mening juist te veel automobi listen die vooral in de stille uren door het rode licht rij den. In dit verband wees hij op een enkele dagen geleden gehou den politiecontrole, waaruit ïs gebleken dat in één uur 34 auto's door het rode licht in Vlaardingen waren gereden. Bovendien gaan de lichten 's avonds knipperen, zodat het met die aansprakelijkheid nog niet zo simpel gesteld is als de wethouder meent. Ondanks zijn kritiek besloot de heer Quast zijn motie in te trekken nadat de wethouder had beloofd nog deze week opening van zaken aan de raadscommissies te geven. Na Schiedamse reüen: Schiedam - Turkse gastarbei ders hebben een vereniging opgericht om de band met de Schiedammers te verbeteren* Een en ander gebeurt naar aanleiding van de Turkenrel- len die vorig jaar augustus in Schiedam uitbraken. De statuten worden een dezer dagen door notaris Van der Valk vastgelegd. Lid zijn al zestig Turken. Men streeft echter naar minstens twee honderd leden. Voorlopig werkt men vanuit centrum De Kreek aan de Lange Haven. Om de ver standhouding tussen Turken en Nederlanders te verbeteren gaat het bestuur van de spiks plinternieuwe vereniging daar diverse andere Schiedamse verenigingen aanschrijven en uitnodigen. De Stichting Bui tenlandse Werknemers in Rot terdam steunt dit initiatief. Met politiek heeft men volgens voorzitter Hufeyin Uyar en se cretaris Mandlraci niets te maken, Ook niet met de cultu rele verenigingen die de be ruchte Grijze Wolven hebben opgericht heeft het bestuur niets van doen. Om de problemen van alle gas tarbeiders, ook niet-Turken, aan te pakken bestaat er reeds een Stedelijk Huurover- leg Buitenlanders. Uit het on langs uitgekomen eerste jaar verslag blijkt dat deze over leggroep nog weinig concrete resulaten heeft geboekt. Schiedam Door een symboli sche creatie van leraren en leerlingen in werking te stel len heeft Rijnmondvoorzitter Wim Fibbe vrijdagmiddag de Rijnmond-MTS aan dc Nieu we Damlaan, hoek Schïedam- seweg geopend. Met het draaien aan een roer liet Fibbe een „boot" varen langs een groot decor, waarop de drie Waterwegsteden wa ren getekend; na luid toete rend langs Maassluis en Vlaardingen te zijn gegleden kwam ter hoogte van Schie dam een school uit de lucht vallen. De constructie had het doel om het belang van de Rijnmond-MTS aan te tonen, ook al memoreerde de voor zitter van de Rijnmond raad dat realisatie ervan zeventien jaar heeft gekost. „Wij streven ernaar de onder wijsvoorzieningen in dit ge bied te verbeteren", aldus Fibbe. „Deze school is daar een mooi voorbeeld van: het is de eerste MTS die niet in Rotterdam staat". Als blijk van waardering overhandigde hij het schoolbestuur een glas tableau, één van de honderd Rijnmondvoorzitter Fib be opende de MTS (die a! enkele maanden in ge bruik is) met het in werk ing stellen van een inge nieuze constructie. die het openbaar lichaam Rijnmond heeft laten vervaar digen voor „heel unieke" gele genheden. Fibbe: „Het is het derde, dat wordt uitgereikt". Enigszïns teleurstellend onder vond het schoolbestuur het ontbreken van een afvaardi ging van de gemeente Vlaar dingen. Waren namens Schie dam onderwijswethouder Herman Posthoorn en ge meentesecretaris mr Melis Blok aanwezig en namens Maassluis wethouder Koos Smit, in Vlaardingen was men op dat moment nog druk be zig met de begrotingsbehan deling - vandaar dat een ver tegenwoordiger ontbrak, «til De prijzen, te verdelen in de grote Euromasten- wedstrijd van het Rotterdamsch Nieuwsblad en de beurs Eigenhandig zijn uitgereikt. Dat gebeurde zaterdagmiddag in het Ahoy'-complex, waar Euro mast-directeur A. van Raalte zich van deze taak kweet. Hoe het precies is afgelopen met de Euromas- ten-maakwedstrijd was vrijdag j.t. in het Rotter damsch Nieuwsblad te lezen. Tot de prijswinnaars behoorde Rik van de Brugge van de Molensingel 131 in Schiedam, die de hoofd prijs in de categorie jeugd 250,-) kon incasseren. Voor de heer A. J. Ie Niebel uit de Primulastraat 8 in Vlaardingen was een zelfde bedrag aan geld beschikbaar als tweede prijs iri de categorie volwas senen. Schiedam Hoewel de politie nog in het duister tast is het vrijwel zeker dat de kogel in de rechterknie van de gearresteer de Meifrim S. is afgevuurd door een drughandelaar. Zo'n twee maanden geleden zou deze de toen nog voortvluchtige Antilliaan aan de Westkruiskade in Rotterdam hebben beschoten, zo ïs pas nu bekend geworden. De twee hadden ruzie over een transactie. Meifrim was daar bij niet gewapend, in tegen stelling tot de nog onbekende Rotterdammer. Bij de politie is tot op de dag van vandaag geen aangifte ge daan voor deze schietpartij. Over de schutter is bij de recherche dan ook nog niets bekend. De 26-jange Meifrim uit Schiedam, die wordt ver dacht van een bankoverval in Groningen en twee schietpar tijen op agenten en spoorweg rechercheurs in Gouda en Schiedam, wil hier met geen woord over praten. Hij be schouwt het als een prïve- zaak. Tegenover recher cheurs, die hem er in het ge vangenisziekenhuis in Sche- veningen al herhaalde malen naar hebben gevraagd, wil „Papi" dit verhaal niet beves tigen. Ook de familie in Schie dam laat niets los. Dc verwonding is - zoals bekend - Melfnm Inccentes S. uit Schiedam fataal geworden. Na bijna vijf jaar voortvlucht ig te zijn geweest viel hij daar toch door in handen van de justitie. Nadat iemand zijn aanwezigheid had gemeld ar resteerde de politie hem op het moment dat hij in het Schiedamse Noletziekenhuis bijkwam uit de narcose van een tweede operatie. En dat allemaal terwijl zo'n vijftien politiemannen met kogelvrije vesten en karabijnen er voor waakten dat zijn broers hem niet kwamen bevrijden. Vlaardingen Wie in Vlaardingen in een crisis situatie verkeert, kan van vanavond af het nummer draaien van de Telefoni sche Hulpdienst in Schie dam (731161 of 731344). Deze dienst, die 24 uur op een dag bereikbaar is, ook en vooral in de weekeind en, geeft aan de aanvrager dc naam en het adres door van een der maatschappe lijk werkers in Vlaardin gen. Die zal dan de man o£ vrouw in nood opvan gen en verder helpen, bij voorbeeld aan een tijde lijk schuiladres. Dit nieuwtje heeft wethouder Jo Vermeule-van Dijk van socia le zaken bekend gemaakt tij dens de raadsvergadering. Zoals wij reeds eerder in deze krant hebben gemeld gaat het om een eerste proef. Reeds jaren wordt vanuit de raad aangedrongen op het realise ren van een (kostbaar) crisi sinterventiecentrum. Volgens enkele raadsleden zou de nood zeer groot zijn en de politie geen raad weten met crisisgevallen. Afgezien van de financiële as pecten wil de wethouder eerst de resultaten afwachten van de vierentwintiguurs bereik baarheid. Pas daarna zal wor den bezien of het bouwen van een opvangcentrum noodza kelijk is. Naar de mening van de wethouder kan op deze wijze een juist beeld van de werkelijke nood worden ver kregen. Een amendement van het CDA - bij monde van mevrouw P. van der Linden-van Dorp - om 100.000 gulden uit te trek ken als eerste stap voor een crisisinterventiecentrum werd door de wethouder ontraden. Overigens overbodig, want de VVD, de PvdA, de PPB en de SGP/GPV hadden reeds laten weten het door mevrouw Van der Linden ingediende amen dement niet te ondersteunen. Zowel CDA als WD waren nieuwsgierig naar de honore ring VBn d<=. maatschappelijk wc.!-.—. Dit, omdat de wet houder had gesproken over het „op basis van vrijwillig heid meewerken". Na aan dringen van meer fracties zei wethouder Vermeide dat de maatschappelijk werkers zul len worden betaald op basis van overwerk. Willem Kwak- kelstem (PPR) hoopte dat hiermee wordt bedoeld dat ook wordt uitbetaald aan de maatschappelijk werker als hij niet behoeft te assisteren, maar wel paraat moet zijn. Schiedam Volstrekt verwer pehjk noemt D '66 het feit, dat ir. Harm de Block zowel di recteur van gemeentewerken Schiedam als lid van de Rijn- mondraad (voor de PvdA) is, een combinatie die overigens al jaren beslaat. „Die verstrengeling van functies zou bij ons volstrekt onaan vaardbaar zijn", aldus demo craten Henk Bonzet en Hans Schalkwijk. Volgens de laat ste moeten ambtenaren uite raard niet monddood worden gemaakt, maar dient te wor den voorkomen dat verschil lende functies als ambtenaar en als niet-ambtenaar door el kaar heenlopen en elkaar beïnvloeden. „Daardoor kan iemand in grote gewetens nood komen", merkt Schal kwijk op. Als voorbeeld wordt de voorbe reiding van het bestemmings plan voor Woudhoek-Noord aangehaald. Volgens beide le den van de afdeling Schieda- m/Vlaardingen van D '66 zou zich in een dergelijk geval kunnen voordoen, dat een Rijnmondraadslid de mening van dat openbaar lichaam als ambtenaar overneemt en dan daarop intern bij de gemeente blijft hameren. De invloed vanuit Rijnmond zou daarmee twijfelachtig worden. Bonzet wijst erop, dat ondermeer Rijnmond via de gebruikelij ke formele weg Schiedam al onder zware druk heeft gezet om in de wijken Woud hoek en Sp aland zoveel mogelijk wo ningen te bouwen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1