SCHIEDAMSCHE COURANT Chaotisch begin van diagonaal oversteken Plannen voor 't Buizengat Baad akkoord met houw vam crematorium Oppositie zwakt twee moties al Brandweer is er héél snel bij Inbrekers slaan grote slag; Geen preat voor wethouder Bas, de „schuin- marcheerder" Maand langer parkeren aan de Landstraat Brandweer en Schienoko nu 'zo spoedig mogelijk' Opvolger geschorste projectleider Een ton voor de natuur Voor duizenden guldens koffie gestolen Consumentenbond maakt 'n folder Maandag 28 november 1977-ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25970- S pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL „Ach, wat duurt een jaar toch nog lang", dacht de bejaarde goed- heiligmon zaterdagmid dag, toen hij in Schie dam aankwam en door heel veel kindertjes werd toegejuicht Daarom deed Sint Nicoloas het rustig aan: nadat bij zijn Gaardingen Met een complete verkeerschaos is het begonnen: direct nadat wethouder Bas Goudriaan zaterdagmiddag met Sinterklaas en met ambtenaar R. A. Blom van verkeerszaken als eersten in Neder land een kruising officieel schuin overstaken, drom de het volk van alle hoekpunten op het wegdek. En daar bleef men staan. De onwennige start van het diagona al-oversteek-expe- riment op het kruispunt van Korte Hoogstraat, Veerpiein, Cronjéstraat en Gedempte Biersloot had al snel een botsinkje tot ge volg. Lange files auto's toeterden aanvankelijk vergeefs: Gaardingen vond het prachtig en een mensenmassa waagde zich op een plek, waar men anders nooit zou durven staan. Demonstranten voor de ou de wijken (Vettenoordse- polder) zette het tumult nog juister bij met span doeken, waarop Goud riaan „schuin marcheer- der" werd genoemd en waarop zijn voornaam met een groot kruis was doorgehaald. In elk geval is de wethouder niet op de bon geslingerd. Uiteindelijk heeft de ster ke arm der wet niet aange durfd bekeuringen uit te schrijven, omdat ambte naar Blom nog eens na drukkelijk uiteengezet had hoe het experiment juri disch zeer verantwoord is. De laatste weken hebben daarover twijfels bestaan. Commissaris Ben van To ledo bijvoorbeeld verzette zich. De WD-fractie stond er wel achter, maar was bevreesd voor juridische conse quenties. Daarom is nog vrijdagmiddag een tele gram gestuurd aan de mi nister van verkeer en wa terstaat, waarin wordt aangedrongen op het zo spoedig mogelijk wettelijk geoorloofd maken van de verkeersmaatregel. Het Vlaardingse experiment gaat drie maanden duren. Goudriaan gelooft er wel in, en wees op ondermeer Nieuw-Zeeland waar schuin oversteken is toege staan. Volkomen on overzichtelijk: zo begon het zater dag. Na een tijdje verliep het schuin oversteken echter minder stroef. Achttien woningen en vier winkels VIaardingen Op het terrein aan de Landstraat in de Vettenoordse polder in Vlaardingen kunnen automobilis ten nog een langer bun voertuig parkeren. Het plannetje van het college van burgemeester en wethou ders om op het terrein woningen neer te zetten, is nog niet vervat in een raadsvoorstel Dat was overigens wél de bedoeling. In de decemberraad had het plan behandeld moeten worden. Maar op de agenda voor de stadsontwikkelingsbijeenkomst werd met geen woord gerept over de bebouwing van de Landstraat De begrotingsmarathon heeft wethouder Bas Goudriaan parten gespeeld, In januari wordt nu door de gemeenteraad beslist of op het huidige parkeerterrein bij de Lijnbaanhal vijftien of vijfentwintig woningen gebouwd gaan worden. De eerste aanrijding op het kruispunt. stoomboot op bet Hoofd had achtergelaten en bij een fijne koetsrit bad ge maakt naar bet Van 't Ho ff plein in Oostwen ste hij op zijn gemakje de binnenstad te bewon deren, Zonder zijn schimmel. Op zijn sto koude voeten wandelde Sinterklaas de lange, lan ge Hoogstraat af, naar het even oude stadhuis op de Grote Markt al waar burgemeester Lems hem blij begroette. „Ik weet uit mijn grote boek, dat jullie altrmaal weer heel lief zijn ge weest dit jaar, niet waar?" rijmde de Sint, een oorverdovend kin- der gehoera met die uit spraak uitlokkend. Alle Pieten buitelden, want zij waren ook uitbundig omdat zij uu hard gaan werken, daar bovenop de daken. Geen kind heeft immers de stoute schoe nen aangetrokken. Inte rn de kraag, die met vuurwerk naar de Sint wilden gooien. Tamelijk riskant zou dat zijn ge worden, met die paarden erbij, vond de politie. HoewelL. op een paar na. De Schiedamse politie greep enkele jongens van veertien en vijftien jaar Schiedam Stomverbaasd zag een G roenoord er in de Johan Wagenaars traat zaterdag avond zeven brandweerlieden voor rijn neus staan, toen hij Schiedam De leider van dienstencentrum De Vier Mo lens is benoemd tot opvolger van de geschorste directeur/- projectleider bij de stichting Raad voor bet bejaarden- werk. Indien Paul van Man- sum voldoet, is die aanstel ling definitief en zal er naar een nieuwe leider worden ge zocht. Martin Jones, die al enige tijd met ziekteverlof is, werd vori ge week woensdag ontheven uit de functie van directeur/- projectleider bij de stichting, zoals wij die dag meldden. Op een besloten vergadering kwam het bestuur eenstem mig tot die beslissing, Men vond Jones niet geschikt voor de functie die hij bijna twee jaar bekleede. Na herstel krijgt hij tot 1 maart '78 de tijd om naar een andere baan uit te zien. de voordeur opendeed. On middellijk snelden rij naar zijn keuken, waar een brand je was ontstaan. De bewoner zelf, C.A.E.S. (26) uit de Johan Wagenaarstraat, was daarvan nog niet op de hoogte. De zaak was snel opgelost; een oververhitte oliepan werd op het balkon gezet De schade is beperkt gebleven tot een beroet plafond. Vrijdagavond hoefde de brand weer niet uit te rukken naar een brandende brievenbus, omdat surveillanceagenten van de politie de taak over nam. De blusser werd leegge- spoten op de groene plastic bus. werd nog een deel van de resterende raadsagenda afge werkt. Het overschot volgt vanavond. Het spannendste en belangrijkste punt is het bestemmingsplan voor Woud- hoek-Noord, Op de valreep staat daarvoor nog iets op pagina drie. Voor de actie „Geef om de natuur" is in het noordelij ke Waterweggebied ruim honderdduizend gulden opgebracht Maassluis gaarde nog meer bijeen dan Vlaardiogeu en in Schiedam was de op brengst tweemaal zo groot als in het Vlaardingse. En zelfs daar viel het resul taat tegen. Schiedam kwam aan onge veer veertig mille, maar gisteravond was het precie ze getal nog niet bekend. In Gaardingen kwam men aan 20.877 gulden en 36 cent, volgens A van Nuut nog niet eens zo gek omdat hij lange tijd in zijn eentje de voorbereidingen heeft gedaan en pas de laatste weken aan honderd collec tanten kwam. In Hoek van Holland werd 10.179 gulden en 94 cent genoteerd en in Maasland was de uitkomst 7400 gul den, dat is één gulden veer tig per inwoner. De inhoud per enveloppe varieerde daar van 250 gulden tot een gedroogde bloem. Al leen in Maassluis was het plaatselijke comité niet on tevreden: 23.970 gulden en 73 cent betekende onge veer tienduizend gulden méér dan bet totaal van de actie van drie jaar geleden, „Geven voor leven". VIaar dingen De eerste bouwplannen voor het Buizengat in Vlaardingen zijn reeds in de maak. Aan het begin van de Hoogstraat bij de afslag Havenstraat zal een project van achttien woningen en vier winkels gebouwd kunnen worden. De commissie voor stadsherstel, stadsverfraaiing en stadsver- zorging heeft vorige week het - uitgebreide - ontwerp van het Haagse architectenduo Bob den Duik en Jan Wester duin bekeken. De gemeente Vlaardingen had hen de op dracht gegeven om op het braakliggende terreintje op de hoek Havenstraat/Hoogstraat een plannetje te ontwikkelen. Maar behalve het maken van een voorlopig bouwplan voor dat relatief kleine gebied, heb ben Den Duik en Westerduin ook een ontwerp gefabriceerd voor een ruimer terrein- Dat beslaat het gedeelte van de Havenstraat tot aan de hoek van de Hoogstraat, grenzend aan het Buizengat. Het werk stuk van de twee Haagse ont werpers is bij de stadsherstel- commissie bijzonder goed in de smaak gevallen. Ook wet houder Bas Goudriaan heeft al laten doorschemeren dat hij het een goed plan vindt Al jaren ligt het bewuste gebied braak. Hierdoor heeft het eer ste gedeelte van de Hoog straat tot aan de Afrol beslist geen gezelliger aanblik gekre gen. Door een mogelijke uit voering van genoemd bouw plan zal de commerciële func tie van de Hoogstraat echter weer "in volle glorie" worden teruggebracht In het eerste ontwerp van Den Duik en Westerduin zijn opge nomen: zes boven-, vier eenge- zins- en acht carportwonin- gen; voorts drie winkels en een kiosk. De woningbreedte varieert van 5,30 tot 6 meter. Schiedam Met de bouw van een crematorium in Schiedam is de gemeen teraad in principe ak koord gegaan. Alleen CDA-er Jan Egas stemde om principiële redenen tegen dit raadsvoorstel. Bij de algemene begraaf plaats aan de Burgemees ter van Haarenlaan mag nu een zogeheten toege voegd crematorium wor den gebouwd. Dit type is de meest eenvoudige voor ziening. Met één oven en nog een reserveoven heeft het een capaciteit van 800 a 900 verassingen per jaar. Later kan het eventueel nog worden uitgebouwd tot een zogeheten enkel voudig crematorium, met een maximale capaciteit van 1200 1300 veras sin- Schiedam Om de begro tingsbehandeling, na alle kritiek, toch plezierig te laten eindigen, hebben zo wel Cor van Tïiborg (WD) als Rietje Taverne (CDA) een motie afge zwakt Dat betekent respectievelijk, dat wethouder ir. Chris Zijdeveld „zo spoedig mogelijk' een voorstel moet doen met be trekking tot het Sehenoko-ge- bied, en dat de brandweer .„zo spoedig mogelijk" drie man erbij krijgt Aanvankelijk had Van Tilborg de limiet van een half jaar gesteld waarop Zijdeveld met ideeën over woningen, win kels en kantoren in de Bran- dersbuurt zou moeten komen. Taverne had in eerste instan tie gepleit voor uitbreiding van de brandweer vóór 1 april volgend jaar. Waren de moties niet veranderd in het meer vrijblijvende „zo spoedig mo gelijk", dan waren burge meester en wethouders - en dus ook de PvdA - niet ak koord gegaan. Om kwart voor negen vrijdag avond hamerde burgemeester drs. Arie Lems in het stads kantoor. de begrotingsmara thon was toen beëindigd. Wel Schiedam Voor duizenden guldens aan koffie is gestolen bij het levensmiddelenmagazijn Reo aan de Kommiezenlaan. In de nacht van vrij dag op zaterdag zijn inbrekers een metershoog hek overgegaan met behulp van een ladder, terwijl een grote ruit werd vernield. Volgens de politie moeten de negentig dozen met elk vierentwintig pakken Douwe Egberts met een auto zijn vervoerd. Aangifte van inbraak is gedaan door de Rotterdamse directeur R. Egt- huizen (56). Een nacht later was het raak bij brood- en banketbakkerij C. Schaeffer in de P.J. Troel- stralaan. Marsepein, bonbons, speculaas en andere artikelen tot een waarde van duizend gulden werden ontvreemd. Ook werd uit een colbert een spaarbankboekje gehaald, goed voor 2800 gulden, terwijl uit de kassa nog honderd gulden wisselgeld verdween. De complete geluidsinstallatie is gestolen uit de lagere technische school aan de Mgr. Nolen- slaan. Met een straatklinker werd een ruit ingegooid, waarna bij de administratie alles werd doorzocht Inhoud van lades en kasten ging over de vloer. Een meetlint en combinatie- tang worden er gemist. Met de sleutelbos, die ook in het kantoortje werd gevonden, kwamen de inbrekers in andere vertrekken. Geld von den zij in het timmeriokaal, waarna in een ander vertrek op de geluidsapparatuur werd gestuit Van alle vermissingen heeft directeur T. B. (59) uit Schiedam bij de politie kond gedaan. Vlaardingen De werkgroep van de Consumentenbond in Vlaardingen is momenteel be zig met het maken van een uitgebreide voorlichtingsfol der. Hierin staat vermeld, wel ke activiteiten door de plaat- selijke werkgroep ontplooid (kunnen) worden. De achter liggende gedachte van het fa briceren van de voorlichtings folder is het opschroeven van het matige ledenbestand van de consumentenbondsgroep. gen per jaar. De reeds bestaande aula van de begraafplaats wordt in de nieuwe opzet ook be stemd voor de crematies. Beide vormen van doden bezorging worden naast el kaar in een tijdschema ge il past Het gemeen tebestuur H vindt de bouw verant- g woord gezien het stijgende jjj aantal crematies en de zeer gunstige plaats ten opzich te van het rijkswegennet en het openbaar vervoer. Zoals verwacht is de raad ook zondermeer akkoord gegaan met de overdracht van de hinderwetbevoegd heden aan Rijnmond. Men verwacht hiermee per jaar 20 a 30 mille en een aantal werkuren van ambtenaren te besparen. Een maquette voor het project aan het begin van de Hoogstraat is reeds gemaakt. Overigens is nog niks bekend over de wijze van financiering van het project Ook voor de leden van de commissie voor stadsherstel etcetera staat ais een paal boven water, dat het gemeentelijke potje voor stadsherstel niet zal moeten opdraaien voor de kosten. Een mogelijkheid is het in schakelen van een projectont- wïkkelaar. Maar hiertoe is nog geen enkele stap onderno men.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1