SCHIEDAMSCHE COURANT Nog geen Grijze Wolven in Vlaardingen? besluit over Woudhoek Verontrust over bouw één huis Foutje van 72 mille Van avond verder Links en ree Më stei or nieuwkomer Monrdegrnaf Na ongeval overleden Kleine industrieën ook in binnenstad Zoekactie op dood spoor Bewoners gaan zelf spitten Onderzoek naar achtergrond van Turkse stichting Gymnastiek gebouw voor Woudhoek Bewoners Van Heutzpark: ZANDLAAG BLEEK TE HARD Dinsdag 29 november 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD „102de jaargang no. 25971-8 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De Vlaar dingse wethouder Bien Bo venberg van welzijnsaaiige- legenheden zal een nader onderzoek laten instellen naar de politieke achter gronden van enkele bestuur sleden van de Stichting voor Turkse Sociaal Kultu- rele Belangen (S.T.S.K.B.). Volgens de Stichting Hulp aan Volgens de Stichting Hul aan Buitenlandse Werk nemers (S.H.B.W.) te Botter dam, vertegenwoordigers van de Vlaardingse buurt huizen, actiegroepen en de Stichting Welzijn gaat het om sympathisanten van de beruchte extreem-rechtse Turkse groepering Grijze Wolven, de Bozkurt. Ongeveer een jaar geleden heeft de eerst genoemde stichting bij het Vlaardingse gemeentebestuur een ver zoek ingediend voor een bi- druimte voor de Turken. Nu het voormalige pand van de gemeentelijke Sociale Werk voorziening aan de Ooster straat in Vlaardingen moet worden verbouwd tot wijk centrum, heeft de heer Bo venberg weer contact opge nomen met de Stichting voor Turkse Sociaal Kultu- rele Belangen. Dit keer tot ongenoegen van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers. „Er zijn duidelijk aanwijzin gen dat het bestuur van de Stichting voor Turkse So ciaal Kulturele Belangen, Grijze Wolven zijn", zegt de Turkse maatschappijk wer ker Mendu Kahraman. „Ik begrijp niet dat Bovenberg zich inlaat met deze men sen". In een telefonische reactie laat de betrokken wethouder echter weten dat hij reeds ruim een jaar geleden een brief had gestuurd aan de Stichting Hulp aan Buiten landse Werknemers met het verzoek hem meer informa tie te verschaffen over de genoemde Turkse culturele Schiedam Nog geen oordeel is geveld over, wat politieke woord voerders noemen, het belangrijkste punt van de laatste jaren in Schiedam: het bestem mingsplan voor Woud- hoek-Noord. Vanavond om half negen verga dert de gemeenteraad daarover in het stads kantoor verder. Zo groot was gisteravond de lawine van moties en amendementen die op het bestemmings plan neerdaalde, dat burgemeester drs. Arie Lems op klokslag twaalven het punt afha merde. Wel werd, ter afwisseling, de rest van de agenda nog afge werkt. Vanuit elke fractie kwamen voorwaarden en voorstellen tot wijziging met betrekking tot allerlei aspecten van de stadsuitbreiding in Woud- hoekinspraak, groen- en re creatievoorzieningen, agrari sche doeleinden, een spoor wegviaduct bij de Nieuwe Damlaan, de zorg voor gehan dicapten, erfpacht, extra fi nanciën, gronduitgifte, rijks wegen 19 en 24, havc-nslib en stadsverarming. Vanavond hoopt burgemeester Lems een draaiboek gereed te hebben voor de volgorde, waarin alles kan worden be handeld. De VVD heeft nu wel „hard" gemaakt de zijde van de Pv dA en van burgemeester en wethouders te kiezen: ge-' stemd zal worden vóör het bestemmingsplan. „Onze kri tiek zal geen blokkade zijn. De omstandigheden dwingen ons het plan in deze vorm te aanvaarden," zei Cor van Til burg. Met die steun zou het plan er al door zijn. Ter linkerzijde van de raad re kent men ook op een omme zwaai van het CDA, waarvan de leden zich via de commis sie voor ruimtelijke ordening steeds negatief over de plan nen hebben uitgelaten. Siem R osman diende echter na mens zijn fractie we! twee amendementen in. „Pas bouwen als de minister van verkeer en waterstaat een meer concrete toezegging heeft gedaan voor medewerk ing aan de ondertunneling van de spoorbaan bij de Nieu we Damlaan," was de strek king. Ook wil het CDA een goede toegankelijkheid voor lichamelijke invaliden verze kerd zien; daarom zijn velen niet gelukkig met de eerstge- plande bouwfase, het deel- plan-Hoom. De confessionelen schaarden zich bovendien achter twee moties van Nikolaj Diele- mans, het socialistische bui tenbeentje, die handhaving van het agrarische gebied be pleitte. Daartoe moet onder meer de grens, tot waaraan gebouwd mag worden, min stens vijftig meter-naar het zuiden worden verlegd. Ver antwoordelijk wethouder ir. Chris Zuidevë.d weigert daar aan tegemoet te komen, Diele- mans kreeg directe steun van partijgenote Yvonne Si!jee en van het nieuwe PPR-raadslid drs, Herman Noordegraaf. „Sint Nikolaj" las de raad enke le indringende rijmpjes voor en bekogelde bovendien Zij develd met een lading peper noten: de mankementen die bij in het bestemmingsplan bespeurt, zoals het voortdu rende gemis aan inspraak. Over dat punt diende Siljes een amendement in, door ne gen raadsleden van verschil lende partijen, ondertekend; een ad hoe commissie moet worden ingesteld, die in de verdere ontwikkeling moet zorgen voor een goede in spraakverordening. Financiën-wethouder drs. Rei- nier Scheeres stelde zich op achter twee moties van ir. Theo Bakkers (WD), die vindt dat toekomstige erf pachters in Noord zeker de eerste tien jaar moeten weten met welke lasten zij rekening moeten houden. Ook meent Bakkers, dat Schiedam aan vullende financiële middelen nodig heeft: het rijk, de pro vincie en Rijnmond moeten daarvan op de hoogte worden gebracht SPITSVONDIG Spectaculair en spitsvondig was Noordegraafs bijdrage: links en rechts wist hij tij dens zijn betoog handtekenin gen bijeen te garen, nodig als Het gebied waarom bet gaat: Woudhoek- Noord. ondersteuning van zijn serie moties waarin ondermeer rijkswegen 19 en 24 van de kaart worden geveegd en ver der opspuiten met havenslib wordt tegengegaan. Wethou der Zijdeveld vond die mo ties tamelijk zinloos en on tactisch tegenover hogere in stanties. Ook wenste Noordegraaf aan anti-speculatiebeding bij gronduitgifte voor koopwo ningen. Hij eindigde met een. pleidooi voor stadsverwar ming in Woudhoek, een sys teem van energiebesparing waarmee in Almere en Zwolle wordt geëxperimenteerd. Zij develd vond die motie mager en teleurstellend „omdat er nog meer mogelijk is, zoals milieuwomngen", maar Scheeres wilde wel een onder zoek laten instellen naar de mogelijkheden, eventueel in combinatie met Vlaardingen- Holy. Schiedam Ten zuiden van de scholen aan het Faassenplein komt een semi-permanent gymnastiekgebouw. De raads commissie voor vorming en recreatie bespreekt dinsdag avond 6 december of dit ge bouw reeds aan het begin van het schooljaar 1978/1979 klaar moet zijn, „Het is momenteel een onhoud bare toestand," zo staat in het voorstel aan de raadscommis sie. De elf lagere schoolklas sen die aan het Faassenplein aijn gevestigd, 7 van De Woudhoek en 4 van De Noten kraker, maken momenteel mondjesmaat gebruik van de 2aal aan het Bachplein. Om dat deze zaal echter al vol doende gebruikers heeft aan de leerlingen die op een der scholen aan dit plein les heb ben wil men tot nieuwbouw overgaan. stichting. „Ik heb daar echter nooit een reactie op gehad", zo vertel de hij ons, „Wel is de S.T.S.» K.B. de enige instelling die met statuten en een pro gramma van eisen kwam toen het er om ging een bidruimte voor alle Turken te creëren". De PPR-man zegt voorts dat hij maandagochtend op een vergadering aan afgevaar digde Baygun van de Turkse Sociaal Kulturele Belangen had verteld dat ook andere Turkse groepen mogen mee praten. Bovenberg wil nu eerst nagaan wie precies de vertegenwoordigers van de ze stichting zijn. Volgens Mendu Kahraman van de Stichting Buitenland se Werknemers proheren de Grijze Wolven momenteel vaste greep op de Vlaar dingse Turken te krijgen. „Ze paaien de Turken in Vlaardingen door hun een eigen bidruimte te beloven", zegt Kahraman kwaad. „Maar intussen krijgen ze wel politieke grip op deze mensen, die bovendien angst hebben om te weigeren. Niet zo verwonderlijk want de hier wonende Turkse arbei ders zijn vanwege hun gerin ge ontwikkelingsniveau niet in staat zich gemakkelijk te verdedigen. Bovendien ken nen ze de weg hier niet". De heer Baygun, de voorzitter van de Stichting van Turkse Kuitureel Sociale Belangen, zou ook getracht hebben me dewerkers van de buurthui zen te intimideren door hen te verbieden ook te onder handelen met vertegenwoor digers van de Stichting Wel zijn en de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werkne mers. Hij zou onder meer hebben gezegd dat alle Tur ken rechts zijn, de Kulturele Stichting ook rechts is en dat de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers en de Stichting Welzijn linkse organisaties rijn. Daarom zouden de Turken niets met deze organisaties te maken willen hebben. Vlaardingen Bewoners van het Van Heutzpark in Vlaardingen hebben gisteravond op de commissievergadering voor stadsont wikkeling hun uiterste verontrustheid uitgesproken over „gehoor de geruchten" over het bouwen van een woning in hun nabije omgeving. Woordvoerder Dr. A. P. de Jonge had zo vertelde hij contact gehad met gemeente-voorlichter H. Spruijt. Op deze manier was De Jonge te weten gekomen, dat in het Van Heutzpark nog een stuk grond voor woningbouw zou worden uitgegeven. Reactie van wethouder Bas Goudriaan hierop: „Er is inderdaad een veertien jaar oud bestemmingsplan, dat aangeeft dat daar één huis mag komen. Als iemand een aanvraag doet voor een bouwvergunning kan ik die niet weigeren. Zo hebben, ook de bewoners van de Parkweg geen kans gehad om te zeggen dat ze het niet eens waren met de bouw van het in aanbouw zijnde Parkwegproject. Ik ben formeel gerechtigd om daar te laten bouwen." Vlaardingen De 29-jarige me vrouw A. M. Hartman-Broddel uit Vlaardingen is gistermiddag aan haar zware verwondingen in het Rotterdamse Dijkzigt-zieken- huis overleden. Zij reed gisteroch tend op de fiets op de Kethclweg richting Burge meester Heusden- slaan. Op de krui sing Van Linden Van den Heuv&l- singel/Kethehveg verleende zij geen voorrang aan een bestel wagen, be stuurd door de 35-jarige J. H. eveneens uit Vlaardingen, die in de richting Van Hogendorp- laan reed. Do chauffeur kon een aanrijding niet meer voorko men. Met zwaar erd hersenletsel 1 de vrouw naar het Dijkzigtrie- kenhuis vervoerd waar zij uen paar uur later aan haar verwondin gen is overleden. Haar driejarig zoontje dat achter op de fiets zat, ligt met vermoe delijk een lichte hersenschudding in het Vlaar dingse Holy-zie- kenhuL. Schiedam Een vergissing wat betreft de stevigheid van een zandlaag kost de gemeente bijna 72 mille.' Dit bedrag blijkt nu nog eens extra nodig te zijn voor de bouw van de Kive- va-kleuterschool aan de Aieidastraat hoek West- frankelandsestraat Schiedam Om de werkgele genheid te stimuleren wordt in Schiedam niet alleen geke ken naar de nieuwe industrie gebieden. Burgemeester ea wethouders willen ook kleine industrieën zich laten vesti gen in de reeds bestaande Schiedam Het onder zoek naar de vermiste Schiedammer Bram Pak is op een dood spoor gekomen. De mu-, sïcus uit de Aieidastraat* in het Westen is nog steeds zoek en bij de politie komen geen. tips meer binnen over zijn mogelijke .verblijf plaats. Ook het Groningse echt paar waar hij mee od vakantie naar Dene marken zou zijn heeft rich - ondanks perspu blicaties - niet bij de politie gemeld. Via Interpol heeft de Sehiedamse politie zijn signalement doorgege ven aan andere landen. De 64-jarige Schiedam mer, die op 19 augustus verdween, staat dan ook internationaal gere gistreerd als zijnde ver mist. „gaten" in de oude stadsge bieden, bij voorbeeld het S chieuo ko-gt bied. „We werken hard aan het opvul len van de gaten, „aldus wet houder Keirtier Scheeres, naar aanleiding van vragen van Theo Bakkers. Het voorstel van het WD-raads!id om het bestemmingsplan voor de bin nenstad daar enigszins voor. aan te passen laat de wethou der van financiën over aan Chris Zijdeveld, zijn collega voor ruimtelijke ordening. Met de bestemming van de nog beschibare grond moet de ge meente volgens Bakkers inve- tief inventief Tevens zou men er voor moeten zorgen, dat voor industrieën grond buiten Schiedam beschikbaar komt, bij voorbeeld de Oost-Abt spolder. Over het inventief zijn zei de VVD-er nog: „We moeten ons ook niet meer al leen richten op mono-sport Er moeten voorzieningen ko men waar het hele gezin een dag bezig kan zijn." Reeds op 22 november 1976 stelde de gemeenteraad een bedrag van 1.206.000,- guiden beschikbaar voor nieuwbouw, ter vervan ging van de Kivévasehool aan de Van Beverenstraat, De raadscommissie voor vorming en recreatie be spreekt op dinsdagavond 6 december echter het voor stel om dat krediet nog eens te verhogen met 71.980 gulden. De bouwers moeten namelijk over schakelen van houten- naar betonnen fundering spalen. En dat kost geld. Gebleken is - zoals wij al eerder meldden - dat on mogelijk met houten fun deringspalen kan worden gewerkt. De bouw kwam aan ook stil te liggen kort nadat in juli de eerste paal was geslagen. De geheide palen zijn kapotgeslagen op een zandlaag die zich zo'n 15 meter onaer N.A.P. bevindt en die een dikte heeft van 0,60 tot 1,50 me ter. De bouwers moeten per se door die laag heen, omdat daar onder pas de vaste grondslag zit. De harde zandlaag kan niet met waterstralen worden weggespoten, zoals in dat soort gevallen wel meer gebeurt, omdat de grond ter plaatse zou losspoelen, waardoor aangrenzende woningen zouden gaan verzakken. p ii' Vlaardingen De bewoners van de Oranjebuurt in Vlaardinger Am bacht worden opgeroepen om de mouwen op te stropen voor de aan pak van het zogeheten Landje van Chardon. Dit „landje" ligt aan het einde van de Prins Bernhardlaan, splitsing Burgemeester Verkadesingel. Momenteel rijdt RET-bus 52 nog over d, .ude terp, maar de busroute zal wsi&e*. verlegd en van het Landje van Chardon wordt een buurt- park gemaakt. Speelvoorrieningen voor kinderen, een rustpunt voor ouderen, behoud van het karakteristiek van het voormalig polderlandschap enzovoorts. Dit alles tot groot genoegen van de bewo ners van de Oranjebuurt. Maarrrr, De herinrichting gaat veel geld kosten. En de gemeente kan - op korte termijn - voor de aanleg van. het parkje geen tonnen uittrekken. Vanuit de bewoners is dan ook het idee geopperd om zelf het Nu rijdt de bus nog over het Landje van Chardon, straks wordt het ingericht als buurtpark. heft in handen te nemen. Het is de bedoeling, dat de dienst van gemeente werken materiaal verschaft, waarmee actieve bewoners een begin kunnen ma ken met het aanplanten van het toekom stig buurtparkje. In de Oranjebuurt is een brief rondgedeeld, waarin de bewo ners - die willen meewerken - verzocht worden contact op te nemen met me vrouw N. Jiskoot-Huisman van de Prins Bernhardlaan 33. Als er genoeg aanmeldingen komen, zal een werkcomité worden opgericht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1