Grijze Drie dagen Londen voor het lekkerste kerstmenu Landbouwschap tegen BTW-verhoging WOENSDAG 30 NOVEMBER 1977 De prijzenpot Busbaan-bij eenkomst niet op 15 december? Ontnuchterd Lading verf op Marconistraat Slagerij met sterke drank Kelderbox opengebroken Onder invloed Extra schoolvakantie aan banden gelegd Wie doet er nog mee? Nog even geduld Voor energie Ter goedkeuring van ministerie: College wil plan alvast verzenden Foto-expositie nog onzeker Glen veroordeeld tot vijf maanden SchiedamEen paar gesloopte mo lens bezorgen amb tenaren nog steeds grijze haren. Ande re doen dat om heel andere rede nen bij de plaat selijke geschied vorsers. 3 Vlaardingen De leden van het comité Actie Busbaan hebben een ongelukkige dag uitge zocht om een bijeenkomst te houden, waarvoor èn de poli tie èn RET èn het college van burgemeester en wethouders zijn uitgenodigd. Op donderdag 15 december zou het treffen moeten plaatsvin den. Maarrr op die avond wordt in de Vlaardingse Oost- wijk een wijkbijeenkomst in het kader van het driemaan delijks wijkoverleg gehouden. En daarvoor kunnen in ieder geval wethouders Bas Goud- riaan en Rien Bovenberg geen verstek laten gaan. Het comité dat pleit voor een open Korhoenlaan, zal een an dere datum moeten verzinnen. Want juist verkeer eti vervoer- wethouder Goudriaan zou door het comité aan de tand gevoeld worden. Vlaardingen Door de politie is dinsdagmiddag een man uit café De Molm aan de Smalle Havenstraat gezet Hij werd ter ontnuchtering overge bracht naar het politiebureau aan de Delftse Veerweg. Het bleek dat de man voor de tweede maal in veertien da gen teveel had gedronken. De man die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft - had geen geld bij zich. Vlaardingen Een lading van ongeveer vijftig liter verf is dinsdagmiddag op het weg dek van de Marconistraat in industriegebied De Vergulde Hand terecht gekomen. De verf denderde van een vracht wagen af. Tegen de eigenaar/- bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Vlaardingen Tegen de eige naar van een slagerij aan de Eendrachtstraat is proces-ver baal opgemaakt. De slager had de horecawet overtreden. Er waren namelijk wat fles sen sterke drank in de winkel aanwezig. De politie heeft de drank meegenomen. Vlaardingen In een flat aan de Holysingel in Vlaardingen is een kelderbox opengebro ken. Een groot aantal zeehen- gels en volglashengels werden daarbij ontvreemd. De partij vistuig heeft een waarde van 1.640 gulden. Vlaardingen De 31-jarige Schiedammer R. F. M. M. is dinsdagavond door de Vlaar dingse politie op de bon ge slingerd. De man had met zijn personenauto op de kruising Kethelweg/Van Linden van den Heuvelsingel een aanrij ding veroorzaakt, waarbij een andere personenauto behoor lijk werd beschadigd. De bloedproef bewees dat M. on der invloed van alcoholische drank aan het verkeer had deelgenomen. Maassluis Het Maassluise col lege van burgemeester en wet houders heeft enkele richtlij nen op schrift gezet voor het toestaan van extra schoolva kanties. Dit naar aanleiding van de nadrukkelijke aanbe veling van de regering om de Leerplichtwet niet meer te „ontduiken". Door B en W is nu het volgende besloten: Alleen wanneer een werkgever een ouder van een leerling verplicht tot het opne men van vakantie buiten d' schoolvakantie kan aan dif leerling maximaal tien dagei extra vakantie worden toege slaan. Daarbij zal een verkla ring van de werkgever wor den verlangd. Voorts stellen burgemeester Theo van Dijke en de zijnen; „Indien een verzoek om-extra vakantie is afgewezen en de leerling in de periode waar voor de extra vakantie werd aangevraagd zonder opgaaf van redenen tóch afwezig is, zal het hoofd van de betrok ken school een kennisgeving van ongeoorloofd schoolver zuim inzenden. Indien in zo'n geval „ziekte" als reden van de afwezigheid wordt opgege ven, kan het schoolhoofd in formeren naar de aard van de riekte en naar de naam van de huisarts." Alle overige verzoeken voor een extra vakantie worden inci denteel beoordeeld. Met reeds gemaakte afspraken voor dit schooljaar wordt rekening ge houden, mitt de extra vakan tie - maximaal tien dagen - aansluit aan de schoolvakan tie. „Wie stelt het lekkerste kerstmenu samen?" Onder deze slogan heeft uw krant, in nauwe samenwerking met enkele chef-koks van gerenommeerde restaurants een kookwedstrijd uitgeschreven. In de krant van vrijdag 25 november hebben wij daar uitgebreid aandacht aan besteed. Wat moet men precies doen? Het gaat er om dat er een menu voor vier tot zes perso nen wordt samengesteld. Per persoon mag met meer dan vijfentwintig gulden worden uitgetrokken. Wie hetzelfde kan voor minder geld, heeft een streepje voor bij de jury. Het menuutje bestaat uit een voorgerecht, eventueel een tus sengerecht, het hoofdgerecht en een dessert (toetje). Behalve dat moet men ook beschrijven alles moet op schrift wor den gesteld hoe één en an der wordt klaargemaakt. Als men bijvoorbeeld als hoofd schotel kip heeft, moet worden vermeld hoè die wordt klaar gemaakt. De jury let vooral op de eigen fantasie en natuurlijk ook op de receptuur. De juryleden zijn: chef-kok Jan Rasenberg van bistro-res taurant ,,'t Straatje'* in Vlaar dingen, chef-kok Joop Bon- gers van restaurant De Lange Haven in Schiedam cn chef kok Frits Pórtzgen van boer derij-restaurant De Ridderhof in Maassluis. Hoewel het mogelijk is de me nu's en recepten tot en met maandag 12 december bij ons in te leveren, verdient het uit organisatorische overwegin gen voorkeur dit eerder te doen. De redactie van deze krant wil namelijk reeds enke le dagen later in de krant van vrijdag 16 december de meest originele menu's publi ceren, zodat de le2ers weten tot welke prestaties moeder de vrouw of vader de kok in staat kan zijn. Daarom, zet op papier wat u van plan bent met de kerst klaar te maken en stuur dit op aan de redactie van deze krant. Voor de lezers in Schie dam kan dat aan Postbus 135, Schiedam (afleveren in de boekwinkel van het Rotter- damsch Nieuwsblad aan het Broersvest) kan ook voor de lezers in Vlaardingen, Maas sluis, Maasland en Hoek van Holland, Postbus HO te Vlaar dingen. Ook hier geldt dat men het recept kan afgeven: adres Brede Havenstraat. Voor alle duidelijkheid: iede reen, dus ook met-abonnees, mag meedoen. Ze zijn weer in het land, de kerstbo men. Reeds sedert begin vorige week rollen de vrachtwa gens uit Duitsland en Luxemburg ons land binnen, hoog geladen met spar ren. Soms kan het voor komen dat „de han del" nog niet ont- vanketijk is voor a! die bomen. Waar moet je die dtngen laten? Dan kan het gebeuren dat je on derweg een volge stouwde aanhang wagen op een par- keerstrook tegen komt, zoals hier, er gens tussen Schie dam en Hoek van Holland. Waar die staat zeggen wij na tuurlijk niet. Immers, dan bestaat de kans dat de „wagen vol geladen" snel Iseg is. Nog een paar dagen en dan zal de bloe- menman ze met „open armen" ont vangen. Dan is Sint weg en de Kerstman komt er aan. Zowel voor de bomen, als de koopman, als de koper geldt dan ook: even geduld al stublieft Het landbouwschap te Den Haag beeft in een brief aan de Tweede Kamer geprotesteerd tegen de voorgenomen BTW-verhoging met twaalf procent. Het heeft gepleit voor een handha ving van het huidige tarief van vier procent. In de landbouwregeling wordt er vanuit gegaan de door de ondernemer betaalde BTW op de eindprodukten. Het landbouwschap meent dat een door de regering over wogen verhoging van de in de land- bouwregeling ontvangen BTW on voldoende tegenwicht biedt voor en kele agrarische sectoren die veel energie verbruiken, zoals de West- landse tuinbouw. Het landbouwschap acht de prijsverhoging voor energie ten gevolge van de BTW stij ging in strijd met de overeen gekomen prijsafspraak voor de komende vier jaar. Door de tariefstelling wordt een on juist middel toegepast bij de keuze van de wettelijke moge lijkheden. In de wet zou moe- Maassluis Het Maassluise college van burgemeester en wethou ders wil het renovatleplan voor bet woningcomplex aan de Weverskade en omgeving alvast ter goedkeuring aan de minister voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zenden. Dat is één van de drie verzoeken aan de gemeenteraad die worden gedaan in een voorstel dat volgende week dinsdag behandeld zal worden tijdens de raadsvergadering. Voorts willen B en W ten behoe ve van de algehele renovatie aan de Weverskade e.o. een krediet van 60.000 gulden be schikbaar stellen voor het ver bouwen van één van de wo ningen tot proefwoning. En als laatste zou het college het op prijs stellen, als de raad akkoord gaat met het .vrijge ven van een aanvullend kre diet van 25.000 gulden voor de nadere uitwerkmg van het re novatieplan. Bij dit plan wor den ook de niet tot het com plex behorende woningen aan de Tulpstraat betrokken. De renovatiekosten van het vijf tigtal woningen worden per stuk geraamd op 57.818 gul den. Wanneer de werkzaam heden zijn voltooid, zal een huurverhoging van maximaal tweeëneenhalf procent van de opknapkosten worden door berekend. Tegen deze geringe huurverhoging heeft een rui me meederheid van de bewo- ten worden vastgelegd, aldus het landbouwschap, dat de le vering van energie ten behoe ve van het groeiproces in de tuinbouw belast blijft met vier procent BTW. Het land bouwschap meent dat er geen budgettaire bezwaren zijn te gen handhaving van het hui dige BTW-tarief op energie daar zowel bij de handhaving van het lage BTW-tarief voor de tuinbouw als bij de toepas sing van het achttien-procent- tarief, waarbij de landbouw regeling wordt verlaten, de opbrengst voor de schatkist gelijk blijft. In een andere brief-aan de Tweede Kamer heeft het Landbouwschap verklaard blij te zijn met het nieuwe regeringsprogramma om zo'n vier miljoen gulden te bestemmen ter bevordering van de energiebesparing. Het landbouwschap pleit hierbij voor één regeling met een per manent karakter, in plaats van de twee bestaande Subsi dieregelingen. Deze twee rege lingen, één van het ministerie van Volkshuisvesting cn één van het ministerie van Ruim telijke Ordening, overlappen elkaar volgens het Landbouw schap en hebben een onzekere werkingsduur. Het geeft de voorkeur aan één regeling met een permanent karakter, die zowel de installaties als de isolatieprojecten omvat. Maasland Voor de foto-expo sitie „Maaslanders kijken door hun lens" is nog weinig belangstelling. Tot dusver meldden zich slechts zeven ge gadigden als inzender(ster). Het doorgaan van de exposi tie is dan ook nog onzeker. Als de tentoonstelling toch door gaat, dan is de opening op vrijdag 16 december, De in woners van Maasland kunnen dan hun fotowerk te kijk han gen, waarvan de opname met alleen in Maasland genomen behoeft te zijn. Per inzender mogen vijf foto's worden ingezonden. De foto's moeten een minimale afme ting hebben van 24 x 30 cm, terwijl zij niet groter mogen zijn dan 50 x 60 cm. Montage op spaanplaat en een ophang- mogehjkheïd is noodzakelijk. Belangstellenden voor deelname aan de expositie kunnen zich richten tot de secretaris van het comité Rozenhof, A. Roza. Het adres is gemeentehuis Maasland, afdeling dienstver lening. Rotterdam De 2I-jarige Glen D. is gisteren door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot vijf maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De officier had twee weken geleden ook vijf maanden geëist, maar dan met drie maanden als voorwaardelijk gedeelte. Glen werd schuldig bevonden aan een serie inbraken in Schiedam. De eerste prijs: drie dagen Londen Neem nou De Eendracht en De Washington die aan de Broersvest hebben ge staan. De fundamenten van deze vroegere mout- molens zorgen nog steeds voor oneffenheden in het wegdek. „We kunnen de fundamenten wegbreken wat we willen, maar ze blijven zichtbaar", ver zucht een opzichter bij de dienst herbestrating. De plaats van De Eendracht, die in 1778 werd gebouwd en in 1908 en 1907 werd gesloopt, is nabij het He renpad dan ook nog steeds te zien. De Washington, die in 1792 werd gebouwd en in 1903 met ae grond gelijk werd gemaakt is na bij het Gat van Bolmers ook nog waar te nemen. Op beide plaatsen rijn In de rijbanen van de Broersvest lichte circelvormige verhogin gen. Dat komt omdat de grond, zoals overal iin Schie dam, verzakt en de ronde fun damenten op hoogte blijven. Om precies dezelfde reden zijn aan de Nieuwe Damlaan, nabij hotel Rijnmond en Hui ze Thurlede, ook onderbeide riolen te zien. Hetzelfde geldt voor de Burgemeester van Haarenlaan en diverse plaat sen in de wijk Groenoord- Dat molenfundamenten ambte naren last bezorgen en resten Wie meedoet maakt kans op één van de vele fraaie prijzen. Wat dat betreft wordt de moeite gul be- loond. 0 De eerste prijs Is een driedaag se vliegreis voor twee personen naar Londen ter waarde van circa ƒ700.-. Zij is beschikbaar gesteld door reis-en passagebu reau METRO, Nieuwe Binnen weg I, Rotterdam. Gelogeerd wordt in het fraaie London Park Hotel dat iets buiten het drukke stadscentrum gelegen is, maar toch altijd nog ruim binnen loopafstand van alle be zienswaardigheden. En voor wie niet wil lopen, de metro stopt onder het hotel. 0 De tweede prijs is een spiegel op eikehouten console ter waar de vin ƒ250.-. Zij is beschik baar gesteld door Van Wiillge- n's Woonwinkel, Zuidvliet 8, Maassluis. 0 De derde prijs is een fraaie, staande schemerlamp op onyx voet ter waarde van 175,-. De prijs is beschikbaar gesteld door Maagdenberg Verlichting, Mgr. .Vole ai laan 512, Schiedam. 0 Voorts: zdveren Chanelketting driedelig ter waarde van /ÏOO.- en beschikbaar gesteld door juwelier Luyendijk, Noordvlit't 7, Maassluis. 0 Rieten mand ter waarde van 87,50. beschikbaar gesteld door G. K. Elshofluxe- en huis houdelijke artikelen. Dam 42, Schiedam. 0 Haarkmlset (waarde ƒ79.-) be schikbaar gesteld door gebroe ders De Veld, radiobandd, Sint Liduinastraat 78, Schiedam. 0 Mixerset (winkelwaarde ƒ59,50), beschikbaar gesteld door Eva- toom, Schiedamseweg 41, Vlaar dingen haren van gesloopte molens van andere gebouwen niet, komt doordat molens vrijwel altijd buiten de rooilijn wer den gebouwd. Resten van overige gebouwen verdwijnen» meestal onder nieuwe bebou wing. Bovendien pleegde men molens alleen tot de grond af te breken; hooguit nog zo'n tien centimeter lager. Dat bleek overduidelik toen een aantal jaren geleden nabij het Proveniershuis de midden berm van de Broersvest werd opgebroken en de resten van De Witte aan het licht kwa men. Een héél enkel keertje zijn de fundamenten van de vele mo lens die verdwenen zijn nog van nut, dat is bijvoorbeeld het geval met De Branders molen of De Gekroonde Bran- derskeete! zoals die ook wel werd genoemd. Deze heeft van 1711 tot 1672 aan de West- vest gestaan. Op de resten van deze stenen stellingmolen is destijds het bruggehoofd van de Kippenbrug ge2et. Raadsel Zoals al opgemerkt ritten ook oudheidkundigen in over som mige verdwenen molens. De fundamenten van de Morgen zon vormen namelijk een raadsel voor de oudheidkun digen. Deze - molen is in 1780 ergens bij de Buitensluis ge bouwd. Nadat de wit en snuifmolen omstreeks 1810 is afgebroken tast men m het duister over de plaats waar het bouwwerk exact heeft ge staan. Ook het type is onbe kend. De funderingen zijn nog niet aan het licht gekomen; zelfs niet bij de uitgebreide graafwerkzaamheden die mo menteel worden gedaan. Voor de nieuwe buitenwaterkering. Het bestuur van de Historische Vereniging breekt zich met over het feit dat de stenen nooit in de betreffende molen zijn gebruikt Wel vindt men het een teleurstelling dat de sierbestrating die de plaats van het vroegere bouwwerk moet aangeven verkeer is aangebracht De precieze plaats was ongeveer tien me ter meer naar het zuid-oosten, zo ongeveer op de plaats van Dit is de plaats waar eens molen De Washing ton stond de daar onlangs geplante plantanen. „We hopen dat de gemeente het de volgende keer topografisch gezien beter doet", aldus één van de be stuursleden. Het foutje kan de gemeente goed maken bij het markeren van andere verdwenen mo lens. Voor het herbestratings- plan komen ondermeer nog m aanmerking: De Hoop en Zuidmolen aan de Lange Nieuwstraat, De Ploeg aan de Hoofdstraat, De Meiboom aan de Koemarkt en De Batavier, De Eendracht, De Washington en De Witte, allemaal aan de Broersvest. Vijftig gulden aan boodschap pen, te besteden in één der za ken van de Coop Nieuwe Water weg Schiedam. Vier •waardebonnen van ƒ25.-, beschikbaar gesteld door de fir ma De Kse, fournituren en naai machines, Noorddijk 6, Maas sluis, 0 Twee vrijkaarten voor het blij spel „In de kast, op de kast" dat 7 januari 1978 wordt opgevoerd door John Lanünc's Theater van de Lach in de Stadsgehoor zaal van Vlaardingen De derde prijs: een staande schemerlamp op onyxvoet De tweede prijs: een fraaie spiegel op eikehou ten console

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 6