SCHIEDAMSCHE COURANT Woningnood treft vooral jongeren College: Bezwaar tegen onteigening ongegrond ■üipIüiiB Bouwgrond Steendijkse polder Edisonplein moet aangepakt Lems somber over kwaliteit in gemeenteraad Wijkenpotje Stadsgehoorzaal in trek Weer bomen weg voor waterkering Actiegroep na geheim rapport: Sloophamer velt oude ziekenhuis Fietspad langs Maassluissedijk Glen veroordeeld tot vijf maanden Twijfelachtige eer voor Thérèse Donderdag 1 december 1977 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25973 8 PAGINA'S.. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendicnst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Nog deze maand wordt het Van Beetho- venplein in Groenoord vier volwassen bomen rijker en komen ook bij de twee nieuwbouw projecten aan de Nieu we Haven „volgroeide" platanen te staan. Mo menteel staan de bo men nog In de nabij heid van de Buiten- sluis. Vanxvege de werkzaamheden aan de nieuwe waterkering moeten zij worden ver plaatst. In de vorige winter verdwenen al enkele bomen van de Maasdijk naar andere plaatsen in de stad. Zij kwamen te staan in de Gorzen, aan de Br eedstraat en in de Lange Nieuwsiraat. Ook deze keer gaat het erom oude wijken met een stukje natuur te verrijken en grote ge vels enigszins te „ver zachten". Momenteel wordt het Van Beelhovenplciu opnieuw ingericht en kunnen de bomen wor den geplant. Binnen en kele weken zullen vijf bomen worden ge plaatst bij het complex Over de Veste aan de Nieuwe Haven, komen er twee bomen te staan op 't Nieuw Werck aan de andere kant van dat water, en worden nog twee bomen verplant naar het nieuwe ge bouw 's-Graveland (het zogenaamde tweede stadskantoor). Tot slot komen bomen op het Eozenburgerplein (drie stuks erbij), in de Nieuwe Maasstraat (zes) en op de Westerka de ter hoogte van de Groenelaau (twee). Alle bomen zijn gezond en tamelijk groot. Om hen op de verhuizing voor te bereiden werd enige tijd geleden een sleuf rond elke stam ge graven. Daardoor zijn de wortels als het ware gedwongen een stevige kluit te vormen. Ook werden de bomen ges noeid. Schiedam Naar aanleiding van een geheim gemeente lijk rapport over jongeren- huisvesting js een actieco mité opgericht, dat in Schie dam wil ijveren voor goede en betaalbare woningen voor jongeren. „De verbou wing van geschikte panden en ook nieuwbouw voor jon geren moeten werkelijk worden gerealiseerd. Ook moeten jongeren niet meer worden achtergesteld bij toekenning van woningen en huursubsidie", raeidt het actiecomité in een gister middag verschenen publica tie. De woningnood is in deze stad erg groot, aldus het ccmitê, maar vooral voor jongeren xs moeilijk aan behoorlijke en betaalbare ruimte te ko men. Gewezen wordt op een rapport van de stuurgroep voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens, waaronder ook jongeren val len. „Het is het resultaat van een onderzoek, waarmee de stuurgroep een jaar bezig is geweest. De opzet is om op den duur plannen uit te wer- ken voor woningen zoals be doeld. Maar bij de gemeente is gesteld, dat de uitkomst van het onderzoek met be kend mag worden. Op die manier duurt het nog wel een poos, voordat er inder daad ietb van de grond komt", aldus initiatiefne mers van het comité. Hoewel in de nota-Van Dam door de regering toezeggin gen worden gedaan, dat vóór 1980 een groot aantal woningen voor jongeren wordt gebouwd dus ook in Schiedam, zo wil het co mité is nog geen enkele verbetering merkbaar. Daarover houdt men binnen kort een vergadering. Van daag over een week worden belangstellenden uitgeno digd in de Kreek, het wijk centrum op de Lange Haven 92 Daar begint de bijeen komst om acht uur. Het actiecomité. „Vanaf acht tien jaar kan je je laten in schrijven als woningzoeken de Maar als je nog bij je ouders woont, schijn je met mee te tellen. Wil je als jon gere zelfstandig gaan wo nen. dan js vaak de emge keus met een muumum-m- komen: hoge huren betalen of iets kopen. De weinige huisjes onder de huurwaar de. die nog overblijven, bie den ook geen ideale oplos sing door de staat waarin, deze verkeren. De 2aak moet dan altijd wel worden opge knapt" Maassluis Het Maassluise col lege is het geharrewar met C. van der Lely NV, fabriek van landbouwmachines te Maas land zat. Het wil op korte ter mijn overgaan tot onteigening van het stuk bouwgrond in het noordelijk deel van de Steen- dïjkpolder. De door Van der Lely ingediende bezwaren te gen deze plannen achten B en W ongegrond en zij vragen nu de raad over te mogen gaan tot de eigenlijke onteigening. De raad zal dinsdagavond 6 de cember het vonnis moeten vel len. B en W van Maassluis waren enkele maanden geleden over gegaan tot het opstellen van een ontwerp voor een dergelijk plan, nadat jarenlange onder handelingen niet tot een bevre digend resultaat hadden geleid. In het kort komt het er op neer dat de gemeente er wil bouwen, maar dat Van der Lely de grond voor geen goud kwijt wil. Het landbouwmachinebedrijf heeft de desbetreffende stuk ken grond hard nodig als proef velden voor het testen van de machines. Volgens de directie van Van der Lely, alsmede haar juridisch adviseur is het niet mogelijk hiervoor andere vel den te gebruiken. Dit in ver band met de bodemsamenstel ling. Een grondruil, voorgesteld door de gemeente, is dan ook geweigerd. Op grond van onder meer deze argumenten heeft Van der Lely medio oktober bezwaar aange tekend tegen de onteigenings plannen. Het Maassluise college gelooft echter niet zo in het „onmogelijke", „Of haar eigendom in de Steen- dijkpolder 23.900 hectare van dermate groot belang is, valt ernstig te betwijfelen", zo stellen B en W in het raadsvoor stel. „De gronden worden prak tisch met als proef terrein ge bruikt." Ook de door Van der Lely aangevoerde bezwaren op het punt van de milieuhygiëne zijn volgens het college met „hard" genoeg. Bovendien 2ijn deze bezwaren reeds in een eer der stadium naar voren ge bracht m het kader van de bouwvergunningenprocedures. Zoals gezegd is het stuk grond hard nodig om te bouwen. Het zuidelijke deel van het bestem mingsplan Steendijkpolder II is zo goed als afgerond. Daarom moet op korte termijn worden begonnen met het realiseren van het noordelijke deel. De kwestie tussen het Maassluise gemeentebestuur en C. van der Lely sleept zich al enkele jaren voort. Schiedam Voor voorzieningen voor jongeren rond het Edisonplein zijn zo'n 350 handtekeningen opgehaald. De nog niet getelde adhesie betuigingen die in samenwerking met de bewonersvereni ging Schieöam-Oost door zo'n dertig jon geren werden opge haald worden bin nenkort aangeboden aan het gemeentebe stuur, zoals ook ge beurd is bij de jon- gcrenaktie van het Van *t Hoffplein. Het hoofd van de Theo Thijssenschool heeft inmiddels al toege zegd medewerking te verlenen aan het ver anderen van het schoolplein. Het plein, eigendom van de gemeente, wd men opknappen en meer functies geven, zowel voor de wat ouderen als de jon geren. Zo speelt men met het plan om een stuk te laten afbake nen voor voetbalter reinVerder zouden ondermeer de speel- werktuigen verbe terd moeten worden. 's-Zomers zou het plein ook moeten worden gebruikt voor gymlessen van de lagere school. Een ander punt dat uit de klachten van de buurtbewoners naar voren kwam is het gebrek aan verlich ting. 1 Puinresten van het ziekenhuis op de Hofiaan, Vlaardingen Het oude ziekenhuis op de Hofiaan m Vlaardingen is bijna geheel met de grond gelijk gemaakt. De „sloopploeg" van de dienst van gemeentewerken is al ruim een week bezig om het gebouw in gruzelementen te slaan, Dat lukt prima, zoals dat op de foto te zien is. Overigens zullen de slopers nog wel een tijdje geschat wordt twee weken bezig zijn met het opruimen van de puinresten. En als dit gebeurd is,-zal ook nog een groot gedeelte van het fundament moeten worden weggehaald. Dit is nodig om de mogelijkheid open te laten om het straks braakliggende terreintje te bebossen. Dat is namelijk de bestem ming, die aan het gebied kan worden gegeven mits tuet van het structuurplan wordt afgeweken. Schiedam Tegenover de ge meenteraad heeft burgemees ter drs Arie Lems zich pessi mistisch uitgelaten over bet toekomstige niveau van bet gemeentebestuur. „Ik ben daarover nogal somber", zei hij, „de partijen zouden op hun leden meer beroep moe ten doen om de kwaliteit te verbeteren. Ik ben een beetje bang, dat de bereidheid van potentiële, goede brachten in de verschillende partijen niet zo groot is om in de raad zitting te nemen". Hij ging daarmee m op de diver se tabellen over het be vol- kings verloop, waarmee PvdA- fractievoorzitter dr Joop de Jong de begrotingsbehande ling had ingeluid. De leegloop van Schiedam zou volgens De Jong merkbaar zijn in onder meer het verenigingsleven en dus ook m de politieke partij en: hij wees op de gemeente raad, die de laatste tijden op merkelijk veel nieuwe gezich ten telde. „Daardoor moet men zich voort durend inspannen om van alle problemen op de hoogte te blijven. Vaak verliest men de grote lijnen uit het oog en gaat men op detajls m'\ zo probeerde De Jong duidelijk te maken. 0 „Lieveling we worden oud nu. Kijk maar naar m'n grijze haar!" Dat is dé topper van de leer lingen van de vierde klas van de Pax Christie- school voor rooms-kath- oliek onder wijs in het Vlaardingen Holy. Elke woens dagmiddag oefenen zij in het schoolge bouw aan de Reigerlaan vol geest drift en ent housiasme op hun uke- leles en pro beren daar bij ook nog een liedje te zingen. Dat is trouwen wet moeilijk. Want als je èn moet zingen èn moet ukelelespelen, dan weet je niet meer waarop je het meest moet letten. Maar ach, messter Theo Mineur houdt in ieder geval een oog je in het zeil. Hij was het ook die op het idee kwam om zijn leerlingen te bekwamen op het kleine snaarinstrument. Vlaardingen Langs de Maas sluissedijk - tossen Vlaardin gen en Maassluis - komt een rijwielpad. Dat is bet voor stel van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in ant woord op op een brief van het Vlaardingse college van burgemeester en wethouders. In hun brief van 29 december 1915 hadden B en W Vlaardin gen aan GS gevraagd een par keerverbod in te mogen stel len cp de Maassluissedijk en de kruisingen van de toe gangswegen te veranderen in voorrangskruisingen (met voorrang voor het verkeer van de Maassluisedijk). Aan de hand van een dertiental argumenten wijzen GS het verzoek van de gemeente Vlaardingen af. Daarentegen stellen zij voor een fietspad ten zuiden van de Delta dijk aan te leggen. Rotterdam Dc 21-jarige Glen D. is gisteren door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot vijf maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De officier had twee weken ge leden ook vyf maanden geeist, maar dan met drie manden als voorwaardelijk gedeelte. Glen werd schuldig bevonden aan een serie inbraken in Schiedam. Op zijn vakantie in Joegosla vië had meester al veel lol gehad met zijn ukelele. En daar schuilt 'm dan ook de oorzaak in dat elke vrije! woensdagmiddag de vier deklassers een uurtje ukelele- muziek maken. „Zotte kadul- len", schalt het door de Pax Christies chool. Een brokje muzikale vorming op vrijwil lige basis. Schiedam Voor kleine wijkaangelegenheden gaat de gemeente een speciaal „potje" reserveren. Burgemeester en wethouders willen hier net als in 1970 een krediet voor aanvragen van 25.000 gulden. Voor gebruikmaking van dit fonds wil het Schiedamse college zelf de nodige beslissingen nemen, zonder dat daar telkens goedkeuring voor moet worden gevraagd aan de gemeenteraad. De pot is vrijwel uitsluitend voor kleine zaken, waar ook betrekkelijk kleine bedragen mee zijn gemoeid, maar die wel een belangrijk gevolg hebben voor de directe woonomgeving in de betreffende wijk. Als voorbeeld noemen burgemeester en wethouders het omheinen van een speelvooneiening, het plaatsen van bloembakken en meer van dat soort aangelegenheden. Het voorstel wordt vanavond in het stadskantoor bespro ken tijdens de openbare vergadering van de raadscom missie voor algemene en bestuurlijke zaken. Vlaardingen De zangeres Thérèse Stein- metz heeft de twijfelachtige eer in 1976 het laagste aantal bezoekers te hebben getrokken iu de Vlaardingse stadsge hoorzaal. Slechts 43 personen toonden interesse in haar liedjesprogramma. En dan te bedenken dat de stadsgehoorzaal plaats biedt aan 717 bezoekers. Het lage bezoekerscijfer staat in schril contrast met dat van Paul van Vliet. Hij trok tot tweemaal toe volle zalen. Dat gold trouwens ook Edwin Rutten met zijn Film van Ome Willem. De gemiddelde zaalbezetting bedroeg 71,5 pro cent, vorig jaar 60 procent. In totaal trok de stadsgehoorzaal 75.348 bezoekers, bijna 7000 meer als het jaar daarvoor. Het tekort bedroeg bijna 487.000 gulden. De genoemde cijfers zijn terug te vinden m het jaarverslag over 1976 van de stadsgehoorzaal. Hierin maakt direc teur Walter van Ginneken melding van het opheffen van het Vlaardingse Kunstcentrum op 11 november 1976. Oorzaak hiervan waren de grote risico's, verbonden aan het organise ren van voorstellingen door het centrum. Het in 24 jaar opgebouwde vermogen was opge teerd en het gemeentebestuur was verzocht om buiten de normale subsidie zich garant te stellen tot een bedrag van 18.000. Daar kwam nog bij dat het ledental 3terk was teruggelo pen. Na bepaalde garanties, zoals het voortzet ten van de toneeltraditie, werd eind vorig jaar besloten het Vlaardings Kunstcentrum op te heffen. De directeur van de stadsgehoorzaal gaat even eens uitgebreid in op de veiligheidsvoorziening binnen de stadsgehoorzaal. Deze bleken niet optimaal te zijn. Met name het ontbreken van een sprinkler-installatie schept voor de brand weer problemen. Indien geld beschikbaar zou komen, kon in het vervolg worden volstaan met slechts één brandwacht. Welnu, dat geld is beschikbaar gesteld en de watersproeiers, die gaan werken zo gauw de hitte te groot wordt, zijn geïnstalleerd. Inmiddels is ook een einde gekomen aan de ruim een half jaar durende muggenplaag. Een grote plas water onder de nieuwe toiletgroep aan de Emmastraat-zijde was er de oorzaak van dat het steekvliegje welig kon tieren. Door het weer afsluiten van een waterbuis kon er geen water meer wegvloeien, verdween de plas en daarmee ook de mug. „Overigens", zegt de heer Van Ginneken, „onze programma's zijn zo goed dat het publiek er toch geen erg in had...".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1