Vlaardingen sneller in de rode cijfers Woeste arrestatie trekt veel publiek Wonmghomwplan drastisch gewijzigd Geschil over oude geve! WESTWUKEBS VREZEN CHAOS BIJ INSPRAAK BESTEMMINGSPLANNEN Tweede sporthal weer op de i&mge haan a Machinist schuldig aan treinramp Staking treft bootdienst op Engeland „Gratis poetsen Makelaar wil slopen en weer opbouwen Maaslaiider Man schopt agenten, vromv sluit zich op, moeder slaat met tas... Monument bij Vaidelisfabriek wordt gerestaureerd: MEISJE BEKLEMT EV DRAAIDEUR TARIEVEN VEERPONT MOETEN - LAGER SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 6 december 1977 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25976- 4 PAGINA'S. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Hoek van Holland De bootdienst Hoek van Holland Harwich is gedeeltelijk lamgelegd. De bemanning van het Engelse schip St. Edmund staakt uit solidariteit met zeelui die op veerboten tussen Engeland en het Belgische Zeebrugge varen. De passagiers die gisteravond om elf uur en vanmorgen om kwart voor twaalf naar Engeland wilden, werden met bussen- van Hoek van Holland naar Oostende gebracht Het is de tweede staking in vrij korte tijd van de Engelse zeelui. Onbekend is nog hoe lang de actie zal duren. Het Nederlandse schip Juliana vaart wel tussen de Hoek en Harwich. Voorbijgangers op de Vtaardingse Hoogstraat, die gistermiddag nog snef even een paar Sinterklaasin kopen dedenhielden toch even de pas m voor het niet alledaagse voordeeltje: „Grutus schoene poet sen". De schoenpoetser, Alex Boessenkool, maakt hier echter met zijn dagelijks bezigheid van. Het tvss voor de onderwijzer van de Professor van Houtenschool slechts een vermomming, die de leerlingen van de school m het kader van een „vossenjacht" had den te doorzien. Toch maakten vele Vlaard/ngers van het buiten kansje gebruik. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat financieel geder een zware tijd tegemoet, eerder zelfs dan was voorden. Op de begroting van 1S7S prijkt namelijk een tekort van bijna 1,2 miljoen gulden. En het is maar zeer de vraag of het gemeentebe stuur er in zal slagen de stad weer binnen afzienbare tijd uit deze rode cijfers te halen. Uit de gisteren vrijgegeven meerjaren begroting blijkt namelijk dat in elk geval tot en met 1982 rekening moet worden gehouden met tekorten die ruim boven het miljoen liggen. De reserves zullen tegen die tijd ook uitgeput zijn. Deze gegevens komen niet hele maal als een verrassing. En kele weken geleden reeds maakte deze krant melding van op handen zijnde finan ciële problemen Tijdens de onlangs gehouden begrotings debatten lichtte de wethouder van financiën, drs. IJsbrand van der Velden een tipje van de sluier op. Hij deed dit over igens op aandrang van het CDA-raadslid Cees Bot. Deze was het namelijk opgevallen dat het college moeite had gehad de begroting voor 1378 sluitend te maken. De wethou der had toen geantwoord dat de gemeente in drie jaar rood zou staan. In een toelichting op de meerja renbegroting zei wethouder Van der Velden dat de oorza ken van het niet meer sluitend kunnen maken van de begro ting voornamelijk voort vloeien uit de hoge investerin gen in de zogenaamde onren dabele sector. Voorbeelden daarvan zijn onder meer: de nieuwbouw van de gemeente lijke sociale dienst aan de Hofsingel, het nieuwe secreta riegebouw, het nieuwe ge bouw van het toeleveringsbe drijf Vlaardingen, het opho gen van de wijken, de bouw (straks) van het rioolwaterzui veringsgemaal, en niet te ver geten de kosten van het on derwijs. i Verhogingen van rioolheffingen, de onroerendgoedbeiasting en dergelijke zetten niet meer i voldoende zoden aan de dijk. Bovendien is de onroerend goedbeiasting in Vlaardingen aan de hoge kant Overigens worden de rioolheffingen de komende jaren fors verhoogd. In 1979 en 1980 niet twaalf procent in 1981 en 1982 met maar liefst 20 procent! Schiedam Over de woning bouw in het onde pand van Braat en Beukers aan de Lan ge Haven is een geschil tus sen Gerard Bakker BV en de rijksdienst voor de monu mentenzorg. Het Rotterdamse makelaarskantoor wil voor dit project de voorgevel eerst slopen en later weer opbou wen in de oude stijl en met de oude stenen. De rijks dienst in Zeist daarentegen wil dat de gevel van het oude patriciërshuis overeind blijft. Bij het makelaarskantoor twij felt men er aan of de gevel wel overeind kan blijven, als de rest van het gebouw naast de sportschool van Peter La gerwaard voor woningbouw wordt gesloopt Het voor naamste argument is evenwel dat het in stand houden van de monumentale voorgevel de nodige kosten met zich mee zou brengen. Men vreest dat in dat geval de stichtingskos- len ver boven de voorlopig geplande 180.000 gulden uit komen, waardoor ook de wo ningen weer duurder worden. Het slopen en weer opnieuw opbouwen, zoals dat ook bij de Oliphant en De Griffioen in het project 't Nieuw Werck aan de Nieuwe Haven ge beurt, zou stukken goedkoper zijn. Het overleg met de rijksambte naren, die „op zeker vallen spelen" duurt al enige tijd. Het heeft de start van de wo ningbouw danig vertraagd. Gerard Bakker BV had al be gonnen willen zijn met het eerste project dat deze firma ui Schiedam onder handen heeft. He plannen van architect Lou- rakker, die m Schiedam al meerdere projecten op zijn naam heeft staan, omvatten - zoals bekend - m het hoofdge bouw aan de Lange Haven 4 appartementen van dne- en vijfkamers. In het ernaast ge legen koetshuis heeft men 2 appartementen met drie- en vierkamers gepland Aan de achterzijde, aan de Westvest, zouden tenslotte nog vier mai sonnettes komen. procent te worden verhoogd willen deze kostendekkend zijn." Voor volgend jaar bij voorbeeld moet de gemeente Vlaardingen voor het onder wijs in deze stad 5,8 miljoen uit „eigen 2ak" neertellen. In 1932 zal dit bedrag opgelopen zijn tot 6,4 miljoen. Het zal duidelijk zijn dat deze cijfers hun weerslag hebben in het investeringsprogram ma. In totaal voor dik 37,5 miljoen gulden aan projecten wordt verschoven tot na 1982. Zoals het herindelen van het stadhuis 1.215.000), verbou wing van het Kolpabad (bijna 2,5 miljoen), reconstructie van Hogendorplaan tussen Kethelweg en de Mr. L.A. Kesperweg 2.110.000), en die van de Beethovensingel 1.775.00) en het reconstrue-' ren van het gevaarlijke kruis punt Burgemeester Pruis sin- gel/Maassluissedijk 1.200.000). Ook de sport en recreatievoor zieningen moeten lijden onder de financiële zorgen van de gemeente. De bouw van een instruetiebad en een sportzaal in de Oostwijk gaat voorlopig ook niet door. Het hiervoor benodigde geld bijna 3,5 miljoen kan pas na 1982 beschikbaar worden gesteld. woeste tafereel trok toeschouwers. ■Stylië «Sjgv- Ufi Schiedam Een arrestatie waarbij op de Broersvest de nodige klappen zijn gevallen heeft gistermiddag een paar honderd toeschouwers getrokken. Bij het gedrang van de mensenmassa raakte een Turks meisje in een draaideur beklemd- Zoals gezegd, wegen de las .en Schiedam De nieuwbouw op de plaats van de Vaidelisfabriek aan de Lange Nieuwstraat wordt drastisch gewijzigd. Aannemersmaat schappij MUWI gaat er voorlopig veel minder woningen bouwen dan aanvankelijk de bedoeling was. Het gebouw bij de oude parfumeriefabriek, dat op de monumentenlijst staat, blijft gehandhaafd. van het onderwijs buitenge- i Hüt P3™1 wordt ^restaureert. Binnenin worden woon zwaar. Dat komt, omdat de uitkeringen van het rijk ten behoeve van het onder wijs ver beneden de maat zijn. De heer A. van Beuze- kom, het hoofd van de afde ling financiën, vertelt dat vooral de rijksnormen voor het kleuteronderwijs ontoerei kend zijn. „Deze normen die nen ten minste met honderd de woningen gerealiseerd. Hoeveel is nog niet bekend. Die plannen worden momenteel nog uitgewerkt door de architectengroep Verster, Dijkstra en Lowakker. Naast het monument komen volgens het huidige ontwerp slechts negen woningen. Allemaal drie- en vierkamerwomngen die zullen worden ver kocht. Het wordt een zogeheten „split-levelcom- plex". Dat betekent dat de woningen er bijna net zo gaan uitzien als de 48 nieuwbouwwonin gen in de binnenstad. Het ziet er naar uit dat de Rotterdamse aanne mersfirma (voorlopig) het plan laat schieten, om ook aan de achtemjde, langs de Nieuwe Haven, te gaan bouwen. In het eerste schetsontwerp zou daar nieuwbouw komen die vanaf de Hoofdbrug tot aan het hoofdbureau van politie opliep van éen tot vijf etages hoog. Daar zou echter het bestemmingsplan voor gewijzigd moeten worden. Bij MUWI is men tot de conclusie gekomen dat voor dit complex de kosten dan de pan uit zouden vliegen. Niet voor niets zei Cor Bolmers, het hoofd van de afdeling planning bij dit be drijf, ons vong jaar november: „Er moet nog heel wat water door de Schie stromen wil dit gehele plan zeker zijn". De oud-wethouder heeft gelijk gehad. De eerste fase van het plan zal pas over een maand bij de gemeente worden inge diend. De uitvoering zal dan ook met vóór Kerstmis volgend jaar zijn begonnen. o Een 37-jarige inwoner uit Maasland raakte maandag op de secundaireweg 15 in Delft, ter hoogte van de Aart van der Leeuwlaan, in een slip met zijn auto, tolde een paar keer over de weg, ramde een lichtmast en een paar boompjes en belandde tenslotte in de sloot De bestuurder liep geen ver wondingen op. Het ijs was nog wel niet zo geweldig sterk, maar bleek toch al zo stevig dat de wagen niet gelijk zonk. Een takelwagen heeft de auto weer op de kant gezet. Het begon allemaal met de aan houding van de 26-jarige N.K. Een politieman had hem voor de zoveelste maal in een be stelwagen zien rijden terwijl het bekend is dat deze Schie dammer geen rijbewijs heeft en de wagen niet heeft verze kerd. Na een stopteken van de agent was de automobilist gewoon doorgereden. Bij C en A werd hij echter tot stoppen gedwongen. Vijf agenten wa ren er voor nodig om de Schiedammer, die zich hevig verzette, uit de grijze Ford Transit te sleuren en in de politiewagen te krijgen die hem naar het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat zou brengen. Over en weer vielen daarbij behoorlijke klappen en trappen. Een tweede inzittende, mevr. B. uit Schiedam, hielp de be stuurder en sloeg de agenten met een tas. De dochter van deze wouw, de 26-jange M. P. B„ sloeg munt uit de ontstane verwarring en sloot zich m de wagen cp. Daar wapende zij zich met een grote ketting. Pas na eni ge tijd het de Schiedamsc zich ook meenemen naar het bu reau. Inmiddels is gebleken dat de dne inzittenden met 2e aanvankelijk zeiden naar het ziekenhuis moesten, maar op weg waren naar een Smterkiaasfeestje. In de drukte met alle toekijken de mensen, raakte een Turks meisje uit de Fabnstraat in het Westen beklemd in een draaideur van C en A. Voor de gealarmeerde brandweer ter plaatse was en zich door de mensenmassa een weg had kunnen banen, was Sjeanette Dinec echter al door een poli tieman bevrijd. Spoorwegongevallenraad: Den Haag De machinist van de stoptrein die in mei vorig jaar bij Schiedam op de Vlaardingen Bewoners uit de West wijk vrezen, dat de inspraakprocedure tot herzie ning van de bestemmings plannen Westwljk en Indische Buurt een grote chaos zal gaan worden. Zij wordenge- steund door de Stichting Wel zijn Vlaardingen (SWV). Gro te herwaren maken de West- wijkers ten aanzien van het „aanhangsel" dat is toege voegd aan het draaiboek voor de inspraakprocedure. Dat draaiboek Is opgesteld door de bewonersgroep, buurtwer- ker Jan Robberegt, de SWV en de ambtelijke werkgroep. Het college van B en W heeft het werkstuk bekeken, maar het stuitte op financiële bezwa ren. Op de gemeentebegroting voor 1978 is geen geld uitge trokken voor de inspraakpro cedure, Volgens de opstellers van het draaiboek gaat deze 60,000 gulden kosten. Het college gaf toen het een beslissing moest nemen over het (concept-Jdraaiboek te kennen, dat op genoemd be drag van zestigduizend gulden bezuinigd zou moeten worden. Aan de bewonerswerkgroep werd een brief geschreven, waarin stond dat nader over leg gevoerd moest worden over de wijze waarop de in spraakprocedure gekoppeld zou kunnen, worden aan de procedures over de Lage Wei de en de Wetering. De raads voorstellen voor deze twee projecten betreffende het ophogen en hermrichten van tuintjes in de Westwijk la gen reeds klaar. Aan de hand hiervan is het aanhangsel ge maakt De bewoners vinden het een belachelijke zaak, dat de twee verschillende inspraakproce dure? nu aan elkaar gekop peld worden, zonder dat zij daarover hebben kunnen mee praten. Bewoner Rob Sch- wencke zal hiervoor een plei dooi voeren vóór de aanvang van de raadsvergadering mor genavond; hij zal vanavond reeds de PvdA/PPR-fracüe een toelichting geven. Sch- wencke vertelt: „De meeste mensen snappen d'r nu al niks van. En op deze manier maakt de gemeente het nóg ingewik kelder". Het samenvoegen van de beide inspraakprocedures rond enerzijds de herziening van he£ bestemmingsplan en anderzijds het ophogen, herin- richten van tuintjes is vol gens Schwencke niet met elkaar te rijmen. Eerst zou het bestemmingsplan herzien moe ten worden en pas daarna zou gepraat kunnen worden over details, zoals inrichting van tuintjes etcetera. De conclusie van de bewoners liegt er met om: „In de allereerste fase van de inspraakprocedure wordt al een loopje met ons geno men. We worden geflest Bij het eerste het beste geval wor den de regels van het draai boek al met voeten getreden. Hieruit blijkt dat de gemeente wei mooie regels kan aanvaar den of zelfs zelf voorstelt, maar bij de uitvoering houdt men er geen rekening mee. Inspraak wordt hierdoor zin loos." Rhern Express botste is schul dig aan deze ramp. De spoorwegongevallenraad is tot de conclusie gekomen dat de machinist te vroeg het sta tion Schiedam verliet. Bij de ramp werden 24 mensen gedood en raakten tientallen reizigers gewond. De machinist vertrok volgens de spoorwegongevallenraad, ter wijl het vertreklicht op het perron nog met brandde. Hij is daarna ook door een op rood staand sein gereden. De machinist, die bij de botsing hoofdletsel opliep, kan zich van het ongeluk en de fatale minuten die daaraan vooraf gingen, mets meer herinneren. De raad heeft inmiddels verslag uitgebracht aan munster Wes- terterp (verkeer en water staat), die heeft besloten in versneld tempo het systeem van automatische treinbeïn vloeding in te voeren. Vooruitlopend op de definitieve conclusies van de Spoorwe gongevallenraad, besloot de Rotterdamse justitie reeds in december vorig jaar de ma chinist niet strafrechterlijk te vervolgen. Een van de over wegingen daarbij was dat de machinist invalide is gewor den. j Den Haag De taneven van de j veerpont tussen Rozenburg en i Maassluis moeten worden ver- i laagd. Dat is een van de eisen die de actiegroep „veerpont" van middag op tafel heeft gelegd bij de Commissaris van de j koningin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk. De actiegroep, die afkomstig is uit Rozenburg, bood de com- rrussans een petitie aan verge- i zeld van enkele duizenden handtekeningen. De actiegroep werd enkele maanden geleden opgericht toen bekend werd dat de ta rieven voor het veer per 1 januari van het komend jaar drastisch worden verhoogd. Ook in de voorgaande jaren werd het overvaren verschei dene keren duurder gemaakt. De verdere verlangens, die de actiegroep aan de Commissa ris der koningin kenbaar maakten zijn: 9 schoolkinderen moeten gratis mee kunnen varen, O het tekort van de pont (vong jaar 1,3 miljoen gulden) moet worden betaald uit de wegen belasting, 0 woon-werkverkeer verkeer moet voorrang krijgen als het druk is, 0 geen vrachtverkeer tijdens de spitsuren, 0 m de zomermaanden geen auto's met aanhangers (zoals carovhns en boottrailers).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1