Ouders primair ve *ai il woordeii jl De Heibel naar padvindershuis Raad akkoord met tijdelijk verhuren Kerstkaart tekenen Botsing op oprit Koningin en prins doen twee kerstbomen cadeau Bus 52 handhaven op Bemhardlaan? ft' VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 Oplichter aangehouden Koopavonden voor kerst Een schooldecaan over onbekende beroepen Voor comité Schiedam Zingt: Bingo leen 2e Kerstdag Kerstdiner dansant ƒ97,50 p.p. Ook vrouwencafé in centrum Bloemschikken met Rode Kruis Van Sint Nicolaas tot Driekoningen Bijscholing voor museum suppoost? Dieren in de koraalzee Peuterspeelzaal wacht op aanleg leidingen Tegen verpaupering in Vettenoordsepolder Hock van Holland Ook dit jaar kunnen de kinderen van de basisscholen in Hoek van Holland kerstkaarten teke nen. Dat kan dankzij de steun van de Vakantiebestedings- commissie die daartoe op alle scholen blanco kaarten heeft «aten uitreiken. Op 21 december kunnen alle kinderen hun getekende kaart komen vastprikken aan de kerstboom die in de foyer van de Hoekstee zal staan. Als zij dat gedaan hebben, krijgen zij een lot, dat kans maakt op een van de tien fraaie prijzen. De prijsuitreiking is reeds om drie uur als iedereen zijn kaart heeft ingeleverd. Viaardingen Onoplettendheid was de oorzaak van een bot sing op de noordelijke oprit van Rijksweg 20 in de richting Maassluis. Door hoofdzakelijk op het achterkomende ver keer te letten botste de 47-jari- ge W, A. L. uit Schiedam, komende vanaf de Holsingel, woensdagmorgen met zijn personenauto op de auto van de 50-jarige P. v. EL uit Viaar dingen, Bij de botsing werden beide wagens zwaar bescha digd. De Schiedammer moest met lichte verwondingen naar het Holyriekenhuis worden vervoerd. Maassluis De politie Maas sluis heeft de 27-jarige R, L. L. uit Maassluis aangehouden die een bedrag van vierhon derd gulden heeft verduisterd. L. heeft zich reeds meerdere •malen aan oplichting schuldig gemaakt Schiedam Voor de Kerst worden weer drie extra koop avonden gehouden, de eerste keer dat de winkels tot 21,00 uur open zijn is op dinsdag 20 december. Verder op woensdag 21 december en vrijdag 23 december. Op don derdag 22 december aou al een koopavond worden ge houden. De Schiedamse Handels - en Bedrijfsraad adviseert de winkeliers am op zaterdag 24 december en 31 december zo mogelijk om 16.00 uur, maar uiterlijk om 17.00 uur de deu ren te sluiten. „De scholier heeft recht op die beroepenbeurs, het is niet zomaar een gunst. Hij mag goede beroep svoorliehting ei sen. Vroeger wist je het allemaal wel: een bak ker, smid of melkboer, dat was begrijpelijk, je wist wat zo iemand voor werk deed. Maar hoor je tegenwoordig van iemand: ik zit in de metallur gie, of, ik studeer geriatrie, dan sta je met de oren te klapperen. Zeker een scholier heeft daar geen kijk op, het is een facade waar een kind niet achter kijkt. Bij de land macht loop je in uniform en kan je schieten, dat is het beeld, maar verder, wat de toekomstmogelijkheden zijn, volslagen onbekend." Warner Meinen is overtuigd van de zin van de beroepenmani- festatie, zoals deze enkele ja ren is gehouden in de Vlaar- dangse Lijnbaanhallen. De Schiedammer zet in zijn wo ning aan de Tuudaan uiteen, waarom dit jaar het voorlich tingsproject, Weg-Wijzer '77 geheten, verhuist naar de Ahoyhallen van Rotterdam. Vanaf aanstaande maandag wordt de beurs daar een week gehouden. door Kor Kegel „De Lijnbaanhallen zijn moei lijk vrij te krijgen, omdat zij veel in gebruik rijn voor gym en sport. Maar ook groeide het aantal scholen, dat geïnte resseerd bleek. Begon het met duizend leerlingen, tegen woordig komen de scholen met meer dan zestienduizend. En ook het aantal instellingen, dat voorlichting wil geven - over beroepen, wordt steeds groter. De Lijnbaan wordt dus te klein. Nu wij zijn uitge weken naar het Ahoycom- plex, is bovendien de aanpak uitgebreider: in Rijnmondver- band." Meinen, deze maand voar het laatst officieel voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap omdat hij zich meer wil vrij maken voor rijn onderwijzer- staken (leraar aan de Willem de Zwijgermavo, schoolde caan), vindt dat buiten de be- roepenbeurs om maar weinig van scholieren: „Goede objec tieve voorlichting ontbreekt", zegt hij. „Het ministerie van onderwijs geeft wel een boekje uit, maar voor negen gulden krijg je dan een lijst met alle huis houdscholen in het land. Daar heb je geen sikkepit aan. En vanuit het beroepsle ven is de voorlichting mees tal niet objectief. Er gaat al tijd een wervingskracht van uit, zo van, kom bij ons, dan heb je dit en dat en kan je straks van alles wat. Maar het gaat erom, dat de scholier ook over andere takken iets te weten komt, dat hij een verantwoorde keuze kan ma ken." Scheepsbouw Aan de instellingen die meedoen aan de beurs is daarom de voorwaarde gesteld, dat het blijft bij voorlichting over het gebied dat zij bestrijken en dat informatie over het eigen bedrijf achterwege blijft. War ner Meinen: „De Amro staat er dus niet als Amro-bank, maar als het bankwezen. Vo rige keren kwam wel voor, Vorig jaar was de be roepen beurs nog in de Lijnbaanhal len. dal Wilton-Fijenoord een stand had waar voorlichting werd gegeven over de scheepsbouw, en dat Gusto toen vroeg: kunnen wij vol gend jaar ook zo'n stand krij gen? Maar dat is natuurlijk niet de bedoeling." Maandagmiddag om half twee is de officiële opening van de beroepenmanifestatie door mr. J. R. H. van Schaik, voor zitter van de kamer van koop handel en fabrieken voor Rot terdam en de Beneden-Maas. Dagelijks is Ahoy open van negen tot vijf voor scholieren, speciaal die van mavo en la ger beroepsonderwijs, en 's avonds van zeven tot negen uur voor belangstellende ou ders met hun kinderen. „Ouders zijn primair verant- Schiedam Centrum De Kreek houdt op maandag 12 decem ber een gezellig avondje. Er wordt dan ondermeer bingo gespeeld, waarbij volgens de organisatoren prachtige prij zen zijn te winnen. De aanvang is acht uur en de toegang is gratis. Viaardingen De heer A. P. van West van de Ketbelweg 11 vindt het maar niks, dat RET-bus 52 straks niet meer over de Prins Bemhardlaan in Vlaardinger Ambacht rijdt Over deze kwestie is de Viaardinger in de pen geklommen. Zijn brief heeft hij verstuurd naar bet college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraadsleden. Uit goede bron heeft Van Wiest vernomen dat de route van bus 52 gewijzigd wordt De halte op het Emaus komt te vervallen. Zijn brief: „Deze halte is van groot belang voor de bewoners van de wijk „Het Ambacht". Het is niet billijk. Waarom kan de Prins Bemhardlaan niet in geschakeld blijven? Enkele ja ren geleden toen er geklaagd werd over het hinderlijke, drukke verkeer langs de Prins Bemhardlaan. Burgemeester Prijsbrekers Nosotel Schiedam Kerslarrangemenf. difler-dansant-ovemachting- hmnch/135.— p.p. Op beide kerstdagen an 12.00- 17.110 imr in e nn a 32.50 en f 42.50. Kindermenu a f 15.— p. per». Specw jJ m de weekenden onr de maanden december en tamurt m ert lacht ine in een i»ec- per oonskjincr 20.— p.p. Mtt hfittuen 010—7US.22 Verkadesmgel en Kethelweg, is een toezegging gedaan, dat als de Heusdenslaan gereed zou zijn, al deze straten ontlast zou den worden. Dat is ook al ge beurd door het zware vracht verkeer buitenom te leidea De bus bleef rijden, zeer ten gerie ve van de Ambachtbewoners, En nu blijkt dat ook die gaat verdwijnen uit het Ambacht". Voor de heer A. P. van West is het een onverteerbare zaak. Volgens hem is bus 52 een scha kel w het verkeer gworden, die niet meer gemist kan worden, wel uitgebreid. „Namens veel bewoners van het Ambacht zou ik u willen verzoeken dat de wijk een behoorlijk aandeel blijft behouden in het openbaar vervoer", schrijft Van West ten slotte in zijn brief. Joop de Vries, bekend organist uit Scheveningen, is één van de medewerkers aan de kerstzang in de Grote Kerk van Schiedam. Schiedam Koningin Juliana en prins Bernhard schenken comité Schiedam Zingt twee fraaie sparren van de konin- klijkc landgoederen De Horsten bij Wassenaar. De bomen, die het comité zelf heeft mogen uitzoeken, komen vrijdag 23 december te staan in de Grote Kerk waar die avond de traditionele kerstzang wordt gehouden. Zaterdag over een week worden de sparren opgehaald. Dat in de kerk twee grote kerstbomen staan ter verlichting van het hele gebeuren, is in feite een jaarlijks Streven, maar vanwege de dagprijs drukte het altijd „zwaar" op de begro ting. Daarom is het comité dankbaar voor het geschenk, en in dat licht gezien stélt voorzitter Jan Meulendijk de komst van mr. Pieter van Vollenhoven nog extra op prijs. Meulendijk: „Het is toch al anders dan vorige jaren. Het comité heeft een meer professionele aanpak betracht, ondermeer door in den lande bekende medewerkers te arrangeren. Toch hebben wij het karakter wel willen handhaven door ook twee plaatselijke koren uit te nodigen". De meer commerciële opzet, zoals onze krant gisteren al meldde, wekt de hoop dat met eventuele winst een begin kan worden gemaakt met restauratie van de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat, of in elk geval met reparatie van het lekkende kerkdak. Daarom is er nu ook een toegang sprijs, aldus Jan Meulendijk, „Toen wij belangstellenden daarover informeerden, haalden zij de schouders op en vroegen: ach, hoeveel dan? En toen rij dat bedrag hoorden en verbaasd keken, hebben wij even gedacht: dan kan het nog wel hoger. Maar dat hebben wij toch maar niet gedaan". (Die toegang kost een gulden) Kaarten, ook voor het kinderkerstgezang dat de vrijdag voor Kerst aan het kerkconcert voorafgaat, rijn verkrijgbaar bij alle filialen van spaarbank anno 1820, bij een aantal sigaren zaken en bij de drogisterij van toneelspeler Koos de Groot aan de Parkweg. Viaardingen In het centrum van Viaardingen komt ook een. vrouwencafé. Initiatief neemsters Lenie Bosselaar en Rita Noordhui2en nodigen zo wel georganiseerde als on georganiseerde vrouwen uit vrijdag 16 december naar clubhuis „De Haven" aan het Weeshuisplein te komen en daar te praten over de eerste openingsavond in januari. De aanvang van de vergadering is 20.00 uur. Op een eerdere bijeenkomst werd al gespro ken over opzet, uitvoering en programmering van het vrou wencafé. Maassluis Het Rode Kruis organiseert dinsdag een avond, waarop onder leiding van de bloemsierkunstenaar E. D. van den Burger een eigen kerststukje gemaald; kan worden. Voor de „spoed cursus bloemschikken" kun nen kaarten h 7,50 gekocht worden, aan de balie van De Koningshof aan de Uiverlaan, waar de bloemsierkunstenaar rijn kunde zal demonstreren. Telefonische reserveringen zijn mogelijk onder de num mers 13336 (Maassluis), 16942 (Maasland), 3700 (Hoek van Holland). De aanvang van het bloemschikken is om 20,00 uur. woordelijk" stelt Weinen. „Zij tekenen alles, zij beslis sen over de opleiding van hun spruit. Als schooldecaan kan je natuurlijk aanbevelin gen doen over keuzepakket ten, op grond van resultaten van de scholier, maar welke richting wordt gekozen is aan de ouders. Daarom is die beurs ook voor hen bijzonder belangrijk. Tot nog toe bleef echter van die kant de be langstelling een beetje uit. Héél erg j'amxner." Dat besef bestaat volgens Mei nen ook bij het openbaar li chaam Rijnmond, dat een subsidie van vijfentwintig nul- le vc-rleent. „De organisatie is van de Nederlandse vereni ging van schooldecanen en stichting Contactcentrum Be drijfsleven Onderwijs", zegt Warner Meinen, „en het kost ons al vijfduizend gulden per dag om de Ahov te kunnen gebruiken. Die tegemoetko ming van Rijnmond zie ik dan ook als een stukje erkenning, waarmee ik blij ben." Verpleging Temidden van alle stands ingericht met machines, ge reedschappen, boeken, sche ma's films en dia's wordt een grote ruimte gereserveerd voor de gewestelijke arbeids bureaus. „Logisch", vindt Meinen, „het GAB kan veel algemene informatie ver schaffen. De voorlichting van een schooldecaan is meer aan vullend, en individueler Een probleem bij de organisatie van Weg-wijzer blijft het ont breken van verschillende kan ten van het beroepsleven. „Het kunstonderwijs missen we weer eens," zegt Memen, „en dat is te betreuren. Ook de sociale academie weigert te komen. Deze keer liet ook de PTT verstek gaan. Het is nu eenmaal zo: sommige bedrij ven hebben genoeg leerlingen en vinden voorlichting dan niet meer zo nodig. Het is moeilijk geweest en vanuit de verpleging voorlichting te krijgen voor de beurs, terwijl ik dacht: daar is een grote opnamecapaciteit van leerlin gen, dus ze zullen wel geïnte resseerd zijn. Vergeet het maar Nauwelijks. Waar schijnlijk bestaat het idee: er blijft toch wel animo voor, dus doen we geen moeite." „Maar ik vind dat een verkeer de benadering. Ik ga niet bij die bedrijven met de knieen op de stoep liggen om te sme ken of zij alsjeblieft ook ko men voorlichten, maar ik vind wel dat de bedrijven die niet komen tamelijk eenzijdig denken. Uiteraard is het wel zo dat veel interesse bestaat voor de verpleging; daarover bestaan bepaalde idecén. Maar in de praktijk stappen ook veel mensen uit dat vak. Als je nou tijdig zo'n opleï- dingsjuffrouw aanhoort, kom jc direct aï meer te weten van het vak, en dan ontstaat misschien de gedachte: het hoeft niet meer zo. Daar gaat het om: als je via een stand maar tien mensen 2ou behoe den voor een verkeerde stap, voor een opleiding die hen later niet blijkt tc liggen, dan mag je al voldaan rijn. Dan is die week eruit!" Viaardingen Archivaris Theo Poelstra houdt dinsdagavond een lezing in het gemeentear chief Viaardingen aan Plein Emans 5 over „Van Sint Ni colaas tot Driekoningen". De organisatie van de avond in handen van de Historische Vereniging Viaardingen. Poel stra zal cok praten over volks gebruiken, zoals de Viaar- dingse. Op de avond, die om 8 uur begint rijn te koop: Oud-Vlaardmgse versnaperin gen, zoals anijsbrokken en chocolademelk. Schiedam De suppoosten van het Stedelijk Museum moet een bepaalde basiskennis van kunst worden bijgebracht, waardoor zij in staat zullen zijn de meest voorkomende vragen van museumbezoekers enigszins te beantwoorden. Dat is de mening van enkele leden van de museumcommis sie. Beeldend kunstenaar Sjef Hendenckx zei woensdag avond; „De suppoosten moe ten wel een beetje bekend zijn met wat er hangt. Het hoeft ook weer niet zo te rijn, dat zij de bezoeker hele verhalen ophangen, maar iets meer ac tiviteit mag wet van hen uit gaan". Die „bijscholing" kwam ter sprake tijdens een discussie over het museumbeleid. Cul tuurwethouder Herman Post hoorn had opgemerkt: .Hoe veel mensen weten nou, of er een ets of een zeefdruk hangt?" Trees Moolhuijsen gaf opheldering: „Oh, maar het zijn heel vaak gemengde technieken!" Viaardingen Een dialezing met als onderwerp: de schit terend gekleurde dieren van de koraalzee, zal dinsdag avond worden gehouden door de heer F. F. Schmidt uit ZwijndrechL Deze avond is georganiseerd door de Aquarium - en Terra riumvereniging Ons Natuur genot Viaardingen en vindt plaats sn de Lijndrayer aan de Baanstraat 4. Aanvang 8 uur. Viaardingen Peuterspeelzaal De Heibel hoopt in februari weer een ruimte te hebben. Die ruimte zou dan geboden moeten worden in het in aan bouw zijnde nieuwe padvin dershuis van de Allart van Heemstedegroep in de noord oostelijke uithoek van Holy, achter de Hoevenbuurt. Het betrekken van de fraaie hou ten keet op het terreintje Zouteveen is afhankelijk van het aanleggen van de gas-, water- en lich tl ei dingen. Op het ogenblik is er helemaal geen Heibel-peuterspeelzaal. Wel is een projectgroep actief om toch maar zo snel moge lijk een nieuwe ruimte te vin den. Dat lukte aanvankelijk prima: een zaaltje in het pad vindershuis zou aan de peu ters worden toebedeeld. Het wachten was alleen nog op het doortrekken van de 3 ei dm- gen. In november - zo luidde de eerste gemeentelijke toe zegging - hebben jullie stroom. Het werkschema van de GEWB (Gemeentelijke Energie- en Waterbedrijven) hic-ld m. dat eerst het nieuwe gedeelte van de Hoevenbuurt 2ouden wor den aangesloten. Daarna het padvindershuis. Maar vonge maand - november - was er nog niks gebeurd. Henk Dam, lid van de projectgroep De Heibel, vertelt: „Telefonisch hebben wij er achter heen getrokken. Toen kwam boven water dat het college het GEWB een ander werksche ma had toegespeeld. Maar ze waren daarbij de aansluiting van het padvindershuis verge ten. Na enig contact bleek, dat B en W hun vergissinkje had den ingezien. Beloofd werd ons dat in december die lei dingen toch gelegd zouden worden". Dit alles ter gerust stelling van de projectgroep De Heibel, die er nu terdege lekening mee houdt dat in februari de houten keet kan worden betrokken. Alvorens dit gebeurt, worden alle ou ders die hun peuters bij De Heibel hebben laten inschrij ven, uitgenodigd op een avondje georganiseerd door de projectgroep. De huisves ting in het padvinders huis is overigens weer een tijdelijke oplossing. Want in januari/fe bruari "9 zal defintief in het scholencomplex Holy-West een ruimte voor De Heibel worden aangewezen. De ge meenteraad heeft daarvoor reeds een krediet uitgetrok ken van 275.000 gulden. In het padvindershuis in Holy-Noord komt straks de peuterspeelzaal De Heibel te 2iüen Viaardingen De gemeente raad heeft zich akkoord ver klaard met het plan van de wijkvereniging Vettenoordse polder om voor sloop bestem de panden in stadsvemieu- wingsgebied de VOP weer tij delijk te verhuren. Aan de hand van dit plan heeft het college van burgemeester en wethouders een raadsvoorstel gemaakt, dat eergisteravond door de raad werd bekrach tigd, Het voorstel is erop ge baseerd om te voorkomen dat de leefbaarheid in de wijk wordt aangetast. Woningen die volgens het VOP-aktieplan op de nominatie staan om ge sloopt te wo'den, kunnen nu toch verhuurd worden. Dit gebeurt echter wél aan de hand van een „waterdicht" huurcontract De gemeente was aanvankelijk nog be nauwd om de sloopwoningen weer te verhuren, omdat het ontruimen van het pand - als de sloopwerkzaamheden zou den gaan beginnen - veel pro blemen met zich mee zou kun nen brengen. Een „normale" huurder mag namelijk op grond van de huurwet niet zomaar uit zijn huis worden gezet. Doorgaans gaat hier een driejarige procedure aan vooraf, waann de huurder drie waarlijke alternatieve vervangende woonruimten aangeboden moet krijgen. De gemeente Viaardingen had in ieder geval geen zin om zulk een heisa te maken voor wo- ningen, die voor sloop be stemd zijn. „Het zou alleen maar roet in het eten kunnen gooien. De wijkvereniging kwam echter aan met het verwijt dat de wijk verpauperde door de steeds groter wordende leeg stand. Zij kwam op het idee om een huurcontract op te stellen, waarin nadrukkelijk vermeld stond, dat de wonin gen tijdelijk verhuurd zouden gaan worden. „Als de ge meente haar sloopplannen in praktijk wil brengen, moeten jullie er direct uit. Zonder dat er vervangende woonruimte wordt aangeboden", aldus luidt de achterliggende ge dachte van het huurcontract De raadsleden toonden zich eer gisteravond best m hun nop jes met het voorstel van B en W. Van de zijde van de WD en het CDA kwam toch nog een verrassende vraag. Me vrouw M. C, van Toor-Rusch- mann (VVD) en de heer N. A. Nieuwst raten (CDA) vroegen namelijk aan woonruimteve- voehng-wethouder Rien Bo venberg: „Wat gebeurt er nu met die mensen die straks vanwege de geplande sloop hun huis moeien ontruimen?". En een aanvulling hierop van PCG-cr J. Schriel: „Die men sen kunnen toch niet zo op straat komen te staan?" Daar was wethouder Bovenberg (PPR) het mee eens. Zonder te antwoorden, dat het opstel len van het tijdelijk huurcon tract in allereerste instantie was bedoeld om de verpaupe ring van de VOP tegen te gaan, sprak Bovenberg: „Vóór toewijzing plaatsvindt moet zekerheid bestaan naar welke wijk en welke straat de tijdelijke huurder wenst te verhuizen. Tevoren dient vast te staan in welke huurklasse de na ontruiming te betrek ken woning moet liggen. Eveneens moet vast staan of men bereid is eventueel huur subsidie te accepteren. En de bestaande inschrijving als wo ningzoekende blijft gehand haafd zodat de wachttijd mee telt". En tegen Schriel zei de wethouder: „We weten toch wel een half jaar vantevoren wanneer de sloop zal gaan beginnen. Binnen die tijd kun nen wij onze maatregelen ne men".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3