m Versdttt-tassen wier- eia wi§êpl«seg©méiem I Vijfploegendienst: niet af doen Je snaar wel veel w«#rdelea Mismé van Mens: 99Aam3m0gB gmmmsÈB nodig" VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 Volop problemen Stukjje S&eiaSe comtmetem Verlichting -ïÊBm Be werkgevers MimSreÈkelijker Sinking? door Tom van der Vliet foto's Jaap Rozema Om enfg Inzicht In het verschil tussen de vieren vijfploegen dienst te Krijgen de volgende rekenkundige verklaring. De vlerploegendlenst Is ver deeld In vier wekelijkse perio den. Er wordt gewerkt In drie diensten: de ochtend, de mid dag en de nacht, terwijl één ploeg vrij 13. De diensten du ren zeven dagen achter el kaar. De zeven vrije dagen zijn zo In oen rooster verdeeld dat men tussen twee diensten enkele dagen vrij heeft Dat betekent onder andere dat men In de vier wekelijkse pe rloden slechts één weekeinde geheel vrij Is. Een werkdag bestaat uit acht uren, een dienst bestaat uit zeven werk dagen dus uit 56 uren. Drie diensten per vier weken bete kent 169 uren. Gemiddeld per week komt men dan op 42 werkuren, zodat men per vier weken één compensatiedag overhoudt Zo'n compensatie dag is een extra vrije dag. BIJ het systeem van vljfploe- gen werkt men in een vijfwe- kelljkse periode, (varianten daarop, bijvoorbeeld een tien- wekelfjkse periode zijn echter ook mogelijk). Uitgaande van drie diensten dus ochtend, middag, nacht en eveneens een acht-urige werkdag komt men tot het volgende opmer kelijke verschil. Om de 24 uur voi te maken heeft men drie ploegen nodig. Dat houdt in dat er per dag twee ploegen vrij zijn. Gerekend over de vijfwekelfjkse periode bete kent dat 14 dagen vrij. Dat houdt onder meer In dat men in dfe vijf weken twee vrije weekeinden heeft Verder kunnen de vrije dagen zoda nig in het rooster worden ver deeld dat men een dienst ma ximaal vijf dagen achtereen loopt De Indeling van een dergelijk rooster kent bij dit systeem oneindig velen mo gelijkheden. Een van de bezwaren van de werkgevers tegen dit systeem ls dat men In die vijfwekelljk- se pariode 168 uren werkt Gemiddeld per week komt dat neer op 33,6 uren. De bonden willen Invoering van de vijf ploegendienst met behoud van het volle loon Spijkenisse Grote krante koppen maakten in de maand april van het jaar 1975 melding van het feit dat de vol continu-werkers in de chemische industrie in het Rijnmondgebied actie gingen voeren om de veel gewraakte vïerploegendienst te doen vervangen door de vijfploegendienst met be houd van het volle loon. De actie sloeg in als een bom, maar nu, ruim twee jaar la ter, werkt het overgrote deel van de vol-continuwerkers nog steeds in de vierploegen- dienst De bedrijven waar men daadwerkelijk in de vijfploegendienst werkt zijn op één hand makkelijk te tellen. Zo is bekend dat het Gemeentelijk Energiebedrijf in Rotterdam, alsmede Pano- cean een onderneming voor tankopslag van ruwe olie en andere prod uk ten al geruime tijd met het nieu we systeem werken. Hoewel het in de tussenliggen de tijd erg stil is geweest rondom deze problematiek, leeft het idee van de vijfploe gendienst nog volop. Dat mag blijken uit het stand puntbepaling van de kaderle den van de Industriebond NW, werkzaam in de indus triële volcontinubedrijven in het Rijnmondgebied, die op 25 november in de Rotter damse Doelen bijeen waren voor een studie-conferentie. Daar werd gesteld de invoe ring van de vijfploegendienst bij de komende cao-onder- handelingen met alle ten dienste staande middelen te verwezenlijken. De Spijkenisser Ruud van Mens is gaarne bereid deze materie toe te lichten. Ruud van Mens is zelf al vele jaren werkzaam in de volcontinu bij de ICI. Hij is twee jaar vooratter van de bedrijfsle- dengroep ICI een onder deel van de bond en al zes jaar heeft hij zitting in de ondernemingsraad. Verder bezet hij voor de PvdA een zetel in de gemeenteraad van Spijkenisse. Ruud is ge trouwd en heeft twee school gaande kinderen en voldoet min of meer aan het algeme ne beeld van de volcontinu- vverker. De problemen van het werken in de volcontinu ondervindt het gezin Van Mens aan den lijve, waarbij Ruud stelt dat hij in een bevoorrechte positie verkeert ten opzichte van de andere con tin uwer kers omdat hij, mede in verband met activi teiten buiten zijn eigenlijke werk om, vaak vrij-af heeft De problemen voor het meren deel der volcoutinuers wor den er echter niet minder om. En de voorbeelden van deze problemen zijn er vo lop. Zo heeft de volcontinuwerker het lichamelijk zwaar te ver duren. Is het niet zo zeer door de aard van de werk zaamheden dan wel door het feit dat het lichaam zich niet aanpast aan de steeds wisse lende diensten. Als voorbeeld noemt Ruud het voeding sprobleem Iemand die uit de nachtdienst komt duikt di rect in bed. Wordt hij wak ker, zo tegen het einde van de middag, dan staat de war me maalüjd voor hem klaar. die dan op de nuchtere maag wordt genuttigd. Bovendien wordt het gezinsleven geheel aangepast aan de werktijden van vader, waardoor volgens Ruud de problemen van de vrouw van een continu wer ker wellicht nog groter zijn dan van de arbeider zelf. Im mers, deze vrouw loopt veel al twee diensten. Zij dient rekening te houden met de continudienst van de echtge noot maar evenzeer met de „dagdienst" van de kinderen. Ligt vader te slapen overdag, dan moet de vrouw de nood zakelijke werkzaamheden, zoals bijvoorbeeld wassen en stofzuigen, die nogal wat ge luidsoverlast veroorzaken, noodgedwongen verschuiven naar de avonduren. Begrijpe lijk dat zoiets het gezinsleven niet positief beïnvloedt Een ander probleem op me disch gebied waar veel cor.ti- nuwerkers mee te kampen hebben is het slapen lees: „tot rust komen". Volgens Ruud is het een algemeen verschijnsel dat veel conti- nuers de nacht voorafgaande aan de eerste ochtenddienst niet of nauwelijks slapen. En na de eerste nachtdienst wordt er dan wel geslapen, doch bij het ontwaken zo te gen het eind van de middag kunnen slechts zeer weinigen beamen dat ze werkelijk zijn uitgerust Dat levert volgens Ruud het traditionele beeld op van vader die na de war me maaltijd op de bank on deruit gaat om even „een tukje" te doen. Psychische spanningen zijn een veel gekend verschijnsel onder de volcontimiarbei- ders, een relatief hoog ziek teverzuim is het gevolg. De problemen blijven niet be perkt tot het medisch ge bied. Ook op het sociale ter rein zijn vele moeilijkheden. Actief deelnemen aan het ver enigingsleven is volgens Huud voor een volcontinu- werker praktisch uitgesloten. Sportverenigingen presente ren zich in het weekeinde. Aangezien een continuwer- ker per vier weken slechts één geheel vrij weekend heeft is een nadere toelich ting overbodig. Voor ont spanningsverenigingen geldt hetzelfde. Doordeweekse clubavonden rijn voor de contirtuer niet regelmatig te bezoeken. Het gevolg is dat rij hun toevlucht zoeken in individuele sporten, bijvoor beeld tennis, en individuele hobby's. Op de diverse fa brieken waar in de volconti nu wordt gewerkt „stikt het dan ook van de houders van vogeltjes en aquariums", al dus Ruud. Omdat een vierploegenwerker per week gemiddeld 42 uren werkt, krijgt hij een aantal zogenaamde compensatieda gen. Bij het overschakelen van de ene dienst op de an dere heeft de conünuwerker een aantal dagen vrij, een gegeven waar continubedrij ven gretig mee adverteren. De schijn bedriegt echter. In de eerste plaats kent men de zogenaamde „slaapdagen" die nodig zijn om weer op krachten te komen terwijl bovendien deze vrije dagen volgens mevrouw Van Mens het gezin niet of nauwelijks ten dienste komen. Zij stelt dat deze vrije dagen buiten het weekeinde vallen (zoals vermeld éénmaal in de vier weken een vrij weekeinde) zodat een gezin met school gaande kinderen doorde weeks onmogelijk met z'n al len op stap kan gaan. Kinde ren die de kleuterschool be zoeken rijn zonder al te veel problemen wel een dagje van school te houden, maar kin deren van lagere en middel bare scholen genieten dit voorrecht niet meer, Ge dwongen thuis ritten op de vrije dag is het gevolg. En zo is de lijst met Wachten over het werken in de volcontinu nog veel verder aan te vullen. Een definitief antwoord op aï deze problemen is er volgens Rund niet, en ook de vijf ploegendienst vormt geen af doend antwoord. De vijf ploegendienst kan echter we! voor verlichting zorgen en daar draait het allemaal Duidelijk stelt Ruud voorop dat de problemen die er nu April 1975: actie voor de vijfploegendienst, met Arie van Kooten (links) als de grote voorvechter. liggen er ook zullen liggen bij invoering van de vijfploegen dienst De problemen worden daarbij echter kleiner. Ter verduidelijking voert Ruud het voorbeeld van „de-war- me-hap-op-de-nuchtere- maag" aan. Bij het huidige systeem van vier ploegen krijgt degene die de nachtdienst loopt ze ven dagen achtereen de-war- m e-h a p-op-d e-nu cb tere maag. Invoering van het vijf- ploegensysteem heeft een spreiding van het aantal da gen dat men achtereen werkt tot gevolg zodat degene die dan de nacht loopt nog maar vier maal achter elkaar de- warme-hap-op-de-nuchtere- maag krijgt. Bovendien is door de spreiding van het grotere aantal vrije dagen de mogelijkheid om sociale contacten te leggen aanmerkelijk vergroot. Ter wijl het voordeel van de twee vrije weekeinden in de vijf- wekelijkse periode nauwe lijks enig betoog nodig heeft Verder rijn de verwachtin gen dat door deze verbete ring van de werkomstandig heden, want daar komt het op neer, het ziekteverzuim beduidend terug zal lopen. Volgens Ruud moet de vijfploe gendienst er daadwerkelijk komen en hij rekent erop dat met de directie (in dit geval de directie van de ICI) het volgend jaar overeenstem ming wordt bereikt Voor de problemen van de rijde van de werkgevers, die in het al gemeen weinig voelen voor de invoering van dit nieuwe systeem, heeft hij pasklare antwoorden. De werkgevers voeren onder andere aan dat de overscha keling (door het terugbren gen van de 42-urige wer kweek naar de 33,6-urige werkweek, maar dan wel met het behoud van het vol le loon) naar de vijfploegen dienst gepaard zal gaan met een hoge portie extra loon kosten. Verder stellen zij dat het benodigde gekwalificeer de personeel ontbreekt en dat er een olievlekwerking zou ontstaan naar andere be drijven alsmede naar de dag dienst. Ruud stelt daar tegenover dat het allemaal wel mee zal val len. Een olievlekwerking naar de dagdienst zal niet ontstaan omdat de mensen in de dagdienst niet onder ver gelijkbare werkomstandighe den werken. En zouden de dagdienst-mensen aanvoeren om ook minder te gaan wer ken, maar wie wil dat niet?, dan zou aan de hand van de aangevoerde argumenten be keken kunnen worden of er werkelijk aandacht aan dient te worden besteed Over een gebrek aan gekwalificeerd personeel is Ruud heel wat optimistischer dan de werk gevers. In eerste instantie stelt hij dat er maar weinig bedrijven zijn die echt .ge kwalificeerde" mensen aan trekken. Veel werk in de con tinu is voor ongeschoolden, dan wel voor mensen met een latere beroepsopleiding. Deze mensen krijgen dan binnen een chemisch bedrijf een gerichte opleiding omdat er voor dergelijk, van fabriek tot fabriek sterk verschillend werk, geen algemene voorop leiding is te geven. Een andere bijkomstigheid is dat door de verbetering van de werkomstandigheden het werken in de volcontinu voor een grotere groep dan nu het geval is aantrekkelijker zal worden. Terwijl bovendien door die verbetering het ziek teverzuim zal verminderen. Hierdoor zal ook het beno digde reservepersoneel ver minderen, maar deze mensen kunnen dan deel uit maken van die vijfde ploeg. Er komt trouwens nog meer reserve- personeel vrij doordat de zo genaamde 13 compensatieda gen van de vierploegendienst komen te vervallen. Het mes snijdt daardoor volgens Ruud aan twee kanten. Ten eerste is bij lange na het door de werkgevers genoem de percentage extra perso neel, 25 procent, niet nodig, ten tweede worden de perso neelskosten gedrukt Trou wens over die stijgende loon kosten heeft Ruud z'n eigen ideeën. Bij de ICI bijvoor beeld is sinds dit jaar in de cao opgenomen dat de werk nemers recht hebben com pensatiedagen plus een aan tal vakantiedagen in de weekeinden op te nemen. To taal kan een werknemer daardoor jaarlijks 26 vrije weekeinden opnemen, een verworven recht waarvan overigens nog niet iedereen gebruik maakt. Voor deze vrije weekeinden dient het bedrijf reservepersoneel aan te trekken wat het bedrijf ook moet doen voor rieken. Verder rekenend constateert Ruud dan dat het bedrijf door het aantrekken van dat extra personeel, wat volgens hem niet altijd gebeurt, in feite al een vijfde ploeg be kostigt. In theorie zou daar door het inschakelen van een vijfde ploeg niets extra's gaan kosten. Waar het echter aan schort is aan het feit dat er nog geen inhoud wordt gegeven aan eerder gedane toezeggingen. Voor Ruud staat bet dan ook als een paal boven water dat die vijfploegendienst er moet komen. Vanzelfspre kend niet van de ene op de andere dag maar met een aanloopperiode. De komende cao-onderhandelingen zullen dan ook in het teken staan van de vijfploegendienst In hoeverre de bonden daarbij zullen gaan is nog niet be kend. Ruud, tijdens de fe bruaristaking dit jaar was hij de stakingsleider bij ICI, wenst zich niet zo sterk uit te drukken als Het Vrije Volk dat onlangs in een kran te bericht deed. Naar aanleiding van de eerder ge noemde bijeenkomst in de Rotterdamse Doelen meldde deze krant: „Stakingen voor 5-ploegendienst te verwach ten". Ruud is er echter wel van over tuigd dat het hard tegen hard zal gaan. Veel continuwer- kers zullen de komende on derhandelingen dan ook met belangstelling tegemoet aden. Het is immers lang genoeg stil geweest rondom de vijf ploegendienst

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4