SCHIEDAMSCHE COURA!: IT P Jannen voor Dam sterk gewijzigd Te veel schoollok Steendijkpolder Noord Vrouwen willen meepraten over woningbouw Aanleg voetgangerstunnel stelt ondercomité genist Van der Velden uit Eijmnondraad Ylaardingerstraat wordt bredere verkeersaders Iets korter werken bij de brandweer Wethouder Kloots óók? Diamanten echtpaar in Maasland Ia november: 21 woningen erbij Onder" Amsterdamlaan Automobilisten botsten Nieuwe consulent stadsver nieuwing Als gevolg van conflict met Van der Lely Partnersiad in Derde Wereld Dinsdag 13 december 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 259814 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een speciale vromvenadviesfeom- missie gaat deelnemen aan de beoordeling van plannen voor nieuwbouw en renovatie van woningen. Eater gaat men misschien ook mee praten over inrichting van de woonomgeving. De gemeenteraad beoordeelt maandagavond 19 decem ber of voor een aanloopperiode van 1 januari tot een' september een zogeheten startsubsidie kan wor den gegeven van 1250 gulden. De nog in oprichting" zijnde commissie, die om dat bedrag heeft gevraagd, zou daar het een en ander van kunnen betalen; bijvoorbeeld de aanschaf van studie- en documenta tiemateriaal, vergader- en secretariaatskosten, het deelnemen aan studiedagen en het bezoeken van. bouwprojecten in en buiten de gemeente. Tevens bekijkt de raad of de commissie per 1 september bij verordening wordt ingesteld en of deze dan verder moet worden gesubsidieerd. Het verzoek om medewerking van de gemeente is afkomstig vanuit vrouwenorganisaties die aangeslo ten zijn bij de Schiedamse vrouwenraad. De Stichting Landelijk Kontakt Vrouwenadvieskom- missies voor de woningbouw, waarbinnen de plaatse lijke kommissies samenwerken, omschrijft het doel- als volgt: gesprekspartner zijn namens de wooncon sument in het kontakt tussen de opdrachtgevers en ontwerpers tijdens de voorbereiding van bouwplan nen bij een zo vroeg mogelijk stadium, liefst al bij bestemmingsplannen. Tevens het geven van een kri tisch oordeel over de leefbaarheid van de woonomge ving, om zo te komen tot een betere kwaliteit van het wonen. VI aardingen Wethouder voor economische aangele genheden en financiën IJs brand van der Velden (Pv dA) zal na de verkiezingen van 31 roei geen deel meer uitmaken van de Rijnmoa- draad. Van der Velden beeft te kennen gegeven dat hij zich niet beschikbaar stelt voor een nieuwe zitting in de raad. Het besluit van de wethouder was eigenlijk wel te ver wachten. Op 27 september heeft de ledenvergadering van de PvdA zich namelijk uitgesproken over „het pro- Schiedam Met ingrijpende veranderingen in de plannen voor Dam en Oude Sluis hoopt de gemeen te eindelijk alle winkeliers en bewoners in dat gebied tevreden te stellen. Een parkeerverbod wordt op de Dam ingesteld, ter wijl vervangende parkeer ruimte zal worden gevon den bij Achter De Teer- staof, waarop Sint Pieter- steeg en Prinsen steeg uit komen. Laden en lossen blijft voor de winkeliers op de Dam wel mogelijk. Verbreding van de Vlaardinger- straat moet nog enkele extra parkeerplaatsen scheppen. Die verbreding zal samenhan gen met het bouwrijpmaken van de driehoek tussen Velie- vesfc en Ketelstraat: al vele jaren is op dat veld het nieu we internaat van de Uitkijk gepland. Vorige week voerde de gemeen te overleg met werkgroep Ou de Sluis, be won ers vereniging Schiedam-Centrum en een vertegenwoordiging van win keliers. Een voorlopige teke ning van Achter De Teerstoof werd gepresenteerd, compleet met bomenplan, waarover volgens de gemeentelijke ver- keers ingenieur de gesprek spartners „bevredigend tevre den" waren. De plannen ko* Schiedam Wel wordt binnen enkele weken de arbeidstijd verkort van de uitrukploeg van de brandweer, maar bet zal nog een jaar duren voor dat de felbegeerde zestigurige werkweek een feit wordt. De uitrukdienst werkt momenteel nog achtenzestig uur per week, een uitzonderlijke posi tie vergeleken met de situatie bij de meeste brandweerkorp sen, en daarom komen er per 1 januari aanstaande twee mankrachten bij. Zo luidt althans het voorstel, dat burgemeester en wethou ders de raad doen. Maandag avond vergadert men in het stadskantoor. Het college her innert aan de motie, die tij dens de begrotingsbehande ling werd aangenomen: het CDA stelde daarin bij monde van Rietje Taverne een zo spoedig mogelijke uitbreiding van de uitrukploeg voor <met drie man, om de kortere tijd van zestig uur mogelijk te ma ken). Die derde man komt er volgens het coUegavoorstel pas op januari 1979. Aanvankelijk hadden de confessionelen in hun motie een streefdatum van 1 april 1978 genoemd, maar daar wilde het college niet aan. Met twee mensen erbij kan bij de uitrukdienst een werkweek van ongeveer drieënzestig uur worden ver wezenlijkt 1 men binnenkort ter sprake binnen het college van burge meester en wethouders. Daarna vindt weer overleg plaats met de betrokken groe peringen, omdat de inspraak. 20 goed mogelijk moet verlo pen; Van der Vlist: „Dat te rugrapporteren is noodzake lijk, omdat het huidige plan in feite afwijkt van het eerste standpunt". De veranderingen rijn het resul taat van een informatieavond, die woensdagavond 22 juni is gehouden in het pand van ge meentewerken aan de Korte Haven 27. Veel kritiek was er, vooral ook op het woningtype, zoals projectontwikkelaar Empeo dat in Utrecht reali seerde, en dat als mogelijk heid werd genoemd voor.de lege plek achter het Zakken dragershuisje aan de Oude Sluis. Met het tijdelijke parkeer- en groenplan voor Achter De Teers too f wordt woningbouw in principe niet uitgesloten. Volgens Henk Nieuwenhuij- sen van werkgroep Oude Sluis blijft daarom waak zaamheid geboden. Vaste plannen voor woningbouw zijn er nog niet, aldus wet houder voor stadsontwikke ling ir. Chris Zijdeveld. De enige wijziging aan de „bin nenstadskant" van de Schie wordt op verzoek van enkele winkeliers en bewoners het fiel van de nieuwe fractie en de onverenigbaarheden". Zowel het profiel de ge wenste samenstelling van de gemeenteraadsfractie als dat van de Rijnmondraads- fractie kwam op die bijeen komst in de bovenzaal van de Harmonie aan de orde. In punt vijf van het Rijnmond- profiel opgesteld door het bestuur van de kieskring Rijnmond van de PvdA staat: Het lidmaatschap van de Rijnmondraad is onver enigbaar met "(a) het lid maatschap van het kies- kringbestuur, (b) het lid maatschap van de Tweede Kamer en (c) het lidmaat schap van een college van burgemeester en wethou ders. Het gevolg van punt c is dat èn wethouder Van der Vel den èn onderwijswethouder Ton Kloots ook Rijnnton- draadslid voor het „blok" werden gezet De eerste beeft al laten blijken dat hij liever weer in aanmerking komt voor de wethouder- sposl. Kloots zal rijn besluit vóór vrijdag definitief ken baar maken. Aanstaande vrijdagavond wordt de kan didatenlijst voor de gemeen teraad '78/'82 vastgesteld door de ledenvergadering van de PvdA. De vergader plaats is de bovenzaal van De Harmonie; de aanvang is om half acht Maasland Zestig jaar al de len Faulus van Buuren en echtgenote Maria van Buu- ren-Poot lief en leed. Maan dag 12 december was het pre cies zestig jaar geleden, dat beiden in het huwelijksbootje stapten. Dat gebeurde op het gemeente- huis in Maasland, waar het diamanten echtpaar trouwens ook geboren en getogen is. Momenteel wonen zij in een woning bij het dienstencen trum aan de Hammerdreef. De bruidegom is 82 jaar, terwijl de bruid al 83 is. Het echtpaar geniet nog een goede gezond heid en kon een drukke recep tie nog best aan. Burgemees ter en mevrouw Van den Brink kwamen ook hun gelu kwensen aanbieden, evenals veel gemeentepersoneel, dit omdat Paulus van Buuren vroeger bij de gemeente als tuinman werkzaam was. Over nog onbepaalde tijd wordt de Vlaardin- gerstraat verbreed. Te gelijk wordt de groene driehoek ernaast dan aangepakt: op dit bbbwv-veldje (bestemd voor bijzondere bouw, voorlopig vrijgemaakt voor voetbal) verrijst volgens oude plannen een schippersinternaat weren van bromfietsers op Korte Dam. Snelverkeer zal gaan via de Brede Markt- steeg. De Dam wordt bij de Koren beurs voor doorgaand verkeer afgesloten. Het verkeer, dat deze winkelstraat alleen vanaf de Vlaardingerstraat op kan, moet dan via de Korte Haven- wegkomen. De Oude Sluis zal niet als uitvalsweg dienen, want deze helling wordt woonerf. Verbreding van de Vlaardinger straat wordt door de gemeen te niet alleen beoogd om par keerruimte te winnen. Dit on derdeel van de vroegere dijk naar Vlaardingen blijft in de plannen staan als een belang rijke ader in de nieuwe ver- keerscirculatie in het Schieno- ko-gebied: het stadsdeel tus sen Schie, Noordvestgracht en Korte Haven. Vlaardingen In november rijn 21 woningen in Vlaardin gen gereed gekomen. Twintig in de Drevenbuurt in Holy- Noord en een dienstwoning voor de balletstudio Coppelia aan de Korhoen]aan. Het aantal in aanbouw zijnde woningen is vermeerderd met 80 en bedraagt nu 584. Deze rijn onderverdeeld in: 375 wo ningwet-, 136 premie- en. 73 ongesubsidieerde woningen. In de eerste elf maanden van 1?7 is het Vlaardingse woning bestand gegroeid met 415, Daarnaast moesten 36 wonin gen van de woningvoorraad worden afgevoerd. „d WW v-iV. Vlaardingen Het oudercomité van de Booms-Katholieke school voor kleuter- en lager onderwijs in Holy-Noord wordt gerust gesteld. Het college van B en W heeft op brief van 14 juli van het oudercomité geant woord, dat er verkeersvoorzieningen worden getroffen ter beveiliging van de leerlingen. De verkeerssituatie rond de Brusselweg en Amsterdam is nu nog te gevaarlijk voor de leerlingen van de school, die tijdelijk onder dak heeft in de opvangschool aan de Brussel- weg. Eén van de voorzieningen betreft de aanleg van een voetgangerstunnel onder de Amsterdamlaan. „Zoals u inmiddels bekend zal zijn is met de werkzaamheden tot het aanbrengen van een voetgangerstunnel onder de Amsterdamlaan een aanvang gemaakt Gedurende de werk zaamheden is de Amsterdamlaan tussen de Kopenhagenlaan en de Utrechtlaan voor alle verkeer, met uitzondering van enig bouwver- keer, gesloten. Fiets- en voetgangersverkeer, dat de Amsterdamlaan moet kruisen, kan gebruik maken van een tijdelijk aangelegde oversteekplaats bij de kruising Amsterdam- laan/Olmendreef/Utrechtiaan, zodat de kinde ren zonder al te veel problemen de nood- school kunnen bereiken", zo schrijven B en W in hun antwoord. De kin deren/leerlingen kunnen trouwens - af hankelijk van waar ze precies wonen in de Drevenbuurt - ook gebruikmaken van de met verkeerslichten beveiligde voetgangersover steekplaats aan de Amsterdamlaan/Lissabon- weg en dan via het daar aanwezige voetpad en vervolgens een niet door verkeerslichten geregelde voetgangersoversteekplaats op de Kopenhagenlaan naar de noodschocl gaan. Ervan uitgaande, dat de voetgangerstunnel in de loop van het volgend jaar gereed zal komen, stellen B en W het „bange" ouderco mité gerust: „Als die tunnel klaar is en de Amsterdamlaan haar definitieve vorm heeft - met vrijwillige fietspaden en aan de Oostzij de een voetpad -..dan zal een veilige en comfortabele gecreeerd gecreerd rijn. En dat is in de toekomst van groot belang voor de bereikbaarheid van de te bouwen school aan de Olmendreef". Volgens de plannen moet dit gebouw over een maand of negen - dus aan het begin van het schooljaar '78/'79 - reeds in gebruik worden genomen. Hoek van Holland Op de kruising Dirk van den Burg- weg/Schelpweg zijn de auto's van de 20-jarige M. P. uit Naaldwijk en de 18-jarige M- C. v. V. uit 's-Gravenzande met elkaar in botsing geko men. Beide wagens werden bescha digd. De Naaldwijker bleek bovendien teveel alcohol te hebben gebruikt Hij kreeg een rijverbod o1 Vlaardingen Per 1 januari wordt Leo van Duyvenwijk uit Rotterdam de nieuwe con sulent stadsvernieuwing van de Stichting Welzijn Vlaardin gen (SWV). Hij volgt van Schiedammer Henk Richter op. die in maart van dit jaar opstapte. Voordat Van Duyvenwijk wer kelijk actief mag worden, moet het college van burge meester en wethouders nog we! rijn goedkeuring verle nen. Leo van Duyvenwijk maakte ongeveer een jaar geleden rijn studie volkshuisvesting aan de Technische Hoge school in Delft af. Hij kon zich toen geheel gaan toeleg gen op hetgeen hij al zes jaar deed: het dub- en buurthuis werk in onder andere de Rot terdamse buurt Crooswijk. Daar heeft hij veel ervaring op het gebied van stadsver nieuwing opgedaan. Maassluis Het in aanbouw zijnde scholencomplex in de Maassluise nieuwbouwwijk Steendijkpolder II heeft in 1981 zes en het jaar daarop nog drie lokalen te veel. Dit is niet een gevolg van slechte prognoses op het gebied van de bevolkingsgroei, maar een 6 De vier eerste prijswinnaars (Dien van der Hak, Mieke Mulder, Pierre Gerth en echtgenote Trix Gerth) van de gisteravond in de zaal „Harmonie" aan de Schiedamse weg in Vlaardingen gehouden bloemschikwedstrijd tonen vol trots hun kerststukjes, die op de kaarsen na uit natuurlijk materiaal bestonden. In feite was echter ieder van de 106 deelnemers de „winnaar", omdat zij allen de eigen schepping mee naar huis konden nemen en zich er zo van verzekerden, dat de komende weken ook hun huisgenoten van het kqrstgroen kunnen genietan. i Voordat de „amateur-bloemisten" hun gang mochten gaan, Het vakman Wim de Jong zien hoe van onder meer dennegroen, hulst, dadels. IJslands mos, kronkelwilg, denneappeis en natuur lijk pepers in verschillende kleuren een oogstrelend geheel- geschikt kan worden. De actie sloeg zo goed aan bij de deelnemers, waarvan de leeftijd varieerde van acht tot 77 jaar, dat de organisatrice (de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde) heeft besloten in het voorjaar een cursus bloem schikken op touw te zetten. Maassluis In navolging van Vlaardingen gaat nu ook Maassluis op zoek naar een partners tad in de Derde We reld. Tijdens de algemene be schouwingen in de Maasslui se gemeenteraad had Jaap van der Griend (PPR/PSP) de mogelijkheid hiertoe geop perd. In zijn beantwoording deed bur gemeester Theo van Dijke hier tamelijk enthousiast over. Hij riet in een dergelijke verbintenis meer dan in een uitwisseling met een stad, er-' gens in West-Europa. Op de eerstkomende raadsvergade ring in januari wil hij met een voorstel komen. Het idee van Jaap van der Griend is niet nieuw. Enkele maanden geleden heeft zijn fractiegenoot uit Vlaardingen dezelfde suggestie gedaan aan burgemeester Kieboom. Ook 'deze zal met voorstellen hie romtrent komen. gevolg van de strubbelingen tussen het gemeentebestuur van Maassluis en het land- bouwmachiaebedrijf C, van der Lely. Onderwijswethouder Smit deed deze toch wel opzienbarende mededeling gisteravond tij dens de voortzetting van de begrotingsbehandeling aan een volkomen verraste raad. Men had wel verwacht dat als gevolg van deze problemen de woningbouw in het noordelij ke deel van het uitbreidings plan Steendijkpolder II ver traagd dreigde te worden. Dat de gevolgen dermate verstrek kend waren, had men niet voorzien. Het in aanbouw zijnde scholen complex omvat drie basis scholen en drie kleuterscholen ten behoeve van het open baar, het christelijk en het Rooms Katholieke onderwijs. Voorts komt er ook een peu terspeelzaal. Wethouder Smit verklaarde dat de grootte van het scholencomplex is be paald op basis van het totale woningbestand in Steendijk polder 11, „Nu er nog steeds geen paal is geslagen in het noordelijke deel van het be stemmingsplan", zo verklaar de hij later, „ontstaat er een reuze achterstand, ook in de groei van het aantal kinderen in deze nieuwbouwwijk". Wel is het zo dat de kosten van, de eerste drie jaren van leeg stand door het rijk worden gedragen. De Maassluise on derwijswethouder hoopt nu dat tegen die tijd de lege loka len inmiddels bezet zullen zijn. „Een volslagen verras sing", reageerde Wil van D in ter, het CDA-raadslid belast met onder meer onderwijsza ken. Hij vraagt zich af of dit ook gevolgen heeft voor het voortgezet onderwijs, met na me het christelijk onderwijs. Doordat de gemeente nog steeds niet kan overgaan tot grond- uitgifte voor woningbouw in Steendijkpolder Noord drei gen er ook moeilijkheden te ontstaan bij de financiering van de bouw van de tweede sporthal, die in de Steendijk polder komt. Het benodigde geld moet namelijk voor een groot deel komen uit de op brengsten van de grondverko- pen ten behoeve van de wo ningbouw. Het liefst had men het komende jaar de eerste paal geslagen. Nu dreigt dit voorlopig niet door te gaan. Getracht zal worden op ande re wijze gelden vrij te maken voor de bouw van de sporthal om toch nog in 1978 daarmee te kunnen beginnen. In elk geval moet de sportraad zich in rijn vergadering van 21 de cember bezinnen over een plan van B en W.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1