De maatschappij maakt ons gehandicapt" Kerst-hm 57 „Bedijkingen in en om liet WestiancF Noorse ambassadeur opent glas-expositie inbraken opgelost Jan van Diggelen: foto's uit 1900 van de hele stad .KEUKEN roiLE Secretaris belangenvereniging voor kleine mensen Autodieven aangehouden Inbreker aan de drank Vernielers willen betalen Even bellen: platen weg Vijf gewonden bij botsing Antiek uit woning weg Dief aan Broersvest Politiek café „Tot je dienst" Oliebollen voor nieuw clubhuis Kerstconcert Dubbelmannen Tien gewonden in één maand DINSDAG 13 DECEMBER 1977 tbn** TRIM») Vit, RUN Oe moeilijkheden van kleine mensen, door Wout getekend, op een rijtje geiet .E.a.i6k«eN oujte^ K t e j3n APO. rtmoium .*(33 Wout van der Zanden, Minister Donkerstraat 5, Schie dam, tel. 700539, secretaris van de BVKM Schiedam Kleine men sen zijn er in twee ca tegorieën: mensen die hun geringe lengte te danken hebben aan een gebrek aan groeihor moon, in de volksmond lilliputter genoemd; en mensen die een bot ziekte hebben waar door de ledematen niet uitgroeien. AUeen al die mensen gewoon zien lopen, kan op een onweerstaanbare ma nier op de lachspieren werken, dat grote hoofd, die korte maar stevige armpjes en beentjes. ,Jk heb wel gehad dat ik een winkel binnenkwam en dat het personeel proestend van het lachen wegdook, totdat ie mand zich eindelijk in be dwang kon houden om me te helpen", Wout van der Zan den kan er niet boos meer om worden, „het is een verkapte angst van die mensen die in de lach schieten", weet hij. En als secretaris van de Belan genvereniging voor Kleine Mensen weet hij maar al te goed dat het enige baantje waar kleine mensen voor ge vraagd worden het variété of het circus is. Gewoon Zeg nooit dwerg, of dreumes, of kabouter, of lilliputter tegen mensen die nooit boven de anderhalve meter uit zullen komen. „Wij zijn gewone mensen". Wout stelt het heel nadrukkelijk, „wij zijn alleen een beetje kleiner dan het gemiddelde* Maar verder mankeert er niets aan ons. Wij zijn niet ongezonder. Wij kunnen bijna alle beroepen uitoefenen. Wij zijn geen ge handicapten. Het is de maat schappij die gehandicapten van ons maakt." Vrijwel alle openbare gelegen heden, bijna alle standaard producten worden gemaakt voor de gemiddelde confectie maat. Wie buiten die maat valt moet zich aanpassen. Lange mensen kunnen zich bukken. Maar voor kleine mensen worden veel dingen onbereikbaar. Gewoon boodschappen doen kan niet, want de meeste vak ken van de rekken zijn te hoog. Een bnef posten kan niet, de PTT wil niet dat kin deren rotzooi in de postbus sen kunnen gooien. De treden van de trapjes van haast elk openbaar middel van vervoer zijn zo groot dat ze een haast onoverkomelijke hindernis vormen. Naar het toilet gaan in welke openbare gelegen heid dan ook is al niet een voudig, maar doortrekken kost helemaal halsbrekende toeren, en als het licht niet brandt is het in ieder geval onmogelijk om dat aan te draaien. Om nog maar te zwijgen over het kopen van passende kleding of aange past meubilair. Een hoofdstuk apart vormen de reacties van mensen met meer ideale lengte op kleine men sen. Het zij voldoende te ver melden dat velen de straat met opdurven. Isolement Om op te komen voor de belan gen van de kleine mensen, en vooral ook om de kleine men sen uit hun isolement te halen, is alweer ruim vier jaar gele den de Belangen Vereniging voor Kleine Mensen (BVKM) opgericht. Secretaris van de BVKM is de Schiedammer Wout van der Zanden, zelf met alleen klem, maar sinds enige tijd ook nog afhankelijk van de rolstoel. Wout timmert graag aan de weg voor „zijn" vereniging en daarom belde hij onze krant op voor een aankondiging van het televisieprogramma Spre- kershoek waarin de BVKM aan het woord kwam. Een afspraak voor een gesprek met ons was toen snel ge maakt. De BVKM telt zo'n 125 betalen de leden en er zijn naar een grove schatting tussen de 11.000 en 15.000 kleine mensen in Nederland. Dus er moei nog heel wat aan de weg ge timmerd worden. Lid worden van de BVKM kan voor drie gulden per maand. Leden krijgen om de twee maanden een nog wat ïmpro- visonsch verenigingsblaadje toegestuurd en worden uitge nodigd voor de ledenvergade ringen die in Utrecht gehou den worden. Het belangrijkste is echter, vol gens Wout, de niet zo in ter men te vatten morele steun, die de leden van elkaar kun nen verwachten. En de bemid deling bij allerlei problemen, zoals het zoeken van een baantje, of het vinden van een geschikte school, tot en met het uitwisselen van adressen voor kleding en schoeisel. Gelijke kunne Een van de leukste dingen die de BVKM organiseert is bet Pinksterweekend. Met Pink steren kunnen de leden alle maal, tegen betaling, een weekend mee naar Oosterbe- ke bij de Pietersberg. „Dat is altijd geweldig", vertelt Wout glunderend, „wij voet ballen daar, we handballen, we doen op onze manier gek. Allemaal mensen die dat soort dingen nooit zouden doen in eigen kring. Maar au wel, en met ontzettend veel plezier, omdat ze, ik zal maar zeggen, allemaal van gelijke kunne zijn." „Leden nodigen elkaar ook uit om eens op bezoek te komen. Zo leren sommigen hun schroom te overwinnen. Dat kan het isolement doorbre ken. Het is voor kleine men sen belangrijk dat ze durven. Iedereen kijkt altijd letterlijk op ons neer. Maar we hoeven ons beslist niet minder te voe len." De stnjd die Wout van der Zan den wil voeren voor de belan gen van de kleine mens zal een lange zijn, dat beseft Wout zelf ook wel. En lang ruet alles zal aan kleine men sen aangepast kunnen wor den Ook m het nieuwe Fran- ciscus-ziekenhuis m Rotter dam zitten de Uftknoppen te hoog, omdat kinderen er an ders mee zouden kunnen gaan spelen, en omdat de architect een lagere plaats voor het knoppenboid niet esthetisch verantwoord vond. „Het belangrijkste is nog", zegt Wout, „dat men ons aan vaardt. Dat werkgevers be seffen dat met kleine aanpas singen aan het instrumenta rium ook kleine mensen veel beroepen uitstekend kunnen uitoefenen. En als mensen die helpen dat eens bonden doen zonder grappen, en zonder ge lijk een ongebreidelde nieuwsgierigheid naar per soonlijke omstandigheden aan de dag te leggen." Maasland Zoals reeds voorlopig was aangekondigd, komt het genootschap „Oud West land" donderdag naar Maasland De heer M. C. RL van Adrichem uit Honselersdijk houdt dan een lezing met dia's over het onderwerp „Bedijkingen in en om het 1 Vest land". Zoals geheel westelijk Nederland, is ook deze streek in de loop der eeuwen op de zee veroverd. Dat gmg in het begin, zo omstreeks 1200, zeer primitief. Langzaam werden de dijken langer en hoger gemaakt en nam het aantal polders toe. De bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk en wordt gehouden in het Trefpunt. Aanvang 19.45 uur. Bij tijd en wijle bezoeken am bassadeurs het Stedelijk Mu seum van Schiedam. Woens dagavond is het weer saven het hoge bezoek is dan de ambassadeur van Noorwegen, Otto Chr. Malterud, die om kwart over acht een tentoon stelling opent van glasunica Schiedam Dne Schiedam mers zijn aangehouden voor autodiefstal in Den Briel. Het tno is inmiddels overgeleverd aan de rijkspolitie in die stad. De 19-jarige G. M. J*, de 18-jan- ge H. T. D. en de 17-jarige M- O. E. werden aangehouden aan de Klaas Katerstraat in de wijk Nieuwland. De auto hadden zij de dag tevoren ge stolen. Schiedam Tijdens een in braak aan de Daltonstraat heeft een inbreker een fles citroen-brandewijn leegge dronken. Dit het huis van de 23-jange timmerman J. L. T. nam de man nog een fles jonge jene ver mee. Van meer waarde waren een gouden ring en twee zilveren kettingen die eveneens werden meegeno men. Schiedam Voor vernieling van de feestverlichting aan de Broersvest zijn drie Rotter dammers aangehouden. De 18-jarige magazijnbediende R. H,, de 19-jarige bijnjder M. B. en de 17-jarige magazijnbe diende P. B. hebben de ver nielingen bekend en hebben te kennen gegeven dat zij de schade willen vergoeden. van Benny Motzfeldt. Het is zoals gebruikelijk een openbare aangelegenheid. Het museum verkeert overigens in een opvallend drukke tijd: zaterdag was er een opening en aanstaande donderdag gaat een fototentoonstelling open (over beide gebeurtenis sen staat elders op deze pagi na meer), overmorgen de am bassadeur, en dan tot slot dat is weer op donderdag avond de opening van een expositie van internationale nuiieu-affiches, een korte tijd eerder dan vereniging Milieu defensie onlangs aankondig de. Een catalogus van de pos ters, m het teken van een halve eeuw strijd voor het milieu, is verkrijgbaar. Schiedam Stichting Open Huis organiseert ook dit jaar weer een Kerst-fnn in dienstencentrum De 4 Molens. Het principe van de Kerst-Inn is nog niet veranderd, ledereen die er behoefte aan heeft om er tijdens de beide kerstdagen even uit te gaan, kan terecht in het gebouw aan de Honnerlage Gretelaan 766. Voor alle leeftijdsgroepen is er iets georganiseerd. Het ge bouw is open op kerstavond van half elf tot half twee en de beide kerstdagen van half twaalf *s morgens tot midder nacht Voor de allerkleinsten is er een creche ingericht. De speelgoedactie is een groot succes geweest, er is nu volop speelgoed aa .v/ezig, zoals poppenhuizen, blokkendozen en spelletjes. Voor do oudere kinderen is er een creatieve hoek. Die is op beide dagen geopend van twaalf tot vier uur. Men heeft verzocht om hier de mogelijkheid te ma ken om glas te beschilderen. Hiervoor moet een kleine ver goeding betaald worden. Ook kunnen er deegfiguren ge maakt worden Voor iedereen zijn er doorlo pend films te zien van onge veer twee uur tot half vijf. Dat wordt een soort Cineac programma. In de biljartzaal zullen afwisselend Henrue van Buren (zang) en Willem Ver- brugger, (orgel) optreden. Het avondprogramma is met vergeten. Op eerste kerstdag treedt Nico Schoolenberg op met een soort cabaretshow. Dit optreden begint om acht uur en is om ongeveer kwart over tien afgelopen. Tweede kerstdag zal de avond dan send doorgebracht worden onder begeleiding van het trio Korbijn. Op beide dagen wordt een diner geserveerd. Kosten daarvoor bedragen dertien gutden. Tot vijf uur kunnen nog kaarten besteld worden. Stichting Open Huis heeft nog wel medewerkers nodig voor de verkoop van soep en broodjes en voor de eardero- Schiedam De 17-jarige Vlaar- dmger L. V. mist een partij langspeelplaten. De 13 platen werden gestolen terwijl hij aan de 's-Grave- landseweg in een cel telefo neerde en hij de spullen even op zijn brommer had laten liggen. Van de diefstal heeft hij bij de politie aangifte ge daan. Schiedam Vier mannen uit Rotterdam en Schiedam hebben een serie inbraken bekend. Eén van hen, de 18-jarige Schiedammer M. H. D,, is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. De 18-jarige H. K. uit Rotterdam is al eerder heengezonden. De 22-jarige loswerkman G. H. D., broer van de inmiddels voorgelei de, was al voorgeleid en veroordeeld voor wat andere zaken. De inbraken die zijn bekend zijn gepleegd in de scholengemeen schap Nieuwelant en een woning aan de Mariastraat Meegeno men werden onder meer geluidsapparatuur en een klok. M. H. D. bekende verder nog dat hij de laatste twee maanden vier auto's heeft opengebroken en er radio's en cassetterecorders uit heeft gehaald. Schiedam Bij een botsing tussen twee auto's zijn op de Churchillweg vijf personen gewond. Het ongeluk speelde zich af bij de op- en afrit van rijksweg 20. De 23-jarige R. H. die met zijn auto uit de richting vaa de stad kwam en linksaf de rijksweg op wilde werd aan de rechterzijde geraakt door een auto die rechtdoor ging. Zowel de Vlaardingse schilder als de bestuurster van de andere wagen, de 60-jarige J. van der W. uit Rotterdam zeggen dat zij niet door het rode licht hebben gereden. Eén inzittende bij de schilder, de 21-jarige T. van der W., liep bij deze botsing een hersenschudding op, De Rotterdamse is in het Noletziekenhuis opgenomen. De echtgenote van de schilder, die ook in de wagen zat, liep geen verwondingen op. In het Nolet werd ook de andere automobiliste opgenomen; vermoedelijk met gekneusde ribben. Drie medereizigsters liepen wat kneuzingen en vleeswonden op, maar behoefden niet in bet ziekenhuis te worden opgenomen. Schiedam Twee antieke klok ken zijn dit weekeinde ver dwenen bij een inbraak m het Westen. Bij de woning van de 44-jange rijksambtenaar F. A. v. D. aan de Amalia van Soims- straat werd een ruitje van de voordeur ingeslagen, waarna door handreiking het slot kon worden geopend Naast de ko peren pendule en de koperen harp-modeUdok werd er ook nog een wereldontvanger ont vreemd De waarde van deze spullen is volgens de politie nog onbekend. Schiedam En een winkel aan de Broersvest heeft een dief 300 gulden buitgemaakt. De nog onbekende man ver dween met een bnun leren schoudertas met 75 gulden, eigendom van de 23-jarige verkoopster C. P. Z v, D. uit Schiedam. Uit een bereautje stal hij ook nog de resterende 225 gulden. Van de Lange Haven maakte Jan van Diggelen talrijke foto's. Jon van Diggelen (1836-1925) is waarschijnlijk de enige fotograaf in de Schiedamse geschie denis geweest, die de stad op bijna systemati- Nagebouwd sche wijze op de gevoelige plaat vastlegde. Dankzij zijn activiteiten ook als uitgever van vele prentbriefkaarten bezitten het gemeentearchief en een aantal verzamelaars nu een grote serie foto's van het Schiedam rond 1900. De Lauw, Kammen, Jansen en Mogle. Dat was al eerder reden voor een aantal boek jes (van Hans van der Sloot, kort na Schie dams eeuwfeest), maar ook voor een tentoon stelling, die eerdaags wordt geopend. Aan staande donderdagavond om kwart over acht gaat deze kersttentoonstelling van start, als tweede expositie die de historische vereniging in samenwerking met het Stedelijk Museum op touw zet; vong jaar betrof het een fraai overzicht van stadsplattegronden. Toegang tot het museum op de Hoogstraat in. Schiedam is ook donderdagavond vnj. Wordt van het werk van Van Diggelen een zo compleet mogelijk overzicht gegeven, ook wordt aandacht besteed aan zijn tijdgenoten die met de camera door de stad liepen, zodat vergelijkingen mogelijk worden tussen de aanpak van Van Diggelen en die van Blonk. Om de sfeer uit die dagen een beetje te teke nen, wordt een foto-atelier uit die dagen nagebouwd, waarvoor het Leidse prentenka binet een en ander in bruikleen heeft gege ven. Aan de hand van een oude foto wordt ook Van Diggelens vroegere winkel aan de Hoogstraat nagebouwd. Het histonsch genootschap wijst met gepaste trots op de pnmeur: originele exemplaren, door Jan van Diggelen zelf afgedrukt, wor den voor het eerst tentoongesteld. En behalve fato's van meer dan een eeuw oud zullen ook afdrukken van enkele bijzondere glasnegatie ven te zien zijn. Het stadsarchief beschikt over deze negatieven uit dc nalatenschap van Van Diggelen en heeft de Rotterdamse foto graaf J. Roovers opdracht gegeven daarvan enkele afdrukken te maken. De werkgroep ansichten van de historische vereniging heeft uit particuliere collecties een compleet overzicht kunnen maken van alle uitgebrachte series prentbriefkaarten van Jan van Diggelen. Deze vullen de expositie aan. be op de beide kerstdagen en mensen die dinsdag willen helpen met opruimen. Wie mee wü helpen, kan zich don derdag 15 december opgeven in het dienstencentrum tussen half acht en negen uur, of telefonisch bij mevrouw Van Mansum tussen haif zes en half zeven, nummer 263633. VI aar dingen In het gebouw Triangal aan de Fransen straat organiseert de jeugd vereniging „Liefde en Vrede" donderdag een politiek café, dat m het teken staat van werkeloosheid en jeugdwerke- loosheid. C. Commandeur, se cretaris bij de Federatie Ne derlandse Vakverenigingen (FNV), houdt een inleiding over dit onderwerp, waarna met de spreker in discussie gegaan kan worden. Op de avond is voor de bezoekers ook een documentatie-cen- trum ingericht. De avond, die ook door ouderen te bezoeken is, begint om 19.30 uur. Vlaardingen De Scouting groep Vla ar dingen houdt za terdag m de Wilhbrorduskerk aan het Erasmusplem (Zuid- wijk) de jaarlijkse Kerst-Ad- ventsdienst. Het thema van de dienst komt overeen met het jaarthema {„Tot je dienst") van de padvinders. Voorgan ger is de predikant D. Braam. Ook in het kerstverhaal, dat verteld wordt door F. Roele, komt het onderwerp „afstand te doen van het materiele, doch jezelf te geven in dienst van de ander" naar voren. Tijdens de dienst maakt de scoutmg-groep tevens het eindresultaat van een collecte ten bate van de Stichting Blinde Geleidehonden be kend. Gehoopt wordt op een bedrag dat voldoende is voor de aankoop van twee drie honden. Bij de dienst, die om 16.00 uur begint, zijn belang stellenden welkom. Vlaardingen In navolging van de Maassluise scouting groep bakken ook de Vlaar dingse padvinders oliebollen, waarvan de opbrengsten on der andere bestemd zijn voor een nieuw clubhuis in Holy. De AJlart van Heemstedegroep en de Rowans van de Prinses Irenegroep bezorgen op de dag voor oudjaar de bollen door de gehele stad op vooraf gaande telefonische bestel ling Tevens houden de Ro wans in een gedeelte van de stad een huis-aan-huis-actie. De bollen kosten bij een mini male afname van vijftien stuks dertig cent, terwijl hij kleinere bestellingen iets meer gerekend wordt. Oliebollen kunnen tot dinsdag besteld worden onder de nummers 353205 en 346458, terwijl door inwoners van Holy een ander nummer gedraaid dient te worden (348246). Vlaardingen Het Vlaardlngs Dubbelmannenkwartet geeft ook dit jaar een aantal kerst concerten (onder andere in bejaardentehuizen). Zaterdag luisteren de leden van de mu ziekgroep een kerstdiner in Rotterdam voor een vereni ging van blinden op. In Vlaar dingen (maandag in De Val kenhof en volgende week don derdag in Drieenhuysen) ver leent bij de uitvoeringen Jo Jacobs medewerking met so lozang en declamatie. Het pia nospel is m handen van Aad Jacobs. Schiedam Het aantal ver keersongevallen is de vonge maand opgelopen tot 192. Bij deze ongelukken werden tien personen zwaar gewond, zo blijkt tut het politieoverzicht dat deze week is gereed geko men. Licht gewond werden in novem ber 19 personen. Zware mate riele schade werd in 39 geval len geturfd, tegen 146 lichte schade. Geen schade was er in 7 gevallen. De belangrijkste oorzaken van deze ongevallen: het geen voorrang verlenen, te dicht volgen, onoplettendheid, on voorzichtig achteruitrijden en tenslotte slippen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3