„Jammer dat het slechts keer per jaar Kerst is een i 1 FlSFl KL I Blokje rond^ Het museum als ^wakkeirnaker'9 I 'elefomsche Hulp Dienst Waterweg Noord: Keuken geblakerd m mm - Uitbreiding sehooïtranwerk Verhuizing ziekenomroep eind januari Lunch concert Chauffeur bestolen ik IS I W Maassliiise wijkagent komt er aan Kerstman komt met arrestee „WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 Vlaardingen Fokke Winter- werp, Vlaardingens ambte naar natuurzaken, heeft een brief aan de scholen voor la ger onderwijs gestuurd, waar in hij vertelt, dat de mogelijk heden voor schooltuinwerk flink worden uitgebreid. Naast „schoolin structietuïnen waarvan reeds enige tijd spra ke is, worden ook de moge lijkheden van tuinen als pluk- tyin, werktuin, experimen- teertum en landschoptum geopperd. De naamgevingen duiden op de activiteiten, die de kinderen daar uitoefenen. Zo worden in bijvoorbeeld „instructietuinen" de leerlin gen aangezet tot observeren, tekenen en verzamelen van planten, terwijl het in een „werktuin" om het zaaien, on derhoud en oogsten gaat Ge zien de gecompliceerdheid van de nieuwe structuur van het schooltuinwerk begeleidt Fokke Winterwerp het voor jaar enkele proefscholen in tensief. De scholen die een schooltuin bezitten of er een in aanvraag hebben zijn in het schrijven verzocht een keuze te maken uit een tiunty- pe en mede te delen aan wel ke leeftijdsgroep gedacht wordt. De keuze van een school geldt voor een termijn van twee jaar. De scholen kunnen tevens een kortdu rend heemprojekt (duur: één dag), een advies over de biolo- gie-methode en andere activi teiten aanvragen. Fokke Win terwerp heeft verder nog een nota over milieu-educatie op stapel staan. Schiedam Eind januari gaat de ziekenomroep helemaal over van de studio aaa de Dr. KuyperJaan naar het nieuwe pand op de Korte Haven 27. Na vele maanden van voorbe reiding zal de grotere ruimte dan eindelijk een feit zijn. De Ziekenomroep Schiedam, ook wel ZOS genoemd, zit mo menteel nog in een kleine kel der. De activiteiten breiden zich ech ter geleidelijk uit: alleen al de groei van de platencollectie maakte verhuizing noodzake lijk. Bovendien zijn er enkele nieuwe plannen. Tijdens een bijeenkomst van vertegen woordigers van het plaatselij ke amateurtoneel, enkele maanden geleden, werd de suggestie gedaan om hoorspe- 3en op te nemen en uit te r izenden naar beide Schiedam- sê ziekenhuizen en de bejaar- b denhuizen, de vaste klanten Jp van de ZOS. fin het pand aan de Korte Haven zit op het ogenblik nog het gemeentelijke bureau huisves ting. In verband met de ko mende verhuizing van dat bu reau naar de nieuwbouw aan de 's-Gravelandseweg, het tweede stadskantoor, dat de naam 's-Graveland heeft ge kregen, is Korte Haven 27 tus sen kerst en nieuwjaarsdag gesloten. Vlaardingen In de Grote Kerk te Vlaardingen wordt donderdag het gebruikelijke lunchconcert gegeven. Het orgelprogramma, dat door de organist van de kerk, Aad Zoutendijk, verzorgd wordt, bestaat uit drie delen. Als eerste worden koraal voor spelen van Joh ana Sebastian Bach ten gehore gebracht, waarna het volgende deel uit drie werken opgebouwd is: Cantabiié (César Franck); Pastorale (Charles kt Widor) en Berceuse (Louis Vieme), Besloten wordt het een half uur durende concert met een preludium van Georg Böhm. De aanvang van de uitvoe ring is om 12.45 uur. Schiedam Uit de auto van de 22-jarige C- P. zijn een casset terecorder, 9 bandjes, zonne bril en een calculator gesto len. De waarde van de ontvreemde spullen wordt geschat op zo'n 700 gulden. De wagen, die bij de woning van de Schiedamse chauffeur aan het Cornelia van Zantenplein stond gepar keerd, werd voor deze diefstal opengebroken. Schieam Door oververhitting van een pan met vet is gister morgen brand uitgebroken in ®en woning aan de Pend- techtsestraat ®r de gealanneerde brand- weer ter plaatse was, had de o9-jarige bewoner L. van der lY e5"l?r zelf het vuur ge blust. De schade bleef daar door beperkt tot een geblaker de keuken. „Het aantal mensen dat in geestelijke nood ver keert neemt snel toe. Maar het valt ons op dat dit vooral onder de vrouwen het geval is. In het eerste jaar van ons bestaan in 1976 was dat reeds goed merkbaar. Toen riepen 223 vrouwen onze hulp in en „slechts" 160 man nen. Hoewel onze dienst nog niet beschikt over de definitieve cijfers van dit jaar weten wij nu al dat a. deze getal len veel hoger zullen liggen en b. dat ook de groei van het aantal vrouwen in nood weer groter is dan bij de man". De man die dat zegt is de heer J L. van Ditten coordinator van de Telefonische Hulp Dienst Waterweg Noord (tele foon 731161). Van Ditten is een vnendelijk-emstige man, een vijftiger. Hoewel de Telefoni sche Hulp Dienst Waterweg Noord nog maar anderhalf jaar jong is, kan Van Ditten, die in het dagelijks leven ver bonden is aan een bedrijf dat zich bezig houdt met de pro- duktie van zuurstof, koolzuur en chemische stoffen, bogen op een zeer ruime ervaring. Reeds jaren heeft hij in zijn vrije uren achter de telefoon gezeten van do T.H.D. in Rot terdam Wie de heer Van Dit ten met of nauwelijks kent, krijgt bij zo'n eerste ontmoe ting de indruk dat hij gebukt gaat onder de lasten van ande ren. lasten die hij overigens vrijwillig wil dragen. Hoewel deze veronderstelling niet helemaal juist is, geeft de coordinator van de T.HD. toe dat hij wel eens kapot is, zij het tijdelijk. „Dan weet je soms niet meer waar de nood groter is: bij ons, of aan de andere kant van de lijn", zo zegt de heer Van Ditten bijna berustend. Hij vervolgt met: „Ik geloof dat het niet zo erg is, als je een momentje gebukt gaat on der de geestelijke lasten van je medemens... ik vind het niet erg als ik daar een uurtje langer van wakker lig. maar je moet wel Stoppen als de wijzer van de weegschaal, naar de andere kant dreigt over te slaan. Dan moet je er een tijdje uit, een jaartje stop pen roet praatpaal te zijn, -O J****0* De heer J. L. van Ditten: niet drukker tijdens de kerstdagen. J-,* f| |ir Praatpaal Inderdaad: praatpaal zijn, want dat is eigenlijk een groot deel van de taak van het hand jevol vrijwilligers dat elke week enkele uren van de avon d/nacht beschikbaar stelt aan zijn/haar onbekende naaste. „In veel gevallen weten wij niet met wie wij van doen hebben", zo vervolgt de heer Van Ditten. „Toch ga je vele stemmen herkennen. En het tragische is dat je mensen aan de lijn krijgt voor wie wij nog hun enige uitkomst zijn. Die praten tegen ons aan, doen bekentenissen huilen uit, ver tellen dat ze er een eind aan willen maken. Hen behoeven wij niet meer te verwijzen naar bijvoorbeeld een maat schappelijk werker, of naar de sociale dienst, of naar een dokter. Daar zijn ze al weest. Die mensen zijn zeer, zeer ver weg, geestelijk ge sproken dan. En als er wat ernstig gebeurt, dan kan je er niets tegen doen, omdat je met weet waar dat dan gebeurt: in een flat, een cel, of waar dan ook. In Rotterdam hebben wij wel eens getracht dergelijke gevallen met behulp van de PTT op te sporen. Overigens, kan je daar bij wel de vraag stellen of je iemand moet te gen houden. De heer Van Ditten vertelt dat de chenten van de T.H.D. hij spreekt steeds over cliën ten omdat patient zo'n geladen woord is het meest tobben met de volgende problemen: drugs, (ongeneeslijke) ziekte, zelfmoordpogingen, sexuele nood, opvoedingsproblemen, ongehuwde moeders, huwe lijksmoeilijkheden. geloof, cri minelen, eenzaamheid en on derdak. „Het is misschien wel een open deur intrappen", vervolgt de hulpverlener pro deo, „maar ons grootste probleem is het verlenen van onderdak. ge- door Jaap Hazejager Wanneer het Schiedamse ge vallen betreft, mogen wij op kosten van de gemeentelijke sociale dienst deze crisisgeval- len naar een hotel in Rotter dam sturen, als tijdelijke op lossing. De grootste nood is immers niet overdag, maar 's avonds en 's nachts, dus op tijden dat de daartoe 'geeigen- de instellingen gesloten zijn". Opvang Met enige klem vervolgt de heer Van Ditten met: „Een hotelkamertje zoeken is niet zo erg moeilijk. Het gaat er om dat een crisisgeva! kan worden opgevangen. Wat heeft zo'n iemand eigelijk aan een hotelkamertje, waarnaar- toe die wordt gebracht mid den in de nacht? Als je wak ker wordt at je toch alleen in zo'n kamertje. „Neen, het ontbreekt ons aan opvangadressen. Gezinnen, bij wie iemand tijdelijk terecht kan, in de eigen omgeving. Daar gaat het om. Zo kunnen wij krepeerge va li en in Vlaar dingen niet in gezinnen aldaar onderbrengen midden in de nacht, ook nu nog niet, sedert daar een regeling met ons is getroffen. Ik neem het de men sen niet kwalijk, begrijp mij goed, maar voor de betrokke nen is dat wel heel erg. Deze week nog hadden wij een der gelijk geval. Het gevolg was dat de persoon in kwestie de nacht heeft moeten doorbren gen in een politiecel, die daar toch niet voor is gebouwd". Automatisch belanden wij op het terrein van de naastenlief de. Naastenliefde heeft niet al tijd te maken met geloof. Dat zit in je, bij de een wat meer dan bij de ander. Van Ditten is altijd zo'n figuur geweest bij wie iedereen zijn hart kwam uitstorten. Ieder in zijn omge ving kent wel zo'n iemand, naar wie je toegaat als het fout zit „Maar", zegt de T.H.D.-man, „er zijn vele mannen en vrou wen die niet meer bij een an der kunnen, mogen of durven aankloppen. Je bent voor hen uitgerangeerd. En wat doen wij nu? Wij hebben eigenlijk een beetje de taak op ons ge nomen van die oude b uren- trouw. Daar kon je jaren geleden toch ook aanklop pen? Toen was er toch ook een buurvrouw die zei: meid, kom maar hier tot de storm over is Helaas hebben wij niet veel tijd meer voor elkaar. En als we willen luisteren, dan nog zijn de antwoorden voor degenen die in de ellende zit- ten, pijnlijk of nietszeggend. Daarom luisteren we en, Leven tot op zekere hoogte mee met de man of vrouw aan de ande re kant van de lijn." Heeft dat luisteren naar de ander effect, help je de ander er mee? Van Ditten is nuchter genoeg te zeggen dat hij dat ook ruet precies weet, omdat de afloop met altijd bekend is. Wat hij wel weet is dat zijn klem begonnen dienst een dochter van de-TH-D. Rotter dam wel degelijk in een behoefte voorziet Dat zeer ve len de T.HJ3. aanklampen en ook zeggen dat er gelukkig „nog iemand is die naar me wd luisteren". Maar cijfers, waarmee je kan aantonen dat je mensen definitief geholpen hebt, die zijn er ruet Selectie Gezien de taak, die de mensen van de Telefonische Hulp Dienst is toebedeeld, gaat het over het algemeen om gelijk gestemde personen. Een enke le keer valt er wel eens ie mand af. omdat die niet is opgewassen tegen de proble men van anderen. Soms ook, is het nodig dat de eigen me dewerkers een tijdje met het werk stoppen om er eens hele maal uit te rijn en te maken te krijgen met de meer „nor male" dingen m het leven. „Helaas", onderbreekt Van Ditten, „komt daar weinig van terecht Wij hebben een nijpend tekort aan medewer kers. Dat blijkt wel uit bet feit dat wij elke week circa vier uur aanwezig zijn in ons crisiscentrum. Dat Is veel te zwaar. Vergeet niet dat het de nachtelijke uren betreft! Dat breekt je op den duur de nek". Toch kan niet zonder meer iedereen naar de T.H.D. lopen en zeggen: hier ben ik, noteert U mij maar. Natuurlijk ge beurt dat laatste wel, maar tussen noteren en achter de telefoon gaan ritten ligt nog een lange tijd. Er zal eerst een soort opleiding moeten wor den gevolgd van enkele maan den. En die opleiding volgt pas na enkele zeer indringende ge sprekken waarin de kandidaat als het ware wordt gewogen. Na de opleiding volgt een tijd van „meelopen" en pas dan is men helemaal rijp voor het werk. Kerst Werk, dat steeds intensiever wordt naarmate wij minder tijd voor elkaar hebben, kort sluitingen ontstaan en de na righeid zich alleen maar op hoopt. Met de Kerst in het nabije verschiet: heeft de tele fonische hulpdienst extra wachters tijdens de stille uren? „Neen", zegt Van Ditten beslist. „Dat is met nodig op deze dagen. Dan blijken er namelijk vele instanties en particulieren te zijn die plotse ling dat stukje naastenliefde bij zich voelen opborrelen: de mensen van goede wille.Er zijn met de Kerst talloze initia tieven om de mensen liefderijk op te vangen, compleet met maaltijd, koffie, spelletje en een goed gesprek. Jammer ei genlijk dat het maar een keer per jaar kerst is, want dan zouden wij ook minder te doen hebben. Maassluis Het is de bedoe ling dat het komende voor jaar de wijkagent in Maas sluis zijn intrede zal doen. Deze wijkagent moet worden gerecrutecrd uit het eigen po litiekorps. Deze mededeling deed burgemeester Theo van Dijke gisteren tijdens de be handeling van de gemeente begroting 1978. In zijn algemene beschouwingen op deze begroting had PvdA- fractievoonötter Mees Duime- laar er bij het college weer eens op aangedrongen de poli tie meer te betrekken bij het werk in de wijken. Voorlopig echter zal de toekom stige wijkagent het zonder collega's moeten stellen. Koe- wel het zeker niet om een proef gaat, willen burgemees ter Van Dïjke, die het hoofd van de Maassluise politie is, en korpschef C. van Nieuw koop eerst ervaringen opdoen aan de hand waarvan de taak van een dergelijke functiona ris misschien moet worden bijgesteld. Bovendien kan het korps op dit moment nog met het benodig de aantal wijkagenten leve ren. In een toelichting op zijn mededeling zei burgemeester Van Dijke namelijk dat er vier wijkagenten voor Maas sluis nodig zijn, maar dat hij nog met direct riet dat het korps deze kan leveren. Dit m verband met de speciale taak die de politi eman-in-de-wijk krijgt te vervullen. Volgens de heer Van Dijke bestaat er vanuit het korps wel belang stelling voor het instituut wijkagent. Schiedam De kerstman komt mef een ouderwetse arrestee naar Schiedam. Onder muzi kale begeleiding van de drumband van OBK en de Jeugd-Rijnmond band maakt hij zaterdag 17 december een rijtoer door de binnenstad. De rijtoer met de slee die door twee paarden wordt getrok ken begint 's middags om twee our. Vijl kerstkabouters zullen de kerstman ter zijde staan en duizenden envelop- pes uitdelen waarin buiten een kerstwens nog voor dui zenden guldens aan waarde bonnen en prijzen zullen zit ten, welke beschikbaar zijn gesteld door de City Centrum winkeliers. De route van de optocht is als volgt: KoemarktHoogstraat, Korte Dam, Dam, Korte Hoogstraat, Grote Markt, Bange Kerkstraat, Grote Markt, Hoogstraat, Broers- veld, Broersvest, Gerrit Ver- boonstraat, Oranjestraat, Koemarkt en Rotterdaznse- dijk belde zijden en dan terug naar Koemarkt. De kerstkabouters zullen op woensdagavond 21 en vrij dagavond 27 december nog eens enveloppes uitdelen aan het winkelend publiek. piIIIIIUI!llllllllllllllll!lllllllll!IUIinniI!IUIinilllUIIII!l»ll!lllllllllll!IIIIIIIUIIIIIIIIINIIIIIIIIIIUIIIIIIIlMIIIII!llllllll>l!l![Ulinilllllllll!ll!llllllllllllllllllinilllllllllllll!llllllll!lllll!lllllllllll!!llllllll|{innilllllll!Ë Een sneeuwwitte gast deze week in blokje rond. Zeer toe passelijk voor de tijd van het jaar. Een uiterst vriendelijk hondje met een erg leuke kop dje verscholen gaat in een mooie dikke witte kraag van haren. Door deze kraag heeft hij iets vorstelijks. Heel zeker draait hij met zijn kopje van links naar rechts om de omge ving te verkennen. Zijn schrandere donkere ogen val len goed op tegen zijn witte kleur. Hij is vrij rustig en niet zo kefferig, wat nogal eens voor komt bij dit ras. Zijn. beharing is vrij dik, hetgeen betekent dat hij wel veel ge borsteld moet worden om klit ten te voorkomen. Zeker tij dens de verharingsperiode zal hij nog eens extra moeten worden* geborsteld. Borstelen betekend niet alleen de dode haren verwijderen maar te vens masseren van de huid, hetgeen de haargroei weer be vordert. Daarbij komt nog dat de meeste honden het zeer op prijs stellen wanneer zij eens lekker geborsteld worden. Het verstevigt daardoor ook de band tussen de hond en de baas. Verdere gegevens van „sneeuwwitje" hebben we he laas niet. Deze kees is name lijk zonder baas of bazin op straat aangetroffen. Tot nu toe heeft niemand zich als eige naar gemeld. Mocht de eige naar deze foto en het stukje rien en lezen laat hij of zij dan even contact opnemen met het Dierentehuis Margahoeve aan de Sportlaan 2 in Schiedam, telefoon: 714151. Mocht er na verloop van tijd zich nog steeds niemand hebben ge meld dan moet worden aange nomen, dat de baas of bazin SIGNALEMENT: naam: onbekend ras: keeshond geslacht: mannelijk leeftijd: ongeveer 11/2 jaar kleur: wit beharing: lang schofthoogte: 38 cm. in beslag genomen door de opsomming van de andere die ren die zich in het dierentehuis bevinden en op een nieuw pleeggezin ritten te wachten. Hieronder bevinden zich on der andere: een bouvier, reu: een herder, reu: 7 bastaardjes variërend van een 1/2 jaar tot 11/2 jaar. geen interesse meer m de hond heeft In dit geval wordt er voor hem een ander en beter tehuis gezocht Het laat ste gedeelte van blokje rond wordt, zoals gewoonlijk, weer Op de afdeling van de spin nende viervoeters zitten onder andere; Prm een katertje van 4 maanden: een katertje van slechts 41/2 week; Spooky een poes van 31/2 jaar; Bollie die weg moest omdat er een baby op komst was en een mooie zwart-witte ongecastreerde ka ter met een wit vlekje op zijn linker zijde en waar nog bij te zien is dat hij een bandje om heeft gehad. Deze laatste kater is ook als zwerver binnen ge bracht. De geve! van de Unden- hof toont de historische waarde van het vroegere weeshuis aan. Maar voorlo pig gebeurt er nog niets mee. Extra museumruimte is een gedachte, maar als plan nog te vaag om in de ijskast te leggen. Schiedam In de museumcommissie-nieuwe-stijl taaiste tijd is al opgevallen, dat museumdirec- wil Herman Posthoorn als cultuurwethouder een *eur Hans Paalman tijdens openingen van ten- discussie op gang brengen over de taken van toonstellingen de maatschappelijke relevantie" het Stedelijk Museum voor zover deze direct het van ^et museum overigens niets nieuws publiek betreffen. Een pittig begin is daarmee extra benadrukte. Het ging daarbij vorige week al gemaakt Volgens Posthoorn over de veelzijdige functie van het museum voor moet het museum een actieve rol spelen in het samenleving- streven naar sociale, culturele en politieke be- gesprekken over de ontwikkelingen binnen de wu s two r ding (kortweg: bewustwording, want het bestaande museummuren houden nun of meer hangt toch allemaal samen). Nu de museumcommissie is uitgebreid, acht de wethouder de tijd rijp om het museum daadwer kelijk in te passen in rijn cultuurpolitiek. De komende vergaderingen gaat de museumcom missie rich afvragen: „Hoe dan?" in, dat aan uitbreiding van de museumruimte voorlopig niet wordt gedacht Voor de in aan merking komende plaats, het oude weeshuis aan de Lange Achterweg, De Lindenhof pal achter het Stedelijk Museum, rijn nog steeds geen concrete plannen gemaald.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3