^'ëtllS Expusllie van vader en zoon Interfexta's kamenausei toon. beeld sSWi - IE1OTAÏÖM2R Toverbalune ë&ei g©fe s?ï*ed?9 fell seMSdpad die tekent.»» .SS I voiks- feerstzassg Salsisiupg*, d© §feé vis is efitile Andrews fierst- «©saeert van Umlson© Foto-amateurs gaaa exposeren Rijkelijk lachen met volkstoneel Mersi- es|9©§iale Memphis m ëe Miverside 'scene' DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 5 De Toverbal in Maassluis stelt 2aterdag ruimte beschikbaar voor cle Engelse theatergroep Redbalune. De groep maakt gebruikt van teksten en muzikale raamwerken, gecombineerd met films, geschreven muziek, dialogen, freejazz en veel humor en openbaringen. Het ene moment is het serieus, het volgende moment rolt iedereen van zijn stoel van het lachen Eén van de oprichters van het theater, Geoff Leigh, speelt zelf fluit en sax, doet voordrachten en houdt zich bezig met electromca. Zijn vrouw Cathie Williams neemt yang, piano en ook een deel van de voordrachten voor haar rekening Deze show heet: „Let's play: in search of an ending" Het is een opmerkelijk ding, de computer-schildpad van Harold Cohen uit Engeland. Het tekent. Cohen geeft sinds 1968 les aan de universiteit van Califorrue en legde zich toe op het bestu- deren en analyseren van het tekenprocéde. hoe tekent een mens en wat speelt zich onbe wust of automatisch af bij die creativiteit? Volgens een programmaatje van driehonderd regels laat Cohen zijn computer werken. De regels beschrijven het te kensysteem, en de schildpad voert zijn opdrachten uit In het Amsterdamse Stedelij ke Museum duurt tot 8 januari deze bijzondere expositie. De PSP in Vlaardmgen heeft een regionale opwarmer georgani seerd: tegelijk met de Amster damse happening zijn in het partijgebouw aan de School straat indrukken op te doen van Cohens werk. Dat kan op de middagen van donderdag, vrijdag (ook 's avonds), >''-r- dag en zondag. De Lange Nieuwstraat, tientaflen jaren terug, zoals Jan van Diggelen Schiedam zag en fotografeerde. Zijn platen hangen vanaf/vanavond in het museum. Inspiratie deed Bob van der Wel erbij op; deze museumvriend componeerde een afwisselend stuk: „Schiedamse ansichten". Intertexta voert het zaterdagavond uit. Vijfentwintig jaren geleden werd Intertexta meteen ver liefd op de sfeervolle aula van Schiedams Stedelijk Museum: het kamermuziekgezetschap concerteerde toen voor het eerst in die ruimte, op uitnodi ging van de vereniging vrien den van het museum en van de conservator in die dagen, Daan Schwagermann. Zaterdagavond speelt Inter texta er weer: niet voor de tweede maal, welnee, het aan tal keren is zelfs niet te tellen, maar om de trouwe luisteraars in de feestvreugde te laten de len' vijfentwintig jaar prachti ge kamermuziek dient te wor den gevierd. Daarom is een bijzonder pro gramma opgesteld; vanzelf sprekend is er iets van Bach, namelijk het concert voor vier clavecimbels en strijkers, waaruit de bewondering van de componist voor collega Vi- valdi spreekt. Direct er achter aan volgt een concert, dat Bach schreef voor vier violen. Van Joseph Haydn is in het program een heel aparte sym fonie opgenomen: de zesde, „Le matin". Met die compositie won Haydn direct de sympathie van het 9Is lastig en moeilijk doeneng bekend staande orkest, waar voor hij als kapelmeester was benoemd. Om het Iedereen naar de zin te maken, bouwde Haydn voor elke muzikant een solo in, „echt om uit te blin ken". Het werd een succes. Gloednieuw in het jubileum concert van Intertexta is een nieuwe compositie van Bob van der Wel, één van de groot ste vrienden wellicht van het museum. Zijn stuk is zeer toe passelijk vanwege de van avond te openen tentoonstel ling van Jan van Diggelens fotohistorie. De titel van de compositie luidt „Schiedamse ansichten". Voorts zal het kamermuziek- gezelschap voor een vermoe delijk volle aula werken ten gehore brengen van Johan Aiain en Heinrich Schutz. Di- rigente is Riet van den Dun- gen. De aanvangstijd is kwart over acht. Het wordt heel zon nig. Harold Cohen kan rustig met de handen In zijn zak staan; zijn computer-schildpad tekent volgens het menselijke „systeem". Telemaan Slechts An Hamakers en Aad Sluijter zijn nog over van het Telemann-ensemble, zoals dat twaalfeneenhalf jaar geleden werd opgericht In juli van dit jaar was het papieren jubileum een feit, maar muzikaal wordt het zaterdagavond gevierd in de grote zaal van de Koningshof aan de Uiverlaan in Maassluis. Om kwart over acht begint het concert, dat het ensemble heeft aangeboden aan de Maass.uise kunststichting. Langspeler Van de jonge organist Hans Nottrot is pas een eerste lang speelplaat verschenen, een schijf die te koop is tijdens ale alle die de Nederlandse orgelfe deratie houdt Voor Schiedam mers en buurtbewoners is de plaat voor het eerst te bemachti gen in het Passagetheater, waar zondagochtend het maandelijk se concert plaatsvindt. Hans Nottrot laat dan horen wat hij kan, vanaf half elf. Onderwater De liefste wem van Jan Klaas- sen gaat zaterdagmiddag om half drie m vervulling: nog eens op te treden in het Zolderthea ter m de Teerstoof was immers altijd, wat je noemt spekkie- naar-zijn-bekkie. Jan komt sa men met de snoezige prinses Paulientje en het hele avontuur dat zjj beleven is uitgedacht door het Leids poppentheater van Hans Onderwater. De titel: „Het rood fluwelen manteltje". Entree kost va or kinderen een nks. En met Roodkapje heeft de prmsesselijke mantel mets te maken. Nog eens In dezelfde Teerstoof komt mor gen- en zaterdagavond het caba retgezelschap van die guitige te- levisïepresentator nog eens. Tekstpierement, zo heet het. Vo rig weekeinde hebben volle za len in het Zoldertheatertje dub bel gelegen, zich bescheurd en buikehajgeng op de grond zitten stampen om die malle eppies van Jos Brink. „Deusjevoo" heet het programma: dikke pret dus. Psalter Een plaatselijke publicist en ca fébezoeker, schuilend achter het pseudoniem drs. K, heeft een popperig muziekgezelschap naar Schiedam weten te balen Psalter, 't Komt in de Quibus, het onverdiend ongesubsidieer de café-chanté aan de Lange Haven. Zondagavond. In ver band met de verwachte drukte dienen tijdig de pilsjes te wor den besteld. Overigens legt Psal ter zich toe op Nederlandstalige teksten, een concessie aan het veeleisende publiek. De kwibi. De raad voor de gemeen schap van kerken en het Le ger des Heds zijn ook dit jaar weer de initiatiefnemers van de traditionele Volks kerstzang tn Vlaardmgen. Deze wordt gehouden m de Grote Kerk op de Markt, aanstaande zondag om half acht Medewerking verlenen het christelijk harmonie korps Sursum Corda en het Ba- zuinkoor, beide onder leiding van Bram Sebel. alsmede kinderkoor Jong Progeza on der leiding van Henk de Jong. .Dommee Eikelboom zal een korte meditatie hou den. Bij de ingang van de kerk wordt een programma uitgereikt. „Ja, wat nou'" zitten zij alle bei te denken Julie Andrews en Christopher Piummer tn de hoofdfilm van Passage deze week Een lange film „The sound of music", handelend over de jonge nivice Maria uit een klooster nabij Salzburg. In het klooster kan zij maar moeilijk wennen, de moeder overste brengt haar m contact met een kapitein met zeven spruiten, en, na vee' verwikke lingen, zowel blijde als veront rustende, worden de Sabbur- ger Festspiele romantisch beëindigd. Een beroemde prouktie van Robert Wise, die in Passage om hail twee 's middags al begmt en waar van de avondvoorstelling om acht uur aanvangt. „Ja. wat nou? Daar zitten we weer" die gedachte speelt door de hele film heen. afge wisseld met vrolijke zang, pop penspel van de kinderen van de kap, en het aantrekkelijke karakter van de Oostenrijkse Alphen, het lieve, levendige plaatsje; eigenlijk is de fiirn minder zoetig dan de in Passa ge opgehangen foto's weerge ven Trek er wet tijd voor uit. want de film duurt uren SJORS De eerste Sjors Sc Sjimmie- film, die in kleur is, komt dese week voor de kinderen in Pas- sage-Bio op de tijden, dat ,f,cr:r „Verpieeg5tersrapport" daar MAoli niet draait, dus op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag. „Het zwaard van Krijn", zo heet die film, die in Nederland nog onlangs m première ging. Het avonturentweetal blijft ac tief. gen Septime, en op het menu staat amusement behalve voor het staatshoofd uit Zuid- Amenka dat komt eten, want die man wordt tijdens het nut tigen ontvoerd Septime krijgt de schuld, maar smeert hem, doldwaze achtervolgingen vol gen, kris-kras door Parijs tot in de Alpen toe En dan komt opheldering Meneer het staatshoofd was met ontvoerd, maar had het spektakel op touw gezet om ertussen uit te knijpen voor een paar vakan- uedaagjes aan de olijke Rivie ra Een tvpische film dus voor de winteravond van morgen Om klokslag negen uur of iets later in hét jongerencentrum aan de Lange Boonestraat in Maassluis GRAND FUNES De Toverbal heeft vrijdag avond wat voor te schotelen: de filmkomedie van Louis de Funès en Bernard Bher, „Le grand restaurant". Eigenaar van dat etablissement is ie grand Funes, m de wande! gan- £r. Maasland biedt ook iets op filmisch gebied, tegenwoordig in centrum Vlietzicht een veer- tiendags gebeuren „Mash" komt er, maar pas over een paar daagjes volgende week woensdagavond is in het cen trum aan het Huis ter Lucht te volgen hoe tn de oortcgsko- medie door middel van rare spot de oorlog zoveel mogetijk wordt vergeten. Een vergelijk is er met de tv-serie, maar het oorspronkelijke produkt is en zo hoort het ook waarde voller Het gemengd koor Unisono geeft vrijdag in de Heilige Geestkerk aan de Van Hogen- dorplaan voor de negende maal een kerstconcert Het 125 personen tellende koor en or kest onder leiding van Henk Govaart wil de volgende stuk ken ten gehore brengen; "Wij komen tezamen", een collage van "Toen m die Dagen", het Kerstgebeuren, een symfo nisch gedicht met hobo-solo, bestaande uit "Maria die zou de naar Bethlehem gaan", "De herdertjes lagen bij nachte", Spaanse kerstliederen en het Dormi. Verder "Joy to the world", cantate domino, ge deelten uit het beroemde Weihnachtsoratonum (solis ten: sopraan en bariton) en tot besluit: "Er is een kmdeke ge boren op aard" en "Merry Christmas to you"'. De aanvang van het concert is om acht uur, de kerk is een uur voor het concert geopend. Kaarten a 3.50 zijn verkrijg baar bij Henk Govaart, Em- maplem 15, Kees van Leuven, Louise de Cohgnylaan. het VW-kantoor aan de Westha venplaats en bij de leden van het koor :1 ja&to» Een statische opname in de mooie natuur rond Salzburg. Luisteren naar „The sound of music" kan in Passage. Van IS tot en met 26 december organiseert het Maaslandse comité Romenhof een foto-expeditie Onder de titel „De Maas landse fotografen kijken door hun lens" zijn de fotografische prestaties van inwoners van Maasland te zien Aanvankelijk was de deelname gering, maar voldoende inzendingen zorgden ervoor, dat de expositie toch kan doorgaan Vrijdagavond opent wethouder Kwakkelstein de expositie, die in de Rozenhof wordt gehouden. Dat gebeurt om 8 uur De openingstijden zijn op dinsdag, woensdag en donderdag van 3 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur Op zaterdag- en zondagmiddag is dat van 3 tot 5 uur "Ais je lacht.., dan ben je njk" wordt zaterdagavond het publick in de Stadsge hoorzaal van Vlaardmgen wijs gemaakt, Amsterdams s volkstoneel een stukje 1927, een momentopname van een ouderwets gezellig pleintje, leven op straat En daaraan doen enkele bekenden braaf mee- Mimi Kok, Wim Wama, Carry Tefsen, Hetly Blok, Martin Brozius en voor prijzen tussen tien en vijftien gulden is dat vanaf kwart over acht te zien in de schouwburg aan de Schie- damseweg. "Als je lacht" gaat over de kleine en grote probleempjes van ijs verkoper Sally, zijn dochter Roosie die zo'n aar dige knaap heeft Ieren ken nen. al is de bink uit een ander milieu, het gaat over Thijs die zo met de drank in zijn maag zit, over de gouden bruiloft van Kees en Massie, over Dorus de pantoffelheld en zijn vrouw Griet die steeds zulke gekke hoofd- pijntjes heeft, over... nou ja, we gaat, die zal best rijk worden. Hm orkest speelt onder lei ding van Martin Kesseler, choreografie is van Maria More, decor van Martm Hin- nons en regie van Beppie Nooy. Morgenavond opent Gerard Niestadt, WD-nestor van de Maassluisse gemeenteraad, de Kersttentoonstelling in het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk nummer 16. De expositie is grotendeels ge wijd aan een schenking van mevrouw M. C. van Heel Poort uit Den Haag. Naast olieverfprodukten van Jan van Heel, bevinden zich tekeningen van onder andere Sierk Schroder en Theo Bit ter in de schenking. Het Gemeentemuseum is geopend van dinsdag tot en met zondag van twee tot vijf 's middags en vrijdagavond van zeven tot negen. De KersttentoonsteDing duurt tot en met zondag 15 januari. Vader en zoon Mar tien (79) en Piet (46) Middel hoek uit Brid le exposeren deze maand in Vlaardmgen bij de Amrobank aan het Veerplein. Het is een tentoonstelling geworden van ruim dertig aquarellen van vader Middelhoek en elf grote schilderijen van zoon Piet; zonder meer een boeiende ten toonstelling. Mart mus Leonard us Middel- hoek werd op 29 april 1898 m Zwijndrecht geboren. Twee steden zijn vooral belangrijk geweest voor zijn vorming; Dordrecht, de stad van zijn jeugd, en Brielie waar hij vele jaren woonachtig is. Histori sche steden, die kennelijk een stempel op hem gedrukt heb ben en zijn liefde voor histo rie, architectuur en stedelijk schoon hebben gestimuleerd. Martien Middelhoek houdt er kennelijk van door oude ste den te dwalen, de schilderach tige haventjes en doorkijkjes ervan in zich op te nemen voor tekening en aquarel Hij heeft getuige zijn grote gevarieerd heid m de onderwerpen een oerhollandse kunstenoarsin- stelling. Het landschap met de imponerende wolkenpartijen erboven; oude boerderijen met hun landelijke omgeving; de beweeglijkheid van schepen, hun masten en 2ei!en in een bmnenhaventje, het zijn alle maal onderwerpen, waaraan Middelhoek zijn hart heeft verpand Maar ook gaat zijn oog uit naar het mooie goti sche kerkinterieur zoals een Bosboom ons dat naliet of Door Jan Zwart naar een vrouwe Justitia in een nis van het Delftse stad huis. Gevelstenen, oude huizen en geveltjes, molens in het wa- ternjke landschap, de roman tische toegangspoort van een. hofje en de gezellige besloten heid van een straatje achter de kerk m een besneeuwde stad: Martien Middelhoek is er door geraakt geworden. Hij heeft er fijne doorwerkte, kleurgevoeh- ge aquarellen van gemaakt. Stuk voor stuk bladen, waar naar graag gekeken wordt en waarm het kunstenaarschap van Middelhoek duidelijk zijn hang naar het impressionisme Brielie in de sneeuw, Aquarel van Martien Middelhoek. met invloeden van de Haagse school demonstreert. Imponerend Zijn stijl, maar vooral ook zijn onderwerpen, zijpi tevens terug te vinden in het werk van zoon Piet, die op 30 de cember 1930 In Den Briel werd geboren. De variatie in de technieken is groter dan die van zijn vader: olieverf, aquarel, ets en pentekening, waarmee hij portretten, land schappen en stillevens creeert Daarnaast ontwikkelde Piet Middelhoek een non-figuratie- vc stijl met als doelstelling een synthese tussen abstract en fi. guratief In Vlaardmgen expo seert hij elf schilderijen, grote imponerende doeken: stadsge zichten, stillevens en eon por tret van zijn vader. Een groots eerbewijs aan de kunstenaar, wiens denken en zien en altijd bezige handen op voorname wijze zijn gccontcrfeit. Piet Middelhoek gaf ook in Am sterdam zijn ogen goed de kast. Een ophaalbrug met links en rechts de oude bebou wing en m hel midden de no digende doorkijk, een wach tend bouwterrein voor de me tro werkzaamheden met ron dom de oud-steedse panden; het zijn onderwerpen die Piet Middelhoek groots aanpakte, evenals de boeiende uitkijk die hij had vanuit zijn hotelkamer in Bretagne. Net als zijn vader heeft Middelhoek junior een sterk gevoel voor doorwerkte kleuren, die zijn schilderijen tot krachtige kunstwerken stempelen. The Memphis Queen Jazz band, dat moet haast wel dixieland zijn, zou je zo den ken En dat komt dan vast jn Tivoli aan de Nieuwe Ha ven in Schiedam, aanstaande zaterdagavond En het ver moeden rijst al, dat dat weer zo'n enthousiaste activiteit van Jan Roehng en zijn Ri verside Club is En je bent geneigd te denken, dat wordt gezellig dansen Het klopt allemaal Van uen tot twee is er zaterdagavond prima dixielandmuziek uit Breda In die stad bewees de band in vorige jaren aJ, dat Chicago-jazz een voorname plaats inneemt in onze mu ziekcultuur opgetreden werd ondermeer op het internatio nale jazz-festival van Breda :n 1975 en een jaar later in die stad tijdens de taptoe Tournees werden gemaakt door Belgie, Luxemburg en bondsrepubliek Duitsland. In de bezetting vinden wij zes hoofden ietder en trom pettist is Ad van Ooyen, Wim Kuipers speelt bas, Enk van den Heuvel drumt. Ad Funke banjoot en speelt gitaar. Hans Niese blaast op klari net cn tenorsax, en Frank van Baarle zet zijn lippen aan de trombone, il'uk. Er is een toegangsprijsje van enkele guldentjes Die heeft Roehng met jazzmakker Joop Meure hard nodig, an ders romen zij het niet, en tegenover de Schiedamse Ge meenschap hebben zij wel iets te bewijzen Anders krij gen ze straks weer geen sub sidie. En dat is met leuk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5