■Hi I X Het paradijsje van Au Lensveld Mooravond om „lioger beroep toe te lichten Jeugdstad rekent op 6.000 bezoekers Tijdelijke VBO moet worden uitgebouwd Afspiegeling®- college in Maassluis m Liesveldfontein naar Hoiywijk? Vanaf volgende week woensdag Vlaardingse Schoolraad: Kettingbotsing op rijksweg Fietsen diefstal voor heroïne Doorgereden na aanrijding Verzoek aan provincie over Woudhoek-Noord PRAAT HUIS POODEE DICHT Inbraken in Tuindorp DIVERSE INBRAKEN Pony onder de trein DINSDAG 20 DECEMBER 1977 3 Emailleren, poffertjes bakken, flipperen, dansen op een groot luchtkussen, kleien, ver* ven, handwerken. Het is slechts een greep van de acti viteiten, die de Vlaardingse" jeugd vanaf volgende week woensdag weer kan gaan doen m Jeugdstad in de Lijn- baanhalien. Voor de vierde keer in successie heeft de commissie vakantie besteding van de VRJJ' (Vlaardingse Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk) het heft in handen genomen om een jeugdfestijn in de kerstva kantie te organiseren. De en tree voor Jeugdstad is een kwartje duurder dan vorig jaar: 1,25. De openingstij den zijn van tien uur 's och tends tot vier uur 's middags; van woensdag 28 december tot en met woensdag 4 januari worden tenminste zesduizend kinderen verwacht. In het weekeinde is de Lijnbaanhal gesloten. De vakantiebestedingscommis- sie heeft 45 medewerkersls- ters) weten aan te trekken, die de activiteiten zullen begelei den. Overmorgen worden zij alsnog verwacht op een in- structie-avond. Hierop zal Els Vader het een en ander vertel len en wordt ook een soort van indeling gemaakt „wie op welke dagen wat gaat doen". Ambtenaar Piet Bosman 2egt hierover: „Dat is we! nodig, want als je bijvoorbeeld zes dagen lang poffertjes moet bakken, dan ben je na afloop helemaal uitgerookt". De medewerkers van Jeugdstad worden uitbetaald op basis van het (jeugdJmmimumloon Hiervoor heeft het college van burgemeester en wethouders een eenmalig besluit geno men. Dit is gedaan vanwege een eventueel dreigend kort gedmg, dat togen de gemeente kan worden aangespannen als géén minimumloon wordt be taald De gemeente Eindho ven heeft vong jaar een der gelijk kort gedmg verloren In de zomer zal wederom een jeugdfestijn gehouden wor den. B en W. zullen d«?n op nieuw moeten bekijken of de medewerkers het minimum- Joon "uitbetaald krijgen Af hankelijk van dit besluit zal de raad een voorstel te be handelen krijgen om extra geld uit te trekken voor het salaris van de Jeugdstad bege leiders. De bezoekers van het gebeuren m de Lijnbaan zullen dat overigens mmder boeiend vin den, Wethouder Rien Boven berg verricht volgende week woensdag de officiële ope ning, vele jonge Vlaardmger- tjes kunnen zich dan weer zes dagen lang Jeugdstad bewo ners voelen. Ook waterverven is weer één van de mogelijkheden in Jeugdstad iiiiiiiii'iififiiiitiiniEiiiiiiiiiMii JiiiifiifiiiiiNiifitiiiJ!jifii]iiii(i{jiii[ijiiiiii(iii][iiiiiiiiiuii]ii)ijitiiitiiiiuiii[!Ei]i)iiiEiii!iiiii]riiiiifjiiii]ii[iiiii]ii!!iiriiifi]iiiiif]ii]iiiiiiijiijiiiiiji!uiif!fiiiii)iii3i]iiiuf[i(iiiifi(uijfi!]iiiiiiij!f)iij]riiii]iiiiir!ii[tiiiiiifitiriiiiiiNir2iiii] iiiiiifiiiiiJiïiiiiiEiiiniiiJifiitiiiiiiiiiitiiiitiiiiHHUiiHiiiuiriiiitiiiiiiiiuiJHiiiftfjitHititfiiiiiiiiiiiiiiiiiiirtfKiiiuitiiiiiiiiiiiuiiiiiitintitiuiiitiiiuiiiiüiiiiiiiuiiiüuitiunj Viaardingen De Vlaardingse Schoolraad voor het Open baar Onderwijs vindt, dat met Maassluis en Schiedam de tijdelijke voorziening van het VBO-onderwijs in Schiedam zal moeten worden uitgebouwd. Dit zou dan moeten leiden tot de mogelij ke stichting van een VBO- school in Schiedam en/of Viaardingen. VBO (Voortgezet Buitengewoon Onderwijs) is een onderwijs vorm voor moeilijk lerende kinderen, waar langzamer hand een heel eigen vorm van voortgezet onderwijs voor is Maassluis Het is vrijwel ze ker dat Maassluis na de ge meenteraadsverkiezingen van volgend voorjaar weer een af spiegelingscollege krijgt. Dit wil zeggen dat de verdeling van de wethouderszetels overeenkomt met de politieke verhoudingen binnen deze ge meente. Dit werd duidelijk aan het einde van de vorige week gehouden begrotingsvergaderingen. 's Maandags reeds had CDA- fractievoorzitter Pieter de Geus in zijn algemene be schouwingen gezegd dat hij het liefst zou zien als er na de verkiezingen weer een af spiegelingscollege komt. En in zijn beantwoording gaf burge meester Theo van Dijke er duidelijk blijk van dit ook te prefereren. Vrijdagmiddag echter kwam PvdA-fractievoorzitter Dui- melaar met het voor de ande re fracties toch wel geruststel lende antwoord. Ook ik vind dat er weer een afspiegelings college moet komen, zo zei hij. Programvergelijking vooraf moet echter mogelijk blijven. Een visie, die door de raad werd gedeeld. Viaardingen Bij een aanrij ding op de zuidelijke rijbaan van rijksweg A20 tussen Viaardingen en Maassluis raakten zondagmiddag drie personenauto's beschadigd. De botsing werd veroorzaakt door de 74-jarige automobilist J.D. uit Ermelo. De man reed tegen de rijrichting in waar door hij de overige wegge bruikers in verwarring bracht. Een kleine kettingbot sing was het gevolg. De ver oorzaker maakte volgens de politie een verwarde indruk en kon geen duidelijke verkla ring afleggen over zijn vreem de verkeersgedrag. Schiedam Aan de officier van justitie in Rotterdam zijn twee Rotterdammers voorgeleid die in Schiedam dertig fietsen hebben gestolen. De 25-jarige R.H. en de 22-jarige F.K.P. zijn voornamelijk in de binnenstad aktief geweest. Met een schroevedraaier openden ze daar sloten, voor al van dure fietsen. De totale waarde van de gestolen twee- wielers bedraagt 10.000 gul den. Weinig fietsen zijn na .de aanhouding achterhaald. Vrij wel alles had het duo ver kocht om aan heroïne te ko men. Viaardingen De Vlaardingse politie heeft een inwoner van de gemeente aangehouden, die zaterdag een ongeval ver oorzaakte en daarna trachtte te ontkomen. Iet betreft de 43-jarige P. H., die op de kruising van de Verkadesinge! en Kethelweg met zijn combi een personen auto geen voorrang verleende. Ha een korte achtervolging kon de politie de man aanhou den. Hij bleek onder invloed van alcoholhoudende drank te verkeren. De twee inzittenden van de aangeredenpersonen auto raakten bij het ongeval .gwond en moesten naar he- tHolyziekenhuis worden over gebracht. ontwikkeld. De laatstgehouden Schoolraad bijeenkomst was bijzonder druk bezocht. Ouders van de oudercommissie van de Al- bert Schweitzerschool dron gen tijdens het spreekhal- fuurtje op spoed aan. Zij waren duidelijk verontrust. De voorbereidende VBO-be- sprekingen duren nu ai meer dan een jaar. En de ouders lieten hun bezorgdheid blij ken ten gehore van onder meer wethouder voor onder wijs Ton Kloots. Deze deed op zijn beurt uit de doeken, dat voor het stichten van een aparte school voor VBO een aantal leerlingen nodig is van 45. Voor het stichten van een dependance wordt een aar.tai verlangd van minstens acht tien. Op het ogenblik worden bespre kingen gevoerd met vertegen woordigers van het Protes tants-Christelijk onderwijs en het Katholiek onderwijs om een gezamenlijke samenwerk ingsschool in het leven te roe pen. De Schoolraad staat ach ter dat plan, mits de verhou ding m het toekomstig be stuur zeven leden voor het openbaar en drie leden voor het „confessionele" on derwijs zal zijn. Döch, het liefst ziet de Schoolraad nog de stichting van een openbare school voor VBO-onderwijs in samenwerking met Schiedam en Maassluis. An Lensveld in haar paradijs, temidden van 248 bakvormen en 140 kookboeken. Nog twee dingen staan op haar verlanglijstje: een bak vorm in de vorm van een klok en een ouder wetse glazen pot waar vroeger eieren in wer den bewaard. _i_ Leden van stuwgroep Midden-Delfland en de SSSN-werkgroep bijeen: Riso Blaauw, Jos van der Lugt, Ben Sehweers, M. J. van Alphen, Joke Boutes- tein en Paul Peeters. Tussen hen in zitten twee voorstanders van het bestemmingsplan voor Woudhoek- Noord, namelijk Pv- dA-raadsleden Ruurd van der Veer (derde van links) en Joop de Jong (derde van rechts). Schiedam Gedeputeerde staten van Zuid-Holland worden ver zocht een hooravond te organiseren over het bestemmingsplan voor Woudhoek-Noord, dat dinsdag 29 november door de ge meenteraad kwam. Op de gevraagde hearing willen de werk groep ruimtelijke ordening van de SSSN en stuwgroep Midden- Delfland nog eens toelichten, waarom een aantal bezwaarschrif ten wordt gehandhaafd. De gemeenteraad kwam tijdens de debatten over Woudhoek- Noord wel enigszins tegemoet aan enkele bezwaarschriften, maar op veel essentiële pun ten kregen werkgroep en stuwgroep geen gelijk van de meerderheid in de raad. Daar om is vorige week donderdag avond besloten bij de provin cie in hoger beroep te gaan: dat was te verwachten. Van de dertig bezwaarschriften die de gemeenteraad onder ogen kreeg (inclusief het on geldige, kritische gedicht van „Sint Nikolaj" Dielemans) worden minstens vijftien doorgestuurd naar het dage lijks bestuur van de provincie. „Tja, dat krijg je er als ge meente nou van, hè, als je bij de voorbereidingen van het bestemmingsplan geen in spraak geeft aan belangstel lende burgers", aldus Jos van der Lugt, als opbouwwerker in dienst bij de SSSN, de stichting voor samenlevings opbouw in Schiedaro-Noord, De -dieners van bezwaarschrif- hebben tot donderdag 5 januari de tijd om de kritiek, die door de gemeenteraad niet werd overgenomen, bij gede puteerde staten op tafel te leggen. Binnen een half jaar moet dat college dan uitma ken, of op deze punten de gemeente Schiedam gelijk heeft Zowel werkgroep als jtuwgroep hebben enkele be zwaarschriften laten vallen; allereerst omdat .de gemeente aan sommige ervan tegemoet is gekomen, in de tweede plaats omdat aan deze be roepschriften niet zd zwaar wordt getild, dat de strijd tot aan de provincie moet worden uitgevochten. Van wezenlijk belang is wel, volgens stuwgroep Midden- Delfland en de SSSN-werk groep, dat de noordelijke grens van het bestemmings plan lager komt te liggen: vele tientallen meters naar het zuiden, om zoveel moge lijk van Midden-Delfland als onaangetast polderlandschap te behouden. De bezwaarden vinden namelijk verbijste rend, dat Schiedam het pres teert een bestemmingsplan te maken voor een gebied waar dat helemaal nog niet mag: voor een strook van de groe ne bufferzone Midden-Delf land worden al plannen ge maakt, terwijl het rijk daar voor een aparte reconstruc- tjecommissie nog aan het werk moet zetten. Andere bezwaarschriften, die worden gehandhaafd, hebben betrekking op de bebouwings dichtheid in Woudhoek-Noord (die wordt veel te groot, vre zen de indieners), op de strook groen langs de Harre- weg (die zou breder moeten worden) en op de garanties die het rijk geeft voor noodza kelijke projecten zoals onder tunneling van de spporbaan bij .de Nieuwe Damlaan (vol gens werk- en stuwgroep zijn die garanties onzeker Bij de provincies wordt voorts erop aangedrongen, dat Schiedam eerst maar eens een goed onderzoek naar de wer kelijke woningbehoefte in de stad moet instellen, alvorens vijfduizend woningen in Schiedam-Noord te bouwen (waarvan er negentienhon derd in Woudhoek-Noord ko men), De bezwaarschrijvers vinden verder, dat zoveel mo gelijk lege plekken m de stad moeten worden bebouwd, voordat van stadsuitbreiding naar het noorden sprake is. De verkeersafwikkeling in de nieuw te bouwen wijk laat ook veel te wensen over, vin den de werkgroep en de stuw groep, die tot slot ook grote bezwaren hebben met betrek king tot het openbare vervoer. Viaardingen De commissie voor stadsherstel, stads- verfraaing en stadsverzorging heeft een aantal suggesties gedaan voor een nieuwe plaats, waar het Liesveldfontem moet worden neer gezet. Een besluit over welke plek het nu definitief gaat worden zal - naar verwacht ge nomen worden in de eerstvolgende vergadering van de commissie in ja nuari. Emge stemmen zijn opgegaan om de fontein die is afge broken in verband met de bouw van een paviljoen op het Liesveld te plaatsen aan de rechterzijde van V& D op het Veer- plein. Een enkeling voerde de Maas boulevard aan als mogelijke vesti gingsplaats. Ook werd het winkel centrum Holy- Noordgenoemd als mogelijke plaats om de schaalvor- mige fontein neer te zetten. Viaardingen Het Praa thuis in Holy is een poosje gesloten. De reden hiervan zijn de komende feestda gen en de jaarwisseling. Vanaf 12 januari zal het Praathuis echter weer opengaan voor de informa tie over inspraak betref fende het centrumplan Bo- ly-Noord. Het informatiehuis is dan weer geopend elke donder dag van 's ochtends half tien tot 's avonds half tien en vrijdags van 's och tends half tien tot 's mid dags hal* een. Helemaal gek van bakken. Dat is An Lensveld uit Sehiedam-Kethel. Deze Schiedamse huisvrouw heeft 248 bakvormen, chocoladevormen en borstplaatvor- men. Met nog eens 140 kookboeken, waaronder één uit 1907, en een bakplaat voor ij2erkoekjes, een specuïaasplank twee suikerbeestvormen en een bo- tervorm is ze dan ook zowat de hele dag in de keuken te vinden. ten narijzen. Wanneer met een breinaald gevoeld is of de koek droog is een beetje met water bestrijken en vervol gens laten afkoelen. Het resul taat moet als gewoon brood worden gesneden en met bo ter gegeten. Bij de massa bakvormen, die An Lensveld gedeeltelijk aan een van de keukenmuren heeft hangen, zitten de meest vreemde voorstellingen: een pi spotje, wiegje, voetballer, konijntje, beertje, schaap en bijvoorbeeld een schoentje. Allemaal in acht jaar tijd bij eenvergaard. Sommige gekre gen, andere gekocht en zelfs één in Apeldoorn bij een vuil nisbak weggehaald. De 45-ja- rige An weet zelf niet hoe het allemaal is gekomen. Ze had er ineens gewoon een stel. Voor haar verzamelwoede stroopt ze geen bakkerijen af Daar krijgt ze toch niks, zegt ze. Bijna allemaal gebruik ik die bakvormen," vertelt de opge ruimde Schiedamse terwijl ze berstensvolle dozen aansleept om nog wat vreemde uit steekvormen te laten zien, „ik heb dan ook bijna altijd een vuile keuken. Weet je dat je bakvormen nooit moet afsop- pen? Dan gaat het vet laagje eraf en dat is juist bet be- schermlaagje. Zo heb ik een poffertjespan die nog nooit is schoongemaakt. Bijna de hele dag sta ik in de keuken, maar noem me geen keukenprinses. Ik ben een gewone huis vrouw. Waarom ik zo graag bak? Naaien en dergelijke in teresseert me niet. Dit wel. Hoofdzakelijk doe ik het voor de kinderen. Die eten het al lemaal op, De buurvrouw krijgt ook nog wel eens wat. Zelf geef ik er niet om. Af en toe proef ik eens een half koekje". Fluitje Bijna overal in het huis aan de Laan van Spa land staat wel wat te eten. Deels ook van dochter Helene, die met haar tien jaren wat betreft bakken en lekker eten ook van wan ten weet „Hier staat meests! wel wat klaar. Iedereen kan ook mceeten, gaat An verder, „vroeger maakte ik veel borst plaat. Om goeie boterkoek te krijgen heb ik jaren geexperr- menteerd. Maar nu kan ik het. Tegenwoordig maak ik zo mers veel een aardbeientaart Dat is een fluitje van een cent en lekker Vaak leven 2e maar een kwartiertje. In deze Kerst tijd maak ik nog al eens kerst timpen. een kruidkoek of een kruid brood Dat is weer eens wat anders." An Lensveld. een slechte klant voor banketbakkers, doet met geheimzinnig over haar bak- kunst Toen zij ons na het gesprek met zonder een over heerlijke kruidkoek liet ver trekken was ze onmiddellijk bereid ook het recept te ge ven; 1 pak zelfrijzende bak meel, 1 pond donkerbruine basterdsuiker. 2 flinke theele pels kaneel, 2 flinke theelepels gemalen kruidnagels, theele pel peper, wat zout, geraspte nootmuskaat. 4 deciliter melk of water. 3 eetlepels rozijnen, sucade of stukjes gember. Dat allemaal door elkaar roeren in beboterde en gepaneerde bakvorm en dan ongeveer een uur in de oven zetten. Kruidbrood Voor een kruidbrood, die wij (nog) niet hebben geproefd, luidt het recept; 500 gram bloem, 10 gram zout, 30 gram gist, 4 decüiter melk, 1 paple pel gemalen kruidnagels, een halve paplepel kaneel, 2 eie ren, een half ons zachte boter en 1 eetlepel donkerbruine basterdsuiker. Van dit alles een gistdeeg maken en dan een uur laten rijzen op een warme plaats. Vervolgens er i 2 ons gesneden sucade indoen en in de oven in een beboter-j de bakvorm drie kwartier la- Schiedam In de wijk Tuin dorp zijn twee inbraken ge pleegd. Uit de'woning van de 63-jarige B. L. F. v. B. verdween een cassetterecorder ter waarde van 200 gulden. Het huis aan de Seringenhof kwam men aan de achterzijde binnen. Een deur werd daar gefor ceerd. Een gouden ring met een parel, een hanger met parel en een ouderwetse telefoon werden ontvreemd uit een woning aan de Linderdaan. Eigenaar A. H. schat de waarde van de ver dwenen spullen op 400 gul den. De 31-jarige operator heeft bij de politie aangifte gedaan. Kruimeldieven bezochten ook bakkerij Kester aan het Broersveld. Via een plat dak kwam men daar binnen. Uit het pand in de binnenstad verdwenen pakken koffie, re kenmachine, tuner, 80 gulden en wat handdoeken. In de hal van een flat aan de 's-Graverdandseweg werd ten slotte nog een tas met gereed schap gestolen. De 30-jarige timmerman G S. uit Rotter dam had hem daar even onbe heerd laten staan. De waarde van tas en inhoud bedraagt 400 gulden. Viaardingen In het afgelopen weekeinde zijn in Viaardingen weer een aantal inbraken ge pleegd. Zo werdde achterdeur van een woning aan de Insulindeweg geforceerd waarna onbeken den voor ongeveer vierhon derd gulden aan geld en siera den buitmaakten. Uit een schuur aan de Pijnboomdreef verdwenen zes flessen wijn en een aantal lampen terwijl de bewoners van een womng aan de Professor Rutgersstraat enkele flessen drank en diver se rookwaren missen ter waarde van vijfenzeventig gulden Ook hier bleken de inbrekers zich toegang te heb- zen verschaft door een achter deur te forceren. Viaardingen De trein op het baanvak Viaardingen naar Maassluis kreeg zaterdagmid dag rond half één een half uur vertraging. Een pony, die uit een weiland langs de spoorbaan was ontsnapt, werd door de trein gegrepen. Het gewonde dier moest daar op uit zijn lijden worden ver lost

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3