PvdA-bestimr maakt bijna een foutje 9 Water als water vis Schiedam weer op de beis NIESTAD STAPT OP Amendement van George Wicart AMBTE NAAR TE WATER Vijftig minder in „woningnood" Trio verdacht van inbraken Koninklijke onderscheiding Diefstal uit vitrines Vrouwen met van gisteren Expositie in Het Prinsenhof DINSDAG 20 DECEMBER 1977 Vlaardinsen Het afde lingsbestuur van PvdA in Vlaardingen is afge lopen vrijdagavond op de ledenvergadering in de Harmonie bijna in de fout gegaan. De so cialistische bestuurde- ren wilden namelijk een amendement van partijlid George Wicart overnemen. In Wicart's amendement voor bet PvdA-verkiezing- sprogramma stond, dat „het gemeentebestuur zich dient voor te berei den op een herziening van het structuurplan voor het geval Rijnmond zou besluiten de bestemming van de Broekpolder naar haar inzichten af te dwin gen". Dit amendement zou - aldus het verlangen van Wicart, die werd gesteund door het Pv- dA-besluur - moeten worden toegevoegd aan het program punt, dat „zo spoedig moge lijk bestemmingsplannen zul len moeten worden gemaakt voor gebieden, waarvoor nog geen bestemmingsplannen ge maakt zijn". De ledenvergade ring was minder te spreken over het ideetje van socialist Wicart Fractievoorzitter Hans Versluijs verhaalde, dat het gewoonweg niet mogelijk was, dat in het verkiezingspro gramma zou worden opgeno men dat het gemeentebestuur zich zou moeten gaan voorbe reiden op een herziening van het structuurplan. Dat struc tuurplan zal nog officieel, de finitief moeten worden goed gekeurd door de gemeente raad. Daarna zal het geldig moeten zijn voor een periode van tien jaar. Versluijs sprak. „Het structuurplan gaat uit van een Vlaar dingen met 80.000 inwoners. Met een be bouwde Broekpolder wordt dat geraamde inwonerstal overschreden. Met andere woorden: je mag met je ver- kiezmgsprogram met afstap pen van het structuurplan. De fractievoorzitter kreeg bijval van - ondermeer - wethouder Bas Goudnaan. Deze vertel de: „Vier jaar geleden hebben we afgesproken een struc tuurplan op te stellen, waarin gesteld werd, dat Vlaardingen de zorg op zich zou gaan ne men van 80.000 bewoners". En hierbij zitten geen toekomsti ge Broekpolderbewoners. Kortom. Het amendement van George Wicart werd niet over genomen. Schiedam Voor vier inbraken zijn twee Schiedammers en een Rotterdammer gearres teerd. De 18-jange C. H., de 20-jange C-T.M. van der V. en de 18-ja- rige P.N. van der M worden verdacht van de inbraken die in de afgelopen maanden ajn gepleegd bij de Manometerfa- bnek, de LTS aan de Mgr. Nolenslaan, bakkerij Schaef- fer en twee maal bij Coebergh aan de Van Cleeffstraat Schiedam Aan de Harreweg is een ambtenaar met zijn au to m het water gereden. De 28-jarige B.S. kwam er met een nat pak van af. Zijn auto is inmiddels op het droge ge trokken. Het ongeluk gebeurde toen de Schiedammer een auto pas seerde- Op dat moment kwam er net van rechts, uit de Woudweg, een andere wagen de Harreweg op. De ambte naar week daar voor uit, tot in de naast de weg gelegen sloot. Schiedam Met ingang van de maand december telde de gemeente Schiedam 3924 woningzoeken den. Dat is wel 283 minder dan een maand daarvoor, maar toch heeft men bij het bureau huisvesting in november slechts 50 mensen kun nen verblijden met een nieuwe woning; het grote verschil ontstaat door het verstrijken van de geldigheidsduur van veel inschrijvingen. Van de 50 mensen, die werkelijk zijn geholpen en een vergunning voor een nieuwe woning hebben gekregen, waren er 37 ingeschreven bij het gemeentelijke bureau, dat nu nog is gevestigd aan de Korte Haven maar dat binnenkort ver huist naar het tweede stadskantoor aan de 's- Gravelandseweg, kantoorgebouw 's-Graveland. Het aantal bezoekers aan de Korte Haven was vorige maand 1100. Bij het grote aantal woningzoekenden zijn 209 bejaarden met een urgentieverklaring, waarvan de meeste dringend. De zoekende groep „alleen staanden, minimaal 18 jaar" telt 395 personen- Vooral voor de jongeren onder hen is onlangs een actiecomité opgericht. Een enigszins vertekend beeld van de woningnood ontstaat, doordat bij het totale aantal woningzoe kenden ook de 1713 mensen zijn opgenomen, die voldoende gehuisvest zijn en die „gewoon willen verhuizen". In raadscommissies werd er wel op gewezen, dat dezen uiteraard wel meetellen, maar dat het niet gaat om 3924 wanhopige zoekenden: „Het getal duidt niet op uitsluitend bittere ellende". Schiedam „Op veler verzoek" herhaalt de NOS vanavond de film over Piet Paaltjens die grotendeels in Schiedam is opgenomen, In de Beeld- spraak-film, die vorig jaar de- Vlaardingen Tijdens een druk bezochte receptie in gebouw Triangel aan de Fransestraat heeft burge meester Wim Kieboom zaterdag bij de heer J. van Oosterhout de ere medaille m zilver, ver bonden aan de Orde var Oranje-Nassau opge speld''. Deze onderschei ding is hem toegekend vanwege het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij apotheek Backer. Jan van Ooster hout werd op 24 maart 1923 te Maassluis gebo ren en is nu woonachtig aan de Vlaardingse Insu- lindesingeJ. Schiedam Tot twee keer toe zijn uit vitrines van De Kan- delaar aan de Gemt Verboon- straat voorwerpen gestolen. Twee koperen voorwerpen ter waarde van 700 gulden ver dwenen nadat een onbekende het slot van een van de vitri nes had verbroken en de ruit netjes in het winkelportiek had gezet. De tweede keer werden tinnen voorwerpen ter waarde van 600 gulden gesto len toen iemand een ruit had weggedrukt cember ook reeds op de tele visie was te zien. worden op names vertoond van onder meer de Lange Haven, Korte Haven en Algemene Begraaf plaats Neerlandicus Rob Nieuwenhuys gaat in deze herhaling op zoek naar de plaatsen waar domi nee Francois Haverschmidt (1835-1984) heeft geleefd en gewerkt. Haverschmidt. alias Paaltjens, is voor de meeste mensen bekend van Snikken en Grimlachjes, een gedich tenbundel die van zijn hand verscheen m 1867. De uitzending van „Rob Nieu wenhuys en de schim van Piet Paaltjens" begint vanavond op Nederland 1 om tien over tien en duurt tot vijf voor elf. Schiedam Onder het motto „Wij zijn met van gisteren" komen morgenavond de Rooie Vrouwen van de PvdA weer bij elkaar. ïn het stad huis op de Grote Markt begint om acht uur een voor iede reen toegankelijke vergade ring. Gediscussieerd wordt over „Wegwijzer", het nieuwe lan delijke vrouwenblad van de partij. Daarin staat een stukje sociaal-democratische ge schiedenis: over de opkomst van de vrouwenbeweging en over de histonebepalende rol van de man. Een citaat: „Over vrouwen wordt helemaal niets verno men, op een enkele uitzonder ing na, terwijl toch vooral zij het leven in stand hielden, wanneer de mannen oorlog voerden". Raadsnestor G. B. H. Niestadt na de verkiezingen niet meer terug. Maassluis De fractievoorzitter van de WD in de Maasslui- se gemeenteraad, de heer Gerard B. H. Niestadt (74) komt na de komende gemeenteraadsverkiezingen niet meer in zijn fractie terug. Deze mededeling deed hij tijdens de begro tingsbehandeling, vorige week vrijdag. In een korte toelichting op zijn motived, .g vertelde de heer Niestadt ons dat hem de tijd ontbreekt zich nog voor de voile honderd procent met het raadswerk bezig te houden. Ondanks zijn gevorderde leeftijd heeft de raadsnestor de man met de meeste raadsjaren zeer drukke bezigheden in verband met zijn werk als ombudsman voor de uitzendbu reaus. Hij komt er eerlijk voor uit dat hij dit werk toch wel liever doet dan het intensieve raadswerk. „Als je de raad goed wil doen", zo stalt hij, „dan kost je dat vijftien tol twintig uur in de week en dat kan ik bijna niet meer opbrengen". Voorts kan Niestadt zich nauwelijks voorstellen dat een politie ke partij nog behoefte heeft aan iemand met een dergelijk hoge leeftijd. Hij voegt daar onmiddellijk aan toe dat ook in de raad zo veel mogelijk alle leeftijdscategorieën moeten zijn vertegenwoordigd, afgezien, van de jeugd. Delft Het water is voor de lage landen van Holland tot in de jongste tijd altijd een van de belangrijkste vijanden geweest. Menigeen heeft op de lagere school ge leerd, dat in 1421 de St. Elisabeths vloed plaats vond, waardoor de Gro te- of Zuid Hollandse waard verloren ging en waarbij de Biesboseh ontstond. Menigeen zal zich de watersnood van 1953 herinneren, waarbij grote delen van Zeeland blank kwamen te staan en als gevolg waarvan de Deltawet tot stand kwam. Een pronkstuk van techniek om ram pen in de toekomst te voorkomen. De vreemdeling die ons land bezoekt staat verbaasd, dat wij rustig leven beneden de zeespiegel. Het jaagt geen en kele inwoner angst aan, want de zorg voor de waterstaat is m goede handen. Het strakke patroon van dijken, kaden, sloten en weteringen is ken merkend voor een groot deel van ons land. Een omvattende geschiedenis van de water staat is nooit geschreven, maar wel zijn er talrij'ke kleine geschriften over allerlei deel gebieden uit de historie van de waterschappen. De eerste bewoning enkele honderden jaren voor onze jaartelling vond plaats op hooggelegen gronden. Door toeneming van de bevolking begon omstreeks de tiende eeuw door gebrek aan grond en een ontglnningsproces langs de grote rivieren en in de veen wildernis. Nog later kwamen de primitieve inpol deringen gereed, die tegen het buitenwater werden be schermd door kaden met sluis jes om het waterpeil in de afgesloten gebieden te kunnen beheersen en verder werd het land langs de rivieren bevei ligd door dijken. De activitei ten om het water buiten het land te houden kwamen di kwijls voort uit spontane sa menwerking van de bewoners, maar tegelijkertijd werd ook van boven af richting gegeven aan het werk op waterstaat kundig gebied. Daaruit wer den de waterschappen gebo- Detail uit het schilderij „De Hoogheemraden van de Overwaard", Höt dateert uit 1644. ren, waarvan sommige al ou der zijn dan 700 jaar. De be sturen bestonden uit een aan tal hoogheemraden en een dijkgraaf, die beschikten over wetgevende en uitvoerende door Wiilem Brouwer macht. Destijds telde ons land zo'n duizend waterschappen, doch als gevolg van centralisa tie zijn er thans circa 500 over gebleven. hoewel er in de taak stelling geen wijziging is geko men. Onbekend terrein Waterschappen zijn voor velen een onbekend terrein. Sedert eeuwen regelen zij het water peil in de polders en bewaken de dijken. Rond 1966 is er een nieuwe taak bijgekomen in de vorm van controle op de kwa liteit van het water en het zuiveren daaxvan. De water schappen hebben sindsdien grote afvalwaterzuiveringsin stallaties gesticht Vele water schappen bezitten voorwer pen, die met htm technische en bestuurlijke geschiedenis te maken hebben. Een groot deel daarvan is thans bijeen ge bracht in museum Het Prinse hof te Delft onder het thema: Water als vijand, water als vriend. De expositie, die door minister H. van Doom van CRM werd geopend, duurt tot en met 29 januari 1978. De tentoonstelling omvat een se lectie van 203 voorwerpen van de waterschappen, die voor het merendeel nooit eerder zijn geexposeerd. Aanleiding voor de expositie is het vijftigjarig bestaan van de Unie van Waterschappen, het overkoepelend orgaan van aBe Nederlandse waterschappen. Het technisch gedeelte omvat onder andere gereedschappen van dijkwerkers, die vaak vreemde namen hebber* als schorkloeten, riek of een zie lenkrabber, Er zijn landme terswerktuigen, signalerings apparatuur, bestekken en mo dellen voor molens en sluizen. Zo zijn b.v. de modellen van de Katwijkse sluizen te zien. Het bestuur en de daarmee verbonden gebruiken worden belicht door grote wandkaar ten, bodebussen, glazen en en kele schilderijen. De wand kaarten die het grondgebied van. een waterschap tonen zijn vaak rijk geïllustreerd met wa pens en hadden een represen tatieve functie. De meeste van deze voorwerpen sierden dan ook de dikwijls fraaie gemeen- landshuizen, waar de bestuur ders hun vergaderingen en ge meenschappelijke maaltijden hielden. Hierbij ging vroeger en soms nog, maar dan min der uitbundig de hensbeker rond, waaruit men gemeen schappelijk „vriendschap" dronk. De naam hensbeker is afgeleid van hense of hanse in de betekenis van gilde of ver eniging. Edelsmeedkunst Van deze hensbekers zijn, af komstig uit alle delen van het land, 21 exemplaren bijeenge bracht, die vaak tot de mooiste voortbrengselen van de Neder landse edelsmeedkunst beho ren. Hoewel de vele kaarten en gravures, gereedschappen en schilderijen stuk voor stuk pronkstukken zijn en van mu seum cwabteit, nemen de hens- In opengewerkte modellen is te zien hoe een watermolen functioneert. vervaardigd naar een ontwerp van de bekende 17de eeuwse kunstenaar Romeijn de Hoog- he in de jaren 1684-1685. Het deksel wordt bekroond door een gekanteeld torentje. Op de bekroning prijkt een zilveren zwaan, die de naam „beker van Zwanenburg" verklaart. De bekers werden gebruikt bij feestelijke gebeurtenissen, zoals de bijeenkomsten van hoogheemraden of de installa tie van nieuwe bestuursleden. Het drinken uit de beker sym boliseerde de gedachte, dat het bestuurscollege als een belan gengemeenschap moest wor den gezien. Niet alleen accen tueerde het gezamenlijk drin ken de eenheid en eensgezind heid, maar dat drinken uit een beker had in het oude Ger maanse recht en later een dui delijk rechtsgevolg. Wanneer de een de ander beledigd had kon, wanneer niet direct excu ses werden aangeboden, de be ledigde een uitspraak van de bevoegde rechter vragen. Deze had het recht een boete op te leggen. Het recht tot boete werd verloren door een jaar te zwijgen, als ook door vriend schap uit een beker te drin ken; men dronk dus eenvoudig de twist af. Het drinken uit een beker werd een traditie om te voor komen dat een van de leden van het hoogheemraadschap een conflict op de spits dreef- De wijnen die men dronk wa ren veelal Moezel- en Rijnwij nen. Na het ledigen van de beker was het ook gebruike lijk een toepasselijk rijmpje of een spreuk in het hens boek te schrijven, waarvan enkele fraaie exemplaren op de expo sitie aanwezig zijn. Aan het schrift kan men zien, dat er soms zeer diep in de beker was gekeken. Ook kon het ge beuren dat men als straf, om dat men de dijkgraaf had te gengesproken, een kleiner tot laan de rand toe met wijn ge vuld exemplaar in één teug moest ledigen. Naast de hensbekers behoor den kristallen bokalen en drinkglazen tot de statussym bolen van een voornaam wa terschap. Er zijn vele exempla ren verloren gegaan, maar toch is er op de expositie nog een fraaie collectie te bewon deren. Ze zijn dikwijls ver sierd met gegraveerde afbeel dingen van wapens, gemeen- landshuizen, molens, maar ook van elkaar bespringend vee. De glazen zijn grotendeels uit de achttiende eeuw. Soms was het de gewoonte dat elk niet- lid van het college een glas schonk, wat bij sommige wa terschappen in deze tijd nog té doen gebruikelijk is. De expositie is dagelijks te bezichtigen van 10 tot 17 uur 'en op zon- en feestdagen van |13 tot 17 uur. Op nieuwjaars- Idag is Het Prinsenhof geslo pen. Hensbeker van het» Hoogheemraadschap Am- stelland uit 1717. bekers toch een centrale plaats in. Onder de antiquitei ten die het Hoogheemraad schap van Rijnland bijvoor beeld bezit, is de hensbeker de kostbaarste. Deze verguld roodkoperen beker, versierd met voorstellingen in email, is

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 6