'■Als een oliebol rond is gooi ik hem weg PvdA schrikt van. leegstand 'Het varkentj vijfentwintig Verkeersplannen in Hoek van Holland 99 Maassluis wil sociaal- cultureel werker aanstellen f- e is jaar Bromfietser ten val Nieuwjaars receptie Bushuisje op Schie dam se weg -- Bollenbakker Herman van der Most: Spaarbank- hoekjes voor prijs winnaars m Man vindt gestolen mot >r terug Hoofdwond DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 Vlaardingen Bij een aanrij ding: op de kruising van de Van Linden van den Heuvel singel en de Burgemeester Heusdcnslaan liep de 33-jari ge M. A. uit Vlaardingen dinsdagavond verwondingen op. Hot riaclitotfer kwam op zijn bromfiets over het westelijk fietspad vnn de Van Linden van den Heuvelsingel aanere den toen hij ter hoogte van de kruiding werd u toesneden dooi de 40-jange automobilist H X R uit VI aard meen M A kon niet meer temmen en U'ed tegen de achterzij de van de auto op De man kwam ten val en moest met onbekend letsel naar het Hohziekenhuis a orden overgebracht Z y n bi omfiets werd /waar besc ha - ömd Maassluis Op de nieuwjaars receptie van het gemeentebe stuur van Maassluis zijn alle inwoners van de gemeente welkom. Het zal er daarom een zijn met een open karak ter waarvoor niemand spe ciaal wordt uitgenodigd. De receptie vindt plaats op 2 januari van acht tot tien uur 's avonds in gebouw Konings hof aan de Uiverlaan 20 Speciaal voor deze gelegenheid zal een bescheiden expositie worden opgesteld over crea tieve en recreatieve mogelijk heden in Maassluis. Een trio zorgt voor muziek en de Smalfilmclub Maassluis ver toont de premiere van het m opdracht van hel gemeentebe stuur vervaardigde Filmjour naal 1977. Vlaardingen De gemeente gaat bekijken of aan de Schie- damseweg (voor bank Mees Hope) een abri kan worden neergezet voor de mensen, die op de bus staan te wachten. Het verzoek om een dergelijk bushuisje is te berde gebracht door bewoners uit de Oost- wijk. Gisteravond lieten zij op een wijkbijeenkomst in de Harmonie aan diezelfde Schiedamseweg blijken, dat het geen pretje is om in de regen en in de wind op de bus te wachten. Wethouder voor stadsontwikke ling Bas Goudnaan die aanvankelijk aanvoerde dat het trottoir hiervoor te smal zou zijn beloofde de aanwe zigen, dat de mogelijkheid door „de technische mensen" onderzocht zal worden. En als dat positief uitvalt, staat dat bushuisje er binnen drie maanden. De olielucht weerhoudt de 27-jarige Herman van der Most er niet van zijn waar met plezier aan de voorbij gangers te slijten. Wat emmers en teilen met be slag, een bak met poedersui ker, een doos krenten en een tweetal grote metalen bak ken gevuld met een hete, walmende slaolie, vormen het decor van bollenbakker Herman van der Most, die aan de VJaardingse Blokma kersplaats zijn Oudholland se gebak slijt aan de voor bijgangers. Wie zijn gebakkraam met een bezoek (binnen) wil vereren moet zich wel door een "zware" olielucht "worste len". Een lucht die Herman van der Most er met van weerhoudt zijn vak met groot plezier uit te oefenen. De bollenbakker daarover: "Zelf ruik ik die lucht met eens meer. Als ik tijdens het werk even een boodschapje m een winkel doe merk ik aan de reacties van andere mensen wél, dat ik die lucht met me meedraag", waarna hij met plezier deze reacties imiteert "Wat een rare lucht krijg ik m m'n neus! Wat ruik ik toch? Het lijken wel oliebollen" De bollenbakker speelt het spel dan gewoon mee. "Als ze uitgesnuffeld zijn, zeg ik dat ik het roe rend met hen eens ben, dat er een vreemde lucht hangt, maar ook dat ik geen idee heb wat het is". "Een hoop mensen vragen me of ik die dingen zelf nog eet? Ze kijken dan raar op als tk zeg, dat er elke dag toch zo'n vijf bollen naar binnen gaart. Het eerste wat ik 's ochtends eet is een bol. Mijn voorkeur gaat daarbij uit naai' de krentenbollen, die zijn lekker warm en met te groot" Met het woord "krentenbollen" roert de Schiedammer een groot mis verstand dat onder de klan- De bollenbakker treft hier voorbereidingen voor het bakken van de appelflappen en appelbollen. Schiedam Als de leegstand in de binnenstad inderdaad zo'n grote omvang heeft als de voorzitter van bewonersver eniging Schiedam-Centrum, Gevonden Te bevragen aan het Hoofdbu reau van Politie te Schiedam, dagelijks van 09.00 uur tot 17 00 uur, behalve zaterdag en zondag: ring met sleutels; ring met sleutels: sleuteltje a'.n hanger; lakens. Te bevragen bij de vinders: Tasje met LP's, Windhorst, Overschiesestraat 66a te Schiedam: portemonnee; me- vr. Njis, Puttershoeksestraat 15 te Schiedam, tel. 731479; ring mei sleutels; De Vrmger. Heijermansplem 10 te Schie dam, tel. 713660: bossleutels; S._ S Rief, Boerhaavelaan II5a te Schiedam, tel, 153520; bril, Schiedamse Werktuigma chinefabriek. Zijlstraat te Schiedam; etui met sleutels; v. Roon, Donker Curtiusstraat 58 te Schiedam; sleutels aan label; Breddels, S. v, Houten laan 55 te Schiedam; sjaal; Tins, Sav. Lohmanlaan 22 te Schiedam; handschoen, mevr. Strik, Burg. v. Veenstraat 14 te Schiedam; kinderwam, v. Son, Heemskerkstraat 64 te Schiedam; kinderlaarsje; v.d. Wal, Maasstraat 8 te Schie dam; dameshandschoen; Breyer, Mgr. Nolenslaan 658 te Schiedam; kinderporte monnee met inhoud; Lenos, Dirk Schaferplem 77 te Schie dam; ringetje, Beljaars, Nwe. Damlaan 495 te Schiedam, tel. 715896; horloge, J. Gokke, Parkweg 178 te Schiedam, tel. '02108; portemonnee met-in houd, Clanjs, Burg. van Haa- renlaan 1081 te Schiedam, tel. 703381; damestas met inhoud; Teumssen, Dr, Boslaan 34 te Schiedam, tel. 706638; schake larmband, Naardmg, Laseur- 26 tR Sc*"edam, tel. 706854; damesportemonnee, over de Vest. Mw. Damlaan 660, te Schiedam. Hans van Kleef, beweert, dan zal de PvdA toch een onder zoek laten instellen. Die kras se uitspraak heeft fractielei der dr. Joop de Jong in de onlangs gehouden ledenver gadering gedaan. Volgens. Van Kleef gaat het om minstens honderdvyttig wo ningen. die leegstaan ot alt pakhuis worden „misbruikt". Een onderzoek, dat vorig jaar werd tjehouden door de bewo nersvereniging in nauwe ta rnen werking met de Kr aak- bond Schiedam heelt dn! uit gewezen Sinds die tijd is die situatie niet aangepakt Voor de oppositie (met name PPR-raadsIid Hans van der Wilk. die inmiddels is opge stapt) was dat een reden om een lijst te vragen aan burge meester en wethouders, met daarop vermeld welke panden staan te \erpaupeien en wel ke plannen het college daai- mee heeft Volgens een kleine me orde t hei d in de gemeente raad was zo'n lijst niet direct nodig PvdA'er De Jong keek echt et nogal op win de woo:den Vuil Hans van Kleef Hij deed de toezegging de zaak nog eens aan te kaarten 0«ll ten bestaat aan. Herman: "Veel mensen gaan van de veronderstelling uit, dat een oliebol bij voorbeeld krenten bevat. Maar een oliebol, dat is zuiver beslag wat we in de olie bakken". Een voor bijganger van de in Vlaar dingen staande kraam drukt de bollenbakker met de neus op de feiten. Het door elkaar halen van "oliebol" en "krentenbol" vormt zeker met het enige misverstand. De vrouw: "Wat zit er m die Berhnerbollen? Ananas, ge loof ik", waarna de "expert" de dame uitlegt; "Het is een soort tompoesvulling, m vaktermen banketbakkers room geheten". Herman var. der Most weet, dat onder de "doe-het-zel- vers" meer wijdverspreide misvattingen bestaan, "De door Jan Schrijver mensen tobben vaak met het beslag, dat ze dan uiterst voorzichtig behandelen om het rijzen met in gevaar te brengen. Het hele gezin is dan onderworpen aan de "werking" van het gist: lo pen m de buurt van de be slagkom is dan taboe", Waarna hij deze "mythe" ontmantelt: "Dat is zwaar overdreven. Als er een bus voorbijkomt sta ik te schud den in de kraam, maar het beslag njst gewoon verder. Veel belangrijker is een juis te temperatuur van het vocht dat bij het maken van beslag gebruikt wordt De mensen kloppen dikwijls te lang, waarboor je een kauw gom-effect krijgt. Het resul taat lijkt dan eerder op deeg dan op beslag". Ook met het uiteindelijke bak ken van de bollen kan nog heel wat fouten gaan. De bollenbakker roemt twee manieren om het goed te doen: 'Tk bak 2e op een schuin in de bak met hete olie staande plaat. De klan ten maken wel eens opmer kingen over de platte kant van de bollen, die je op deze manier krijgt. Als er één rond is gooi ik hem juist weg. Dan is hij mislukt en niet goed gerezen", waarna hij over de tweede manier vervolgt: "Je kunt ook zon der plaat bakken. Het beslag moet dan overgegooid wor den van de ene m de andere bak. Eerst gaat het beslag namelijk in olie van 140 gra den celcius. Ze worden daar in groot, maar niet bruin. Voor dat laatste moet de slaolie met een temperatuur van 190 graden celcius zor gen. De mensen die het thuis met één fntuurpaimetje pannetje proberen oogsten vaak een teleurstellend resultaat". De Schiedamse bollenbakker staat nog tot eind december op de hoek van de Blokma kersplaats en de Westhaven- kade. December, de maand van de feestdagen, is echter met zoals velen denken de beste maand voor de ver koop in de donkere periode. Herman legt het uit: "In ok tober is het voor de mensen weer een nieuwtje. De ani mo van het jaar is een dure maand, met cadeautjes en kerstdiners. Het geld raakt in die maand dan op, wat een verklaring is voor de tegen de verwachtingen in druisende verkoopcijfers". De oliebollen zijn de laatste jaren flink wat duurder ge worden. De Oudhollandsge- Maassluis De gemeente Maassluis wil een ambulante sociaal-cultureel werker aan stellen voor het jeugd- en jon gerenwerk in de gemeente. B en W hebben daarom bij het ministerie van erm een subsi die aangevraagd voor de aan stelling van een dergelijke kracht. Volgens de rijksinspecteur voor jeugdzaken zou zo'n subsidie enige kans maken Het ligt in de bedoeling de aan te stellen man of vrouw aan één bepaal de stichting te verbinden ter wijl hij of zij ook voor andere vnjwiliigersactiviteiten kan worden ingezet. De gemeente raad zal nog worden voorge steld geld beschikbaar te stel len voor dat deel van de kos ten dat voor rekerung van Maassluis zelf blijft. Verder heeft Maassluis een sub sidie bij erm aangevraagd voor de verbouwing van het pand aan de President Steyn- straat 2 voor de stichting De Jeugdhaven Voor dit werk heeft de raad onlangs nog 144 mille beschikbaar gesteld. Een regeling inzake rijkssub sidie jeugd- en jongerenwerk biedt de mogelijkheid dertig procent van het goedgekeurde investeringsbedrag tot een maximum van dertigduizend gulden te verkrijgen Met de verbo u wingswerkzaamheden aan het pand van de stichting hoopt men rond de jaarwisse ling te beginnen. bakverkopcr verkoper: "De tijd gaat er wat dat betreft niet op vooruit. De pacht wordt steeds duurder en de rekeningen van de grossier zijn elk jaar hoger. De men sen klagen vaak over die dure bollen, maar ze verge ten dat voor mij de kosten ook stijgen. Ik kan me nog herinneren, dat ik veertien bollen voor een gulden ver kocht en toen waren ze nog groter ook En dan ben ik nog met eens zo gek oud met mijn 27 jaar". Vorige jaren stond Herman van der Most bij Vroom en Dreesmann in het Westplein. 'Tk mocht daar met blijven staan, omdat mijn wagen van zeven meter het gezicht van een dertig meter metend winkelpand wegnam Dat bracht extra kosten met zich mee voor de nieuwe plaats en, wat erger is, weer een heel nieuwe procedure om een vergunning te bemachti gen" De "bollenboer" brengt nu zijn grote pro bleem naar voren: "Het is erg moeilijk als met-VIaar- dinger een vergunning te krijgen voor Vlaardingen. Ik ben erm gerold met het 700- jarig bestaan. Nu ik van plaats veranderd ben is er weer een nieuwe vergunning nodig Mij 15 m ieder geval gezegd, dat ik volgend jaar geen toestemming hoef te verwachten", waarna hij verder gaat "De keuringscommissie vind mijn wagen wat betreft ui terlijk waarschijnlijk met mooi genoeg om in de stad te staan Een beetje vreemde zaak, maar als Schiedam mer heb ik helaas geen en kel recht" Herman van der Most houdt in ieder geval goede moed voor het komen de jaar en wil nog even te rug komen op een voor hem amusanter aspect De ohe- bollenbakker' "Ik heb ge zegd. dat ik die olielucht met meer ruik- Er is echter éen uitzondering ais ik de vori ge avond een beetje te veel gedronken heb met als ge volg een kater, dan is die lucht werkelijk met om te harden. Onvoorstelbaar wat je neus dan te verwerken krijgt Het lijkt dan wei een muizennest. In die gevallen sla ik meestal een dagje bak ken over". Schiedam in molen De Vrij heid zijn de prijzen uitgereikt van de AMRO-kleurwed- strijd. De twee hoofdprijzen, spaarbankboekjes met 75 gul den, zijn toegekend aan Ro bert in 't Hout uit de Hoofd straat en Anita Koppeschaar uit de Thomas a Kempis- straat. De twee tweede prijzen, spaar bankboekjes met 50 gulden, gingen naar Turkay Cetin- kaya uit de Mariastraat en Eric Poortvliet uit de Dorps straat Namens de directie overhandig de drs S Kemstra tenslotte de twee derde prijzen, boekjes met 25 gulden, aan' Ronald Barto uit de Stryensestraat en Guus Buschman uit de Fran cois Kaverschmidtlaan. By de ruim 375 ingestuurde for mulieren zat er ook een van de 71-jarige Schiedammer L Schuitman Ook al viel hij buiten de gestelde leeftijd kreeg hij toch een prijs te weten het boek Logboek der Natuur Een mooie pop ging naar de jongste deelneemster, de 2-jarige Yvette Suuren- broek. De jury van deze kleurwed- stryd, die werd gehouden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe kantoor aan dc G er rit Ver boons tra at, be stond uit molen vrijwilligster Henny Koster, kunstenaar Sjet Hendenckx en zondags- schilder C. Lems. De prijswinnaars in molen De Vrijheid Schiedam Gedeeltelijk gede monteerd heeft de 22-jarige D. J. J. O. zijn gestolen Suzu ki in Rotterdam teruggevon den. De motor van de Schiedamse metselaar was de vorige dag ontvreemd aan de Zivai te- waal sestraat in de Gorzen Het voertuig had een waarde vanj 3500 gulden Bij een inbraak in een levens middelenzaak aan de Mesdag- laan verdween uit de kassa 210 gulden en een rol zegels ter waarde van 150 gulden Om de 2aak binnen te komen is men aan de achterzijde over een hek geklauterd waarna de enige belemmering* nog een niet afgesloten deur was. Bij de kleuterschool Olleke Bol- Jeke in Schiedam-West werd voor 70 gulden aan speelgoed weggehaald Deze spullen ver dwenen uit het buitenspeel goed hok van het schoolge bouw aan de Huysmanstraat De schade die daarbij werd aangericht bedraagt J 100 gulden. Schiedam Met een diepe hoofdwond is de 77-jarige J. M. T. van den D. ter observa tie in het Noletziekenbuis op genomen. De vt ouw was in haar woning aan de St-Lidumastraat tn het Vesten gevallen en ongeluk kig terechtgekomen- a Hoek van Holland De ver- keerscommissie van de deel gemeente Hoek van Holland voelt cr veel voor de busrou te van „WestnederlandI" al de' komende zomer te wijzigen. De bussen uit Den Haag zou den dan volgens de commis sie vanuit Den Haag en het Westland vla de Stationsweg de gemeente binnenrijden terwijl er bij hel NS-station een extra halte bij zal komen. Het een en ander zal tot een betere aansluiting bus-trein resulteren, een wens. die de deelgemeeiueraad reeds lang heeft gedaan. Hobbels of drempels, zo luidde de teneur van de verdere dis cussie in de commissie voor verkeers aangelegenheden Op aandringen van Van Aalst ko men er in Hoek van Holland geen verkeersdrempels voor dat werkelijk het nut van de ..hobbels" met cijfers kan worden aangetoond. Verstopping in watergangen van singels en vijvers vormen een steeds terugkerende bron van er gems voor de eommia- >icleden Reden voor de ver gadering te besluiten aan bur gemeester en wethouders een „dringend advies" te geven deze te baggeren om verdere overlast te voorkomen De Hoek hoopt ook een graantje mee te pikken van de tien miljoen gulden, die de ge meente Rotterdam onlangs van het rijk kreeg toegewezen voor het rijwiel pa den plan. Een dergelijk bedrag moet, 20 vinden de commissieleden, mogelijkheden bieden voor een plan aan dc Mercatorweg waar dagelijks honderden schoolkinderen gebruik van maken Een apart fietspad kan hem meer veiligheid bie den Ook wil de commissie een njwiel- en voetpad langs de Rechtestraat, een van de toegangswegen naar het strand Na de koffie gingen al gauw de voetjes van de vloer. Big werd vijfentwintig jaar. 'n Ouwe taaie dus, zou de argeloze lezer vermoeden. Niets is minder waar, d'rzit nog volop leven in. Dat bleek dinsdagavond waar in het paviljoen van VTaar- dings bekendste zeepfabriek de voetjes op de maat van levende muziek al spoedig van de vloer kwamen. Do spil van het feest was de heer R. J. Halkes, die als voorzitter van Blijf In Ge dachten met zijn drieënze ventig jaren de gemiddelde leeftijd heeft bereikt van de Big-leden. Allemaal oud werkers van Sunlight met hun dames, honderdzesent achtig in totaal, van wie een iets kleiner aantal zich het diner, dat hun door de dircc-* tie van "het grote concern in wasmiddelen en voedings middelen" werd aangeboden goed liet smaken. En uite raard werd het bestuur van Blijf In Gedachten door de speciaal hiervoor gevormde feestcommissie stevig in de bloemen gezet. De bereke ningen van de penningmees ter van de club vormden nog eens een extra reden tot vreugde. Ondanks de over handiging van het bekende cadeau onder couvert bleef daar plots zo'n zeshonderd gulden meer in kas te zitten dan was voorzien, kas be her- mg waar 's lands nieuwe minister van financiën ja loers op kan zijn. Zoals ge zegd- onder motto van de oudjes doen het nog best waagden velen een dansje waarop al spoedige het niet meer weg te denken "bingo" uit de lucht viel, Toen big nog een heel klein varkentje was en slechts vij fendertig leden telde be droeg de maandelijkse con tributie vijftig cent. On danks bekende prijsstijgin gen bedraagt deze nu iets boven de gulden dankzij de bedrijfsleiding, die zich na verloop van tijd best bereid toonde de oud-personeelsle den waarvan velen zo'n veertig of meer dienstjaren tellen, niet te vergeten. Geen van de aanwezigen bleek de oprichting van big als ver- enigmgslid meer te hebben meegemaakt. Reken maar uit: de oudste telt nu vijfent achtig jaren. Of één van de huidige bigleden het vijftig jarige jubileum ooit zal mee maken is de vraag. Eén ding weet voorzitter Halkes ze ker: "Big zal het zelf wel meemaken".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3