SCHIEDAMSCHE COURANT Geen renovatie St .Jozefwoningen Storm vernielt voor tienduizenden guldens Vrouw steekt minnaar neer College wil goedkope woningen op Kerkeiland Mimgtmde geeft aetiegrmp geMjks Gladiolenteelt mislukt Tmm Geen overlast door sneltram Massale opkomst „Sdhiedbm Zingt'' Alleen grote opknapbeurt SStrefienval 15 deze oogst voor PvdA: twee lijsttrekkers pinsdag 27 december 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -302de jaargang no. 23990 .4 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis Het college van B. eo V. van Maassluis heeft de minister van volkshuisves ting gevraagd voor twintig woningwetwoningen bet predikaat „goed en goedkoop" te verlenen. Het betreft woningen, die volgens plan door de Algemene Woningstichting Maassluis op het Kerkeiland moeten worden gebouwd. Hoewel voor dit plan nog geen schets tekeningen en dergel i jken zijn gemaakt hoopt het college op deze wijze een extra subsidie van bet ministerie (e ontvangen. Over de bouw van woningen op het eiland is in het verleden al diverse malen het nodige te doen geweest. Zo maakt de PvdA-fractie in de gemeenteraad bezwaren tegen het bouwen van huizen op dat terrein wegens de overlast, die door het bedrijf De Ploeg zouden worden ver oorzaakt. Fractie-voorzitter Mees Duimelaar zei lijdens de algemene beschouwingen het onjuist te vinden de uitbreiding te realiseren voordat de milieuproblemen zijn geregeld. Jaap van der Grint van de PSP/PPR liet weten eerst contact op te willen nemen met de inspecteur van de volksgezondheid. Bomen en rullen moeten bet ontgelden De onverwachte storm van zaterdagmorgen heeft de politiekorp sen van Vlaardingen en Schiedam handenvol werk bezorgd. In samenwerking met de gemeentelijke plantsoenendiensten, elec tric iteitsbedrijven, gemeentewerken, brandweer en EHBO moest talloze malen worden opgetreden. De schade bedraagt in de tienduizenden guldens. Overzicht van het Kerkeiland waar twintig waningen moeten komen. Vlaardingen De 23-jarig* L.W.D. uit Schiedam, die af gelopen donderdagnacht het slachtoffer werd van een steekpartij en in het Rotter- damse Dijkzichtziekenhuis is opgenomen, verkeert buiten levensgevaar. Zijn twee jaar oudere ex-minnares J.D. uit Vlaardingen is na behande ling in het Ho lyzi ekenhuis door de politie ingesloten. De crime passionel vond plaats in de wooing van de vrouw aan de Madoerastraat. Het slachtoffer verbleef bij rijn vriendin zonder haar te heb ben verteld, dat hij onlangs met een andere vrouw in het huwelijk was getreden. De vrouw, die dit van anderen had gehoerd, nam midden in de nacht wraak op L.W.D. toen hij in slaap was geval len. Zij verwondde hem met een mes waarop de man bloe dend wakker werd. Daarop volgde een hevige vechtpartij waarbg het slachtoffer het onderspit dolf. Hij vluchtte uit de woning en bleef op straat liggen. Omwonenden alarmeerden toen de politie. De vrouw, die zich in haar woning had ingesloten, kon spoedig daarop door de poli tie in overspannen toestand Daar het Holyriekenhuis wor den overgebracht. Zij wordt deze week voor de officier vanjuslitie geleid. Schiedam Na twee jaar strijd heeft de actiegroep St. Jozef gelijk gekregen. Het ministerie van volks huisvesting gaat akkoord met alleen een opknap beurt voor het complex St. Jozef-woningen in S c hi edam-West en nog een verdergaande verbete ring, zoals aanleg van douche en cv, voor hen die dat willen, In Den Haag vindt men dat er inder daad niet gerenoveerd kan worden als daar geen belangstelling voor is bij de bewoners: een tegen valler voor de katholieke woningbouwvereniging en de gemeente. In Vlaardingen waar windstoten van negentig kilometer per uur werden genoteerd waaide vroeg in de ochtend het dak van een abn aan de Stadhou derslaan in het geheel weg Een ruit van een woning aan de Coomhertstraat en een ruit van het Deltahotel moes ten het ontgelden Een lan taarnpaal aan de Groen van Pnnstererstraat werd door de wind ontzet De politie moest m actie komen om een op drift geraakte keetwagen van gemeentewerken aan de Flo- ris de Vijfdelaan in bedwang te houden In de loop van de dag kwamen meldingen bin nen van opengewaaide ramen en deuren van scholen aan de Bühtonlaan, Brussetweg en Ltssabonweg terwijl een pan ned van een poffertjeskraam op het Veerplein losschoot Verder moest een bouwkeet aan de Albert Schweitzersin- gel het ontgelden en werden de verkeerslichten van de voetgangersoversteek aan de Amsterdamlaan geheel ver nield Een personenauto aan de Van Hogendorplaan begon plotseling uit zich zelf te rij den 's Middags kreeg de politie de melding binnen, dat er vier De 213 woningen worden waar schijnlijk „reeds" komende zomer aangepakt Het bestuur van de woningbouwvereni ging, onderdeel van de Stich ting Samenwerkende Schie- damse Woningbouwcorpora ties, hoopt dan althans met de grote opknapbeurt te zijn be gonnen Samen met een m oprichting zijnde bewoners commissie wordt het pro gramma en de definitieve aanvraag bij het njk opge steld De actiegroep St Jozef wordt opgeheven, omdat het doel is bereikt Een aantal leden zal waarschijnlijk wel zitting ne men in de bewonerscommis sie, waar de buurtbewoners zich deze week voor kunnen aanmelden De actiegroep was opgericht kort nadat m oktober '73 bij de bewoners een brief van de woningbouw vereniging en de gemeente in de bus kwam en waaruit viel op tc maken dat er renovatie- plannen waren. Bewoners kwamen daar tegen m het geweer, omdat ze vonden dat ze zelf de huizen al flink had den verbouwd. Over de acties en het antwoord van het mirustene schnjft John de Kievith, secretaris van de bewonersvereniging West, in het onlangs, versprei- de laatste blad van de actie groep „Een groot succes We hebben laten zien dat er wel degelijk tegen allerlei plannen van bovenaf opgelegd gevoch ten kan worden". In de Broekpolder: Vfaardmgen Problemen blijven boer R 3. van Woerden uit Vlaardingen achtervolgen. Nu is weer gebleken dat de kwaliteit van de door hem verbouwde gladiolen niet voldoende is. De entten van het blad blijken bruine plekken te vertonen. Oor zaak hiervan is bet te hoge fluorgehalte in de lucht, afkomstig van onder meer de kunstmestfabriek Windmill, Albatros (aan ae overkant van de Nieuwe Waterweg) en vooral ook de AfvaJ Verwerking Rijnmond. van Woerden constateerde de beschadigingen aan het blad reeds medio augustus. Op ver zoek van hem hebben ambte naren van het openbaar li chaam Rijnmond monsters droge bladstof meegenomen sn lalen onderzoeken. Daaruit is inmiddels komen vast te staan dat er zich per kilo gram droge bladstof 47 tot 85 jddugram fluor bevindt In bet belang van andere onder zoekingen zijn deze gegevens ook doorgespeeld naar het Proefstation voor groenten en mt in Naaldwijk ""erdoor geleden schade is getaxeerd op een dikke 30 000 galden Voorts heeft Van Woerden aanzienlijke schade geleden in november, In deze maand behoorde de laatste, gtediolenoogst binnengehaald te worden Als gevolg van de inmiddels heeft Van Woerden D1J het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne een verzoek om uitkering uit het speciale schadefonds inge- end T>it verzoek is nog m - behandeling. Een claim indie nen bij de betrokken Iuchtver- vuilers is een moeilijke zaak, omdat onmogelijk kan wor den vastgesteld hoe deze scha declaim moet worden ver deeld De Vlaardingse landbouwer wil proberen om volgend jaarmn- dere gladioolgewassen trP te len, die beter tegen luchtver ontreiniging zijn bestand En kele maanden geleden zag het er overigens met naar uit dat het zo ver zou komen, omdat de gemeente weigerde het pachtcontract met hem te ver lengen De uitspraak van de kantonrechter maakte aan de illusies van de gemeente ech ter een einde Twee weken geleden nog is Van Woerden op het stadhuis geweest waar hem gevraagd is een stuk van zijn grondgebied af te staan. Van Woerden wilde dit doen op voorwaarde dat hij dan een ander stuk grond terug kon knjgen. Hoewel deze grond volgens hem wei be schikbaar is, zou de gemeente op dit tegenvoorstel met heb ben willen mgaan Zijdeveld stelt Broersvest gerust: Schiedam Bewoners en win keliers van de Broersvest hoeven geen geluidshinder of andere overlast te vrezen van de sneltram. Dat heeft wet houder Chris Zijdeveld i ge week nadrukkelijk g in zijn toelichting over de plannen, die burgemeester en wethouders van Schiedam hebben met het openbaar ver voer: een bovengrondse snel tram (type T-materieel) van Rotterdam via bet centrum naar Woudhoek en vandaar naar óf Vlaardingen óf bet toekomstige NS-station Ke- thel-Oost, Met aangepaste snelheid zal de sneltram over de Broersvest moeten njden Volgens Zijde veld scheelt dat enorm in het aantal decibel, dat de tram met zich meebrengt Zoals de wethouder het ei van Colum bus noemt, worden de rails aangelegd aan de westelijke zijde van de Broersvest enmet in het midden van deze druk ke verkeersader. „De snel tram zou de bocht bij de Koe markt wel kunnen maken, zelfs als het trace over het midden van de Broersvest zou worden gekozen, maar in dèt geval betekent het ontzettend veel gepiep en geknars op de Koemarkt Door de vondst westelijk van de weg, kan de bocht ruimei worden, en ben je meteen van dat ongemak af', aldus Zijdeveld Wel zal daardoor de verkeers functie van de Broersvest worden aangepast: dat bete kent een ingrijpende verande ring. De bedoeling is dat over het sncltramtrace ook de bus sen van de RET kunnen rij den. Hooggelegen perrons bij de tramhaltes zijn met nodig, omdat voor een tracering a niveau is gekozen: gelijk vloers met het wegdek. Ook dat scheelt in de overlast, meent Zijdeveld. Met aangepaste snelheid zal de tram ook m winkelcentrum Kethel moeten rijden Hoe een oplossing moet worden gevon den bij de ondertunneling van de spoorbaan bij de Nieuwe Damlaan, is aan een techni sche werkgroep om uit te zoe ken Die werkgroep moet ver slag uitbrengen tn de KHB stuurgroep Kethel-Holy- Broekpolder De besluiten, die het college van burgemeester en wethouders van Schiedam heeft genomen aangaande de sneltram, wor den voor het eerst openbaar besproken tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, die maandagavond 23 januari pas weer bijeenkomt. o Als ere-gast mr. van Vollenhoven. Schiedam De kerstzangdienst van „Schiedam Zingt" is vrij dagavond een enorm succes geworden Maar liefst achttien honderd belangstellenden waren naar de Grote of Smt-Jans- kerk gekomen om de bijeenkomst bij te wonen, waarmee de kerk tot de nok toe was gevuld Als ere-gast arriveerde mr Pjeter van Vollenhoven met de adjudant van de koningin rond negen uur Het programma, dat door Hans van Wilkgenburg werd gepresen teerd, werd door Schiedams eerste burger Ane Lems ingeleid Hij noemde het evenement een goede bezinning voorafgaande op de kerstdagen waarvoor Schiedammers als een grote familie m de kerk bijeen komen. Met name het samenspel van de organisten Joop de Vries en Carel Schulz vormde het hoogtepunt van de avond Speciaal voor deze gelegenheid was daar het Johannesorgel als grootste van zijn soort m Europa in de Schiedamse kerk opgebouwd. Mr Pieter van Vollenhoven, die na afloop nog lang bleef napraten met zijn oud-stadgenoten, verklaarde bijzonder van de uitvoering te hebben genoten Het speet hem, dat hij met vergezeld was door prinses Margriet Zij woonde op dat moment een kerstbijeenkomst van het Rode Kruis bij De Irf I geparkeerde auto's op het ter rein van de Van Beethoven- singel beschadigd waren door weggewaaide plastic vaten van een nabij gelegen bednjf Rond een uur dreigde een grote spiegelruit aan het Lies- velt op het winkelend publiek te vallen waar de brandweer voor werd ingeschakeld Van een pand aan de Dijklaan waaiden dakpannen naar be neden en de televisie-antenne van een woning aan de CaJ- lenburgsiraat kwam op de be gane grond terecht De politie van Schiedam had het bepaald met rustiger Om kwart ovei zes 's morgens kwam net steigermateriaal van de nieuwbouw aan de 's-Gravenlandseweg naar be neden Vijf minuten later waaide een stapel groentekis ten om op de njweg van de Professor Kamerlmgh-Onnes- laan Op de Rijnstraat raakte een container op drift Rond half aeht werd de politie ver der overspoeld door telefoon tjes over omgedraaide ver keersiichten Takken blok keerden de Westfrankenland- sedijk en het fietspad m bet Beatnxpark Een personenau to raakte zwaar beschadigd toen de schoorsteen van een pand aan de Van der Eist- straat naar beneden kwam. Nog een auto raakte bescha digd onder een boom aan de Laan van Spaland terwijl een boom op het voetpad van de Van Heuven Goedhartstraat neerkwam Tot dne keer toe waaide het dekzeil van bouw materialen van de nieuwbouw aan de 's-Gravenlandseweg weg Later m de morgen be gaven de ruiten het van de kleuterschool aan het Faas- senplem, waaiden de ver- kcerszuden om op de kruising van de Vlaardmgersdijk en de Burgemeester van Haaren- laan en gingen ruiten in dig gelen van de Professor Gun- ningschool 's-Avonds rond zes uur waaide een rood-wit schnkhek op de Snelliussmgel tegen een stil staande auto In Maassluis zijn geen bijzondere schaden door de storm bekend Een woordvoerder van de politie verklaarde geen bijzondere meldingen te hebben binnen gekregen Schiedam Hans van der Vlist wordt voor de PvdA lijsttrek ker bij de verkiezingen voor provinciale staten m het dis trict Delft Alle afdelingen, waaronder Maassluis, Vlaar dingen en Schiedam, hebben zijn kandidatuur gesteund De dertigjarige Van der Vlist is momenteel voorzitter van de PvdA Schiedam en voorts werkzaam bij de gemeente als .verkeersmgemeur" Wat betreft de verkiezingslijst voor de gemeenteraadsverkie zingen m die plaats bestaat de goede kans dat Ane Vertinde de grote man wordt Deze zes tigjarige oud-fractieleider, af komstig uit een oud socialis tisch nest en een van de plaat selijke politieke kopstukken, sluit die mogelijkheid zelf met uit Hij dankt zijn bijnaam „wijze Ane" aan de kalmte, waarmee hij in woelige verga deringen optreedt Na Van der Vlist staan voor provinciale- staten verder op verkiesbare plaatsen Jan de Graaff, Loudi Stolker en W. Merens, allen uit Delft, en Herman Koenen uit Maasland en D P van de Waals uit Rijswijk Bij een zelfde stem- busuitslag ais bij de verkiezin gen voor de Tweede Kamer m mei, komen uit het Delftse district naast Van der Vlist nog dne of vier socialisten in de staten Volgens de Schiedamse gemeen teambtenaar moet wel hard worden gewerkt om de bevol king warm te maken voor de statenverkiezingen „Wat de provincie doet, verdient veel meer aandacht te knjgen, en daarom moet een goede cam pagne worden gevoerd", aldus n. A A v-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1