Slachto ff er saiteringgdr van Wethouders als publiektrekkers Nieuwjaars instuif Praten over buurthuis Telefooncel in brand gestoken Inbraak Wisseltruc Bus op oudjaar Verbranding kerstbomen Horecabaas fflist waffen Standbeelden voor Bobners/Zijdeveld glï&U-ii^ü VUb&iï* DONDERDAG 29 DECEMBER 1977 Schiedam Alle inwoners van Schiedam zijn uitgenodigd voor de nieuwjaars instuif van de gemeente. Deze wordt op maandagavond 2 januari ge- houden in de recreatiezaal van het stadskantoor. Van zeven tot half negen kan men elkaar daar volgens de gemeentevoorlichter ontmoe ten in een ongedwongen sfeer, om de gelukwensen voor het nieuwe jaar uit te wisselen. Burgemeester en wethouders zullen op deze bijeenkomst aanwezig zijn. Vlaardingen In wijkcentrum het Badhuis in de Valerius- straat in de Vettenoordsepol- der worden volgende week donderdagavond vele belang stellende wijkbewoners ver wacht in verband met de planvorming van het te bou wen buurthuis. Voor de bouw van dit nieuwe pand zal een bedrag besteed kunnen wor den van maximaal 1.350.000 gulden. Dat is een hele sten geld. En daarom wil de werk groep Buurthuis graag horen wat de bevolking voor ideeën heeft, „want de mening van de gebruiker is erg belang rijk". De bijeenkomst in het badhuis begint om half acht Hoek van Holland Twee jon getjes van negen en veertien jaar hebben brand gesticht in een telefooncel aan de Mara- thonweg in Hoek van Holland, De knapen zijn echter door de politie betrapt en meegeno men naar het bureau. De schade zal door de ouders moeten worden vergoed. 99 Hoek van Holland Onbeken den hebben ingebroken in een woning aan de Nieuwlandse- dijk in Hoek van Holland. Om binnen te komen forceerden de krakers een dubbele ruit ter waarde van ruim vijfhon derd gulden. Zij gingen er vandoor met een portemon nee waarin zich enkele hon derden guldens bevonden. Schiedam Met een wisseltruc heeft een nog onbekende man een Schiedams automobielbe drijf opgelicht voor 160 gul den. Nadat de gebrekkig Engels sprekende man bij het bedrijf aan de 's-Gravelandseweg een acculader had gekocht vroeg hij een bankbiljet van 100 gul den te wisselen. Hij was niet tevreden met de vier biljetten van 25 die hem daarop door de 35-jarige magazijn bedien de P. V. uit Vlaardingen wer den aangeboden en pakte daarom zelf geld uit de kassa. Pas veel later, toen hij was verdwenen, kwam men tot de ontdekking dat hij teveel geld had meegenomen. Vlaardingen In verband met de, jaarwisseling zijn de ver trektijden van de busdiensten enigszins aangepast. Laatste rit lijn 51 op 31 december: vertrek metrostation Hoog vliet om 19.57 uur, vertrek Vlaardingen Centrum om 20.34 uur. Op nieuwjaarsdag rijden de bussen de normale zondagsdienst welke om 09.00 uur begint. ^**sIanc* kerstbomen in Maasland worden maandag 2 januari collectief verbrand. Dat gebeurt weer op het oude voetbalveld nabij de Hofsin gel, tegenover De Barch. Rond half zes zal de vlam in de stapel worden gestoken.. Van drie uur af kunnen de kerstbomen worden ingele verd op de plaats van ver branding. Voor iedere ingele verde boom wordt een num mer uitgereikt, waarop waar- debonner van respectievelijk 15 en 10 gulden worden verloot. Tijdens de kerst boomverbranding worden de nummers getrokken en direct bekend gemaakt. Vlaardingen - Ook in Vlaardin gen kan men kerstbomen inle veren. Dit gebeurt dan bij de gemeentelijke reinigingsdienst aan de Hoflaan, en wel op werkdagen tussen 8.30 uur en 16.30 uur. Per kerstboom men een vergoeding van een kwartje Pi. w •tcmedam Restauranthouder C, B. (24) heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn ivoorkleurige Fiat, kentekennummer 75-AM-06, waarde 2500 gulden. De per sonenwagen had in de Jan o teenstra at gestaan. j Het klamme zweet staat Aad van Toor op het voor hoofd- Hoewel het pas tegen elven loopt heeft de eige naar van slijterij „De Wijnoogst" op de Vlaardingse Markt er reeds meer dan een hal ve dagtaak opzit ten. Bestellingen inpakken tot er een flink voorraad je is en dan met de auto bezorgen bij de geachte cliente le. Dozen wijn, champagne, jene ver en meer van dat geestrijke vocht. Het loopt tegen 31 decem ber en dat betekent voor een slijter nu een maal keihard werken, door Jaap Haze jager tot de stukken er af vliegen. De schappen staan volgestouwd, op de vloer kisten limona des en bier. Er is geen leeg plekje te vinden in de winkel van Van Toor. Juffrouw Wil Blenk, de trouwe win kelhulp, vliegt het ene moment naar de rinke lende telefoon en het andere moment naar een nerveus wachtende klant. Kort gezegd: het geheel draait in de hoogste versnelling. Ja, ja, maar dan wel voor de laatste keer. Eind deze week sluit Aad van Toor voorgoed de deuren van zijn fraai betimmerde slij terij. Voor de lol, omdat de man van middelbare leeftijd zijn schaapjes op het droge heeft? Wie een babbel met hem maakt komt er helaas al te snel achter dat het bittere noodzaak is. Aad en zijn slijterij zijn slachtoffer geworden van onder meer het afsluiten Juffrouw Wil Blenk in haar element: achter de toonbank. van de Markt voor het ge motoriseerde verkeer. Want wie wil met flessen of zelfs dozen met flessen drank lopen, zeulen als dat elders niet behoeft? Wie gaat er winkelen op een Markt die dood, althans op sterven na dood is voor de meeste van de midden standers? Goed, de Markt ademt weer een beetje van die vroegere sfeer uit, toen er nog geen snelverkeer was, hooguit een paard-en- wagen. Maar het betekent tevens dat het langzamer hand is afgelopen met de negotie, de handel. Langzaam maar zeker brok kelde het klantenbestand van „De Wijnoogst" af en het is in de loop der jaren geslonken tot een handje vol getrouwen, die dat kleine beetje binding met hun leverancier niet willen missen. De rest geloofde het wel en is in de loop der jaren het drankvoor raadje gaan inslaan bij collega's van Van Toor, of in zijn andere twee zaken in het winkelcentrum De Loper in Holy, of aan de Rozenlaan in Vlaardinger- Ambacht. „Er zijn eigenlijk drie oorza ken aan te wijzen", zo zegt Van Toor. Tussen alle drukke werkzaamheden door neemt hij na enige aarzeling toch de moeite orn zijn besluit uit het cen trum te verdwijnen, toe te lichten. Hoewel zijn klan ten een kort briefje, heb ben gekregen kan het bij nader inzien geen kwaad het hoe en waarom uit de doeken te doen. „In de eerste plaats is dat het afsluiten van de Markt voor alle verkeer", vervolgt hij. „En ik kan u nu reeds verzekeren dat het bij vele winkeliers rond het Liesveld dezelf de kant uit zal gaan als daar de boel wondt afge sloten zonder dat daar par keermogel ijkbeden voor de klant tegenover staan. Toen hier de boel werd afge sloten kon ik nog aan de achterkant van mijn win kel de Zoomstraatzijde verkopen, maar ook daar werd een parkeerver bod ingesteld. Welnu, de mensen vertikken het nu eenmaal om te sjouwen met hun spullen en daar hebben ze nog gelijk in ook. Flessen drank zijn niet alleen zwaar, maar ook omslachtig. In het be gin bleven mijn oude klan ten wel komen, maar toen er eenmaal bonnen wer den uitgedeeld door de po litie wachtte men er wel voor om bij mij de drank te kopen". Het tweede argument dat Aad van Toor aanvoert is de ontvolking van de bin nenstad, een gevolg van de saneringen. Er wordt veel afgebroken, jong trekt weg, er komt niets voor terug en oud blijft en ver dwijnt ook op een gegeven moment naar een bejaar denhuis of naar de kinde ren. Een heel belangrijk punt is ook de enorme strijd binnen de slijters branche, althans niet zo zeer tussen de slijters on derling, alswel de strijd met de grootwinkelbedrij ven. Het lijkt bijna een onmogelijke opgave op te boksen tegen een Albert Heijn, Vroom en Drees- mann, Hema enzovoorts". De enige manier is dan ook specialisatie en daarmee is Aad van Toor dan ook druk doende. Gelukkig heeft hij goeddraaiende winkels in De Loper en aan de Rozenlaan, in wel ke laatste vestiging hij een zeer in trek zijnde wijn tapperij heeft gevestigd. Want dat is nu iets, waar tegen de grootwinkelbe drijven niet op kunnen, gezien de verordeningen volgens de drank- en hore- cawet Ter illustratie noemt Van Toor enkele cijfers. „Ne derland telt nog 3600 slij terijen", zegt hij wrang. „Daar moeten er nog eens duizend van verdwijnen. Het oude pand waarin de „Van Toor-dynastie" oor spronkelijk is gevestigd. En dan te weten' dat er al zo veel gesaneerd is....". „Ik wil je je zeggen dat ik er nachten over wakker heb gelegen om tot mijn definitieve besluit te ko men. Maar door de verlies gevende situatie van hier zou je het voortbestaan van de andere twee zaken in gevaar kunnen brengen en dan ben je nog verder van de wijs en zou je an deren in het fiasco mees leuren. Begrip Aad van Toor is geboren en getogen Vlaardinger. Sinds 1883 is aan deze Markt de distilleerderij ge vestigd en sedert het begin van deze eeuw de slijterij. Voor elke oudere Vlaar- dinger is Van Toor een begrip. De De tijden ech ter dat de klanten tot 11 uur 's avonds terecht kon den, voor bijvoorbeeld hun beroemde schelvispe- kd, zijn allang voorbij en dat beseft Van Toor goed. Het meeste dwars ligt hem het feit dat hij zijn reste rende klantenkring in de steek moet laten. Van gan ser harte hoopt hij dat die bereid is naar de twee an dere zaken van Van Toor te gaan. En dat is een kwestie van afwachten. Een klant koopt natuurlijk op de vertrouwde naam van de verkoper, maar de zaak op zich, het interieur, de entourage, de wijk waar deze staat tellen in niet geringe mate mee voor het al dan niet ergens de inkopen doen. De sanering binnen de win kels van Van Toor heeft geen ernstige gevolgen voor juffrouw Wil Blenk. Zij staat straks achter de voor haar vertrouwde toonbank in de wijntappe- rij aan de Rozenlaan in Vlaardinger-Ambacht „Ik hoop daar veel bekenden te zullen zien", zegt zij hoopvol. Gelukkig voor de resterende ondernemers aan de Markt wordt het pand met ingang van 15 januari ver huurd aan L'Interieur „De Bon Goüt" dat reeds vijf jaar gevestigd is op de hoek van de Markt en de Hoogstraat Het is het type zaak dat niet per se geves tigd behoeft te zijn bij een parkeerplaats. Bij deze in terieurwinkel koopt men of klein, of groot, snuiste rijen, of meubelen. Eige naresse mevrouw M. M. Bos-Venemij heeft verteld dat haar man zich vooral gaat bezighouden met de verkoop van meubelen en dat deze afdeling na een verbouwing gevestigd wordt in het pand waarin tot eind deze week slijterij .De Wijnoogst" is geves tigd. Een oogst, die Van Toor verder in de nieuw bouwwijken moet binnen halen.... De Passage: veelbesproken in Schiedamse binnen- stadsplannen. Verlenging ervan tot aan de Lange Achterweg, bij de afrol Hoogstraat, was een om streden idee. Aantasting van een stuk oud-Schie- dam, voorzover nog over eind. Xe duur vond oud- staatssecretaris Jan Schaefer. En opgelucht haalden actievoerders adem. Toch is er nog onzekerheid. Voordat Frans van Rijs- bergen aan zijn bowling- centrum in Musis Sacrum begon, had hij het sport- huis aan het eind van de Passage. En klaagde hij over de gebrekkige aan dacht voor de winkeliers in dit overdekte winkel straatje. Het theater, met zijn „viskom", was in feite de enige publiektrekker. Want wie liep nou immers Passage heleméal door, trap af, naar het Broers- veld? Wat had je dé&r nou? Alleen de vrijdagse markt. In feite is niets veranderd aan die situatie. Verlen ging van de Passage, zoals in de visie van oud-wet houder Cor Bolmers, is dan wel een onmogelijk schijnend onding gewor den in de huidige kijk op stadsontwikkeling, maar staat nog in Bolmers' door de raad goedgekeurde be stemmingsplan. De tegen woordige wethouder met het takenpakket stadsuit leg - zoals het jonge raad slid Herman Noordegraaf het treffend uitdrukte is Chris Zijdeveld, en die heeft het er maar moeilijk mee, zo vindt hijzelf. Twee PvdA'ers hebben een lu diek plannetje geopperd. Een pesterig grapje eigen lijk. Het duo wordt ge- v vormd door Everard ter Haar en Ben Schweers. een tweetal dat nijver met Woudhoek-Noord bezig is (geweest), en van wie de laatste zit te wachten op wat de Raad van State vindt van zijn dikke be zwaarschrift tegen het in 1974 door de gemeente raad goed bevonden be stemmingsplan voor de binnenstad; Schweers schreef dat samen met Ha genaar Dolf Oosterhoff, en op 3 oktober versche nen zij samen met onder meer Zijdeveld op het ma tje bij de Raad van State. Die Passage dus. Hoe maak je die iets aardiger, heb ben Ter Haar en Schweers zich afgevraagd. Een muur met oranje en groe ne ballen is al een fijne publiektrekker, op voor waarde dat het ding aan de Broersveld-kant wordt geplaatst, om de indrin gende aanblik van de vis kom iets weg te nemen. Een andere vondst is het plaatsen van een monu ment voor Bolmers, de voormalige bewindsman die de kaalslag in het stadshart al naar zich ver noemd kreeg (het gat van. en ook de door braak een eind verderop tussen Broersvest en Broersveld kreeg zijn naam: het steegje heet nu Bolmers Boulevard (al is dat nog niet officieel). Schweers en Ter Haar zien ook wel heil in een stand beeld voor Zijdeveld, naast het monument voor Bolmers, aan het eind van de Passage. Valt tussen hun regels door te lezen: ,Dat verdienen Cor en Chris wel, voor alles wat de binnenstad aan hen te danken heeft", het PvdA- bestuur gaat er niet op in. Dat bestuur is wel met Schweers en Ter Haar eens, dat publiektrekkers welkom zijn. Maar op de tails wordt niet ingegaan. „Rancuneuze opmerkingen behoeven geen commen taar," schrijft het bestuur in de voorstellen voor het .verkiezingsprogram van de socialisten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3