Groen taboe in Stort Container brandt af 1 VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 Wasautomaat in brand Groningse in Schiedam bestolen Jongens gooien ruiten in Swingende familie op recepties Inbrekers op heterdaad „betrapt Gemeente waardeert eigen initiatief niet Auto over de kop Kerstbomen ontvreemd Touwtje bij brievenbus: plu gestolen Nieuwjaarsre cepties in Maasland Minder winkels in Visbankflat Nieuwjaarsdag West wij kers moeten praten over wijkoverleg 3 «uidinS» - Bij brand i» S J- een flat aan de Ilolysingel in yiaardingen brandden woens* at dagavond om elf uur Iwee containers niet inhoud uit 'i - Rel vuur ontstond doordat i onbekenden vuurwerk in de ':s j siortkoker van de flat hadden 3. gegooid. De containers, die van kunststof waren vervoar- 'i| i jügd, brandden geheel af. De containerruimte van de flat •I liep rookschade op. Schiedam Voor een binnen brandje is de brandweer uit gerukt naar de wijk Groe- noord. In de woning van de 24-jange Schïedamse H. A. H. aan het Lisztplein had de wasauto maat vlam gevat. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting in de electrische bedrading- Door het bluswerk bleef de schade beperkt Schiedam Aan het Stations plein is de wagen gestolen van de 23-jarige R. M B. A-B. uit Groningen. De ontvreemde Volvo met het kenteken 54—86-MG heeft vol gens de eigenaresse een waar de van 1500 gulden. Bij de politie heeft zij aangifte ge daan van diefstal, net als de 35-jarige directeur M. R. O. van een transportbedrijf aan de Overschieseweg. De Schie dammer mist twee houten spi ralen uit een container die aan de Commiezenlaan was gezet. De waarde van het ver dwenen materiaal bedraagt 1000 gulden. Schiedam Na een tip van een a binnenstadbewoner heeft de politie vier vandalen kunnen aanhouden. ■:i De 20-jarige J. W. de N., de -J 21-jarige C. A. T., de 19-jarige C. W. de B. en de 20-jarige W. AM. B., worden ervan ver ijl dacht dat zij tweemaal aan de i Hoogstraat en vier keer aan de Lange Haven ruiten heb- J ben ingegooid. Tevens zouden pjjj de vier Schiedammers de -1 feestverlichting aan de Dam j hebben vernield. ..Bij hun aanhouding waren zij i| volgens de politie onder Ln- 1 v vloed van alcoholische drank. Schiedam In de eerste maand van het komende jaar zijn er weer verschillende activiteiten in De 4 Molens, Nieuwe Dam- laan 766 in Schiedam. Op dinsdagmiddag 3 januari wordt daar een bingo-middag gehouden met fantastische prijzen. De spelletjes begin nen om twee uur. De volgende dag is er een nieuwjaarsre ceptie, 's avonds tussen acht en elf uur. Muziek wordt deze avond verzorgd door de „Swinging Family" De Laat. Donderdag 5 januari spreekt Hans van Man sun over het opnamebeleid voor bejaarden. Alle geïnteresseerden zijn van harte welkom, 's Avonds ver zorgt de Ziekenomroep een dia-serie over de Schiedamse molen De Vrijheid. Aanvang acht uur. Bijna twee weken later, op dins dag 17 januari, is er vanaf twee uur 's middags een the- dansant met platen. Donder dag daarop komt er weer een spreker deze keer gaat het over alcohol en drugs. De een na laatste dinsdag van deze maand 24 januari wordt er een film gedraaid, de overbe kende film Home, sweet ho me. '-Vlaardingen De Vlaardingse >- Politie heeft woensdagnacht vier jongens aangehouden. Zij werden op heterdaad betrapt toen zij een garage van een woning in de Riouwlaan trachtten open te breken. Het f Betreft de 14-jarige A. G. de G., zijn 17-jarige broer J. S. A de G., de evenoude K. M. v. t H- en de 16-jarige A. P. V., Ij; aBen uit Vlaardingen. Het »•-' viertal is naar het poiitiebu- a reau overgebracht en ingeslo ten. ,„Een van hen was in het bezit j van een gummiknuppel, ter- i. wijl een ander een ongeveer A een meter lange ketting bij - ^ch had. De voorwerpen wer- "I': den als ongewenst handwa pen in beslag genomen. Een kijkje op de tuintjes aan de achterkant van de Esserstraat, waarover mevrouw Tieln opmerkte: „Laten ze eerst de tuintjes achter hun huizen maar eens opknappen". Vlaardingen Het onverzekerd rondrijden in zijn personen auto is de 30-jarige E. K. uit Schiedam duur komen te staan. Dinsdagmorgen vloog de man met zijn wagen op de mr. Kesperweg in Vlaardin gen over de kop. Het ongeval gebeurde omdat hij om onbekende redenen de macht over het stuur verloor bij het afslaan naar de Van Hogendorplaan in de richting van de Schiedamseweg. De wagen, die op het westelijk gelegen fietspad belandde, raakte zwaar beschadigd. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Voor de tweede keer deze week heeft de Vlaardingse politie kerstbomen in beslaggeno men, die in een garage aan de Louise de Colignylaan waren opgeslagen. Dinsdagmiddag haalde de politie daar al zo'n 45 bomen weg. Nu waren het er slechts drie. Deze bomen waren eerder compleet met verlichting in de buurt van het bejaardenhuis De Meier- paai weggehaald. De kerstver lichting werd gedeeltelijk ka pot gegooid en door de politie teruggevonden. De schade be draagt vijfhonderd gulden. Schiedam Uit de woning van de 52-jarige stuwer H. de V. in de Gorzen is een opvouw bare dames paraplu ont vreemd. Ook een fietspomp, die in de paraplubak in de hal stond, werd meegenomen. De diefstal was vrij eenvoudig: via de brievenbus kon men bij een touwtje komen, dat aan het slot van de voordeur was bevestigd. Maasland Het gemeentebe stuur van Maasland houdt maandag 2 januari de jaar lijkse nieuwjaarsontvangst voor alle burgers uit deze ge meente. De receptie begint om 8 uur, duurt tot 10 uur en wordt gehouden op het ge meentehuis. Ook het Dienstencentrum van Maasland houdt een nieuw jaarsontvangst. Deze wordt op 3 jnauari om 7 uur 's avonds gehouden. De ont vangst wordt gehouden in de grote zaal van het diensten centrum, Iedereen is welkom. Vlaardingen Door het veran deren van de winkelpuien in de Visbankflat, beeft de He- ma rijn bezwaarschrift tegen het bouwplan van het Rotter damse architectenbureau Van de Broek Bakema in getrokken. Het groot winkel bedrijf had bij de gemeente Vlaardingen bezwaar aange tekend, omdat door de bouw van de toekomstige Visbank flat op de Blokmakersplaats het HEMA-pad verscholen zou raken. In feite zijn beide partijen op de hoorzitting van maandag 21 november al tot een overeen komst gekomen. De architect deed de belofte, dat de win kelpuien zodanig geprojec teerd zouden kunnen gaan worden, dat het groot winkel pand toch nog te zien zou zijn. Het komt er nu op neer, dat van het totale geplande win keloppervlak vijf procent wordt afgeknabbeld. Het aan tal woningen blijft onveran derd: 31. Het college van bur gemeester en wethouders zal zich nu nog moeten uitspre ken over het kleine verande ringetje in het Visbankplan. Maassluis De Esserstraat in het Maassluise wijkje 't Stort is door de bewoners omgetoverd in een straat met bomen, struiken en planten. Daartoe moesten tegels verwijderd worden en werd de onderliggende zandgrond verbeterd met aarde en kunstmest. Het resultaat was voor de meeste bewo ners van de straat bevredigend, bijvoorbeeld voor Ada Hardy. „Nu is het een beetje kaal. Maar je moet eens in de zomer komen kijken. Leuk joh, dat groen voor je huis. Ik had er ook een hele hoge zonnebloem staan." Ook Janus van dcrMeyrde wil niet meer zonder het groen. „Anders is het hier zo'n kale boel. wilg is een te wilde boom bijvoorbeeld, maar die leve ren de eerste jaren nog geen problemen. Dat we geen ge cultiveerde bomen konden planten, zit in het verschil in de prijs. Een jonge wilg kost maar 12,50 terwijl een ge cultiveerd boompje al gauw vijftig gulden kost" Kritiek is ook geleverd op de plaats Een beetje natuur om je heen is toch heerlijk! In andere, nieuwe wijken verzorgt de ge meente dat, alleen het Stort wondt altijd vergeten." Jos van der Zee is het roerend met Janus eens. ,,'t Stort is zeker zestig jaar vergeten en niet alleen wat betreft het groen. Ook de verlichting, on derhoud, enzovoort kreeg in het verleden te weinig aan dacht. Elk stukje groen dat in de straat te zien is, hebben we uit eigen zak betaald." De ge meente waardeert het initia tief van de bewoners echter in het geheel niet. Wel kregen, zij waardering van de Koninklij ke Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw en Plant kunde, die dit jaar de prijs voor de best verzorgde gevel- tuin 'aan de Esserstraat in haar geheel toekende. Deze erkenning heeft echter geen wijziging in het standpunt van de gemeente gebracht: de plantsoenendienst meent dat het groen weer moet verdwij nen om het door tegels en straatstenen te vervangen. Jos van der Zee: „De milieuamb tenaar Meeuwen is al een paar keer langs geweest om ons te vertellen dat de bomen er uit moesten. Plantsoenen dienst heeft de zaak aan het college overgedragen, omdat ze niet weten wat ze ermee aan moeten. Ze zijn bang om de bomen ert struiken zelf uit de grond te trekken en wij doen het niet", waarna hij vervolgt: „Het hoofd van de plantsoenendienst. Alers, voelt zich gepasseerd dat hij niet heeft kunnen bepalen welke planten en bomen er in de straat geplant worden. Maar we kunnen toch niet eeuwig blijven wachten! De kundigheid van Alers trekken we echt niet in twijfel." Jos van der Zee legt dat laatste even uit: „Hij heeft gelijk, dat er verkeerde bomen tussen zitten, die te snel groeien en te veel wortels krijgen. Een door Jan Schrijver waar de boompjes geplant zijn vanwege het gevaar voor kabels en leidingen. „Maar", weerlegt Jos van der Zee deze kritiek: „We hebben alle teke ningen van de ligging van ka bels en leidingen, waarmee we bij het planten ook terdege rekening hebben gehouden." Van der Zee, een van de oprich ters van het „Esserstraatcomi- té", voorspelt heel wat moei- tijkheden voor diegene die de gemeente-opdracht krijgt het groen uit de grond te trekken, bijvoorbeeld van Ada Hardy („Ik bel gelijk mijn man op, maar ga zelf voor hij thuis is vast met een stuk hout naar buiten.") en Janus van der Meyde („Als ze er aan durven komen, dan pak ik ze flink aan."). Jos van der Zee kent maar één echte tegenstandster in zijn straat, die emotioneel reageert als de verslaggever samen met Jos aanbelt Mevrouw Tieln: „Smerig, een puinhoop, een rot gericht vind ik het Ik moet geen boom voor mijn deur. Ik heb geen tijd die te onderhouden- Laten ze eerst de tuintjes achter het huis maar eens opknappen." Waar na ze uithaalt tegen Jos: „Jul lie hebben de tijd voor al die toestanden met boompjes en struiken. Jullie zijn werke loos. Ik ben trouwens aJ drie keer bedreigd in de straat Ze magen me hier niet. Ik pro beer altijd kalm te blijven door deze spreuken achter op Ada Hardij is bezig de nodige snoeiwerk- zaamheden te verrichten. Ada: „Het is een beetje kaal nu, maar je moet eens in de zomer ko men kijken". Prfjsbrekers Novotel Schiedam de deur te lezen," Ze toont een kartonnetje met onder meer de opvallende leuze in dit kader: „Maak van uw wo ning een hemelrijk", die ze echter nog steeds niet blijkt te begrijpen. Een woning houdt immers niet op bij de voor deur, in ieder geval niet voor de overige Esserstraatbewo- ners. Verstomd Janus van der Meyde staat ver stomd als hij van de bedrei gingen hoort. Janus: „Dat is voor het eerst, dat ik dat hoor. Ik durf er een eed op te doen, dat ze nog nooit bedreigd is. Wel zijn onze tuintjes- be dreigd, maar ik durf geen be schuldigingen in de richting van een bepaald persoon te doen. 't Stort, zo genoemd om dat het gebouwd is op een oude vuilstortplaats (Jos: „Het ligt ook hoger dan de andere oude wijken in Maassluis".), leeft in ieder geval, mede door de tegenstand die de bewo ners ondervinden vanuit de gemeente. Tegenstand die ze samen, met gebalde vuist pro beren te overwinnen. Actiecomité-lid Van der Zee: „Na het planten van de bo men, planten en struiken is een veel groter saamhorig heidsgevoel ontstaan in de straat. We hebben daardoor een geweldig gezellige zomer achter de rug, waarbij soms om twaalf uur 's nachts nog zo'n man of vijftien op straat uitgebreid met elkaar praat ten en een pilsje dronken, We hebben ook een grote barbe cue-avond op touw gezet, die door zeker honderd man be zocht is. Ook van buiten de wijk", waarna hij over de ac tiviteiten vervolgt: Auto-vrij .Met Koninginnedag hebben we met steun van de Maassluise middenstand straatspelen voor de kinderen georgani seerd. De gemeente wü ons nu het hele Stort op ons dak schuiven voor de organisatie van dergelijke dingen. Mis schien met het idee in het achterhoofd, dat we dat niet aankunnen en dat het Esser- straatcomité dan vanzelf in elkaar stort." Het comité be raadt zich ook om in de toe komst de straat voor verkeer af te sluiten, „omdat", zegt Jos: „Het veel drukker in de straat is geworden. Spelende kinderen cn wandelende men sen stellen we op prijs, maar geen door de straat voortjak kerende auto's. Het is ook een sluipweg voor grote vracht wagens." Janus van der Meyde valt hem bij: „Ik heb in een oud gedeel te van Nieuwland in Vlaardin gen woonerven gezien, met stukjes groen midden in de straat en zodanig dat alleen personenauto's erdoor kun nen", waarna hij vervolgt: „Als er hier zo'n zandwagen voorbijkomt, dan lijkt het huis wel een hobbelpaard". Waarom is het niet mogelijk hier ook een dergelijk woon erf te scheppen?" Jos van der Zee heeft ook zit ting in een overlegorgaan over de op stapel staande re novatie van 't Stort onder an dere met Jan Barendregt, di recteur van het gemeentelijk woningbedrijf. ,JDe gemeente heeft onder het mom van in spraak over het veranderen van de woonomgeving en het scheppen van een woonerf de bevolking van het Stort op een avond bij elkaar gehaald. Wethouder Han Hummelen heeft toen zonder commen taar van deze onderwerpen afgezien. De hele avond ging haast over de renovatie. Dat noem ik manipuleren met in spraak. We hebben alles op de band opgenomen." Jos vervolgt: „Hummelen sprak toen over een ongewenste no tulist. Heeft die man dan zo weinig vertrouwen in eigen woorden?" ,In het overlegorgaan, dat ui teindelijk gevormd is, heeft Han Hummelen geen zitting. Met de heer Barendregt loopt het lekker. Ik hoop alleen, dat de toezeggingen nu eens wel uitkomen. In voorgaande overlegorganen zijn er toezeg gingen gedaan, waarvan ik er ook op de band heb opgeno men, die nooit bewaarheid zijn." De gemeente is volgens Jos angstig om echt in te grij pen om de straat weer in haar oude doen terug te brengen. Jos: „Ik heb in mijn eentje een paal rood geverfd. Wat heb je er voor nodig die paal weer zijn oude kleur terug te geven? Een man met een lad dertje! Maar als je zag waar mee ze rijn uitgeruktDrie wagens, waarvan één met zo'n lift-toestand, en vier man. De rekening heb ik thuis ontvangen, maar op die centen kunnen ze lang wach ten. Heel lang We hebben zowel wethouder Hummelen als de heer Alers tevergeefs voor commentaar trachten te bereiken. Vlaardingen Met klem drukt buurt werker Jan Robberegt de bewoners uit de Westwijk op het hart, dat zij op bet eerstvolgen de wijkoverleg hun zegje zullen doen over het functioneren van die driemaandelijkse wijkbijeenkomsten. Op dinsdagavond 10 januari vindt de bijeenkomst plaats in ontmoetingscentrum West. Aanvang om acht uur. In september is reeds een en quête gehouden met de bedoe ling om binnen de wijk de mening te polsen over het wijkoverleg. Deze enquête liep echter uit op een grandio ze mislukking. Want slechts een zeer klein aantal Westwij- kers namen de moeite om het formulier in te vullen en bïj Robberegt in te leveren. Uit de weinige binnengekomen paperassen bleek weliswaar, dat de bijeenkomsten - waar op bewoners vragen kunnen voorleggen aan wethouders Goudriaan en Bovenberg - niet optimaal functioneren. Maar gezien het geringe aan tal beantweorde formulieren, kon geen echte conclusie wor den getrokken. Op de tiende januari is het de bedoeling om het nog eens over te doen. „Om tot een betere opzet te kunnen komen wil het college van burge meester en wethouders graag weten hoe u over het wijk overleg denkt", schrijft buurt- bouwwerker Jan Robberegt aan de bewoners, dei één of meer maien het wijkoverleg gevolgd hebben, „een geza menlijke reactie van alle wij ken moet naar het college. Daarom zou het bijzonder ple- rierig rijn als een groepje mensen rich na de bijeen komst beschikbaar zou willen stellen om de aan- en opmer kingen die op deze avond ge maakt worden te verwerken cn te bespreken met groepen bewoners uit andere wijken". Aan de hand hiervan zou dan de gemeenschappelijke, geza menlijke reactie kunnen wor den opgesteld en aan. het col lege kenbaar worden ge maakt. Begin het nieuwe jaar in de ontspannen sfeer van Novotel vanaf 12.00 uur menu's van 32,50 en 42,50 p.p. kindermenu 15.» p.p. Speciaal in de weekends voor de maagd januari overnachting in een tweepersoonskamer 20.» p.p. Inlichtingen 010-71.33.22. Jos van der Zee be kijkt de werktekenin gen nog eens, waar mee hij bij het planten van de bo men en strui ken eerder dit jaar ter dege reke ning hield, opdat de ka bels en lei dingen in de Esserstraat toen niet be schadigd werden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3