1 tecordaantal socialisten raadskandidaat Nog steeds Kerst-inn Zeeschrijver Noordegraaf is Schiedam niet vergeten KERKDIENSTEN r Voortaan openbaar Slopers hamer velt dijkpandje #1 In leven en in sterven •^ffÉ WmmÈÊ Honderden kerstbomen i in beslag i genomen 4 iï*1, dat deze week *ussen GEMENGD WF-KOOR JUBILEERT Herinneringen gedichten bundel EERSTE GEDICHTENBUNDEL VLAARDINGER n VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 Schiedam Op aandrang van WD-raadslid Cor van Til borg worden de ledenvergade ringen van zijn partij voor laan openbaar. Een meerder heid voelt althans voor het - voorstel van Van Tilborg om meer naar buiten te treden, en bovendien is die wens in over eenstemming met de richtlij pen van het landelijke be- Evenals het CDA gaf de WD nooit ruchtbaarheid aan de vergaderdata; de confessione len lieten slechts een publica tie los als er een landelijk bekende CDA-politicus een boekje open kwam doen. Van Tilborg en de zijnen willen van die voorzichtige houding af. Volgens het raadslid ge tuigt het van durf om in het openbaar te vergaderen: "En durf moet een partij we! dege lijk hebben". Lanp Vkar .ünpe Vaart: Vlaardingen Het eens zo fraaie dijkwoninkje langs de Vlaardingse Vaart aan de Trekkade 8 wordt met de grond gelijk gemaakt Mo menteel zijn slopers bezig om het pand af te breken. Ondanks vele aanbevelingen om het huis op le knappen, is het dus toch geen langer voortbe staan toebedeeld. De kosten voor een opknapbeurt zouden erg hoog zijn geworden. Vol gens de deskundigen zou het al snel anderhalf ton gaan bedragen. Dit geld had even- - tueel kunnen worden geput uit het potje van het gemeen telijk stadsherstel. Maar hie rin zit ook „maar" drie mil joen. Vooral PvdA-man Peet Drop- pert, Willem Kwakkelstein (ex-PPR) en de Vereniging Midden-Delfland ijverden voor het behoud van het pand. Het werd echter een zeer langdurige kwestie om dat de gemeente Vlaardingen moest wachten op een belis- sing van het college van gede puteerde staten. Een beslis- sing moest worden genomen over het al of niet omleggen van de geplande comparti- juenteringsdijk. Als deze gj» om het dijkwoninkje heen zou b®£~komen te lopen dan zou het pand nog kunnen worden op- geknapt GS treuzelde erg j£ lang. De hele aanleg van de eompartimenteringsdijk werd zelfs voorlopig op de lange baan geschoven. De dijkwo- P* ning werd daarom indirect de dupe, De decemberstormen hebben het (toch wèl door bo- men en struiken beschutte) tóf pand de das omgedaan. Zon- der dat er een slopersploeg aan te pas kwam, stortte het - - al bijna uit zichzelf in elkaar. Het vonnis was geveld. Drukke dagen voor politie en reiniging J Vlaardingen De politie heeft de afgelopen dagen handen- [t vol werk gehad met het in k beslag nemen van honderden j kerstbomen en partijtjes i' vuurwerk. De grootste slag maakten de j mannen van Hermandad op I het dak van een woningen- complex aan de 's-Gravend- landsestraat. Met behulp van '1de reinigingsdienst moesten daar maar liefst 125 kerstbo men en 10 autobanden van het dak worden gehaald. Ter- vijl uit een renovatiewoning aan de Surinamesingel vijfen- *- twintig bomen moesten wor den verwijderd. Van het dak van de kerk aan de Reiger- laan in Holy haalde de politie gisterennacht vijftien bomen weg. Ook donderdag en afgelopen nacht werden afgedankte den nen bij tientallen door de poli tie onderschept. Voorts nam zij door de gehele stad kilo's vuurwerk in beslag van goed- deels jeugdige inwoners. VöQr wat betreft het in beslag nemen van vuurwerk volgen de politiekorpsen van Schie dam zn Vlaardingen dezelfde gedragslijn op grond van de Algemene Politie Verordening (APV). Deze gedragslijn wijkt nogal af van die, welke is opgesteld door de Vereniging X. van Nederlandse Gemeenten. Deze zogenaamde modelver ordening, die niet door de ge meentebesturen behoeft te c worden Opgevolgd, zegt onder 08.(30 en 20 uur wel vuurwerk mag worden afgestoken en bovendien op oudejaarsavond van 2? uur af tot 02.00 uur nieuwjaarsochtend. In Vlaar dingen is alleen dit laatste toegestaan, in Schiedam mag - kit 01.30 uur vuurwerk wor den afgestoken. Niet allemaal staan de vijftig Schiedamse socialisten te trappelen, die op de lijst staan van kandidaten voor de nieu we gemeenteraad. Lang niet allemaal willen zij straks, na de verkiezingen in mei, vier jaar raadswerk gaan doen. Dat is maar gelukkig, want de Schiedamse raad telt slechts vijfendertig zetels. Vijftig: een recordaantal. Voor opgesteld dat de progressie ven weer tamelijk vlot zijn (naast de PPR heeft alleen de PvdA nog kond gedaan van politieke plannetjes), de vraag luidt wie de grap heeft uitge haald zoveel figuren kandi daat te stellen. De meest onwaarschijnlijke fi guren lijken met de haren er bij gesleept. Ambtenaren zelfs. Maar op nieuwjaarsdag begint dan ook de afvalrace. De vijftig genoemden moeten op dat moment aan het partij bestuur hebben opgegeven of zij wel dan niet zin hebben, of zij staan te popelen, öf dat zij redeneren in de trant van „nou ja, as 't mot". Van de vijftig blijven in eerste instantie vermoedelijk veertig over. Dat is overigens nog zat. Dinsdag de derde reeds gaat de achterban een eerste keus be palen. Van de dertig die daar na resteren, kan een verkie zingslijst worden gemaakt. De langste van de stad in elk geval. De WD voelt zich we liswaar toegewijd, maar het aantal kandidaten blijft vaag zolang besloten wordt bekok stoofd. Over het interne doen en laten van het CDA hoort niemand nog iets. D'66 hield het vooralsnog bij grootse plannen, en de nijvers doch kleine PPR meldde tot nu toe tien bereidwilligen (los van de vraag, of die tien werk voor vijftig kunnen verzetten). En de CPN start, zoals elke partij volgens woordvoerder Dick van Dijk, in januari pas goed met de voorbereidingen van de gemeenteraadsverkiezin gen. Het wereldje De vijftig van de PvdA dus. Het wereldje, zou je kunnen zeg gen. Het leeuwendeel is in Schiedam wel thuis, al noemt zelfs fractieleider Joop de Joftg het stadhuis nog raad huis (Onschiedams taalge bruik). De complete PvdA-fraetie van heden staat op de lijst, al is De PvdA-fractie, zoals deze zich drieëneenhalf jaar geleden op de trap van het oude stadhuis op de Grote Markt in Schiedam presenteerde; er is wel wat veranderd. van sommigen bekend dat zij niet meer terug willen in de Schiedamse raad: Joop de Jong, Yvonne Siljee, en Mar Olyslager - de eerstgenoem- den maken overigens een door Kor Kegel kansje op het lidmaatschap van de Rijnmondraad. Naast de zestien raadsleden van nu staan op de lijst ook de PvdA'ers die de afgelopen ter mijn afhaakten: Jaap de Vis ser, Geert van der linden en Clara Stroman - maar het ont breken van de naam Cor Bol- mers valt op. Deze oud-wet houder, onlangs nog genoemd als bouwsteen in een nieuwe partij van politieke kopstuk ken (die er niet komt), is door niemand gekandideerd. Ook Jaap Looy is weg, Onvermeld bleven - vanwege hun ambtenaarschap - de be zige socialisten Lex Tigges (onderwijsconsulent bij de ge meente) en Harm de Block -directeur gemeentewerken), maar PvdA-voorzitter Hans van der Vlist staat er wel op. Hij is door een partijgenoot kandidaat gesteld, maar trekt zich terug, want hij werkt bij de gemeente als verkeersinge- meur. En een raadslid mag niet werken bij de gemeente, waarvan hij „opdrachtgever" is. Daarom ook keert Clara Stroman niet in de raad terug, want zij werkt sinds een half jaar in het gemeentezieken huis. Uit elke Schiedamse wijk heeft de PvdA weikandidaten „ge plukt" voor de lijst, en voor zover zij niet wijkgebonden opereren, hebben de dames en heren wel andere beslom meringen ten dienste van „het dorp aan de delta". Een im pressie van wie nog niet in de raad zitten: Hans van Kleef, voorzitter bewonersvereniging Schie- dam-Centrum. O Arie Zwambom, voorzitter bewonersvereniging Schie- dam-Zuid. Jos van der Lugt, opbouw werker Schiedam-Noord. Everard ter Haar, stuwgroep Midden-Delfland. Tooti Smits, vrouwencomité Gusto Open. O Anneke de Jong {echtgenote van de fractieleider), werk groep wijkorjtmoetings cen trum Schiedam-Noord. Hans Verlinde (zoon van de - toekomstige? - fractieleider), werkloosheidsproject Trech ter. Wim van Meenen, stichting Schiedams werkgeversinsti tuut ten behoeve van het op bouwwerk (SSWO). Ton de Vos. lid museumcom missie, Schiedamse Gemeen schap. Truus de Nijs, contactper soon Rooie Vrouwen. O Janny Ouborg-Boonstra, voormalig contactvrouw. Ben Schweers, bezwaar schriftenschrijver. Erik Scheffers, in 1974 lijst trekker DS'70 in Schiedam. En tot slot zijn er FvdA-leden die momenteel mipder aan Schiedam gebonden zijn (se nator Jan Simons en journa list Hans Leyte) en de socialis ten, die ter plaatse minder faam verwierven, of die in het partijbestuur zitten. Kortom, er wordt al driftig ge speculeerd. Ook over de nieu we lijsttrekker - die daarna, haast automatisch, fractie voorzitter wordt. De vooral m sportkringen veelvuldig klin kende naam Arie Verlinde is al gevallen. Als de huidige leider, De Jong, werkelijk een punt zet achter zijn raadspe riode, groeien zijn kansen al. Jan Simons keert vanwege zijn stoel in de Eerste Kamer toch niet terug als fractievoor zitter en dokter Ruurd van der Veer, die in de afgelopen termijn De Jong een paar maanden mocht vervangen, maakt - mocht hij trouwens al willen - toch geen kans. in Schiedam - Zeeschrijver Jan Noordegraaf is Schiedam nog niet vergeten. In zijn onlangs uitgekomen pöezie- b unde 1 „Luisteren naar Schelpen" heeft hij twee ge dichten over Schiedam op genomen. Na jarenlang als radio-telegra fist bij Radio Holland de wereldzeeen te hebben beva ren, heeft hij in het nieuwe 96 pagina's dikke werk we derom zijn ervaringen met een romantische inslag op papier gezet. Net als in zijn vorige bundels toont hij aan talent te hebben. De betite ling „geïnspireerd en bewo gen dichter" is dan ook niet overdreven. De nu vijftigjarige Jan Noord egraaf woont sinds een jaar of drie in Haarlem. Voor heen woonde hij aan de Sin gel in Schiedam, waar zijn broer nu nog een slagenj heeft. Na een aantal maritie me publicaties in De Blauwe Wimpel, Quo Vadis en PDRH verscheen zijn eerste bundel in 1964 onder de titel Zeeman met veriof. In 1966 debuteerde hij als romancier met „De wereld is een schip", in 1968 gevolgd door „Tankvaart op Bangkok". Daarna verscheen van zijn hand de bundel maritieme schetsen „Schip op, schip af' (1970) en in het jaar daarop het vervolg op de tweede roman „Onder goed kope vlag". De nieuwste gedichtenbundel Luisteren naar Schelpen ligt nu voor 14,90 m de boek winkels. Eén van de gedich ten luidt: Tekeningen van Arne Zuidhoek uit de bundel Luiste ren naar schelpen. OUD SCHIEDAMMER Ik vaar met mijn schip Wee moed door de fossiele Langehaven en meer aan de Oudesluis te lij van de Korenbeurs en staar naar de gevels en hoor harde stemmen van kooplie den, die dronken hun paard aanzet ten bij de helling van de Appel- marktbrug. Er verdrinkt weer een bran dersknecht, en zijn vrouw met dampende emmers troost haastig haar kreupele kind met een schorteldoek vol tra nen. Ik fluister weer: „Vader, waar om?" maar zijn antwoord is opge droogd, en zijn stem werd herinnering in dit oude, antieke Schiedam Ik weet het, wanneer ik ont- meer komt mijn schip niet los van de kade; het is te zwaar geladen met zout en jenever en bloed. In deze gecombineerde uitga ve van De Boer Maritiem en Stichting Maritiem Cen trum staan tekeningen van Arne Zuidhoek, een eige naardig conglomeraat van zeeman, auteur, tekenaar en schilder. Net als Noorde graaf wordt hij volgens Anthony van Kampen gere kend tot de zogeheten jong ste generatie zeesehrijvers. Schiedam Het gemengd koor van Wilton Fijenoord jubileert volgende maand. Op woensdag 4 januari is het tien jaar geleden dat het koor tot stand kwam door een fusie tussen het vrouwen- en man nenkoor van Wilton Fije noord. Ter gelegenheid daarvan houdt het bestuur op zaterdag 14 januari van 15.00-17.00 uur een receptie in een der zalen van gebouw Christelijk Socia- - !e Belangen aan de Lange Ha ven 73 in Schiedam. Moeten de kinderen voor de poorten van Jeugdstad (Lijnbaanhallen in Vlaardingen) soms een uur wachten om binnen te komen, in de Kerst-inn van de Vereniging Oecumenische Jongeren gaat het er heel wat rustiger aan toe. De organisatoren van deze kerstherberg in de voorma lige Ericaschool, Zomerstraat 31, hielden gisteren de plaatselijke sjoelkampioenschappen. Hoewel de opkomst niet zo groot was, werd er toch naar hartelust gestreden om de Rob Bakker trofee. Vanavond wordt in de Kerst-inn, die tot en met zondag 8 januari duurt, een grandioze disco-avond gehouden, waarop Herman en Ria de nieuwste hits presenteren. Morgenmiddag gaan om 13.00 uur de deuren open voor de jongens en meisjes die een van de spannende Tanzan- films willen zien. Toegang een gulden. Op oudejaarsavond echter is de Kerst-inn gesloten... Deze week is in de boekwin kels een dichtbundel versche nen van de Vlaardinger Klaas Elsacher. De uitgave van zijn bundel „In ieven en in ster ven" houdt niet alleen het de buut in van Van Elsacker. De gedichten van deze 40-jarige Vlaardinger worden reeds met waardering gelezen in Refor matorische kring. Elsacker schreef herhaaldelijk in kran ten en tijdschriften zoals het Reformatorisch Dagblad, Vi sie, Koers, Daniël, De Schakel, De Reddingboot en Elisabeth- bode. Voor Klaas van Elsacker is Gods woord levende realiteit. In zijn poëzie geeft hij een boodschap door. Deze bood schap is tegelijkertijd een ge tuigenisUitgeversmaatschap pij J. H. Kok gaf hem die gelegenheid. Zo spreekt de dichter zich ver rast uit over de frisse presen tatie van psalm negen, de zeg gingskracht: „...een ogenblik keek ik in een toekomst zon der eind vol geluk en perspek- 79 lief en een Stem fluisterde... Ik heb je lief'. Een ander gedeel te van psalm negen doet de dichter zijn gedachten echter verbaasd omslaan: eer ogenblik keek ik in een diep. duister graf de dood, zonder perspektïef en een stem fluis terde... je bent verloren". Van mensen, die niet in God geloven distantieert Klaas van Elsacker zich echter in „Einde loze nacht" Voor hen grijnst grimmig de eindeloze nacht Hiermee dreigt de dichter ver buiten Reformatorische kring niet herkend te worden. Maar daar is de bundel niet in de eerste plaats voor bedoeld. In zijn poëtische vormen wijkt Klaas Elsacker niet af van de weg van rijn gemeenschap en de gemeente. C. Bregmanleraar Neder lands aan de Reformatorische scholengemeenschap „Guido Brés" te Rotterdam, schreef ter gelegenheid van het uitko men van de bundel: „Er lich ten steeds weer momenten op, waarbij rijn woorden iets van de glans.van het oorspronke lijke krijgen". In God vindt Klaas Elsacker rijn troost: „....dat Hij er is door alle eeu wen heen in ieven en in ster ven". Wf'.- Vlaardingen Grote Kerk, za terdag 11 uur kom zing met ons en doe als wij, 19.30 uur dhr. A. v. Zetten, zondag 10 uur ds. J. Wieman en 17 uur dhr. A. v. Zetten, Vesper dienst - Nieuwe Kerk, zater dag 19.30 uur ds. P. Vermaal zondag 10.30 uur Oosterkerk ds. H. Eikelboom, gemeen schappelijke dienst - Bethel- kerk, zaterdag 19.30 uur ds. W. J. Schouten, zondag 10 uur dhr. A. Jumelet en 19 uur ds. P, Vermaat - Immanuelwijk - Aula Groen van Prinstererly- ceum zondag 10.30 uur ds. G. F. H. Keiling - Ichtuskerk, zaterdag 19.30 uur ds. W. W. Verhoef - zondag 10.30 uur ds. W. W. Verhoef. 11.15 uur nieuwjaarsontmoeting - don derdag a.s. 19.30 uur avondge bed - Rehobothkerk, zaterdag 19 uur ds. J. J. v. Thiel, zon dag 10 uur ds. J. J. v. Thiel. Na afloop nieuwjaarsreceptie - Hölycentnim, zaterdag 19.30 uur ds. B, Baak, gemeen- schappelijke dienst, zondag 10.30 uur dhr. A. v. Zetten, gemeenschappelijke dienst De Deel, zondag 10-30 uur ds. P. Vermaat - Zonnehuis, zondag 10 uur ds. Y. J. Tiemersma - Rusthuis Vaartland, zaterdag 19 uur dhr. J. v. Lam balgen. Dagkapel H. Geestkerk Oos terkerk, woensdag a.s. 19.30 uur InterkerkeLijlc Avondge bed - Oosterkerk zondag 10 30 uur ds. H. Eikelboom Herv/- Geref. dienst en 17 uur dr. F. L. Bos - Emmauskerk zater dag 18.30 ds. D. Braam, zon dag 10.30 uur dr. H. J. Kou- wenhoven en 17 uur ds.<H. Eikelboom - Kerkcentrum Ho ly zaterdag 19.30 uur ds. B. Baak, zondag 10.30 uur dhr. A. v. Zetten gecomb. dienst en 17 uur dr. H. J. Kouwenhoven - De Deel, zor.dag 16 uur ds. B. Baak, nieuwjaarsbijeen- komst - Prtielkerk, zaterdag zaterdag 19 uur ds. S. Tijm- stra, zondag 10.30 uur Mevr. Ds. F. W. Oosterwjjk - Utrecht en 17 uur ds. J. H. C. Olie, Lm schoten - Opstandings- kerk, zondag 10 uur ds. D, J. Spaling Dzn., Bev. Kerkeraad- slcden - Bethel ka pel, zondag 9.15 uur Eerw. Heer J. v. Lambalgen, Vlaardingen - Au la, Pinaplein, zondag 10 uur Past. N, P. Landsman, Rotter dam. Kethel - St. Martinus- kerk, zaterdag 18.30 uur Pater D. Kool ds. P. Magre - Oude- jaarsdienst, zondag 9.30 ds. P. Magre Dorpskerk, zaterdag 19 uur pater W. Flapper - ds. N. J, Flink - oudejaarsdienst, zondag 10 uur ds. N. J. Flink - ochtendgebed en 19 uur ds- J. Nierop, jeugddienst. Maasland - Artsen dr. J. B. M. Derksen, tel. 12039. Wijkverpleegkundigen - zr. M. Vreeken, tel. 15131. 19 30 uur dr. EL J. Kouwenho- ven, zondag 10.30 uur ds. D. Braam cn 17 uur ds. B. Baak - Maranathakerk, zondag 10 uur dr. F. L Bos en 17 uur ds. D. Braam - de Wetering, zondag 10.30 uur ds. B Baak Holyziekenhuis, zondag 9 uur ds. Y. J. Tiemersma, zonne huis zondag 10 uur ds. Y. J. Tiemersma - Stonkerk, zater dag 19.45 uur ds. D, Rietdijk, zondag 10 en 17 uur ds. D. Rietdijk - Leger des Heils, za terdag 19 uur Oudej aarsover denking, zondag 10 uur ge- denkdienst, 19.30 uur getuige nis samenkomst - al'e samen komsten staan o.l.v. Majoor en Mevr. O. Krommenhoek- v.d. Pijl m.m.v. zangkoor en muziekkorps Schiedam Ned. Prot. Bond, zaterdag 17 uur ds. B. v. Blan ken Oudejaarsdienst, zondag geen dienst - Havenkerk, za terdag 19 uur ev. G. D. Groot-, veld, Oudejaarsdienst - Ge bouw Irene zaterdag 19.30 uur 'ds. J. Wieman - Grote Kerk,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5