STOUT' Waar zijn banen? De scoringslijst Tips Wedsfrijdagenda K ïM F >K Baanexpioitant verdient meer aan de recreant.. 1 2 3 4 5 6 7/ 8 9 10 VI '7 35 éi n s/ 6i 9 3 V fs Bowling: nog steeds geen erkende wedstr D 0 verstoord. Ook technische redenen speten een roL Als er bijvoorbeeld iemand zou morsen, zou er een speler bij de aanloop uit kunnen glijden. Het is dan ook vanzelfsprekend dat een wedstrijdbowler in de pauzes geen alcohol tot zich neemt, daar het zijn spel nadelig zou kunnen beïnvloeden. Een groot verschil met de recreant, die vaak na een fraaie worp gretig een pislje achterover slaat. Verwonderlijk was het dan ook niet dat er dit jaar een breuk tussen de bond van bowkngexploitrm V n en de NB F ontstond NV r.t er een paar jaar gelee, i, mdelijk een verzoening tot stand was gekomen waarbij de NBF het eerste organisatierecht werd toebedeeld pleegde een bowüngexplotant in Heerlen „verrraad". Hij schreef, zonder de NBF in kennis te hebben gesteld, toernooien uit, waarbij forse geldprijzen waren te verdienen. Bij wijze van protest trad het bestuur van de bowling bond Heerlen af, waarna de breuk al spoedig een feit werd. Goedenmiddag dames en heren. Welkom in ons bowJin&contrum. De banen vier tot en met acht rijn op dit moment beschikbaar. De zwarte ballen zijn voor de heren, de gekleurde voor de dames". Vriendelijk en tegelijk uitnodigend klinkt de stem van de charmante gastvrouw door de microfoon. Ze wordt terstond door een koppeltje leergierige bejaarden omringd. Een baan verder is een groepje zakenlui al met het spel begonnen. Luidruchtig worden de worpen naar gelang hun richting toegejuicht of afgekraakt, terwijl het barpersoneel haastig snacks en drankjes brengt, die gretig aftrek vinden Rustige achtergrondmuziek fleurt het geheel nog eens op. In deze gezellige steer vertelt Rijk van Bennekom dat die drukte dagelijkse realiteit is geworden Want bowling door Nederlandse pioniers in de zeventiende eeuw in Amerika geïntroduceerd maakt de laatste jaren een geweldige ontwikkeling door. Blijkt door de inmiddels verworven faam als recreatiesport één der belangrijkste facetten van vrijetijdsbesteding te zijn geworden, waardoor bcwltngcentra letterlijk uit de grond schieten. Maar deze hausse van liefhebbers staat in contrast met contrast de ontwikkeling van de wedstrijdsport „Althans, zo stelt een expert als Rtjk van Bennekom,'* volgens de media. Want je leest of hoort vrijwel nooit iels over toernooien en uitslagen. En dat terwijl ruim 70OÖ wedstrijdbowlers v/ekeltjks onder auspiciën van de Nederlandse Bowling Federatie (NBF) competitiewedstrijden afwerken de diezelfde NBF bij zowel de Nederlandse Sport Federatie als de Federation Internationale des Quilters is aangesloten. Een vreemde zaak, die naar zijn mening verschillende oorzaken heeft. „Het onbegrip wordt nog eens versterkt door de algemene opinie Bowling is in vijf minuten te leren; en dan wordt er al gauw gezegd van; Bowling? dat is lekker zuipen en kegels omgooien. Pure onderschatting, vooral als je ziet wat topbowlers er voor over moeten hebben. Hoofdklassespelers die voor competitiewedstrijden soms langere reizen maken dan eredivisieclubs bij voetbal, en vrijwel dagelijks trainen om tot tot een optimale prestatie te komen. Maar als je uitslagen aan kranten doorgeeft, zie je ze de volgende dag netjes onder het plaatselijke nieuws gerangschikt staan, „klaagt de Haarlemse bowlmgbond-voorzitter Tegenstrijdige belangen Dan heeft hij de tegenstrijdige belangen van de baan exploitant en de wedstnjdbowler nog niet eens genoemd De exploitant heeft totaal geen baat bij een verdere uitbreiding van den wedstrijdsport, omdat hij er veel minder aan verdient. De reglementen van de NBT verbieden dat er tijdens wedstrijden op de banen gerookt en gedronken wordt. Niet alleen omdat anders de concentratie zou worden door Pieter van der Laan „Dramatisch" werd deze zelfs door de NBF in haar blad Bowling Revue genoemd, maar Cor Voets (AMF kampioen 1976) vindt dat wel mee vallen. „We regelen nu alles zelf, en-wat belangrijker is-in goede harmonie. De bowling bond had beter de begeleiding als punt van discussie op kunnen nemen". Hij doelt op het wereldkampioenschap te Teheran (Perzie) waar hij samen met Rijswijkse Irene Gronert Nederland vertegenwoordigde. Maar dat wel zonder enige steun van de NBF, die trouwens ook bij de bowlingmanifestatie in Haarlem in gebreke bleef. Voets behaalde in de Perzische hoofdstad een 28e plaats (van de 38 deelnemende landen). „Maar", zo stelt hij het toernooi bewees eens te meer dat in Nederland bowling als wedstrijdsport, in vergelijking met andere landen nog duidelijk in de kinderschoenen staat". Niet alleen het gebrek aan begeleiding brak hem daar op („de andere teams hadden wel een coach meegekregen") ook de voorbereiding en de huisvesting aldaar werd aan de speler overgelaten. Cor Voets heeft toch getracht de eer te verdedigen. Trainde dagelijks na zijn werk anderhalf uur, en schafte een prachtige uitrusting aan. Voets: „Die bestond uit twee ballen (15 en 16 pond met geboord duimgat), een leren handschoen om de pols tijdens de worp strak te houden, waardoor de bal de juiste curve krijgt, en schoenen, waarvan de linker een ruwe zoal heeft om te voorkomen dat je bij de aanloop over de streep glijdt" Wel een nadeel voor de Haarlemmer waren de houten banen, terwijl hij juist aan de soepele kunststofbaan gewend was „Hout reageert nogal Het wordt steeds drukker op de banen. onberekenbaar op wisselende omstandigheden. Als je een harde bal op een houten baan gooit glijdt die langer door, terwijl een zachte bal juist eerder de curve pakt Daarom moest ik eerst afwachten om te zien welke bal ik het best kon gebruiken, maar dat kostte wel punten". Bowlingpaspoort De ervaring die hij in Teheran heeft opgedaan, kan hij goed gebruiken in Nederlandse toernooien, die door het bowlingpaspoort zeer spectaculair zijn geworden. Dit paspoort houdt m, dat elke wedstnjdbowler in een bepaalde klasse is ingedeeld. Dat laatste op grond van zijn of haar gemiddelde per wedstrijd. Spelers die in de hoogste (A) klasse zitten, spelen met een .handicap" Ze moeten een bepaald percentage hoger gooien dan iemand uit de B-klasse. Door deze regeling is het ook voor lager genoteerde spelers mogelijk-indien zij een veel hoger gemiddelde gooien dan vermeld staat op hun bowlmgpaspoort toernooien te winnen. Voor de volledigheid elk jaar, na afloop van het wedstnjdseizoen, wordt het paspoort gecontroleerd, en wordt het nieuwe gemiddelde tot in twee decimalen achter de komma gerectificeerd. De vier klassen (A t/m D) worden tevens opnieuw ingedeeld. Die versterkte concurrentie vindt Cor Voets helemaal niet erg. „Die mag van mij nog wel groter worden. Ik vind het belachelijk dat paalzitten en polstokverspringen wel met grote koppen de kranten halen, en bowling niet". Hij ziet wel een oplossing om dat euvel te verhelpen". Geef die mensen, die eens een bowlingeentruro bezoeken iets symbolisch. Een speldje of zoiets. Maar maak ze lid van de bowlingbond- Dan kunnen de media er toch niet omheen"? Een drang naar erkenning die wel meer wedstrijdbowlers bezighoudt. Maar bowling komt er. Daar zijn Cor Voets en Kijk van Bennekom heiig van overtuigd. o RIJK VAN BENNEKOM ....geen aan dacht in de De Nationale League (de com petitie voor de wedstrijd- bowlers) is in vijf klassen onderverdeeld. Van de Hoofdklasse tot en met de vierde klasse ontmoeten bowlingteams die uit vijf spelers bestaan elkaar op vastgestelde wedstrijddagen Het speelschema voor II de in willekeurige bowkngeen- cember (de vijfde ronde), 15 tra. In de hoofdklasse, eerste januari en 19 februari ziet er klasse, en tweede klasse ge- als volgt uit: beurt dat negen keer (deze klassen bestaan uit tien teams); tn de derde en vier de klasse bestrijden de ploe gen elkaar zeven keer (deze klassen bestaan uit acht teams). pu5tenteflhig bij bowling lijkt ingewikkel der dan die is. Een game (10 beurten) is op de scoringslijst aangegeven door een horizon tale rij van 10 hokjes, waarbij ieder hokje weer onderverdeeld is in 2 vakjes roet daaron der een groter vak (zie figuur). In het linker vakje wordt de score van de eerste worp ingevuld (iedere omgegooide kegel („pin") telt voor l punt, dus in het voorbeeld zijn ar 7 kegels omgegooid), en in de tweede worp - er ttjn nog drie kegels over - worden er 2 omgegooid, In totaal dus 9 kegels. Worden er "i de tweede beurt nog eens 8 (8 in de eerste, geen enkele in de tweede worp) kegels ge raakt, dan heeft die speler 17 punten na twee beurten. Ingewikkelder wordt het als de speler „strikes" (alle tien kegels in de eerste worp) op „spares" (alle tien kegels in twee worpen) gooit. Als een speler een „strikes" gooit, Is zijn beurt voorbij, maar er worden wel bonuspunten toegekend. Bij een „strike" worden de twee volgende worpen dubbel geteld; bij een „spa- re" wordt de eerste worp van de volgende worp dubbel geteld. 8 - /t>y /?0 teken te^en. voor voor Strike het pech' •peken (geen pir geraakt) fout, -de foutlijn is over schreden AMF-kampioen Cor Voets gooit de bal mei effect tegen de pins. Hoofdklasse Hilversum Rotterdam Eerste klasse A Schiedam Noordwijkerhout Eerste klasse B Eindhoven Rotterdam Tweede klasse A Valkenswaard Arnhem Tweede klasse B Den Helder Harderwijk Tweede klasse C N oordwi j kerhout Heerlen Tweede klasse D Amsterdam Valkenswaard Derde klasse A Hiliegom Derde klasse B Gouda 19 februari Derde klasse C Rotterdam Deventer Derde klasse D Maassluis Zaandam Derde klasse E VI aardingen Heerlen Derde klasse F Harderwijk Amsterdam Vierde klasse A Groningen Zeist Vierde klasse B Breda Rotterdam Vierde klasse C Heerlen Eindhoven Vierde klasse D 15 januari Haarlem Vierde klasse E Eindhoven Hiliegom Vierde klasse F Rijswijk Rijswijk Vierde klasse G Maastricht Vlaardmgen Vierde klasse H Haarlem Breda Vierde klasse I Scheveningen Maastricht Vierde klasse K Vlaar dingen Den Helder Vierde klasse M Breda Heiioo Vierde klasse O Den Helder Amsterdam 11 december Haarlem Amstelveen Amsterdam Gouda Rotterdam Zaandam Hiliegom Maassluis Rotterdam Den Bosch Leiden Zaandam Liessel Gouda Rijswijk Heiloo Scheveningen Scheveningen Amsterdam Hilversum Den Bosch Amsterdam Arnhem Hedoo Leiden Sas van Gent Leiden Schiedam Den Bosch W» •<u In de provincie Zuid- Holland zijn de vol gende bowlingcentra gevestigd; Bowling Nederland BV, Ge vers Deyr.ootplcin, Den haag, De Hofste de, Julialaantje 40, Rijswijk; Bowling Groenhoven, Groen- hovenpark 1 Gouda; Bow ling cent rum Spij- kenisse, Hoogwerfsin gel 2 Spijkenisse; Bowling Schiedam, Nieuwe Haven 235 Schiedam; Bowling Hofplein, le Jericho- straat 18, Rotterdam; Bowling VIaardingen, A. van Saksenweg 2 VI aar dingen; Maas sluis Zuidvliet 12, Sweet lake van de Ha- gestraat 7 Zoe ter meer. Verder in de plaatsen: Hiliegom, Noord wijkertiout, Leiden, Alphen aan den Rijn, Brielle, Noord wijk. Woerden, Puttershoek en Schoonhoven. Voor het beoefenen van bowling als sport, en het scoren boven het gemid delde niveau kunnen en kele tips ontleend aan de Dragon Fly's Tip Hock van M. H. van der Stok uit het blad Bowün- grevue nuttig zijn. Om te beginnen moet er met een bal worden ge gooid die comfortabel past. Hiervoor zijn drie hoofdregels: A. Het ge wicht van de bal; B. De Span (dit is de afstand tussen duimsgat en vin gergaten) C< De Pasvorm van de gaten. A. Het gewicht van de bal Het gewicht van de bal die niet te licht, maar ook niet te 2waar mag 2tjn varieert van 10 tot 16 pond. Het is een fabeltje, dat er met een zwaardere bal hoger gescoord kan worden. In Amerika ha len profbowlers met een 15-pond bal een gemid delde van ruim 200. Als het gewicht iets te zwaar is, bestaat de kans dat de speler uit balans raakten mist hij de juiste richting. De span De span is een zeer belang rijke factor voor de juiste grip op de bal, en maakt voor 60 procent uit of de timing het moment van loslating van de bal op tijd geschiedt. Het is belangrijk dat de hand gemakkelijk over de bal ligt, en wanneer de bal wordt opgetild mag de ruimte tussen de hand palm en de bat niet gro ter zijn dan potlooddikte. C. De pasvorm van de gaten De gaten mogen niet te ruim zitten, anders zou het kunnen gebeuren dat de speler de bal onder weg verliest. Wat betreft de techniek het volgende: 1. Begin de eerste stap gelijktijdig met het wegdu wen van de bal. Deze stap is het beste te omschrijven als een schuifel met de rechtervoet. De bal gaat naar een voor- en beneden waartse richting totdat de arm volkomen gestrekt is. 2. In de tweede stap wordt de bal tot aan het lichaam gebracht. De lengte van de ze stap is iets groter dan de eerste, maar nog met zo lang als de volgende stap pen. 3. In de derde stap bereikt de bal het hoogste punt achter het lichaam (de zo genaamde back-swing.) Probeert niet te hoog te komen, anders bestaat de kans dat de nchting niet meer correct is. Voet en lichaam moeten ten alle tij de evenwijdig (dus recht) met de latjes van de baan zijn. 4. In de vierde worden wordt de bal en de linker voet tegelijkertijd naar vo ren worden gebracht- 5. In deze vierde stap moet een korte sliding (ongeveer 40 centimeter) worden ge maakt Dit moet geleidelijk en natuurlijk gebeuren. De linkervoet moet tot vijf cen timeter voor de foutlijn blijven, anders is de worp ongeldig. 6. Deze procedure moet niet te gehaast worden uit gevoerd. Precisie is met dit spel erg belangrijk. Hoe groter de loopsnelheid, hoe kleiner de trefzekerheid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 7