spmi Moeizame winst vo o r SFC F alende scheidsrechter dupeert DHS Vertrouwen bij Schiedam Benny Greien van. DRZ uit veld gestuurd BSS Ursus geeft voorsprong prijs HBVS mist afmaker Rob Jacobs: „Waar zijn we nou mee bezig?" MAANDAG 9 JANUARI 1973 Schiedam SFC is aan de leiding kunnen blijven door een nipte (1—0) overwinning op het bezoekende Pechvo gels. Het is een overwinning zonder glans geworden, en het was aan het spel van de Schiedammers zeker niet te merken dat er een koploper aan het werk was. Het was over alle linies zwak en slecht, en in feite was de scheidsrechter de beste man van het veld. Het doelpunt van SFC viel in de vijfde minuut Het werd uit een doelworsteling ges coord door Jan Liekendiek. Het bleek het enige doelpunt te zijn van de wedstnjd, waardoor van twee slecht spelende ploegen de meest gelukkige de overwinning in de wacht sleepte. WF—Activitas 1—1 Activitas heeft de punten hard nodig en dat heeft WF aan den lijve ondervonden. Het kwam op eigen terrein niet verder dan 1—1. Wel moet gezegd worden dat de Schie dammers geen greintje ge luk hadden en de overigens goed leidende scheidsrechter een duidelijk handsgeval in het strafschopgebied van de Rotterdammers over het hoofd zag. Het eerste half uur van de wedstrijd heeft WF de be zoekers volkomen in de tang gehad, maar kon toch niet verder komen dan het door Henny de Gids (na goed werk van Peter Verhaal) gescoorde doelpunt Het laatste kwartier van de eer ste helft moest WF echter terug, maar kwam die perio de toch zonder kleerscheu ren door. De tweede helft was nog maar nauwelijks 30 seconden oud, toen door Ac tivitas op het middenveld een bal werd opgepikt en voor dat WF er erg in had de gelijkmaker scoorde: 1—1. Vanaf dat- moment heeft "WF de zaken energiek aangepakt Er kwamen tal van kansen, maar paal en lat of net voor de doellijn een been, verhinderden dat WF moest genoegen nemen met een puntenverdeling. St Hooger—Demos 2—2 Demos heeft na een bar slech te wedstrijd een punt bij St Hboger moeten laten. Toch nam het in Rotterdam de leiding door Kees Broere met een schitterende lob. Vijf minuten daarna was het al weer gelijk door een schot van Spaanderman, via de rug van Koos Nielsen. Kort daarop nam de thuisclub middels een kopbal van Sa- ly, via de onderkant van de lat, weer de leiding: 2—1. Kort voor de rust bracht Wim van Osta met een kop bal de partijen weer op gelij ke voet: 2—2. Het hard werkend St Hooger drukte daarna Demos in de verdediging, en de counters van Demos lukten niet om dat snelle Geert van Schijn- del in de verdediging speel de op de plaats vande ge blesseerde John Steyn. On danks dat trainer Van der Vkst twee wissels toepaste, moest Demos toch genoegen nemen met het gelijke spel. Zuiderster—Sc hied. Boys 1—3 Niet in het minst door het uitstekende werk van doel man Aad van Trigt heeft De Boys de uitwedstrijd tegen Zuiderster in winst om kun nen zetten. De Boys speelde een goede wedstrijd, en in de 29e minuut nam het een voorsprong. Nico Doef, daartoe in staat gesteld door Ben Stip, was de maker van het doelpunt Kort voor rust werden de partijen weer ge lijk getrokken: 1—1. Na de thee duurde het heel lang voor het goede spel van De Boys werd beloond. Dat gebeurde pas in de 38e mi nuut door Ben Stip. Twee minuten voor tijd werd de overwinning voor De Boys nog duidelijkei middels een doelpunt van Kreischer; 1—3. Een verdiende over winning voor Schiedamse Boys, dat in de jeugdige doelman Aad van Trigt een betrouwbare sluitpost bleek te hebben. SVDPW—SCO 0—0 Trainer Henny Odijk had wat met zijn team gerommeld, Zo was laatste man Karei Bronsgeest naar voren ge schoven en ging Henny Bras terug als laatste man. Een verandering die goed vol deed. Op de vleugel mocht Karei van de Berg zijn de buut (voldoende) maken en daarom moest Maarten Sla venburg naar de bank. Een matig leidende arbiter, die ook in de uitwedstrijd (1—1) SVDPW de das omdeed, flikte dit kunstje nu weer, In de goede eerste helft, die SVDPW speelde, kwam na een handvol „missers" van de voorhoede toch op een doelpunt van Chris VerwïeL Chris ging snel door op een pass van Karei Bronsgeest en scoorde. Een heel nor maal doelpunt, maar de scheidsrechter keurde het af omdat hij vond dat Verwiel de bal in buitenspelpositie had ontvangen. Ete tweede helft was voor SVDPW wat minder, maar toen bleek dat de Schiedamse verdediging goed in elkaar zat en geen doelpunt toestond. Het bleef 0-0. Wico-FCN I—1 FCN was naar Wico gegaan met in bet achterhoofd min stens een puntenverdeling in de wacht te slepen. Dat is gelukt. Het werd 1—1 maar daarmee kreeg FCN, gezien bet spel in de tweede helft, minder mee dan bet wellicht verdiende. Het was een leuke wedstrijd waarin eigenlijk geen van de partij en voor de rust tot een uit gespeelde kans kon komen. Er werd dan ook niet ges coord. In de twaalfde mi nuut van de tweede belft kwam Wico tot een doel punt waar een buitnspel- luchtje aanzat Vanaf dat moment beeft FCN de thuis club in de verdediging ge drukt. Er kwamen tal van kansen, onder andere voor Peter Friedericb die toch werden gemist. Tot een vijf tal minuten voor bet einde Peter Friederieh dan toch tot de dik verdiende gelijk maker kwam (1—1), waar mee FCN bet dan maar moest doen. A b benbroek—DRZ 1-1 DRZ was naar Abbenbroek getogen met de bedoeling een gelijkspel uit die wed strijd te balen. Het werd 1—1, maar toch beeft DRZ achteraf gezien een punt la ten liggen. Indien men weet dat DRZ na een half uur spelen met tien man verder moest, omdat Graten bet veld werd uitgestuurd en toch nog de wedstrijd maakte, dan is bet te begrij pen dat de Schiedammers over het eindresultaat niet tevreden kunnen zijn. DRZ is bijna voortdurend in de meerderheid geweest, en het was dan ook niet ver wonderlijk dat het de eerste helft afsloot met een voor sprong van 0—1, door een doelpunt van Ruud Slaven burg, na bijzonder goed werk van Jan San tra. Het sloot die eerste helft ook af met tien spelers. Henny Gra ten dacht dat na een sliding van hem zijn tegenstander wraak wilde nemen. Op de grond liggend stak hij daar om een been naar voren, en dat zag de scheidsrechter. De man wees Henny onver biddelijk het veld uit „Na trappen" besliste hij. On danks dat DRZ met tien man verder moest, had het de wedstrijd kunnen win nen Een ongelukkig moment stak daar echter een stokje voor. In de verdediging mocht Gonlag een vrije trap ne men. Hij dacht de bal op doelman Collé te spelen. He laas voor hem smoorde het leer in de modderpoel. Het werd daar een prooi van de thuisclub en zonder veel moeite kon het uit die situa tie tot de gelijkmaker ko men. Daar moest het toch beter spelende DRZ het dan maar mee doen. Schiedam Het was niet zo verwonderlijk, dat scheidsrechter J. van der Leek omringd door offi cials veilig naar zijn kleedkamer moest worden gebracht, goed te praten was de woede-uitbarsting van vele DHS-supporters niet, begrijpelijk daaren tegen wél. De Leidse scheidsrechter was er im mers in de tweede helft totaal niet „bij". Na een redelijk gefloten eerste helft, had hij in de tweede helft een volkomen black out. Zowel Wilhelmus als DHS moesten daarin de len, waarbij DHS er het Schiedam Ursus is er niet in geslaagd om in de vierde klas C bet op bezoek zijede Sint Lodewijk nog vaster op de onderste plaats te zetten. In tegendeel, de Rotterdammers wisten een 2-3 overwinning uit het vuur te slepen. Wél blijft Sint Lodewijk de laat ste plaats bezetten, maar heeft toch kans gezien om uit de laatste drie wedstrijden vijf punten te bemachtigen. Ursus blijft nog steeds de op één na de onderste plaats in nemen, met twee punten voor op de tegenstander van gister middag en een achterstand van twee wedstrijden. Ursus-oefenmeester Dirk Hoog- enboom zei het in zijn com mentaar na de wedstrijd dan ook eerlijk: "De tweede helft hebben we bijzonder slecht gespeeld. Er werd collectief mets gepresteerd- De gasten daarentegen hebben na de rust keihard gewerkt, en daarmee dan ook verdiend ge wonnen. De fout van ons was ook, dat er in de rust (2-1 voorsprong) al een kleine hoe ras temming heerste. Ik heb de jongens er toen duidelijk op gewezen dat we er nog niet waren We hebben het gezien, het is nog uitgekomen ook". Na een sterk begin kreeg de thuisclub toch na achttien mi nuten de eerste tegenslag te verwerken- Henk van Loenen beroerde onopzettelijk de tal met de hand, maar de correct leidende scheidsrechter Al- blas uit Leiden zag er toch een strafschop in. Wim Dijks man benutte deze unieke kans en onhoudbaar plaatste hij de bal achter doelman Ben Hak-- kert: 0-1. Deze voorsprong was echter van korte duur, want twee minuten later was het weer gelijk. Cock Zey plaatste de bal uit een vrije schop naar de actieve Bert Ramaker, die het leer onhoud baar voor doelman Nico Treurniet in de uiterst rechtse hoek liet belanden: 1-1. Ursus bleef de betere ploeg en de Rotterdammers werden to taal op hun eigen belft terug gedrongen. Een doelpunt kon niet uitblijven, ea toen er bij na een half uur was verstra- ken kopte Bert Ramaker in uit een flitsende aanval. Schiedsrechter Al bias had het échter weer goed gezien, dat Rademaker buitenspel stond. Vier minuten daarna kreeg Ursus toch loon naar werken. Het was wederom Bert Ramaker, die zich be kwaam vrijspeelde, en met een onhoudbare schuiver toch voor 2-1 zorgde. Ook m de verdediging bij Ursus klopte het goed. Mochten de gasten nog eens gevaarlijk op komen, dan klapte de bui ten- spel val open en was het ge vaar geweken. Kort voor het verstrijken van de eerste helft kreeg de thuisclub alle gele genheid om nog verder uit te lopen. Bert Ramaker omspeel de doelman Treurniet en kon toen vrij inschieten. Zijn schot had geen kracht genoeg, en werd door achtersoeler Frans Uljee van de doellijn gewerkt. Na de thee gaf Ursus de gasthe ren teveel vrijheid. De Rotter dammers kregen daardoor vo lop kansen. Na zestien minu ten werd Aad Pronk volko men vrij gelaten en rijn schot kwam via de Ursus-doelman Ben Hakkert, die de bal in plaats van te vangen voor de voeten van Pronk stompte, en deze vnj gemakkelijk op 2-2 kon komen. Kort na de gelijkmaker wisselde Ursus Leen Ras om voor Sjaak Nieuwstraten. Drie mi nuten voor de officiële speel tijd bleef de gehele Ursus-ver- dedigmg roerloos staan voor vermeend buitenspel. Ruud Kanters ging terecht door een scoorde 2-3, waarop Ursus geen antwoord meer had en zo toch een nederlaag kreeg te incasseren, waarvan het de schuld toch bij zichzelf moest zoeken. Rotterdam In de bekerwedstrijd tegen bet Rotterdamse DHZ heeft Hennes DVS bet „klasseverschil" niet kunnen aantonen. Derdeklasser DHZ legde vooral in de eerste helft met eenvoudig, maar op het moeilijk bespeelbare veld, effectief spel de basis voor een 2-1 zege. Een sterkere Schiedamse tweede belft kon de in de rust reeds bereikte achterstand slechts halveren, terwijl het aantal kansen dat gecreëerd werd, minstens een gelijkspel op had moeten leveren. Het ui de eerste helft vnj ongeïnspireerd voetballende Hermes keek ai snel tegen een achterstand op. toen in één van de eerste minuten Cees Maltha de bal slecht terugspeelde op doelman Edwin Over dijk Goed werk van Edwin Overdijk behoedde de eersteklasser lange tijd voor een grotere achterstand. Doch nog vóór de rust bracht de snelle Rotterdamse linksbuiten de stand op 2-0, nadat hij doorging tot de achterlijn, en vervolgens de Schiedamse doelman kansloos liet Hermes DVS kwam in de tweede 45 minuten duidelijk met een meer gemotiveerde instellingname het veld in, wat tot een grote hoeveelheid scrimmages voor het DHZ-doel leidde. Uit zo'n situatie liet de voor vakantieganger Roy den Hartog spelende Henk Boomsma met een effectief schot het enige Schiedamse doelpunt aantekenen. Teun Komaat en Ger Ruseier kwamen daarna met kopballen nog dicht bij een gelijkmaker. Ondanks het negatieve resultaat waren er toch nog positieve punten voor de Schiedammers te memoreren. Zo komt Cock Hoogeveen na zijn blessure steeds beter in het wedstrijdritme en biedt ook het optreden van jeugdspeler Hans Meijer (Cees Maltha viel geblesseerd uit) perspectief. slechts af kwam. Officiële waarschuwingen voor Ka- rel Doesburg en trainer Rob Jacobs, en als abso- fuut dieptepunt bet uit bet veld sturen van Paul Nijs. Al die ellende, ook Wilhelmus- captain Dick Kolstee werd op geschreven, was niet te voor zien. Wat een topper had moe ten worden, ontaardde door de falende leiding in een aan fluiting voor de voetbalsport Waarbij DHS en Wilhelmus elkaar mets hoeven te verwij ten, want gelukkig stonden beide ploegen elkaar niet naar het leven. Integendeel, voor de 700 toe schouwers was het een pittige, maar faire wedstnjd. In dat opzicht was de 1-1 eindstand wel juist De wijze waarop scheidsrechter Van der Leek echter zijn stempel op de wed stnjd drukte, vroeg alleen maar om incidenten. In dat opzicht verdienen zowel DHS als Wilhelmus alle lof, dat de v wedstrijd nog uitgespeeld kon worden. Sensatie dus tn negatieve zin op v sportpark KetheL Maar toch ook nog in sportieve zin, DHS dit seizoen trouwens eigen. - Want met tien man verder - spelend nam het drie minuten voor tijd zelfs nog de leiding. Twee minuten later trok WÜ- - helmus dat toch nog recht Met die l-l eindstand hadden v de beide trainers Rob Jacobs en Chiel Jansen nog wel vre* de, maar over de leiding? ^Ongelofelijk, zoals die man ach in de wedstrijd vergal- loppeert", aldus Rob Jacobs. Jacobs had zijn woede en en- 1 begrip over de leiding trou- wens al tijdens de wedstrijd geuit Want DHS kreeg zoo rder enkele aanleiding reeksen Sjaak Lemen in de clinch met zijn Voorburgse tegenstander. vrije trappen tegen. Waarop Jacobs zich enkele malen met de handen ten hemel stekend het veld in kwam. „Alleen maar om de man te vragen waar we nou mee bezig zijn", Zo legde Jacobs later uit Tegen het eind moest de steeds door aanvoerder Jos Sparia naar de dug-out verwezen Ja cobs toch het veld verlaten, om de wedstnjd vanaf de tri bune verder te volgen. Jacobs stond in zijn woede en onbe grip echter met alleen, want ook Chiel Jansen had de grootste moeite met de lei ding. AJ werd Wilhelmus lang niet zo nadelig aangepakt, Mogelijk dat hij ten opzichte van ons nog wat had goed te maken", aldus Jansen. Hij doelde daar mee op de dne weken terug gespeelde wedstrijd tegen VIOS, toen Van der Leek Wil helmus met drie officiële waarschuwingen bedacht ,Jk geef niet zo gauw af op een scheidsrechter, maar wat hier gebeurde was onvoorstel baar". Dat gold met name voor het moment waarop Paul Nijs het veld moest verlaten. Nijs im mers mengde zich slechts als vredestichter in een duel tus sen Feme Holster en Wilhel- mus-spits Arie van der Lee. In het conflict zag Van der Lede Nijs echter als de grote boos doener. Tot onbegrip van Nijs en „heel" DHS, maar tot ge luk van Van der Lee. Zelfs de kans om Van der Lee alsnog aan te grijpen, het ar biter Van der Leek later lig gen Holster werd openlijk ge vloerd, voor iedereen zicht baar. Nog geen Van der Leek met m, waarop Jansen zelf ingreep door Van der Lee te wisselen. Eerder al was Sjaak Lemen het slachtoffer van Van der Leek geworden- In de bepaald niet altijd zachtzinnig duels met rechterspits Ton Boting kreeg Lemen immers alles tegen. Ja cobs werd toen wel gedwon gen Lemen er uit te halen. KANSEN Behoudens de eerste twintig minuten van de wedstrijd, was DHS het meest in de aanval. Doelpunten bleven echter uit, ondanks unieke i voor Kees van Kralin- i en Martin van Oortmers- Anderzijds was de Schie- defensie a steeds bij, niet in de laatste plaats door de uitstekende doelman Jas Spuria. In het laatste kwartier was DHS ook met ben man het gevaar lijkst Vier minuten voor tijd leidde dat tot een voorsprong, toen Piet Roozen de bal na een hevige worsteling over de lijn werkte: 1-0. Dat DHS ech ter nog niet gewonnen had, bleek kort voor bjd. Een vrije trap, in plaats van mee wéér tegen, nam Wilhelmus zo snel, dat aanvoerder Kolstee vrij kwam. Jos Sparla had op het harde schot geen kans: 1-1. Niettemin leek DHS op de valreep toch nog de volle winst te pakken. Terwijl doel man Oostdam al geslagen was, kogelde Piet Roozen via de rug van Ton Thoen echter van drie meter over de lat Schiedam De (aktiek van trainer Burki, be houdend spel, gaat Schiedam nu doorkrijgen. De spelers raken gewend aan die taktiek, en kunnen elkaar beter vinden dan in de eerste fase van de competitie. „Ik heb toch alle vertrouwen in de ploeg", aldus leider van het eerste elftal en oud-voorzitter Joop van der Touw. Gezien het vertoonde spel in de thuiswedstrijd tegen het toch lang niet zwakke SVW (8 punten uit 10 wedstrijden) lijkt het er op dat Van der Touw gelijk zal gaan krijgen. Het sluit allemaal goed in de verdediging, en met een doelman als Kees Schuurhurzen behoeven de verdedi gers niet snel in paniek te raken. Er is op het knusse terrein van Schiedam fel en fanatiek om het winnende doelpunt gestreden. Het is dan ook een fijn sportief duel geworden, waarbij het publiek geen spijt behoeft te heb ben het koude veld verkozen te hebben boven de warmte thuis. Gezien het score-verloop bleef het spannend tot de laatste minuut in deze, door scheidsrechter Van Aken, uitste kend geleide wedstrijd. In de eerste helft kroop Schiedam werkelijk door het oog van de bekende naald. Bij een vrije trap van de bezoekers ketste de bal via de lat het veld weer in- Daar had zonder meer de middenvoor van moeten profiteren- In plaats van een listig tikje schoot hij echter hard en huizenhoog over, dit tot opluchting van al wat Schiedam was. Kon in die eerste helft Schie dam maar geen antwoord geven op het spel van de bezoekers, na de thee veranderde dat De thuisclub ging toen toch wel de toon aange ven, en het leek er op dat het toch nog naar de overwinning zou grijpen. Via het middenveld werden tal van aanvallen opgezet en de verdediging van SVW moest op zijn tellen passen. Toen Joop Kuiper dan ook door de defensie van de bezoekers gleed, dacht een ieder aan een doelpunt Joop wachtte té lang met schieten en doeltreffend ingrijpen van de defensie ontnam Kuiper die kans dan ook. Een schitterend schot van Ton Verwey werd door de lat gekeerd en zo waren er meer momenten die SVW deed wankelen. Aan de andere kant werden de uitvallen van de bezoe kers bekwaam opgevangen Het bleef spannend, aantrekkelijk voetbal, maar ook 0-0.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5