Wordt Billitonlaan gedupeerd door Landje van Chardon? Wie mag straks *n sloopwoning huren? ■nu Hou taxi s op de Hoog straat!" Onrealistisch gebazel van die historische gemeenschap" Rijnmond praat over crematoria Nieuwe PPR- voorzitter, John den Hartogh PSP- lijsttrekker UhrundeWBek: Hill lllllllllUllllllilllllllllllllllilllllllllll! Gemeenteraad als scherprechter 55 Van Rijsbergen en de doeners: PvdA praat over jongerencen trum Jeugdgemeente- raad wil ook ideeënbus Vergadering over jongerencentrum Kinderen showen hun dier Zegelbeurs DONDERDAG 26 JANUARI 1978 VD/SC/WW3 Vlaardingen Met alle betrok ken gemeenten gaat het dage lijks bestuur van bet Open baar Lichaam Rijnmond pra ten over de capaciteit van crematoria in het Rijnmond gebied en over de planning van een eventuele uitbreiding daarvan. Dit staat m een brief van Rijn mond aan het college van bur gemeester en wethouders in Vlaardingen. Laatstgenoemde instantie ziet een crematorium in directe omgevmg best zit ten. AI eerder is door B en W aan Rijnmond verzocht een meerjarenplanning voor cre- matoriumvoorzieningen op te stellen voor het gehele Rijn mondgebied. Voorlopig wacht Vlaardingen echter nog met de boüw van een dergelijke inrichting. De mogelijkheid is bezien om aan de algemene begraafplaats in Holy een cre matorium toe te voegen. Maar aldus het college een dergelijk plan wordt door kruist door activiteiten van andere (Rjjnmond)gemeenten. Het op stapel staande overleg tussen Rijnmond en de be trokken gemeenten zal meer duidelijkheid in deze kwestie moeten brengen. Schiedam Het PPR-aktiecen- trum Schiedam heeft een nieuwe voorzitter. Het is Ben Savelsbergh. Deze Schiedam mer, die ook in het landelijk PPR-bestuur zit, is Herman Noordegraaf opgevolgd, die onlangs op zijn beurt weer Hans van der Wilk in de ge meenteraad opvolgde. Verder werd op een algemene ledenvergadering Rene van Zijl als nieuw bestuurslid ge kozen. De al zittende overige leden van het bestuur zijn: Rob in 'tVeld, Annette in 't- Veld-Vorst en EILy van Schijn- del. Het ontwerp-program 1976-1982 werd op deze bijeenkomst met enkele wijzigingen goed gekeurd. Schiedam John den Harlogh is gekozen als lijsttrekker bij de komende gemeenteraads verkiezingen voor de PSP in Schiedam. Hij is momenteel secretaris van de plaatselijke afdeling en is daarvan voor zitter geweest De leden hebben verder beslo ten niet meer dan vijf perso nen op de lijst te plaatsen; méér zetels zal de partij toch met krijgen Als tweede op de lijst staat Koos Kortland, re-' dacteur van het landelijke partijblad Bevrijding (het voormalige Radicaal) Nummer drie is oud-voorzitter G. Hogenbirk en vierde is Jaap Starreburg, Ud van het Gusto-comité. Laatste op de lijst is de vader van de lijst trekker en één van de oudere leden van de pacifistisch-so- cialistische partij, Koos den Hartogh, die tevens optreedt als gewestvertegenwaordiger van de PSP. De linkse partij benadrukt de aanwezigheid van de nota „Voor een werkelijk sociabsti- sche stadspolitiek", die vorig jaar is verschenen en die ais ondersteuning dient van het verkiezingsprogramma. Deze brochure is verkrijgbaar bij propagandist Enk Dijkhuizen, Kreupelstraat 5, en bij het secretariaat aan de Nieuwe Haven 77b. ADVERTENTIE EÜMPD5ED AND DIRECTED BV EimioMorricone iaCaliffa var,20,25voor Rotterdam: Nw. Binnenweg 91, Zwaanshals 361, Middellandplein 30, Meent 52, Groene Hilledijk 222. Schiedam; 8 roersvest 57. Vlaardingen: Hoogstraat 117. Vlaardingen Op het gemeentelijk bureau voor huisvesting is men momenteel aan het uitzoeken welke gegadigden in aanmerking komen voor een sloopwoning in de VettenoordsepoIder.Na- dat de gemeenteraad akkoord is gegaan met het ideetje van de VOP-wijkvereniging om een - juridisch waterdicht - tijdelijk huurcontract op te stellen, hebben zich tachtig woningzoekenden aangemeld voor een woning, die volgens het VOP-actieplan gesloopt moet worden. Door de aangekondigde sloop wilde de gemeente aanvankelijk niet overgaan tot het in huur uitgeven van de leeggekomen planden. Dit om te voorkomen, dat ze aan „lastige" bewoners verhuurd zouden worden, die als de sloper voor de deur zou staan hun woning niet zouden v/illen verlaten. Door het ondertekenen van het tijdelijke huurcontract zijn de huurders verplicht om op verzoek van de gemeente hun gehuurde pand ontruimen. Op haar beurt is de gemeente niet verplicht om een vervangende woonruimte aan te bieden. Het doel van de wijkveremging is om de steeds groter wordende leegstand in de Vettenoordsepolder terug te dringen. Door het huisvestingsbureau is uit het tachtigtal woningspeurenden reeds een selectie gemaakt: twintig zijn er overgebleven. En van deze groep zal ook weer een gedeelte afvallen. Er zijn namelijk slechts zes a zeven sloopwoningen beschikbaar voor tijdelijk verhuur. Het Landje van Chardon moet dit jaar al wor den aangepakt. Dat is het advies, dat de VRSR (Vlaardingse Raad voor Sport en Re creatie) aan de gemeen teraad zal doorspelen. Voor de verfraaiing en beplanting van de oude terp aan het einde van de Prins Bernhardiaan- /splitsing Burgemees ter Verkadesingel zal een bedrag moeten worden uitgetrokken van 35.000 galden. Afgelopen maandagavond is de VRSR bijeen geweest. Op de ze vergadering werd onder meer gesproken over het be leidsplan speelvoorzieningen. Dit plan moet dienen als richtlijn voor de komende vijf jaar. De gemeente wil voor elk jaar twee ton neertellen voor de aanleg en/of onder houd van de speelvoorzienin gen, Voor dit jaar heeft het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk aan Vlaardingen een subsidie toegezegd van één ton. Gerekend was op 65.000 gulden. Hierdoor is een „over schot" ontstaan van 35 mille. De meerderheid van de VRSR - door Kees Jonker- (stemverhouding negen tegen vijf; één onthouding) wil hier mee het Landje van Chardon in de Oranjebuurt een recrea tieve functie geven, Op het ogenblik njdt RET-bus 52 nog over het Landje. In de zomer wordt de busroute echter ver legd, De busbaan - een dikke laag asfalt over de oude terp - wordt dan niet meer ge bruikt en de bewoners gaan ervan uit, dat de gemeente er voor in staat dat de weg wordt „opgeruimd". Vanuit de bewoners is een actie - de zogeheten Spit-in-aetie - op poten gezet. Zo'n vijfentwintig mensen hebben zich bereid verklaard om de mouwen op te stropen. In overleg met de plantsoenendienst van ge meentewerken zou dan een begin moeten worden ge maakt met de beplanting van het Landje van Chardon. De achterliggende gedachte van de bewoners om actie te voe ren, is geweest de angst, dat het hele plan m het water zou vallen door de hoge financiële kosten. Het oude plan van de plantsoenendienst zou onge veer een ton gaan kosten. De gemeente liet blijken dit niet te willen betalen. Daarna isJ het plan aangepast en de kos ten worden nu geraamd op 35.000 gulden. Het zou erop neerkomen, dat het middelste gedeelte van de busbaan een soort rolschaats- baan zou worden. De beide j „uiteinden" zouden moeten worden weggegraven. Dit al les om in ieder geval te voor komen, dat de busbaan ge bruikt zou gaan worden als parkeerplaats, De VRSR - alt hans de meerderheid van deze adviesraad - ziet dit allemaal best zitten. De bewoners heb ben nu reeds een presentje gekregen van het gewezen hoofd van de afdeling plant soenendienst. Dirk van der Weyden. Hij heeft hun een honderdtal struikjes en boompjes beloofd voor de be planting van het landje. Als het aan de bewoners ligt zou den zij gisteren al begonnen zijn. Cadeau Zover is het echter nog met. Er zijn namelijk nog meer ter- relntjes m Vlaardingen, die m aanmerking komen voor een cadeau m de vorm van het aanleggen van speelvoorzie ningen plus het nodige groen. In de Westwijk bijvoorbeeld: aan de Billitonlaan. Het colle ge van burgemeester en wet houder - met uitzondering van wethouder Rien Bovenberg - vindt, dat het „overschot" van 35.000 gulden besteed moet worden voor de voorzieningen in de Billitonlaan. In het be leidsplan speelvoorzieningen staat de Billitonlaan gepland in 1979. Maar bij de financiële berekening van dat meerja renplan is geen rekening ge houden met die meevaller van 35.000 gulden. Daarom wil het college van B en W de Billi tonlaan nü een jaartje naar voren verschuiven. Het „opknappen" het Landje van Chardon staat niet met name genoemd in de beleids plan, maar valt onder de post voorzieningen Babberspolde- r/Vlaardinger Ambacht. Deze post staat vermeld in het jaar 1980! Dus in tegenstelling tot het plan van het college wil de VRSR „Chardon" laten prevaleren boven „Billiton". De hele situatie lijkt tamelijk gunstig voor de bewoners van de Oranjebuurt; de bereid- heid van de 25 spitters, de gift van Van der Weyden en het verleggen van busroute 52. De gemeenteraad zal zich volgen de week woensdag (eventueel donderdag) over de kwestie de geasfalteerde busbaan? moeten uitspreken. Mocht de (De oprmmingskosten hiervan raad beslissen, dat de Billiton- bedragen een kleine 60.000 laan eerst aan bod moet ko-, gulden). Wethouder voor men, wat gebeurt er dan met' stadsontwikkeling Bas Goud- na an ziet de toestand niet zo somber in. Hij zegt: „"Weplaat- sen daar gewoon een stevig hek, zodat niemand er meer in kan met zijn auto". Na- Vcrhulsdonk ziet er gemeen tereiniging Schiedam „Het is jammer dat ik spreek voor mensen, die niet weten hoever zij kunnen gaan. Maar als je nou kunt verwachten, dat de kroegbezoekers van de Hoogstraat hun rommel tegen winkelruiten en voorgeveltjes kwakken, dan zeg ik: laat alsje blieft de taxi's gewoon over de Hoogstraat rij den. Die wagens veroor zaken helemaal geen overlast, integendeel, als zij die klanten oppikken, fungeren zij zelfs als ge meentereiniging". Uit ondermeer dit be toog van WD-fractielei- der Gerard Verhulsdonk bleek, dat de commissie voor ruimtelijke orde ning er mets voor voelt om taxi's van de Hoog straat in Schiedam te weren. Het ging om een voorstel, dat wethouder Chris Zijdeveld had ge daan om de voetganger in deze winkelstraat te beschermen tegen aut overkeer. „Maar niet de taxi's rij den daar zo hard", aldus Verhulsdonk, zelf bewo ner/winkelier van de Hoogstraat, „het zijn al tijd particuliere wagens die daar rondscheuren. Van de taxi's heeft nie mand hinder. Zij zijn zelfs nodig. Denk eens aan zieken of invaliden, die ter plekke moeten zijn!" CDA-raadslid Piet Poot ging volmondig met de liberaal mee, en ook Pv- dA'er Aad Wiegman vroeg zich af waarom het voorstel was bedacht om de ontheffing voor taxi's in te trekken. Zij develd opperde daarna nog even, dat invaliden misschien een persoon lijke ontheffing zouden kunnen krijgen, maar daarop reageerde Ver hulsdonk weer: „Stel je voor dat ik vannacht een spontane blinde-dar- maanvai krijg en met een taxi naar het zieken huis wil: moet ik dan eerst bij bijzondere wet ten om een ontheffing gaan vragen?" Vijf commissieleden (van CDA en WD) stemden tegen, de rest onthield zich van stem ming. Durf, dat heeft de historische vereniging van Schiedam helemaal niet, vindt Frans van Rijsbergen, directeur van bowling Musis Sacrum: een gerestaureerd monu ment aan de Lange Haven. „Geen enkele durf! Straks zitten ze een ons te wegen, na a! dat wachten op een ruimte in de Lindenhof, die ze zo graag willen. Maar natuurlijk knapt de gemeente dat gebouw met op, want dat is financieel niet haalbaar als het wordt bestemd voor museum en historische gemeenschap. Het wordt iets anders/ als het museum een uitbreiding wer kelijk nodig zou hebben: dan moet je daarvoor geld uittrek ken. Maar zolang er mets wordt aangepakt, blijft die vereniging toch gewoon boek jes uitgeven en oude pandjes teilen. En dat zijn dan wel dingen die ook moeten gebeu ren, maar de kracht van zo'n club kan zitten in het actief meedenken- In het doen van suggesties. De vinger erop leg gen. Maar dat vertikken ze. Mijn beeld van een histori sche vereniging is wel even tjes heel anders. Maar zoals het nu is, staat het alleen heel duui zo'n historische gemeen schap nou nou!" Van Rijsbergen kan zich erover opwinden en praat dan aan één stuk door. De Lindenhof staat met eens centraal in zijn betoog, ondanks zijn opmer king; „Het zou best eens een keer een heel leuk hotelletje kunnen zijn". Het is tenminste een suggestie, die eerder mo gelijk lijkt. Het zit Frans van Rijsbergen nogal hoog, dat vanuit de his torische vereniging - met na-'. doof Kor Kegel me door secretaris Gees van der Geer - in de loop van vorig jaar bepaalde kritiek kwam op restauratie hier en daar. Vele maanden geleden al, maar het prikkelt Van Rijsbergen, temeer omdat de vereniging kennelijk geen haast heeft met de Lindenhof. Kijk, als iemand van de histo rische gemeenschap over ge restaureerde panden aan de Lange Haven zegt: ja, het is erg aardig, maar er zit geen schoenlappertje meer in, zoals vroeger; dan strijkt die iemand daarmee wel veel on dernemende medeburgers te gen de haren in. Dat is onrea- listisch gebazel, en niet leidt voor zakenlieden die in de restauratie veel geld hebben gestoken", aldus Van Rijsber gen, die vurig doorpraat: „Ik hoef geen pluim, maar iede reen heeft gezien hoe Musis erbij heeft gelegen. In oude plannen moest het zelfs wij ken voor een metro. Maar laat ik je verteilen: de voorgevel is exact zoals vroeger, het heeft het gezicht weer van 1884. En beide panden aan weerszijden krijgen dat ook! Dat is histori sche aanpak, En dan zit er inderdaad geen schoenlapper tje meer in, nee, hè hè. Zou restauratie m dèt geval te be talen zijn?" Dat schoenlappertje, dat zat vroeger op de hoek van de Walvisstraat, vlakbij Musis, in het huidige speciahteitenres- taurant. Van Rijsbergen is er blij mee: „Voor veel meer ou de panden is best emplooi. Op eethuisjes zijn wij nu uitgeke ken, je kunt Schiedam al het culinaire hart van de Rijn mond noemen, en een bowling hebben we ook, maar er zijn meer mogelijkheden. Ik hoor die echter niet van de histori sche gemeenschap. Die heeft geen inbreng, en dan heeft zoiets in mijn ogen ook geen 2m Het k«n wat anders wor- Het huidige bowfingcen- trum aan de Lange Ha ven: Musis Sacrum ziet er van voren nog net zo uit als in 1884. De panden aan weerszijden krijgen binnenkort ook weer dat uiterlijk van toen. den met die commissie voor plaatselijke monumentenzorg, die er komt. Dit is geen sollici tatie, maar ik zou er best in willen zitten. Om te zoeken naar een bestemming voor de monumenten in deze stad, en ik heb best een paar ideetjes". Het zal Van Rijsbergen dan met gaan om museale ruimte of een onderkomen voor wijk- groepen, „want dat kost han den met geld". Met aanwezige commerciële aandacht mag je daarom blij zijn, vindt hij. „Het is met haalbaar om iets alleen te restaureren, omdat het zo mooi is. Die subsidie, die gekregen kan worden, wordt namelijk uitgesmeerd over een aantal jaren, dat moet je met vergeten. Een bewuste zakenman kan dat wel voorstellen, maar heeft dan natuurlijk wel een voor schot van de bank nodig. Zon der een zakelijke instelling be gin je op dit gebied niks. Wat er in zo'n opgeknapt pand kan zitten, moet je niet in de weg staan. Een gevel uit de vonge eeuw met daarachter een bowlingbaan is belangrij ker dan helemaal geen gevel meer!", aldus Van Rijsbergen. Zaterdagavond kunnen de vele Schiedammers, die hopelijk komen op het grootste bene fietbal voor de ziekenomroep, dat nog eens goed beseffen. Trouwens, ook de welkome met-Schiedammers, Kaarten voor Musis zijn nog i twintig gulden verkrijgbaar, en daar voor is dan feest met muziek, dans, bowlingwedstrijden en •demonstraties en ander va riété mee te maken op een plek, waar anders de metro had kunnen lopen... drukkelijk stelt Goudriaan, dat aan de speelvoorzienïng in de Westwijk prioriteit gegeven wordt: „Het is daar harder nodig dan m de Oranjebuurt". Schiedam „Zeer sympathiek" staat PvdA-raadslid Jo Ou- wens tegenover een open jon- gerencentmm in Schiedam- Noord. Deze week zou zij de noodzaak daarvan in de frac tievergadering aansnijden. Dat gebeurt naar aanleiding van een gesprek, dat vorige week beeft plaatsgevonden tussen de werkgroep voor een OJC en de PvdA-raa&sleden Lou van der Stel, Huub de Ruiter en „rooie Jo" zelf. Volgens Piet Penning is het voorlopig gegaan om een onenterend gesprek. Hij is lid van de OJC-werkgroep ep venvacht binnenkort een tweede ontmoeting te kunnen hebben met de socialisten. Donderdagavond 2 februari is er een bijeenkomst met een CDA-afvaardtgmg. De PPR, die ook al op een informatief gesprek heeft aangedrongen, moet daarover nog antwoord krijgen. Jo Ouwens* „Ik vind zelf zo'n centrum beslist een noodzaak, maar je moet er wel zo nuch ter tegenover ataan om te kunnen zeggen: of dat nu morgen is. of volgende week, of volgend jaar, dat weet ik niet. Toch heb ik het gevoel dat ik die jongens op hun gemak heb kunnen steUen, en dat klinkt misschien gek, maar ais raadsleden eens ko men kijken wat iets voorstelt, hoe de bepaalde wensen zijn. dan wordt daar vaak nog te genop gekeken. Door te pra ten met elkaar is die kloof te overbruggen. Ook speelt een beetje mee, en dat klinkt dan ook weer overdreven: als vrouw vul je zo'n PvdA-dele- gatie natuurlijk aan Vanavond vindt in het Kruisge- bouw in Groenoord een open bare bijeenkomst plaats. Vlaardingen De jeugdge- meenteraad van Vlaardingen heeft de discussie over het al dan met plaatsen van ideeen bussen opnieuw actueel ge maakt. In de onlangs gehou den vergadering besloot de raad het college van B en W toch voor te stellen om in Vlaardingen in navolging van Zoetermeer bussen te plaat sen. De jeugdgemeenteraad vindt namelijk, dat hiermee de drempel tussen bevolking en gemeentebestuur kan worden verlaagd, Enkele maanden ge leden toen hier reeds sprake van was, verklaarde gemeen- tevoorlichter Han Spruijt de bussen niet erg te zien zitten omdat er in Vlaardingen naar zijn mening al inspraakmoge lijkheden genoeg aanwezig zijn. Schiedam De werkgroep Open Jongeren Centrum Schiedam-Noord komt don derdagavond 20 januari weer bijeen. Iedereen die vindt dat er een dergelijke voorziening m Noord moet komen, is wel kom op deze bijeenkomst in het kruisgebouw aan het Bachplein. Uitleg zal worden gegeven over de stand van zaken, het gesprek dat men heeft gehad met de PvdA en het nog komende gesprek met het CDA. De aanvangstijd is 20.00 uur. Vlaardingen De leerlingen van de Juliana van Stolberg- school en de dependance van de Klaproos-kleuterschool aan de Groen van Prinsterer- straat mogen zaterdag in de school weer hun dieren laten keuren. Dit gebeurt door de heer W. Hofman. 's Morgens mogen de kinderen hun dier honden en katten mogen met meedoen vanwege de ruimte brengen, waarna deze door de keurmeester worden onderzocht. Van 13.30 tot 15.30 kunnen de vogels, marmotten, muizen, hamsters, konijnen enzovoorts door fa milie en kennissen worden be wonderd, Tevens kunnen de door de kinderen gemaakte werkstukjes worden bekeken. Om het geheel nog aantrekke lijker te maken is er ook een verloting. Vlaardingen In zaal Triangel in de Fransenstraat te Vlaar dingen wordt volgende "week dinsdag weer een postzegel- beurs gehouden. De organisa tie is in handen van de Filate listen Vereniging Vlaardingen Omstreken. Iedereen mag komen. De aanvang is om acht uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3