Van neen, neen en nog eens neen tot ja hoor; allemaal ■'een' v Havermout voor onze vliegende vriendjes „Geen kraakeontract, dan ook geen water Een gezin zonder water zit iilïePeiigeots hebben sa rolgordels. Zwerfkatten afmaken? WOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 BOERENKOOL: TRAKTATIE VOOR zs\ an en DOBBELSTEENTJES Eigenraam Piiptt dealer Ambtenaren krijgen instructies Rampen- regeling vastgesteld Total-loss tegen vangrails Heropening drie schoten Onwel Autokraak Plan tencluh in oprichting 3 Fijngesneden boerenkool is een traktatie voor zwanen. En waarom zouden we ze in deze moeilijke tijd niet eens ver wennen? Met wat ongekookte havermout zijn roodborstjes, merels en lijsters al in de zevende hemel. Rotte appels, snippers appelschil en klok huis gaan er bij onze „vlie gende vrindjes" echter ook best in. Door de sneeuw en de vorst hebben de vogels het moeilijk. Voldoende voedsel is er nau welijks te vinden. De afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren doet op iedereen een beroep om de nood te lenigen. Men heeft daarvoor een paar tips op een njtje gezet. Door vrijwel alle vogels wordt bruin brood met graagte gege ten, zo stellen de dierenbe schermers. Gekookte aardap pelen, andere resten van de warme maaltijd vallen ook m de smaak. Bij vorst zijn vochthoudende voedersoorten minder geschikt, omdat die snel bevriezen. Vogels hebben bij vorst veel behoefte aan vet in de vorm van olierijke zaden zoals zon- nepitten, hennepzaad en pin da's. Ongezouten spek, spek- zwoerd, reiuel en gestold vet worden evenwel ook met ver smaad. In al het eten mag niet te veel zout zijn verwerkt. Het voeren dient bij voorkeur te gebeuren zodra het licht wordt of vlak voor de avond schemering. Geef kleine hoe veelheden die direct worden opgegeten en met blijven lig gen voor ratten. Het is ook niet de bedoeling dat de die ren tijdens deze maalijd zelf opgegeten worden door kat ten. Drinkbakken kunnen tijdens de vorst het best worden afge dekt met kippengaas, waar ah leen de kopjes van de vogels" door kunnen. Dit om het ba den te voorkomen. Doe even tueel een schepje suiker door het water om het vriespunt te verlagen. Zorg ervoor dat de watervogels niet van hun toevluchtsoord worden verjaagd. Stort het voedsel dus vooral in het be gin met op de rand van een wak, maar in de nabijheid daarvan. Voeder ook niet langs of op de openbare weg. Ieder jaar kost dit immers aan honderden vogels het le ven. Bovendien wordt het ver keer daardoor m gevaar ge bracht. Watervogels lusten in ieder ge val in dobbelsteentjes gesne den brood, geplette granen, graanafval, ongezouten ge droogde garnalen, grasmeel, mais, fijngesneden ongezou ten vis, vleesafval en vetten. Om te voorkomen dat kraaien en meeuwen (die toch wel aan hun trekken komen) alles wegpikken, is het raadzaam tegen de avond te voederen. Uitgeputte vogels kan men het beste plaatsen in een onver warmd, vorstvrij vertrek met een vloer die gemakkelijk is schoon te houden. Plaats deze dieren nooit bij een warme kachel. Let er ook op dat de vogels bij het teruggeven van hun vrijheid nog een bescher mende vetlaag hebben Als dat met het geval is lopen zij de kans te verdrinken. De aanwezigheid van een derge lijke vetlaag is gemakkelijk te constateren door wat water op de veren te laten lopen. Indien het vocht als parels van de verenlaag loopt is het goed. Indien er ondanks deze richtlij nen nog vragen zijn kunt u zich nog wenden tot de be heerder van het dierentehuis De Hargahoeve, Sportlaan 2 in Schiedam, telefoon 714151 of bij de inspecteur Cas Sper- mon, die woont aan de Die- penbrockstraat 68 in Schie dam, telefoon 701589. \jn ïktthovensingel 124 Vjaardmgen UK) - MaassluisB en W Maas- ;luis hebben een Vredes- ■ampenregeling vastge steld. Deze geeft in gTote •ijnen aan hoe het gemeen- .eli jk apparaat moet optre- len in geval van een ramp situatie. Afhankelijk van Ie aard en de omvang van ie ramp zal op het moment zelf worden besloten welke concrete maatregelen moe ien worden genomen. Oe leiding van de rampen- ies>t rijding berust bij bur gemeester MK. van Dsjke. Hij beslist of de regeling geheel of gedeeltelijk) in werking wordt gezet Zoals reeds in de rampen- folder-in augustus vong laar huis-aan-huis ver- spreid- vermeld staat, 2al de bevolking gealarmeerd worden door geluidswa- gens van de politie. Indien gevaar dreigt voor een groot gebied kan de burge meester besluiten de bevol king te laten waarschuwen via radio en/of televisie. I De Vredesrampenregeling is van heden af van kracht geworden. Met het voor lichten en tnstrueren van het ambtenarenkorps dat bij de rampenbestrijding betrokken is, is inmiddels een begin gemaakt. advertentie Schiedam Onder invloed van Vlaardingen Zwerf katten afmaken? Neen, neen en nog- eens nee- n! 111of zo van; zwerfkatten afmaken? Ja hoor, allemaal om zeep helpen, ze stinken toch alleen maar. Twee puntige uitspraken van winkelende Vlaar dingers, die enkele vra gen door deze krant kregen voorgeschoteld en daarna hun mening gaven over het Vlaar- dingse kattenprobleem. Binnenkort begint de door de gemeente inge huurde kattenvanger zijn werk. De gevangen dieren moeten volgens de gemeentelijke me thode, na drie dagen asiel, zonder pardon worden afgemaakt. Zoals het onderzoek, waarvan de conclusies op de voorpagi na staan, al in cijfers heeft bewezen: Vlaardingers den ken en oordelen verdeeld over de naderende activiteiten van de kattenvanger (kattenmep per voor tegenstanders). De ondervraagden op straat reageerden nogal emotioneel als zij de zwerfkat in leven wilde laten. Voorstanders van het afmaken reageerden wat minder heftig Vrijwel iedere ondervraagde wist, waarover het ging. Een te verwaarlozen aantal winke lende Vlaardingers wist niet dat de kattenvanger zijn werkzaamheden gaat begin nen. MaassluisDe verbouwing van het schoolcomplex aan de Vincent van Goghlaan is bijna voltooid Op dinsdag 3 maart kunnen de bewoners, te weten de kinderen van de openbare lagere school Prinses Christi na, de openbare kleuterschool De Springplank, en de peuter speelzaal De Zonneschijn hun hernieuwde behuizing in ge bruik nemen. In verband hiermee wordt op woensdag 26 april een grooto- penmgsfeest gegeven door de ouder commissies van de be trokken scholen. Schiedam In Kethel js de 47-jange B Dijkstra plotse ling onwel geworden. De Vlaardinger werd met de ambulance van de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis ge bi acht, waar hij werd opge nomen. Mevrouw Berkhout: „Zie ke dieren wel, gezonde kat ten niet afmaken". o Moeder Webers met aan iedere arm een dochter*, al ledrie op de bres voor de zwerfkat. Bijna drie jaar al is de kraakbuurt bewoond.- Vorige week sprong er een waterleiding. De ge meente Schiedam wei gerde iets te verhelpen, „Het was haast chanta ge zegt Bert Dijk. „Het ging in de trant van: geen kraakcontract? dan ook geen water!'* Bert en Marjan Dijk wonen in de Laan, num mer 9, hebben een kind (Ilja, zes maanden) en twee speelse herders. Zij vrezen deze week te worden afgesneden van gas en licht, als gevolg van het waterconflict. Probleem is namelijk, vol gens hun zeggen: zij beho ren tot de nog weinige kra kers in Schiedam, die met de gemeente geen atelier- ruimteovereenkomst willen aangaan, een akkoord dat met een populair woord kraakcontract heet. Zoiets houdt in dat een pand gra tis mag worden gebruikt, maar dat een opzegtermijn van één maand geldt, zon der dat aanspraak mag worden gemaakt op nieu we ruimte, (Onderhand is de gemeente wel de kluts kwijt. Veel krakers, die een dergelijke regeling 'troffen voor een bepaalde ruimte, zitten nu in een ander pand. Dat is niet meer bij te houden. Wie zit waar? piekert het ambtelijk apparaat). Dan is er nog iets: een kraakcontract geldt voor een atelier, niet voor een woning, maar de gemeente ziet al jarenlang een ander praktisch gebruik (bewo ning) door de vingers. Geen wonder. Het lost iets van de woningnood op. En de panden blijven goed on derhouden, kijk maar naar het Proveniershuis, waar ook zulke bewoonde ate liers zijn. De krakers in de Laan ech ter zijn de gemeente steeds een doorn in het oog ge weest. Het kraken van die huizen aan de Lange en Korte Achterweg, en ook de Laan en een stukje Nieuwstraat, zou niet stro ken met het bestemmings plan voor de binnenstad. Schiedam sloopt 't, ivas de leus. Maar met kraakcontracten loste het stadskantoor dit probleem goeddeels op, in de tijd dat de gemeente raad besloot de krakers zo lang maar water, etcetera te geven. Die lastige kna pen kwamen zich namelijk in het stadskantoor was sen, en dat werd al te driest. Een oplossing dus, want met het paperas in de hand zou de gemeente immers binnen een maand die kra- Marjan Dijk geeft Ilja de fles. De honden zijn moe van het ravotten. Bert: „Wij willen met zo'n kraakcon tract niet het risico lopen op straat te worden gezet. Maar water enzovoorts hebben wij wel nodig." Foto: Theo Böhmers kers uit de buurt kunnen zetten? Daarop wezen twee initiatiefnemers van de kraakactie van drie jaar geleden nog in onze krant van maandag 7 november vorig jaar. „De Laan is in gepakt, een instituut ge worden," zeiden Peter Bec ker en Ben van der Knaap.' Een handjevol krakers vloog er.niet in. Marjan Dijk: „Stel je voor, wij hebben een kind en ik voel er niks voor daarmee op straat te komen staan. En die kans bestaat bij het tekenen van dat contract, want aanspraak op nieuwe ruimte mag je dan niet maken." Zij woont sinds maart 1976 in de Laan, Bert kwam er later bij. Hij had wel een kraakcontract getekend voor het pand Korte Ach terweg 2a, maan „Dat was ook consequent Ik wilde dat ook principieel als ate lier gebruiken." Marjan had geen kraak contract, tekende ook niet voor de huidige woning. Kreeg wel vanaf het begin door Kor Kegel water, gas en elektra, Bert bouwde zelf een keuken, want die was er niet in het i( oude pand, ook de zolder werd opgeknapt, en boven dien, zegt Marjan, „het is hier een leuke buurt, maar jammer dat de gemeente er kennelijk van afwil". Maar een combinatie van omstandigheden (de onze kere toekomst van de huis jes in de kraakbuurt en het feit, dat Marjan in ver wachting raakte) leidde er toe, dat zij zich liet in schrijven als woningzoe kende. „Dat leverde enor me moeilijkheden op. Bij huisvesting deden ze zó lul lig. Maar u zou toch geen aanspraak maken op een vervangende woning, zei den ze. Pas toen wij op het spreekuur van de burge meester waren geweest, werden wij ingeschreven als woningzoekend. Want dat recht heeft iedereen, kraker of niet," zegt Mar jan. Bert vult aan: „Je blijft gewoon burger, die vol gens mij niet buiten elke maatschappelijke garantie mag worden gesteld. Je moet je kunnen laten in schrijven. Dat is wel heel wat anders dan aanspraak maken op iets. Laat je je inschrijven, dan hoopje dat men op de ambtenarij zoekt naar een goede wo ning voor je. Kennelijkïs die er nog niet. Maar nu dreigen vrij wel plotseling van gas en licht te worden afgesneden, terwijl de wa terleiding niet onderhou den wordt." Bij de gemeentelijke wo- ningdïenst kon waarne mend directeur J. Verzijl gistermiddag nog geen op heldering verschaffen over de gang van zaken sinds vrijdagavond, toen in het pand aan de Laan de wa terleiding sprong. „Dat is zo'n krakers woning, he,? De situatie is mij nu nog niet zo duidelijk. Volgens sommigen hebben de be woners wel een kraakcon tract getekend, volgens an deren niet, hoor ik. Ik ga het uitzoeken," aldus Ver- 2Ïjï. alcoholische drank is de 42- jarige A.R. met haar auto te gen de vangrails van rijks weg 20 gereden. De auto raakte total-loss. De Vlaardingse kwam er met de schrik van af. Voor de politie heeft zij de twee blaastesten en de bloedproef afgelegd. Vanwege de drank werd het rijbewijs van de vrouw inge vorderd. Het kentekenbewijs eveneens, vanwege de toe stand van de wagen. Schiedam Zes cassetteband jes verdwenen uit de auto van de 36-jange Schiedammer E.H. Een onbekende heeft hiervoor het lmkertochtraampje gefor ceerd. De technicus weet niet waar hij 2ijn auto had gepar keerd toen deze diefstal plaatsvond. Bij de politie heeft hij opgegeven dal de bandjes een totale waarde hebben van 150 gulden. Maassluis In Maassluis wordt een afdeling van de Koninklij ke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantenkunde opge richt. De voorbereidingen hiertoe zijn m volle gang. Doel van de vereniging is om samen met de plantsoenen dienst het pubhek meer „groenbewust" te maken. Zo zal er voorlichting worden ge geven over het houden en eventueel kweken van tuinen en kamerplanten. De officiële oprichtingsvergadering wordt medio maart verwacht. Mevrouw Berkhout is fel tegen stander van de methode die de gemeente gaat uitvoeren. Met boodschappentas in de hand reageert zij op onze vra gen ais volgt: „Ze willen, die arme zwerfdieren gaan uit moorden, hè? Schande! Ik vind dat verschrikkelijk. Ie der levend wezen snakt toch naar het leven? Of dat nu een bosmier is of een zwerfkat De gemeente moet die arme die ren in leven, laten. Steriliseren, of castreren? Daar ben ik wel een groot voorstander van. Dus: de kattenvanger vangt, een - dokter steriliseert, en daarna terugzetten waar ze gevangen zijn." Zij vervolgt: „Wel moeten zieke en gevaarlijke straatpoezen (pijnloos) afgemaakt worden. Dat heb ik twee jaar terug ook laten doen bij mijn hond Bello. Het arme dier was erg ziek, de dokter heeft hem toen een spuitje gegeven. Maar dat is een dier uit zijn lijden ver lossen. Wat de gemeente wil, nee daar sta ik niet achter". De heer de Bruin denkt daar echter totaal anders over: „Achtduizend van die katten is veel te veel in Vïaardïngen. Zolang er nog twee rondban- jeren voel ik me met op mijn gemak. Wat moeten we met al die vieze beesten? Ze stinken ook nog. Als je het keuken raam laat open staan, moet je uitkijken voor de karbonades op het aanrecht Die stelen ze dan wel. „En iemand, die ver zot is op katten?" „Nou, die is dat dan maar, maar wel thuis! Het is toch van de dolle, dat er van die vrouwen zijn die straatkatten nog op eigen rekening voeren ook. De ge meente mag er van mij des noods honderd Rattenvangers op na gaan houden. Des te gauwer zijn ze verdwenen en neemt het gevaar van ver spreiding van gevaarlijke ziektes af." Moeder Webers, met haar doch ters Mary en Marian zitten weer op de pro-zwerfkat-hjn. Mary voert bij een hoekje op de Hoogstraat het woord. „Wij zijn tegen kattenmoord. Zwerfkatten zijn nuttig, ze ja gen tenslotte op ratten. Het idee van de gemeente om huiskatten een bandje te laten dragen is wel goed. Maar: kom niet aan de zwerfkat"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3