SCKIEDAMSCHE COURANT Goudriaan van elf drie naar Optocht Yoor huisvesting Bewoond pand dichtgemetseld Spectaculaire verandering op kandidatenlijst bi] Reder verheugd over besluit Europese Hof Taxi chauffeurs ongerust WSmÊÊSË - - BURGEMEESTER WAS ER MET Kort geding tegen gemeente Dief zit er warmpjes Recidivist IJspret gevolgen Definitieve kandidaten lijst Maandag 20 februari 1978- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -103de jaargang no. 26029—q pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Bang voor schnabbel: Schiedam Chauffeurs van Eurotax BV zijn ongerust. Bij het grootste Schiedamse taxi bedrijf dreigen sommigen zelfs op te stappen. Zij vrezen dat hun wagens binnenkort worden voorzien van elektro nische meters en kasbonprin ters. Daar zijn de chauffeurs fel tegen, omdat er dan niets meer valt te schnabbelen. Die verontrusting is volgens de directie volkomen onterecht. Over een dergelijke uitrusting van de taxi's wordt volgens directeur P. A. M. van der Endt nog niet gedacht: „Ik ken ze niet eens. Onze lever ancier van meters heeft ze ook nog niet". Wat directeur Van der Endt niet weet is dat rijn bedrijf aan de 's-Gravelandseweg over enige tijd bezoek krijgt van een im porteur van elektronische ta ximeters. Bij de chauffeurs gonst het al van de geruchten. Sommigen hebben de meters gezien bij collega's in Botter dam en zijn alles behalve te vreden. Urban - Doom, die in Amers foort is gevestigd en de alleen- vertegenwoordiging voor Ne derland heeft van Minitax: „Het is erg genoeg dat derge lijke apparatuur nodig is. Maar bij de oude meters wordt door de chauffeurs veel gezwendeld. Vooral hier bij de havens. Zowel de klant als de werkgever is daar de dupe van. Er wordt vaak teveel ge rekend en er valt niets te con troleren. Met zo'n kasbonprin ter wel. Dan valt er niets meer te zwendelen. Als chauffeurs voor zó'n ding opstappen val len ze al door de mand voor het is ingebouwd"'. mmm Op de Broers- vest verzamelden de demonstranten zich zaterdagmiddag, toen nog in de hoop de burgemeester of diens plaatsvervan ger bij het stadskan toor aan te treffen. Schiedam Vanavond vindt, tijdens de gemeenteraadsvergadering, een demon stratie voor jongerenhuis vesting plaats. Het actiecomité, dat zaterdagmiddag een optocht langs de leegstaande panden in de binnenstad hield, hoopt burgemeester Arie Lems straks wel aan te treffen om hem een petitie met achthonderd handte keningen aan te bieden. Zaterdag gaf de burgervader „niet thuis": hij had bezighe den buiten de stad. Van politieke zijde was er trouwens niemand. Het Komitee voor Jongerenhuisvesting in Schiedam (KJS) wijst op de grote leeg stand in het centrum, op het feit dat 650 jongeren in Schiedam staan ingeschreven als woningzoekende, en op de bouw van alleen maar dure koopwoningen: „Goede woningen met betaalbare huren komen er niet bij," aldus Frans Schippers. Begeleid door muziekgroep De Rode Keten uit Eindhoven trokken vijftig jongeren met spandoeken tweemaal door het cen trum, via Koemarkt, Broersvest, Broers- veld, Hoogstraat, Boterstraat en kraak- buurt richting stadskantoor. Op de Lange Achterweg hield de groep even stil: daar staat het voormalige weeshuis De Linden- hof, dat volgens wethouder Herman Post hoorn een culturele bestemming krijgt, maar waarin de jongeren liever woningen zien aangebracht. In de stuurgroep voor huisvesting van alleenstaanden en twee persoonshuishoudens, dje al twee jaar zon der resultaten vergadert, is volgens het actiecomité ook verkondigd dat in de Lin- denhof woonruimte komt, zij het in één vleugel van het monumentale gebouw. De politie stelde zich zaterdagmiddag even op de hoogte van het demonstratieve ge beuren, maar hoefde niet in te grijpen. Wel reed op de Broersvest een automobi list op de demonstranten in. Niemand raakte gewond. Het kentekennummer van de auto is onbekend. Vlaardingen Met overgrote meerderheid heeft de bijzondere ledenvergadering van de Partij van de Arbeid afgelopen zaterdag haar selectiecommissie terechtgewezen door Bas Goudriaan in de top van de definitieve kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen te plaatsen. Op de ont- werp-kandidateniijst had de selectiecommissie de omstreden wethouder van stadsontwikkeling als nummer 11 geplaatst, achter minder bekende na men als Arij Maarleveld, Hennie Goedknegt en Coos van IJperen. De lage klassering van Bas Goudriaan op de ontwerp- kandidatenlïjst had nogal wat stof doen opwaaien, vooral omdat dit tevens het afkeuren van het collegebeleid ten aan zien van de stadsontwikkeling zou kunnen inhouden. Goud riaan zelf ten minste was deze mening ook toegedaan. Hij vond, dat een elfde plaats in tegenspraak is tot wat er in de afgelopen vier jaar is tot stand gebracht. Kennelijk vond de ledenverga dering dit ook. Daar het om een strikt besloten vergade ring gmg, kan geen „ooggetui ge verslag" worden gedaan. Maar volgens insiders moet het vooral de voorzitter van de gemeenteraad zijn geweest, te weten burgemeester Wim Kieboom, die in zijn hoeda- Schiedam Wegens vernieling van persoonlijke eigendommen, huisvredebreuk en diefstal krijgt de gemeente Schiedam een kort geding tegen zich aangespannen door drie jongeren uit deze 1. Het Rotterdams advocatencollectief is reeds ingeschakeld. stad. 1 Meest gedupeerde is de zeven- tienjarie Gerrit Moritz, wiens kraakwoning aan de Kreupel- straat door de gemeente is dichtgemetseld, hoewel het pand bewoond werd en er spullen lagen opgeslagen. De ze huishoudelijke goederen rijn voorlopig opgeslagen bij de gemeentelijke vervoer-, rei- rngings-, ontsmettings- en martkdienst (vrcm). Met deze actie loopt de gemeente voor uit op de omstreden anti-kraa- kwet. Schiedam De 21-jarige me juffrouw L.D.A. van de M. uit Schiedam heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van haar peperdure bontjas, waarvan de waarde dik 2500 bedraagt. De jas is gestolen in de Manhat tan-bar aan de Vlaardinger- dijk. Toen de Schiedamse het etablissement in de vroege uurtjes wilde verlaten, bleek haar mantel spoorloos. Een andere bezoeker van de Manhattan-bar, de 24-jarige A.W.T.S., eveneens uit Schie dam, constateerde ook dat zijn jas was gestolen. Het be treft hier een leren jas ter waarde van „slechts" 350. Vlaai-dingen De Vlaardingse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag de 32-jari ge automobilist H.T. uit die stad aangehouden. De man viel door een surveillance op door zijn vreemde rijgedrag. Bij het zien van de papieren bleek de politie van doen te hebben met een echte recidi vist De man was reeds vijf maal eerder veroordeeld we gens het rijden onder invloed. Ook nu weer is het rijbewijs ingetrokken, terwijl de wa gen (voorlopig) in beslag ge nomen is. Moritz en twee andere knapen. Peter Becker en Ben van der Knaap, die eigenaar zijn van een aantal van de verwijderde spullen, rijn vrijdag direct na de gemeentelijke daad naar de politie gegaan om aangifte te doen. Ben rechercheur te kende wel een verklaring op, maar deze werd niet onderte kend en aangifte kon niet worden gedaan. „Er heerste een narrige sfeer", aldus Van der Knaap. Becker: „We mochten er niet bij rijn, toen Gerrit onder handen werd genomen. Er werd hem gezegd dat hij niet vervelend moet doen, dat zijn woning niet van hem is, enzovoorts. Bovendien gaat het volgens die rechercheur om een civie le procedure, zodat de politie er niets mee te maken heeft". Het pand in de Kreupelstraat, nummer 15, stond twee jaar leeg voordat Moritz er vijf weken geleden introk. Bij de gemeente vroeg hij een kraakcootract (bedrijfsruim- teregeling aan), maar die brief werd niet beantwoord. De gemeentewerkers, die vrijdag kwamen, forceerden het slot van de voordeur. Ge bleken is dat de spullen zijn verwijderd voordat bet pand werd dichtgemetseld. „De mogelijkheid bestaat, dat burgemeester en wethouder de blindering hebben bevolen in de tijd dat het pand leeg stond. Maar in de huidige si tuatie is men te ver gegaan. Op deze manier kan ook een kraker niet uit huis gezet wor den", zegt Becker, die drie jaar geleden evenals Van der Knaap een initiatiefne mer was van de grote kraa- kactie in de Laan. Vandaag zou geprobeerd wor den burgemeester Arie Lems te benaderen over de kwestie. Het Komitee voor Jongeren huisvesting in Schiedam heeft zich solidair verklaard. Van der Knaap: „Dit is de zoveel ste keer dat de gemeente een fraai pand, dat past in het beschermde stadsgezicht, van de woonvocraad onttrekt Maar zoals nu is het onaan vaardbaar. De anti-kraakwet is er nog niet, al zit Schiedam nu natuurlijk wel in de geluk zalige positie dat rij eindelijk eens ergens op vooruitloopt". JVa vele jaren van kwakkelwinters, waarbij je de schaat sen niet of nauwelijks uit bet vet kon balen, is bet nu zover. Op singels, slootjes en zelfs vaarten, was het een drukte van belang: Hier een beeld van de Vlaar dingse Vaart Honderden hadden bun ijzers onder gebonden en trokken bun baantjes, gracieus met mooie zwieren en sprongetjes, of meer bet stoere: lange balen en de banden op de mg. Toch beeft de ijspret voor sommigen nog nare gevolgen gekregen. Dat is bijvoorbeeld bet geval bij de 15-jarige S. t Ferdijk uit Vlaardingen en de 31-jarige mevrouw JE. van Keulen uit Schiedam. Eerstgenoemde brak op de Lepelaarssingel zijn linkerpols, omdat bij met rijn schaats bleef steken en daarbij kwam te vallen. Me vrouw Van Keulen brak tijdens een val op bet ijs van de Vlaardingse Vaart baar been. Beiden zijn respecfie- velijk naar bet Holy- en gemeenteziekenhuis overge bracht Ondanks bet stevige ijs toch natte pakken. En dit keer wel een heel bijzondere. Wat te denken van bet nieuws gierige schaap achter bet bejaardentehuis Vaartland aan de Holysingel? Het dier meende dat bet best ook eens op bet ijs mocht grazen". Helaas, bet slootje achter bet bejaardentehuis bleek niet berekend op bet onverwachte schapevrachtje. Krak, zei bet ijs. De politie moest er aan te pas komen om bet dier op bet droge te krijgen. De verzorger beeft bet daarna onder zijn hoede genomen. Ierland in het ongelijk gesteld Vlaardingen Reder W. Kwakkels tem is er bijzonder over verheugd dat het Europese Hof van Justitie in Luxemburg eind vorige week heeft beslist dat de maatregelen die Ierland vorig jaar april heeft aangekondigd ter be scherming van zijn visserij, moeten vervallen. Het eerste „slachtoffer" van deze eenzijdig afge kondigde maatregel was de Vlaardingen 89 „Monica" van rederij Kwakkelstein. Het schip werd vorig voorjaar door een Ierse patrouille opgebracht, omdat het binnen de 50-mijlszone viste. Uit solidariteit lieten toen negen andere Nederlandse vissers hun schip opbrengen. De vangst werd in beslag genomen en tevens moest een bankgarantie van een dikke hon derdduizend gulden gesteld worden. Het Europese Hof heeft voorts beslist, dat de districtsrechtbank in Cork de vissers niet mag veroordelen. Dit houdt in dat de bankgarantie rugheid van gewoon partijlid een warm pleidooi voor zijn beschermeling heeft gehou den. Overigens moet worden gesteld dat de selectiecommissie zelf geen moeite heeft gehad met de beslissing van de vergade ring. Voorzitter John Rans- huysen hierover: „Wij weten dat Bas voor-, maar zeker ook tegenstanders heeft, ook bin nen onze partij. Vandaar dat wij meenden er goed aan te doen hem die elfde plaats toe te bedelen. Het mocht echter niet worden gezien als een afkeuring van zijn beleid". Het plaatsen van Goudriaan als nummer 3 op de lijst van kandidaten, heeft gevolgen voor enkele andere hoogge- klasseerden. Zo zakte Arij Maarleveld van de derde naar de vierde plaats. Hennie Goedknegt bleef op de vijfde plaats staan, maar Willem Kwakkelstein ex-PPR zakte van vier naar zes. Enkele opvallende wijzigingen zijn ook in de middenmoot van de kandidatenlijst te con stateren. Za kan Peter Ro- overs zijn raadszeiel wel ver geten. De VOP-actïevoerder zakte van de vijftiende naar de eenentwintigste plaats. De vergadering gaf haar voor keur aan Piet Solleveld een andere VOP-actievoerder die van de onverkiesbare jwintigste naar een (net) ver kiesbare zeventiende plaats klom. In de rij van verkiezbare kandi daten telt men slechts enkele vrouwen, te weten Hennie Goedknegt (5) en Bep Nachte gaal (12). John Ranshuysen betreurt het dat zich niet meer vrouwen voor het raads werk beschikbaar stellen. „Maar je moet het natuurlijk wel willen en kunnen", aldus de PvdA-voorzitter. „Degenen die beschikbaar zijn, die kun nen het Vandaar dat wij Hen- met Hennie hoog op de lijst hebben geplaatst. De vergade ring had daar geen moeite mee". Waar zij kennelijk wel moeite mee had was het afwerken van de agenda. Men heeft het gepresteerd te debatteren van *s morgens 10.00 uur tol 's avonds 20.15 uur. Langste pauze was 20 minuten. Een verbetering van een record...7 voorlopig niet wordt omgezet in een definitieve boete. De heer Kwakkelstein hierover: „Het is nu af wachten. De Ierse rechter zal moeten reageren op het besluit van het Hof. Pas dan zal hij definitief een uitspraak doen". De Vlaardingse reder verwacht dat die uitspraak nog wel even op zich zal laten wachten, vermoedelijk een maand. Hangende het proces, vorig jaar op 2 mei moes ten de Nederlandse vissersschepen enige dagen werkeloos in de haven van Cork blijven liggen. Per dag kostte de vissers dit gezamenlijk een dikke honderd vijftig duizend gulden. Of er een schadeclaim wordt ingediend als de Ierse rech ter mocht besluiten het advies van het Hof over te nemen, weet Kwakkelstein nog niet. „Daarover zullen wij ons binnenkort beraden", zegt hij. En met dat „wij" bedoelt reder Kwak kelstein de redersvereniging voor de Neder landse zeevisserij. Vlaardingen - De defini tieve kandidatenlijst voor de Partij van de Arbeid ziet er als volgt uit: 1, Hans Versluys (kandi daat wethouder), 2. Ys- brand van der Velden (kandidaat-wethouder), 3. Bas Goudriaan (kan didaat-wethouder), 4. Arij Maarleveld (kandi daat-wethouder), 5. Hermie Goedknegt, 6. Willem Kwakkelstein (kandidaat-wethouder), 7. Toon Comelisse, 8. Henk Ranshuysen, 9. Henk Krabben, 10. Henk Schippers, 11. Coos van IJperen, 12. Bep Nachtegaal, 13. Ma rl van Opïjnen, 14. Ge rard Boender, 15. Kees van de "Windt, 16. Leo ten Have, 17. Piet Solle veld, 18. Ronald Ridder hof, 19. Ria Vermaal, 20. Harrij Geer lings, 21. Peter Roevers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1