I Nieuwduinen: eerst grondig bekijken No| veel gil' bij tuinders t'J -/Blokje ^Irond/ Uitbreiding Maaslaradse politiepost VRIJDAG 3 MAART 1978 DUINEN 3Ö* WATER WEGEN SPOOR UJN BLOKKENDAM SIGNALEMENT: naam: Paco ras: bastaard terrlar gatlachl: mannelijk leeftijd: 13 woken kleur: zwart beharing: ruw Westland - Komt Nieuw duinen er, of blijft het slechts bij een fraaie brochure van de Ste- vingroep? Ecu vraag die in de afgelopen maanden aan de orde is geweest, maar de laatste paar weken wat is weggeëbd. November vorig jaar lan ceerde de Utrechtse Stevingroep het plan om een stuk Noordzee droog' te leggen. Het 20u gaan om ruim der tienduizend hectare wa ter voor de kust van het Westland, tussen Hoek van Holland en Kijk duin. Volgens de kleur rijke brochure zou het waterbouwkundige deel van het werk in zes jaar kunnen voltooid zijn, terwijl in 1995 Nieuwduinen zo'n twin tigduizend woningen zou moeten tellen. Ook zou er voldoende re creatieruimte gescha pen moeten worden. Kortom: een geheel nieuwe stad van veer tigduizend inwoners. Nieuwduinen zou, aldus de Stevingroep, die on der meer ook voor een aantal Arabische lan den nieuwe steden bouwt en vele vierkante meters zee drooglegt, een oplossing kunnen betekenen voor de .Jandhonger" van Den Haag. De gemeente Den Haag heeft bijna geen ruimte meer voor de uitbreiding van de stad. In het noorden, oosten en zuidoosten zijn de gemeentegren zen al bereikt; ten west en van Den Haag ligt de Noordzee. In Den Haag zelf kan er alleen nog in Houtwijk en Nieuw Waldeck worden gebouwd. Toch zijn er volgens het ontwerp streekplan Zuid-Hol land-West in de Haagse agglomeratie tot 1990 nog ongeveer 115.000 woningen nodig, gro tendeels ter vervanging van bestaande wonin gen. De tot nu toe aangewe zen bouwlocaties, Delft, Zoetermeer en de Haagse randgemeenten, hebben onvoldoende capaciteit om aan de vraag naar woningen te voldoen. Voor ruim achttienduizend wonin gen moeten nieuwe bouwlocaties worden gevonden. Daarbij komt nog een reserve van drieduizend wonin gen voor het geval dat er een stagnatie op treedt binnen de wo ningbouw. En dat bete kent dat er ruimte voor 21.000 woningen ge zocht moet worden bin nen de Haagse agglo meratie. De gemeente Den Haag heeft een oogje op het Westland laten vallen. Zij vindt dat er grond Nieuwduinen met twee woonkernen. Vanuit Den Haag rijdt er een tram; van uit Hoek van Holland zorgt de trein voor de verbinding met het "achterland". genoeg is voor de nodi ge woningbouw. Met name Wateringen zou, zo vinden het Haagse college van b en w en vele raadsleden, kun nen dienen als bouwlo catie voor Den Haag. Het Westland, de gemeen te Wateringen en last but not least, het Rijk zijn van mening dat Den Haag naar Noot dorp en Pijnacker met zijn verzoek moet gaan. Maar deze plaatsen lig gen, zo zegt Den Haag, veel ongunstiger ten op. zichte van de residentie dan Wateringen. „Den Haag bloedt dood" zeg gen vele raadsleden, „als de stad wegtrekt naar plaatsen zoals Pij nacker en Nootdorp". De stad is veel beter bereikbaar voor Wate ringen, dat immers pal onder Den Haag ligt. Zoals bekend voelt het Westland er niet veel voor om grond beschik baar te stellen. De grond is ais tuinbouw- grond te kostbaar en bovendien n >bben de Westland' j gtrr°enten me*" eigen woning bouwproblemen te kampen. Ook recreatie Ook „schreeuwt" de Haagse agglomeratie om ruimte voor recrea tie. Het grootste wan delgebied in Zuid-Hol land-West ligt in Noord- wijk. Te ver van Den Haag en omgeving, vindt de Stevin-groep. Dertienhonderd hectare duingebied in de omge ving van Den Haag zijn niet toegankelijk, om dat het een waterwinge bied van Delfland is. De recreatieruimte in het Westland is ook niet te groot. Het Staelduin- se bos tussen Hoek van Holland en 's-Graven- zande is eigenlijk het enige groene gebied in de kassenzee. De Stevin-groep voorspelt dat een recreatieve ruimte van twee drie honderd hectare „in een nieuw gebied zeker zal voorzien in een be hoefte aan ruimte voor recreatie in geheel Zuid-Holland-West", al dus de Stevin-groep in haar brochure. Het plan van de Ut rechtse ontwikkelings maatschappij, dat over igens niet als definitief gezien moet worden, maar meer een „basisi dee" is, is zeker geen nieuw plan. Immers, in 1867 schreef Hendrick Stevin over een droog legging van de Zuider zee, een project dat pas in de twintigste eeuw uitgevoerd werd. Door de eeuwen heen zijn in het noorden en westen van Nederland water gebieden drooggelegd voor de landbouw en veel later ook voor de woningbouw. Zeer recent nog ontvouw den enkele Haagse raadsleden de idee om voor de Seheveningse kust, tussen het noorde lijke havenhoofd en de Pier, een stuk zee droog te leggen, ook ten be hoeve van de woning bouw. Uiteraard heeft een der gelijk plan gevolgen voor Den Haag, zoals voor het stedelijke we gennet, dat bij de zee „stopt". Dit geldt ook voor het plan-Nieuw- duinen. De plannen van de Haagse raadsleden behoeven diepgaande studie, die voor de ne gentiger jaren zeker nog niet afgerond zijn. Nieuwduinen kan ook niet „zomaar" worden aangelegd. Niet alleen de Westlandse gemeen ten moeten over het plan van Stevin hun oordeel vellen, maar ook Rijkswaterstaat, het hoogheemraad schap Delfland, de pro vincie en tenslotte het Rijk. Het kost een enor me hoeveelheid geld, waarvoor de Tweede Kamer haar fiat moet geven. Oordeel Een uitgebreide studie is ook nodig door de aan Nieuwduinen grenzen de gemeenten: 's-Gra- venzande en Monster. In een eerste reactie oordeelden enkele ge meenteraadsleden niet ongunstig over de plan nen van de Stevin- groep. Met name de plaatselijke WD vond het plan „het ei van Columbus". Over het algemeen luidde de conclusie dat het plan „zakelijk beoordeeld dient te worden". Ande re partijen en belangen groepen waren minder gunstig in hun oordeel: .Als Den Haag land- honger heeft, moet het maar land opspuiten voor zijn eigen kust", zo sprak een lid van Gemeentebelangen in de Monsterse gemeente raad. Ook de midden stand van Monster en 's-Gravenzande bekijkt de ideeën van Stevin met enige achterdocht, Nieuwduinen zou twee kernen gaan tellen, Nieuwduinen Binnen, in het noorden van het nieuwe land, en Nieuw duinen aan Zee, op het zuidelijk gedeelte -van het schiereiland. Deze kernen zouden vol gens het plan ongeveer twintigduizend inwo ners per woonkern moeten gaan tellen, waarbij de centrum functie van Den Haag/- Scheveningen niet wordt aangetast. Uite raard zijn er voor de veertigduizend Nieuw- duiners winkels nodig en andere voorzienin- gen, zoals goede onder wijsvoorzieningen en bijvoorbeeld een sport hal en dergelijke. De Westlandse midden stand, met name die van 's-Gravenzande en Monster, is bang dat de Nieuwduinse winkel voorziening hun klan ten „wegzuigt". Ook zijn de bestuurlijke problemen van een eventueel te bouwen nieuwe stad niet gering. Het gaat dan hierbij om de vraag, waar de gren zen liggen, door wie Nieuwduinen bestuurd zou moeten worden, of de stad "verdeeld" zou moeten worden tussen Monster en 's-Graven zande. Voordat er definitief be sloten gaat worden,- moet er eerst een gron dige studie van het Ste- vin-projeet worden ge maakt. Niet alleen door het Rijk en Rijkswater staat, maar ook door de lagere overheden, zoals de Westlandraad en de Westlandse gemeenten en ook de gemeente Den Haag. „Het heeft nu nog geen zin om ja of nee te zeg gen," aldus een woord voerder van Den Haag, „de zaak zal toch eerst zeer grondig bestu deerd moeten worden en dan pas kunnen er beslissingen genomen worden.". Een zaak die nog jaren lang zal voortslepen. Paco is slechts dertien weken oud en reeds nu zit hij in het dierentehuis Hergahoeve aan de Eiklaan 2 tn Schie dam te wachten op zijn tweede baas. Zijn eerste baas had hem genomen om dat kennissen van hem ook zo'n jong hondje in huis hadden gehaald en hem zo'n jong diertje ook wel leuk leek. Achteraf realiseerde hij zich pas hoe gebonden je bent en hoe zeer je rekening met het dier moest houden. Je moet er tegen op gewas sen zijn en met snel je ge duld verhezen wanneer zo'n jong hondje de gehele dag achter je aan holt om te spelen. Als hij dan ook nog voor je ogen zijn behoefte op de grond doet moet je zelf begrijpen dat je het hondje bij moet brengen dat hij dat niet mag en het hem niet kwalijk nemen dat jij het wel doet omdat hij dit nog niet weet Iemand die dus snel zijn geduld verliest of weïmg van iemand an ders kan hebben is beslist iemand die met aan een jong dier moet beginnen. Al deze waarschuwingen kunnen niet vaak genoeg verteld worden daar er de laatste tijd veel dieren worden ge bracht waarvan achteraf bleek dat de eigenaars met geschikt waren voor een huisdier en er dus eigenlijk beter met aan hadden kun nen beginnen. Om dus te leurstelling voor het dier en de baas te voorkomen moet men zich dus eerst afvragen of men wei een huisdier kan houden, Paco heeft zijn eer ste inenting tegen de honde ziekte al gehad. Paco voeide zich de eerste dagen met zo op zijn gemak en zag m zijn verzorgers aüeen maar nare mensen. Nu is hij er echter achter dat zij alleen maar het beste met hem voor heb ben. De uitdrukking zo speels als een jonge hond slaat volkomen op Paco Achter een ba] aanrennen die bijna net zo groot is als hijzelf is voor hem een uit daging. Paco heeft een blanco strafre gister en heeft nog geen na re gewoonten, dat wil 2eggen alles moet hem nog geleerd worden. Onder alles kan onder andere worden verstaan: het leren alleen te zijn, het eraan wen nen met de auto mee te rij den, het zindelijk maken en dergelijke. Wanneer dit allemaal goed wordt geleerd hoeft Paco niet naar het dierentehuis terug met de mededeling dat hij dit of dat niet kan. Er zitten naast Paco nog meer jonge honden waar onder twee basta ardj es van dezelf de leeftijd als Paco, twee duitse herders van ongeveer zeven maanden, een Daima- tiner van negen maanden en een Boxer van drie jaar Maasland Aan het nijpende ruimtetekort van de rijkspolitie te Maasland, komt binnenkort een eind. De politiepost aan de Huis te Veldelaan wordt namelijk met onaanzienlijk uitgebreid. De ruimte is gevonden, door het naast de post gelegen woonhuis erbij te betrekken. Een en ander betekent, dat er flink verbouwd moet worden. Het is daarom noodzakelijk dat de politiepost tijdelijk moet verhui zen. Met ingang van 6 maart is het bureau tijdelijk gevestigd in het pand 's-Herenstraat 18 (bij de NMB). Het telefoonnummer (12375) blijft ongewijzigd. Honseiersdijk „Mag ik een beetje meenemen?", was tijdens de inzamelingsabtie voor giftige land en tuinbouw bestrijdingsmiddelen van begin fe bruari een vaak gehoorde kreet. Hiermee illustreert de heer J A. Bunschoten dat er niet alleen verboden middelen zijn ingeleverd, maar ook vele produkten, die nog gangbaar zijn Bunschoten is werkzaam op het distriktsbu reau. één van de negen en binnenkort acht, in Zuid Holland, die belast zijn met de uitvoer en de controle op de inzamehngsak- tie. Hij heeft samen met zijn collega J. Bennink veel kontakt met de tuinders, die zelfs met de meest uiteenlopende problemen naar het kantoor op de CCWS in Honseiersdijk komen. „In het hele land zijn er 170.000 kilo bestrijdingsmiddelen ingele verd. In ons distrikt bijna 27.000 kilo En als je nagaat, dat er van de 4500 mensen, waarvan aangenomen kan worden dat ze iets in huis hebben, er maar 1300 geweest zijn, dan kan je wel nagaan wat er nog allemaal bij de tuinders staat op zolders en achter m schuurtjes", vertelt Bunschoten met enige zorg over de toestand. Allerlei soorten gif werden bij de diverse depóts, gebracht- Het varieerde van spintbestrijdingsmiddelen tot anti- schimmel en anti-luisprodukten. Maar ook spuitbussen en rook- kaarsen „Het is eigenlijk allemaal te gek wat er nog werd gebracht. De u één bracht slechts een pa%r kleine flesjes nicotine, maar er waren er. die zakken vol zwaar giftig poeder brachten. Zoals een oud handelaar, die nog wat op zolder had staan en het nu eindelijk eens kwijt kon, omdat het al jaren een verboden middel was". Ook hel al jarenlang verboden produkt, DDT, dat ondanks dat het met meer gebruikt mag worden, nog steeds in allerlei voedingsmiddelen opgehoopt zit werd bij kilo's aangevoerd. „In totaal kregen we 60 kilo DDT. Daarnaast ook een partij van 24 lusten met 18 kilo strooi poeder tegen luis. Een Amerikaans spul, dat enige verwantheid heeft met DDT maar niet direkt gevaarlijk is voor de gezondheid", gaat Bunschoten verder met zijn opsomming. „Ik stond er ook van te kijken hoeveel al die spullen wel bij elkaar waard moeten zijn. Als je nagaat dat iemand met 36 kilo Omite komt, dat 76 gulden per kilo kost en sinds kort verboden is. Of dat er een paar honderd kdo rookkaarsen van vijf gulden per stuk worden gebracht. Dan hebben we capitalen m huis gehad. Als ik met al die spullen een handeltje was begonnen, dan had ik nu m een pracht van een auto kunnen rijden. Want met alleen verboden middelen kregen we, maar ook oude verpak kingen, mei spul wat best nog wel goed was, waarvan echter de doos vies of gescheurd was In totaal beliep dat bijna 67 procent van het ingeleverde materiaal. Ik vind dat de meeste bestrijdingsmiddelen in een te grote verpak king zitten", gaat Bunschoten enigszins bezorgd verder. „3/aak is er van een bepaald ijmddel maar heel weinig nodig en .een kleinere verpakking zou al heel wat overlast besparen". „Het kwam zelfs voor, dat de tuinder zijn spul inleverde naar de winkel doorliep en daar hetzelfde opnieuw insloeg. Het is mis schien een nadeel geweest, dat dit keer de depóts bij handelaren waren Maar daar staat tegenover, dat zij weten wat voor stoffen ze krijgen aangedragen. Dit in tegenstelling tot de ambtenaren, die een jaar of vijf geleden op de gemeentehuizen de inzameling leidden". Volgens Bunschoten zijn de tuinders over het algemeen wat nonchalanter met de verdelgmgsmiddelen en gifstoffen dan de landbouwer. „Ik was zelf m Maasland, waar toch. nog aardig wat landbouwers zijn. En het viel me op, dat daar veel zuiniger werd omgesprongen met gevaarlijke stoffen, als bij de tuinders. Het komt hier in het "Westland voor, dat er bij de ingang van een warenhuis een bord hangt met verboden toegang, omdat er gestoomd is met methyl, een zwaar zenuwgas. Als je echter iemand in die kas ziet werken, ga je je echter wel afvragen, hoe lang dat bord er al hangt. Zo heeft een waarschuwing dan ook geen enkele zin meer. Je komt in schuurtjes wel de gevaar lijkste stoffen tegen, die soms zomaar op een plank voor het grijpen staan. Na deze ïnzamelingsaktie verwacht ik dan ook, dat de inspectie zeer binnenkort eens een ronde gaat maken. In het verleden zijn er wel fikse boetes uitgedeeld. De inspecteurs weten onderhand waar ze moeten zoeken". Bij deze ïnzamelingsaktie kwam het voor, dat er verboden gif werf ingeleverd, waarvoor jaren terug al eens een boete was gegeven Volgens Bunschoten is het gewenst vaker de gelegen*»0 bieden om bestrijdingsmiddelen, die zijn afgekeurd m te „Waar moeten ze met die troep heen?" vraagt Bunschc af. „Op de vuilnisbelt of in de sloot kan natuurlijk met bp-^nue kinderen zouden dan een veel te groot risico lopen. Het blijft nog een probleem wat met één, twee, drie is opgelost". De meeste ingeleverde stoffen zijn inmiddels vernietigd in de verbrandingsoven van Rijnmond. Toch zitten ze daar ook nog met vele rookkaarsen en spuitbussen. Deze mochten volgens Bunschoten eigenlijk niet ingeleverd worden. Ze zijn echter toch ingenomen om zoveel mogelijk dumping op onhekende plaatsen te voorkomen. Bij verbranding van de rookkaarsen zou er een enorme rookont wikkeling ontstaan, waardoor de kleppen van de verbrandingso ven niet meer voldoende zouden open kunnen. Want als je dat wel zou doen, zou als de wind uit het zuidwesten komt het Westland zijn eigen troep weer terug krijgen. De tuinders klagen er nu al eens over. Met die spuitbussen zitten we ook een beetje in onze maag, want m de oven zouden ze ontploffen en als je er teveel tegelijk indoet blaas je de hele installatie op". Toch is Bunschoten met helemaal ontevreden over de ministeriele ïnzamelingsaktie. „Er is tenminste weer een heleboel gevaarlijk gif uit de roulatie genomen, eij daar ging het om".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4