Pierre van Soest ontmaskert een vrome Jan wan raadsels op Veertig jaar Jeugd- Rijnmondliand toon beeld Kunstkring Voorschoten in Weeshuis En verder Intiem avondje met de grote boodschap Tweehonderd zangers en zangeressen Urker de Snurker der.,vr^^. Het rijke onver mo tten Concert van J# Juda en SumJko Nagaoka mm- mmk De familie Arnolfini, geschilderd door Jar> van Eyck. VD/SC/WW 4 Op zaterdag 8 april geeft Het Zoldertheater in de Teerstoof ook een onbekende cabaretgroep de kans wat van zijn kunnen te tonen. Dan is daar namelijk een optreden van de groep In keep, die weliswaar „De grote boodschap" brengt,- maar dit zonder vuilspuiterij en zonder gebruik van schuttingtaai ten gehore brengt. zuilen zelfs de „EO- smaakmakers van Cal- vijn" niét. In „Druip- kaars". oftewel dat lieve Aanvankelijk startte de groep onder de naam Hi- Ha-Rondël: Inhoudelijk is Inkeep op de oude toer doorgegaanmet een scherpe kijk op de din gen, ironisch met relative-: rende kritieken op mens enmaatschappij. Dat houdtjn, dat de groep wel maatschappijkritisch be zig is maar zonder daarbij mensen echt te kwetsen. Inkeep onthult de gehei men rond het weekblad Privé, geeft de visie weer op de zogenaamde ver trossing en vergeet van de programma van Jan van Veen. Candlelight, geeft Inkeep een parodie op de Nederlandse smartlap. Resumerend: een intiem avondje jong cabaret van dé goede soort. Het programma begint om negen uur en kaarten zijn verkrijgbaar voor de prijs van .7,50 gulden. Houders van de CJP of bejaardenpas tellen vijf gulden neer. Een reeks van koren treedt vrijdagavond op in de Grote Kerk in Schiedam. Ruim tweehonderd zangers en zangeressen van de Christelijk gemengde zangver eniging Con Am ore uit De Lier. het Grote Kerkkoor, het hervormde kerkkoor Sehiedam-Kethel en het bejaardenkoor Samen Zingen zullen hun beste been tje voorzetten. Allemaal geassisteerd door organist J. P. Bekkers en de koperblazers van Harpe Davids. Het festijn aan de Lange Kerkstraat begint om acht uur. De toegang is helemaal gratis. .SCHIEDAM' Passage Theater Dagelijks 14. 19 en 20.30 uur, zaterdag geen middagvoorstelling: AIRPORT'77 (12) Passage Bio Dagelijks 14, 19 en 21.30 uur, zaterdag, zondag en woensdag alleen 19 en 21.30 uur: DE KLOKKENLUIDER VAN DE NOTRE DAME (12) Zaterdag, zondag én woensdag 14 uur: PIMPANDOER IN HET NAUW DJC de Dukdalf aan de Rijnstraat Zondag 13 uur: SHATCS LAND (12) Filmclub in de Teerstoof Donderdag 6 april 20.30 uur: EL CONDOR VLAARDINGEN Vrouwencafé. Weeshuisplein 18 Vrijdag 21 uur: ERICA MINOR Orgelbespeling Set orgel van de gro te kerk op de Vlaar- iingse Markt wordt vrijdag 21 april be speeld door Gert Oost Gert. die in 1942 werd geboren en muziekwetenschap studeerde aan de uni versiteit van Utrecht en orgel aan het Am sterdams conservato rium heeft een uitge breide concertprak- ajk als organist, be geleider en als solist m concerten met or- tesf Over de belevenissen van opa Bokma gaat net verhaal van Ur ker de Snurker, dat door het poppenthea ter Bloeps zaterdag middag om half drie in het Zoldertheater de teerstoof in Schiedam voor de jeugd wordt ge bracht Het theater Wordt, gespeeld door John van Miltenburg snAdri Alers. Toe gang éénrijksdaal- Van Oscar van Alp hen wordt morgen in het stedelijk museum van Schiedam een fo totentoonstelling opengesteld onder de titel ..Het rijke onver mogen". De reportage over Duitsland laat de steeds groeiende macht en welvaart van dat land zien, maar ook het onver mogen van vele Duit sers om werkelijk met het verleden af te rekenen. Daarbij doelt Van Alphen on dermeer op de steeds gewelddadiger wor dende maatschappij structuur, die accep tabel schijnt te wor den. Tot maandag 8 mei duurt de expositie van 250 foto's. Het stedelijk museum van Schiedam heeft bijzonder werk In huis. Samen met de oude meester Jan van Eyck is Pierre van Soest sinds 1974 op bezoek gegaan bij de middeleeuwse familie Arnolfini, en dat heeft een reeks van zestien schilde rijen opgeleverd: drie jaar lang heeft Van Soest zich inge leefd in één doek, „De familie Arnolfini" dat Van Eyck in 1434 afrondde. r Op zich is het niet bijzonder, dat tegenwoordige kunste naars grasduinen in de ge schiedenis en aankloppen bij oude meesters. Men grijpt dan/terug, omdat er overeen komsten zijn met het eigen werk, of omdat er ideeën uit geput kunnen worden. Van Soest heeft echter niet alleen teruggegrepen. Zijn benade ringswijze was tijdens de „bezoekjes" heel anders; kennelijk doorzag hij het vrome echtpaar beter dan Van Eyck. de ene getuige bij het huwelijk. De verschillende fragmenten in het schilderij van Van Eyck komen verscheurd, ver vormd of nadrukkelijker naar. voren in de varianten van Pierre van Soest. Hij drijft de spot met de symbo len van zuiverheid. Giovan- na, de vrouw op het doek, lijkt in verwachting Van Eyck kende de mode van die dagen, en zoekt er niets ach ter. maar Van Soest kleedt haar uit, en in zijn werk blijkt dat 2ij wel degelijk zwanger is. Daarom haalt Van Soest het appeltje uit de vensterbank, dat symbool van de onschuld, naar voren en blijkt het behoorlijk aan gevreten te zijn. Het kaar slichtje maakt plaats voor "„onwijs" elektrisch licht. Achter Arnolfini, die plech tig de hand ophoudt, gaat de bedrieger schuil: Van Soest beeldt hem dan twee keer uit, de man van mooie woor den en zijn schaduw, of het geweten. Pierre van Soest, geboren in 1930 in Venlo, behoort tot de groep Limburgse Amster dammers, waartoe onder an-* deren Jef Diederen en Ger Lataster worden gerekend. Het is een groep, die in het spoor van. Cobra (waarvan het Schiedamse museum een belangrijke collectie: heeft) tot een éigen lyrisch expres sionisme komt. In de jaren vijftig werkt Van Soest nog zeer abstract, maar daarna gaat hij steeds meer op de figuratieve toer en gaat hij ook meer thematisch aan de slag, werkend in series. Zaterdag werd de tentoon stelling „Met Jan van Eyck op bezoek bij de familie Ar nolfini" opengesteld. Tot en met zondag 23 april is zijn bizarre, maar boeiende droomwereld te bezichtigen. Het museum op de Hoog straat is dagelijks geopend en gratis toegankelijk. Kor Kegel Met Jan van Eyck op bezoek bij de familie Arnolfini, nummer vijf uit de serie, geschilderd door Pierre van Soest. Het schilderij van Jan van Eyck, waardoor Pierre van Soest zich drie jaar lang geïnspireerd voelde, is een van de eerste burgerportretten: niet langer werden uitsluitend edellieden en vorsten afgebeeld van Jan van Eyck wellicht verwon derlijk, omdat hij in 1422 als „valet de chambre" bij Jan van Beieren in dienst kwam en drie jaar later huisknecht werd bij Philips de Goede, hertog van Bourgondiè. „De familie Arnolfini" is een totaal-portret, een term die duidelijk maakt dat het niet alleen om afgebeelde koppen gaat Het toont de huwelijksvoltrekking van Giovanni Arnolfini en Gio- vanna Cenami, althans, dat valt af te lezen aan de op geheven rechterhand van de mannelijke figuur en het feit dat het tweetal elkaar de hand geeft Twee andere figuren, die te onderschei den zijn in de spiegel op de achtergrond, zijn vermoe delijk de getuigen, en ge zien het opschrift .Johan nes de eyck fuit hic" (Jan van Eyck was hier) is de schilder zelf een van de getuigen. De sfeer is kenmerkend voor het werk van Jan van Eyck. Wordt hij gerekend lot de Vlaamse primitieven, een nogal misleidende aan duiding, en een „groep" waarbij ook Rogier van der Weijden, Memlinck en de Hollanders Hugo van der Goes, Dierick Bouts en Ge rard David horen, zijn por tretten zijn vaak ongeëven aard door het naturalisme, maar door alle vroomheid erin de figuren van Van Eyck gaan nooit gemeen zaam met elkaar om krijgt het werk iets geheim zinnigs. Zo heeft het echt paar Arnolfini iets onuit sprekelijks, dat hen ver bindt De symbolen in het schilderij nemen de raad sels niet weg. Wel bevestigen de symbo len die vroomheid. Daar is de aangestoken kaars in de kroonluchter, terwijl het klaarlichte dag is (symbool voor de allesziende God), er is het hondje (symbool voor de huwelijkse trouw), de appel (een toespeling op zuiverheid en onschuld voor de zondeval), de kris tallen kralen (zuiverheid) en het gegeven, dat de schoenen uitgedaan zijn (symbool voor het staan op gewijde grond). Jan van Eyck werd rond 1390 geboren en stierf in de lente van 1441 in Brugge. Zijn hoofdwerk is ,JDe aan bidding van het Lam Gods", dat hangt in de Sint Bavo in Gent en waarvan het aandeel van Hubert van Eyck onduidelijk is. Broer Jain, die als eerste schilder experimenteerde met olie verf, maakte naast grotere werken ook Madonna's en een aantal miniaturen (Tu rijn). Schiedamse Sylvia van Asten kan lachen. Terecht, want met haar eerste plaat Jamie belandde zij in de hitparade. Ook in Frankrijk wist zij met de groep Mistral, met Rob van Leeuwen (ex-Shocking Blue) en Rick van der Linden (ex-Exception), hoge ogen te gooien. Ondanks haar succes heeft zij haar eigen begeleidingsgroep niet in de steek gelaten. Met Funny Facé treedt zij op in Instuif Schiedam op zondag 16 april in zaal Arcade. Jo Juda en Sumiko Nagaoka geven op dinsdag 11 april in de sfeervolle 18e eeuwse muziekkamer van het Visserijmuseum in Vlaardingen een concert op de piano en viool. Dit gebeurt in het kader van de door de Culturele Raad Vlaardingen georganiseerde serie.: v .""'•.'C'!.; ;."-1 Jo Juda was tot aan zijn pensionering in 1974 onder andere concertmeester van het Radio Philharmonisch Orkest, het Utrechts Stedelijk Orkesten het Concert gebouworkest. De Japanse pianiste Sumiko Nagaoka is sinds enige tijd de vaste begeleidster van Jo Juda. Zij maakte haar debuut als soliste in hef Tweede Pianoconcert van Rachmaninoff met een van de bekendste orkesten van Japan. Het concert begint om kwart over acht 's avonds. Toegangskaarten kosten 4,50. Houders van de bejaar denpas en CJP krijgen twee guldén korting. De komende twee we ken is er een tentoon stelling te bezichtigen in het Vlaardingse Wees huis aan het gelijknami ge plein van werk van leden van de kunstkring Voorschoten. Deze kring is ongeveer tien jaar ge leden opgericht. Schil ders. beeldhouwers, fo tografen en sierkunste naars werken nauw met elkaar samen. Vandaar dat de tentoonstelling zo rijk gevarieerd is met een bijzonder karakter. Landelijke belangstel ling trokken de tentoon stellingen van de kunst kring Voorschoten zoals „Dorp en Kunst ontmoe ten elkaar" of „Het paard in de Kunst" en „30 beeldhouwers onder de 40". Centrum van de Kunst kring is het yroegere atelier van de bekende schilder Willem Schro- fer. Het is tegenwoordig het ontmoetingscentrum van de leden, waaronder Paul Citrobn, Sierk Schröder, Harm Kamer- Üngh Onnes, Hannie Bal en Jenny Dalenoord; De tentoonstelling toont de bezoekers schilderij en, portretten, tekenin gen, etsen, gouaches, aquarellen, beeldhouw werk van Willy Dohm, keramiek van Bertus de Korte, wandkleden van Riek Meijer en Sonja Weekhout en een collec tie penningen van Rudy Augustinus. De Jeugd-Rijnmond- band bestaat veertig jaar. En dat is voor de Schiedammers reden tot feest Daarom heeft men voor zaterdag een pro gramma samengesteld waarbij dit Schiedamse neusje van de zalm op het muzikale gebied zich nog eens extra laat zien en vooral horen. Van elf tot half één houdt de Jeugd Rijnmondband een receptie in het repe titielokaal Blauwe Huis aan de Lange Nieuw- straat 181. Vanaf half één vindt de jeugdparade plaats, die start naar het Emma* plein, G. Verboonstraat, Koemarkt, Hoogstraat, Grote Markt Lange Kerkstraat, Kreupel- straat, Boterstraat, Broers vest en weer te rug naar het Emma* plein. Daar houden de muzikanten om kwart voor twee nog een défi lé, met shows van ver schillende korpsen, welk gebeuren om vijf voor vier wordt afgesloten, met een toespraak van burgemeester Arie Lems. Mooie prijzen zijn te verdienen bij het rad van avontuur op de vrij dag en zaterdag te hou den fancy fair van de Oriongroep in de Wil genburg aan Singel 104 in Schiedam. Iedereen is er welkom. Het maandelijkse thea ter-orgel-concert vindt eveneens in Schiedam plaats op zondag 9 april argens om in het Passage Theater. De Engelsman Terry Hepworth bespeelt de toetsen. Gedurende deze hele maand zijn tekeningen van-B. Jocker uit Rotter dam te bezichtigen op de tentoonstelling in het Schiedamse De 4 Mo lens. Toegang gratis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4