handelde uit nood Bijna twee iri.tr oen voor nieuwe kademuur OJC moet naar palenveld lïeen problemen voederverbod mm RED BIJDORP! Aanrichter bloedbad in arrest Nog een klaetit tegen Joekes EVEN AUTO REPAREREN PLONS! Ah gevolg nieuw dok MVO Wijkvereniging Vettenoordsepolder; Politiepost in gebouw sociale dienst Dader steekpartij Dimple-har vrijgesproken gut*- !1 mmm Schiedamse politie vraagt uitlevering: Commissie algemene zaken: SCHiEDAMSCHE COURANT Woensdag 12 april 1978- ONAFHANKELIJK DAGBLAD .103de jo»rgang no. 26065-1 pagina's BroiTSVcst 3 telefoon administratie 2681WI - redaetle 262566 - klaehlendieiisl 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Rotterdam/Vlaardingen Re- né lu is weer vrij man. De SI-jarige portier van de inmid dels uitgebrande Vlaardingse bar House of Dimple die bij een vechtpartij in deze bar Siem de G. (28) uit Vlaardin gen heeft doodgestoken, is gis-- termoigen door de Rotterdam se rechtbank vrijgesproken. Even daarvoor had de officier van justitie vrijspraak ge vraagd, iets dat tamelijk uniek is. Normaal gesproken zou de hele zaak zijn geseponeerd. Te neinde de ernst van het delict en alles daaromheen nog eens te onderstrepen wilde de offi cier van justitie dat de zaak toch voor kwam. „Er is een dode gevallen, een bar uit ran cune in brand gestoken en to taal uitgebrand en nog steeds broeit het in Vlaardingen1", stel de mr, C. Lo Sin Sjoe. Hij sprak over de „maffia-ach- tige praktijken" van Siem de G, die in de desbetreffende bar portier had willen worden, maar de kans daartoe niet had gekregen. Ook zou Siem de G. meer horeea-eigenaren hebben bedreigd. „Het is dan ook zo jammer dat de meesten van hen zo zwijgzaam zijn als wij om informatie komen", zo vond mr. Sjoe. In de nacht van 3 op 4 februari kwam het tot een uitbarsting. De G. zou zich er aan hebben gestoord dat René met de bar- bediende zachtjes zat te praten. „Wat staan jullie over mij te lullen", moet Siem volgens Re né hebben geroepen. „Ik heb toen gezegd dat hij zich wat moest inhouden", verklaarde de barportier- gisteren tegen over rechtbankpresident mr. J, L. M. Elders. Siem de G. had dit niet genomen en begon de uit de Antillen afkomstige Re né af te tuigen. Foto's, die later in het zieken huis waren gemaakt, tonen aan dat de barportier ernstig was geraakt aan de geslachtsdelen en de maag. Ook had Siem hem in de duim gebeten. Op een gegeven moment moest Re né ook een klap van een bar kruk afhouden, maar toen hij zag dat Siem de G, iets in zijn handen had glinsteren later bleek dit een afgeslagen hals van een limonadeflesje te 2ijn' en daarmee wilde slaan, had René zijn stiletto getrokken. „Anders v/as er met mjj een ongeluk gebeurd", verdedigde deze zich. Ook drie getuigenverklaringen toonden aan dat de Antilliaan inderdaad uit zelfverdediging moet hebben, gestoken. Een van de drie steken had Siem de G. dodelijk in het hart ge troffen. Verder 20U Siem de G. vergezeld zijn geweest van drie vrienden. De officier van justitie vond het derhalve 2eer aannemelijk dat René uit noodweer had ge handeld. Hij „eiste" vnjspraak, een vordering waar verdediger Den Haag Het inspraakor gaan Welzijn Molukkers beeft bij de Rotterdamse officier van justitie een aanklacht in gediend tegen het VVD-Ka- tnerlid Joekes. Het inspraakorgaan vindt dat Joekes te ver is gegaan, toen hij tijdens een spreekbeurt in Maassluis naar aanleiding van de gijzelingsactie in Assen op merkte dat de regering bij vol gende gijzelingen jonge Zuid- molukkers het land zou moeten uitzetten. In de aangifte bij de officier van justitie spreekt het in spraakorgaan van „krenkende" uitlatingen die onrust hebben gezaaid in de Molukse gemeen schap. Het inspraakorgaan, dat advie zen uitbrengt aan het ministe rie van crm, is niet de eerste die een aanklacht heeft inge diend. Hel Landelijk Comité Zuid-Molukken deed op 20 maart - kort na de opzienba rende uitspraak - al aangifte. In een brief aan het Landelijk Comité zei Joekes daarop dat hij zijn uitlatingen betreurde fn zijn woorden introk. mr. K. L. ten Have volledig achter kon staan. Hoewel tussen eis en uitspraak doorgaans veertien dagen zit ten, besloot de rechtbank di rect vonnis te wijzen. Zij achtte het primair ten laste gelegde, te weten doodslag, niet bewe zen. Wel het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, de dood ten gevolge hebbende. Zij was evenzeer als het Openbaar Ministerie van oordeel dat Re né heeft gehandeld uit nood en daardoor onschuldig is. Schiedam Bijdorp mag niet verloren gaan. Het be stemmingsplan voor dit rustieke wijkje tussen noordelijk Schiedam en wijk Nieuwland, langs de spoorlijn naar Vlaardin- gen, werd in 1967 vastge steld maar is volgens de bewoners sterk verouderd. Een brief is verstuurd naar de Schïedamse gemeente raad, die maandag verga dert. De bestemming was: groen en verkeer. In de jaren zestig waren de plannenmakers nogal ri goureus in het uitdenken van een wegennet, want gerekend werd op twintig miljoen Nederlanders in het jaar 2000. Dat is nu wel anders, schrijven de bewoners, die daarom de bestaande be bouwing willen handhaven en verbeteren. Meer daarover op pagina drie. Voor een groter dok moet de kademuur eerder worden verbeterd. Vlaardingen B. en w. kredieten van in totaal van de zuidelijke wal- willen van de Vlaar- 1.850.000 gulden. kant van de Koningin dingse gemeenteraad Het geld is nodig voor Wilheiminahaven, nabij toestemming hebben het met spoed verbete- het Havenbedrijf Vlaar- voor het opnemen van ren van de beschoeiing dingen-Oost. Bij dit bedrijf bestaan name- lijk concrete plannen om het kleinste van de twee in ge bruik zijnde dokken te vervan gen door een groter, zodat de Vlaardingen De Wijkgroep Vettenoordsepolder (VOP) wil dat op het zogenaamde palen veldje langs de Vettenoordse- kade het OJC-gebouw komt, in plaats van woningen. Op de plaats waar tot voor kort de Ericaschool stond en waar het OJC-gebouw behoort te wor den gerealiseerd, moeten dan de woningen worden neergezet die eigenlijk op het palenveld je moeten komen. Bovendien kunnen daar meer woningen worden gebouwd, dan de veer tien op het palenveldje. De wijkgroep komt met deze oplossing, omdat zij vindt dat er vanuit de bewoners weinig of geen belangstelling bestaat' om straks naar het palenveidje te verhuizen. Verder is de wijk groep van mening dat bij het inwilligen van deze ideeén het probleem van geluidoverlast' Even een auto repareren is de 34-jarige D.D. uit Mijnsherenland op een nat pak komen te staan. Een klant van hem had problemen met haar auto die geparkeerd stond aan de Vlaardingse Westhavenpiaats. Toen de autohandelaar de „ingewanden" van de auto aan het bekijken was, gleed hij uit over de sneeuw en sloeg achterover het water in. Hij -wist zich in veiligheid te stellen door op een meerpaal bij de Oude Havenbrug te klimmen, waar hij laconiek op de brandweer ging zitten wachten. Deze verloste hem uiteindelijk met behulp van de ladderwagen uit zijn benarde positie. Schiedam/München De dader van de dubbele moordaanslag op dinsdag 13 december vorig jaar in Nieuwland is door de Westduitse politie in München aangehouden. Via Interpol was zijn signalement doorgegeven. De Schiedamse politie heeft via de officier van justitie om uitlevering verzocht van deze 34-jarige Italiaan G. F. .In de Van Hogendorpstraat had do man met een dolkmes op zijn ex-vrouw G. van Oyeh (25) en haar vriend G. S. (26) ingestoken. Hij richtte dit bloedbad aaft uit wraak, omdat de echtscheiding was doorgezet tijdens zijn gevangenschap: een gevolg van een eerdere steekpartij, in februari 1974. Ook toen verwondde hij de Schiedamse, alsmede enkele familieleden, tijdens een hoog opgelaaide ruzie Zijn straf van anderhalf jaar zat hij niet uit: in april 1975 werd hij over de grens gezet. Bij de aanslag in december liep zijn ex-vrouw twaalf messte ken in borst en buik op, waar zij in het Rotterdamse Dijkzjgt- ziekcnhuis bovenop kwam. Haar vriend, die vijf steken kreeg toebedeeld, was er vol gens de artsen meer bevredi gend aan toe. van het OJC kan worden voor komen, immers in de omgeving van het palenveldje staan geen woningen, terwijl dit wel het geval is rond de plaats waar de voormalige Ericaschool stond. Op verschillende bijeenkom sten met bewoners uit deze ou de Vlaardingse wijk is het "pa len veldprobleem" aan de orde gekomen. De aldaar te bouwen woningen komen namelijk vlak naast wasserij De Hoop te staan en pal tegen een der hoge muren van de Lijnbaanhallen. Verder zouden deze woningen recht tegenover de haringver- werkende bedrijven van Kwak- kelsteïn en van Van der Drift en Warmelo komen te staan. De VOP vindt het derhalve een goede oplossing als het palen veidje wordt bestemd voor het OJC-gebouw. De vraag is of deze oplossing wel verwezen lijkt kan worden. Immers bijna een jaar geleden besloot de raad van Vlaardingen in te gaan op wethouder Bas Goud- naan's voorstel en het OJC-ge bouw neer te zetten op de plaats waar tot voor kort de Ericaschool (aan de Zomer straat) stond. De plannen van de wqkgroep komen morgen - donderdag - tijdens een speciale zitting van de raadscommissie voor stads ontwikkeling aan de orde. Mochten de ideeën van de wijkgroep niet ingewilligd kun nen worden dan nog bestaat volgens haar de kans om negen woningen te bouwen rond het toekomstige OJC-gebouw. Punt is dan wel dat de geluidover- last wellicht een rol zal mee spelen voor de toekomstige be woners. Vlaardingen De raadscom missie voor algemene zaken heeft zich unaniem geschaard achter de plannen van B en W de Algemene Politie Verordering ten aanzien van het voederen van dieren te wijzigen. Dit houdt onder meer in dat het - na de raads vergadering van 26 april - ver boden zal zijn zwerfkatten te eten te geven. Tevens worden de houders van katten ver plicht hun huisdier te voorzien van een halsbandje met naam en eigenaar. Voorafgaande aan de vergade ring gisteravond hebben verte genwoordigers van de dieren bescherming Rotterdam gepro beerd de commissieleden op „andere gedachten te bren-" gen". Mr. A. Blussé van Oud Alblas vond dat, wat in Vlaar dingen gaat gebeuren ten aan zien van het aanpakken van het zwerfkattenprobleem, vol strekt verkeerd is. „Het op gro te schaaf afmaken van zwerf katten leert de mensen om on verschillig te zijn en te worden tegenover dit huisdier", zo meende de dierenbeschermer. „Voorts bestaat er geen gevaar, voor de volksgezondheid. La ten wij elkaar niet voor de gek houden en geef toe - Vlaardin gen - dat u bezig bent met het op grote schaal om 2eep helpen van katten". Ook het aanbren gen van halsbandjes vindt de heer Blussé van Oud Alblas gevaarlijk, omdat de praktijk had geleerd dat veie katten daaraan gestikt zijn. Voorzitter burgemeester Kie- boom vond het jammer dat velen zo slecht zijn geïnfor meerd over de werkelijke gang van zaken in Vlaardingen: het gaat om het ombrengen (door een prik) van slechts zieke zwerfkatten. De gezonde, ge vangen zwerfkatten worden ge steriliseerd. Die met een band je worden weer losgelaten. werf grotere opdrachten kan aanvaarden. Aangezien het belangrijk is om straks snel te kunnen beslissen over de uitvoering van de plan nen is het noodzakelijk dat de raad reeds op 26 april zijn toestemming verleent en dat de werkzaamheden eventueel on derhands kunnen worden aan besteed. Dit zou de gemeente goed uitkomen omdat op dit momentde kades aan de noordelijke zijde van de haven worden verbeterd. Door de grotere afmetingen van het nieuwe dok, alsmede ten gevolge van het feit dat de nieuwe dam wand aan de noordzijde van de Koningin Wilheiminahaven twee meter de haven in komt te staan, moeten de twee dokken enige meters in zuidelijke richting worden verplaatst. Wanneer echter de put voor het grotere dok wordt gegraven bestaat de kans dat de zuidelijke kade muur instort Renteverlies De totale kosten van de werk zaamheden bedragen, zoals vermeld, bijna twee miljoen gulden. Het benodigde geld daartoe zou echter pas in 1892 vrij komen. Wanneer de werk zaamheden reeds dit jaar wor den uitgevoerd, verliest de ge meente Vlaardingen circa een Kalf miljoen gulden aan rente. Met het havenbedrijf zijn in middels terzake besprekingen ge voerd.sD aarbij heeft HVO zich bereid verklaard de helft van de financieringkosten 250.00 gulden voor haar re kening te nemen. Dit aanbod is voor b. en w. acceptabel. Zij vinden het ook verantwoord gezien de eventuele gevaren dat de gemeente ook een ge deelte van de financiële conse quenties, die voortvloeien uit een vervroegde uitvoering van werkzaamheden. Schiedam Sinds gisteren heeft de politie een nieuwe post in de binnenstad. Men is verhuisd van de Buitenhaven weg naar de Nieuwstraat, waar het pand van de gemeen telijk sociale dienst is betrok ken. Dit gebouw is vorige week leeggekomen, toen de GSD naar de nieuwbouw aan de 's- Graveïandseweg verhuisde. In de nieuwe post worden geen grootscheepse verbouwingen verncht Mogelijk omdat com missaris Cees van der Haagen in de nabije toekomst toch nog naar het vroegere hoofdbureau aan de Grote Markt wil. Gister middag liet hij zich in ieder geval niet echt uit over de vraag of de nieuwe behuizing tijdelijk is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1