De WD is een echte volkspartij CDA voor mij nieuwe uit daging" Vrouwei i hebben geen recht van spreken! partij zonder dogma' wM lÉêl ■■IM 1 De politiek, dat ben Ik ook Gré van Eck- Grootveld: Leen Knipscheer (SGP): Ben Warmenhoven: PPR- programma 99 VRIJDAG 28 APRIL 1978 Wout van Geest: O |pf| VD/SC/WW 5 GEMEENDE-RAAD, een woordspeling op ge meenteraad, wordt deze keer gegeven door de lijsttrekker Ben Warmenhoven (D'66 Vlaar dingen), Leen Knipscheer (SGP Schiedam), Wout van Geest (CDA Maasland) en Gré van Eck-Grootveld (WD Maassluis). Gemeende-Raad is een rubriek waarin de lijsttrekkers van alle politieke partijen in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maas land stemgerechtigden gemeende raad geven voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen op 31 mei. Vandaag de tweede in de serie. o Gré van Eek-Groot- veld: Beetje groen be houden" „Het is inderdaad jammer dat de VVD het bij de laatste verkiezingen iets minder heeft gedaan dan wij de laat ste jaren gewend waren, maar plaatselijk gezien zijn we toch vooruitgegaan. We zullen dan ook ons best blij ven doen om die zesde zetel er bij te behalen". Aan het woord is mevrouw Gré'van Eck-Grootveld, voor de tweede achtereenvolgende keer lijsttrekster voor de WD in Maassluis by de ko mende gemeenteraadsverkie zingen; in het dagelijks leven wethouder van volksgezond heid en verder nog een hele boel bijbanen en -baantjes. Zelfs vindt zij nog de tijd om een eerzame huismoeder te zijn. WD, kouwe kak, kapitalis ten? Mevrouw Van Eek kan er hartelijk om lachen. Het kan best zyn dat er binnen haar partij figuren rondlopen die misschien aan kouwe kak doen denken, maar in zijn algemeenheid is volgens haar de WD een echte partij voor het volk, een volkspartij, waarin een ieder zich thuis kan voelen. „Je hoeft geen rode stropdas meer te dragen", zo zegt zij, „om sociaal voelend te zijn". Als voorbeeld noemt de lijst trekker haar bemoeienis en die van de eigen fractieleden met allerlei sociale proble men. „Dacht je nou werkelijk dat wij daar met gevoelig voor zijn7" Ze slaat er haar „partyboekje" voor de ko mende vier jaar op na Een belangrijk punt daaruit is het welzijnsbeleid. De WD streeft ernaar om de Steen- dijkpolder nu wat meer leef baar te maken, een betere leefomgeving. Verder zal deze party meer aandacht willen besteden aan de VOS-cursus sen en de vrouwenemancipa tie, zaken die Gré van Eek, als vrouw na aan het hart liggen. „De liberalen zyn het er over eens dat er snel verbetering in de beschikbare sportac commodatie moet komen Of dat een sporthal wordt7 „In principe wel", stelt de lijst trekster, „maar 2y moet wel betaalbaar zijn en met een met een gouden dak" De lijsttrekster erkent dat er nog steeds geen afgerond plan voor een tweede sporthal be schikbaar is Ronduit zegt zy: „Als een sporthal niet haal baar blijkt, dan m elk geval twee gymnastieklokalen" Over de stadsontwikkeling zegt de WD-afgevaardigde dat haar party tegen bebou wing van de Weverskade is en dat het kleine beetje groen dat Maassluis nog heeft, moet worden behouden Dat is dan ook de reden dat de WD laatst met een motie in de raad kwam tegen de plannen om een onderzoek in te stel len naar de uitbreidingsmoge lijkheden van Maassluis. En dan het langzamerhand berucht geworden, schuur- kerkje. Mevrouw Van Eek hierover met een toch wel opzienbarende uitspraak: „De VVD is tegen restauratie ervan. Wordt echter toch het besluit tot restauratie geno men, dan alleen als het ge meentemuseum daarin wordt ondergebracht. Want Jan Rohn, de conservator, zit veel te klein. Dat is een zaak die zeker is van Geest: Wout „Landelijk karakter handhaven" Maasland Hoewel Wout van Geest er al bij na twintig jaar in de ge meenteraad van Maas land op heeft zitten, heeft hij toch weer veel trek in een vijfde zit tingsperiode. ïn de strijd om de in Maasland te verdelen elf zetels, voert Van Geest de lijst aan van het CDA. Juist de vorming van dit Christen Democratisch Appèl was voor Van Geest doorslag gevend om zich weer be schikbaar te stellen „Dit is voor mij een nieuwe uitdaging", aldus de 54- jarige lijsttrekker. „De vorming van het CDA was werkelijk een grote gebeurtenis. Het was toch zo, dat de bijna honderdjarige ARP, de iets jongere CHU en de ook al vele jaren bestaan de KVP elkaar in het ver leden concurrerend tege moet traden. Nu komen de gedachten bij elkaar en moeten wij het eens zien te worden". Wout van Geest had al diverse malen gezegd, er zachtjes aan mee te willen step pen. Het CDA alsook zijn politieke interesse maakte die gedachte opnieuw niet serieus, „Ik ben overigens van plan om zo lang door te gaan als men vroeger placht te doen", zo stelt hij nadrukkelijk. Dat hij zich over vier jaar niet meer verkiesbaar zou wil len stellen, laat hij voor alsnog in het midden. Het wethouderschap wijst hij resoluut van de hand. Zoals hij dat trouwens ook bij vorige verkiezin gen al deed. „Ik word op nieuw beslist geen wet houder. Mijn werk laat dat niet toe". Van Geest is werkzaam als direkteur van de in Vlaardingen ze telende Gemeenschappe lijke Medische Dienst (G.M.D.). Zelf noemt hij zich liever het hoofd van het arbeidskundig onder zoek. „Voor het wethou derschap zou ik me volle dig moeten kunnen inzet ten, Dat betekent globaal het in Maasland aanwezig zijn om de belangen te dienen. En om twee din gen volledig te doen", al dus Van Geest, „dat kan ik niet". Daarom komt hij straks weer terug als raadslid. „Dat trekt me ook meer dan het wethouder zijn", zo bekent hij. „Als raad slid kan je alles wat rui mer bekijken. Als wet houder ben je erg gebon den, zeker hier ïn Maas land waar het college slechts uit drie man be staat". Van Geest ver wacht weer op te kunnen treden over een 2even mans fractie, exclusief de wethouder. „Ik verwacht zeker geen verlies, het CDA zit weer in de lift", 20 stelt hij. „Bovendien hebben we het in de ge meenteraad altijd redelijk gedaan bij de verkiezin gen". In het programma dat de kiezers naar het CDA moet leiden, nemen de agrarische getintheid van Maasland, de woning bouw en leefbaarheid een belangrijke plaats in. Van. Geest: „Het landelijk ka rakter moet gehandhaafd blijven. Maasland wü een dorp blijven en mag in geen geval op gaan in een stedelijke agglomeratie". Wat de veriaezingen be treft, betreurt de CDA- voorman het, dat er een gecombineerde SG- P/RPP-iijs uit komt. „Vol gens de uitslag van de statenverkiezingen, heb ben ze geen schijn van kans". Leen Knipscheer: „Onze burgemeester is voor naaktlopen. Nou, ik weet dan wel hoe hij is Schiedam Leen Knip scheer kan zich niet voor stellen, dat andere chris telijke partijen dan de SGP tegenwoordig een vergadering houden zon der gebed vooraf. „Het 'CDA heeft geen God meer nodig, de mensen kunnen bet zeker zelf wel. Ik vind dat vervlak king. Zo gaat een partij nou achteruit", zegt bij. Leendert H. Knipscheer, 61 jaar, gemeenteraadslid van 1970 tot 1974, is op nieuw lijsttrekker van de Schiedamse SGP, Vier jaar geleden kwam hij een dozyn stemmen te kort voor een raadszetel. „Het aantal 2etels was toen gezakt van 37 naar 35, omdat het inwone raantal van Schiedam on der de tachtigduizend was gekomen. Anders had ik het gehaald", her innert Knipscheer zich. Hoop om terug te komen heeft hij nog steeds. Maar m Schiedam zal de Staat kundig Gereformeerde Partij op eigen houtje daarnaar streven. „Rijn mond en Vlaardingen bij voorbeeld zyn een lyst- verbinding aangegaan", zegt Knipscheer. „Maar daarvoor zyn wij te prin cipieel. Met de RPF heb ben wij we! een gesprek gehad, maar onze basi sprogramma's wijken te veel af. De RPF schippert ons te veel met beginse len; die partij heeft bij voorbeeld wel vrouwen op de verkiezingslijst. Bij de SGP geldt nog altijd, dat vrouwen geen recht van spreken hebben. Ons hoofdbestuur raadt vrou wen aan met te gaan stemmen, al worden de stemmen wel geaccep teerd, hoor. Want de SGP wil mets veroordelen". Het GPV telt in Schiedam niet mee, vandaar dat de Reformatorische Politie ke Federatie door Knip scheer tamelijk uitvoerig ter sprake wordt ge bracht: „De RPF is uit nood ontstaan, zeggen ze, maar dat is natuurlijk met waar. Het zyn boze ARP'ers die met in het CDA wilden. Van Egas heb ik bijvoorbeeld nooit begrepen, dat hij met de roomsen in één fractie wilde. En iemand als Mak, m mijn tijd raad slid, nota bene iemand van mijn kerk, de christe lijk gereformeerde kerk op de Waranda, zei toen hij uit de ARP stapte: nu ben ik dakloos. Hij is met by de SGP gekomen! Maar wy hebben nu een maal strakkere richtlij nen: tegen vaccinatie, te gen crematie, daarvan wijken wij met af". Dat consequent vasthou den aan principes maakte Knipscheer dan ook tot een opmerkelijk raadslid. „Maar ik heb ook wel met PvdA meegestemd, hoor, en zelfs wel eens met Col- lé. Dan keken ze nogal scheef bij KVP en PCG, zoals dat toen heette". Ook toen hy uit de raad was verdwenen, bleef Knipscheer nog lange tijd vergaderingen bijwonen. Vorig jaar werd hy ge veld door reumatiek. „Maar ik ben daar boven op gekomen", zegt hy. „Weet je, wat my tegen woordig alleen zo opvalt? Vroeger werd het woord meestal gedaan door mensen als Verhulsdonk, Verluide, mevrouw Ta verne en Rosman ook wel. Maar tegenwoordig zyn het vooral jongeren Hoor je bijvoorbeeld Wiegman nog wel eens iets zeggen? Je hebt nu allemaal werkgroepen, maar wat weten zij nou meer dan de deskundi gen? Het leidt tot alle maal verwikkelingen. Daarom denk ik, dat vooral PvdA en CDA zul len verliezen" Vlaardingen D'66 komt zeker tenzij er onverhoopt voor de twee de maa! een politieke ramp voor de democra ten in het verschiet ligt terug in de Vlaar dingse raad. Na een af wezigheid van vier jaar maken de democraten, gelet op de uitslag van de laatste verkiezingen, kans op twee zetels. Het Vlaardingse afdelingsbe stuur, verwacht zeker drie. Lijsttrekker Ben War menhoven zal na 31 mei zeker gekozen zijn. Hy is (nog) vrij onbekend in de Vlaardingse gemeentepo litiek. In feite is hy een laatbloeier m de politiek; over de veertig en vorig jaar pas zijn eerste poli tieke daad gesteld door lid te worden van D'66. Warmenhoven behoort daarmee eigenlijk tot de tweede generatie in de D'S6 achterban. De eerste stamt uiteraard uit de zestiger jaren, de tweede groep gaf vorig jaar ge hoor aan de oproep van landelijk lijsttrekker Jan Terlouw. Warmenhoven: „Meestal stemde ik op de PvdA. Maar eigenlijk voelde ik me daar als kiezer met thuis. Het gezicht van de WD leek mij ook de op lossing met. Een party hoeft van mij met aan dogma's vast geklonken te zitten De verkiezings- slogan van D'66 is een partij die de 2 aken nuch ter weet te bekijken". Als hij in de raad komt wil de lijsttrekker m Vlaardingen zich voor twee dingen sterk maken, milieu en onderwijs. Wat dat eerste betreft: de heer Warmenhoven haalde zyn academische graad aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Over mi lieuzaken zal hij beslist m de commissie daarvoor zinnige bijdragen kunnen leveren. Ben Warmeahoven zal geen volbloed dwarslig ger v/orden. „Als je de gemeentepolitiek verge lijkt met landelijke dan is daar een groot verschil. In feite kan je gerust stel len dat de programma's van de diverse politieke partyen voor de gemeen teraadsverkiezingen veel gemeenschappelijke pun ten hebben. Vaak moet je echt diep graven wil je een verschilletje) ontdek ken". „D'66 pleit zelf dat de in spraak van de Vlaardm- IIP Ben Warmenhoven: milieu en onderwijs gers vloeiender moet gaan verlopen. Nu loopt dat stroef m het verkie zingsprogramma staat: er moet meer naar „de stem van de bevolking" geluis terd worden. trDat is een uiterst belangrijke zaak. De mensen moeten over hun eigen omgeving zin nig kunnen meebeslissen. Men woont daar tenslot te". Mocht er een coalitie uit de bus komen tussen de PvdA en D'66 dan wordt nummer twee op de lijst, Don Rodriques, wethou der Warmenhoven heeft zelf een voorkeur voor het raadslidmaatschap. Vlaardingen Welzijn in de meest brede zin van het woord. Dit staat in het ver kiezingsprogramma voor de aanstaande gemeenteraads verkiezingen van de PPR in Vlaardingen voorop. „De po litiek, dat ben ik ook", is de leus van het programma en volgens de radicalen zo ge noemd om aan te geven boe groot de invloed van de bur ger is en hoe zo veel mogelijk '"■mensen in Vlaardingen be trokken kunnen worden bij het gemeentelijke beleid. En daarin zit volgens de PPR het wezenlijke verschil tussen de PPR en de PvdA. Lijst trekker Riet Eggermont: „On ze doelstellingen zijn vrijwel gelijk aan die van de PvdA, maar de aanpak is anders. Wy willen de burger meer betrekken by het politieke ge beuren in zijn omgeving. Daarvoor moet de burger mondig worden gemaakt op dat hy zelf goed kan aange ven wat ie wil." Wethouder Rien Bovenberg: „De PvdA heeft dat vaderlijke van: Wy weten wel wat het beste voor jullie is. Kijk naar de renova tie van de Vettenoordsepol- der. De bewoners hebben la ten weten met een heel een voudig woninkje genoegen te nemen als de prijs maar laag blijft De PvdA stelt echter, dat er behoorlijke woningen moeten komen. Hetgeen de mensen zelf willen kan bij hen niet door de beugel, zij stellen: Het idee wat jullie over een huis hebben kan niet, dat is met netjes. Resul taat is dat de VOP straks opgescheept wordt met fraaie huizen, die de bewoners ech ter te duur vinden Wy stel len: geef de bewoners wat zy willen. Dat is natuurlijk leuk gezegd van elke politieke partij Doe wat je kiezers willen. Wie wil belasting betalen? Niemand, dus schaf dat af. „Ho", zeg gen de PPR-mannen „Dat kan natuurlijk niet. Daarom staat voorop, dat je de men sen op en top voorlicht. Voor het educatieve en vormings werk zyn we bereid een hoop geld op tafel te leggen. Dat betaalt zich op den duur zeif terug. Goed geïnformeerde burgers kunnen zelf plannen ontwikkelen en verlichten zo de werkzaamheden van het ambtelijke en bestuurlijke ap paraat." Links van de streep Een net zo belangrijke taak waar de PPR zich in Vlaar dingen voor gesteld ziet is de cuntinuering van het progres sief houden van het beleid. Of wel; Hou de PvdA links van de streep. „Het zou treurig worden als D'66 onze zetels m de raad weet te pakken", meent Rien Bovenberg Wy hebben een verfijnd program ma kunnen opstellen na vier jaar bestuurlijke ervaring Dat van de democraten is 0 zo vaag en zelfs oubollig" Hoewel Bovenberg de samen werking over de afgelopen vier jaar met de PvdA bmnen het college en in de raad uit stekend' noemt, verwijt hy zyn collega's van te veel solis tisch optreden. „De leden van het college werkten te ios van elkaar zonder dat zy een dui delijk samenhangend beleid voerden, het was samen links, niet samenhangend Dat Rien Bovenberg in zijn laatste dagen zit als wethou der voelt hij zelf wel aan. „We rekenen straks op één zetel in de raad, Dat die ene man of vrouw, geen wethouder wordt is weRdmdelijk."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5