SCHIEDAMSCHE COURANT If eor ganisatie woningdienst gaat door Geen tweede wethouder voor CDA? Vragenk war tiertje is inspraak genoeg CDA moet met PvdA praten Britse week in de Hoek Niet loyaal geweest voor VVD-Maassluis Na drie jaar praten achter gesloten deuren: Rijnmond beslist over rijksweg 19 Üfc 'WM' De 1 eerste blaren FOIVDSPATIENT DUPE VAN GROTE TEKORT Vlaardingen wil zes tandartsen werven Zijdeveld laat provincie weten: D'66 in brief tot fracties Geen stormloop bij brommertest Dinsdag 13 Juni 1978- ON'AFHANKELIJK DAGBLAD 103de jaargang no. 2610ó_4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachirndivnst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis - Het geruzie en gekrakeel rond de vierjaar lijkse stoelendans in de plaatselijke politieke arena is, althans in Maassluis, in alle hevigheid losgebar sten. En het ziet er reeds nu naar uit dat de grote winnaar van de raadsver kiezingen - het CDA - te vens de gTote verliezer gaat worden. Met andere woorden, het Christen De mocratisch Appel behoeft niet te rekenen op de zo fel begeerde tweede wethou- dorszetel. „Dat komt, omdat de WD ons niet wil steunen", 2egt een boze CDA-fractieleider drs. Pieter de Geus, „De liberalen wensen voor de komende vier jaar de zelfde collegeverhouding te handhaven". Enkele dagen geleden hebben vertegenwoordigers van zowel CDA als WD om de tafel geze ten om over dit probleem te praten. Veel wijzer is het CDA toen niet van de WD gewor den. De Geus hierover: „Ze (de WD, red,) hebben hoege naamd niets gezegd. AH!een maar geluisterd en wat ze zei den was niet bepaald als diep gaand te kwalificeren. Ik vind dit een onverteerbare 2aak, Nu staan wij zo ongeveer voor een voldongen feit". Op de vraag of het CDA niet dermate is teleur gesteld dat het zich terug gaat trekken uit de onderhandelin gen, zegt De Geus dat hij de totale gang van zaken ondemo cratisch vindt, maar dat het nog ondemocratischer is als een partij zich onttrekt aan haar verantwoordelijkheid. De heer Klaas de Roo, de man die de komende vier jaar de WD moet leiden in de ge meenteraad, is allerminst inge-' nomen met de uitlatingen van Pieter de Geus. De Roo, alsme de de WD-onderhandelaars Gerard Niestadt en Gré van Eck-Grootveld, 2ijn van me ning dat het CDA zich in de persoon van drs. De Geus on genuanceerd" heeft uitgelaten door direct na de verkiezings overwinning, waarbij het CDA Schiedam/Rotterdam/- Vlaardingen Rijksweg 19 is opgenomen in het ont werp van het regionaal verkeers- en vervoersplan (RWP), dat aanstaande maandag aan de orde komt in een vergadering van de Rijnmonsraad. Die vergadering begint om twee uur in het Rotterdam se stadhuis aan de Coolsin- gel- In het ontwerp wordt aan aanleg van rijksweg 19 door Midden-Delfland van het Kethelplein naar Rijs wijk, de voorkeur gegeven boven aanleg van de A 14, die in het verlengde van de A Q (Van Brienenoordbrug) zou komen te liggen in het gebied van de Rottemeren. Met die voorkeur schaart het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijn mond zich achter onder meer de betrokken kamers van koophandel, de West landraad en rijkswater staat, maar een dergelijk voorstel- aan de Rijnmon- draad gaat lijnrecht tegen het provinciaal beleid en tegen de meningen van de gemeenten Schiedam en Rotterdam (het blijkt, dat VJaardungen niet op tijd had gereageerd op het ont- werp-RWP). Wel heeft de provinciale planologische dienst (PPD) opgemerkt dat in het ont- werp-streekplan Zuid-Hol land West is gekozen voor aanleg van de A 14/16 in plaats van rijksweg 19, die overigens in het ontwerp- RWP wordt aangeduid als A 4. Over het regionale ver keers- en vervoersplan staat meer op pagina drie. Schiedam - De omstreden reorganisa tie van de gemeentelijke woning- dienst, waarover deze maand achter gesloten deuren precies drie jaar wordt vergaderd, gaat door. De knoop wordt in het stadskantoor doorgehakt op maandagavond 19 juni. Ondanks protesten van de vakbondsvertegen woordigers in het Georganiseerd Overleg wordt dan aan de gemeente raad gevraagd akkoord te gaan met het voorstel om per 1 juli bouw- en woningtoezicht en de afdeling nieuw bouw onder te brengen bij de dienst gemeentewerken. Ook de rekenkamer en de afdelingen renovatie, sane ring en rehabilitatie worden in het voorstel bij gemeen tewerken ondergebracht. De resterende hoofdafdelin gen, onderhoud en admini stratie, worden samenge voegd in een nieuwe dienst, die de naam krijgt van Ge meentelijk Woningbeheer. Aan het hoofd daarvan komen de directeuren P. Kulik en J. van Schijn del. Voor dit alles moet er wel 491 mille op tafel komen, omdat het aantal amb tenaren zal moeten worden uitgebreid. Een aantal ambtenaren ziet het allemaal helemaal met zitten. Zij vrezen hun zelfstandigheid te verliezen als bouw- en wo ningtoezicht wordt overgehe veld naar de dienst waar ir. Harm de Block de scepter zwaait. Een paar maanden ge leden hebben zij daar nog een verontruste brief over aan de gemeenteraad en onze redactie gestuurd, zoals wij reeds meld den in de krant van woensdag 1 maart. Net als de vakbondsvertegen- woordigers in het Georgani seerd Overleg voelt men veel meer voor een tweede voor stel. Alleen nieuwbouw en wo- ningkartotheek worden daarin ondergebracht bij de dienst ge meentewerken, terwijl bouw en woningtoezicht een aparte dienst gaat vormen en de hoofdafdelingen administratie en onderhoud worden samen gevoegd tot een nieuwe een heid woningbeheer. Burgemeester en wethouders hebben dat alternatief echter van tafel geveegd. Het college geeft de voorkeur aan het eer ste voorstel vanwege: betere mogelijkheden voor integratie van deskundigen, mogelijkhe den tot verhoging van de effi- ciencygraad door eliminatie van eventuele doublures en kortsluiting van processen en betere mvoeringsmogelijkhe- den van projectorganisatie, in het bijzonder bij stadsvernieu wing. Tevens door de mogelijk heden tot taakverbreding - zo staat allemaal in het raadsstuk - en omdat de accountantsrol en onafhankelijke opstelling van bouw- en woningtoezicht voldoende gewaarborgd kun nen worden door het creeren van geschikte procedures. In de tot nu toe gevoerde ver gaderingen van het Georgani seerd Overleg hebben de raad sleden altijd hun stem voorbe houden. Maandagavond zal dat anders zijn. de grootste partij van Maas sluis werd, een tweede wethou derszetel voor zich op te eisen. Ook sociaal bezien vindt de WD dat niet juist, omdat de twee zittende PvdA-wethou- ders het de afgelopen vier jaar goed hebben gedaan. Voorts vindt de WD het frap pant dat uitgerekend een partij die steeds gezegd heeft dat er na de verkiezingen met alle partijen moet worden gespro ken over de wethouderszetels, nu ineens een grote mond op zet. „Dat schiet bij ons in het verkeerde keelgat", zegt De Roo, zich bewust zijnde van de belangrijke sleutelpositie van zijn partij. Hij merkt nog op dat de WD overigens relatief bezien meer winst heeft ge maakt dan het CDA. Een ander, eigenlijk wel be langrijkste argument waarom de VVD wil dat er geen veran dering in de wethauderszetel- verdeling komt, is het feit dat het CDA in de afgelopen vier jaar de liberale fractie niet op alle fronten heeft gesteund. Als er geen verandering in deze patstelling komt, en daar ziet het niet naar uit, dan zijn de kaarten inderdaad geschud en behoeft het CDA op dinsdag 5 september niet te rekenen op een tweede wethouder. ii i iii i ut i tn t» t i in itni i n in riniiiiitiituij^ Vlaardingen Er Is In Vlaardingen geen tandarts meer te vinden die nog be reid is nieuwe ziekenfondspa- tienten in zijn praktijk op te nemen. Volgens een nog ge heime nota van de afdeling algemene zaken en bestemd voor het college van b en w is dit een gevolg van het nijpende tekort aan tandart sen. In deze nota staan enke le voorstellen te lezen die verandering in deze onge wenste situatie moeten bren gen. Er wordt ondermeer op aan gedrongen dat de gemeente het jonge tandartsen aantrek kelijk moet maken zich in Vlaardingen te vestigen. Dit zou dan het beste kunnen ge beuren door vooral jonge tandartsen zoveel mogelijk medewerking te verlenen bij het vinden van huuraccom- modatie. Hierdoor hoopt men minimaal zes tandartsen aan te trekken. Lukt dat, dan zou het tandartsenbestand in de voormalige vissersplaats ko- men te liggen op twintig. Dit komt neer op één tandarts op elke vierduizend inwoners. Een situatie die volgens alge mene zaken nog verre van ideaal is. Eén tandarts op de tweeehalf duizend inwoners zou volgens de Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Tandheelkunde het beste zijn. Een dergelijke ideale situatie zit er, althans voor Vlaardingen, niet in. Een gemiddelde van een op de vierduizend lijkt reeier, maar zelfs dan nog zal Vlaardingen het tandartsenbestand met bijna de helft moeten zien te vermeerderen. Het probleem is echter dat je tandartsen met leunt dwingen zich hier te vestigen. Zij maken deel uit van de zogenaamde „vrije" beroepen. Gevolg van één en ander is dat tandartsen zich liever ergens vestigen, waar de woonomgeving prettiger is. In genoemde adviesnota wor den nu voorstellen gedaan het jonge tandartsen aantrekke lijker te maken hier hun praktijk te beginnen. De nota is door het college van b en w overgenomen. En inmiddels wordt gezocht naar concrete mogelijkheden die de huurac- commodatie en uitgifte van grond voor „eigen bouw" voor nieuwe tandartsen moe ten vergemakkelijken Dit bij voorkeur in de Westwijk waar zegge en schrijve één tandarts gevestigd is; en dat op een bevolking van circa 16 dui zend inwoners. Hoek van Holland Deze zo mer worden de traditionele banden tussen Hoek van Hol land met Engeland nog eens extra verstevigd. De braderie in de Hoek, die op vrijdag 21 m zaterdag 22 juli wordt ge bonden, komt geheel in het leken van Groot-Brittanié te Een week eerder komt daarbij de nieuwe veerboot Prinses Beatrix in de vaart. Het feeste lijk gebeuren is voor de Stoom vaart Maatschappij Zeeland re den om aan de Britse week mee te werken. Vorm en inhoud worden door am te vormen braderiecom missie gegeven. Daarbij zal worden gelet op de kwaliteit van de stands en het assorti ment van de artikelen, die zo veel mogelijk op Engeland zijn afgestemd. Gedurende de Brit se week worden enkele straten in Hoek van Holland omge doopt in bekende Londense straatnamen. Pogingen worden ondernomen het straatbeeld op te sieren met originele Engelse bobby's. Verder zijn er plannen om een aantal echte dubbel dekbussen over te laten komen, een stadsomroeper zoals deze in Engeland nog m de praktijk werkt, oude auto's, Schotse drnsers en doedelzakspelers. 0 De eerste Maren zijn s S weer doorgeprikt. Zowel in Vlaardingen als in 2 5 Maassluis ging gister- s S avond de traditionele avondvierdaagse van 2 5 start. Vlaardingen boekte 2 20 wandelaars minder 2 dan vorig jaar terwijl f§ Maassluis er ruim bon- derd meer had. De stap- pers uit Vlaardingen (in 2 totaal 6670) gingen hoofd- 2 zakelijk door de Holy- wijk. In Maassluis, waar 2 2 ruim 2100 mensen van S 2 sfari gingen, was het vooral opvallend dat er 5E een groot aantal mensen 2 2 meeliepen die voor het eerst meededen. trEn 2 dat," aldus de beer Sin- ke," ondanks het feit dat 2 we behoorlijk wat con- =5 2 currentie verwachtten 2 van ondermeer De Uer, 2 's-Gravcnzande en Rozen- 2 burg. Tegenwoordig gaan 2 de mensen juist naar an- 2 dere gemeenten toe om 2 2 de omgeving daar ook te 2 S Ieren kennen." Als oor- 2 2 zaak van de toch wel aanwezige blaren wordt 2 S vooraf ondeugdelijk 2 EE schoeisel genoemd. 2 41llllllllinillllHllljilif!llilt!(HI!HtirfmilHIliiE O De Korte Havenbrug wordt bedreigd, zo meent de bewonersvereniging Schiedam-Centrum. Men vreest dat de fraaie op haalbrug hetzelfde Jot staat te wachten als de Willemsbrug, ofwel dat er binnenkort een vrachtwa gen door het monument zakt. Een verontrust bestuurslid van de projectgroep Lange Haven zegt over de antieke brug bij De Korenbeurs: „Door de veranderde ver keerssituatie in de binnen stad komt er de laatste tijd veel meer vrachtverkeer overheen. Dat is funest Niemand stoort zich aan het verbod om er met wa gens te rijden van meer dan zeshonderd kilo as- druk". I De zaak is door het be- stuurslid uit de binnenstad I aangekaart bij ambtenaren I op het stadkantoor. Schiedam/Den Haag Een paar vragenk wartiertjes rond een commissievergadering is voldoende inspraak voor de bevolking, als een bestemmingsplan moet worden vastge steld. Deze, eindelijk duidelijke uitspraak van hem over wat hij van inspraak vindt, heeft Chris Zijdeveld, wet houder voor ruimtelijke ordening in Schiedam, gister middag gedaan tegenover een deskundige, maar kenne lijk weinig geïnteresseerde commissie uit gedeputeerde staten van Zuid-Holland. De commissie, onder voorzit terschap van gedeputeerde ir. Nico Buijsert (CDA), hoorde twee uur lang de Schiedam mers aan, die bezwaarschriften hebben ingediend tegen het be stemmingsplan voor Woud- hoek-Noord, dat eind novem ber vorig jaar door de Schie- damse gemeenteraad werd vastgesteld, na de nodige emo- Vlaardingen D'66 wil dat het CDA op korte termijn gaat praten met de PvdA om met deze partij te komen tot een nieuw college voor de komen de vier jaar. Dit staat in een brief die Ben Warmenhoven van D'66 gisteravond heeft overhandigd aan CDA-fractïe- voorzitter Jelle Wijnstok aan het begin van een informatie ve bijeenkomst die op initia tief van de Christendemocra ten is gehouden. Het CDA was van mening dat een onenterend gesprek tussen de onder handeling sdelegaties van alle fracties snel duidelijk heid kon scheppen met betrek king tot de collegevorming. Pv dA en SP/PSP hadden reeds te kennen gegeven met aanwezig te zullen zijn. D9or de onverwachte bnef van D'66 was verder praten niet meer nodig. Alle deelnemende partijen, inclusief het CDA, be treuren de inhoud van de bnef. Te meer, omdat een weg terug - dat wil zeggen, als de onder handelingen tussen CDA en PvdA stuklopen - met meer mogelijk leek. D'66 staat op het standpunt dat de PvdA de mo rele plicht heeft om met het CDA samen te werken. Elke andere samenwerkingsvorm betitelt Don Rodngues als „krakkemikkerig' Inmddels heeft ditzelfde D'66 alsnog te kennen gegeven dat, als de onderhandelingen tussen CDA en PvdA stuk mochten lopen, er alsnog gesproken moet worden met alle politieke partijen. „Maar", zo zegt de nummer 2 van D'66, „deze op lossing vinden wij minder ge slaagd". Rien Lensvelt (SGP/GPV) vindt het hoogst vreemd dat D'66 in dezelfde brief stelt dat deze partij niet zal meewerken aan de vorming van een college dat mede steunt op de fractie van SGP/GPV. Een onvolwassen houding, zo vindt Lensvelt. ties. Na die twee uur reageerde Zijdeveld in vijf minuten, waann hij onder meer de op merking over de vragenkwar- tiertjes plaatste. Later zei hij" „Ach, tijdens zulke hoorzittin gen moet je altijd kort en bon dig zijn ZoaJs de houding van de com missie uit GS zich liet aanzien {de aandacht van de leden va rieerde van knikkebollen tot turen over een plank aart, en notulen werden met gemaakt), zal Schiedam waarschijnlijk een ontheffing krijgen, alsnog, via de zogenaamde artikel 19- proceduie, om alvast het om streden plan-Hoorn uit te voe ren, nog voordat het hele be stemmingsplan door GS is goedgekeurd. Het betreffende deel plan. ge nummerd 1-A, laat volgens vooral Lieke Blaauw geen ruimte voor gezellig wonen Zij zat als mede-indienster van en kele bezwaarschriften m het Provinciehuis in Den Haag en antwoordde, toen voorzitter Buijsert heel omzichtig, via een heel moeilijk politieke zin, had gevraagd of het deel plan de „bezwaarden" echt wel zo hoog zit. dat bijvoorbeeld gehandi capten de grootste moeilijkhe den zullen hebben met het plan-Hoorn. „Het plan is mij zeer onsympa thiek," zei mevrouw Blaauw, voorzitter overigens van de stichting samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN), waar van een aparte werkgroep voor ruimtelijke ordening ook nog een apart bezwaarschrift had ingediend. Meer kritiek op onder andere het deelplan had Eten Schweers toen al geleverd, tijdens een zeer ontspannen weloverwogen betoog dat een half uurtje duurde. Vooral hij bet na afloop duidelijk weten, dat hard gewerkt zal worden aan nieuwe beroepschriften aan de Kroon, als het oordeel van ge deputeerde staten onbevredi gend blijkt. Vooral het commentaar van de provinciale planologische com missie (de PPC, een meer for mele club dan de PPD waar over elders meer tn deze krant staat) vond hij te kritiekloos. „Juist de overgang van de Schiedam se bebouwde kom naar Midden-Delfland, evenal het zoeken naar een alternatief voor rijksweg 19. waren voor de PPC nou 7.0 leuk geweest om eens de schouders onder te zetten." vond Schweers. Andere sprekers waren Gerard Peet (namens de samenwerken de milieugroepen Midden-Delf land), Everard ter Haar (na mens stuwgroep Midden-Delf land Schiedam), Jan Fransen, Joke Kijlstra en Martin Swart Schiedam Van de mogelijk heid om brommers op het poli tiebureau te laten testen heb ben tot nu toe nog tnaar elf Schiedammers gebruik ge maakt. Zes bromfietsen kwamen moei teloos door de keuring. Vijf voldeden er niet aan de techni sche eisen; meestal omdal ze wiren opgevoerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1