Provincie komt zo snel mogelijk Maasdijk te hulp Bols wil silo nog gebruiken De Koperwiek in 't nieuw Havenbedrijf pakt verontreiniging aan Milieutoneel voor kinderen Sloop alleen als wordt meebetaald Pronkju weeltjes DINSDAG 20 JUNI 1978 GS beloven statenlid Zwinkels: Oost hoort niets over waterschade Twee inbraken in een school ff f'P: Meisje in singel gegooid Sieraden verdwenen Socialisten in T-shirts Marktzeilen kapotgesneden Stortbaden worden duurder Recital twee dagen later Spullen gevraagd Aan wie wagen uitgeleend? Burengerucht VD/SC/WW 3 Psssttt sluit het clubhuisselzoen in Schiedam af met een milieuvoorste! ling in Nieuwland. Schiedam Voor kinderen van vier tot twaalf jaar houdt theatergroep Psssttt morgenmiddag een toneel voorstelling- in wijkcentrum Nieuwland op het Dr. Wi- bautplein. Het stuk heet „Piccolo en de Zwartmaker" en handelt over een kianig manneke, dat het aan de stok krijgt met een milieu vervui 1- Om twee uur begint de voor stelling. Psssttt speelt bet stuk op een begrijpelijke en leuke wijze, volgens de stich ting voor samenlevingsop bouw ,m Schiedam-Noord (SSSN) en de verschillende Schïedamse clubhuizen, waar kaarten verkrijgbaar zijn voor een rijksdaalder per stuk. De SSSN heeft haar kantoor in het Kruisgebouw in Groen oord. Om vier uur is de voorstel ling afgelopen. Dat betekent dan tevens het einde van bet clubhuisscizoen. Den Haag Tijdens de vergadering van provinciale staten heeft het CD A-staten lid Zwinkels (wethouder en loco-burge meester van Naaldwijk) de aandacht van gedeputeerde staten gevraagd voor de on houdbare verkeerssituatie op de Maasdijk. Enkele ongelukken, waaronder een met dodelijke afloop, hebben grote opwinding veroorzaakt onder bevolking en de gema tigder elementen hebben slechts met moeite kunnen voorkomen, dat er harde acties werden ondernomen. Jaarverga dering: Schiedam Nog helemaal niets hebben de bewoners van het Singelkwartier van de gemeente gehoord hoe- het-nou-zit met de schade claims, die vorig jaar zijn ingediend na de waterover last Hoewel wethouder Reinier Scheeres onlangs wist te melden dat de ver zekering gaat betalen, heb ben de gedupeerde bewo ners en bewonersvereni ging Schiedam-Oost nog geen enkele officiële reac tie ontvangen. „Nog even, en dan is het een jaar geleden", moppert het bestuur van de vereni ging. In het jaarverslag over 1977 terugwijzend op de zware regenval van 22 augustus. Daarbij kwamen vooral kelders onder water te staan, het gevolg van een ondeugdelijk rioolge maal. Die wateroverlast is een van de punten, die van avond aan de orde komen tijdens de jaarvergadering van de bewonersverenï- ging. Om acht uur begint deze in de Wilgenburg, een 2aaltje naast de pastorie van de rooms-katholieke kerk, aan de Laurens Cos ters traat Als extraatje is er een ten- toonstellinkje onder de ti tel „Van weiland tot speel straat", een verzameling plaatjes van plekjes in Schiedam-Oost die nu zijn verdwenen of totaal van tanzien zijn veranderd. De heer Zwinkels wees het col- lege van GS op deze feiten en herinnerde aan de file van 20 km die onlangs op een zomerse zondag op deze route naar Hoek van Holland stond. Hij wilde weten hoe het college denkt een nog grotere chaos te voorkomen en wetke pressie het op de regering denkt uit te oefenen om te bereiken, dat rijksweg 20 naar Hoek van Holland wordt doorgetrokken. Hij vroeg ook medewerking voor enkele verkeersmaatrege len op de Maasdijk, zoals snel heidsbeperking en ïnhaalver- bad tussen Maasdijk en de Oranjesluis weg met plaatsing van een (nood)vcrkeersliehtin- stallatie op laatstgenoemd kruispunt De gedeputeerde Diepenhorst toonde begrip voor de woede van de bewo ners, maar vond harde acties toch met de juiste weg naar een oplossing. De problemen op de Maasdijk hebben de vol le aandacht van de provincie, voor zo ver die binnen haar bevoegdheden liggen. Al eerder werd voor een gedeelte van het traject een snelheidsbeperking ingesteld en nu ligt er een ad vies van de provinciale water staat om de minister voor de hele weg een beperking tot 60 km te vragen. Er is een moge lijkheid op dat besluit van de Schiedam Tot tweemaal toe is in het weekeinde ingebroken in de Harleïdjn. De daders wis ten de kleuterschool aan de Burgemeeser Van Haarerfaan beide keren binnen te komen door een ruit uit te lichten. De totale schade bedraagt 600 gul den. Bij de eerste kraak werd schoolmelk over de vloer gego ten, terwijl een koekoeksklok en een puntenslijper werden buitgemaakt In de tweede ron de braken de inbrekers met een nijptang, die in de kleuter school later werd gevonden, enkele kasten open. De inhoud daarvan belandde ook op de vloer. minister vooruit te lopen en die willen GS gebruiken. Er komt snel overleg met het gemeente bestuur over een inhaalverbod terwijl de,burgemeester bij de rijkspolitie kan aandringen op scherpere controle. Een nood- verkeerslichtinstallatie is mo menteel niet beschikbaar en het is bovendien de vraag of die hier bruikbaar zou rijn, aldus de heer Diepenhorst. In het urgentieprogramma voor de secundaire wegen zijn ver beteringen van de Maasdijk op genomen en GS hebben nu op dracht gegeven de uitvoering daarvan zo veel mogelijk te versnellen. Het doortrekken van rijksweg 20 naar Hoek van Holland is een zaak van het rijk, waar de provincie geen zeggenschap in heeft. Schiedam Bij Bols is men bereid om met de gemeente te praten over sloop of beschildering van de torenhoge silo achter de burgemeester Honnerlage Gretelaan. Het gemeentebestuur zal echter over de brug moeten komen met een fors aandeel in de kos ten, wil één van die twee verlangens van wethouder Chris Zijde veld worden gereali seerd. Volgens ingewijden is er geen sprake van dat de gemeente zal meebetalen. Daarom is men bij Bols ook reeds op zoek naar een alternatief gebruik van het enorme grijze blok beton, dat door de sluiting van mouterij De Koning volgende maand leegkomt. Over het artikel in onze krant van woensdag 3i mei, waarin wethouder Zijdeveld onthulde dat het gemeentebestuur had aangdrongen op sloop of be schildering van het ontsierende gebouw zegt bij De Koning di recteur P. W. Reineke: „We gaan niet een, twee, drie over tot sloop, want dat is duur en we hebben geen geld. Boven dien krijgen we er niets voor terug. Het gebouw is ook nog goed. Ik ben de laatste om te zeggen dat het mooi is. De bouwvergunningen zijn des tijds echter gewoon door de gemeente verleend. Met name de silo is ook nooit anders ge worden dan op de bouwteke ningen stond." Over het voorstel om het ge bouw in Nieuwland wat appe- tijteïijker te maken door er een beschildering op aan te bren gen vervolgt directeur Reineke: „Daar geloof ik niet zo in. Ik zou niet weten hoe ik het zou moeten doen of wie dat zou moeten betalen. De silo heeft ook nog een vrij redelijke ea rn ouflagekleur. Als men er bij voorbeeld wolken op zou schil deren dan zou dat toch ook maar hoogstens drie keer per jaar passen bij het weer". Gewoon omdat ze apetrots zijn op de nieuwe behui- zing(en) hield het kindertehuis „De Koperwiek" in Hoek van HoUand woensdag open huis. Tijdens de uitgebreide rond leiding hebben de genodigden, onder wie het deelraads- bestuur, geestelij ken, leveranciers en andere belang stellenden zich er van kunnen over tuigen dat' „De Koperwiek" zich inzet voor een mo dem stuk kinder- begeleiding. Op de plaats waar de zeer verouder de houten barak- ken en het hoofd gebouw stonden is een aantal op het oog gewone woon- huizen gebouwd. De woningen bie den onderdak aan kinderen varië rend van drie tot zestien jaar met als „gezinshoofd" een leider of leid ster. „De Koper wiek" vangt voor kortere of langere tijd kinderen op die om uiteenlo pende redenen, vaak op advies van de voogdij raad, tijdelijk of permanent aan de ouderlijke macht worden onttrok ken. De indeling van de woningen doet denken aan een „normaal" huis. De broodmaaltij den worden in di verse wooneenhe den klaargemaakt en evenals m elk gezin moet de jeugd een handje bij het huishou den helpen. De warme maaltijden worden echter klaargemaakt in de centrale keu ken. De grotere kinderen beschik ken over een ei gen slaapkamer die ze naar eigen inzicht kunnen in richten. De klein tjes slapen met twee of drie bij elkaar. De zolders rijn in gericht als speel en hobbyruimten. Vlaardingen Het 13-jarige meisje A. T. J. K. uit Vlaardin- gen is zaterdagmiddag door Schiedam Voor een aanzien lijk bedrag aan sieraden heb ben inbrekers gestolen uit een woning op de Rotterdamsedijk. Sporen van de inbraak vond de politie echter niet. De bewoner van het huis op de eerste etage is de 66-jarige G. M. W. Een aanhangwagentje van 400 gulden is door onbekenden meegenomen op de Schie. Eige naresse is de 25-jarige Schie- damse H. M. van M.-van R. die de diefstal bij de politie meld de. twee 16-jarige jongens uit bal dadigheid in de singel nabij de kinderboerderij in Holy ges meten. De twee knapen, H. - F.H. en T.D. uit Vlaardingen, kunden geen motief voor hun daad opgeven. Het meisje liep slechts natte, vieze kleren op. De schade wordt vergoed. Tien andere jongens hebben twee van hun sexgenoten in de Ary Koplaan dermate afge tuigd dat de politie een offi cieel onderzoek moest instellen. De vechtpartij is waarschijn lijk ontstaan, omdat deze angst* hadden dat de twee jongens hun hut hadden ontdekt. Op een onverwacht moment sloeg de groep op de twee in. Behal ve diverse verwondingen, sneu velden een bril en een horloge van het tweetal, dat overigens niets bleek af le weten van het bestaan van een hut. Hoek van Holland De luchtverontreiniging waar de bewoners van de Willem van Houten- straat in Hoek van Holland nu al meer dan een jaar last van hebben, heeft tot maatregelen van het Rotterdamse havenbedrijf geleid. Na uitge breid overleg met de Graan Elevator Maat schappij, veroorzaker van de verontreiniging, heeft de Rotterdamse onderneming nieuwe voorzieningen getroffen, die een einde moeten maken aan de aanslag van tapiocamecl op een aantal huizen in Hoek van Holland. De Graan Elevator Maatschappij (GEM) hoopte door middel van een visbekconstructie aan de laad buizen dat de verontreiniging zou worden opgeheven. Eerste proefnemingen wezen ook in die richting maar de praktijk heeft uitgewezen dat de visbekconstructie als oplossing niet vol doet Vandaar dat het havenbedrijf met de GEM om de tafel is gaan zitten wat de volgende afspra ken opleverde: Aan het einde van de laadbuis wordt een soort paraplu bevestigd van zwaar plastic waar door het tapiocamecl niet kan opstuiven. 0 De scheepsruimen moeten zoveel mogelijk worden afgedekt zodat ook de wind geen vrij spel heeft. 0 De laadbuizen moeten dieper in het ruimen worden aangebracht tijdens het transport naar de elevator. 0 De controle van het havenbedrijf wordt geïntensiveerd. 0 Zo gauw het gevaar van verontreiniging ontstaat moeten de activiteiten aan de drijvende elevatoren worden gestaakt De GEM heeft inmiddels ook niet stil gezeten. Het Rotterdamse bedrijf stuurde twee experts naar Thailand, van waar het tapiocameel wordt geïmporteerd, om er op toe te rien dat het tapiocameel beter wordt samengeperst De laat ste maanden liet dat samenpersen door de verhoogde produktie zeer te wensen over wat extra overlast voor de bewoners in Hoek van Holland betekende. Bovendien expirimenteert de GEM zelf ook op diverse fronten om de luchtverontreiniging tot een minimum te beperken. Een werkgroep van door Oscar van der Kroon de GEM bestudeert momenteel de mogelijkhe den van een sproei-installatie. Wellicht dat door het vochtig houden van het tapiocameel de vervuiling kan worden beperkt De bewoners van Hoek van Holland zijn uite raard verheugd over de activiteiten van het Rotterdamse havenbedrijf en de meewerkende houding van de GEM. Men heeft echter nog geen inzicht in de resultaten van de nieuwe voorzieningen omdat sinds weken geen zuid-oos telijke wind heeft gestaan. Alleen bij die win drichting, die trouwens normaal zeer regelmatig voorkomt hebben de bewoners overlast Twaalf keurig opgepoet ste en prachtig onderhou den Rolls Royces stonden zaterdagavond te pronk op de Harwichkade in Hoek van Holland. Met bouwja ren. variërend van 1925 tot 1963, vormden zij een stukje nostalgie tussen al die nieuwe wagens op de kade. De twaalf wagens nemen deze week deel aan een Rolls Royce-rally in Cambridge. De bestuur ders zijn lid van de Rolls Royce Enthusiasts Club. Secretaris Dolf Meijers had het er flink druk mee om de wagens veilig en wel aan boord van de St. Ed mund te krijgen. Het pronkstuk van de collectie is een Rolls Royce Phan tom 111 uit 1937, een twaalfcylinder waarvan er in totaal maar 736 2ijn ge maakt. Ook de Phantom V, een vroegere statiewagen van koning Olavvan Noor wegen trok veel belang stelling. Schiedam Vanavond houden de Jonge Socialisten een verga dering in het stadhuis op de Grote Markt. In de fractieka mer van de PvdA zal gespro ken worden over de koffie- schenkactie, die plaatsgreep in het arbeidsbureau, en over nieuwe activiteiten waaronder het vervaardigen van T-shirts met het JS-embleem. Ook wordt de agenda van de PvdA-ledenvergadering van morgen doorgelicht, terwijl voorts aandacht wordt ge schonken aan de organisatie van_ een feest voor de Jonge Socialisten in de regio. Naast Koos Altink en Jos van der Lugt houdt Simon de Ridder zich daarmee bezig, en daarom stapt hij uit het JS-bestuur in Schiedam, evenals Hans Ko- nings, die zich al een wat oude-* re socialist mag noemen. Er rijn dus twee vacatures, die vanavond kunnen worden op gevuld. Schiedam Vannacht is op het Bach plein een extra oogje in het zeil gehouden, in ver band met de kramen die daar al klaar stonden voor de week-' markt van vanochtend. Vrijdag bleek namelijk op het Broers- veld, voordat daar de markt zou beginnen, dat in de nachte lijke uurtjes elf marktzeilen met een mes waren stukgesne den. Dat was gebeurd vlakbij een café op het Broersveld. De schade bedraagt 1500 gulden. Namens de marktmeester heeft de 21-jarige student F. A. K. van de vernieling aangifte ge daan bij de politie. Vlaardingen Het nemen van een stortbad, ofwel een dou che, wordt duurder in Vlaar dingen. Althans als het voor stel van b en w. Vlaardingen daartoe door de raad wordt aangenomen. Gezien de loon- en prijsstijgin gen van de afgelopen periode %vilde het college m eerste in stantie een verhoging ineens van 0,40 tot 0,75 per stort bad. hetgeen volgens de be windslieden nog steeds nauwe lijks een bijdrage in de exploi tatiekosten zou zijn. Omdat op grond van de Pnj zen beschik king Goederen en Diensten 1978 een rechtstreekse verho ging tot het tarief van 0,75 niet is toegestaan heeft het col lege besloten de tariefsverho ging gefaseerd te doen ingaan. Het departement van Economi sche Zaken zal goedkeuring wonden gevraagd om de tarie ven als volgt te mogen verho gen: per 1 augustus van 0,40 naar 0,50, per 1 maart van 0,50 naar 0.60 en per 1 augustus 1979 van 0,60 naar 0,75. Verder wil het college na het bereiken van het laatste tarief jaarlijks tot trendmatige aan passing van dit tarief over gaan. De atacriefsverhogmg staat mede in verband met de verbouwing van het voormali ge badhuis aan de Rotterdam- sew eg tot ruimte voor de V. O. J. en tot muu-badhuis met vier douches die onlangs gereed is gekomen. De bouwvereniging Samenwerking en de V.V.V. Patrimonium's Woningen heb ben er reeds mee ingestemd voor respectievelijk de badhui zen aan de Marisstraat en de 2e Van Ley den Gaelstraat een zelfde tariefsverhoging toe te passen zodat uiteindelijk tot een uniform tarief voor alle badinrichtingen in Vlaardingen wordt gekomen. De verenigin gen zullen uiteraard het tarief voor het nemen van kuipbaden in dezelfde verhouding verho gen. Vlaardingen In onze krant van afgelopen vrijdag stond dat de jonge pianist Leon Bak dinsdag 27 juni in zaal Harmonie een recital geeft. Die recital gaat door natuurlijk, zij het op een andere datum: donderdag 29 juni Vlaardingen Voor het in richten van de sinds kort ver kregen traimngs-Zactivitciten- ruimte doet de Stichting Open Jongeren Centrum een beroep pp de Vlaardingse bevolking om spullen, zoals tafels, koel kasten, banken, stoelen, lam pen enz. die met meer worden gebruikt ter beschikking te stellen. Wie iets weg te geven beeft kan woensdag- en donderdagavond telefonisch contact opnemen tussen 18 en 21 uur met num mer 357924, De spullen worden dan gratis opgehaald. U kunt ook een briefje schrijven aan de stichting OJC, postbus 542, Vlaardingen. Vlaardingen Indien de eige naar van de personenauto in het weekeinde met hoge snel heid door de Vlaardingse bin nenstnd reed, dinsdag niet in staat is geweest te zeggen wie zijn wagen op dat moment be stuurde, dan zal de politie als nog proces-verbaal tegen hem opmaken. Een surveillancewagen trachtte zaterdagnacht op de Parallel weg een personenauto klem te rijden die daar op dat moment een snelheid had van 120 kilo meter per uur. Via de Parallel weg ging het de industriewijk in. De wagen kon echter niet worden klemgereden. Dankzij het kenteken wist de politie wel" de eigenaar te achterhalen die verklaarde dat hij zijn wagen die avond had uitgeleend. Aan wie, dat wist hij niet meer. Vlaardingen De politie heeft proces-verbaal opgemaakt US gen een familie aan de Nuit speethéve in Vlaardingen, om dat zij burengerucht maakte. Er werd een feestje gegeven en de alcohol vloeide vloedig. On danks waarschuwingen vol hardde de familie in het produ ceren van te veel lawaai. Vol gens de politie bleek zij nauwe lijks „aanspreekbaar".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3