HIEDAMSl HE COURARfT Gevaarlijke oprit bij rijksweg 20 verdwijnt ■is stil Vragen over isolatie ^Nachtelijk rijverbod geaccepteerd5' Opgelucht Tweede viaduct onder spoorbaan: Ingrijpende veranderingen bij restaurant Europoort Ordinaire burenruzie Te weinig RET-verkooppunten Wel of niet in stuurgroep? WËÊÊÈÊÈÈÊSËÊmm ig Itmp -f- Ontevreden winkeliers Eerste palen slaan voor Kamer leden Toename van woningbestand Jonge Socialisten Donderdag 29 juni 1978 ONAFHANKELIJK DAGBLAD _103de jaargang no. 26118 —4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - k lach ton dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Europoort krijgt in oktober een „face-liit" „Uitzicht wordt bijkomstigheid": Schiedam Het alom bekende restaurant Europoort is ver kocht. Het uiterlijk en de exploitatie van het gebouw aan de Maasboulevard zullen binnenkort ingrijpend worden veranderd. De nieuwe eigenaar speelt zelfs raet het plan om op de eerste verdieping een hotel te beginnen. De nieuwe eigenaar is Jan de Groot, eigenaar van Le Grand Due aan het Weena in Rotterdam. Deze horecaman is ruim een kwart eeuw geleden begonnen met Musis Sacrum aan de Lange Haven in Schiedam, dat toen theater was en nu bowlingcentrum is. Ook van restaurant De Gouwe Geit aan de 's-Gravelandseweg is hij eigenaar geweest. Voor hij naar Rotterdam ging heeft De Groot onder meer ook nog een restaurant in Leidschendam gehad. Het gebouw aan de Nieuwe Waterweg blijft eigendom van een naamloze vennootschap, waarin onder andere de gemeente parti cipeert. De exploitatie zal echter niet meer worden gedaan door horeea-gigant Nico van Weizen, Volgens het voorlopige koopcon tract moet die het op 1 oktober afleveren. Dan begint de verbouwing, die een paar maanden zal duren. De ingang komt aan de andere kant van het gebouw. De toegangstrap verdwijnt. De terrassen worden tuin. Er blijven daar maar enige tafels. Het restaurant wordt ook verkleind. Het aantal tafels zal worden teruggebracht tot 12 a 13. Bij de bar komt een open vuur. Op de benedenverdieping komt ook een open keuken. De plafonds worden tenslotte nog verlaagd. Dat is wat zeker is. Voor de bovenverdieping zijn volgens De Groot nog geen vaste plannen. De bouwtekeningen zouden nog niet helemaal klaar zijn. Ook zou er nog geen prijsopgaaf zijn gedaan. „Het wordt duidelijk anders. Een heel andere sfeer, meer sfeer eigenlijk. Het wordt allemaal wat intiemer, Het uitzicht, dal nu hoofdzaak is, wordt slechts een gezellige bijkomstigheid", vertelt Jan de Groot. Over het gerucht dat de prijzen fors omhoog gaan en het een exclusief restaurant wordt wil de horecaman zich nog niet uitlaten. Schiedam Veel winke liers van het nieuwe Hof van Spaland zijn niet te vreden met hun winkel ruimte. In grote lijnen bevredigt de de opzet van het winkel centrum bij Kethel hen wel, maar aan het hun toe gewezen pand willen de meeste middenstanders toch het een en ander op knappen, Die wijzigingen zullen de diverse aanne mers in totaal een bedrag opleveren van ruim drie ton. Minstens tien winke liers hebben bij de gemeen te een bouwvergunning aangevraagd. In de ambtelijke termen heet het: afbouwen van de winkelruimte. In de prak tijk echter komt het neer op vrij ingrijpende wijzi gingen in het interieur. Schiedam Aan de le vensgevaarlijke situatie bij de oprit van rijks weg 20, vanaf Schiedam- Centrum, wordt einde lijk iets gedaan. Rijks waterstaat werkt mo menteel aan een strook langs de noordelijke kant van de rijksweg, tussen de 's-Graveland seweg en zwembad Groenoord, die enerzijds moet dienen als oprit bij het centrum en afrit bij Groenoord, en die an derzijds wordt gezien als een extra weg langs de rijksweg. In een ouder bestemmings plan was daarvoor de Ver lengde Prinses Beatrixlaan aangewezen: die weg zou lopen vanaf bad Groe noord, ten zuiden van het Prinses Beatrixpark, naar het industriegebied 's-Gra- velandsepolder. Die weg zou een tweede ontsluiting van Sehïedam-Noord heb ben moeten vormen, naast de Churchill weg. De gedeeltelijk verbrede rijksweg 20 zal dienen voor verkeer naér Groenoori. Onder de spoorlijn van Rot terdam naar Den Haag zal daartoe een tweede tunnel komen, vlakbij het viaduct dat er op het ogenblik over de rijksweg heen al ligt en dat de gevaarlijke situatie oplevert. Al menigmaal ont stond er een ongeluk, om dat de oprit vóór het huidi ge viaduct vrij kort is. Het nieuwe viaduct zal een lan gere oprit mogelijk maken. Om de extra rijstrook te verlengen tot aan de afrit naar Groenoord (de afrit Schiedam-Kethel) werkt rijkswaterstaat op het ogen blik ook aan verbreding van het Parkwegviaduct In geluidshinder zal dat niet of nauwelijks schelen. De her rie voor bewoners van de Parkweg kwam vooral door het viaduct van de spoorlijn naar Hoek van Holland," niet zozeer door het viaduct van de rijksweg dat ernaast ligt De voorzieningen aan de noordelijke kant van rijks weg 20 nemen overigens niet het grootste gevaar weg. Méér ongelukken von den altijd plaats bij de af slag naar Schiedams cen trum, die onmiddellijk na het viaduct van het spoor Rotterdam 'Den Haag op doemde. Zo plotseling had den autorijders dat vaak in de gaten, dat sommige ke ren van slippartijen en ket tingbotsingen sprake was. Daaraan wordt momenteel nog niets gedaan. Veron derstellingen van de ge meente zijn, dal daarvoor een derde viaduct onder de spoorbaan noodzakelijk zal zijn. Politie Vlaardingen in rapport: VHardingen Het nachtelijk rijverbod voor vrachtverkeer in Vlaardingen is volgens de politie een volledig succes. Slecht enkele malen moest verbaliseerd worden opgetreden tegen bedrijven of vrachtwagenchauffeurs die met bet verbod de hand probeerden te lichten. De laatste maanden echter heeft de politie in het geheel niet meer hoeven in te grijpen. ,tHet bedrijfsleven heeft bet nachtelijk rijverbod geaccep teerd", zo deelde commissaris van politie B. van Toledo gis teren mee. De Vlaardingse po litie beeft een rapport opge steld waaruit blijkt dat het voor Nederland unieke experi ment onverdeeld gunstige re sultaten te zien geeft. Commissaris B. van Toledo: „De ervaring leert dat het nachtelijk rijverbod een veel rustiger verkeersbeeld geeft dan voorheen. Eind 197? heb ben we twee keer procesver baal moeten opmaken, in 1978 acht keer. Meer niet". Om het bedrijfsleven te laten wennen aan de nieuwe veror dening is de politie vanaf het moment dat deze van kracht werd, 18 januari 1977, tegen overtreders aanvankelijk al leen waarschuwend opgetre den. Pas in een later stadium werd. waar nodig, overgegaan tot het opmaken van proces verbaal. Bedrijven of personen kunnen trouwens ontheffing krijgen van het nachtelijk rijverbod. Zo'n ontheffing geldt per ken teken. Momenteel zijn er in Vlaardingen veertig van die ontheffingen verleend, waarbij overigens een aantal stnkte voorwaarden door de betrok kenen in acht dienen genomen te worden. Zo mogen vrachtau to's die een ontheffing hebben alleen van de kortst mogelijke route gebruik maken en geen onnodige geluidshinder (radio) veroorzaken. Eerste-Kamerlid Heriy d'Ancona, Bas Goud- riaan, schrijver Ab van Dien en Tweede-Kamerlid Erwin Nypels bekijken „Eerste palen slaan", Den Haag „Inspraak is mooi als het maar niet te veel geld kost en het bovendien past in de plannen van de beren architecten cn stedebouwkundigen." Dit zei het Eerste-Ka merlid Hedy d'Ancona gistermiddag in het Haagse perscentrum Nieuwspoort bij de overhandiging van het boek „Eerste palen slaan" van Ab van Dien aan de voorzitter van de vaste Kamercommissie voor volks huisvesting Erwin Nypels. In het boek staan vier voorbeelden van inspraak, op de wijze waarop dat wél moet. „Helaas zou de schrijver een dikker boek kunnen maken met voorbeelden waarop dat onjuist js gegaan", meende het Eerste Ka- merlid.Eén van die voorbeelden is de gang van zaken rondom de ontwikkeling van het stadscentrum Holy, vandaar de aanwezig heid van wethouder Bas Goudriaan m Nicuwpoort. Hedi d'Ancona sprak vol lof over de wjjze waarop in Vlaardingen de inspraak geregeld werd: „Het slagen van de plannen hangt in de praktijk niet af van de wetten en voorschriften maar in de eerste plaats van de mensen, die het tot ontwücke» ling moeten brengen. Zij moeten er in gelo ven en pal staan". Zie verder over „Eerste palen slaan" blad zijde 3 van deze krant. •- v j Vlaardingen Hetr gebeurt niet vaak, daar zijn de ambtenaren van het Vlaardingse stadhuis wei te oplettend voor, dat er een onder werp in een com missievergadering op de agenda wordt geplaatst dat daar niet thuishoort. In de commissie ver keer en vervoer gebeurde het wei. Verslag van de op 12 juni gehouden bespreking inzake parkeren op eigen erf. Wethouder Bas Goitdriaan heeft zich er in eigen persoon mee bezig gehouden. Twee heren aan de Zou- telandehoeve heb ben ruzie omdat de ene met zijn caravan, die hij op eigen terrein had gestationeerd de ander zijn uit zicht belemmerde. Bovendien, aid us de klager verzakt hierdoor op den duur zijn grond. Aangeklaagde zegt tegen Goud- riaan, dat dat maar incidenteel is voorgekomen. En zo gaat het verslag dan ver der. Goudnaan in de commissiever gadering: Doe me een lol en la ten we dit onder werp overslaan. Dit is geen discus- siue m de raad maar een ordinai re burenruzie. Een klusje voor de wijkagent". Vlaardingen op z'n dorps. Onder belangstelling van vele kinderen en ouderen j heeft schapenscheerder Van Tiel gisteren de schaapach- tige bewoners van de Vlaardingse kinderboerderijen weer van hun wolletje ontdaan. Zoals hier op de kinderboerderij Holywood. Hoewel sommige kinderen het zielig vonden dat er zonder pardon de schaar in menig schapevachtje werd gezet, wist Van Tiel ze van het tegendeel te overtuigen: „De schapen voelen zich zonder die zware vacht juist weer lekker opgelucht". Vlaardingen De Vrouwen Advies Commissie voor de wo ningbouw (VAC) van Vlaar dingen heeft wethouder IJs brand van der Velden vragen gesteld over het isoleren van huurwoningen. Dit naar aanleiding van en arti kel in onze krant van 30 mei. Daarin werd verwezen naar een rapport over energiebespa ring van de gemeentelijke ener gie- en waterleidingbedrijven en melding gemaakt van het zogenaamde Isoplan. Dit is een regeling waarbij huurhuizen worden geïsoleerd, De kosten van de werkzaamheden wor den via de gasrekenmfi alge- lost. Enkele gemeenten m Neder land waaronder Delfzijl cn En schede hebben zo'n soort rege ling getroffen. De Vrouwen Advies Commissie wil nu van de wethouder van iinancien weten wat hij van deze regeling denkt en nf hij wil overwegen dit ook in Vlaardingen tn te voeren Verder reageert de VAC op het ontwerp-structuurplan met de wens het terrein van hi t voor malige Hofsingel? icken hu i-> niet voor bebouwing te bestem men De commissie adviseert de commissie voor sta cis ont wikkeling op die plaats wonin gen te bouwen voor bejaarden en/of gehandicapten. De VAC- leden menen te weten dat dit een zeer grote wens is van een groot aantal vooral bejaarde mensen. Tenslotte spreekt het VAC de vrees mt, dal door de bouw plannen van honderd wonin gen m het Buizcngat een bij zonder karakteristiek stukje oud Vlaardingen zal verdwij nen. Vlaardingen De RET gaat pogingen in het werk stellen het aantal verkooppunten in Vlaardingen uit te breiden. Dit naar aanleiding van een klacht van de gemeente, dat daar in Viadröingen een tekort aan is. In een schrijven geeft de direc tie van de RET inderdaad toe, dat het aantal verkooppunten in Vlaardingen aan de lage kant is. „De verhouding is niet maatgevend en bedraagt onge veer 1 op 5500 inwoners. In het overige vervoersgebied be draagt ze 1 op 2000 inwoners". De R£T stelt, dat m het verle den is getracht het aantal ver kooppunten, vooral in Holy, uit te breiden. De animo bleek echter nihil te zijn. De bewering van de gemeente, dat bij de verkooppunten her haaldelijk geen abonnementen verkrijgbaar zijn, verbaast de RET omdat zij van de zijde van het reizigerspubliek zeiden of nooit klachten hierover krijgt. Vlaardingen In mei van dit jaar heeft de gemeente Vlaar- dingen er veertig woningen bij gekregen, 2e zijn alle gelegen in de Hoevenbuurt in Holy- Noord. Daar werd vorige maand eveneens begonnen met de bouw van 35 nieuwe wonin gen. Op 3i mei waren 501 woningen in uitvoering, waarvan 260 wo ningwet-woningen, 233 premie woningen en 8 ongesubsidieer de woningen. De huidige stand van zaken is nu zo dat de periode van de eerste vijf maanden van dit jaar de woningvoorraad in Vlaardingen 239 is vermeer- Schiedam Over de vraag of de Jonge Socialisten een plaats krijgen in de stuurgroep huisvesting alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens beslist de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke zaken vanavond. Ambtenaren hebben reeds aan burgemeester en wethouders geadviseerd om het verzoek af te wijzen. Zij betitelen dc groep als een onderafdeling van de- PvdA. Het toelaten van een dergelijke politieke groepering zou een precedent scheppen ofwel zou de weg open maken voor meer van dat soort clubs. Dat zou volgens de adviesgevers moeten worden vermeden. Boven dien dreigt daardoor de samenstelling van de stuurgroep te groot te worden, zq menen zij. Het college van b en w heeft hierover al in een besloten vergadering het hoofd over gebogen. Op die bijeenkomst van dinsdag 30 mei heeft men echter nog geen standpunt willen innemen. Eerst wil men het advies van de betreffende commissie horen. Het probleem is vanavond dat de aanvragers en ook PvdA-ers die in de raadscommissie zitten zeggen dat de Jonge Socialisten een aparte groepering vormt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1