De Hoek op de Britse toer m „Romantische duivel ligt op de loer" Honderdjarig Nieuwsblad vervult hartewens van twee gezinnen DONDERDAG 13 JULI 1978 J K iJi Contact Friesland Triest Pil E" Fotoboek over Jan van Diggelen is uit: VD/S C/v». Boek Tan Holland Hoefe van Holland gaat vazal op de Britse toer. Dat betekent dat er gedu rende de hele week daarna een aantal typisch Britse elementen in het i straatbeeld van de worden toegevoerd. Tijdens de Britse week wordt een etalagewedstrijd gehouden. In de etalages van de deelne mende winkeliers zijn dan za ken uitgestald die met een be paald land te maken hebben. Het gaat hier om alle landen van de wereld, Engeland voert daarbij echter de boventoon. Het is de kunst om die dingen te herkennen en ze te tellen. Op de deelnemersformulieren, ver krijgbaar bij de winkeliers, moeten de nodige gegevens worden ingevuld om een leuke prijs in de wacht te kunnen slepen. Tussen de programmapunten komt er enkele malst een ech te speakerscomer. Zowel de stadsomroepers als de spea kers in het Nederlands worden verzocht van te voren zich aan te melden en voor de goede orde even te vermelden met welk onderwerpen zij hun toehoorders willen boeien. Hoe wel de braderie op vrijdag 21 juli in de loop van de middag al gaat draaien vindt de officië le opening plaats om zeven uur 's avonds met het oplaten van honderden ballonnen waar ook weer een. bepaalde prijsvraag aan is verbonden. Op de voor avond van de braderie komt bovendien naast een aantal Britse doedelzakspelers het Se ven Family Choir een concert in de katholieke kerk geven. De toegang is vrij en het zang- festijn begint om acht uur. In de bibliotheek wordt zo mo gelijk een expositie gehouden over de Engelse letterkunde, op de braderie komt het veertien man tellende Mams Dancers ensemble. Drie echte Bntse „bobbies" komen de plaatselij ke politie versterken. Op zater dag 22 juli concerteert het or kest Sweet Lake Jazz Men. Tijdens de Britse week wordt op maandag 17, dinsdag 18 en woensdag 19 juli de jeugd wie- Ierronde verreden. Een Luna park 2al van woensdag tot za terdag die week de aandacht aan de Hoekse Brink vragen. Terwijl de grauwe wolken de watermassa's, waardoor de zomer van 1978 ongetwijfeld historie zal maken, laten neerdalen t>ovea ons land, begint toch voor twee gezinnen een zonnige dag. "We zouden zo graag eens de Afsluitdijk willen zien en een tochtje willen maken naar Friesland; naar Hindelopen en zo meer". Zo ongeveer luidde de hartewens van twee gezinnen, respectievelijk in Schiedam en Ridderkerk. Hartewensen die ze kenbaar mochten maken aan het jubilerende Rotterdamsch Nieuwsblad. Hartewensen, die nu ook zijn gehonoreerd. De plensbuien, die deze tocht aanvankelijk begeleidden vermochten aan de vreugde daarom niets af te doen. De zon, die later op de dag de beide gezinnen en de begeleiders beschreven was symbolisch voor de gevoelens, die op deze dag overheersten. in regenjassen i vrijdagmorgen 5t echtpaar Gehuld in i stappen eerst het t Schoenmakers met dochter Veronique in Schiedam in de oranje RN-bus, die daarna met chauffeur A. Koopman aan het stuur begint aan de tocht van zo'n vijfhonderd kilometer door het Hollandse en Friese land. Maar eerst nog naar Ridderkerk, waar nog een echtpaar met dochter wacht Vader en moeder De Winter met dochter Nieske. Waarmee de overeenkomst tussen beide gezinnen nog niet compleet is. Want het waarom van deze hartewens en ook het honoreren ervan heeft natuurlijk een bredere achtergrond. In beide gezinnen namelijk is de man al engie tijd uitgeschakeld voor het arbeidsproces. Zelf zo'n tocht maken is er dus niet bij en zonder 'zielig te doen' willen ze ook best erkennen, dat ondanks de tegenwoordig redelijke voorzieningen het niet mee valt om z'n uitgebreide tocht via een touringcaroperator te laten verlopen. De hartewens is dan ook begrijpelijk. Vandaar dat het jubilerende R.N via organisator Van Wijngaarden ook weinig moeite had om uit de stroom van hartewensen onder andere deze twee te nemen, om juist deze mensen te laten delen in de vreugde van het eeuwfeest van het Rotterdamsch Nieuwsblad Na de eerste voorzichtige kennismaking in de bus duurt het toch niet lang of het contact is er. Vooral, omdat er aanvankelijk buiten weinig te genieten valt vanwege de alsmaar neerplenzende regen, moet de gezelligheid wel in de bus zelf gevonden worden en dat blijkt al snel geen probleem. Nog voor de eerste koffiestop bij Leiderdorp is het ijs gebroken en genietend van de koffie met een enorme punt taart is het verder praten met elkaar de stap voor nog meer gezelligheid onderweg, die de vergoeding is voor Schiedamse Veronique en Ridderkerkse Mieske samen op een brugje in Hindelopen. Over Afsluitdijk naar zonnig Friesland Even poseren voor het planetarium in Franeker. Het besluit van een vervulde hartewens, het slotdiner in Emmeloord. het miserabele beeld van het landschap, slechts waarneembaar door bedruppelde ruitjes. Toch niet voor zo lang want meer noordelijker onderbreekt de regenstroom en bij IJmuiden, kort na het passeren van de Velser tunnel, zijn zelfs de contouren van de duinen te zien. Weinig 'blond* nog tegen de achtergrond van voorj akkeren de wolken. Én bij Heerhugowaard zijn zowaar de straten droog. Kan ook worden genoten van het Noord-Hollandse polderlandschap met de koolvelden. Voorlopig blijft het bij rijden, omdat noch het weer, noch het landschap noden tot een uitstapje. Dat blijft tot later bewaard. In ieder geval op de Afsluitdijk, waar bij het monument wordt gestopt om met koffie en een drankje de al naderende trek even te onderdrukken. Harde wind maakt het verblijf op de dijk langer dan een korte tijd onaanvaardbaar. De indruk van dit gigantisch werk - voor de 1 hartewensers' een eerste kennismaking - wordt verder tijdens het rijden wel opgedaan, als ter rechterzijde de immense watervlakte van het Ijsselmeer in al z'n onstuimigheid wordt gezien. Tientallen zwanen dobberen er onder de beschutting van de dijk, zorgend voor nog enige 'stoffering' van het water, waar bij dit stormachtige weer de anders zo talrijke scheepjes ontbreken. Maar het blijft droog en dat is al heel wat De doorbrekende zon begroet de Hollanders als ze Friesland binnenrijden, zo halverwege de Afsluitdijk. Na een vluchtige blik vanuit de bus op de sluizen bij Komwerderzand lijkt het, alsof de tocht nog een internationaal tintje zal krijgen als de weg naar Zurich wordt ingeslagen. Maar de gedachten aan Zwitserland oproepende plaats blijft links liggen, evenals Harlingen, want voorlopig is het pittoreske stadje Franeker het doel. Waar dan een aan het Van Hannxmakanaal gelegen restaurant niet alleen de gelegenheid biedt om te genieten van de lunch, maar tevens van de fraaie schepen, die de brugwachter nopen zijn brug vele malen per uur omhoog te draaien. De gedachte om omstreeks negen urn 's avonds weer thuis te zijn, is dan al lang met de harde wind meegegeven. Dus nog maar wat meer gaan zien van dit fraaie stadje, vol oude gebouwen, maar bovenal van het planetarium van Eise Eismga in het uit 1768 daterende woninkje, waar deze eenvoudige wolkammer, met niet meer dan een aantal jaren dorpsschool, toch in enkele jaren een planetarium bouwde, dat nog steeds geleerden uit de hele wereld versteld doet staan. Op het tot heelal getransformeerde plafond van wat eertijds zijn woon- en slaapkamer was (de bedstee staat er nog), glijden de planeten in nauwkeurige verhouding tot de werkelijkheid mm 1 miljoen km) en in al even nauwkeurige tijd rond de zon in het hart van het plafond. Of dat nu de 88 dagen van Mercurius of de 687 dagen van Mars zijn, het planetarium werkt in precies dezelfde tijd. Ook het knappe handvervaardigde raderwerk op de zolder kreeg de bewondering van het R.N.-gezelschap. Waarna nog even werd rondgedoold in een stukje Franeker om vervolgens koers te zetten naar een plaats, die ook al op de wensenlijst stond, tc weten Hindelopen. Van veel toeristische aktiviteiten was daar geen sprake. Het was een wat triest en verlaten dorp, dat desondanks toch de moeite van het bekijken waard was. enerzijds het zicht op het Ijssetmeer, waar een enkele waaghals nog met een minimum aan zeil aan de mast op het woelige IJsseimeer koers zette naar het haventje en anderzijds door het pittoreske dorp met de schilderachtige straatjes en de fraaie oude kerk met de scheve toren. Voorzien van enkele souveniers en prentbriefkaarten ging het daarna snel verder, want er viel nog een belangrijk punt af te werken op deze tocht. Dat dan gebeurde in Emmeloord na een tocht door een fraai stukje Friesland met zo af en toe een blik op de Fluessen, waar de Duitse toeristen al toestroomden om hun vakantie op (en misschien ook wel in) het water te houden. In het hartje van Emmeloord dan viel m feite het besluit van deze fraaie dag met een heerlijk diner, waar beslist niet de eerste, maar ook niet de laatste woorden van dank klonken van de 'hartewensers'. Die laatste woorden vielen pas erg laat op de avond, toen zowel in Schiedam, als in Ridderkerk het echte emde kwam van een fijne dag. Een dag, waarop het honderdjarige R.N. mocht voldoen aan de hartewensen van zes mensen. Graag gedaan, en families Schoenmakers en De Winter, u was fijne gasten. Schiedam In de reeks Schie damse miniaturen is een 96 pagina's tellend werkje over de Schiedamse fotograaf Jan van Diggelen verschenen. Het boek je is geschreven door Cees van da- Geer, een medewerker van de Rotterdamse Kunststichting, die daarnaast ook nog secreta ris van de Historische Vereni ging in Schiedam is en lid van de Schiedamse Gemeenschap, de culturele stichting van Schiedam. De bedoeling was oorspronke lijk om het boekje december 1977 te laten verschijnen ter gelegenheid van de tentoonstel ling die toen in het stedelijk museum over de Schiedamse fotograaf werd gehouden. Technische en financiële pro blemen veroorzaakten echter een vertraging van een half jaar. Jan van Diggelen leefde van 1836 tot 1925, een lang leven waarover maar weinig bekend is. Vast staat in ieder geval dat hij uit een gezin komt met tien kinderen, waarvan hijzelf de oudste is. Vier kinderen overle den voordat zij de volwassen heid bereikten, hetgeen mis schien iets zegt over (het ont breken van) de weids tand van het gezin. Voordat hij als foto graaf begon is Jan jarenlang winkelier geweest; hij dreef een tabakswinkel annex siga renmagazijn. Later breidden zijn aktiviteiten zich uit tot de fotografie, wat hem zo succes vol is afgegaan dat hij de tabak eraan kon geven. In tegenstelling tot andere foto grafen uit die tijd hadden de foto's van Van Diggelen vooral documentaire waarde en was het technische en artistieke ele ment minder vertegenwoor digd. Van belang zijn dan ook zijn historische opnamen die ons verloren stukjes Schiedam tonen en zo weinig overblijfse len van vroeger zijn. Deze op namen werden door Van Dig gelen in series uitgegeven, se ries die veel belangstelling on dervonden en waarschijnlijk ook redelijk goed verkocht werden. Naast de senes met gezichten op Schiedam gaf de fotograaf ook annchtkaarten uit naar aanleiding van verschillende branden en ongelukken in Schiedam. Vooral omdat de kranten in die tijd nog met geïllustreerd waren, vonden de ze fotografische weergaven van de plaatselijke rampen gretig aftrek. Opvallend is dat Van Diggelen tot op hoge leeftijd doorgaat met werken, pas met 73 jaar besluit hij ach terug te trekken en het wat rustiger aan te gaan doen. Dat wijst er ai op, dat hij een meer dan gewo ne belangstelling voor de foto grafie had. In het boekje wordt het ver moeden geuit, dat Van Digge len zich bewust was bezig te zijn met historisch documen tair werk. Op zijn foto's komen bijna geen mensen voor, wat ook voor die tijd erg vreemd is. Waarschijnlijk beschouwde hij de gewone passanten als uitermate lastig en ging het hem erom Schiedam zelf vast te leggen. Het boekje, dat het i»cst kan worden omschreven als foto boek met tekst, bevat erg veel van de door Van Diggelen uit gegeven amtichtkaarten, die bijzonder scherp en zo authen tiek mogelijk ajn afgedrukt. Nadeel van het grote aantal afbeeldingen is het formaat waarop de meeste zijn afge beeld; een formaat van drie by viereneenhalve centimeter is iets te klem om de prenten volledig tot hun recht te laten komen. Waarschijnlijk was het financieel echter niet mogelijk om alle prenten groot af te drukken; de omvang van het werkje zou dan beduidend dik ker zijn geworden met als ge volg een te grote prijsstijging. Door het formaat klein te hou den heeft men ook de prijs aan de redelijke kant weten te hou den: vijftien gulden is voor het boekje zeker redelijk te noe men. Naast veel afbeeldingen is te vens aandacht geschonken aan een begeleidende tekst Behan deld worden onder andere de levensloop van een fotograaf, de manier waarop hij fotogra feerde, een toelichting op zijn foto's en prentbriefkaarten en de betekenis van zijn werk. AI deze zaken worden op een luchtige maar interessante wij ze beschreven en nergens wordt te uitgebreid op inge gaan. Ook bij de omschrijving van de foto's en briefkaarten is de tekst zo beknopt mogelijk gehouden, deels omdat de tekst dan te uitgebreid zou worden en deels omdat de foto's met bekende voorstellingen groten deels voor zichzelf spreken. Het voorwoord bij het boekje is geschreven door archivaris drs. G. van der Feijsl en bevat naast een compliment aan de schnjver ook een waarschu wing aan de lezer. Van der Feïjst: .Meestal roe pen de afbeeldingen een gevoel van heimwee op, wat met zo'n prettig bijverschijnsel is en ook dikwijls ten onrechte, want zo onverdeeld prettig was het in vroegere tijden nou ook met. Je moet dus oppassen, dat je met het kijken naar oude stadsgezichten geen vertekend beeld van de werkelijkheid krijgt: de romantische duivel ligt op de loer". Cees van der Geer

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3