Een lang leven in en om kef water BURGEMEESTER ONTVANGT URUGUAYER8 Bewoners organiseren straatfeest Acties Praag in Schiedam mm Varen met de Kapitein Kok sÈÊÈm m m m 1 Vrij zwemmen in Holy f" I - IBJI t I 1 JL ii n Mi -Jsfe'w mm. ii- - Arnold Hoogvliet straat 90 jaar Carillonconcert Motorcross Talent in Kweekbak REDUCTIEBON1 VJtiUJUM* 11 AUGUSTUS 1978 SC/VD/WV* Met een stijlvolle zweefduik springt mevrouw Van der Gaag nog dagelijks van de lage duikplank. Schiedam De beren- ploeg. Elke ochtend komen ze naar bad Groenoord voor een verfrissende duik in het ijskoude water. Weer of geen weer, ze zijn elke dag aanwezig. Aan het be gin van „het seizoen", als het Ij's nog op het gras ligt en niemand er maar over denkt om te gaan zwem men, maakt de berenploeg haar opwachting al. Kern gezonde mensen, sterk va riërend in leeftijd; dat zijn de mensen die aeel uitma ken van deze groep. Sterk variërend in leeftijd; met als uitschieter naar bo ven de nu 89-jarige me vrouw Van der Gaag. Elke ochtend wordt mevrouw Van der Gaag opgehaald door haar vriendin, me vrouw Van Diest (70). Me vrouw Van Diest heeft een autootje, dat erg goed van pas komt. Zonder die auto had mevrouw Van der Gaag waarschijnlijk niet zo lang door kunnen gaan met haar favoriete sport. Elke dag weer de bus naar het zwembad nemen is op een leeftijd van 89 jaar geen pretje. Op een kleine uitzondering na, maakt mevrouw Van der Gaag dagelijks de tocht naar het zwembad. Op 21 augustus zal zij echter een keertje overslaan, maar daar heeft zij dan ook een hele goede reden voor. Op die dag wordt zij namelijk negentig jaar, een hele mijl paal, vooral als je nog zo gezond en bij de tijd bent als mevrouw Van der Gaag. Zij vertelt: „Op de eenen twintigste kom ik niet naar het zwembad, dan ben ik jarig en ontvang ik visite; het zwembad zal me dan maar een dagje moeten missen". Negentig jaar. Een onaf zienbaar lange tijd, een eeuw bijna. Een groot deel van die kleine eeuw bracht mevrouw Van der Gaag door in en om het water. Als zevenentwintigjarige heeft zij deelgenomen aan een zwemtocht van de Koushaven naar Hoek van Holland. Eveneens als jon ge vrouw zwom zij mee in verschillende wedstrijden, die zij dikwijls winnend af sloot. Als tastbare herinne ringen aan die tijd heeft zij dan ook nog steeds een kistje met medailles. Ook langs de waterkant is zij echter actief geweest, als badjuffrouw hield zij veer tig seizoenen lang het ge beuren in het water in de gaten. Hellemaal alleen runde zij een heel zwembad en zij deed dat op een zeer vastberaden manier, een manier die geen tegen spraak dulde". Mevrouw Van Diest heeft haar meegemaakt als bad juffrouw toen ze zelf neg een jong meisje was: „Ze was heel erg streng als bad juffrouw, ik weet nog goed dat ik het als jong meisje met haar aan de stok kreeg; aan mijn vlechten trok ze me naar het kleedhok toe." Mevrouw Van der Gaag be vestigt dat ze erg streng was, „maar dat moest ook wel, ik had een zwembad voor vrouwen (mannen en vrouwen mochten toen niet met elkaar zwemmen) en die wijven wilden je de baas spelen, nou dat kwam bij mij niet van pas". Er doen ook verhalen de ronde dat zij de zwemkle- ding controleerde van ieder die bij het vrij zwemmen naar binnen wilde. Iedereen mocht namelijk maar een bepaalde tijd gratis zwem men en moest dan het bad weer verlaten om plaats te maken voor de volgende. Vaak probeerden ze dan door achteraan te sluiten weer opnieuw binnen te ko men. kchiedamse badjuf frouw Van der Gaag voelde dan aan de zwemkleding om te weten te komen of iemand voor de tweede keer probeerde binnen te komen. Maandag 21 augustus viert mevrouw Van der Gaag haar negenentigste verjaar dag, plannen om te stoppen met het zwemmen heeft zij voorlopig nog niet; zolang haar gezondheid het toelaat gaat zii door. Elke dag kan men haar dan van de duik plank zien springen; van de lage wel te verstaan want van de hoge mag ze niet meer van het personeel van zwembad Groenoord, dat zou op haar leeftijd te. ge vaarlijk kunnen worden. VlaardingenBurgemeester Wira Kieboom ontvangt maandag avond politieke vluchtelingen uit Uruguay ten stadhuize. Dat Is het officiële startsein van dc campagne „Aktie Uruguay", die tot en met eind september wordt gevoerd. De heer Kieboom heeft zich bereid verklaard zitting te ne men in het comité van aanbe veling, waarin verder vertegen woordigers van de medische wereld, de vakbeweging, het stadsbestuur, de kerken, Am nesty International en alle poli tieke partijen. De burgemees ter doet ook mee aan de kaar tenactie ten behoeve van poli tieke gevangenen. De campagne, die ook interna tionaal gevoerd wordt, moet uitmonden in het bezoek van een medisch team aan Uru guay, dat de situatie van de politieke gevangenen en hun gezondheidstoestand moet on derzoeken. Op diverse plaatsen in het cen trum van Vlaardingen worden exposities ingericht over Uru guay. Voor de schoten is een project over dit Zuidameri- kaanse land in voorbereiding. Zaterdag 30 september zal ge heel in het teken van de cam pagne staan, met middag- en avondactiviteiten. Program,la- punten: een expositie, films, theater, muziek en inleiders. Honderdtwintig Vlaardingse instellingen hebben een intro ductiebrief over de campagne en de situatie der Uruguayaan- se gevangenen gekregen. In Vlaardingen wonen drie gezin nen, die zijn gevlucht uit Uru guay. Schiedam De werkgroep van het Comité Denk aan Praag 68 heeft besloten een aantal activiteiten in Schiedam te gaan endememen. Het doel van deze activiteiten is om op zo breed mogelijke schaal te informeren over de inval van de Sowjet- loie in Tsjechoslowakije op 21 augustus 1968 en over de huidige gevolgen van die inval. De activiteiten die de werk groep denkt te gaan onderne men zijn: ten standje op de Hoogstraat Vlaardingen In verband niet de schoolvakantie kan de komende week op extra uren wij worden gezwommen in het Hclybad. Kosten voor kin deren tot veertien jaar over dag vijftig cent, 's avonds 1,70 gulden. 0. 10.00-U. 30 uur, j2 0Q.i3.3Q uur, 14.00-15.30 uur. Dinsdag- 10.00-12.00 uur, 12.30- «■30 uur, 15.00-17.00 uur. Woensdag: 14.30-16.00 uur, J6.30-18.30 uur, 19.30-21.00 uur. Donderdag: 19.30-21.00 uur. Vrijdag: 13.30-15,00 uur, 16.15- LJO uur, 19.30-21,00 uur. Za- ^dag: geen vrij zwemmen. Vanaf maandag 21 augustus Eriat het normale gebruiks- rooster. op zaterdag 12 en 19 augustus, waarbij informatie wordt gege ven en een collecte bijdrage wordt gevraagd; Een avond in café Qui bus op zondag 20 augustus over de positie van de jongeren in Tsje choslowakije met bandopname, diaserie en een optreden van de Nederlandse popgroep De Rode Keten. Aanvang 20.00 uur. Een manifestatie op 21 augustus, waarbij ooggetuige verslagen van de inval zullen worden geleverd, een film over de inval zal worden vertoond en verzetsliederen worden ge draaid. Aanvang 20.00 uur in Wijkcentrum Nieuwland. Het comité heeft verder affiches, een klein gedichtenbundeltje en een informatief krantje voorradig. Behalve in Schie dam zal er ook landelijk veel aandacht aan de herdenking van de inval worden geschon ken; zo vindt er op zaterdag 26 augustus een landelijke mani festatie en demonstratie plaats in Amsterdam. Informatie over het comité en over de activitei ten in Scliiedam kan worden verkregen bij telefoonnummer 370215. TTSr r i if Tl ££v~.! f èJi Mar van Gijn en Ab Oos- terlee: „...kwestie van leuk omgaan met de buren..," Maassluis Beiaardier Gerard de Waardt bespeelt vanavond het Oranje-carillon van de Gro te Kerk op de Markt in Maas sluis. Hij brengt klassieke im provisaties op bekende volk sliedjes tussen 19.30 en 20 30 uur: Is er iemand uit Oost-In dien, Daar was een wuf die spon en Toen Hertog Jan. Krijn Koetsveld speelt zater dagmiddag, van 15.00-17.00 uur, op het Van Peteghem-or- gel van de Grote Kerk. Op het programma staan werken van Jean Frangots Dandrieu, John Blow en Jan P. Sweelmck. Het bericht „Door crossmotor aangereden" uit onze krant van 8 augustus doet de naam van de Motor Cross Club Schiedam en die van het Rode Kruis, volgens MCCS-voorzit- ter P. J. Verwiel, geen goed. Hij voelt zich dan ook ver plicht de ware toedracht van het ongeval tijdens een wed strijd te melden: „Bij een wedstrijd wordt er niet zomaar wat aangerotzooid. Steeds 2ijn minimaal twee Ro de Kruismensen aanwezig. Pas wanneer zij zich gemeld heb ben wordt een aanvang geno men met de wedstrijd Wat be treft het ongeval: omstreeks half vier, tijdens de laatste manches van de 125cc, stak J. v.d. T. achter een springschans de baan over, waarop hij door een juist over de springschans komende motor werd aangere den. Het Rode Kruis was direct ter plaatse en heeft J. v.d. T. on derzocht. Er werd mets gecon stateerd. Voor alle zekerheid werd hem verzocht zich te mel den in het ziekenhuis. Later is mij ter ore gekomen dat J. v.d. T, met zijn vrienden naar huis is gegaan met een ijzeren hond. Toen ik omstreeks half zeven thuiskwam kreeg ik van mijn vrouw te horen dat het slach toffer met een ambulance naar het ziekenhuis was gebracht. Hij bleek niets te mankeren, maar moest ter observatie een nacht blijven. Inmiddels loopt hij alweer als een kievit door de straat. (Door de redactie iets bekort). P. J. Verwiel Hoek van Holland De caba retgroep NAR is de belangrijk ste trekpleister van het theater programma, dat woensdag 16 augustus in De Kweekbak aan de Hoekse Harmoniestraat 17 wordt gepresenteerd. Verder treden op: Henk Pol- vliet, van het cabaretduo Ten Hoopen en Polvliet uit Leiden met gitaarspel en Hanneke Baars met liedjes. Zij wordt begeleid door Arjen van den Berg. De aanvang van het program ma is 20.30 uur. ADVERTENTIE V Htladr V: ^vöixsWAi «syoo r d»V, jENBÊZITTER* Vl'ÏPÖUÖ IbMIddtlta Ti' Botl«fd«n fAN;ÉrJkr^ iridatrMt 7U V ~010*73<|55'&$ 'tfi ;i.ra* Vlaardingen De Arnold Hoogvlietstraatbewoners gaan zaterdag 2G augustus massaal de straat op. Gere kend wordt op echt negen tig procent van de bewo ners, vrouwen en kinderen meegerekend zo'n honderd vijftig personen. De politie is over het gebeuren op de hoogte gebracht en zal, zoals dat heet, tactisch op de zaken inspelen. Hetgeen de bewoners in zo gro te getale op de been zal bren gen is geen protestdemonstra tie tegen de bezuinigingsplan nen van de regering of planne tje van wethouder Bas Goud- riaan een serie huizen te slo pen. Het gaat hier om een zeer vredelievende zaak, een gezel lig straatfeest. De Arnold Hoogvlietstraat heeft wat te vieren, zo vinden de bewoners.- Negentig jaar ge leden werden daar de eerste huizen gebouwd- Een negentig jarige verdient een feestelijk heid, nietwaar? Voor Ab Oos- terlee reden om 2ijn buren eens te polsen. Nou, men bleek daar wel voor te voelen. Weldra broedde Oosterlee met Leo van Houwelingen en Mar van Gijn de nodige plannen uit. Die wer den aan de overige bewoners voorgelegd, meteen met de me dedeling, dat voor niets de zon opgaat. Een en ander kwam neer op drie knaken per per soon. Vechten musea bij de overhe den om subsidie rmdat een toegangsprijs volgens hen van zelfs een kwartje drempelver- hogend werkt, geld speelt geen roi in de Arnold Hoogvliet- straat, tenminste niet als het om een straatfeest gaat Dit bleek toen van meet af aan zo'n zeventig procent van de bewoners „ja" zei tegen de plannen en de daaraan verbon den kosten. Al gauw kwamen de twijfelaars over de brug. Het resultaat is, dat het aantal personen dat zich niet in de feestelijkheden wd mengen op de vingers van een hand te teüen is. Gezelligheid is troef op de 26ste van deze maand in de Straat. Daar wordt 's morgens rond een uur of elf begonnen met de nodige festiviteiten voor de jeugd: autopedrace, paal- klimmen, ringsteken en onget wijfeld zal zaklopen niet ont breken. Ruim van tevoren heb ben alle bewoners van andere straten hun vierwielers elders geparkeerd. Bewoners van an- dere straten hoeven wat Leo van Houwelingen betreft niet te vrezen, dat zij tientallen vreemde personenauto's die dag voor hun deur krijgen. Hij doet momenteel pogingen om toestemming verleend te krij gen voor het gebruik van een alternatieve parkeerplaats. De straat wordt uiteraard vro lijk versierd. Van het Oranje- comité hebben de organisato ren 34 fleurige verlichtingszui- Ien in bruikleen kunnen krij gen. Verdere versiering, sfeer verlichting en vele vlaggetjes completeren de zaak. Vanzelf sprekend zijn automobilisten niet welkom. De wegen, die de Arnold Hoogvlietstraat krui sen, zullen wel berijdbaar blij ven, de feeststraat zelf wordt voor de vierwieler hermetisch afgesloten. Een leuke bijkom stigheid vormen de fraaie bloembakken, die de straat sie ren. Zij vormen een verhaal apart. Ook al weer zo'n brok zelfwerkzaamheid en samen werking tussen de Arnold Hoogvlietstraatbewoners. De bewoners wilden graag wat aan de straat doen teneinde het beeld te verfraaien en het door gaande autoverkeer te weren. De gemeente vond het best maar weigerde met de nodige centen over de brug te komen. Toen werd daar de afspraak gemaakt, dat de gemeente de materialen zou leveren en de bewoners de bielzen planten bakken zelf zouden aanleggen. En dat gebeurde. Barbecue Terug naar het straatfeest zelf. Rond acht uur 's avonds wan neer de jeugd op één oor ligt is het de tijd voor de volwassen bewoners. Met medewerking van een bierbrouwerij wordt in de openlucht een bierpomp ge plaatst Verder krijgt iedereen bonnen voor de nodige fris dranken, glazen wijn en kan men zich aan de barbecue te goed doen. Uiteraard ontbreekt de muziek niet. die via de luid sprekers door de straat zal gal men. De voetjes kunnen daar bij van de straatklinkers. En als het die dag regent? „Dan stellen we de zaak uit tot de zaterdag daarop", zegt Van Houwelingen. „Of we zouden- de kamers van de woningen moeten uitbreken, maar da's wel weer erg ingrijpend". De romantisch verlichte Kapitein Kok Donderdag vertrekt Ncêrlands enige echte raderboot de Kapi tein Kok, weer vanaf de Vlaardingse Maasboulevard (bij het Deitahotel) voor een sprookjesachtige vaartocht in de omgeving van Vlaardingen, Maassluis, Botlek, Eemshaven en Waalhaven. Vanaf 19.30 uur vindt de inscheping plaats en om 20.30 uur worden de trossen losgegooid. Rond middernacht vindt bij de Maasboulevard weer de ontscheping plaats. Niet alleen de boot maar ook de entourage eromheen garanderen een romantisch avondje uit in de stijl van de twintiger jaren, Er is een orkestje aan boord. De keuken en de bars zorgen ervoor dat de inwendige mens niets tekort komt BBQIBHBB Tegen inlevering van deze bon krijgt u als lezer van deze krant 4,50 (maximaal twee personen) korting op de riverboatavonden met de rader boot Kapitein Kok, die elke donderdag t/m 31 augustus vanaf de Maasboulevard bij het Delta hotel te Vlaardingen vertrekt U betaalt 13,- inpiaats van 17,50. kaarten kunt u kopen bij: Schiedamsche Courant (RN-bookshop), Broersvest 3, Schiedam Vlaardings Dagblad, Brede Havenstraat 8, Vlaardingen Rottcrdamsche Nieuwsblad, Coolslngel 67, Rotterdam, en aan boord van de Kapitein Kok.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3