Maassluise opbouwwerker start met inventarisa ie Afgebrand monument wordt niet herbouwd Urkse vissers in V isseri jmuseum Veel inbraken met hulp van sleutel Praat of doe wat" „De openheid hier valt wel op. Losse gevel ontsiert Lange Haven W Veel activiteiten in en om Vredesweek IV Bomen Vermist jongetje aan boom gebonden Stormschade Inspectie van bureaus PiMika weg voor woonomgeving Cassette recorder en radio weg Slot geforceerd ONWEL Bijna allemaal nuchter Waardepapieren uit tas gestolen Inbraak bij Thurlede 12 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 Maassluis „Het is voorlopig nog wel even wen nen. Ik ben uitgebreid bezig, met alle mogelijke mensen kennis te maken. IVlijn eerste indruk is wel, dat het opvallend is dat de mensen zo open voor je staan. Dat heb ik wel eens anders meegemaakt." De eerste en enige opbouwwer ker die Maassluis sinds en kele dagen rijk is, Gerard Neesen, heeft echt nog wel wat tijd nodig om zich goed in te werken. Het valt zeker niet mee om. vooral als je uit een totaal andere streek van het land komt, een beetje thuis te raken binnen de gemeente. Maar hij durft de uitdaging best aan. „Ik ben geboren en opgegroeid in het zuiden van hel land. Mijn studie heb ik in Breda gevolgd. Het is dus wel extra wennen, in die eerste dagen. Ik •.vist helemaal niets van Maas sluis, toen ik hier heen kwam, maar ik moet zeggen dat ik uitstekend wordt opgevangen." Noodzaak Het heeft geruime tijd ge duurd, voordat Maassluis over een opbouwwerker kon be- schikken. De Stichting Samen levingsopbouw Maassluis, waar Gerard direct onder valt, was al geruime tijd op de hoogte van de noodzaak, dat oen der- gelijke functionaris er moest komen, terwijl ook de gemeen te daar van overtuigd was. Het zat echter zeker niet mee, wat de subsidiëring en dergelijke betreft. Het is er, per l september, uiteindelijk dan toch van geko men. Gerard Neesen zal zich in de toekomst vooral gaan bezig houden met het begeleiden van bijvoorbeeld bewoners- groepen en dergelijke. Het lijkt misschien wat vreemd dat Ge rard, die zijn hele leven ge woond heeft in een totaal ande re omgeving een streek waar wel vele Maassluizers best zou den willen wonen naar het onbekende Maassluis kokt om hier aan het werk te gaan, Voor hem was het echter pure noodzaak. „Het is heel simpel: in het zuiden is eenvoudig geen werk te krijgen. Een vacature voor opbouwwerker kom je nauwelijks tegen, terwijl het al de grootste moeite kost om een plaatsje als assistent-opbouw werker te vinden. Ik ben na het afronden van mijn studie een jaar werkeloos geweest, maar je wilt op een gegeven moment toch wel iets gaan doen. Dus daarom heb ik die Maassluisse uitdaging aangepakt." Gerard Neesen, Maassluis eerste opbouwwerker: „Het is nog wel wennen. Dichf bij mensen Gerard kan in zijn kennisma kingsgesprekken duidelijk merken, dat Maassluis wat vreemd aankijkt tegen zijn functie. Er is nogal wat ondui delijkheid over wat opbouw werk precies inhoudt. „Dat moet ik dus telkens uit leggen, maar dat vind ik niet erg. Een opbouwwerker hoort zo dicht mogelijk bij de bevol king to werken: samen met hen bepaalde dingen op te bouwen. Ik zeg altijd: de meeste mensen kunnen wel lezen en schrijven, maar ze weten niet goed wat ze er mee moeten doen. Een opbouwwerker kan zijn des kundigheid op tafel leggen, om aan te geven langs welke we gen het uiteindelijke doel be reikt kan worden." Gerard is voorpig bezig, een uitgebreide inventarisatie te maken van alle bewonersgroe- pen, verenigingen en instellin gen die Maassluis kent. Vervol gens zal, samen met de Stich ting, bekeken worden waar in de toekomst de meeste aan dacht aan geschonken zal moe ten worden. „Het is nu al een duidelijke zaak. dat we priori teiten zullen moeten stellen. Het is totaal onmogelijk dat ik in mijn eentje al het opbouw werk in Maassluis, dat gedaan zou moeten worden, ter hand zou kunnen nemen. Ik zal me dus moeten beperken tot de belangrijkste zaken." Gerard Neesen heeft onderdak gevonden bij de VW in het Gildehuisje aan de Zuiddijk II, waar hij in ieder geval dage lijks tussen elf en twaalf uur 's-morgens bereikbaar is. Over enkele maanden, als het WV- kantoor verhuisd is naar het nieuwe stadhuis, krijgt hij het gehele pandje tot zijn beschik king. Schiedam/Viaardingen/- Maassluis De landelij ke Vredesweek wordt dit jaar gehouden van 23 september tot en met 1 oktober. Ook in diverse gemeenten in deze omge ving wordt weer de no dige aandacht aan dit gebeuren besteed. In Vlaardingen wordt de Vre desweek georganiseerd door de werkgroep Kerk en Samenle ving van de Raad van Kerken en de kernen van het Interker kelijk Vredesberaad. Het IKV heeft een programma samengesteld, dat a! begint op zondag 1? september en waarin het accent ligt op het versprei den van informatie over zaken, die betrekking hebben op de vrede en de problemen daar omheen, Op de eerste zondag van de activiteitenperiode, wordt na de kerkdiensten de speciale V redeskrant ver spreid. Donderdag 21 septem ber is er van 19.30 tot 20.00 uur een interkerkelijk avondgebed in de kapel van de Johannes de Doperkerk aan de Gedemp te Biersloot. Vrijdagavond en zaterdag 22 en 23 september wordt op het Liesveld een Vre- desmarkt ingericht, waaraan ook instellingen als Amnesty International, de Wereldwinkel, bet IKV, Werelddiaconaat en Ontwikkelingssamenwerking, Unicef, Landelijk Energie Ko- mitee, Zwaarden en Ploegij zers, de Werkgroep ABC en de Werkgroep Uruguay deelne men. Op zaterdag is er om 10 uur straattoneel op de Loper, terwijl dit gebeuren zich om 11 en 14 uur herhaalt op het Lies- Veld. Zondag 24 september zal in de kerken een speciale thema- dienst worden gehouden. In de Pniëlkerk is om 19 uur een interkerkelijke dienst. De be langrijkste activiteit in Vlaar dingen is een grote informatie avond over wapenmateriaal en zaken die daarmee verband houden tijdens een bijeen komst in gebouw Triangel, die zal beginnen om 19.30 uur. De ze avond js georganiseerd door het IKV-Vlaardingen in samen werking met CJV „Liefde en vrede". Ook zondag 1 oktober zijn er m de diverse kerken weer the madiensten, terwijl de Vlaar- dingse activiteiten worden af gesloten op 5 oktober met een praatavond rond de Vredes- krant in de Oosterkerk. Schiedam Al bijna twee jaar staat aan de Lange Haven een droevig overblijfsel van wat eens een prachtig monument was, en zoals het er nu uitziet blijft dat nog jaren zo. Een felle uitslaande brand legde het prachtige ge bouw, dat juist van winkel tot kantoor was omge bouwd, nagenoeg volledig in de as. Alleen de gevel bleef overeind. Al het achterliggende was weg. De eigenaars van het pand, het ingenieursbureau De Raay en Datema, dat ook een pand verderop aan de Lange Haven bezit, zag waarschijnlijk geen brood in het herbouwen van het psnd, iets dat gezien de toegebrachte schade en het weinige, dat nog over eind staat, wel een flinke hoeveelheid geld zou kosten. Slopen van de rest van de gevel was onmoge lijk: het gebouw viel immers onder monumentenzorg en mocht om die reden niet worden gesloopt. Het puin werd geruimd en de gevel werd gestut; daar bleef het bij. Nu, bijna twee jaar later, is er nog steeds die gestutte, bouwvallige gevel. Een aangezicht dat de Lange Haven danig ontsierd. Dat vonden althans woordvoerders van bewonersvereniging Schiedam-Centrum en van de historische vereniging blijkens een gesprek met onze krant in juli 1977. Ook de buren van het afgebrande pand, de uitgeverij Inlerbook International, hadden problemen met het uitblijven van een herbouwing van het pand, proble men die nu overigens nog bestaan. Mevrouw Burg graaf van ïnterbook; „De wind waait bij ons door de kasten. Iets wat vóór de brand beslist nog niet] het geval was". f Ook monumentenzorg heeft problemen met de toe-f stand zoals die nu is. Een bouwkundige van deze club de heer De Jong vertelt; „Wij zouden graag iets aan de huidige toestand doen, maar zoals de zaken er nu voorstaan zie ik daar weinig gelegenheid toe. Et- bestaat wel een monumentenwet waarvan artikel 14 ongeveer zegt dat er voor ontsiering of verandering van een monument een vergunning vereist is, maar een brand kan men moeilijk zien als een ontsiering van dien aard. Gelukkig is echter de gevel van het gebouw behouden, dat is in ieder geval een beletsel om het gebouw maar helemaal te slopen. Die gevel valt nog steeds onder monumentenzorg, en voor elke verandering die men aan die gevel wil aanbrengen moet eerst een vergunning worden aangevraagd". Toch onderkent ook De Jong dat het laten staan van alleen een gevel nou niet bepaald de doelstelling van monumentenzorg is, Hij sluit het daarom niet uit, dat er in een gezamenlijke actie van gemeente en monu mentenzorg iets ter verbetering van de situatie wordt gedaan, vooral omdat zo'n samenwerking meer vruchten kan afwerpen dan een actie \'an monumen tenzorg alleen. Op welke manier die actie echter zou moeten worden gevoerd is ook De Jong niet erg duidelijk. „Ook al ben ik geen jurist, ik kan wel zeggen dat het ingenieursbureau erg sterk staat, ook al zou zij niets doen ter verbetering van het pand". Hoek van Holland De vrouwenavonden „Praat of doe wat" beginnen weer in Hoek van Holland. In het ontmoe tingscentrum Het Schip naast de RK Kerk kunnen vrouwen niet alleen praten, maar ook diverse cursussen volgen. In september wordt er een cursus zeefdrukken gegeven, in oktober kan men leren spinnen met splntol of spinnewiel en in november staat het Ieren maken van pizza's op het programma. December wordt gereserveerd voor het maken van kerst kaarten en versieringen. Eén woensdag per maand is bedoeld als gespreksavond. Deze maand is het onderwerp kinderbescherming en vervolgens komen EHBO, erfpacht en kerstversiering aan de orde. Vlaardingen Het gehele Vlaardingse politiekorps werd ingeschakeld bij een zoekactie, zondagavond, naar een vermist vierjarig jongetje, dat volgens zijn vader al geruime tijd zoek was. Het jochie werd om een uur of acht gevonden door zijn moeder in een plantsoen, waar het a3n een boom stond vastge bonden. De politic is op zoek naar de (vermoede lijk jeugdige) daders. Vlaardingen De schade, die hei afgelopen weekend werd aangericht door de stevige wind viel behoorlijk mee. De enige melding die de Vlaar dingse politie kreeg was van een beschadiging aan een per sonenauto, die in de Lobelia straat sxond geparkeerd. De wagen werd aan de achterzijde getroffen door een stuk steen, dat van een balkon gewaaid was. Schiedam In het industriege bied in de 's-Gravenlandsepol- der is in twee bedrijfspanden ingebroken. In geen der beide gevallen weet de politie nog wat er is ontvreemd. Het gaat om een pand in de Arent Vinckstraat, waarbij de dieven een raam insloegen en de in houd van kasten en bureaus over de grond verspreidden en om een pand van Pieterman BV aan de Nieuwpoortwcg (waarvan de Arent Vinckstraat een zijstraat is) waar een ruit werd uitgenomen en eveneens kasten en bureaus aan een in spectie werden onderworpen. a V r Vlaardingen fn de bioscoop van het Visserij- museum aan de irestfta venkade wordt geduren de de maand september de film „Vissers van Vrh" vertoond. Deze film uerd enkele jaren geleden gemaakt door een Joegoslavisch (ilm- team, in het kader van het cultureel verdrag tussen Sederland en Joegoslavië. De film geeft enkele flitsen van belangrijke toeristische attracties van ons land, maar blijft gedurende bijna dc gehele rolprent ..hangen" in Ürk. dat volgens de filmers „beschikt over een der grootste en modernst uitgeruste vissersvlo ten van Europa". Natuurlijk wordt uitgebreid stilgestaan bij de eeuwenoude tradities en gebruiken, waar de echte Urkers nog altijd aan vasthouden. De kenmerkende eigenschappen van het vissers- volk, een sterk gevoel van saamhorigheid en de trouw aan tradities van kerk en samenleving, komen in de film duidelijk tot uitdrukking. Maar ook de moderne technieken bij het opspo ren, vangen en venverken van vis komen uitge breid aan de orde. „Vissers van Urk" is iedere zaterdag-, zondag en woensdagmiddag in september te zien om 15.30 uur. De filmvoorstellingen zijn voor bezoe kers van het Visserijmuseum gratis. Vissers van Urk: sterk gevoel voor" saamhorigheid. Schiedam Diverse inbraken zijn ook dit weekeinde in Schiedam weer-gepleegd met een valse sleutel, Over die term blijkt volgens hoofdinspecteur Dtck van aer Veen nogal wat verwarring te bestaan. Iedereen denkt meteen aan een nagemaakte sleutel, maar ae juridische term valse sleutel blijkt veel meer te omvatten dan alleen dat. Onder het begrip wordt aUys verstaan waarmee een slot zonder sporen van vernieling wordt opengemaakt, Dat kan dus variëren van een ijzei- draadje tot een werkelijk nagemaakte sleutei- Bij een inbraak in een woning aan de Villastraat hebben inbrekers twee kascheques, twintig girobetaal kaarten. twee giropassen, vijf bankcheques en bank pas jes buitgemaakt. Gedupeerde is de 28-jarige admini stratief medewerker H. D. L., die aangifte van de diefstal heeft gedaan bij de Schiedam se politie. Het huis is waarschijnlijk met een valse sleutel betreden. In twee huizen in de Van Leeuwenhoekstraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Beide hui zen zijn eveneens waarschijnlijk met een valse sleutel betreden: in beide gevallen is een gedeelte van de buit teruggevonden in de Oosterstraat. Gedupeerden zijn de 28-jarige mevrouw M. A. H. P. uit Schiedam en haar logé, de 43-jarige mevrouw T. J. S. H. uit Nijmegen, die een portefeuille, papieren, een spaarbankboekje, betaalkaarten, een giropas, een bankpas en 565 gulden moesten missen. De bewoner van het andere huis, de 54-jarige vemissto- ker J. C. de H. deed aangifte van diefstal van een geldkistje met daarin een portefeuille met 330Q gulden, spaarbankboekjes met een totaal tegoed van 16.000 gulden, twee giropasjes, twee paspoorten en peseta's met een waarde van 1000 gulden. Geen risico, is waarschijnlijk het motto van de inbre ker geweest, want alleen het geld hield hij in zijn bezit; alle andere goederen liet hij achter in de Oosterstraat. Terwijl de vrouw des huizes zich in een ander vertrek bevond, heeft een nog onbekende dief ingebroken in een woning aan de Overschiesestraat. Nadat ook hij met vermoedelijk een valse sleutel het huis had betre den, nam de inbreker een cassetterecorder en zestig gulden weg. Helemaal geruisloos ging hij daarbij niet te werk: vanuit het andere vertrek meende de vrouw haar man binnen te horen komen. Omdat haar roepen niet werd beantwoord, ging ze kijken waar hét geluid vandaan kwam; zij kwam net op tijd om de dief te zien vertrekken maar net te laat om dat te verhinderen. O Maasland Woensdagmorgen zijn aan de Koningin Juliana- weg te Maasland vijf forse Ita liaanse populieren geveld. De bomen moesten wijken voor het plan „Verbetering woon omgeving Nieuw Huis ter Lucht, Dit verbeteringsplan omvat de straten, plantsoenen en trot toirs van het Nieuw Huis ter. Lucht. Volgens dat plan waren de grote bomen niet te handha ven. Ter plekke nog werden de bomen verpulverd, waarna de overblijvende dikke stammen werden afgevoerd. Het gevolg is wel. dat er nu grote gaten in de groenvoorzie ning zijn ontstaan. Maar daar voor in de plaats wordt weer nieuw groen neergezet. Direc teur gemeentewerken Timmer man: „Het waren lijvige bo men, die niet meer verplaats baar waren. Ze waren eigenlijk ook kaprijp". Vlaardingen Het afgelopen weekend werd ingebroken in een waning aan de Vlaardingse I'embrandtstraat. De eigenaar mist sindsdien een radio en een cassetterecorder. De totale waarde van de vermiste appa ratuur bedraagt 800,-. Schiedam Vijfendertig gul den bedroeg de buit bij win inbraak in de kantine van de Schiedamse korfbalclub Suc ces aan de Mgr. Nolenslaan. De inbrekers hebben het pand be-, treden na forceren van het slot. Schiedam De 74-jarige heer L. van K. uit Schiedam is zon dagavond onwel geworden op het trottoir aan de Nieuwe. Da ml aan. Door de GG en GD is de man naar het gemeente ziekenhuis vervoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. Schiedam De Schiedamse politie heeft in de nacht van Vrijdag op zaterdag 56 automo bilisten op alcoholgebruik ge controleerd. Het blaaspijpje be hoefde slechts éénmaal voor dc dag te kamen maar ook deze ene keer werd geen noemens waardig alcoholgebruik gecon stateerd. O Schiedam Tijdens het bood schappen doen is de 63-jarige mevrouw C. E. K. de R. besto len van 475 gulden, haar be jaardenpas. giropas, buskaart en bankpas. De spullen bevon den zich in een mapje in haar boodschappentas. Mevrouw De R. had haar fiets met bood schappentas aan het stuur bui ten laten staan, terwijl ze zelf een winkel in de Westfrankë- landsestraaL binnenging. Na het winkelbezoek was het map je uit de tas verdwenen. Schiedam Diverse goederen met een totale waarde van on geveer 4o0 gulden zijn ont vreemd bij een inbraak in een tuinhuisje op het volkstuincom plex Thurlede. Volgens de aart- geefster. de 55-jarige mevrouw A.C.Z.-V. moet de inbraak zijn gepleegd tussen 19 en 22 augus tus

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3