Rijnmond wil zeventig procent goedkope won i tigen Muziek maken op remtrommels Herbouw afgebrand pand toch mogelijk .Havenbagger zeer schadelijk" Ij Koetshuis geen jongeren, centrum Conflict met Rijk dreigt Delfland verwijdert illegaal hek Nu: geweldige Top-Test Occasion aanbiedingen Buitenlanders niet verspreiden Ook Ministerie van Volksgezondheid meent: 99J Autobedrijf ERTAN II ÊkÜ Chinese avonturen in nieuwe feuilleton Eigearaamb.?, ."r Wethouder Zijdeveld: Woensdag 13 september 1978 SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD 103de jaargang no. 26172-4 PAGINA'S Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Tijdelijke plaats bouwkeet gezocht: Schiedam Voor een open Jongerencentrum (OJC) in Schïedam-Noord kan het Koetshuis achter boerderij Landvrcugd wel vergeten wor den. Dat is de gemeente en de werkgroep OJC wel duidelijk geworden, nadat de natuur vriendenvereniging, die mo menteel in het Koetshuis zit, een eerdere toestemming heeft ingetrokken op last van het landelijk bestuur. De leden van de groep hadden de OJC-werk- problemen met "het Koetshuis achter de boerderij aan de Sweelincksin- gel a! aan zien komen, en zoeken inmiddels een lap grond, waar op een mobiele bouwkeet van .de gemeente voorlopig kan wor den neergezet. Financieel zou dat net haalbaar zijn, maar voor een goed functionerend open jongerencentrum is die oplos sing nog volstrekt onvoldoende, weet de werkgroep. Een olek moet worden gevon den. die niet al te dicht bij de woonomgeving in Noord staat. Met het oog op eventuele „mol met de buren" zijn de zoge naamde bbbvw-veldjes zoals langs de Jozef Oreliosingel voor oen OJC ongeschikt (bbbvw is de afkorting van: bestemming bijzondere bebouwing, voorlo pig vrijgemaakt voor voetbal). De problematiek komt volgende week dinsdagavond op tafel, als in in het Kruisgebouw op het Bachplein wordt vergaderd door de werkgroep ruimtelijke ordening van de SSSN. de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord. De aanvang is om acht uur. De meeste aan dacht zal die avond geschonken worden aan de verdere be- zwaarschriftenp roced ure ove r Woudhoek-Noord. Vlaardingen Het Ministerie van Volksgezondheid en Mi- lïeuhygiëne heeft in een Milieu Effecten Rapportage (M.E.R.) de resultaten neergelegd van een uitgebreid onderzoek, dat is ingesteld naar verontreinig de havenbagger. In deze Rap portage wordt door het Minis terie gesteld, dat dit havenslib zeer schadelijk kan zijn voor planten, dieren en zelfs mensen. Ook andere instanties hadden dit al eerder aangegeven, boe- wel sommigen menen dat het allemaal wel meevalt. De Rapportage, die eind deze maand zal worden uitgebracht en waarvan een gedeelte in han den is gekomen van het Milieu Aktiecentrum Nederland, ver meldt dat de schadelijke stoffen die het havenslib bevat, zich kunnen ophopen in organen en zelfs kanker kunnen veroorza ken. Plantengroei op de besmet te grond kan misvormd en ver giftigd worden, terwijl deze ver giftigingsverschijnselen zich ook bij mensen en dieren kun nen openbaren, die dergelijke gewassen eten. Uit het rapport valt af te leiden, dat het Ministe rie van mening is dat op besmet te terreinen geen enkel gewas geteeld zou mogen worden. Hef is oud. romantisch er.* rustiek. Te oud. vindt he laas gemeentewerken, en daarom aan i'ervnnging toe. Dit Vïaardingse op haalbruggetje is te vinden aan het eind van de Gou den regensl raat. hoek Lo beliastraat, en geeft toe gang tot de sportcomple xen in park 't Nieuwe/au t. Het bruggetje stamt nog uit de vorige eeuw en heeft tot aan 1.950 gelegen bij 't Buitengat. Daarna is het verhuisd naar de Babber- spolder. Nu echter is het welletjes geweest, ook bruggetjes hebben niét het eeuwige leven. Gemeente werken heeft hef college van b. en w. geadviseerd ven krediet ter beschik king te stellen voor a/gehe le vernieuwing van het bruggetje. £en bedekte term voor ve/vangin, want al wil men proberen de brug zoveel mogelijk in dezelfde vorm te herstel len. zoals het was wordt het toch nooit meer. Waterweggebied Tenminste 70 pro- dam, yiaardingen en Maassluis bete cent van de nieuw te bouwen woningen kent dit dat in 1979 respectievelijk 46, in Rijnmond dient ten goede te komen 60 en 76 procent van de te verwachten aan de sociaal-zwakkeren in de samen- woningvoorraad uit woningwetwonin- leving. Voor dë agglomeraties Schie- gen zal moeten bestaan. Het Milieu Aktiecentrum Ne derland heeft zich naar aanlei ding van deze Rapportage nog maals in een brief tot de Vïaar dingse gemeenteraad en het col lege van b. en w. gewend. Zoals bekend was het het MAN, dat in 1976 een geheim rapport openbaar maakte, waaruit bleek dat ook de Vïaardingse Broekpolder ernstig is veron treinigd door daarop gespoten bagger uit de Rotterdamse ha vens. In haar brief aan het gemeente bestuur verwijt het MAN de gemeente, dat er op de veron treinigde Broekpol der-bodem nog steeds gewassen geteeld worden, die bestemd zijn voor dierlijke consumptie. Het MAN wijst daarbij ook op het verbod dat de minister van Landbouw enige tijd geleden heeft afge kondigd. om gewassen te telen op grond die bewerkt wordt met bestrijdingsmiddelen die aldrin of dieldrm bevatten. De beide sloffen zitten ook in de Broek polder-bodem. Het MAN eist onder andere van de gemeente, dat di reet maatre gelen worden genomen tegen het telen van gewassen an de Broekpolder. Ook wil het Ak tiecentrum, dat de gemeente Vlaardingen protesteert tegen de door de gemeente Rotterdam voorgenomen opspuitingen van havenbagger in vele delen van Zuid-Holland. ADVERTENTIE voor betrouwbare Bovag-occasions V. DF.VFNTERSTRAAT 17 TEL. 73.11.44 Koopavond geopend! Hot door Rijnmond voorgesta ne beleid kan echter tot ernsti ge confüeten leiden met de Rijksoverheid, die immers plannen heeft zich te concentre ren op de vrije-sector-koopwo ningen. Aldus een zojuist ver schenen nota van het openbaar lichaam Rijnmond. In deze nota, die handelt over de verdeling van het woonbe- stand. wordt vooropgesteld dal de vraag naar woonruimte nog altijd groter is dan het aanbod. Het intrappen van een open- detir wellicht, ware het niet dat Rijnmond de woningbehoefte wil differentiëren naar inko men. Bijna 70 procent, zo blijkt uit een woningbehoefte-onder zoek van Rijnmond dat dateert De vier Ha genaars be spelen geza menlijk een xylofoon. Maasland In het kader fan de DIaaslandse muzie- iweek trad gisteravond de .Slagwerkgroep Den Haag" yp. Het is een avond gewor den, waaraan de belangstel lenden veel genoegen heb ben beleefd.m Tevens bleek tijdens deze door de cultuurkring Maaslant en het comité Rozenhof georganiseer de avond, dat „De Rozenhof" dch best voor een dergelijk evenement leent. De Haagse slagwerkgroep bestond uit Frank van de Starre, Fred Vo- Eels, Gerrit de Zeeuw en Wim vos, de zoon van de dirigent van de Maasiandse Harmonie. Zij brachten een uit vijf, delen bestaand programma, waarbij toevrouw Maaike van de Starre ^toelichting gaf. .Als eerste werd een compositie van Cage en Harrison gespeeld op gebruiks- of zelfgemaakte voorwerpen. Gebruikt werden remtrommels van een auto en metalofoon van leidingpijp. «et publiek reageerde enthou siast. evenals bij een solo van Wim Vos op de marimba, een technisch moeilijk, maar knap uitgevoerd werkjc Attributen uit de zaal werdén ook nog gebruikt en wel bij de livingroom music. Prullebak- ken, banken en glazen fungeer den als instrumenten, en het klonk nog ook. De finale was een ragtime uit de jaren '20, en dat werd een geweldig goede uitsmijter. Maasland De Wipperskade is weer toegankelijk. Het Hoog heemraadschap van Delfland heeft het hek verwijderd, dat het pad sinds vorig jaar april aan de openbaarheid onttrok. Het bek was ter hoogte van de Kortebuurt aangebracht door het caravanbedrijf Ooms. Het bedrijf reageerde niet op de door Delfland als eigenaar van het pad verzonden somma ties het hek weg te halen. Toen het ultimatum was verstreken heeft Delfland het hek, op kos ten van Ooms, zelf verwijderd. Het hek stond er illegaal, want zonder provinciale toestemming mogen openbare wegen niet worden afgesloten. Overigens ligt er bij de provin cie nog altijd een verzoek van het caravanbedrijf het pad te mogen afsluiten. Deze aanvraag ligt er omdat het bedrijf naast het pad is gevestigd en zodoen de overlast vreest. „Het geheim van de Chi nese graftombe", dat is de titel van de nieuwe feuilleton die morgen in deze krant begint. Het verhaal handelt over kapi tein Talham die toevallig in de buurt van de Ser pentine was toen Yvonne Yale door drie Chinezen werd achtervolgd, Talhams rang, die van ge neraal in het leger van de Keizerlijke Douariere, kwam hem zeer goed van pas bij de avonturen die vanaf dat moment volg den. Zij vonden pas een eind toen een verborgen graftombe in een afgele gen deel van China haar geheim aan Talham en aan de onvermoeibare in specteur Tillizinni open baarde. Overigens waren Talham en Tillizinni niet de ent gen die graag de laatste rustplaats van China's eerste keizer wilden op sporen. Ook anderen wa ren zeer nieuwsgierig naar het geheim van het graf. Voor vee! van die nieuwsgierigen bleek hun belangstelling uiterst on gezond. ADVERTENTtE n Beer-:civerist"a«H 124 ;ci;i:r.g*n DiQ-35 79CO uit 1974, van de Rijnmond bevol king heeft een inkomen dat beneden modaal ligt. In de hui dige termen omgerekend bete kend dat een bruto maandinko men onder de 2.300 gulden. Voorziening in de woningbe hoefte van deze inkomensgroep heeft Rijnmond in de nota voor op gesteld. Deze doelstelling im pliceert in concreto dat van de nieuiv te bouwen woningen in de steden Schiedam. Vlaardin gen en Maassluis minstens 50 procent huurwoningen moeten zijn, waarvan de huur. na aftrek van allerlei subsidiemogelijkhe den, niet meer dan 375 gulden per maand mag bedragen. Daarnaast moet 20 procent pre miekoopwoningen en woningen in de beschutte sfeer het reste rende percentage aanvullen. Het openbaar lichaam vreest echter dat er met het rijk ernsti ge conflicten op til zijn. Dit vanwege de toenemende ten dens dat het rijk haar eigen differentiatie dicteert. En zoals bekend bestaan er tussen Rijn mond en het rijk nogal wat politieke verschillen. Uit bovengenoemde rapport blijkt overigens bovendien dat Schiedam ver achter ligt in het percentage woningwetwonin gen bij de twee buursteden langs de Nieuwe Waterweg. Met ingang van 1979 heeft „dearbei- dersstad" van alle huurwonin gen slechts 46 procent in de woningwetsector, tegen bijvoor beeld Maassluis 76 procent. Dat komt vooral door het doorstro- mi ngsbeleid van de gemeente Schiedam: wie meer verdient gaat naar een duurder huis, is het principe. Wat Maassluis betreft: daar moeten in 1979 1597 meer wo ningwetwoningen zijn, dat is 6 procent meer dan in 1971 (70 procent). Vlaardingen mag van Rijnmond in zijn aanbod van woningwetwoningen stabiel blijven; 80 procent huurwonin gen waarvan 60 woningwet vindt Rijnmond voldoende. Het afgebrande monument aan de Lange Haven, dat na twee jaar misschien toch voor wederopbouw in aanmerking komt. Schiedam Wethouder Zijdeveld ziet de toekomst van het twee jaar geleden afgebrande monument aan de Lange Haven met vertrouwen tegemoet. Ondanks hel feit dat de eigenaar van het pand, het ingenieursbureau De Raaij en Datema, al twee jaar niets anders heeft gedaan dan het laten stutten van de bouwvalli ge voorgevel, ziet de zaak er volgens Zijdeveld niet hopeloos uit Reden voor het optimisme van de wethouder is onder andere het contact, dat de gemeente met het ingenieursbureau heeft gehad, Tijdens dat contact werd al snel duidelijk dat het bureau zeker niet onwelwillend tegen over opnieuw opbouwen staat. Het enige probleem is tot nog toe de bekostiging geweest: het opnieuw opbouwen van het mo nument (alleen de vorgevel staat er nog) zou een hoop geld gaan kosten. Geld. dat voor het groot ste deel door het bureau zou moeten worden opgebracht. West na racistische actie: Schiedam Enkele bewoners uit de J. A, aanhoring van hun bezwaren terugverwezen naar Alberdingk Thijmstraat zijn naar burgemeester de bewoners vereniging Schiedam-West. Deze be- Arie Lems gestapt om te protesteren tegen het wonersvereniging heeft kennis genomen van de aantal buitenlanders dat zich in die straat heeft bezwaren en daar in haar werk rekening mee gevestigd. gehouden. Zo wordt er in het nieuw te betrekken Begin augustus vestigden deze mensen al de wijkcentrum <dat, als de gemeente financieel bij aandacht op hun bezwaren door het aanplakken wenst te springen, in de voormalige Kivéaschoo! van affiches op te kuop aangeboden huizen in zal worden gevestigd) deelgenomen door Marok- de straat Op die affiches werd duidelijk gemaakt kaanse en Turkse verenigingen, dat buitenlanders niet voor de huizen in aanmer- Het belang hiervan is volgens de bewonersverent- king mochten komen. ging de integratie van de buitenlanders in de Het vestigen van buitenlanders in de straat heeft Schiedamse bevolking. ..Het is belangrijk dat de volgens de bewoners als een soort kettingreactie Nederlanders begrip opbrengen voor hun buiten- gewerkt. Buren van de buitenlanders trokken landse buurtgenoten. Je bereikt niets door de weg en in de lege huizen trokken nieuwe buiten- buitenlanders over de straten te verdelen, dan landers, zo vertelde men. zouden er maar een paa,r per straat mogen wonen Burgemeester Arie Lems heeft de bewoners na en dat is pure discriminatie". Subsidie kan volgens de richtlij nen van monumentenzorg al leen voor het restaureren van de gevel worden verkregen. In een gesprek met onze krant bevestigde een woordvoerder van monumentenzorg nog eens, dat dat inderdaad de geldende regeling is. Toch ziet Zijdeveld wel mogelijkheden voor een toe kenning van meer subsidie dan alleen voor het restaureren van de gevel. De richtlijn van monu mentenzorg is volgens hem slechts een basisregel, waarvan het helemaal niet onwaarschijn lijk is dat ervan kan worden afgeweken. In de praktijk blijkt er volgens de wethouder best met monumentenzorg te praten. Zo kreeg de Havenkerk (schuin tegenover het pand van het ingenieursbureau) destijds een veel hoger bedrag toegewezen dan oorspronkelijk werd ver wacht. Het tweede argument voor Zij- develds gematigd optimisme is de houding van het ingenieurs bureau, voordat de brand uit brak. De Raaij en Datema had het gebouw, dat helema! niet zo mooi meer was (wat onder ande re werd veroorzaakt door een grote winkelruit) helemaal laten restaureren. Deze blijk van goe de wil zou bij de toekenning van subsidie ook weieens een rol kunnen gaan spelen. Als dit enthousiasme nog steeds leeft en het ingenieursbureau bereid is tot doorzetten, ziet Zijdeveld een herbouwing best wel zitten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1