Jubilerende FICO trekt steeds meer toeschouwers De Hoogstraat komt weer helemaal terug I Ansichtkaarten uit Maassluis' Museumbezit djl! Film-afdeling CJV 30 jaar Dief weg met mantelpakje De wijk in Musicus vecht vóór gestolen eten Grote trekker Ondernemers spelen in op ,,de grote omloop'": I fi Vrouwensoos zoekt hulp Dokter bestolen Even vergeten: weg 300 gulden Plattelands vrouwen starten seizoen Lezing over gezond eten Kabo over federatie Vragenuurtje van Consumenten bond Lunchconcert Vijftig jaar bij elkaar Joodse bijbelles WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 VD/SC/WVV 3 Ylaardsngen „Toen we in 1957, na een periode waarin door allerlei problemen niets gedaan werd, opnieuw begonnen hadden we precies zestig gulden in kas en een lege filmspoel. Verdere bezittingen waren er niet. We moesten draaien met geleend en gehuurd materiaal: een hele oude projector, die het nog maar nauwelijks deed. En toch trokken we heei wat kinderen, in die tijd. Sindsdien is het alleen maar beter gegaan". Klaas van Vliet, voorzitter van de Vlaardingse CJV „Liefde en Vrede" is erg tevreden over de FICO. de film-afdeling van zijn organisatie. Klaas is de man, die de veertig vrijwilligers die de zaak draaiend houden telkens weer weet te inspireren. Het is juist dat filmwerk, samen met de kampweken in de zomer, dat Klaas van Vliet nauw aan het hart ligt. „Dat is het echte CJV* werk", zo vindt hij er zelf van. Aan belangstelling heeft het tij dens de voorstellingen van de FICO nooit ontbroken. De laat ste jaren echter hebben de be zoekers-aantallen, die de vrij* ivilligersgroep naar Vlaar dingse 2alen trekt, een grote vlucht genomen. De FICO, de Film COmmissie, voldoet blijk baar in een grote behoefte. Dat de voorstellingen dikwijls uit stekend worden bezocht, is ech ter ook voor een groot deel te danken aan het feit. dat de FICO een begrip is geworden in Vlaardingen. Bescheiden Dat was in die beginperiode, in 1948. natuurlijk nog wel anders. Klaas van Vliet: „We begonnen zeer bescheiden, met zo nu en dan wat leuke films voor de jeugdleden. Dat gebeurde in het toenmalige CJV-gebouvv aan de Biersloot. ongeveer op de plaats waar tegenwoordig het Liesveld ligt, Er was een redelijke be langstelling. maar problemen waren er ook genoeg. Allerlei moeilijkheden zorgden er zelfs voor, dat in 1956 gestopt werd met het filmwerk. Een jaar later gingen we echter weer volop van start. Nou ja, volop... zoals gezegd: er was toen bijna niets meer aan geld of materiaal". Toch begon de FICO in de jaren die toen volgden, toen voorstel lingen werden gegeven in de oude Kuipcrstraatkerk en ook in gebouw Excelsior, bekend heid te krijgen. „Er waren zelfs kinderen, die niet in Luxor mochten, omdat ze daar slechte films draaiden. Naar de FICO mochten ze echter wel", herin nert Van Vliet zich. Pas na 1962 kwam de groei er pas goed in. Langzamerhand begon men ook met voorstellin gen in de diverse wijken van Vlaardingen. Momenteel draait fnen iedere maand kinderfilms én films voor oudere jeugd en Volwassenen in gebouw Trian gel, in een zaal in de Westwijk Schiedam In de Julianalaan is een 51-jarige directeur besto len van een mantelpakje, enkele brillen en een cassetterecorder met bandjes. De totale waarde van de buit is 670 gulden. De directeur had de spullen in zijn auto laten liggen. Bekend is, dat de Julianalaan nogal in trek is bij inbrekers. Dat zijn veel kelders van flats ia wijk Groenoord ook. Uit een kelder aan het Louis Zimmer- mannplein werd een zwarte bromfietshelm ter waarde van vijftig gulden gestolen van de 56-jarige bedrijfsleider J. A. H. Het slot van de kelderdeur bleek geforceerd. Tussen 31 augustus er afgelopen maandag moet de diefstal gepleegd zijn. Schiedam Personeel van een supermarkt op de Borodinlaan heeft een 38-jarige musicus overrompeld, die een winkelbe diende had geslagen nadat hij zich voor een tientje aan levens middelen had toegeëigend, zon der,, daarvoor te betalen. Dat gebeurde maandagmiddag al. Wijkt uit het verslag van de Politiepost op het Johan Stcaussplein, waar de dief werd afgeleverd. De Schiedammer was vaste Idqnt van de supermarkt. Toen winkelbediende de man zag weglopen met een volle bood schappentas en hem aanhield, ontstond de vechtpartij, waarna de dief de benen wilde nemen. Een aantal personeelsleden ren de hëm achterna en slaagde erin de"man nog op de Borodinlaan le overmeesteren. en in de Babberspolder. „We hebben het vorig seizoen ook geprobeerd in Holy, in zaal Mid- delhuyse, maar met name de oudere jeugd en volwassenen blijken toch liever naar het cen trum te komen", vertelt de CJV- voorzitter. De cijfers, die het jaaroverzicht over 1977 biedt, zijn zonder meer imposant te noemen. De zaalbezetting bii de 12 tot 16-ja- rigen bedraagt 78%. De oudere jeugd en volwassenen scoren gemiddeld 68%. De kindervoor stellingen doen het zelfs nog stukken beter: zaalbezettingen van 95 tot zelfs 110% zijn geen uitzondering. „Het grote probleem is wel, dat we naar buiten erg geheimzin nig moeten doen over de films die we draaien. Titels noemen levert gegarandeerd moeilijkhe den op met de bioscoopbond. We mogen ook alleen voorleden draaien: mensen die onze voor stellingen willen bezoeken moe ten dus FICO-lid worden. Met name het verbod op publiciteit is wel eens vervelend. Als we grotere bekendheid 2ouden kunnen geven aan de films die we draaien, dan kwamen er beslist nog meer bezoekers", meent Van Vliet. Filmkeuze Een ander probleem wordt ge vormd door de film keuze. De FICO selecteert de films, die voor haar voorstellingen ge bruikt kunnen worden, terdege. ..Ik hou met zo van echt-harde films, De trend bij de filmver huurders ligt echter sterk op die categorie. Films met veel ge weld of sexfilms: die zijn vol doende te krijgen. Wij proberen echter, echt goede films in onze voorstellingen te krijgen. Voor al bij de kindervoorstellingen vind ik dat erg belangrijk" Het functioneren van de FICO is volledig afhankelijk van de vrijwilligers, die het werk uit voeren. Klaas zou niet weten wat hij zonder die mensen zou moeten doen. „Het is fantasti- Ook het komend weekend is de FICO weer actief. In zaal Triangel aan de Fransenstraat zal zaterdag een echte jubi leumfilm worden gedraaid, die zonder twijfel vele bezoekers zal trekken. Een rolprent l waarvan de titel weer niet genoemd kan worden), gemaakt naar een echte bestseller van een Amerikaanse schrijver. Het verhaal speelt zich af in een klein badplaatsje, dat de toeris ten voor haar voortbestaan hard nodig heeft. Om 18.30 uur begint de voorstelling voor de 12- en 16-jarigen, terwijl oudere jeugd en volwassenen om 21 uur welkom zijn. sch, zoals die mensen zich tel kens weer imetten. Ze zijn toch iedere maand minstens één hele zaterdag kwijt en soms nog wel méér. Het is erg fijn, dat die mensen nog te vinden zijn". van Vliet: „We moeten wel geheimzinnig doen over de Jarenlang 'was cr die dreiging: de Hoogstraat in Schiedam zou voor een groot deel verloederen. Van de historisch ge groeide winkelstraat zou het deel tussen Appel markt en Korte Dam geen genade meer vinden in de ogen van Jan Pu bliek, en één voor een zouden de middenstan- door Kor Kegel ders wegtrekken, 't Wa ren a) nooit vette jaren geweest op dat noordelij ke stuk Hoogstraat, en het zag er somber uit. Dat zat 'm in het bestemmings plan voor de binnenstad, nog maar vier jaar oud, maar inmid dels een verfoeide bundel pa pier. waar de gemeenteraad ta melijk onbezonnen ia teeen zei. Knikkebollen leek het meer, en een drietal wakkeren (Wim de Visser, Jacques Voorwald en Daaf Rensman, van PvdA en PPR) kon er in de raadsverga deringen niet in slagen dat ver pauperende stuk Hoogstraat voor nog meer zware dagen te behoeden. Maar. the times they are chan ging. zei Dylan al, en huidige politieke voorvechters in Schie dam willen wel dat van glorie ontdane stuk Hoogstraat in ere herstellen. Het is nog simpeler ook. want het gaat om niet meer dan de keus tussen grote en kleine omloop. "Wat dat bete kent. komt al een beetje naar voren als je over de Hoogstraat zegt: de loo p komt er weer in. Die kleine omloop werd voorge steld in dat bestemmingsplan van 1974: de Passage zou ver lengd worden (een te dure grap, bleek later) en het winkelend voetvolk zou zich verder kun nen vinden op het zuidelijke stukje Hoogstraat, vanaf de af rol Lange Achterweg totaan de Koemarkt, en verder het stukje Broersvest tot de Passage. Een vrij klein circuit dus. waar enke le grotere zaken opeengehoopt moesten worden. De grote omloop is sinds 1974 een streven geworden van meer politieke groeperingen alsmede van winkeliers-en binnenstads bewoners. Daarbij gaat het om de route Hoogstraat/Lange Kerkstraat/Broersvest, een gro ter tracé met meer kansen voor kleinschalige winkelvoorzienin gen. Die grote omloop betekent, dat veel meer mensen zich ook zullen begeven op dat vergrijsde stuk Hoogstraat voorbij het mu seum, vanaf de Koemarkt ge zien. Welnu, in dat stuk barst het van ondernemingszin. Wederopbouw Een paar keer brandde het er als een lakkei, en al die zu artee- SSï-wi- rnrnm '"ï&wssfe De loop komt er weer in, op het achterste stuk Hoog straat in Schiedam be halve 's ochtends blakerde gevels werkten de ge zelligheid aldaar niet in de hand. Maar sinds 1976 is er sprake van wederopbouw, en dat werkt door op de midden stand. Niet alleen omdat hier en daar wat loze opslagruimte effectiever wordt benut, maar er zijn 2eJfs winkels bijgeko men. Het valt de voetganger al op. die uit het westen komt en na de Kippenbrug, de Branders- steeg en de Appelmarkt ineens weer een aardig benutte etalage van het oude Monopole-theater aanschouwt. Dansschool Sitton zit er nu. en Henk Vos zorgde voor fotografische decoratie op die hoek. Een stukje verder heeft Vos' vriendin Els Strook- man een boutique geopend, en nog iets verder is op dezelfde avond met enige tam-tam Pierrot geopend, waar Ingrid van Hoeven luxe geschenkarti kelen verkoopt: de zaak is op merkelijk fraai ingericht. „De loop komt er weer in", zei Henk Vos gisteravond. Het was toen nogal stil. „Ja, geen won der. 's ochtends gaat iedereen naar de kruidenier of de super markt, en die heb je hier niet. Maar tussen de middag stikt het van de kantoormensen, en daarna worden de overige boodschappen gedaan. Dan is het hier altijd razend druk, vooral op donderdag en zater dag". Schiedam Op donderdag 21 september begint de vrouwen soos Schiedam het nieuwe sei zoen om 20.30 uur ïn gebouw de Teerstoof in dc Lange Nieuwstraat. Omdat de verbou wing van de oude ruimte nog niet rond is, worden de eerste avonden in kamer vijf van het zelfde gebouw gehouden. De eerste avond wordt gestart met een rommelmarkt om de hoge kosten, die de vrouwen soos zelf voor haar rekening rnoet nemen, enigszins te dek ken. Er staan volgens de dames van de soos, nogal wat activitei ten op het programma in het komende seizoen: activiteiten waarvoor een hoop hulp is ver eist. Vandaar dat er vrouwen worden gevraagd die hulp kun nen bieden. Een kleine greep uit het pro gramma: een inlichtingenavond over de werkgroep Tijd voor School op 28 september: en een avond over ervaringen in Viet nam. verzorgd door Jea nette van der Hoek op 5 oktober. Alle activiteiten vinden plaats in de Teers too f. Lange Nieuwstraat 12. donderdags om 20.30 uur. Informatie is te verkrijgen bij Marianne, telefoon 269591. Schiedam Uit de auto van een 26-jarige Rotterdamse arts zijn spullen met een totale waar de van zo'n 600 gulden gestolen. Verdwenen zijn: een cassettere corder. cassettebandjes, een sporttas met sportkleding en nog wat kleine spullen. De dief stal is gepleegd in dc avonduren van 10 september op de Prins Bernhardiaan. Schiedam Een paar minuu tjes maar had een 44-jarige me vrouw uit Schiedam haar porte monnee laten liggen op de m- paktafel van een supermarkt aan de Mgr. No lenslaan. toen zij terugkwam om het vergeten voorwerp op te halen, was een onbekende er inmiddels al met de portemonnee vandoor ge gaan. De inhoud bedroeg 300 gulden. Maassluis Het Gemeentemu seum .Maassluis aan de Zuid- dijk 15 heeft ter uitbreiding van de verkoop van reproduc ties een serie van vijf ansicht kaarten in kleurendruk dean uitkomen: afbeeldingen van kunstwerken uit de eigen Mu seumcollectie. Van Jan van Heel (geb. 1898) zijn een gouache "Entree Pier rot" en een schilderij "Dorp in Spanje" gereproduceerd; van Hans van der Lek (geb. 1936) het geschilderde vrouwenpor tret "between the devil and the deep blue sea"; van A.B. Neu- jean (1887-1959) de aquarel "oud huis in Viliaard-de-Lans"; en van P. G. Vertin (1819-1893) het schilderij uit 1892 "gezicht op de Haven van Maassluis". De ansichtkaarten zijn als serie te verkrijgen 2,50). maar ook per stuk 0.55) te koop. ?4 VS" - -<£••» f.v,j.t i'f MR:.-:;; k> WMii A. B. Neujean (1887-1959) Oud huis in Villard-de-Lans. Aquarel. In kleur gereprodu ceerd voor de serie ansichtkaarten van het Gemeentemuseum Maassluis. .Maasland De afdeling Maas land van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen start donderdag het nieuwe seizoen. De eerste bijeenkomst staat ge heel in het teken van planten en bloemen, zowel binnens- als buitenshuis. Mevrouw van der Plarsk van de Huishoudelijke Voorlichting verzorgt deze avond Zij doet dat met een quiz Plaats van handeling .s het Trefpunt: de aanvang is om kwart voor acht Voor september staat er vertier nog een fietstocht op het pro gramma. donderdagmorgen de 21ste Verder komt er weer een modeshow voor de gezamenlij ke Maas lands? vrouwenvereni ging. Deze wordt op oktober gehouden Daarnaast staan er weer een reek- van cursussen op het programma. Schiedam Voor alle vrouwen, die de VOS-cursus volgen of gevolgd hebben, houdt winke lier Verhoef f volgende week woensdag een lezing over voe ding en gezondheid. Ver h oef f weet daar vee! van als vertegen woordiger van het reform huis Schiedam, dat staat op de hoek van de Brugmanstraat en Sinte Lióuinastraat in het westen. De lezing wordt gegeven in de Sint Joris Doele. net clubhuis achter in het Schienoko-gebied waar de VOS-eursussen steeds hebben plaatsgevonden. De toe gang tot de Doele is gratis. Om acht uur begint Verhoef f met zijn lezing, de zaal is een half uur daarvoor al open. Schiedam Over de totstand koming van de federatie tussen de Abva en dc Kabo gaat de Schiedamse afdeling van de katholieke vakbond vergaderen op dinsdagavond 19 september. De federatie gaat op l oktober 1980 in, maar voorzitter in Schiedam Daaf Rensman roept de leden op om zich duidelijk over die samenwerking uit te spreken. Dat kan in gebouw Arcade, waar de extra ledenver gadering van de bond om acht uur begint. Vlaardingen De we~kgroep Vlaardingen van de Consumen tenbond houdt dinsdag 19 sep tember tussen IS en 29 uur een vragenuurtje voor leden van de bond, Ook niet-Ieden zijn wel kom voor inlichtingen over het werk van de werkgroep. Tijdens de bijeenkomst worden alleen vragen in behandeling geno men, die op de Vlaardingse situatie betrekking hebben. Koopadviezen kan de werk groep niet geven. Wie komen wil is welkom in De Lijndraayer, Baamstraat 4. Men kan ook van te voren contact opnemen met mevrouw Lugt, tel. 34. 93. 10. Vlaardingen Het grootste deel van het lunchconcert, dat Aad Zoutendijk donderdag geeft in de Grote Kerk in Vlaar dingen, is gewijd aan de compo- nisi Johann Sebastian Bach. Vier stukken van deze compo nist staan op het programma. Verder speelt Aad werken van Corretle en Clérambaull, Het concert vindt ais gebruikelijk plaats tussen 12.45 en 13.13 uur. Vlaardingen Vijftig jaar hebben de heer en mevrouw Van Toor at lief en leed gedeeld. Vrijdag 22 september viert het gouden paar dit heugelijke feit in de Maranathakerk om half acht 's avonds. Het echt paar Van Toor woont m de Riebeeckstraat m Vlaardingen. Vlaardingen Binnenkort start 'Leerhuis Vlaardingen' weer met een cursus, waarin door de joodse bijbeluitleg wordt inge gaan op diverse aspecten over de geschiedenis van het Chris tendom en de fundamenten waarop zowel Christendom als Jodendom gebaseerd zijn. De cursus wordt gegeven in de Bethelkerk aan de Verkadesm- gel. Iedere drie weken op dins dagavond is er een bijeenkomst. Wie meer wil weten kan terecht bij de heer A. Eigenraam, J. Westerweelslraat 55. tel, 34.28.19. Het cursusgeld bedraagt 40,-. De eerste bijeenkomst is ge pland op 26 september,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3