SCHIEDAMSCHE COURANT Eindelijk boi wen in 'pu1 Rotterdamsed; ijk Gemeente betaalt schade .1 m II 7:1 mmmm Accommodatie Toverbal nog zeker vijf jaar Geen files: het ging supersnel" Conflict over woonwagenkamp Dagelijks brood... I Wilma bouwt in woniugwetsector 1 Onderscheiding voor j jonge hoofdagent „Sluiting rusthuis treurige zaak" Educatief plan ongeschonden door de raad Renovatie Indische Buurt Renovatie 'Samenwerking' niet in raad Wie betaalt ziekenhuis na schietpartij ponderdag 5 oktober 1978- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 103de jaargang no. 26188 - 6 PAGINA'S Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendu-nst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen —De bewoners van de simplex- en duplex- woningen in de Indische Buurt krijgen van de ge meente een vergoeding voor de tijdens de reuovatiewerk- zaamheden aangerichte schade. Het geld zal contant uitbetaald worden, een indi viduele schade balans wordt niet opgemaakt, Bovendien heeft de gemeente de eis van de bewoners ingewilligd een collectieve glasverzekering te verzorgen. Dit is het resul taat van onlangs gehouden overleg tussen bewoners es» vertegen woo rdigers van de gemeente. Na aanvankelijke weigering had Bas Goudriaan ai eerder laten blijken dat een vorm van schadevergoeding hem toch wel redelijk leek. Dat de zaak nu echter zo plotse ling geregeld zou worden komt toch wei onverwachts. Over veertien dagen zullen de bewoners van de duplex- woningen ieder 50 gulden ontvangen, de flats 75 en de ééngezinswoningen 100 gul den. Wat de glasverzekering be treft: door de aangebrachte dubbele beglazing zou de glasverzekering pe woning op gemiddeld 100 gulden per jaar komen. Een collectieve verzekering wilde de ge meente echter niet, hoewel het precedent van de William Pontwoningen aantoonde dat zulks veel goedkoper uit kwam. Maar nadat de bewoners ge dreigd hadden zelf een ver eniging op te richten en met verzekeringsmaatschappijen in zee te gaan (wat inmiddels al gebeurd was), gaf de ge meente toch toe. De dubbele beglazing zal nu door het gemeentelijk woningbedrijf in een collectieve verzekering onder worden gebracht De maandelijkse premie van de bewoners wordt dan met 4 gulden 50 verhoogd, de du~ plexbewoners gaan 2 gulden 25 meer betalen. Vrouw ontsnapt aan verdrinkingsdood O De 23-jarige Jol nut Gunnewegh uit Schiedam heeft i gistermiddag een onderscheiding uit handen van Vlaardings burgemeester Wim Kieboom gekregen van het Carnegie S Heldenfouds. Dit in verband met zijn pogingen op 22 oktober 5 E van het vorige jaar om mevrouw Johanna van Kempen- S Brons te redden, il:i met haar auto bij het Vlaardingse Hoofd in het water van de nieuwe Waterweg was gereden. S Toen de hoofdagent van de VI aarding se politie met twee 5 collega's bij de plaats des onheils aankwam, bedacht hij zich geen ogenblik en sprong in het koude water. In de duisternis op een diepte van zo'n zeven meter gelukte het hem niet om het slachtoffer, dat in de auto klemzat. te bevrijden. Pas na vijftien minuten konden duikers van de brandweer mevrouw Van Kempen uit het water halen. Voor burgemeester Kieboom was dit reden om bij de 5 uitreiking van de onderscheiding tegenover Gunnewegh de hoop uit te spreken, dat de jonge politieman in zijn. verdere loopbaan niet nog eens voor een dergelijke actie zal komen te staan. Het slachtoffer, mevrouw Van Kempen die inmid- 1 dels hersteld is van het ongeval, werd door Kieboom meteen uitgenodigd aanwezig te zijn bij de overhandiging van de j= 5 nieuwe duikerswagen van de brandweer begin volgend jaar, lii!UiiiiiiKiiii]tiii}iiiiitiiiiiiii(iiiiiMiiiii(iii)![Jiiniiiiiimitiiitiii!iriiiiiiii)iiiiiiiiiii{if!(ii!iiijiii Wethouder Han Hummelen: Maassluis Het college van B en W van Maassluis wil gedurende een periode van vijf jaar de accommodatie van de jongerencentra De Toevlught en De Toverbal aan de Lange Boonestraat veilig stellen. Dit onthulde wethouder Han Hummelen in de raadsverga dering. Gedurende deze periode kan over een definitief onderko tten worden besloten. «Niets lijkt in Maassluis een langere termijn te hebben dan 601 tijdelijke bestemming",' Stapte Hummelen na vragen van de raad alvorens er goed keuring werd verleend aan het opheffen van een aantal ernsti ge gebreken aan het pand. Daarvoor werd uiteindelijk een krediet uitgetrokken van 122.190 gulden waarvan ruim de werd bestemd voor de aanleg van een nieuwe centrale Vftrwaimingsinst allatie. Wethouder les van der Knaap liet de raad weten, dat het ge bouw nog vele jaren mee zou kunnen. Zijn collega Hummelen wees de raad er echter op, dat indien later wordt besloten, dat de tijdelijke accommodatie een permanent karakter krijgt, de rijksbijdrage van 160,000 gul den komt te vervallen omdat de gemeente het pand indertijd had gekocht met de bedoeling het gebied voor woningbouw te besüemmcn. Schiedam Eindelijk gaat er gebouwd worden in de „put" aan de Rotter- damsedijk, naast de Oos- terkerk. Als een Sinter klaascadeau gaat op maandag 4 december de eerste paal de grond in voor een project van 44 woningwetwon inen. Aan nemer is de Haagse bouw gigant Wilma. Deze projectontwikkelings maatschappij heeft voor de bouw opdracht gekregen van de Schiedam se woningbouwver eniging De Eendracht, die al meer dan tweënhalf jaar gele den het plan voor de 44 etagewo ningen klaar had. Vertraging ontstond, omdat de tekeningen bij de gemeente Schiedam nogal met gemengde gevoelens wer den bekeken: de zogenaamde put zou namelijk geheel ver dwijnen. Het bouwplan moet nog door de gemeenteraad worden beke ken; dat gebeurt op maandag avond 16 oktober in het stads kantoor. Tusen het ambtelijke apparaat van de gemeente en De Eendracht, welke vereniging -is aangesloten bij de stichting samenwerkende Schiedamse woningcorporaties (SSW), is door het nodige stuffen in de tekeningen al overeenstemming bereikt. Of de put nu ook hele maal wordt opgehoogd, is ech ter nog onduidelijk. Bij Wilma wordt verwezen naar de SSW en de directeur van deze stich- ting, Gerard Prins, is ziek., zijn rechterhand Wim van Emden was gistermiddag niet aanwe zig. Wel staat vast, dat de zogenaam de maisonnettes die worden ge bouwd zoveel mogelijk op de bestaande bebouwing aan de Rotterdamsedijk aansluiten. Daarbij zijn de bovenwoningen via een trap aan de buitenkant bereikbaar. Enkele bejaarden woningen komen aan het bin nenterrein. Architect Rcyenga zei in juni 1976 over het plan: „Ik 2ie het wel zitten. Handhaving van de put zou te duur uitvallen. Nu moet er alleen wat zand in en dat kost niets. Het zou niet goed zijn om nieuwe woningen in een put te bouwen. Dat is niet fijn wonen: er komen geen mensen langs en zo'n put wordt een verzamelplaats voor afval. Door het nieuwe plan wordt boven dien het trottoir verbreed en komt er ruimte vrij voor een paar parkeerplaatsen." Zo zag de put aan de Rotterdarnsëdijk er in 1976 nog uit. De Schiedamse beeldhouwer Piet van Stuyvenberg woonde in die dagen nog daar; tegen woordig is er een zandvlakte ofwel kaalslag naast de Oosterkerk. Schiedam Door sluiting van het hervormd rusthuis zal „een treurige situatie" ontstaan. Dat zei gisteravond wethouder voor sociale zaken Riet Taverne. Met het bestuur van bet rusthuis aan de Tuint aan en de verschil lende bejaardenthuizen in Schiedam wil zo spoedig een gesprek om een goede opvang te garanderen van de 44 bewo ners van bet hervormde rust huis. Naar aanleiding van het artikel in onze krant van gisteren infor meerde Arme-Marijke Peter hans-Steen ©'66) 's avonds, in hoeverre de gemeente hulp kan verlenen. Tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor sociale zaken bleek niet bepaald, dat de bejaarden, die togen de sluiting van het rust huis protesteren, in hun acties worden gesteund. Alleen zal ge streefd worden naar een goede opvang, als de provincie de subsidiekraan zover heeft dicht gedraaid dat het rusthuis in de lente van volgend jaar dicht moet. „Het is in en in triest voor de huidige bewoners," zei mevouw Taverne, „want sommigen wo nen er al jaren en bovendien, het is een uniek monument op een unieke plaats, vlakbij de binnenstad. Zij moeten natuur lijk elders worden onderge bracht De hele situatie wordt nog erger, omdat bejaarden, die nog op zichzelf wonen maar op de wachtlijst staan voor een bejaardentehuis, nu nog langer moeten wachten op plaatsing." Schiedam „Sopersnel" ging het verkeer vanochtend over de Nieuwe D ami aan. Files waren er niet en veel automobilisten hebben het traject langs sporthal Margriet en station Nieuwland in de helft van de gebruikelijke tijd kunnen nemen. Door de nieuwe schakeling van de verkeerslichten bij dcBurge- Vlaardingen Ondanks nogal wat kritiek van confessionele zijde heeft de gemeenteraad gister avond bet educatief plan voor 1979 ongewijzigd aangenomen- De kritiek spitste zich voornamelijk toe op een niet goed functioneren van inspraak bij de totstandkoming van hef plande rol van de overheid daarin beschreven en de aankondiging van zogebeten educatieve netwerken in de wijken- Behal ve dit onderwerp kon wethouder IJsbrand v.d. Velden nog meedelen dat de vrouwen van buiten landse werknemers bij het baarmoederha Iskanke- ronderzoek fase drie voortaan voorlichting in bun eigen taal zullen krijgen; een primeurtje voor Neder land. De uiterst matte gemeenteraadsvergadering behan delde toch een paar belangrijke punten. Daar onder: het bijgestelde voorlopig educatief plan voor 1979. CDA-woordvoerder Jacq. Hockx was van mening dat er wel het een en ander aan te merken viel op het plan. Zo wees hij er in een lang betoog onder meer op dat het particulier initiatief in het onderwijs met dit plan niet in het gedrang mocht komen. Ook zei hij dathoewel de inspraak formeel goed geregeld was, het college zich wel eens af had mogen vragen waarom er zo weinig gebruik van de inspraakmoge lijkheid was gemaakt PvdA-er Wim Kwakkelstein verschilde radicaal van mening met Hockx. Zijns inziens was de inspraak optimaal geweest Wat de sturende rol van de overheid aanging attendeerde hij het CDA op pro gram-afspraken. gemaakt met de PvdA, waarin die rol geaccentueerd wordt ais een sturende- De nieuwe onderwijswethouder Ary Maarleveld wist het CDA tenslotte toch genist te stellen. .De overheid wil zeker niet betuttelen.Over de educa tieve netwer ken in de wijken: „11 moet dat meer zien als een doel waar wij in de toekomst naar toe willen, hoe precies da t moeten we gezamenlijk bespreken Tot slot het onderzoek naar baarmoederhalskanker. MevrouwE. Nachtegaal (PvdA) vond dot Vlaardingen maar eens het voorbeeld moest geven en buitenlandse vrouwen inlichtingen over wat het onderzoek behels de. Wethouder Van der Velden: trDat gaan we nu ook doen. In elk geval komt er een bijsluiter in het Turks. Aan alle andere buitenlandse talen wordt hard gewerkt Binnen veertien dagen hopen wede vertalin gen rond te hebben". Dil nieuwsblad, waarin U al hei nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het R otterdam sch Nieuwsblad, de Haagse he Courant of Hot Binnenhof- Stuur mij dit nieuwsblad I4dagan gralUop proal toa 'n comblnatla mat: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adrei Tel Deze Don >n open envelop, zonae' postzegel sturen naar Antwoordnummer 232. Pan Haag, Antwocanummef 834. RotlefOcm. Schiedam Over het woonwagenkamp aan de Schiekade is een conflict ontstaan tussen de gemeente Schiedam en bet ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (CRM). Wethouder Riet Taverne wil on- doen van het ministerie op- verwijld een onderhoud met nieuw vertraging is ontstaan in staatssecretaris Jantien de kwestie: „Waar is plaats voor Kraayeveld, omdat door toe- het nieuwe kamp?" Vlaardingen Het voorstel van het college met betrekking tot de renovatie van de 30 woningen in de Zuidbuurt, in beheer bij de bouwvereniging „Samenwerking", is op de gis teravond gehouden vergade ring van de gemeenteraad nog niet behandeld. Hc-t college heeft dit punt nog even van de agenda afgevoerd, omdat het plan nog niet gereed is en nader overleg met het rijk moet plaatsvinden. Volgens het oorspronkelijke voorstel zou de gemeenteraad voor de renovatieplannen een bedrag van ruim één en een kwart miljoen gulden beschik baar moeten steUen, Het zag er al naar uit, dat burgemeester Arie Lems zich niet aan rijn belofte aan de woonwagenbewoners zou kun nen houden om deze week een tijdelijke nieuwe plaats voor een aantal woonwagens'te noe men, Dat zat de bewoners van het kamp, die begin dit jaar tweemaal de kantine en verga derzaal van het stadskantoor hadden bezet, al niet lekker. Gisteravond zie de CDA-wet- houder voor sociale zaken: „Er is nog meer vertraging, omdat CRM tegen de afspraak in meer wil weten over de inrichtings kosten voor de drie locaties, die wij als tijdelijke plaats hadden voorgesteld. Zo was het niet de bedoeling. Wij zijn zeer ontevre den". Een van de drie locaties gooit bij wethouder voor ruimtelijke ordening Chris Zijdeveld hoge ogen. Dat is een terrein tussen Spaland, de kerkbuurt van Ke- thel en de spoorlijn, ten noorden van {tiet Prinses Beatrixpark ËiiiiiiiKiiiiiiiiiiuiimiiiiiiii tiiiiiiiiiimiiiiumiimtiii; Burgemeester Kieboom ontving gisteravond uit i s handen van het 2-jarige bakkertje Paul-Peter een s ech t Vlaardingse kren temik. Dit ter gelegenheid van s de ,J)ag van bet brood", vandaag 5 oktober. Langs 5 S de gemeenteraad trok een défilé van bakkersvrou- 1 wen met aan de arm een mand vol brodengebakken j§ van de nieuwe oogst. Waarom nu juist de borgeznees- ter uitgekozen? Dat legde de woordvoerster van de bakkersvrouwen piekfijn uit: Wij bieden u dit 1 brood aan omdat u als vader van de burgers goed 5 s te zorgen beeft voor uw kinderen. De overheid is 5 er immers om bet brood zo eerlijk mogelijk te H verdelen.!". ^iiii^iiiiiiiniiiiuiiiiniiiiiififiiiiimiiifiiiiifrimiiiitiiii«liiniiiiniinijuiiiitmi!ui!imitiiisnn^ meester van Haarenlaan kon de verkeersstroom uit Groenoord gemakkelijk worden opgevan gen. Een mooi voorbeeld van hoe het ging geeft de hoofdinspecteur van de verkeerspolitie, Peter Broeder: „Voor. mij had het geen zin om er het hele spitsuur te staan kijken hoe het liep. Om acht uur bijvoorbeeld kende ik de situatie er toch niet, daarom heb ik mij voorgenomen op mijn gewone tijd, tegen half negen, van huis weg te gaan. Dan zou ik goed vergelijkings materiaal hebben. Nou, de files die ik anders om half negen aantref bij de Margriethal ston den er niet. Ik was in zeven minuten aan het bureau. An ders doe ik over dat stuk wel tien, twaalf minuten". Schiedam Binnenkort zullen cr juridische pogingen in het werk worden gesteld om de ziekenhuiskosten, die zijn ge maakt bij de verpleging van Hugo J„ op de politie te verha len. Op 17 augustus werd Hugo J. door een politieagent in de buik geschoten. Per ongeluk, zo luidde het officiële politiecozn- raentaar op de gang van »al^pn. Ongeluk of niet, Hugo J. werd behoorlijk gewond en moest >.n ook enkele uren op de <H«'ra tie tafel van het gemeente ziekenhuis worden behandeld. Ook na de operatie heeft Hugo nog een tijdje in het ziekenhuis doorgebracht. En het ^r blij ven In het zieken huis kost geld, veel geld. Geld dat vanzelfsprekend voor het grootste deel door het zieken fonds wordt gedragen. Maar ook dat ziekenfonds moet het geld ergens vandaan halen en is van plan, omdat de verwon dingen door toedoen van de politie zijn ontstaan, de politie aansprakelijk te stellen. Omdat de politie in dienst van de ge meente is zullen de eventuele kosten dan door de verzekering van de gemeente moeten wor- dea opgebracht J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1